iübv. Jubileumshow De Stem heeft unieke formule IN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE STEM 4Zoute Greve niet alleen voor rekening van rijk Foto-expositie geeft beeld van dertig jaar Hulst ilist Negenjarig meisje in Hulst beroofd O ?n MbUK HULST DONDERDAG 11 JULI 1985 VAN ZEELAND OSSENISSE/HOEK - De afdeling Hulst van de vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland begint nog dit jaar in de omgeving van Ossenisse met het telen van raszuivere Carnica-koninginnen. Binnenkort Anjeractie in Hontenisse leverde 2.274 op RT ZEEUWS CIRCUSSPEKTAKEL EN 'ARTIESTEN' UIT EIGEN STREEK Plaatselijk nieuws Heikant Hengstdijk MINISTER SMIT-KROES: Milieu Uitdaging A12 s s aliteit I Uw ondertrouw Ian Als u mim- I onze kantoren I garanderen wij Hienst j met Ictie- lelfa- OOSTBURG Itus 1985 ter inzage in penburg, Oostburg en Itheken In Aardenburg, let Iciaal cultureel werk «burg br inzage legging kun- ft wijziging worden ge- gemeester en wethou- ■ziging van bet jaarpro- Ipdaan tijdens de in- [1985 om 20.00 uur in tngen in het kader van fling emancipatiewerk i gelegenheid gesteld In I personen die niet ge- I als wijzigingsvoorstel uilen niet ontvankelijk Ivan Oostburg, Burgemeester lans. T22 PAGINA ZEELAND 2 Bijenhouders beginnen met eigen teeltproject Van een onzer verslaggevers Doei daarvan is om deze edele bijensoort Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te laten 'veroveren' zodat daar uitsluitend nog met Carnica-volken wordt geïmkerd. Tot nu toe moesten bijente lers voor bevruchting van hun koningin door Carnica darren naar Schiermonnikoog of Keeltje Jans, waar zogenaam- je bevruchtingsstations wa ren ingericht. Omdat de van uit de Achterhoek snel opruk kende Varroa-mijt, fataal «oor een bijenvolk, inmiddels op Schouwen- en Duiveland is gesignaleerd, wil de afdeling Hulst elk risico op besmetting voorkomen en is gezocht naar een alternatief voor de be vruchting van de koninginnen. „De punt van Ossenisse lijkt ons ideaal. Het gebied wordt langs drie kanten omzoomd door de Westerschelde. Bijen hebben een vliegbereik van drie tot vijf kilometer, dus het is onwaarschijnlijk dat de be smetting vanuit Schouwen en Duiveland langs die weg naar Zeeuwsch-Vlaanderen wordt overgebracht", denkt secreta ris Jacques de Buck van de vereniging. „Kijk, er bestaat een kans dat ook de bevruchtingssta tions op Neeltje Jans en Schiermonnikoog worden aangetast. Het lijkt ons daar om beter in Zeeuwsch-Vlaan deren een bevruchtingsstation op te zetten". De kans op be smetting is overigens langs de andere kant, via de Ardennen waar de Varroa-mijt ook al voorkomt, wel mogelijk. Maar omdat in België streng gecon troleerd wordt, verwacht Buck niet dat dat zo'n vaart zal lopen. Het proces, dat bemoelijkt wordt omdat niet georgani- Van onze correspondent HULST - De 9-jarige M. V. uit Hulst is gistermiddag om streeks kwart voor vijf be roofd van een bedrag van vijf gulden. Het meisje, dat bood schappen bad gedaan, rustte even uit op een bankje aan het Vosplantsoen. Onder bedrei ging van in het water van de nabijgelegen vijver gegooid te worden, eisten twee jongens haar het geld af te geven. De knapen, naar schatting 15 a 16 jaar oud, maakten zich daarna spoorslags uit de voe ten in de richting van de Dui- laertstraat. Beide jongens spraken Nederlands. Een der 'laders was blond en droeg een Wauw trainingspak met brede riem en verder vermoedelijk nog een tasje. De andere knaap had een donkere huidskleur, was gekleed in een spijkerbroek met een jasje, waaronder hij vermoedelijk »n zwart t-shirt droeg met gaatjes er in. De rijkspolitie te Hulst verzoekt eenieder, die eventueel inlichtingen kan ge ven over het tweetal zich met haar in verbinding te stellen, tel. 01140-13656. o^jbud voor zuidwest nederland Kantoren ,n Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: "'30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (ply. chef), Emile Calon, co Meertens, Cor de Boer (toto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène •erstraeten. Middelburr Henk Postma. Goes: Aad v- der Wouden. Advertentle-expl. 