Het Tropenmuseum in Amsterdam IEENTE DENBURG Iking ;ATERDAG13 JUL11985 W4 Schieting Vleesschieting Schieting Zomerfeest prijskaarting Kermis schieting schieting Schieting Vleesprijs- kaarting Herman Broek Alum, schuifladders 237,- 289,- Geluid Afwisseling Jri ^IKANTIE VARlA Kaartje Telefoontje Belgen Brandstof SMAATREGEL |an Aardenburg bren- in verband met de happen handboog- Aardenburg op zon- Idzijde van de Heren- Ide Bewestereedeweg I grote parking aan de I zal worden ingesteld lp 14 juli 1985 ingaan ri uur. 1 wethouders elbergs mooi gelegen dijk- Kruispolderhaven Schelde 2.VI., Schei- eg 3a, vrij te aanvaar- en te bewonen Tel 43-745. |TTE jonge zakenman 1 jr. met prachtige nieu- i vrijstaande woning en len auto, zoekt een be- ■uwbare vrouw, geen ca- 1 of bartype. Die houdt h gezelligheid en harte- fheid, om de eenzaam- lid op te lossen en zo Ier een goede relatie op ■bouwen, 1 of 2 knd. zijn V1 harte welkom |ond.nr.932534. IlEENST. man z.k.m puw, leeft. 65-70 j., om eenzaamheid op te los- 'n. Br.o.nr. 901159 bur l.blad. JVLLO durf jij het met mij In misschien, ben ik je mn, die een duurzame re- lie wil opbouwen. Ik ben ■en bartype, huidskleur belangrijk, mac 47 jr l.o.nr. 902132 v.d. blad diversen let gewenst zwanger? por hulp aan moeder en nd. 01154-2275 of 1691 zaterdag 13 juli, 50,-, ïratis, aanvang 14.30 uur. yafé de Kroon, Hulst. fp zondag 14 juli, aanvang uur. Café de Kroon pulst. Pp zaterdag 13 juli bij Rudi In Sonja de Jonge, Noord- Itr. 16, Walsoorden Aan hang 14.30 uur. Dssenisse. Zat. 20 juli: ter- lein Hof ter Nesse, aan lang 14.00 uur met gaai pollen, tritsen, rad van avontuur enz. 14.30 uur: brote schieting op 3 wip pen met 100,- gratis op be 3e wip. Zond 21 juli: Bchieting Herberg Osse- pisse, aanvang 14.30 uur Zat a s. 13 juli fcafé Sport, St. Jansteen, aanvang 14.00 uur. Loterij pn div. vleesprijzen. Vogelwaarde. 13, 14 en 15 juli, schieting en gaaibol- ling bij café 't Karrewiel, aanvang 14.30 uur. Zaterdag 13 juli bij M. de Cock, Sociëteit Willem Teil, Zuiddorpe, gratis 25,-. aanvang 14.30 uur Zond. 14 juli jp 2 liggende wippen. Ca- 't Kuipke, St. Jansteen, aanvang 14.30 u. 50,- gratis. ap zondag 14 juli. Café de Zier Jaargetijden, Lams- vaarde—aanvang 14 30 uur. Sociëteit de Vrede. Zaterdag 13 juli in café 't Centrum, Hulst Aanvang 20.00 uur Kafe Finks Axel presen teert zaterdag 13 juli and the FFFF-band. Aanv. 22.00 uur. rechtstreeks af fabriek. Vrijblijvende demonstratie aan huis. Nu 8 mtr. van 375,- voor en 10 mtr. van 445,- nu voor Andere lengtes en uitvoe ringen tot 50% korting. J jaar garantie. Interal Lad ders B.V. Tel. 01195-271 of 01106-3112. 7 OP DE vraag waar de tropen begin nen voor het Tropenmuseum, afge zien van de klimatologische gren zen, antwoordt de directeur: „In de Dapperstraat". Hij illustreert: „Op de afdeling Mens en Milieu staat een tent waarmee mensen in Marokko rondtrekken. Er was een klas hier op bezoek waarin een Marok kaans meisje zat. Die zegt op z'n plat Amsterdams: „Mijn oma woont ook in zo'n tent". Op dat moment ontkom je er niet aan om de tropen hier te laten be ginnen. Vaak wordt vergeten dat veel mensen van buitenlandse afkomst ge woon hier, in Nederland, zijn geboren. Ruud Gullit kwam pas voor het eerst in Suriname toen hij er met Ajax moest voetballen". Henk Jan Gortzak is de kersverse di recteur van het Tropenmuseum in Am sterdam, een onderdeel van het Konink lijk Instituut voor de