Een eeuw Kurhaus W2 W3 Armbussen Badhuis Wederopbouw Restauratie Brand Atlantikwall Ruik en Lol Kleef--aan-taal Up out of it for LOSSE FLODDERS Slogans ij wonen hier in een vreedzaam paradijs. in keet niemand wat er [de Tour de France beschaving heeft [■lucht genomen. We laar ook iets beter in V ontgaat ons bijna Staan dan ook niet te van ongeduld om ka te emigreren. We It een pakket lastige rijt willen, want kli- Iven met ratten heb- pezen dat bij een te plkingsdruk de rat of- agressief wordt of- Eisch depressief. De In gaan in de terreur, Isieven zitten stil te Jensen en ratten heb- lologisch veel met el len. Misschien zullen log eens onze biezen VP t van Velzen ken om dit paradijs heeft de ruite. Het I zo groot als Neder- rlijks worden er fficiële landverhuizers en daar kan men en paar miljoen ille- [tigranten bijrekenen. werden 1.300.000 igen die zich illegaal lenigde Staten wilden ij de kraag gevat en itgezet. Meer dan 1 dat aantal zijn Me- lie over de 3200 kilo- ige zuidgrens komen inger en werkloosheid pen. Tot twintig jaar ad de immigratie een lijk Europees karak- kwamen de leren en ;rs, tesamen vijf mil- sterk. Vervolgens, 160 en 1890 zo'n tien Engelsen, Nederlan- len en Noren. En tij- ootste golf, van 1890 kwamen er zestien oornamelijk uit Zuid- uropa. In het record toen Amerika 87 mil- oners telde, arriveer- 300.000 immigranten. komen verreweg de granten uit Mexi- 'ilippijnen, Venezuela, idia, China, de Domi- Republiek en Jamai- verontrusten wordt dat de Derde Wereld igde Staten dreigt te !en en dat in de ko- veertig jaar mogelijk Ijoen arme vreemde- Amerika de spoeling zullen maken. Drie- an de Amerikanen olgens een opiniepei- het nodig is de immi- ^astisch te beperken, [eederde is van oordeel leur open moet blijven r mensen die in hun d worden vervolgd. jl wij in ons vreedzaam zitten te zeuren over honderd Tamils, be- 'eederde van de totale tie in de wereld uit die de Verenigde Sta- nentrekken. De gevol- ïii zijn opmerkelijk in steden van een half van de vijftig Ameri- taten. js Angeles wonen twee Mexicanen en de recht- beschikken er over tol- met z'n allen 80 talen :n. In het jaar 2000 zul- uikanen van Mexicaan- -atijnsamerikaanse her iet 30 tot 35 miljoen de minderheid in de be- vormen. Monterey in ië is de eerste Ameri- stad met een in China vrouwelijke burge- Hialeah in Florida, be- jm zijn paardenkoersen, n burgemeester die op geboren. Op een mid- school in Chicago ilgebra niet alleen in het gegeven, maar ook in ians, het Kantonees, het nees en in het Assyrisch. zicht van Amerika be- astisch te veranderen, de China Towns van zijn er nu kleine Hava- Korea's. Er is een Little in Brooklyn en een iaigon in het zwaar con- ;ve Orange County in nië. Mexicanen die naar :a willen emigreren moe- icieel acht jaar wachten r de zeshonderd imnu- isa die jaarlijks in Hong- vorden uitgegeven staan dan dertigduizend bet te wachten. Nieuwe aten voor het Ameri- paradijs moeten daar an een halve eeuw wach- ZATERDAG13JUL11985 eze week bestond het Kurhaus in Scheveningen precies honderd jaar. Reden voor een nostalgische terugblik op de badplaats. Dat valt aanvankelijk niet mee want Kurhaus én zee zijn bijna onvindbaar door de appartementen. Eén ding is onveranderd gebleven: de Duitsers worden er nog steeds geschoffeerd op het humor- niveau van 'm'n fiets terug'. Door Mick Salet „Das Kurhaus? Ja, dan moest du zo", wegwijst de hulpzame Nederlander. „Danke schön", zegt de Duitse toerist en stuurt zijn auto richting Heimat. Het maakt in één klap duidehjk wat er mis is in Scheveningen. Het barst er van de Duitsers, die door Nederlanders worden geschoffeerd met humor op het mijn-fiets-terug-niveau. En het Kurhaus is onzichtbaar verdwenen in een massief van appartementen. Sterker. Wie Scheveningen binnen komt moet de zee zoéken. Op 11 juü bestaat het Kurhaus precies honderd jaar. Feest? Welnee. De eens zo heilzame zeelucht is nu nauwelijk op te snuiven door een walm van frites- en vetlucht. Het ruisen van de zee is nauwelijks