kleintje intje TRANSFERMARKT BEDRIJVIG IN DE TOUR J A HINAULT TOONT WARE AARD WEER OP HETE RUSTDAG Maria Canins niet snel tevreden TOUR: COMMERCIE EN SPORT HAND IN HAND DERTEM-Spt?^ ZATERDAG T26 13 JUL11985 Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. Zaterdag Zondag wiiiwim itrnmiim 15eRIT 237,5 km mm VILLARD-de-LANS - Maart 1984, Parijs-Ni- ce. Bernard Hinault is derde geworden. Hij wordt afgeschreven als wielervedette. De vier voudige Tour de France-winnaar is geen 'gro te' meer. Lauw Laatste Verspreking AFSCHEIDS RECEPTIE JAN RAAS Groei Van ome speciale verslaggever V1IXARD-DE-LANS - De renners moeten nog negen da gen fietsen in de ronde van frankrijk. Veel van hen zijn al met het volgende seizoen l,ezig. De wielertransfermarkt al enige tijd zeer bedrijvig. Op de rustdag in Villard-de- Lans werd er van alles be weerd. De voornaamste on- derwerpen van gesprek wa ren: Roy Schuiten, de oud-we reldkampioen achtervolging, die bezig is een nieuwe ploeg te formeren, deelde mee dat hij zich heeft verzekerd van de diensten van Gerard Veld- scholten en de Belgen Fons de Wolf en Rudy Matthijs. De onderhandelingen van Skil en Verandalux over een samengaan zijn nog niet afge rond. De besprekingen tussen Skil en Sean Kelly over een conti nuering van zijn contract zijn afgebroken. Kelly vraagt te veel geld en gaat wellicht naar een Spaanse ploeg. Stephen Roche, de andere Ier, wiens huidige ploeg la Re doute aan het eind van het sei zoen verdwijnt, keert wellicht terug naar zijn oude formatie Peugeot. Er loopt nog steeds een gerechtelijke procedure tegen hem, omdat hij twee jaar terug contracten bij twee ploegen tekende. Luis Ocana, de Spaanse ploegleider van Fagor, die in middels Jules, Barteau en Wojtinek weghaalde bij Gui- mard, wil zijn ploeg verster ken met de Pool Lech Piasecki, dit jaar op indrukwekkende wijze winnaar van de Vredes- koers. Naast veel geld zou de Poolse wielerbond allerlei ma teriaal uit Frankrijk toege stuurd krijgen. Ocana hoeft niet op een paar francs te kij ken. Wojtinek krijgt een jaarsalaris van 275.000 gulden. De Nederlandse bondscoach Piet Liebregts heeft op de rustdag Gerrie Knetemann, Maarten Ducrot en Hennie Kuiper toegevoegd aan de voorlopige selectie voor het wereldkampioenzchap in Ita lië. Hanegraaf, Veldscholten, Verhoeven, Teun van Vliet en Van de Velde waren al zeker van een plaats. Joop Zoetemelk heeft defini tief toegezegd nog een jaar door te rijden. Hij tekent een jaar bij in de Kwantum-ploeg van Jan Raas. Net als dit jaar wil Zoetemelk alleen kleinere wedstrijden rijden en afscheid nemen in de reeks criteriums van het naseizoen 1986. Televisie: Nederland II: 11.30 uur: rechtstreeks verslag van je doortocht over de Romeije- re-pas in de veertiende etappe van de Tour de France van (Vutrans naar Saint Etienne. Nederland II: 15.30 uur-17.30 uur: rechtstreekse reportage van de finale en de aankomst van de veertiende rit in de ronde van Frankrijk. Plus beelden van het EK honkbal in Haarlem. Nederland II: 18.20 uur: sa menvatting van de veertiende etappe van de Tour. BRT I: 11.30 uur-12.45 uur: rechtstreeks verslag van de doorkomst op de Romeijere- pas. BRT I: 15.25 uur-16.40 uur: rechtstreekse reportage van het laatste gedeelte plus de aankomst van de veertiende etappe. BRT I: 18.50 uur: samenvat ting van de rit van vandaag. Radio: Hilversum I: 14.03 uur- 1100 uur: Radio Tour de Fran ce. Televisie: Nederland II: 14.30 uur-16.50 uur: rechtstreeks verslag van de vijftiende etap pe van de Tour de France van Saint Etienne naar Aurillac. Plus beelden van het EK honkbal in Haarlem. Nederland II: 19.00 uur-20.00 uur: Studio Sport. BRT I: 14.45 uur-16.40 uur: rechtstreekse reportage van de laatste kilometers en de aankomst van de vijftiende etappe. BRT I: 18.35 uur: samenvat ting van de rit van zondag. Radio: Hilversum I: 14.03 uur- 1155 uur: Radio Tour de Fran ce. 13.7.1985 14eRIT 179 km mviïja 500 Croix-de-Chaubouret fjomeyère 0EILL0N 14.7.1985 ST.