Tropen (KIT). On langs vierde het instituut zijn 75-jarig be staan. Geboren uit het Koloniale Mu seum is het KIT inmiddels een onont koombare instelling voor iedereen die voor langere of kortere tijd naar de Tro pen wil of gewoon geïnteresseerd is in een Derde Wereldland of in ontwikke lingshulp. Het museum, onderdeel van het KIT, wil meer dan het uitstallen van potjes en pannetjes van de Derde Wereldbevol king. „We willen informeren over de si tuatie in de Derde Wereld, niet over de extremen, maar over het dagelijks leven", zegt Gortzak. Wie door de nagebouwde Indiase krottenwijk loopt, ziet op een wandgrote foto de flatgebouwen van een stad in India voor zich opdoemen. Het kleine en het grote worden op deze wijze herhaaldelijk gecombineerd in het mu seum. In tegenstelling tot de soms pron kerig mooie, koloniale collectie probeert het museum in de actuele collectie de al ledaagse kant van het leven in de tropen te laten zien. Om een zo authentiek mogelijke col lectie te krijgen, komen er soms rare vra gen boven. Moet je een plastic emmer, die in het museum bij een Marokkaanse tent komt te staan, in Marokko kopen of loop je hiervoor naar VenDEen an der voorbeeld. De frisdrank Fernandez Soft is typisch Surinaams maar is sinds enkele jaren ook in Nederland te koop. Het verschil zit in het etiket. Op de Ne derlandse flessen zit een papieren etiket, de Surinaamse hebben opdruk op het glas. Ook met die subtiele verschillen moet zoveel mogelijk rekening worden gehouden, zegt Gortzak. Het Tropenmuseum noemt zichzelf een 'drie-dimensionaal' museum. Wie door de nagebouwde stukjes dorp uit Noord-Afrika, het Midden-Oosten of de Indiase sloppenwijken loopt, ziet niet al leen een kleurrijk geheel om zich heen, maar hoort de straatgeluiden en ruikt de De ingang van het Koninklijk Instituut voor de Tropen aan de Amsterdamse Mauritskade. Ruiken aan de Derde Wereld bonen die in zakken op 'straat' staan. De verkopers roepen, de ezels balken en de mensen praten en lachen. De rest van de 'straat' is te zien op film. De hutten en woninkjes zijn gebouwd met authentiek materiaal, of het nou golfplaat of mest is. Gortzak: „Het gewone leven in de tro pen wordt nauwelijks belicht in de me dia. De Derde Wereld komt in het nieuws als een gebied van honger, ram pen en politieke instabiliteit". Dat dergelijke gebeurtenissen evenwel invloed kunnen hebben op eeuwenoude culturen kan in het museum zichtbaar worden gemaakt, zegt Gortzak. Een Thais volk dat schitterende sieraden maakt van zilver, begint plotseling met aluminium te werken. De reden: het volk maakt gebruik van het materiaal van neergestorte vliegtuigen, die op weg wa ren naar de oorlog in Vietnam. De kennismaking met de tropen is vluchtig maar interessant. De afwisseling die in de opstelling van de collectie is aangebracht, zou evenwel verwarrend kunnen werken. Van de prachtige kunst collectie uit Oceanië belandt de bezoeker midden in een Afrikaans dorp en van daar in India. En van het 'dagelijks le ven' gaat het weer naar een thema-ten toonstelling, zoals de muziekafdeling met de Javaanse gamalans en de juke-box die geluiden laat horen van de tentoongestel de instrumenten. In het museum wordt ook getracht de bezoeker inzicht te geven in ontwikke lingsproblemen. Zo zijn er afdelingen Mens en Milieu, Mens en Techniek, We reldhandel en het hele jaar door zijn er nog tijdelijke thema-tentoonstellingen. In een museum dat zo'n