UITBLAZEN EG laat wereldsuikermarkt instorten Ex-dictator en volksheld strijden om presidentschap in Bolivia UIT Belangri omzetsti in detaili even Brinkman V eronica 1 Opkomst en neergang WIM KOCK ZATERDAG 13 JUL11985 ■ACHTERGROND1 Stotteraars Niet aantrekkelijk Mosterdzaadje PAPIER^ VOOR UW PEN Industrieterrein Moerdijk Geen afspraak Superheffing nog niet geïnd De betonnen vloer ligt veertig me ter onder me. Ik kan hem zien door de roosters waarover ik loop. Mijn gang wordt wat zweverig. Ik krijg last van hoogte vrees tegenwoordig. Het hekwerk dat verhinderen moet dat ik wordt opgeslokt door de immense ruimte erach ter lijkt breekbaar. Bovendien ligt er een laag vet stof op. Het is een lange wandeling. Bijna zeshonderd meter. Een grote gele portaalkraan giert voorbij en even üjkt het of de giganti sche hal kantelt. Pikzwart komt mijn hand weer van de railing af. Ik bevind me in (op?) Euro pa's grootste overdekte scheepsbouwhelüng in Krim pen aan de IJssel. Van der Giessen de Noord, Nederlands laatste grote scheepsbouwer en pas nog in het nieuws vanwege ontslag voor 1200 van de 1600 ambachtslieden. Het is voor het eerst dat ik op een scheepswerf kom. Ik heb in m'n marinejaren met verschillende schepen wel in droogdokken gelegen, maar zoiets als dit heb ik nog nooit gezien. Cursieven De hal is 264 meter lang, 97 meter breed en 52 meter hoog. Dat is een onvoorstelbaar gro te, ingepakte ruimte. Schuin beneden me ligt het nieuwe veerschip in aanbouw waar ik net nog op ben geweest. Ik was diep onder de indruk geweest van de afmetingen van de auto- dekken en de hoogte van het schip toen ik er nog onder stond, maar nu ik er vanaf de hoge gaanderij aan de andere zijde van de hal op neerkijk lijkt het niet veel meer dan een pont voor de dienst Vhssingen- -Breskens. Toch is dat schip straks zelf 161 meter lang en zal het meters boven zijn directe voorganger uittorenen. Het schip in aanbouw is voor de Stoomvaart Mij. Zee land (SMZ), die dit jaar 110 is geworden. Omdat boeg en ach tersteven elders in de hal apart gebouwd worden, lijkt het schip op het eerste oog meer op een booreiland in aanbouw, maar Hendrik Lobbe, hoofd passage van de SMZ ziet in zijn ongeduld al heel iets anders: een blinkend wit schip, gedeco reerd in de nieuwe huisstijl, met de tekst Hoek-Harwich in enor me cursieven op de romp. Kilometer Het nieuwe veerschip zal straks 2100 passagiers kunnen vervoeren. De autodekken bie den plaats aan 500 auto's of 220 auto's en 80 vrachtwagen combinaties. Tachtig vrachtwa gens; dat is een file van ruim 'n kilometer! De passagiers van dit drijvende hotel annex par keergarage zal het uiteraard aan niets ontbreken. De vraag is welke naam er op boeg en achtersteven komt te staan. Lobbe lacht geheim zinnig. Daarover wenst hij niets los te laten. Schepen van de SMZ zijn tot nu toe altijd ver noemd naar leden van de fami lie Oranje. Dat is nog een ge volg van de intensieve bemoeie nissen die prins Hendrik de Zeevaarder heeft gehad met de opkomst én het behoud van de SMZ. Gaat het nieuwe schip 'Prins Willem Alexander' heten of wordt het de 'Koningin Bea trix'? Ik gok op Willem Alexan der. Er vaart nog een 'Beatrix', nog als prinses weliswaar en dit schip wordt met de komst van het nieuwe afgestoten, maar twee Beatrixen vlak na elkaar; ik denk niet ze dat zelf leuk vinden. Ik denk dat de SMZ eerder blij is dat er eindelijk weer eens een mannennaam be schikbaar is. Hoewel: de 'Prin ses Beatrix' dateert van 1978 en toen waren er ook al prinsjes voorhanden. Neergang Het nieuwe schip komt vol gend voorjaar in de vaart. De 'Koningin Juliana' is al ver kocht, de 'Prinses Beatrix' volgt dan, de gecharterde 'Zeeland' gaat terug naar z'n Scandinavi sche eigenaars en de SMZ is dan een één-schip-maatschap- pij