-ÉTIENNE Gourgois Champagnac ta_Ctiaise^L_Aj^1 Brioudel^[e"r/5f -Bonnel hytriiremonfrCf$^^Jaladif Cfaponne- Ihrr 1 Vemiéres sur-Arzon aTvefeic mon)"ze m-jmxst 2000 Puy-Mary '«leis Vermeres CrtremontjP 500 BonnotJaladif Brousse jl ~©.TS Kil, arrogant, eigenwijs Van ome speciale verslaggever De pootjes van de schrijfmachines tikken nog stac cato tegen het papier als de deur van de perszaal opengaat en Hinault binnenkomt. „Messieurs", vraagt hij vriendelijk, op het onderdanige af, „ik zou graag een persconferentie willen geven. Mag dat?" Bernard Hinault, de verlie zer, is plotseling een heel an der mens geworden dan Ber nard Hinault, acht jaar onver zettelijke doordouwer, acht jaar winnaar van de wedstrij den die hij beoogde. De nieuwe Hinault heeft tijd, lacht vrien delijk, spreekt bewonderend over tegenstanders en is zeer toegankelijk. Juli 1984 tijdens de ronde van Frankrijk waarin hij wordt platgewalst door de hautaine nieuwe wielergod Laurent Fignon, is er voor Hi nault een speciale bus om, wie ook maar langs komt, gastvrij te onthalen met koffie, koek en een babbeltje. Het 'monster' doet pogingen op Raymond Poulidor te lijken. Hij wordt waarachtig bijna net zo popu lair als de 'eeuwige' tweede. Juli 1985. Ronde van Frank rijk. Rustdag in Villard-de- Lans. Bernard Hinault staat zo dik voor in het algemeen klassement dat hij de Tour bijna onmogelijk nog kan ver liezen. Hij heeft geen trek meer in interviews. Hij laat daarentegen schriftelijk we ten op de rustdag een perscon ferentie te geven. In de tuin van Hotel des Alpes in het ge hucht Saint-Nizier-du-Mou- cherotte staan honderdvijftig genodigden te smelten onder de brandende zon. De schuimwijn wordt lauw, het voedsel zacht, het publiek ongeduldig. Hinault verschijnt vijfendertig minuten te laat, gaat zitten en heeft eigenlijk geen zin verontschuldigingen te maken. „Ik was trainen", zegt hij, „ik voelde me heerlijk tussen de koeien met hun bel len om en ik heb me in de weg vergist". Bernard Hinault is weer de kampioen en toont prompt weer zijn ware aard. Net als voor zijn operatie, inzinking, verliezersperiode. Hij heeft nergens tijd meer voor, hij lacht alleen als hij triomfeert, doet laatdunkend over tegen standers en is zo gesloten als het hol van de das, zijn bij naam. De wil van de kampioen is wet. Alles gebeurt zoals hij het wil en niet anders. Na af loop wordt de mondelinge ver klaring aangepast. Hinault is weer net als Raas. Een macht hebber met achteraf altijd de goede uitleg. Hinault gaat er van uit dat hij gelijk heeft als hij op de rustdag in Villard-de-Lans zegt: „Herrera is de adelaar in de bergen. Hij kan me in het klassement niet meer inha len". Hij maakt geen woord vuil over de combine, die hij heeft gesloten in der eerste Al penrit naar Avoriaz. Hinault is handig in het stroop om Co- lumbiaanse monden smeren: „Er komt een dag dat een Co- lumbiaan de Tour wint. Parra is al een compleet renner. Toch zal het nog niet binnen enkele jaren zijn. Er zal altijd het probleem van de acclimatisa- tie zijn. Bovendien is het Franse wielrennen veel meer gebaseerd op tijdrijden dan op klimmen. Wie niet goed is in tijdritten, wint de Tour niet". Het Jaar 1986 is het laatste van Hinault op de fiets. „Dat is zo en dat blijft zo. Mijn pro gramma voor volgend jaar weet ik nog niet, maar ik stel me voor, dat ik opnieuw mijn opwachting zal maken in de Tour. Niet