uitgestrekt ge bied wil tonen, met daarin een enorm scala van volkeren, culturen en ontwik kelingen, kan de bezoeker slechts vluch tig kennismaken met het een en ander. Wat de educatieve waarde van het Tro penmuseum betreft, dringt zich de ge dachte op: van alles wat en toch te veel. Maar ontegenzeggelijk boeit het museum door de bonte schakering van volkeren, voorwerpen en culturen. Wie na een bezoek aan het museum meer wil weten over een bepaald land. kan terecht in de museumbibliotheek of in het landen-informatiecentrum, waar een grote, actuele hoeveelheid materiaal voor handen is, zowel schriftelijk als audio-visueel. Het jarige Instituut voor de Tropen is namelijk ook een bolwerk van kennis over de tropen. Vanuit het KIT worden projecten ontwikkeld in de Derde Wereld, er worden conferenties georganiseerd en er wordt voortdurend gewerkt aan de kennis over tropische landen en alles daar omheen. Het Tropenmuseum aan de Lin- naeusstraat 2 te Amsterdam is ge opend op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag, zondag en op feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Op afspraak is het speciale kindermuseum te bezoeken. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden per persoon. Voor houders van jeugd- en bejaardenpassen zijn er reducties, evenals voor groepen. Onzin te koop Door Mick Salet WIE NIETS heeft, kan niets verko pen. En dat levert niet niets op. Om als platzakke lanterfanter mijn geld te kunnen verdienen, heb ik een tekenblok en een dunschrij- vertje meegenomen. Pen en papier zijn namelijk noodzakelijk voor ver kopers van fantasie. Onzin is mis schien in de politiek te verkopen, maar als je mensen contant geld vraagt voor een idee, moet je ze wel iets zwart op wit kunnen overhandi gen. Mijn eerste onzinnige produkt is de talkman. Een Engels woord. Het is niets meer dan een grap die ik met een spring vloed van woorden en waanzin aan de man wil brengen. De talkman is niet veel meer dan een closetrolletje, dat je om je nek moet han gen. Maar ik verkoop het als de sensatio nele tegenhanger van de walkman. Geen apparaat om te luisteren, maar om ge hoord te worden. Voor een gulden, of wat de gek er meer voor geeft, verkoop ik zogenaamde bouw-tekeningen van deze uitvinding. Op het eerste plaatje zie je een rol wc-pa- pier. Die moet leeg getrokken worden om aan een closetrolletje te komen. Daar moet je dan (tekening twee en drie) twee gaatjes in maken, waar een koordje door neen moet. En dan (plaatje 4) is de talk man al klaar voor gebruik. Een kort tekstje legt uit wat de talkman is. Met een blok vol tekeningen doe ik een aanval op de terrassen van iedere grote stad. „Goeiedag, mag ik proberen u een briljant idee te verkopen? Het kost niet veel. Een gulden. Meer mag natuurlijk ook. Wat het is? De talkman. De talk man, ja. U kent toch wel de walkman. Zo'n kleine radio of cassetterecorder die mensen om hun nek hangen om buitens huis toch hun eigen muziek te kunnen horen. Een waardeloos apparaat. Want wat doen mensen met een walkman? Ze sluiten zich af van de buitenwereld. Ze horen de vogeltjes niet meer fluiten. Ze horen het ruisen van de wind niet meer. Ze zijn een gevaar in het sociale verkeer. Ze horen andere mensen niet meer. Met hun koptelefoon sluiten ze zich af van de medemens. Dat is toch asociaal en dom. Mensen moeten juist met elkaar praten. Ze moe ten voor elkaar open staan. Daarom heb ik de talkman