Discussie over wapencontrole laait weer op in VS Paus: wetenschap leidt tot God 10.000 vrouwen naar conferentie 'Ho even._ UITBLAZEN 4 I®* 'Inflatie bedreigt Israëlische economie' Melkv krijg van SLUITI Vliegende tekenaar Big DESTEMCC Dat doet de c VRIJDAG 12 JUL11985 ■ACHTERGROND1 T5 PAGINA; 4IEDEREENHEEFT WAPEN IN BEZIT POLITIEK EN TWIJFEL BEHEERSEN NAIROBI VRIJDAG 12 JUL11 Wij nschandaa TYPISCH Nederlands klinkt zijn naam niet bepaald. Serge Stone. „Toch ben ik gewoon 'n Hollander", verzekert hij me. Gewoon. Gebo ren in Brussel. Vader een Rus, die in Polen studeer de, in Amerika een carriè re probeerde op te bouwen als edelsmid, maar in de eerste we reldoorlog weer met het Ameri kaanse leger naar Europa te rugkeerde, in de jaren '30 een suksesvol fotograaf in Brussel en Parijs. Hij ligt begraven in de buurt van Perpignan, waar hij in 1940 stierf, op de vlucht met zijn kleine gezin voor de oprukkende nazi's. Moeder was een Groningse, maar had jaren in Engeland ge woond toen ze Stone's vader ontmoette. Serge werd in 1939 geboren en is nu net iets ouder dan zijn vader was toen deze stierf. Hij stelt het vast alsof hij daarmee inderdaad een mijl paal langs zijn levenspad is ge passeerd. Serge Stone blijkt zich ern stig zorgen te maken over zijn lichaamsgewicht. „Ik moet eind deze maand naar de keuring en vorig jaar waarschuwden ze me al dat ik op m'n gewicht moest letten." Als je verder gezond bent zul len ze zich toch niet druk ma ken over een pondje meer of minder, of zelfs 'n kilo? „Dat weet je maar nooit met die vliegerkeuringen. Ze zijn in het algemeen streng." Verhinderd Altijd al had hij vlieger wil len worden. Liefst bij de lucht macht, maar zijn moeder heeft dat weten te verhinderen. „Na de dood van m'n vader had ze alleen mij nog en door die oor log. nou ja, je begrijpt het wel." De fors gebouwde Stone lacht verlegen. Uiteindelijk werd hij toch vlieger: sportvlieger. Hij leerde de eerste beginselen van deze verheven kunst van Henk van Overvest die hij nu zijn 'vlieg- vader' noemt. De fijnere kneep jes werden hem bijgebracht door de 'jachtvlieger pur sang' Cor de Blij van de veelvuldigst aan de weg timmerende vlieg club van Nederland, de Stich ting Vliegsport Gilze-Rijen. De rusteloze reisdwang die zijn ouders in zijn greep had, kent hij niet - „ik verlang er absoluut niet naar lange reizen te maken" - maar hij erfde van zijn vader wel diens artistieke inslag en aanleg. Hij ging teke nen en is nu tekenleraar op een middelbare school in het cen trum van het land. Hij ontwik kelde zijn tekentalent tot op een niveau waar hij zich - vol gens velen van degenen die zijn werk al kennen - kan meten WIM KOCK met de 'ayatolla' Rien Poort vliet. De combinatie vlieger en te kenaar moest natuurlijk wel lei den tot 'vliegend tekenwerk'. In het Militaire Luchtvaart Mu seum te Soesterberg hangt al enige tijd werk van Stone, maar een veel groter publiek kan er kennis mee maken sinds vorige week zijn getekende boek 'Squadron - de jachtvliegerij in de naoorlogse jaren verscheen. Het bijzondere van 'Squa dron' is dat het geen vliegtui- genboek is geworden. Het is echt een boek van mensen en materialen. Vliegers, monteurs, verkeersleiders, brandwachten, maar ook van startwagens, vlie- gerkappen, zuurstofmaskers, verkeerstorens, brandweerwa gens, schietstoelen en natuur lijk ook wel vliegtuigen als Hunters, Meteors, Kaasjagers, Thunderstreaks, Harvards en Tiger Moths. Vooral in die laatste tekeningen (of goua ches, aquarellen etc.) verraadt zich de vlieger in de tekenaar. Alleen wie zelf veel vliegt kan zulke wolkenluchten met door kijkjes naar de aarde of naar een cunimb verderop op papier krijgen. Herkenning Het is geen wonder dat de vergelijking met Poortvliets werk zich bij menigeen op dringt. Stones werk suggereert