hoorbaar door een oorverdovend lawaai van amusementshallen. Scheveningen is veranderd in een appartementen- en amusementspark, met het Kurhaus als nostalgische attractie. De geschiedenis van het Kurhaus begint met een klacht van Jacob Cats. Het vadertje had een tweede huis laten bouwen tussen het pobtieke dorp Den Haag en het vissersdorp Scheveningen. Dat buitengoed, Zorgvliet, was alleen bereikbaar via een mul zandpad. Cats had liever dat zijn huis, dat nu door onze minister-president bewoond mag worden, beter bereikbaar zou zijn. De klachten over zand in de schoenen en vastlopende koetsen, bereikten ook Constantijn Huygens. Die sloeg aan het rekenen en tekenen en kwam met een plan waar minister Smit-Kroes nu ongezien haar handtekening onder zou zetten: een tolweg. Om het idee te verkopen zei Huygens dat zijn weg noodzakebjk was om het die arme Scheveningers wat makkelijker te maken hun vis naar de Haagse markt te brengen. Hij wist zeker dat die weg van vier miljoen klinkers een succes zou worden: „De gedurigheyt deser wandelinghe houde ick soo seker, dat ick geloove den steenwegh dagelijcx sonder ophouden voll gegaens ende gerijds, ende van verre als een begraeffenisse aan te sien soude wesen". In eigentijdse taal zou Huygens zeggen: het wordt zo druk dat je er constant in de file moet staan. De weg die op 5 december 1665 klaar was, opende echter nog niet de weg naar het strand. Wie pootje wilde baden moest eerst een uurtje door de duinen sjouwen. En daar had de jetset van de Gouden Eeuw weinig zin in. Pas in het begin van de vorige eeuw werd een idee geboren om het badgasten gemakkelijk te maken. Volgens de archieven gaat die eer helemaal naar de gereformeerde kerk van Scheveningen. Die stelde de Haagse raad voor om een houten brug over de duinen tussen Scheveningen en het strand aan te leggen. Er werd een bouwvergunning aangevraagd „en daarbij toestemming te verleenen om van ieder die van deze brug zou verkiezen gebruik te maken, zonder onderscheid, ten profijte van den Armen te mogen vorderen een duit, en wel zo, dat men een duit zal moeten betalen als men naar het strand toegaat en een duit zo men over die brug terugkeert, en daartoe de nodige Armen persoonen met Armbussen aan de twee opgangen van de brug te mogen plaatsen." Een idee waar de toeristische wereld van moet watertanden: niet alleen entree-geld vragen, maar ook nog eens uittree-geld. De brug ten bate van de armen kwam er en het Scheveningse strand was open en bloot gelegd. Wat Schevenigen uiteindelijk het grote succes bracht, is er nu niet meer te vinden: schoon zeewater. Een geneeskundige commissie dook erin en kwam tot de conclusie dat een zeebad heilzaam kan zijn voor mensen met zenuwziekten, zwellingen, krampen en huidziekten. De Scheveningse reder Jacob Pronk zag dat zeebaden ook heilzaam voor de portemonnee kunnen zijn. In 1818 bouwde hij zijn eerste houten badhuisje, dat al snel moest wijken voor een groter gebouw van steen. Voor een gulden en vijftig cent 1 voor abonnementhouders) kon men in een bad met zeewater gaan liggen weken. Het water, dat in ketels warm gestookt kon worden, werd emmertje per emmertje, uit de zee geputst en met paard en wagen naar het badhuis gebracht. Wie minder omslachtig in bad wilde gaan, kon zich door een badkoetsje van Pronk in het zeewater laten rijden. Zomaar gratis in de zee duiken? Ho,ho. Het is pas 1820. De preutsen en de pruisen moesten nog verslagen worden. Het succes van Pronk deed de gemeente besluiten een eigen badhuis te bouwen. Pronk werd uitgekocht en de plaatselijke overheid nam de zeezaak in handen. Dat bleek funeste gevolgen te hebben. Het nieuwe stedelijke badhuis draaide constant met verlies. Zie je wel, zullen de dereguleerders en In 1976 waren de restauratie werkzaam heden in volle gang. verklaarde strand, duinen en boulevard tot verboden gebied en de Organisation- Todt bouwde er een stukje van de Altantikwall. Na de bevrijding werd ook Scheveningen weer opgebouwd met nieuw optimisme. Het Kurhaus