uitgevonden. Dan doe je je oren en je mond open. De talkman is een simpel apparaatje dat je om je nek hangt, zodat je met an dere mensen kunt praten. Als je de talk man om hebt, zien andere mensen dat je wilt communiceren. Sommige mensen zijn namelijk bang om zomaar een praatje met iemand te beginnen. De talk man kan ze over die drempel heen hel pen. Nee, het is echt heel eenvoudig te ma ken. Mensen met twee linkerhanden kunnen het, mensen met één linkerhand kunnen het, ja, het is zelfs mogelijk het zonder linkerhanden te maken. Je hoeft niets meer te doen dan een wc-rol leeg te maken, twee gaatjes in het vrijkomende kokertje te maken en daar een koordje door heen te trekken. Dan is de talkman al klaar. Don't walkman, talk man! Ja, natuurlijk, je kan ook zonder talk man met elkaar praten. Maar het gaat om het idee. Ik sta hier natuurlijk alleen maar zo te zwetsen om u een gulden uit de zak te kloppen voor een tekening. Die kunt u trouwens zelf nog inkleuren ook. En dat voor een gulden. De belasting op het glaasje bier dat u nu zit te drinken is al bijna méér. Wat is nu een gulden? Voor zo'n briljant idee. Er zit geen patent op, u mag het zo na maken. Het is niet goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen en er zit ook geen Kema-keur op, maar dat hoeft ook niet. De talkman is volstrekt onschadelijk. Het is juist een zegen voor ons milieu. Bovendien helpt u er een echte minimum mee aan een gul den. U koopt het, prima, dank u wel". Met zo'n verhaal loop ik de terrassen af. Het werkt. Veel mensen willen zich wel even laten amuseren door een halve malloot die druk pratend en gebarend het terras komt vermaken om zijn boter ham te verdienen. De potentiële kopers leer je snel ken nen. Vooral mensen tussen de twintig en 35 jaar, hebben wel geld over voor een zich zo uitslovende gek, die zijn terras sen-act dan ook het liefst begint aan een tafeltje waar een jonge man en vrouw sa men zitten. Je krijgt er snel oog voor. Jonge mensen die een beetje modieus in de kleren zitten, zijn de beste klanten. Als er méér dan twee mensen aan een ta feltje zitten, is er altijd wel één die het ge ven van geld tegen kan houden. Oudere toeristen willen wel van veilige afstand verwonderd lacherig kijken naar zo'n manische mafkees, maar als hij te dicht in de buurt van hun portemonnee komt, wenden ze het hoofd toch afwijzend af. Zij behoren tot de overgrote meerderheid van mensen die al direct na mijn ope ningszin hun hoofd schudden. „Nee, hoor". „Joh, ik heb mijn eigen briljante ideeën wel" Er is er zelfs een die zegt „Nee, dank u, ik ben al voorzien". Maar er zijn op de zomerse terrassen in vakantiestemming gelukkig genoeg mensen te vinden die het wel gezellig vin den zich even te laten amuseren. In een uur haal ik al gauw een tientje op. Dat zijn minder dan tien tekeningen, want er bestaan zeer genereuze mensen, een an der zou ze gewoon goed gek noemen, die een zotte zwerver iets extra's in de hand duwen. Of voor een glas bier aan hun ta feltje uitnodigen om eens te vragen naar het wie, wat, hoe en waarom van de ver kopende tok-tok-tok-talkman die de bla ren op zijn tong staat te bazelen om een idioot idee aan de man te brengen. Er zit nog altijd geld in de gekte. DEN HAAG - De Nederlandse vakantiegangers zullen 'deze zo mer bijna veertig miljoen ansicht kaarten naar familie en vrienden versturen. Gemiddeld doet de Nederlander ruim twaalf vakan tie-groeten op de