meer als kopman, maar ais kapitein van de ploeg met als hoofddoel Greg Le- mond in de gele trui in Parijs te brengen". Greg Lemond, de Ameri kaan, is de boezemvriend van Hinault. Dat zegt hij. Cyrille Guimard, zijn ex-ploegleider is zijn vijand. Deze Guimard zegt op de dag van Hinaults audiëntie in de organiserende krant l'Equipe: „Als Greg bij rrtij was gebleven, had hij deze Tour al gewonnen". Hinault begint innerlijk te koken als de naam van Gui mard valt. „Het is niet waar", zegt hij krampachtig. „Le mond is op het ogenblik veel aan het leren. Als hij op deze manier doorgaat, kan hij op mijn niveau komen. Zo ver is hij nu nog niet. Het is nu zelfs nog zo, dat hij al mijn hulp en steun nodig heeft om tweede te worden. Ik sta ver genoeg voor om Greg te kunnen bescher men. Volgend jaar is Greg aan de beurt voor de gele trui". Greg Le mond ver maakte zich in de speel tuin bij het hotel met z'n kind en z'n echtgenote. - FOTO AFP Volgend jaar is Fignon wel licht weer terug. Twee laat dunkende woorden aan zijn adres en de Breton springt uit zijn vel. Hij zal persoonlijk te gen dat 'Parijse pikkie' duelle ren. Iedereen weet dat, hij geeft het onder geen beding toe. „Fignon is niet hier, dus praten we niet over hem". Wil hij dan niet met zes ze ges absoluut recordhouder in de Tour worden? Boven An- quetil en Merckx staan? „Ik rijd niet tegen records. Vol gend jaar rijd ik voor Greg. Een zesde overwinning is voor de annalen, ik heb er niets aan". Hinault kan na de Tour goud verdienen in de crite riums. Hij zegt het niet te doen. „Ik rijd maar vijf crite riums. Er zijn belangrijkere dingen in het leven dan geld. Ik ga met Lemond, Bauer en nog een paar ploeggenoten naar Amerika voor de ronde van Colorado. Na die ronde kom ik terug om het wereld kampioenschap voor te berei den. We staan daar. met een goede ploeg aan de start". Het laatste zinnetje is een verspreking. In heti wereld kampioenschap zijn de ploeg genoten uit Amerika, Canada, Denemarken en Zwitserland concurrenten van andere na- VTLLARD-DE-LANS - Greg Lemond wil volgens intimi van de Amerikaan aan het eind van dit sei zoen La Vie Claire verla ten. Onvrede met zijn po sitie binnen de ploeg van Bernard Hinault zou de reden zijn. Greg Lemond verliet vorig jaar de Renault- ploeg, omdat hij in de schaduw stond van Lau rent Fignon. In de La Vie Claire-formatie hoopte hij dit jaar de Tour te kunnen winnen. De fan tastische vorm van Hi nault heelt hem weer op het tweede plan gezet. Lemond is het ook niet eens met de stelling van Hinauit, dat de Ameri kaan volgend jaar aan de beurt is om de ronde van Frankrijk te winnen. tionale ploegen. Althans, zo wil de wereldfederatie dat. Met een stel Fransen er bij brengt Hinault inderdaad een sterke ploeg op de been. Daar zal de Franse wielerbond blij mee zijn. Het is aannemelijk dat Hinault daar een ploegge noot zal belonen, nadat hij zelf de ronde van Italië en de Tour de France heeft opgeëist. „Kannibaal zijn ligt me niet", Bernard Hinault op weg naar zijn vijfde zege in de Tour de France. Aan de was lijn hangen de gele truien, die hij na de ronde van Frankrijk in 1978, 1879, 1981 en 1982 meer naar huis nam. - - FOTO AP beweert Hinault in Villard- de-Lans. Of dat de waarheid is? Het is moeilijk Hinault te geloven als hij te keer gaat, zoals in dit seizoen tot nu toe. Met nog ne gen koersdagen in het vooruit zicht beweert hij nochtans: „Als de situatie zich voordoet, geef ik zo de trui af aan Greg Lemond. Voor de start van de Tour hebben we gezegd dat de gele trui is voor onze ploeg, niet voor een man persoon lijk". Hinault is Hinault gewor den door een nieuwe aanpak. Weg met de oud-renner als ploegleider (Guimard), kom binnen gerichte trainer (Köch- li) en PR-man (Laurent). „Vroeger zei de ploegleider: het is pas goed als je tweehon derd kilometer gefietst hebt. Nu ga ik een uurtje met speci fieke opdrachten de weg op en het resultaat is veel beter. Ik heb het plezier in het wielren nen teruggevonden en alleen daardoor ben ik op mijn oude niveau teruggekeerd". En kwam zijn ware aard weer bo ven. SAINT-NIZIER-DU-MOU- CHEROTTE - De hebzucht naar etappe-overwinningen van Mieke Havik in de eerste dames-Tour wordt in de twee de editie geëvenaard door Ma ria Canins. De Italiaanse is in deze tweede, aanzienlijk ster ker bezette ronde van Frank rijk voor dames een klasse apart. Gisteren behaalde ze voor de derde keer de ritzege. In de individuele tijdrit over 22.5 ki lometer tussen Correncon-en- Vercors en Saint-Nizier-du- Moucherotte in de Franse Al pen was ze tot ieders verras sing sneller dan haar grootste rivale, de Francaise Jeannie Longo. Longo, die in het hoog gebergte door Canins werd vernederd, had voor de rit aangekondigd revanche te zullen nemen. Halverwege leek ze daarin te slagen. Ondanks een voor zichtige start was ze drie se conden sneller dan Canins. In het tweede heuvelachtige deel kwam Canins sterk terug. Ze maakte niet alleen haar ach terstand goed, maar was ruim een halve minuut sneller dan Longo. Door de etappezege verstevigde Canins haar posi tie als draagster van de gele trui. Van de Nederlandse rijd sters was Henny Top de snel ste. Zij werd vijfde op 1 mi nuut en 9 seconden achter Ca nins. Heieen Hage consoli deerde met de elfde plaats in de tijdrit haar achtste plaats in het algemeen klassement. De overige leden vertoefden, zoals de laatste dagen gebrui kelijk is, in de achterhoede. De uitslag van de elfde etappe is: 1. Ma ria Canins (Ita) 22,5 km in 33.03 (gem. 41.383 km/uur), 2. Jeannie Longo (Fra A) op 0.34, 3. Cecile Odin (Fra A) op 1.01, 4. Petra Stegherr (WD1) op 1.06, 5. Henny Top (Ned) op 1.09, 6. Valerie Simonnet (Fra B) op 1.20,7. Judith Painter (Gbr) op 1.43, 8. Josiane Vanhuysse (Bel) op 1.57,9. Chantal Broca (Fra A) op 2.05, 10. Marie Hoeljer (Zwe) op 2.06, 11. Heieen Hage (Ned) op 2.10,15. Petra de Bruin (Ned) op 2.21, 24. Monique de Bruin (Ned) op 2.48, 25. Thea van Rijnsoever (Ned) op &51,51. Petra Groen (Ned) op 4 22. Het algemeen klassement na de elfde etappe is: 1. Maria Canins (Ita) 21.24.44, 2. Jeannie Longo (Fra A) op 13.48, 3. Cecile Odin (Fra A) op 18.36, 4. Dominique Da- miani (Fra A) op 19.43,5. Imelda Chiappa (Ita) op 19.59, 6. Phyllis Hines (VSt B) op 20.47,7. Chantal Broca (Fra A) op 21.34, 8. Heieen Hage (Ned) op 22.37, 9. Janelle Parks (VSt B) op 23.27,10. Judith Painter (GBr) op 24.04, 45. Monique de Bruin (Ned) op 47.27, 48. Thea van Rijnsoever (Ned) op 50.16, 58. Petra Groen (Ned) op 1.09.18,59. Petra de Bruin (Ned) op 1.10.37. 's-HEERENHOEK - Jan Raas zal op 21 september een af scheid als actief wielrenner worden aangeboden. Daartoe hebben supporters en familie van de Zeeuw een comité opgericht. Op die dag zal in de middaguren een af scheidsreceptie worden ge houden, gevolgd door een feestavond in de avonduren. Van ome speciale verslaggever GRENOBLE - 16.000 Vellen uitslagen worden elke dag ge produceerd door mensen van Océ uit Venlo. 13.000 Blikjes frisdrank worden dagelijks uitgedeeld door de multinatio nal Coke uit de Verenigde Staten. 