Heiz De Jongt het redel Britse thee in Pakistaanse glazen tegen Russische kanonnen KABINET2 Garda-mee: ZATERDAG 13 JUL11985 EXTRA ZATERDAG 13 JUL1198 Nederland overwe ambassadeur teru ZWEMMEN IN I Stempelen Door Martin Walker De Russen vermaken zich in Afghanistan Van een onzer verslaggev BRUSSEL - De Belgisch ter van binnenlandse za thomb moet vrijwel zekei pen. Vandaag stemt d< over een motie van wan die, behalve door de volte positie ook gesteund zal door een deel van de WaE ralen. Alleen de christendemocrc Den de minister. De Kamer minister politiek verantv voor het voetbaldrama dat of het Brusselse Heizelstadioi mensen het leven kostte. Gisteren lieten vertegenwoordii oppositie en de liberale regeringsi dat de bewindsman wat hen betref Van onze redactie buitenland PRETORIA - De Nederlander Klaas de Jonge, die in Zuid- Afrika is gearresteerd op be schuldiging van terroristische activiteit en woensdag door de Zuidafrikaanse politie uit de Nederlandse ambassade werd gesleept, heeft vrijdag in ge vangenschap bezoek gehad van de Nederlandse consul- generaal. Consul-generaal Meihuizen en vice-consul Siedenburg spraken De Jonge ongeveer 40 minuten in het hoofdkwartier van de politie in Johannes burg. De 47-jarige Nederlandse antropoloog bleek „in redelij ke toestand te zijn onder de omstandigheden", aldus Sie denburg. De Jonge verklaarde goed te worden behandeld en goed te eten te krijgen. Hij zei geen problemen te hebben ge had. Tijdens het gesprek waren drie politiemensen aanwezig maar er werden geen beper kingen gesteld op het contact. De Jonge's ex-vrouw, Hele na Passtoors, die ook is gedeti neerd op grond van de Zuid afrikaanse 'anti-terrorisme'- wetgeving, werd donderdag in goede gezondheid aangetrof fen. Hoewel beiden werden bezocht in het hoofdkwartier van de politie in Johannes burg, hebben de Zuidafri- kaanse autoriteiten niet ont huld waar ze sinds de vorige maand werden vastgehouden. De regering overweegt nu toch de Nederlandse ambassa deur in Pretoria, mr. Carstens, naar Den Haag terug te roe- oen. Oorzaak van deze harde- Van onze correspondent ROME - Zwemmen en zelfs Pootjebaden in Italiës beroem- de meren en zeeën is een ris- kante bezigheid. Soms wordt de badgast geconfronteerd toet het bordje 'Divieto di bal- neazione' (verboden te baden) en weet hij waar hij aan toe is. Meestal geldt er geen verbod. Retekent dat dan dat het wa- tor veilig of betrouwbaar is? volstrekt niet, zo heeft de Le- 5a per l'Ambiente, een van de belangrijkste italiaanse mi- ueuorganisaties, laten weten. De Lega per l'Ambiente (een Particuliere vereniging) heeft jto laatste maanden op eigen houtje en kosten alle populaire minder bekende meren en v kustwateren van Italië getest. e overheid, die er alles aan gelegen is zoveel mogelijk 'buitenlandse) toeristen naar ■tot land te halen, werkte niet toee. De meren van Garda, Co- m°' Lugano, Bracciano, de Afschillende Riviera's en ga 6 50 maar door zijn daarbij on- v verzocht. Het resultaat is niet z 'Reen teleurstellend maar ook verontrustend. Volgens een wet moeten de °kale overheden zelf de kwa- ueit van him zwemwater in e gaten houden, en zonodig feri baad-verbod instellen. Uit et onderzoek van de milieu- r JSanisatie blijkt dat dat in t feer vele gevallen niet ge- s ~eurt: iedereen is bang zijn fl omzet te schaden en c rïuid Z^n k°P ^et stranc*~ c Vele delen van het Garda- t eer, het meer van Como, dat s hp,n Lugano, de rivier de Po, e li Lag° Maggiore, noord-Ita- ia i?.e bestemmingen van ar«jks honderdduizenden Door Barry Renfrew Voor het Rode Leger door het commu nistische regime in Afghanistan te hulp werd geroepen om de revolutie te redden van de moslim-guerrillastrij ders, was de Khyberpas in het grensge bied van Afghanistan en Pakistan de voornaamste doorgang voor de talloze westerlingen die op weg naar India de route Istanboel-Teheran-Kaboel-Isla- mabad aflegden. Als zij de nauwe doorgang in het hooggebergte waren gepasseerd, kwa men zij in een heuvelachtig gebied dat uitmondde in de vlakte voor Peshawar. Alvorens de reizigers echter bevangen werden door de hitte van de vlakte, za gen zij voor hun verbaasde ogen door de raampjes van hun bus een relikwie opdoemen van het Britse rijk: Fort