dezelfde fotografische precisie. Hij heeft oog voor details, maar verdrinkt er niet in. Details blijven details, maar maken het beeld wel af. Serge Stone moet over een groot inlevingsvermo gen beschikken want hij kent zijn onderwerp niet uit eigen beleving. Hevig geïnteresseerd, maar toch een buitenstaander. Het werk ademt sfeer en geeft daardoor waarschijnlijk een precieser beeld van de Neder landse jachtvliegerij in de pe riode 1945-'1970 dan een foto serie zou kunnen. Een beeld waarin degenen die toen bij de luchtmacht dienden zich kun nen herkennen. Dat bleek vori ge week toen de bevelhebber der luchtstrijdkrachten het eer ste exemplaar in ontvangst nam en bij het zien van de aan de Thunderstreak-periode gewijde pagina's spontaan onthulde hoe hij bij een Eindhovens squadron drie kisten had ver speeld. Serge Stone. Squadron. Romen Luchtvaart, Weesp. 59. Vliegtuigen, maar vooral ook mensen en kleine din- gen. i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllfl Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda @076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-.19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van j 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur @076-236394/236911 Ronk rplotiAC' Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Gewapend met een halfautomatisch ge weer, een repeteer- jachtgeweer en een pis tool ging op 18 juli vorig jaar James Huberty een broodjeszaak in de Cali- fornische stad San Ysi- dro binnen. Hij schoot 21 mensen dood, verwond de er 19 en werd zelf do delijk getroffen door een politiekogel. Het groot ste bloedbad dat één persoon ooit heeft aan gericht in de Verenigde Staten, veroorzaakte een golf van afgrijzen en deed de roep om een verscherping van de wapenwetten, ander maal, toenemen. Bijna een jaar na de schietpartij in Californië is het Amerikaanse Congres begonnen met de behande ling van een nieuwe wapen wet: een wet echter, die de toegankelijkheid van wa pens nog makkelijker zal maken dan al het geval is. Afgelopen dinsdag startte de Senaat met de behandeling van een wetsontwerp dat is ingediend door de Republi kein James McClure. Het wetsontwerp wordt niet al leen door de propagandisten van de machtige National Rifle Association en de wa pen-industrie gesteund maar ook door de regering. - Tot in de huidige tijd zijn Amerikanen op 'indianen' jagende blanken gebleven. -fotoap Wanneer het wetsontwerp wordt aangenomen, zal het in de VS weer zijn toege staan geweren en pistolen over de grenzen van de sta ten heen te verkopen. Een belangrijke bepaling uit de in 1968, na de moord op Mar tin Luther King en Robert Kennedy tot stand gekomen, wapencontrolewet zal daar mee ongedaan zijn gemaakt. De discussies over het wets ontwerp van McClure con centreren zich op één van de meest omstreden thema's in de Verenigde Staten, name lijk het in de grondwet gega randeerde recht van iedere burger om wapens te dragen. De tegenstanders beschik ken over indrukwekkende statistische gegevens: ruim 10.000 Amerikanen worden ieder jaar met schietwapens gedood, bijna 2.000 mensen overlijden als gevolg van een ongeluk met een wapen en ruim 12.000 mensen maken met behulp van een pistool of revolver een eind aan hun le ven. Slechts het autoverkeer - met ongeveer 44.000 doden per jaar - eist meer slachtof fers. Deskundigen schatten het aantal wapens in de VS op 200 miljoen. Op een bevol king van 236 miljoen bete kent dit dat, statistisch ge zien, iedere Amerikaan die in staat is een wapen te dra gen, er ook een in zijn of haar bezit heeft. Het grootste ge vaar, zeggen tegenstanders, zit 'm in de makkelijke be reikbaarheid. Er zijn voor beelden te over. In New York vond een driejarig jongetje het gela den pistool van zijn vader en schoot er zijn 18 maanden