3000 Kopjes koffie worden dag na dag gratis geschonken door meisjes van de nationale koffie-industrie uit Bogota in Columbia. In de reclame-ka ravaan van de Tour de France weerspiegelt zich de belang stelling van het internationale zakenleven. Grote bussen en showwagens van een Itaiaanse meubel fabrikant rijden mee, maar ook de rijdende salons van een Spaanse fabriek, die batterijen produceert en van een Frans concern dat insektenverdelgers op de markt brengt of van de fabriek die chocoladepasta aanmaakt en dit met meters hoge potten pasta langs de route kenbaar maakt. In deze dagen glijdt een kilometers lange colonne van de meest vreemdsoortige voertuigen, echt uniek in de wereld, niim een uur voor het Tour-peloton over de Franse wegen. Toeterend, tetterend, claxonerend en schallend, in alle ge vallen zoveel decibel producerend, dat de colonne op zeer grote afstand al te horen is. De leiding over dit bonte circus heeft de Parijzenaar Jac ques Duchaussoy, de schoonvader van Joop Zoetemelk, die met zijn assistent Daniel Imbault onderweg probeert enige orde in zijn publiciteitskaravaan te houden, hetgeen slechts moeizaam lukt. „Want", zegt Jacques Duchaussoy, „mijn ka ravaan is dit jaar enorm gegroeid en de chauffeurs zijn erg jong, weerspannig en belust op avontuur". Dwars tegen de nog altijd in Europa heersende conjunctu rele depressie in, storten zich steeds meer bedrijven publici tair op de Tour de France. Vijf jaar geleden was de reclame karavaan op een absoluut dieptepunt aanbeland en dacht men met weemoed terug aan de gouden jaren vijftig en zes tig toen de beroemde accordeoniste Yvette Horné het pu bliek langs de weg in vervoering bracht. De beheerders van de reclamebudgetten zagen met het naderen van de jaren tachtig kennelijk geen brood meer in een Tour-tocht door Frankrijk. Jacques Duchaussoy: „Ik had nog maar zestig auto's achter mij en in die tijd hield ik er ernstig rekening mee dat de reclame-karavaan op een dag gewoon zou op houden te bestaan. Maar twee jaar geleden is de kentering gekomen en dit jaar is mijn karavaan uitgegroeid tot 330 auto's waarin 800 personen meerijden. Er komen er dagelijks meer bij, want van regio tot regio sluiten zich voertuigen van bedrijven voor een of meerdere dagen of voor een week aan". De publiciteits-karavaan is een echt circus van bonte ver scheidenheid met een eigen bank, eigen politiebegeleiding en een eigen code. Tijdens de Tour worden door de karavaan tonnen reclamefolders, bedrukte plastic zakken, petjes, doosjes, snoep, haarbanden, blikjes drank, chocoladerepen en lectuur uitgezet. Zodra de karavaan nadert gaan de ar men van de honderdduizenden mensen langs de weg omhoog in een poging de uit de auto's gegooide spullen als eerste te bemachtigen. Het is soms geen verheffend schouwspel, want in de massa aan de kant van de weg spelen zich ergerlijke taferelen af. Volwassen kerels die een jongetje het petje dat hij juist heeft veroverd uit de handen grissen. Peter van Holten uit Grubbenvorst en zijn collega Paul Bos uit Venlo hebben een belangrijke functie in de Tour de France. Met vier grote kopieermachines aangevoerd uit Venlo vervaardigen zij elke dag de 16.000 vel uitslagen, die door de Tour-directie verspreid worden. Groene, blauw, ge le, rode vellen schieten op topsnelheid door de machines, want de ruim 350 journalisten in de perszaal en de ploeglei ders in hun hotels wachten met smart op de klassementen. Voor de auto's van de Limburgers staan vijf moterrijders klaar om de 260 gebundelde klassementen voor de ploeglei ders en de commissarissen zo snel mogelijk af te leveren in de hotels, verspreid over de streek waar de Tour die dag is aangekomen. Océ heeft ook nog enkele auto's in de reclame karavaan zelf meerijden. Peter van Holten en Paul Bos ont vangen, als ze er even de tijd voor hebben, in hun grote auto's aan de permanence toekomstige klanten en demon streren hun machines. Zo gaan sport en commercie hand in hand.

de Stem | 1985 | | pagina 7