post. Dat blijkt uit een onderzoek van de PTT. Vorig jaar wer den er 36 miljoen kaarten op de bus gedaan. Tien miljoen door vakantiegangers in eigen land en 26 miljoen door men sen die over de grens gingen. Dat waren er samen meer dan het jaar daarvoor en ook dit seizoen wordt er weer een stijging verwacht. Wie naar het buitenland gaat verstuurt over het algemeen meer an sichtkaarten dan de vakantie ganger in eigen land. Ruim acht van de tien Nederlanders doet wel de groeten vanaf het vakantieadres. OOK WORDT er heel wat gete lefoneerd. Van de 3,5 miljoen Ne derlanders die hun vakantie in het buitenland doorbrengen, belt zo'n zestig procent naar huis. Vooral om te laten weten dat ze goed zijn aangekomen. Maar ook om door te geven wat het vakan tieadres is geworden en om te la ten weten wanneer ze terugko men. Tachtig procent van de toe risten zegt weinig problemen te hebben gehad met het tot stand brengen van de tele foonverbinding. De rest vond het meestal wat lang duren, maar echte problemen hadden maar heel weinig mensen. De meesten draaiden het nummer zelf, vooral vanuit te lefooncellen en een postkan toor, maar tien procent van de vakantiegangers vroeg hulp om naar huis te bellen. Ze vonden het gewoon te eng om het zelf te durven. IN DE Nederlandse hotels zijn afgelopen jaar 212.000 'Belgische' overnachtingen geregistreerd. Daarnaast maken zij nog een mil joen dagtochten naar Nederland se bestemmingen. olgens het Nederlands Bu reau voor Toerisme profiteert ons land in behoorlijke mate van de minder gunstige econo mische ontwikkelingen in Bel gië. Daardoor gaat de Belg minder ver weg. De devaluatie van de Belgische franc van enkele jaren geleden, is opge vangen, doordat de inflatie in Nederland lager ligt dan in België. ONDERSTAANDE prijzen gel den op 11 juli 1985 (respectieve lijk normaal - super - diesel - LlPG): België: 2,00 - 2,07 - 1,47 - 0,95; Denemarken: 2,22 - 2,27 - 1,57 1,15; Frankrijk (max.): 2,29 - 2,36 - 1,74 - 1,49; Griekenland: 1,65 - 1,92 - 0,94 0,96; Engeland: 2,04 - 2,05 - 1,99 - 1,56; Ierland: 2,47 - 2,50 - 2,21 - 1,75; Italië *.-2,45 - 2,54- 1,33-1,35; Luxemburg: 1,60 - 1,66 - 1,27 - 0,89; Nederland (max.): 1,92- 1,99- 1,20 - 0,80; Noorwegen: 2,11 - 2,14 - 1,15 - 1,44; Oostenrijk: 1,91 - 2,00 - 1,80 - 1,07; Portugal: 2,47 - 2,56 - 1,55 Spanje: 1,82 - 2,03 - 1,21 W.Duitsland 1,62 - 1,69 - 1,51 - 1,18; Zweden: 1,95 - 1,99 - 1,26 - 1,19; Zwitserland: 1,86 - 1,90 - 1,87 - 1,50. Officiële opgave van de A.N.W.B.; plaatselijke afwijkingen blijven ech ter mogelijk) De Italiaanse prijzen zijn geba seerd op de vrije pompen. De toe risten kunnen via de ANWB een beperkt aantal benzine-bonnen ko pen, welke voor noord en/of zuid Italië (afzonderlijk) gebruikt kun nen worden. De bonnen (strikt per soonlijk) zijn ook aan de Italiaanse grens te koop. Langs de Westduitse autobah nen gelden veelal iets hogere prij zen. In verschillende Oosteuropese landen, zoals Roemenië, zijn benzi ne-bonnen verplicht. In Hongarije moet men officieel bonnen hebben voor het tanken van Diesel, maar in de praktijk blijkt dat men ook zonder tegen een gun stig tarief diesel aan de pompen kan kopen. Bonnen kan men aan de grens verkrijgen. Hiervoor moet men wel Westerse valuta (liefst Amerikaanse dollars) inwisselen. Door de dubbele wisselkoers kan de prijs per dag sterk uiteenlopen. Een vaste richtprijs is zodoende ook niet te geven.

de Stem | 1985 | | pagina 25