pakte de oude draad weer op: Gilbert Bécaud, Jacques Brei, Maria Callas en Edith Piaf. Scheveningen leefde weer. Vooral dankzij het cabaret. Wim Kan, Corrie Vonk, Paul van Vliet traden in de voetsporen van Pisuisse die in 1924 met het Kurhaus-cabaret begon, later werd voortgezet door mensen als Louis Davids en Cor Ruys. Maar Scheveningen had hét niet meer. Le Grand Monde had wel betere plekjes dan de Nederlandse kust, die nu was ingepikt door de kleine man die eindelijk eens een beetje kon genieten van de groeiende welvaart, maar nog geen geld had om naar Benidorm te vliegen. De geschiedschrijver pakt de draad weer op in 1964. 8 augustus. Nederland beleefde zo'n beetje zijn eerste roek- drama. Na een voorprogramma met André van Duin, traden The Rolling Stones op. Het vieze zootje stond nog geen tien minuten op het podium toen er relletjes uitbraken. Ouderlijk en ordentelijk Nederland keek geschokt toe hoe de Kurzaal werd afgebroken door het langharige tuig. Er werd toen schande geroepen, maar achteraf gezien valt de schade van tienduizend gulden wel mee in vergelijking met het geld dat een modale vandaal de samenleving vandaag de dag kost. De echte afbraak van Scheringen speelde zich af in de directiekamer van Reindert Zwolsman, handelaar in luchtkastelen. Onder zijn bewind verloederde Scheringen en het Kurhaus. „Verval kruipt van de muren van 't gebouw en in de stamgasten die er nog heengaan" schreef vaste gast Victor van Vriesland in zijn gedicht Kurhaus. Het Kurhaus werd in 1972 gesloten en iedereen verwachtte de slopershamer, Vooral toen Bredero, van het Utrechtse Herboren. Het Kurhaus in nieuwe glorie. foto's archief de stem. Het gebouw werd in 1978 getroffen door een brand. Sehnsucht in Scheveningen privatiseerders in Den Haag vandaag zeggen, sommige zaken moet je overlaten aan het particulier initiatief. De oppositie kan de overheid van toen echter verdedigen door te wijzen op enkele tegenslagen, zoals het slechte weer in die jaren en een cholera-epedemie, die geen publiekstrekker was. Maar goed, overheid en particulieren, gingen samen aan de slag om van Scheveningen een mondaine badplaats a la Oostende te maken. Wat was daar voor nodig? Juist, een Kurhaus. De Duitse architecten Johann Henkenhoff en Friedrich Ebert, die later ook het Amsterdamse Krasnapolsky- hotel zouden ontwerpen, werden ingehuurd om er iets moois van te maken. Ze trokken de stijlboeken over de Italiaanse renaissance uit de kast en pasten die eigentijds aan. Een vierkant middengebouw, met daarop een grote glazen koepel, dat werd geflankeerd door twee vleugels die aan het eind recht ombogen. Het Kurhaus werd in een recordtijd van acht maanden gebouwd en kostte 600.000 gulden. Vooral de in het midden liggende Kurzaal was een lust voor het oog, met de gebrandschilderde koepel, heldere plafondschilderingen en zicht op zee. Voor het oor van de badgasten werd het Berlijns Philharmonische Orkest, dat twee maal daags speelde, aangetrokken. Op 11 juü 1885, net op tijd voor het seizoen, vond de officiële opening van het Kurhaus plaats. De genodigden staken hun bewondering niet onder badstoelen of banken. Maar de kranten stonden bol van boze brieven waarin gefulmineerd werd tegen de Duitse invasie. Waarom geen Nederlandse architecten, directie en orkest? En waarom moest dat kuurhuis nu in vredesnaam Kurhaus heten? Spreek je moerstaal en hou Scheringen Hollands was, ook toen al, zo'n beetje de reactie van vaderlandschlievend Holland. Misschien tot schik van deze Nederlanders, maar schrik van de Kurhausbewoners, heeft het eerste Kuurhuis er niet lang gestaan. Iets langer dan een jaar. Tot 1 september 1886. Een zwarte dag voor de Haagse brandweer en de familie Heineken. Het was namelijk een bordje pap voor een ver familielid van Freddie Heineken dat het Kurhaus noodlottig werd. Het dienstmeisje van de bierbrouwersfamilie stond op kamer 88 een bordje pap op te warmen toen er een ongelukje gebeurde met de spiritusbrander. De gordijnen vlogen in de fik en binnen