V erhuiskosten niet aftrekbaar i zijn den Subsidie voor remigratie Proef nieuw schooltype over 2 jaar BRIEF VAN AARDENNE AAN KAMERVOORZITTER DOLMAN: WIEKEND Tien jaar dienst: halfjaar verlof Diesel en benzine edkoper Paspoort duurder Merijntje Potentiële kapers aangehouden 14 DAGEN GRATIS KABINET HERZIET PLAN Optreden Beatles tijdens Live Aid Koeweit: brand in warenhuis en raffinaderij MAANDELIJKSE UITKERING VAN f650 TOT f1080 Forse verhoging fiscale straffen ZATERDAG 13 JUL11985 Crisis in de hi-tech-vallei ECU belaagt de dollar Heimwee naar Scheveningen Zwerven I Woonplaats: DE STEM „de 4in1 krant fe1 A5 EtfEN tijd 0M LEZEN? Verge®* dan niet de Kleintjes" door te nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag DE STEM ^JVEDÏ^ j]5ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Qosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1. ;n ai aoter« wffte alleen schriftelijk en promotion, |TJES wederom een groot ill a.s. op de terreinen andsedijk nabij Stand- r, ponyspelen parade en 00 uur. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Verhuizing en daarmee verband houdende verkoop van de eigen wo ning in verband met ander werk zal toch niet fiscaal voordeel opleveren. De mi nisterraad trok gisteren het wetsontwerp in waarin wordt geregeld dat 10 pro cent van de verkoopprijs van de eigen woning van de loon- en inkomstenbelasting kunnen worden afgetrok ken. De Tweede Kamer uitte eerder zware kritiek op de regeling vanwege de inge- wikkeidheid van de maatre gel, terwijl ook getwijfeld werd aan het effect op de ar beidsmobiliteit. Voor de verhuiskostenre geling was een bedrag van 50 miljoen gulden - als las tenverlichting voor het be drijfsleven in 1985 - gereser veerd. Vice-premier Van Aardenne kon gisteren niet aangeven op welke wijze het bedrag van 50 miljoen gul den nu besteed zal gaan worden. Het Nederlands Christe lijk Werkgerversverbond (NCW) is zeer ontevreden over de intrekking van het wetsontwerp. Volgens een woordvoerder vormt onder meer de 10 procent aan kos ten, die gepaard gaat met een huisverkoop, een belet sel om van baan te verande ren buiten het woongebied. De woordvoerder sprak van een verkeerde afweging. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) be treurt het besluit evenzeer en spreekt van onbegrijpe lijk. Bij Middelburgs bedrijf Van een onzer verslaggeefsters MIDDELBURG - Werknemers van het Middel burgse bedrijf Chrompack Nederland BV kun nen na tien jaar trouwe dienst een halfjaar be taald verlof nemen. Drie van de 120 werknemers van het labora- toriumbedrijf maken op dit moment gebruik van de regeling, die vorig jaar werd ingevoerd als onderdeel van het sociaal beleid. Werkne mers wordt een jaar van tevoren gewezen op deze mogelijkheid zodat zij maatregelen kun nen treffen voor hun verlof. De arbeidsplaats wordt gedurende het verlof niet opgevuld. „Wij zijn een jong en redelijk dynamisch be drijf en met een zorgvuldige planning kan deze vorm van verlof worden uitgevoerd", aldus drs. M. Laane, manager bij Chrompack. Laane plaatst wel de kanttekening dat de regeling van het verlof niet wordt opgenomen in de ar beidscontracten en niet zal worden betrokken in CAO-besprekingen. „We hopen dat we deze vorm van verlof kunnen blijven organiseren en betalen in de toekomst", aldus de manager. Aan het half jaar vrij kleven ook wat nade len. Zo kan de omgeving van iemand die verlof heeft, negatief reageren. En hoewel de baan van de verlofganger niet op het spel staat, kan er ondertussen iets veranderen binnen het bedrijf waardoor het werk een andere inhoud krijgt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltimilllllllllllll VOGELWAARDE ZOMERCOMPETITIE Tijdens deze zomerva kantie houdt de „WVZV" in samenwer king met windsurfshop „De Vierbannen" te Vo gelwaarde een zomer competitie op de Otheense Kreek. Per dag worden er 2 man ches gevaren en na 6 wedstrijddagen wordt er een totaal klasse ment opgesteld. (Dit evenement telt niet mee voor het jaarklasse ment Er wordt, bij vol doende deelname, ge start in de klassen: divi sie I, divisie II, dames, senioren (+21). Mocht er van een type plank 5 of meer deelnemers zijn, dan wordt dat een zelfstandige klasse. Dus bij 5 „TC Spacers" komt er een TC Spacer klasse. De wedstrijden worden gevaren op de zondagen 7 juli, 14 juli, 21 juli, 28 juli, 4 augus tus, 11 augustus. In schrijven 10.00 tot 10.30 uur. Skippers meeting 10.30,1e start 11.00 uur. Inschrijfgeld (per dag) leden 1.