geworden. Het nieuwe schip zal voorlopig in alle opzichten het vlaggeschip zijn van de ver zamelde Noordzee- en Kanaal- vloten; de SMZ boekt de mil joenste passagier elk jaar weer een maand vroeger en verheugt zich in de gunst van jaarlijks zo'n 200.000 zakenlieden die het schip verkiezen boven het vliegtuig. Ook het aanbod van vracht stijgt gestaag. Je kunt dus zeggen dat de SMZ aardig in de lift zit. Toch dringt de ge dachte aan neergang zich op. De neergang van de Neder landse scheepsbouw en scheep vaart. Staande in die grote hal, met in de herinnering nog de berichten over de massa-ontsla gen, realiseer ik me dat dit wel eens het laatste op een Neder landse werf gebouwde grote schip zou kunnen zijn. Voor een zeevarend land met zijn rijke scheepsbouwtra- ditie zou het bijna landverraad zijn als de laatste grote scheeps werf, nota bene geoutilleerd voor de 21ste eeuw, gedwongen zou worden de poorten te slui ten en de helling te slopen. sak; MM a, tfOZK-f/AffW/Cf/!.g Een drijvend hotel-annex-parkeergarage. Illllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinf JDlOfüM. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rank rolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Jan van de Ven Suikerproducenten in de Derde Wereld klagen steen en been. Hun produkt is sterk in waarde gedaald sinds de Europese ge meenschap een overschot aan suiker op de wereldmarkt dumpt. De prijzen zijn in vijf jaar viervijfde gezakt. De boeren in de EG lijden geen pijn aan het dumpen. Zij krijgen van de ge meenschap een gegarandeerd inkomen voor bieten. Buiten de gemeenschap hebben producenten geen prijsparaplu ter bescherming. Zij moeten op grond van vraag en aanbod aanvaarden wat men voor suiker over heeft. De klachten komen van overal, waar men rietsuiker produceert. Maar het sterkst weerklinkt het geweeklaag uit de (Britse) Gemenebestlanden, die nog altijd een sterke band en een vertegen woordiging met en in Engeland heb ben. Hun klachten komen via Londen in Brussel. Men vindt het in de Derde Wereld een schande, dat de afzet van rietsui ker een klap krijgt, omdat die landen in belangrijke mate afhankelijk zijn van een mono-cultuur. Van de inkom sten dient een complete bevolking ëen jaar te leven. Toch al niet zo florissante economieën - afhankelijk zijn van de wereldmarkt heeft altijd een groot ele ment van instabiliteit gekend - storten ineen. Bevolkingen worden tot de be delstaf veroordeeld. In het wereldspel van verdienen en geld lenen komen die landen niet meer aan bod. IMF en Wereldbank, zo leert de praktijk, zijn over het algemeen be reid met geld of plannen een natie uit de zorgen te helpen. Maar die organi- saites willen geleend geld wel terug zien. Is daarop geen uitzicht dan zal hulp minimaal zijn. Lenen in de han delsbankwereld gaat ook al moeilijk, gezien de slechte ervaringen die de banken hebben met bijvoorbeeld Zuid- amerikaanse landen. Dan maar anderszins de problemen opgelost? Hoe, luidt de vraag in de Derde Wereld. Om wat meer variatie in het nationaal produkt te krijgen heeft men immers geld nodig. Met de rijke landen zijn zij van mening, dat afhankelijkheid van één produkt om moeilijkheden vraagt. Graag zouden zij een spreiding van het risico hebben. Hoewel een spreiding nog geen garan tie is voor een minder zorgelijk leven. Gemenebestlanden, die op advies van de EG zorgden voor spreiding, kwamen andere problemen tegen. Wil den zij een nieuw produkt op de Euro pese markt brengen dan vonden zij in- voerbepalingen en andere hindernissen op hun weg. Voor naties, die speciale banden met de gemeenschap hebben, in het Lomé- verdrag (een vorm van ontwikkelings werk), hoeft de klap van de suikerprijs niet met volle kracht aan te komen. Zij krijgen immers een gegarandeerd in- Westerse suikerproducenten zorgen voor donkere wolken boven de suiker markt. - FOTO DE STEM BENSTEFFEN komen. Van dat gegarandeerde inko men moet het rijke westen zich niet te veel voorstellen, want meer dan een minimum wordt onder speciale om standigheden niet weggegeven. Bij een redelijk prijspeil op de vrije markt zijn producenten meer gebaat. Het oude zeer van de Derde Wereld komt, nu de suikerprijs zo is gekelderd, weer bovendrijven. 