Drosh, een compleet in grijze steen uit gevoerd verdedigingswerk, regelrecht uit een historisch stripverhaal. De toeristen zijn verdwenen, maar het fort staat er nog steeds en zijn grimmige contouren heben alleen maar aan actualiteit gewonnen. Het hoorngeschal dat vanaf de binnen plaats door de bergen wordt gezonden, heeft een nijdige echo gekregen. Wat eens een verre buitenpost was van het Britse rijk, is thans het eerste bolwerk van het vrije oosten tegen het commu nistische gevaar. Het Pakistaanse garnizoen dat in het fort is gelegerd, houdt nog altijd de ge woonten en gebruiken van de Britse officieren in ere die hun regiment op richtten en het fort bouwden om het rijk op het hoogtepunt van zijn glorie te verdedigen. De stem van luitenant-kolonel Nu- rad Nayyar wordt een respectvol ge fluister als hij een bezoeker het portret toont van een ernstig kijkende Britse kolonel uit de jaren negentig van de vorige eeuw. Het werkstuk hangt bo ven de open haard in de eetzaal van de officieren. „De vader van ons regiment. Zo wor den ze tegenwoordig niet meer ge maakt," aldus Nayyar. „Een prachtke rel." De knorrig kijkende, snor dragen de Victoriaanse kolonel poseert stijfjes met zijn sabel voor de bezoeker. In de hal zitten de officieren van het Chitral- regiment slechts aan voor ceremoniële diners, tijdens welke men strikt is ge houden aan de tafelmanieren en de eti quette waar de Engelsen honderd jaar geleden zoveel prijs op stelden. De muren zijn betimmerd met ma honiehout en gedecoreerd met trofeeën uit veldslagen van de 19de eeuw, toen het regiment zich voornamelijk bezig hield met het onderdrukken van op standige Pathanstammen. In de biljartkamer oefenen de offi cieren zich in hun vrije tijd op het groene laken of bediscussiëren zij de dagelij ke bezigheden. De conversatie wordt doorspekt met uitdrukkingen die stammen uit de tijd van het Britse imperium. Vrienden spreken elkaar aan met 'old chap' (kerel) en een goeie score op het biljart ontlokt de toekij kers een 'jolly good show' (voortreffe lijk, amice). De eetzaal bevindt zich in de resi dentie van de kolonel, een wit gepleis terd landhuis in Tudor-stijl. Op het ga zon voor de vertrekken van de kolonel wordt thee geserveerd met papierdun ne Engelse sandwiches en kleine rozij nencakes. De kolonel verklaart vergenoegd, en met een oer-Britse woordkeus dat het landschap prachtig is en de koele berg lucht gezond. „Ik zou het vreselijk vin den als ik zou moeten terugkeren naar de vlakte waar jullie vandaan komen." Alles wat de Britten aan tradities hebben achtergelaten, wordt door het garnizoen hoog gehouden. Nieuwe off- cicieren en rekruten worden plechtig ingewijd in de ietwat gedateerde ge bruiken van het Britse imperium. De meeste manschappen zien echter zel den buitenlandse bezoekers en staren ongegeneerd naar vreemdelingen. Oude kanonnen uit de vorige eeuw worden perfect onderhouden. De sol daten dragen donkergroene uniformen en witte petten, met lange veren plui men. Op de petten is een button beves tigd waarop een in zilver uitgevoerde berggeit prijkt. Fort Drosh is evenwel opnieuw gele gen in een gebied waar daadwerkelijk oorlog wordt gevoerd. Het garnizoen brengt zijn dagen dan ook niet alleen door met wachtlopen in ceremoniële uniformen, maar er wordt druk geoe fend met modern oorlogstuig als ma chinegeweren en raketlanceerders. Vanaf zijn gazon ziet de kolonel over de grens heen Afghanistan liggen. Hij wijst erop dat zijn garnizoen het voor naamste bolwerk is tegen de oorlog die over de grens woedt. In de vallei beneden het fort, liet de Afghaanse luchtmacht onlangs een aantal bommen vallen, waardoor op de oevers van de snel stromende Chitral- rivier tal van kraters werden geslagen. De kolonel erkent dat zijn manschap pen herhaaldelijk de gelegenheid heb ben gekregen hun luchtafweergeschut te gebruiken doordat Afghaanse oor logsvliegtuigen regelmatig het Pakis taanse luchtruim schenden. „Wij vuren op hen en dat is dan dat, aldus Nayyar. Hij verklaart dat de functie van het fort niet werkelijk veel is veranderd sinds de Britten zijn ver- trokken Het fort is gelegen in het centrum van de ruige noordwestelijke grens provincie en de Pakistaanse regering heeft in wezen even