oud broertje mee dood. In Dayton (Ohio) schoot een vrouw op een vermoedelijke inbreker en doodde haar zes jarig dochtertje. In Young- stown (Ohio) kreeg een vrouw ruzie met haar vriend. Ze volgde hem met getrokken pistool in de su permarkt, schoot en raakte een 15-jarige jongen die niets met de affaire te maken had. „Niemand van ons is zijn leven zeker, zolang we niet alle privé-personen de wa pens uit handen hebben ge nomen", verklaarde de voor zitter van de 'Nationale ver eniging tot verbod van hand wapens' (National coalition to ban handguns), pater Ja mes Atwoord, onlangs op een discussiedag. Maar zo snel zullen de Amerikanen zich niet laten ontwapenen, on danks het feit dat in de nog jonge geschiedenis van de VS vier presidenten door scho ten om het leven zijn geko men. De Amerikanen hebben een andere relatie met schietwapens dan bijvoor beeld Europeanen. Het is nog niet zo lang geleden dat het land er met het geweer in de hand bemachtigd moest worden en ook thans verke ren veel Amerikanen in de veronderstelling dat de re volver in de zak of tas nog steeds de beste verdediging tegen misdadigers is. De golf van sympathiebetuigingen aan het adres van Bernhard Goetz spreekt wat dat be treft boekdelen. Goetz werd gearresteerd nadat hij in de New Yorkse metro vier jon gens had neergeschoten door wie hij zich bedreigd voelde. De wapenlobby, voorop de bijna drie miljoen leden van de National Rifle Associa tion, heeft het in deze om- standigheden niet moeilijk actie te voeren tegen ingrij pende beperkingen voor het verkrijgen van revolvers en geweren. Scherpere bepalin gen, zo luidt de redenering uit die hoek, zullen de illega le handel in wapens niet kunnen verhinderen. „Het bezit van een schiet wapen is niet de oorzaak van een geweldsmisdrijf. Dat doet slechts het misdadige misbruik van een geweer", is de opvatting van senator McClure. En president Ro nald Reagan, zelf eenmaal zwaar gewond door schoten van een belager, stelt zich op het standpunt dat de beste wapencontrole het opsluiten van misdadigers is. Momenteel kan iedere Amerikaan zonder strafblad in talrijke staten zonder enig probleem een machinepistool kopen die per minuut 1.200 kogels met 9 millimeter kali ber afschiet. Dit handzame apparaat van het type In gram MAC-10, dat gemakke lijk in een aktentas of onder een jas verborgen kan wor den, is het favoriete wapen geworden voor rechts-extre- misten en drugshandelaren. Dertig kogels uit een MAC- 10 doodden bijvoorbeeld vo rig jaar de joodse entertainer Alan Berg. De dader behoor de tot een neonazistische bende die het op Berg had voorzien. De wapenwet in New York staat bekend als streng. Een MAC-10 is in deze stad nau welijks legaal te krijgen. In andere staten daarentegen, met name die in het westen, kunnen bewoners zich zon der enig probleem bewape nen. Wanneer de wapencon trolewet van 1968 conform de voorstellen van de wapen lobby geliberaliseerd is, zal het echter ook in New York niet moeilijk meer zijn zich een vuurwapen aan te schaf fen. De vergaande bevoegdhe den van staten en gemeenten ten aanzien van de wapen wetgeving hebben tot een bijna onontwarbare kluwen geleid. Regelingen worden in tal van gemeenten anders uitgelegd. In de gemeente Kennesaw (Georgia) bijvoor beeld is het sinds vorig jaar verplicht om een schietijzer te hebben. Ook de drie wapens waar mee James Huberty vorig jaar in San Ysidro 21 mensen om het leven bracht, waren op legale wijze vekregen. De man had slechts een formu lier moeten tekenen waarop staat dat hij inwoner van Californië is, dat hij niet ver oordeeld is, geen junkie is, niet minderjarig is en bij zijn volle verstand is. (DPA) Door Rob Simons „NIET DE regering maar de inflatie be dreigt de Israëlische economie!" Met die leu ze probeert premier Sj i- mon