'Vroeger' (kort na de tweede wereldoorlog) zag Europa geen kans de eigen bevolking te voe den. Veel moest worden geimporteerd. Bij de totstandkoming van de EG in 1957 ging de buitengrens op slot. Wie toch wilde importeren moest over een hoge invoerdrempel. En boeren binnen de gemeenschap kregen stijgende prij zen voor hun produkten bij wijze van produktiestimulans. Iedereen weet inmiddels hoe de pro tectie van de interne markt afliep: sui kerbergen, boterbergen, wijnpiassen, enz. Het in gang gezette proces verliep prima. Zo goed dat er overschotten ontstonden. En 'Brussel' zag zich ge noodzaakt door te betalen, omdat gega randeerde prijzen zich niet snel laten afbreken. Zeker niet als er een sterke groene lobby bij het eerste alarmsig naal in actie komt. De wal keert echter het schip en commissaris Andriessen (Landbouw) in Brussel draait mee aan het stuur. De gemeenschap kan het geld niet meer opbrengen om de uit de hand gelopen landbouw nog te betalen. Dus moeten er maatregelen worden genomen. Min der geld uitkeren voor landbouwpro- dukten is een zo'n middel. Saneren van boeren een ander. Andriessen heeft voor wat betreft de suiker gekozen voor het verlagen van garanties. Nederlandse suikerprodu centen reageren 'meteen: minder geld uit Brussel, dan de prijs voor de consu menten omhoog. Zij zoeken wegen geen veer te hoeven laten. Een menselijke reactie, maar als Andriessen het on verantwoord vindt de Europese belas tingbetaler nog meer te laten opbren gen voor het groene front, dan zouden andere overheden in navolging daar van omwegen om alsnog de belasting betaler-consument te laten bloeden moeten afsnijden. In ons land mag de suikerprijs echter stijgen. Brussel heeft echter ook de voorraad te lozen. Vandaar de dumping van sui ker op de wereldmarkt. In pakhuizen opgeslagen laten liggen kost immers ook geld. Een snel oplopend bedrag, omdat er voor alles steeds meer opslag ruimte nodig is. Afzet tegen afbraakprijzen op de vrije markt kost eveneens veel geld. In 1980 kostte de suiker 1300 gulden per eenheid, nu op de vrije markt een klei ne drie honderd gulden. De EG heeft er tot nu toe, laat ons zeggen, 1300 voor betaald, zodat het verschil met de martkprijs moet worden bijgelegd vanwege inkomensgaranties. De Europese Commissie heeft het moeilijk. Opslag maakt een produkt alsmaar duurder. Wachten met afzet tot een redelijke prijs voor het produkt kan worden gemaakt vraagt te veel tijd. Dan maar bij opbod verkopen, zelfs wanneer de gevolgen voor bij voorbeeld de Derde Wereld kunnen worden voorzien. En sceptici krijgen gelijk: wanneer het in Europa drup pelt, stortregent het in de arme landen. Lachende derden zijn de Sovjet-Unie en de Arabische landen, die de kans schoon zien om voor een habbekrats aan suiker te komen. De arme landen mogen hopen, dat de nieuwe land- bouwmaatregelen van de Europese Commissie dermate ingrijpend zijn dat meer stabiliteit in de markt optreedt. Zelf geloven zij er niets van, want een economisch machtig blok blijft 'altijd' de sterkste. HET politieke leven in Bolivia heeft de afgelo pen weken in het teken gestaan van de strijd die een voormalige militaire dictator en een bejaarde volksheld om het presi dentschap voeren. Zij lijken de favoriete kan didaten voor de verkiezingen die op 14 juli in het land