-, niet-leden 2.-. 5 da gen gevaren, 6e dag gratis. Meer inlichtingen tel. 01147-1804 of 01150-94413. Dus tot ziens op 7 juli.' Geen afspraak over Borssele AARDENBURG BADRIT Op donderdag 25 juli autopuzzelrit voor jong en oud. Inschrijving vanaf 17.45 uur in H.C.R. „Du Commer ce", Mariastraat 22, Cadzand (dorp). Prach- j tige prijzen in nafura. Speciale touristenklas- se. Organisatie: West Zeeuws Vlaamse Auto mobielclub. KLOOSTERZANDE TENNISTOERNOOI Open D 18+ en E 18+ Hontenisse Tennis toer nooi van 22 juli t/m 28 juli 1985. Inlichtingen: R.E.M. Apelman, Pas toor Smuldersstr. 37, telf. 01148-2267 te Kloosterzande. [OTTERDAM (ANP) - Als Itvolg van de verdere daling au de dollarkoers worden su- fj- en normale benzine, die- il en huisbrandolie maandag nee cent per liter goedkoper. De meest voorkomende prij - in aan de zelftankpomp wor- dan 1,91 gulden voor su- jtrbenzine, 1,84 gulden voor iormaal en 117,8 cent voor die- ui. De koers van de dollar is in hi week tijd gezakt van 3,42 M 3,27. Donderdag werd een iter super- en normale benzi- ïook al een cent goedkoper. HAAG - Paspoorten raden volgend jaar duurder. Bij afgifte of verlenging van bi gewoon paspoort, dat vijf ;nr geldig is, wordt de rijks- (jes 47,70 (thans 45). Voor jongeren beneden de 16 ])>r bedraagt de verhoging 135. Van een onzer verslaggever NIJMEGEN/LONDEN - In de popmuziek is vrij wel niets echt voor hon derd procent zeker, maar de kans is erg groot dat de drie overgebleven Beatles, Paul McCartney, George Harrison en Rin- 8» Starr zaterdagavond iezamenlijk zullen op treden tijdens de 'Live Aid'-rockmanifestatie in het Londense Wembley- stadion. Re plaats van wijlen lohn Lennon zou worden ingenomen door zijn zoon Tttlian, inmiddels ook een redelijk succesvol artiest. Paul McCartney zou het initiatief tot deze re ünie hebben genomen omdat hij meende dat dit evenement, een benefiet concert voor hongerend ^Wka, belangrijk ge noeg was om 'n eenmalig ïHamenlijk optreden te rechtvaardigen. Volgens het program- ma van 'Live Aid' zal Paul McCartney in elk Seval aan het slot van de Condense concertreeks 'vermoedelijk rond 22.30 [mr vanavond) het Beat- 'es-stuk 'Let It Be' ten Sehore brengen. Hij rvordt daarbij, aldus de organisatoren, begeleid hoor enkele vrienden'. mm Paul, George, Ringoen. Merijntje BERLIJN (UPI/DPA) - Een groep vermeende terroristen uit het Midden-Oosten die van plan zou zijn geweest een Amerikaans vliegtuig te kapen in West-Berlijn, is aangehouden op het vlieg veld van Oost-Berlijn. Dit meldt het Westduitse dagblad Die Welt vanmorgen in zijn vroege zaterdageditie. Het blad noemde de arrestaties de eerste vrucht van interna tionale samenwerking tegen terrorisme tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Als bronnen haalde Die Welt westerse veiligheidsfuntionarrissen aan. De aangehouden personen beshikten over diplomatieke pas poorten uit het Midden-Oosten en in hun diplomatieke bagage werden explosieven aangetroffen. De Amerikaanse president Reagan sluit volgens zijn woord voerder Speakes militair optreden als vergelding voor terroris tische acties niet langer uit. Speakes bevestigde daarmee een be richt van de Washington Post. Met de Orm, een ver kleinde versie van het beroemde Vikingschip 'Oseberg', zijn gisteren vier Nederlanders vanaf het Amsterdamse Scheepvaart Museum naar Oslo vertrokken. De Orm maakt de tocht volgens de oor spronkelijke en ook vaste handelsroute van de Vikingen rond het jaar 900. Maar voor alle zeker heid is het zeilscheepje voorzien van een bui tenboordmotor. - FOTO ANP KOEWEIT (DPA/AFP) - Een paar uur na de twee zware bomaanslagen van donderdag in Koeweit die aan acht men sen het leven kostte, is vrijdag op de olieraffinaderij van Shuaiba en in een warenhuis in het centrum van de stad Koeweit in het oliesjeikdom brand uitgebroken. Of een terroristische aan slag verantwoordelijk was, is nog een open vraag. Woensdag was al een pakhuis afgebrand, een schade van enkele miljoe nen dollars. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Gastarbeiders, die willen terugkeren naar hun eigen land, kunnen reke nen op financiële ondersteu ning in de vorm van een basis subsidie en reiskostenvergoe ding. Wie hier ten minste zes maanden werkeloos was of ar beidsongeschikt, niet jonger dan 55 jaar en niet ouder dan 65 jaar en ten minste vijf jaar regelmatig in Nederland heeft gewoond, kan, bij vrijwillige terugkeer, een beroep doen op een aanvullende ouderenrege- ling, die voorziet in financiële hulp tot 65 jaar. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Za ken) heeft gisteren de goed keuring van het kabinet ge kregen voor deze remigratie regeling. De basisregeling voorziet in een vergoeding van de over tochtskosten van personen en een beperkte hoeveelheid ver- huisgoed en in een uitkering voor de kosten van bestaan gedurende de eerste drie maanden na terugkeer. De re geling is bestemd voor remi granten naar Suriname, Tur kije, Marokko, Tunesië, Joego slavië en Kaap Verdië en (voor minder draagkrachtigen) naar de Nederlandse Antillen. Ook legaal in ons land verblijvende vluchtelingen en asielgerech tigden kunnen, bij remigratie naar hun land van afkomst of emigratie naar een derde land voor de regeling in aanmer king komen. De aanvullende experimen tele ouderenregeling geldt in beginsel voor remigranten naar dezelfde landen, echter niet voor Antillianen en Suri- namers met Nederlandse na tionaliteit. Deze regeling geldt als proef voor één jaar. Ze voorziet in een periodieke re- migratie-uitkering om te voorzien in de noodzakelijke kosten van bestaan in het land van remigratie tot aan het be reiken van de 65-jarige leef tijd. Blijken daarna de in Ne derland opgebouwde pen sioenrechten beneden het ni veau van de remigratie-uitke ring te liggen, dan wordt een bedrag uitgekeerd, waardoor het inkomen op dat niveau blijft. De hoogte van de uitkering wordt per bestemmingsland vastgesteld op basis van de Nederlandse bijstandsnormen en gecorrigeerd voor de nood zakelijke kosten van bestaan in het remigratieland. Ook overtochtskosten en ten dele de verhuiskosten worden ver goed. Aan de inkomensgaran tie wordt de voorwaarde ver bonden, dat de remigrant zich na vertrek niet opnieuw in Nederland vestigt. De experimentele regeling mag niet meer dan ƒ23 mil joen kosten. De uitkeringen per maand bedragen (na aftrek van de in Nederland verschuldigde be lasting) voor een alleenstaan de, een alleenstaande met kin deren en een gehuwde: Kaap Verdië en Turkij 650,840 4n 930 gulden; Marokko, Tunesië, Joegoslavië en Suriname 760, 980 en 1080 gulden. Omdat de behandeling van aanvragen enige tijd in beslag zal nemen kunnen mensen die voor de remigratieregeling in aanmerking willen komen, hun aanvragen nu al indienen bij de Directie Emigratie van het Ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid in Den Haag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Het is ten enenmale onjuist dat er afspraken zijn gemaakt om in elk geval te geraken tot de bouw van een kerncentrale in Moerdijk". Dat schrijft minister Van Aardenne (Economische Zaken) aan kamervoorzitter Dolman als reactie op publikaties over uit ambtelijk stukken. het departement ontvreemde Van Aardenne stelt vast dat de regering eerder zijn voor keur uitsprak voor een kern centrale in Borssele. Hij gaat er verder van uit dat het be kend is dat de regering „zwaar gewicht" toekent aan de lagere overheden en de elektriciteits wereld. Volgens de bewinds man is het daarom niet vreemd dat de vestigings plaatsen Moerdijk en Borssele besproken zijn, maar hij ont kende gisteren nadrukkelijk dat er al beslissingen genomen zijn: „Borssele en Moerdijk hebben wel onmiskenbaar gunstige papieren". Overigens blijkt uit een no titie van de directeur-generaal energie dat „de minister én te Moerdijk én te Borssele kern centrales gevestigd ziet". Deze omschrijving is later door EZ afgedaan met „een ongelukki ge formulering". Van Aardenne eindigt zijn brief met de constatering dat de regering eerst een besluit zal nemen over de vestigings plaatsen voor nieuwe kern centrales nadat de inspraak procedure is afgerond. Het ka binet zal binnenkort een keuze maken, waarna vijf mogelijk vestigingsplaatsen resteren. Het ministerie van