Peres nu al elf da gen zonder succes de stakingsgolven te bre ken die Israël dreigen te overspoelen. Peres mag trouwens al blij zijn als hij zijn ministerie nog kan betreden, want alle regeringska ntoren zij n dicht gebleven. De 70.000 ambtenaren zijn voor onbepaalde tijd een al gemene staking begonnen om de intrekking van de aangekondigde economische noodmaatregelen en ontsla gen af te dwingen. Als ge volg van de staking kunnen Israëlische burgers vandaag geen belastingen en andere heffingen betalen. De post bank is ook gesloten. Rege ringsziekenhuizen zullen al leen in noodgevallen nieuwe patiënten opnemen. Door prikacties van de werkne mers van de electriciteits- maatschappij werd de stroomvoorziening gisteren al in verschillende delen van het land urenlang onderbro ken. Behalve door de ambtena ren wordt er de komende dagen ook gestaakt door de werknemers van de banken, water-, olie-, en gasmaat schappijen, de nationale luchtvaartmaatschappij, de universiteiten en van de mi litaire industrieën. Als die stakingsacties hun uitwer king missen, heeft het machtige Israëlische vak verbond, de Histadroet, van- Premier Peres kruistocht af aanstaande zondag een algemene staking van haar ruim 1 miljoen leden in het vooruitzicht gesteld. Vol gens secretaris-generaal Kesar van de Histadroet is het inmiddels duidelijk ge worden dat de regering niet van plan is de werknemers compensatie te geven voor de erosie van de helft van hun salarissen. Kesar ver klaarde gisteren dat de His tadroet onder geen beding akkoord zal gaan met de uit vaardiging van decreten en de verbreking van collectie ve arbeidsovereenkomsten. De populaire vakbondslei der waarschuwde dat als de regering niet met de Hista droet tot overeenstemming kan komen, zij met 'de straat' zal moeten onder handelen. In de economische strijd tussen regering en vakver bond heeft Peres gisteren weer een slag verloren. De Israëlische premier werd door de Histadroet een nieu we gelegenheid ontnomen om het economische nood- programma van de regering via het televisiescherm te verdedigen. In een populair interviewprogramma van de Israëlische staatstelevisie zou Peres gisteravond niet alleen vragen van professio nele journalisten, maar ook van huisvrouwen, taxi chauffeurs en fabrieksar beiders beantwoorden. Ten einde uitzending van het programma te voorkomen, waarin bij monde van Peres alleen het regeringsstand punt aan bod zou komen, kregen de tv-technici op dracht van de Histadroet al le uitzendingen gisteravond te staken. De Histadroet had tevergeefs evenveel zendtijd als de regering geëist om haar oppositie tegen het eco nomische noodprogramma uiteen te zetten. Als alterna tief voor het tv-programma heeft Peres de vakbondslei ders voorgesteld de onder handelingen de hele nacht voort te zetten totdat over eenstemming zal zijn be reikt. Door Cees Manders HOE MEER we te weten komen over ons be staan, over de wereld en over de ruimte, hoe dichter we komen tot God, tot een superintel ligentie die alles heeft uitgedacht en alles heeft gemaakt. De weten schap die ons in staat stelt steeds meer miste- ries te doorgronden maar nooit op alle vra gen antwoord zal kun nen geven, moet uitein delijk wel tot die God, die Schepper, die Uit vinder leiden. Dit thema komt de laatste tijd geregeld terug in de pu blieke beschouwingen van Paus Johannes Paulus II, leider van een kerk die zich pas zeer recentelijk met de seculiere wetenschap heeft 'verzoend'. Zaterdag sprak de paus de deelnemers aan een Vaticaans congres over de „grenzen van de kosmolo gie" in die zin toe. En giste ren (woensdag) was het de beurt aan de tienduizend toeristen en pelgrims die zich op het St Pietersplein hadden verzameld voor de wekelijkse generale audiën tie. Wetenschap en gods dienst: voor de paus gaan