in het hartje van Zuid-Amerika worden gehouden. Behalve een nieuw staatshoofd moe ten de ongeveer 3 miljoen kiesgerechtigden, voor zover ze zich althans hebben laten registreren, ook een nieuw parlement kiezen. Inzet van de strijd is de lei ding van een der armste lan den ter wereld, een land dat wordt geteisterd door stakin gen en onrust en dat in als maar dieper wordende eco nomische crisis verkeert. Van een veilige positie voor de president is bovendien geen sprake - Bolivia heeft sinds de onafhankelijkheid in 1825 een gemiddelde van meer dan een staatsgreep per jaar gekend. Uit opiniepeilingen blijkt dat de voormalige dictator generaal Hugo Banzer (59) en de vroegere centrum-presi dent Victor Paz Estenssoro (78) op de meeste stemmen kunnen rekenen. Op de favo- rietenlijst worden zij opge volgd door ex-president Jai me Paz Zamora en de voor malige minister van plan ning Roberto Jordan Pando. In totaal hebben 18 presi dentskandidaten zich laten inschrijven. Om de zetels in de senaat (27) en in het Huis van Afgevaardigden (130) wedijveren kandidaten van 66 partijen. Hieruit blijkt dat in Bolivia nog steeds het ge zegde geldt: „Zodra er vijf mensen in een taxi gaan zit ten, ontstaat er een nieuwe partij." De huidige situatie in Boli via staat in scherp contrast met de volksvreugde die zich van het hele land meester maakte toen de huidige pre sident, Hernan Siles Zuazo, in 1982 aan de macht kwam. Hij was het eerste gekozen staatshoofd na 17 jaar mili tair bewind. Onder druk van de machtige vakcentrale COB (Central Obrera Boli- viana) en het door de opposi tie gedomineerde parlement en nadat de linkervleugel van zijn regeringscoalitie ontslag had genomen schreef Siles enkele maanden gele den vervroegde verkiezingen uit. Hij beloofde op 6 augus tus, de nationale feestdag in Bolivia, de macht aan zijn opvolger over te dragen. Vol gens de Boliviaanse grond wet mag de zittende presi dent zich niet kandidaat stel len voor een tweede opeen volgende termijn. Maar de met een jaar ver vroegde verkiezingen kun nen de ontgoocheling van de Bolivianen niet wegnemen. Zowel de arbeiders en de mijnwerkers als de indiaanse boeren op de hoogvlakte van de Altiplano zijn herhaalde lijk in opstand gekomen te gen het regeringsbeleid. In de steden moeten huisvrouwen uren lang in de rij staan om' produkten voor de eerste le vensbehoeften - zoals melk, brood en vlees - te kunnen kopen. Olie is in de hoofdstad niet meer te krijgen, ook niet op de zwarte markt. De werkloosheid is in een jaar verdubbeld, de gemiddelde levensverwachting ligt onder de vijftig jaar. Door de stakingen in het hele land moesten de verkie zingen, die oospronkelijk voor 16 juni waren uitge schreven, met een maand worden uitgesteld tot 14 juli omdat er geen tijd en geld meer was voor het drukken en verzenden van stembiljet ten. Pas drie dagen voor de verkiezingsdatum werd be sloten de verkiezing toch doorgang te laten vinden op 14 juli, hoewel de stembus voorbereidingen nog lang niet waren voltooid. De sterk opgelopen spanning tussen voor- en tegenstanders van uitstel heeft de vrees voor ge welddadige incidenten, of voor een ingrijpen van het leger, aangewakkerd. In maart 1984 heeft de re gering eenzijdig besloten geen rente en aflossing meer te betalen over haar buiten landse schuld, die ruim 13 miljard gulden bedraagt. Te gen de achtergrond van deze problemen hebben de politie ke partijen verkiezingspro gramma's opgesteld met de bekende onderwerpen: sti mulering van de produktie en van de export, reële prij zen voor goederen en dien sten, bestrijding van de be lastingontduiking en van smokkelhandel, met name van cocaïne, zonder dat daar bij echter precieze doelstel lingen met cijfers zijn gefor muleerd. Ook Siles probeerde de il