weinig over de on afhankelijke stammen in het gebied te zeggen als de Britten dat hadden. De Pathan-strijders eren hun onafhanke lijkheid als hun hoogste goed en zijn zwaar bewapend. De Britten bouwden het fort in ae vorige eeuw om te waken tegen de am bities van het imperialistische Rus land. De kolonel neemt een teugje van zijn thee en verklaart vervolgens aai de Russen thans tot op enkele honder den meters zijn genaderd. Hij wlls ,erJ op dat het fort thans even noodzaken] k is als in het grijze verleden. (AP) MOSKOU - Voor de beleidsmakers van het Kremlin is het een gunstige bijkomstig heid dat het Sovjetle- ger het naar de zin heeft in de lange en trage oorlog in Afgha nistan. Het gaat daarbij natuur lijk niet om Jan soldaat, die een legerkonvooi langs een met mijnen bezaaide berg weg moet loodsen en elk mo ment een hinderlaag kan verwachten. Zijn ambitieu ze meerdere daarentegen beseft maar al te goed dat zijn promotiekansen kunnen afhangen van zijn optreden in de heuvels van Afghani stan. Het proces van promotie verloopt langzaam in het of ficierenkorps van het Sov- jetleger, maar de oorlog heeft voor open plaatsen ge zorgd. Elke oorlog brengt bepaalde taktische proble men met zich mee en de offi cieren die deze problemen op weten te lossen, beseffen dat ze hierdoor meer kans ma ken op promotie. Majoors in de Genie, die de KTM-5 mij nenveger hebben aangepast voor Sovjet-tanks, hebben bijvoorbeeld promotie ge maakt en de opdracht ge kregen hun methode ook voor de Sovjettanks in Euro pa geschikt te maken. In de nu al zes jaar duren de strijd in Afghanistan is de Sovjet-luchtmacht vol wassen geworden. De pro fessionele militaire tijd schriften staan boordevol artikelen over de nieuwste mogelijkheden van de ge- vechtshelicopters. De ge bruikelijke verbindingspro blemen tussen de piloten en het leger op de grond dat hun hulp nodig heeft voor evacuatie of dekking van uit de lucht zijn door de jaren lange routine nagenoeg ge heel opgelost. De helicopters zijn de af gelopen jaren herhaaldelijk aangepast aan de eisen van het conflict. Zo zorgt een nieuw ventilatorsysteem voor een vermindering in de warmteafgifte van de uit- laatstoffen, waardoor vijan delijke infra-rode raketten aangetrokken worden, en ook zijn er veranderingen aangebracht in de gepant serde onderkant van de heli copters. De speciaal voor Af ghanistan ontwikkelde ge- vechtstaktieken, waarbij de gevechtshelicopters in twee groepjes van twee vliegen (de finger-four formatie uit de Tweede Wereldoorlog) worden voordurend geëva lueerd en aangepast. De oorlog in Afghanistan geeft de Russen voor het eerst sinds 1945 weer directe gevechtservaring en dat is, meer dan een bezorgdheid over de politieke betrouw baarheid van de troepen, waarschijnlijk ook de reden waarom de legereenheden in Afghanistan elkaar met zo'n enorme vaart afwisselen. Het biedt onderofficieren en het officierenkorps de mo gelijkheid ervaring uit de eerste hand op te doen en dat is altijd beter dan de beste trainingen kunnen zijn. Deze praktijkervaring wijst duidelijk uit welke eenheden goed of slecht functioneren en waar de problemen liggen wat bij voorbeeld het moreel van de soldaten betreft. De militai ren leren de artillerie, tanks en helicopters te coördine ren met de bewegingen van de infanterie, leren welke onderdelen van hun uitrus ting opgewassen zijn tegen de gevechtsinspanning en welke niet. Het Amerikaanse leger heeft in Vietnam een verge lijkbare praktijkopleiding gehad, tegen een zeer hoge prijs. Jonge Amerikaanse officieren hoopten voor een gevechtsopdracht naar 'Nam' uitgezonden te wor den: ze noemden het „hun kaartje laten stempelen" en beseften dat hun optreden in Vietnam bepalend zou zijn voor de promotiekansen. De VS begonnen aan de oorlog in Vietnam zoals men dat in de Tweede Wereld oorlog en Korea gedaan had: vertrouwend op artillerie bases, luchtaanvallen en de zorgvuldig vooraf geplande militaire operaties. Tijdens de strijd in Vietnam werd Amerika echter op hard handige wijze duidelijk ge maakt hoe een moderne oor log gevochten moest worden. De Russen maken nu dankbaar gebruik van een zelfde soort situatie en hoe ven daar een minder hoge prijs voor te betalen dan de VS. Er zijn