beide zaken uitstekend sa men. Ze vullen elkaar zelfs aan. Alleen mogen ze niet met elkaar verward worden. „Wanneer men praat over bewijzen voor het bestaan van God, moeten we niet vergeten dat het dan gaat om bewijzen van weten schappelijke aard. Deze we tenschappelijke bewijzen hebben alleen betrekking op zintuiglijk waarneembare dingen. God wetenschappe lijk bewijzen zou een verla ging van God betekenen tot het niveau van onze wereld. De wetenschap moet haar beperkingen en haar onver mogen erkennen als het er om gaat het bestaan van God Paus Johannes-Pau- lus .van wetenschap tot god... -FOTO anp te bereiken: dit bestaan kan de wetenschap bevestigen noch ontkennen." Maar dit betekent volgens de paus niet dat de geleerden niet in staat zouden zijn in hun wetenschappelijke stu dies „geldige motieven te vinden voor een erkenning van het bestaan van God. Als de wetenschap als zoda nig niet in staat is God te be reiken, dan kan de geleerde wiens intelligentie zich niet alleen tot het tastbare uit strekt, in de wereld best de redenen vinden om te beves tigen dat een Wezen hem overtreft. Vele geleerden hebben deze ontdekking ge daan". De wetenschap ontdekt steeds meer de „perfecte or ganisatie in de structuur van de materie" en de „wonderen van de onmetelijk kleine we reld van het atoom en de on metelijk grote wereld van de kosmos". Volgens de paus kan het dan niet anders of de geleerde „begrijpt dat een werk van een zodanige kwa liteit en van zodanige pro porties een Schepper vereist, wiens wijsheid elk maat overstijgt, wiens vermogen oneindig is". Maar niet alleen de we tenschappelijke vragen lei den tot de conclusie dat er een God moet bestaan. Ook de schoonheid van de wereld om ons heen, van de natuur, van de menselijke prestaties. De paus noemt in dit ver band de kunst, de muziek, de literatuur, en „zovele mooie gevoelens en fantastische gebaren" waartoe we telkens weer in staat blijken te zijn. „De mens kan die schoon heid alleen pas goed begrij pen en bewonderen als hij haar oorsprong erkent: God". Tenslotte zegt de paus: „De bewijzen voor het be staan van God zijn groot in aantal en komen allemaal in elkaar samen. Zij tonen aan dat het geloof niet strijdt met de menselijke intelli gentie, maar haar er j uist toe stimuleert om na te denken en haar in staat stelt beter alle vragen die de wereld om ons heen aan ons opdringt te begrijpen". Tot de pelgrims die woensdagochtend op het (overigens bloedhete) St Pie tersplein deze filosofische uiteenzetting van de paus hebben aanhoord waren ook „de wielrijders uit het bis dom Antwerpen en de leden van een gebedsgroep uit Rotselaar in België, alsmede de vrienden van de S.O.S.- telefoon uit Leeuwarden en de pelgrims uit Rijswijk in Nederland". De paus groette hen in de Nederlandse taal. Na deze Generale Audiën tie, die vanwege atmosferi sche omstandigheden korter duurde dan anders, vertrok de paus weer per helikopter naar zijn zomerresidentie in Castelgandolfo, een dorp 30 km ten zuid oosten van Ro me. De paus zal deze zomer (tot half september) zijn bui tenverblijf slechts verlaten voor de wekelijkse generale audiënties op het Pieters plein en voor enkele buiten landse reizen: van 8 tot 20 augustus is hij (opnieuw) in Afrika, en op 8 september bezoekt hij Liechtenstein. Door Lidy Nicolasen TOEN DE Verenigde Naties in 1945 verklaar den dat mannen en vrouwen voortaan de zelfde rechten hadden, knikte de wereld in stemmend maar verder gebeurde er dertig jaar lang helemaal niets. Totdat in 1975 het Jaar van de Vrouw werd uit geroepen en in Mexico de eerste Wereldconfe rentie voor vrouwen van start ging. In ware jubelstemming werd - met de onderwerpen Gelijkheid, Ontwikkeling en Vrede hoog in het vaandel - een Wereldactieplan voor de volgende tien jaar gelan ceerd. Het