legale handel van cocaïne, die op grote schaal uit het land wordt gesmokkeld om voor miljoenen dollars via onder andere Colombia en Peru in de Verenigde Staten te worden verkocht, aan te pakken. De verbouw van co ca-planten, waarvan de bla den de belangrijkste grond stof voor de vervaardiging van cocaïne zijn, is echter moeilijk tegen te gaan. De coca wordt traditioneel door de indiaanse bevolking ge kauwd en maakt eigenlijk deel uit van het volksvoedsel. Het helpt de boeren en mijn werkers vanouds het gevoel van honger te onderdrukken. De voormalige dictator Hugo Banzer Suarez (59), die in 1971 met een staatsgreep aan de macht kwam, leidde het land tot 1976 met harde hand. Het militaire regime stelde zich tot taak de arbei dersbeweging te onthoofden en te handelen volgens de theorie van de Nationale Vei ligheid, in navolging van de Braziliaanse generaals en die later ook door de militaire junta's in Chili en Argentinië zou worden overgenomen: tegen marxisme en extremis me en voor democratie, christendom en de waarden van het vrije Westen. Op eco nomisch gebied steunde Ban zer de banken en de particu liere ondernemingen om het voor buitenlandse investeer ders zo aantrekkelijk moge- lijkte maken. Banzers belangrijkste op ponent, de 78-jarige Victor Paz Estenssoro, bekleedde al twee maal eerder het hoogste ambt, in 1952 en 1960. Paz was de held van de revolutie van 1952 waarbij de tinmijnen werden genationaliseerd, landhervormingen werden doorgevoerd en het algemeen kiesrecht van kracht werd. Paz, uit wiens Revolutio naire Nationalistische Bewe ging (MNR) een aantal links georiënteerde formaties zijn voortgekomen, is beter ge plaatst om met andere par tijen een regering te vormen. Banzer is vooral populair in de steden, waar na de golf van stakingen en door voed seltekorten steeds meer be hoefte lijkt te zijn aan een sterke regering. Maar zijn autoritaire leiderschap in de jaren '70 ligt nog vers in het geheugen van de arbei dersklasse. Paz geniet daarentegen de meeste aanhang op het plat teland, waar hij een goede reputatie verwierf door het invoeren van landhervor mingen in 1952. Verwacht wordt dat hij door het ver trouwen dat hij bij links heeft minder tegenstand van de vakbonden zal ondervin den bij het voeren van een streng economische beleid. Beide partijen pleiten voor een akkoord met het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) om nieuw kapitaal aan te trekken en de economische crisis te boven te komen. Dit zal dan samen gaan met een strenge bezuinigsingspolitiek om de inflatie in te dammen en een einde te maken aan fi nanciële speculaties. Ondanks die nijpende si tuatie heerst in politieke kringen in La Paz toch enig optimisme over een verbete ring van de economie, die binnen enkele maanden met bezuinigingen en een ak koord met het IMF tot stand zou moeten komen. Gewezen wordt daarbij op de land- bouwproduktie die langza merhand haar dieptepunt te boven komt en weer op het zelfde niveau staat als drie jaar geleden. Alle kandidaten hebben beloofd de landbouw, de belangrijkste economische sector waarin ongeveer de helft van de bevolking werk zaam is, te zullen uitbreiden. (Studies hebben uitgewezen dat slecht drie procent van het bebouwbare land wordt bewerkt). Het land is rijk aan delf stoffen als gas en tin (Bolivia is een van de belangrijkste tin-exporterende landen ter wereld) en beschikt over re serves van lood, olie, koper, zilver en goud, maar het heeft de middelen niet om de grondstoffen te bewerken en de voorraden te exploiteren. Men hoopt in La Paz dat de produktie weer zal oplopen en dat betere prijzen op de wereldmarkt Bolivia zullen helpen zijn economie weer op de been te krijgen. Of dat voldoende zal zijn om de 6,5 miljoen Bolivianen, een be volking waarvan meer dan de helft uit indianen bestaat, te eten te kunnen geven blijft evenwel zeer de vraag. (ANP) E ndrew Bell (41) ad- A* verteert in Britse JL .