een half uurtje stond het hele Kurhaus, met houten trappen en Brabantse hooimuren, in lichterlaaie. Nog nooit had het Kurhaus op één dag zoveel toeschouwers getrokken. De dag erop, toen er in Den Haag gecollecteerd werd voor de orkestleden die hun riolen in de vlammen hadden verloren, werd al besloten het voor 1,2 miljoen verzekerde gebouw opnieuw te bouwen. Dit keerde duurde dat negen maanden, maar de trappen waren dan ook van ijzer, het hooi uit de muren was verdwenen en aan brandslangen was er dit keer geen gebrek. Terwijl de schilders en behangers nog bezig waren, opende burgemeester Patijn het nieuwe Kurhaus op 19 juni 1887 voor de tweede keer. Langzaam maar zeker werd het Kurhaus meer cultuurtempel en wereldhotel dan kuuroord. In het begin van deze eeuw had het heilzame zeewater nog wel aantrekkingskracht op het ongezonde deel van de rijke wereld. Vooral dankzij een speciaal Inhalatorium dat bij het Kurhaus gebouwd werd. In dit medisch centrum, dat vlak voor de Tweede Wereldoorlog nog versierd was met een grote reclameschildering van cigarettes Miss Blanche, werden long-een keellijders, mensen met rheuma en zenuwziekten behandeld met steeds nieuwe technieken, van waterdampbaden tot electro-shocks. Maar meer en meer nam het modieus mondaine wereldje bezit van het Kurhaus. In zijn roman Kamertjeszonde uit 1897 geeft Herman Heijermans, die wist dat ook in Scheveningen de ris duur betaald wordt, een aardig, maar niet zo aardig, beeld van de gasten rond het Kurhaus. „Aan het strand was 't vol. Heel vervloekt-mondain Haagje luierde in badstoelen. Je had er geldpatsers, deftige Geheimrats, je had er Frans pratende referendarisdochters, lorgnettende Duitse patroonszoontjes, rijk geworden slagers, in één woord het gewone standproletariaat, dat voor dure centen lucht koopt. Alle breedheid, alle wijsheid van zee verstikken in je walg voor dit geaffecteerde geldzootje, voor 't heidens, zelfzuchtig tuig, dat gedrochtelijk grootgegroeid, z'n leven verstuiptrekt in stadszwijnderij, in geluk van 'n titel, in verrukking van geld, dat üefdadige instellingen beheert en arme kraamvrouwen 'n soepie zendt, dat bestuurslid en vorstje speelt bij 'n kliek dooie stumpers, dat legaten nalaat en hofjes sticht, dat zich koestert en verlekkert aan 'n stervend feodaal systeem, dat d'r werklui en meiden fatsoenlijk laat verrekken, dat warm en geil in de zon te brajen ligt, in hun zand, hun zon, voor hun badhuis..."Enzovoorts. Heijermans het zich niet verblinden door de uiterlijke schijn van de gasten van het Kurhaus. Die schittering slaat al naar je ogen als je het gastenboek van het Kurhaushotel open slaat: al die mensen die meer dan een voetnoot in de geschiedenis zijn. De eerste schoongeschreven handtekening is die van het dertienjarige prinsesje Wilhelmina, direct gevolgd door die van koningin Emma. Daarna volgt een wasüjst van beroemdheden als Harry Truman, Winston Churchill, Mariene Dietrich, de Sjah van Perzië, Krupp en ga zo maar door. Maar wat het boek pas echt een juweeltje maakt, zijn de tekeningen die schilders als Mesdag, Toorop, Maris en Gabriel bij hun handtekening gemaakt hebben. Want meer dan de beroemde hotelgasten zijn het de kunstenaars geweest die van het Kurhaus een nostalgische droom hebben gemaakt. Na de jaren van prof. Mannstadt en het Berliner Philharmonisch Orkest hebben mensen als Johan Strauss jr., Willem Mengelberg en Herbert von Karajan hier gedirigeerd. Hebben Beb Bartok, Duke Ellington, Richard Tauber und so weiter hier de zaal aan hun voeten gekregen. Tientallen jaren bestaat de geschiedenis van het Kurhaus uit niets meer dan het in- en uitschrijven van beroemde gasten. Scheveningen üep braaf mee in de pas van de tijd. Tot 1940. Dit keer kwamen de Duitse gasten ongenodigd. Scheveningen draaide nog een tijdje door, zelfs nadat de in retrospectief nog misselijk makende bordjes „Joden Niet Toegelaten" waren opgehangen, maar in 1942 was het toch echt afgelopen met het strandleven. SS-Gruppenführer Rauter De zin 