Decennium van de Vrouw was geboren. Niet iedereen zal het dage lijks beseffen, maar dit De cennium duurt heden ten da ge nog voort. Sterker nog: deze zomer wordt het Decen nium officieel afgesloten met de Derde Wereldconferentie voor Vrouwen. Plaats van handeling is de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Hete hangijzers zijn de Palestijnse kwestie, apart heid, vrede en veiligheid. De angst voor een misluk king is groot en die vrees komt niet uit de lucht vallen. De schrik van Kopenhagen, de tussentijdse conferentie die in 1980 werd gehouden, leeft voort. Niet alleen omdat toen werd geconstateerd dat na vijf jaar de resultaten uiterst bedroevend waren, maar omdat de vergaderin gen die uitmondden in poli tieke gevechten en scheld partijen een nog veel treuri ger aanblik boden. Na Kopenhagen zijn de standpunten verhard. Tij - dens de voorbereiding van Nairobi liepen de menings verschillen zo hoog op, dat de hele conferentie afgeblazen dreigde te worden. Het schip werd tijdig gekeerd, maar nog steeds is er geen over eenstemming over de vraag hoe de toekomst eruit moet zien. En de weg naar het jaar 2.000 moet - naast het opma ken van de balans van de af gelopen tien jaar - in Nairobi uitgestippeld worden. Een moeizame weg, omdat de Verenigde Staten homosek sualiteit, de Palestijnse kwestie, de vrouwenbesnij denis taboe hebben ver klaard. Islamitische landen willen de emancipatie een halt toeroepen, de Oostblok landen beperken zich tot vrede en veiligheid en vrou wen uit de Dezde Wereld willen af van de bevoogding van het westen. De Nederlandse delegatie leider staatssecretaris Kap- peyne van de Coppello - die evenmin enthousiast staat te trappelen - zal namens de Nederlandse regering spre ken over het zelfbeschik kingsrecht van de vrouw, over bestrijding van seksuele mishandeling van meisjes en vrouwen. Onderwerpen die vermoe delijk echte aandacht krij gen op de alternatieve confe rentie die deze week onder de naam Forum van start gaat. De ruim 7.000 vrouwen die hier in de dagelijkse workshops bijeenkomen, spreken niet met de mond van hun regering maar zit ten er namens haar eigen or ganisatie. Want waar de regerings delegaties de loftrompet zul len steken op hun eigen vooruitgang, staat het Fo rum dichter bij de waarheid. Recent onderzoek van de Verenigde Naties leert dat tien jaar aandacht tien jaar te weinig is. Het onbetaalde huishoudelijke werk wordt nog altijd verricht door vrouwen, van wie de mees ten een taak buitenshuis hebben. De helft van het wereld- voedsel wordt geproduceerd door vrouwen, maar zelf be zitten zij geen grond en in ontwikkelingsprojecten wor den ze over het hoofd gezien. Rond de tienduizend vrouwen en een enkele man komen deze maand bijeen in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi voor de Derde Wereldconferentie voor vrouwen. De orga nisatie is in handen van de Verenigde Naties en 150 lan den hebben regeringsdelegaties gestuurd. Politieke conflicten dreigen deze conferentie, waar ge sproken zou moeten worden over verleden en toekomst, te overschaduwen. De twijfel over zo'n wereldwijd treffen is groot, de standpunten zijn verhard en de landen onderling raakten vooraf al slaags Haalt 'Nairobi' het jaar 2.000? Een vraag die minder speelt op de schaduwconferentie die deze week in hetzelf de Nairobi van start gaat en die de officiële conferentie overlapt. Het zogeheten Forum waar niet de regeringen maar de vrouwen zelf én hun achterban aan bod komen. Vrouwen leveren samen vele beroepskrachten, maar ze bezetten de laagstbetaalde baantjes op de meest kwest- bare arbeidsplaatsen. Haar loon ligt nog altijd fors bene den dat van mannen, zelfs bij gelijkwaardig werk. Maar: samen doen zij meer in het belang van de volksgezond heid dan alle gezondheidsor ganisaties