ongeveer 115.000 Sovjet-militairen in Afgha nistan, in Vietnam waren er een half miljoen Ameri kaanse soldaten. Ook het oog van de wereldmedia is niet zo op hen gericht, laat staan dat van de eigen pers. De Sovjet-tv zendt geen bloedige taferelen uit, er zijn geen verhitte demonstraties in de straten van Moskou en er vindt geen massale ver branding van oproepformu- lieren plaats. Wel verschijnen er gere geld artikelen over de oorlog in Afghanistan in de Sovjet pers. Het legertijdschrift De Rode Banier brengt tegen woordig een serie getiteld 'Standplaats Afghanistan', waarin een aantal aspecten van de oorlog extra naar vo ren worden gebracht. De artikelen leggen ten eerste eerste de nadruk op het feit dat de oorlog een kans op heldendom, promo tie en een succesvolle carriè re biedt. Ten tweede, en dat is belangrijk in een leger dat nog altijd wordt aangevoerd door militairen die de Twee de Wereldoorlog hebben meegemaakt, heeft de mo derne Russische soldaat net zo'n moedige reputatie als zijn vader of grootvader. En de derde boodschap is dan dat de Sovjet-militairen in Afganistan een nobele taak vervullen. In een onderontwikkelde, feodale en islamitische maatschappij zoals die van Afghanistan zou een com munistische revolutie inder daad voor een aantal posi tieve veranderingen kunnen zorgen, zoals het bestrijden van het analfabetisme, het instellen van een betere ge zondheidszorg en landbouw hervormingen, om maar een paar voor de hand liggende projecten te noemen. Op dit aspect van de Sovjet-missie, die natuurlijk gehinderd wordt door contra-revolu tionaire en terroristische ac ties die door de VS gefinan- cieerd worden, ligt de na druk in de Sovjet-pers. In de harde wereld van de realpolitiek is de vraag of de bevolking van Afghanistan dan niet een monsterlijk ho ge prijs moet betalen voor de communistische modernise ring die hen opgedrongen wordt niet ter zake. Wat wel relevant is, is dat deze Sov jet-versie over de oorlog zo wel in binnen- als buiten land effect sorteert. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de houding van India wat betreft de invasie in Afgha nistan. Toen de Sovjettroe pen het land binnenvielen, keurde India de Sovjet-ac ties volledig af, maar op dit moment is er van kritiek nog maar weinig te merken. Wanneer India nog altijd bezwaren heeft tegen de oorlog die zo dicht in de buurt van haar noordelijke grenzen woedt, dan is het land daar op dit moment heel discreet over. Wat de Sovjet-bevolking betreft: de oorlog is niet po pulair, noch onderwerp van onrust of oppositie. Er is vanzelfsprekend officiële bezorgdheid over het en thousiasme waarmee som mige Sovjettroepen zich op het gebruik van hasjies heb ben geworpen en tenminste 20.000 families hebben een persoonlijke reden om de slachtoffers van de oorlog te betreuren. Het grootste pro bleem dat Afghanistan voor het Kremlim heeft meege bracht, ligt waarschijnlijk op het terrein van de betrek kingen tussen China en de Sovjet-Unie. China heeft drie voorwaarden gesteld voordat er echt sprake van een verbetering kan zijn: Moskou moet de Vietnamese klant in Indo-China in toom houden; zich terugtrekken uit Afghanistan en de enor me troepenconcentratie op de grens met China vermin deren. Nu Sovjetleider Gorbats- jov echter verklaard heeft dat het Sovjet-leger met een miljoen militairen terugge bracht gaat worden, heeft China de Sovjet-president een enigzins verzoenend be richt gestuurd, zodat ook de druk van die zijde om zich uit Afghanistan terug te trekken, aanzienlijk is afge nomen. De Sovjet-staat houdt er niet van zich onder druk te laten zetten en het feit dat er weinig druk van buitenaf wordt uitgeoefend, is ironisch gezien misschien juist hoopgevend te noemen. De geruchten uit Moskou dat Gorbatsjov iets wil doen aan Afghanistan zijn daar om des te geloofwaardiger. Copyright De Stem The Guardian De gevechten in Afghanistan worden door de Russen nuttig bevonden. Daarmee kunnen zij legereenheden meer prak tijkervaring laten opdoen dan tijdens gewone oefeningen.Officieren zien er bovendien een leuke kans in, om snel voor bevordering in aanmerking te komen. Jan Soldaat zal er wel anders over denken. - foto s archief de stem

de Stem | 1985 | | pagina 4