Econo mische Zaken weet nog steeds niet exact welke stukken zijn ontvreemd door de actiegroep die zich 'De Wraak van jonk heer mr. De Brauw' noemt. Minister Van Aardenne zei gisteren dat zich naar alle waarschijnlijk ook een sa menvatting van notulen van de ministerraad tussen het ge stolen goed bevindt. „Dat kan dus nog leuk worden", aldus een lakonieke Van Aardenne die enkele ogenblikken eerder fel had uitgehaald naar de pers en de actiegroep. Volgens Van Aardenne brengen pers, radio en televi sie de democratie in gevaar door gestolen paperassen te publiceren. „Dat brengt som mige mensen misschien op het idee om ook te gaan inbreken om met leuke onthullingen te komen", aldus Van Aardenne. Vervolg op pag.3 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Wie moedwillig niet voldoet aan allerlei belas tingvoorschriften, moet reke nen op zwaardere boetes dan tot nu toe gebruikelijk. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) dient binnenkort bij de Tweede Kamer een wets ontwerp in met de volgende verhogingen en zwaardere sancties: de minimumboete (bijvoor beeld bij te late betaling van belasting) van 5 naar 100.-; de maximumboete voor het niet doen van aangifte bij aanslagbelastingen (zoals de inkomstenbelasting) van 1000 naar 2500; invoering van een boete van 250 bij aangiftebelastingen, zoals bv. omzet-en loonbelas ting; zwaardere strafrechtelijke sancties bij het niet (tijdig) doen van aangifte, het niet verstrekken van gegevens, in lichtingen of aanwijzingen, het niet ter inzage verstrekken van boeken en bescheiden. Silicon Valley, slagveld van de nieuwe industriële revolutie. De bomen leken er werkelijk tot in de hemel te groeien. Maar ineens zit er de klad in. Is de consument nu al uitgekeken op de home-computer? Geld dat niet rinkelt. Geen bankbiljetten om tussen je vingers te laten knisperen. En toch verovert het de wereld. De ECU, de Europese rekeneenheid, steekt de dollar naar de kroon. Deze week bestond het Kurhaus 100 jaar. Een veelbesproken gebouw, belasterd en geprezen. Regels om heimwee van te krijgen. Onze zwerver probeert z'n dagelijks kostje te verdienen met het verkopen van onzin. En verder: het Tropenmuseum en allerhande vakantienieuws. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Met ingang van augustus 1987 gaat een proef met een nieuw schooltype van start op 30 scholen voor voort gezet onderwijs. De minister raad ging gisteren akkoord met de invoering van het ly ceum en het nieuwe gymna sium, die in de plaats moeten komen van het huidige havo en vwo. Zowel lyceum als gymna sium zijn zesjarige opleidin gen, die voorbereiden op het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Het lyceum krijgt een vakken pakket dat de leerlingen op twee afzonderlijke nievaus moet voorbereiden op zowel het hoger als het wetenschap pelijk onderwijs, terwijl het gymnasium alleen op het we tenschappelijk onderwijs - en ook alleen op het hoogste ni veau - voorbereidt. Ook het avond-havo en - vwo zal veranderd worden in een avond-lyceum en een dito gymnasium. Deze opleidingen zullen vierjarig worden. Van de in totaal dertig experimen ten die in augustus 1987 begin nen, zullen er vijf voor het avondonderwijs zijn. De proefscholen zullen begin vol gend jaar worden aangewe zen. Het is de bedoeling dat de invoering van de beide school types niet tot extra kosten leidt. De ministerraad schaarde zich gisteren ook achter een nieuwe ontwikkelingswet die ervoor zal zorgen dat het par lement ieder jaar vaststelt hoeveel onderwijsexperimen ten er zullen gaan plaatsvin den. Samen met de invoering van de ontwikkelingswet komt er een einde aan de mid denschool, waarvoor PvdA en CDA zich jarenlang sterk heb ben gemaakt. Als opvolger van de middenschool gaat het driejarige voortgezet basison derwijs (in de wandeling 'vee- bao') gelden, een afgezwakte vorm van de middenschool. HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60X140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNtE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DENIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT I Dalum van aanmelding. I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, pellen kan ook076-236911. I

de Stem | 1985 | | pagina 1