'Hollander hit bij Hollanders' bevat een spelfout, zoals u terecht al opmerkte, te weten de puntjes op de y. De Engelsen zetten geen puntjes op hun y. In het Nederlands vertaald luidt deze Engelse zin: Nederlander raakgegooid met gele klinkers. Gele klinkers heten in Engeland Hollan ders. Je zult er maar wonenHoort u zich dat al zeggen: Mijn adres is Ruik en Lolkade, num mer 11, Rumst (bij Reeth) nee, nee, pardon; ik bedoel: Reeth bij Rumst. Onzin, natuurlijk. Die kade bestaat niet. Reeth bij Rumst wel, in België. Ruik en Lolkade is gewoon een spoon - erisme van: Kuikenrollade. De omgangstaal der Papoea's van Nieuw- Guinea, het Tok Pisin, is een analytische taal, één die ontbindt in factoren. Ons ene woord peniskoker worden er drie in het Tok Pisin en wel: botol bi long kok (letterlijk: fles voor pik). Een echte zwaan-kleef-aan taal is het Duits. Ein Lagunefahrgesellschaftskapitan is in het Engelsa captain of a ferry-boat company on the lagoon. Tok Pisin ontbindt dit Engels nog verder in faktoren tot: wanpela kepten bilong bot i kam i go bilong kampani long rounwara round water). Up out of it for is ook Engels. Het Engels van Joseph Heller. Hij gebruikt deze 5 monolyss- laben in de zin: After 40years through the de sert you led us out of Egypt, but is this what you brought us up out of it for U vindt de zin in zijn boek:God Knows Gegeven: K koeiestaart. Gevraagd: Is dit eetbaar Antwoord: Ja. Bewijs: De naam van de letter K is Kaa. Kaa plus staart kaastaart. Kaastaart is een voedzame en lekkere taart. Tot slot een makkelijke: Hoe leest u de vol- gende optel/aftreksom Ablutie vat 100.000 (in mindering gebracht). Zaalsport. Oplossing: badminton. Dat had u ook, neem ik aan PoUÖ-WtM winkelgetto Hoog Catharijne, het failliete Scheveningen van Zwolsman overnam. Maar Bredero liet het Kurhaus prachtig restaureren. Als parel in de kroon van een Benidormse badplaats. De sfeer van Cannes is in het Kurhaus ook voor de kleine man bereikbaar. Hij heeft alleen een stropdas nodig om het casino in het Kurhaus binnen te stappen en zich in een film te wanen. Het is overigens niet de eerste keer dat er in het Kurhaus gegokt kan worden. Rond de eeuwwisseling was er een besloten speelclubje van kapitaalkrachtige baccaratspelers. En in 1933, juist toen, kon er gegokt worden met het Straperlo-spel. Een „behendigheidsspel" dat iets weg had van roulette. Alleen bestond de motorisch aangedreven draaischijf uit 24 in plaats van 37 nummers, die dan ook nog op volgorde lagen. Crisis of geen crisis, al snel na de introductie waren er 150 personeelsleden nodig om het gokspel draaiend te houden. Hoewel ook prins Hendrik tot de vaste klantenkring behoorde, maaakte justitie in 1934 toch een eind aan het gokken. De beheerders werden veroordeeld tot een boete van twee kwartjes. Maar nu is het gokken legaal en is het casino een van de trekpleisters van Scheveningen. En volgens de reclameslogans lééft Scheveningen weer. Zoals de badplaats steeds weer is opgestaan na een vorige val. Ook het Kurhaus viert het eeuwfeest vrolijk en büj. Hoewel de kamermeisjes klagen over de kilometers die ze dagelijks moeten omlopen in dit inefficiënte gebouw, de, wederom Duitse, directie is meer dan tevreden over het aantal gasten dat wel eens een nachtje in de oude glorie wil slapen. Maar meer dan een stukje nostalgie is het Kurhaus niet. Iedereen kan er zo binnenlopen. Om in de, als een stationshal roezemoezende, Kurzaal de heerlijk gerestaureerde fin-de-siècle-sfeer te proeven. Om te dromen over Mondriaan, Maris, Bartok en Dietricht die hier hebben rondgelopen. Het is allemaal valse romantiek. In Scheveningen komt niemand meer om te kuren. De chique is verdwenen. Het Kurhaus is blijven staan als een stukje heimwee aan het Gevers Deynootplein, dat in de volksmond zo fraai het GVD- plein heet. Het Kurhaus vloekt in het beeld van een badplaats voor het massa toerisme. Zie de zee en zucht: Sehnsucht. 1976: De restauratie van het Kurhaus in volle gang.

de Stem | 1985 | | pagina 23