^L-kranten, dat hij stot- teraars kan 'genezen'. E behandeling is uniek, E maar niet weten schappelijk. En E hoewel de kansen E op succes blijk- baar vrij groot zijn, E wordt lang niet el- E ke stotteraar perma- E nent afgeholpen van E zijn spraakgebrek E Bell verdient in ieder geval E met dit werk goed zijn brood. E Zijn naam verraadt zijn af- E komst: hij is een Schot, een ge- E wezen stotteraar die tegenwoor- dig heel behoorlijk praat omdat E hij zichzelf heeft 'genezen'. De eerste 25 jaar van zijn le- E ven kon Andrew Bell geen zin- nig gesprek voeren zonder drif- E tig te hakkelen. Uiteindelijk be ll sloot hij daar wat aan te doen. E Door middel van zelf-analyse, die hij trapsgewijze deed, slaag- 5 de Bell er na verloop van tijd in E zijn oude spreekstem te likwide- E ren en helemaal opnieuw te le- ren praten. Sedertdien houdt hij E zich met niets anders meer bezig E dan met hulp aan andere stotte- E raars. Patiënten krijgt Bell meer dan E genoeg, want Groot-Brittannië E telt minstens een half miljoen stotterende inwoners. Sommige E logopedisten geloven dat dit iets E te maken heeft met de Engelse E taal, die zich gemakkelijk schijnt te lenen om op een stotterende S manier te worden uitgesproken. E Britse hakkelaars steken echter zelf de schuld op andere dingen. E Heel vaak blameren zij hun dure E particuüere kostsschool, waar E bepaalde leerkrachten een waar schrikbewind uitoefenden en E praktisch alle nieuwelingen on- E afgebroken gepest werden door klassieke bullebakken. E Net zoals overal elders zijn E sommige Britse stotteraars een beetje achterlijk. Maar er zitten 5 ook briljante figuren tussen. Be- E roemde mensen zoals de laatste Britse koning, George VI, Sir E Winston Churchill, de roman- E schrijver Somerset Maugham en de wetenschapper Charles Dar- E win gaven geregeld al stotteren- E de van katoen. Net zoals alle an- dere hakkelaars schuilde in het E diepst van hun gemoed een hef- E tig verlangen om normaal te kunnen praten. Om door Andrew Bell gehol- E pen te worden, moet de stotte- raar het Engels volledig onder E de knie hebben en bovendien E bereid zijn deze ongewone logo- E pedist een fors honorarium te E betalen. Bell behandelt telkens E niet meer dan acht stotteraars in E één week. Hij geeft zesmaal per jaar cursus in een hotel van het E Schotse Kirkcaldy. Zijn metho- E de schrijft komplete afzondering en concentratie voor. De acht E cursisten logeren met hem onder E hetzelfde dak. E De eerste vier dagen mogen zij zelfs niet naar huis telefone- E ren. Andrew Bell drukt hen op E het hart, dat zij hun oude ma- nier van spreken dienen te ver is geten; zij moeten zich een geheel E nieuwe stijl aankweken en pra- E ten met een andere stem. Bell leert de acht stotteraars ook zich E volledig te ontspannen. Hij E maakt gebruik van bandrecor ders en dwingt zijn studenten dt opnamen te beluisteren. In het begin praten de cursis ten heel traag en praktisch rtifr nosyllabisch, net zoals Andrew Bell het hen heeft aangeleerd Bij het begin van elke dag bei groeten zij hem rechtstaande u koor: „Goe-de mor-gen, me. neer Bell." Het klinkt onnatuur. lijk en een beetje zangerig. Bell gaat er kennelijk van uit, dat stotteraars nooit hakkelen wan neer zij zingen. Na vier dagen worden de cur sisten al verondersteld over vol- doende zelfvertrouwen te be schikken om naar huis te bellen en met zorgvuldig afgemeten woorden een gesprek te voeren zonder nog te stotteren. Elke cursist krijgt bovendien op. dracht het hotel even te verlaten Door Roger Simons om iets te gaan kopen. Andrew Bell deelt zelf de bestellingen uit. De BBC