bij elkaar. Er zijn ook veranderingen. De onderwijskloof tussen jongens en meisjes wordt kleiner, in 90 van de landen zijn vrouwenorganisaties opgericht, het aantal kinde ren per vrouw is gedaald van zes naar vier en de rechtsge lijkheid is toegenomen. Maar, waarschuwen de Ver enigde Naties, de wereldre cessie, de industrialisering en automatisering dreigen alle vooruitgang teniet te doen. De tien jaar aandacht heeft - ondanks alle teleur stellingen - één groot goed opgeleverd. Voor het eerst is door de ontelbare studies, uitwisseling van ervaringen en gelegde contacten inzicht verkregen in de positie van vrouwen. Taak van 'Nairobi' is de vruchten ervan te pluk ken en los van de 'grote poli tiek' een eigen koers uit te zetten. DEN HAAG (ANP) - De in ons land krijgen van bus van minister Braks superheffing en de wij" op te veel geproduceerde De bewindsman verd stelde brief aan de „gea ten aanzien van de supe Hij schrijft dat hem reikt over „onbehagen e Uit reacties heeft hij ge standen zijn en dat niet er besloten is over de wi zal plaatsvinden en wa oogd". Hij is er van overtui onjuiste, vaak onvolledi ving. Vervolg van pagina 1 Tussen Oostenrijk en Bcndsrepubliek is intussen nodige irritatie onstaan na: aanleiding van het wijnschaJ dial. Volgens de Westduitsel heeft Oostenrijk Bonn eer! ni;t officieel op de hoogte ga sttld van het feit dat er vergij tijde wijn was uitgevoerd q la;er gezegd dat de vergiftigd wjn niet gevaarlijk was. Ooi tenrijkse autoriteiten verklJ ren daarentegen Bonn in apri al op de hoogte te hebben gd bracht. De Oostenrijkse bondskai^ selier, Fred Sinowatz, wil d^ ch affaire in de twee landen c het hoogste regeringsnivea wordt behandeld. Hij wil Hel nut Kohl er in een brief cl vijzen dat enkele zwarfJ schapen verantwoordelijk zij| voor de affaire. Algemer aantijgingen bedreigen r wijnboeren in hun bestaan, vindt Sinowatz. Kritiek op de autoriteiten ifl Bonn kwam er ook vanuf Beieren. Het Bonner minsit rie van Gezinszaken zou vol gens een Beierse hoofdambtd naar uitermate traag hebbel geantwoord op de vraag of hJ antivries-middel gevaarlij| was toen het in Beieren bij eej steekproef in de wijn wer aangetroffen. Inmiddels zijn in Wes| Duitsland dezer dagen ook ari dere wijnschandaaltjes aa het licht gekomen. De erevooj zitter van de Westduitse vej eniging van wijnbouwers aangeklaagd. Werner Tyrell zou kristaj suiker hebben gebruikt on van wijn van mindere kwali teit kwaliteitswijn te makel en hij zou geknoeid hebbed met waarmerkzegels. In ui Italië afkomstige wijn hebbel de Beierse autoriteiten de gif] tige stof j odium-azij nzuu aangetroffen. HEEFT minister Van Aardennt Kamer opnieuw om de tuin ge De meerderheid van de Kt koord gegaan met de bouw die gelegenheid werd nog gee tigingsplaats(en) van de cent uitgebreide inspraakronde wt windsman. Hij ontkende toen burgse Commissarissen der K twee kerncentrales op het ir zou hebben. Maar wat blijkt nu? De Ve schikken over vertrouwelijke dat minister Van Aardenne re gemaakt met de heren Van Ac kerncentrales op Moerdijk en brief waarin de minister een tricht bevestigt, staat zelfs dat centrales zullen verrijzen het r gieprijs toe te kennen. Bedoe sprek met de commissarissen gen in handen gespeeld door stukken onlangs uit het Minis vreemd zou hebben. Hoe men ook over de wenst vreedzame doeleinden mag voorstander zal moeten erkeni nu toe uit het oogpunt van be spelregels aan alle kanten om Staten van Brabant kunnen d: schuldigingen van Milieudefen Natuurlijk moet minister Var om zich tegenover het parlem danks de vakantie van de Twe lijke termijn dienen te gebeure les zakelijk gediscussieerd kr vervlogen zijn, na de RSV-affc tie niet nog eens onderuitgeha Overigens mag niet onverrr riaal met onoirbare middelen v

de Stem | 1985 | | pagina 2