zond onlangs een tv- programma uit over Bells unieke antistotter-therapie. Onder de acht cursisten bevonden ach een 25-jarige verpleegster van Dublin, die in 't begin geweldig veel moeite had met het uitspre ken van haar naam, en brandweerman uit Noord-Ier- land. De vijfde dag konden zij voor het eerst van hun leven converseren zonder te stotteren. Toen zij na afloop van de cursus naar huis vertrokken, spraken deze gewezen hakkelaars wel traag, maar toch normaal. An drew Bell gaf hen de raad nog minstens twee maanden lang iedere dag spreekoefeningen te houden en hem elke week te te lefoneren. Omdat hij niet meer stottert, heeft de Noordierse brandweer man John Harper, die vroeger geen bevelen kon geven, inmid dels flink promotie gemaakt. Ook met verpleegster Lucia Fitzsimons gaat het goed. Korl na de cursus was ze betrokken in een klein autoongeluk, waar-i aan zij geen schuld had. „Vroe ger zou ik makjes alles op mij hebben genomen," zei ze na dien, „maar nu kreeg de tegen partij van mij de volle laag. Nog nooit had ik zoveel geluk ge smaakt!" Het is nu iets meer dan een jaar geleden, dat het tv-pro- gramma over het anti-stottersys- teem van de Schot Andrew Bell werd gemaakt. Twee van de acht cursisten, die erin voorkwamen, zijn sedertdien opnieuw aan 't hakkelen gegaan. De anderen beschouwen Andrew Bell als hun redder. Hij heeft hen de vrijheid van het woord gegeven door hen het stotteren af te le-j ren. TdlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIilllllllllllllllllllllillllllllilllll Enkele dagen geleden las ik in De Stem dat men gezins verzorgsters aanspreekt met 'daar komt de werkster'. Men kan wel tegen hen zeg gen 'lost die wagen met aardappelen eens', maar daar zijn ze niet voor. Het zijn gezinsverzorgsters. Ik zie ervan komen, dat ze er in de naaste toekomst allemaal het bijltje bij neerleggen. Hun werkkring is niet meer aantrekkelijk, het wordt niet op passende wijze be loond. Groenendijk Fr. v. Leuven Bijna overal in de wereld le ven en werken voor Christus en Zijn kerk Nederlandse missionarissen. De beste ja ren van hun leven hebben ze erop zitten en nu is hun eigen vaderland een missie land geworden! Treurig maar waar! Vaticanum II heeft helaas veel verwar ring, ongeloof en verdeeld heid gezaaid in de Neder landse kerkprovincie met alle gevolgen vandien! Veel priesters en ook leken haak ten af. In plaats van het le vende water kwamen we in het brakwater terecht, waar wij inmiddels 'doodziek' van geworden zijn. Het allererg ste is wel dat de Kerk van binnenuit wordt aangeval len door de zich noemende kritische katholieken o.a. de Mariënburggroep. Zij rich ten hun aanvallen speciaal op het instituut Kerk waar wij, rooms-katholieken, al lemaal deel van uitmaken van dit organische geheel, de liefde tot Jezus maakt ons tot ledematen van Zijn Kerk. Het is Zijn liefde, die ons bindt, niet de horizonta le overlegstructuren van de gedemocratiseerde pasto raal. De paus blijkt nu het doelwit van hun spot en hoon te zijn in de Mariën- burgbode. Maar laten we niet wanhooen. integendeel! Het bijbelse mosterdzaadje ontkiemt hier en daar weer in Nederland. Ziet maar naar het groeiende aantal priesterstudenten en de on stuimige groei van diverse werkgroepen van katholieke jongeren o.a. in Didam en verder van studentenclubs waar niet mee te spotten valt. Zij zijn allemaal de hoop van onze r.-k. kerk in duistere tijden geworden! Oosterhout H. Hoegen Door de discussies over de opslag van kernafval op het terrein van het Industrie- en Havenschap Moerdijk vra gen wij ons niet af waarom dit havenschap in financiële problemen zit, maar het is nuttig in dit verband de vol gende vragen te stellen: 1 Wie is ooit op de gedachte gekomen om daar een in dustrieterrein aan te leg gen? 2. Wie zaten in de ver antwoordelijke overheidsor ganen en welke betrekkin gen onderhielden zij met be langhebbende wegenbou wers, bouwbedrijven en le veranciers? 3. Wie legt nu een dergelijk terrein aan zónder behoorlijke gefun deerde stellingen over de te verwachten winsten? 4. Om welke redenen is het tekort nu al rond de ƒ250 miljoen. 5. Hoe denkt men dit tekort weg te werken en hoeveel belastingbetalers moeten hierin bijspringen? Onze ac tiegroep Burgerbelangen vreest dat de gewone man weer de dupe is! Breda Tom Dinnesen tHUAla i<i juli it>Ö Van onze Haagt pEN HAAG - Veronica won roep. Minister Brinkman (W niet voldoende heeft kunnen nroeporganisatie het vereiste telt, dat nodig is om tot de grt horen. Veronica-directeur Rob Out liet weten „zeer teleurgesteld en diep verslagen" te zijn over (je negatieve beslissing van Brinkman. Veronica zal bij de Baad van State in beroep gaan tegen, wat Out noemde, „deze onrechtmatige beslissing, die tegen alle redelijkheid in- Als A-omroep zou Veronica 9 uur TV- en 63,5 uur radio zendtijd per week hebben ge kregen. De omroeporganisatie moet het nu nog blijven doen met 5,5 uur TV en 28,5 uur ra dio per week. Een onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek heeft uitgewezen dat Ve ronica 448.447 leden heeft. Re kening houdend met een be trouwbaarheidsfactor van 95% moet het aantal Veronica- leden per 31 maart van dit jaar geschat worden tussen 444.099 (benedengrens) en 451.504 (bo vengrens). Toen hij op 10 mei Vervolg van pagina 1 Intussen heeft de PvdA- fractie in de Kamer de positie van Van Aardenne opnieuw in het geding gebracht. In een radio-interview zei fractielei der Den Uyl dat het erop lijkt dat de bewindsman van Eco- aomische Zaken de Kamer on juist heeft geïnformeerd over zijn gesprekken met de Com missarissen der Koningin Van Agt en Kremers over de bouw van kerncentrales in Moerdijk en Borssele. Het Amsterdamse actieblad Bluf heeft inmiddels een lijst met adressen van hoge ambte naren van Economische Zaken gepubliceerd. Bij het lijstje staat ook vermeld wanneer de betreffende ambtenaren met vakantie zijn. Het weekblad roept iedereen op in te breken bij hoge ambtenaren van EZ. De politie surveilleert op ver zoek van EZ al geruime tijd in de nabijheid van de woningen van EZ-ambtenaren. Omdat niemand weet wie Bluf uit geeft, kunnen geen juridische stappen worden genomen. DEN HAAG De inning van de superheffing is opnieuw uitgesteld. Minister Braks heeft hiertoe vrijdag besloten omdat de zuivelfabrieken die de heffing moeten innen (of liever gezegd moeten afhou den van het melkgeld dat aan de melkveehouder wordt uit betaald) de zaak administra te! nog niet rond hebben. De heffing wordt nu geïnd m de periode van 28 juli tot 11 'UgUStus. Braks heeft tevens de Euro pese Commissie verzocht om uitstel van het afdragen van de heffing, de boete op te veel geproduceerde melk, aan Brussel. De verwachting is dat de Commissie over twee we ten akkoord zal gaan met uit stel van de afdracht tot sep tember. V olgens de j ongste cij - fers moet er ongeveer 87 mil joen gulden superheffing aan Brussel worden afgedragen. HAAG (ANP) - De geld- mzetten in de detailhandel bus zowe' april als In mei j belangrijk toegenomen. L tn opzichte van de overeen- „ttlst'8e maanden van 1984 J^gen de omzetten in deze aanden respectievelijk met 4 Procent en 6,3 procent, de ri VrD wel alle branches van 0J^tailhandel was de omzet- hvikkeling in deze maanden v,sit'ef- Dit blijkt uit gegevens dov. Centraal Bureau voor I Sin iek tCBS), die vrijdag bin ®epubliceerd. De gegevens ij.. Dog niet gecorrigeerd voor Dsveranderingen. omzetstijgingen werden in 2''j 1985 ten opzichte van -I '984 onder andere gere- reerd in de voedings- en 1

de Stem | 1985 | | pagina 2