'ospecteur Zeeland: C. Me- W. privé 01150-05839. seerde bijentelers overgehaald moeten worden ook over te 'springen' op de Carnica-bij, zal een aantal jaren in beslag nemen. De eerste fase, in een straal van zes kilometer de huidige koninginnen bij een twintigtal niet raszuivere bij envolken vervangen door een Carnica-exemplaar, wordt op zeer korte termijn ingezet. Volgend jaar wordt de cirkel met drie kilometer uitgebreid. Het jaar daarop wordt dat herhaald. Er wordt in de eerste aan loop gewerkt met eerste af stammelingen van Carnica koninginnen. In de tweede fa se worden raszuivere Carnica koninginnen in het gebied uit gezet zodat op den duur een zuiver ras van Carnica bijen ontstaat. De- afdeling Hulst hoopt dan kort daarop een eigen bevruchtingsstation te hebben. Imkers moeten dan niet langer meer het water over om hun bijenvolkjes te veredelen. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De huis-aan-huis collecte in het kader van de Anjeractie le verde in Hontenisse 2.274,22 gulden op. Deze collecte is be doeld om de financiële positie van het Anjerfonds Zeeland te versterken. Het geld komt In de vorm van subsidies ten goe de aan organisaties en groepe ringen die werkzaam zijn op het gebied van cultuur. Per dorp was de opbrengst in hontenisse als volgt: Lams- waarde 574,10 gulden, Kloos- terzande 739,85 gulden, Vogel waarde 469,25 gulden, Terhole 316,97 gulden en Walsoorden, Ossenisse en Hengstdijk 174,05 gulden. De collecterende vereni gingen waren Fanfare Vrij heid Eendracht uit Lams- waarde, Showband Kloortje uit Kloosterzande, volksdans groep Hava Naguila uit Vogel waarde, Fanfare Excelsior uit Terhole en de kon. Harmonie St. Cecilia uit Kloosterzande. Onder hen wordt een kwart van de totalte collecte-op brengst verdeeld. GOES - Leger des heils - Het korps Goes van het Leger des heils verzorgt zondag 14 juli een kampdienst op camping Schelde-oord in Baarland. De dienst, die om 19.00 uur begint, staat onder leiding van kapi tein Van der Wel. MIDDELBURG - Orgel - De Kampense organist Willem Zwart speelt dinsdag 16 juli in de Nieuwe Kerk te Middel burg. Het concert begint om 20.00 uur en de organisatie is in handen van de stichting Or gelcentrum. Halsbrekende toeren bij het Hulster jeugdcircus Reinardi. - foto de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggevers HULST - Dagblad De Stem schotelt de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen zon dag 14 juli een middagje ontspanning voor volgens een unieke formule. Een combinatie van spektaku- laire circus-acts en bijzon dere optredens van vereni gingen uit de streek. Deze show, waarvoor het complete Circus Hollyday is afgehuurd, wordt aangebo den ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van De Stem. De enorme tent wordt opgeslagen bij het overdekt zwembad De Driehoek te Hulst. Een toegangskaartje kost voor volwassenen 2 gul den. Kinderen tot twaalf jaar mogen voor een piek naar binnen. De verenigingen die zich zondag aan het publiek pre senteren zijn de boerenkapel De Lamsoren uit Lams- waarde, het Hulster jeugd circus Reinardi met enkele nieuwe programma-onder delen, Showband Kloortje uit Kloosterzande met een wervelende tamboer- en majorettenshow, de stich ting Walhalla uit Vogel waarde met een professio nele playback-act en Sport school Delta met demon straties judo en jiu-jitsu. Ook is er een optreden van de zangeres Jennifer King. Die programma-onderde len worden afgewisseld met de hoofdattracties van Cir cus Hollyday: een kozak- kennummer met vi]t paar den en twintig honden, dompteur Job Lijfering met tien bengaalse tijgers, een dierenshow, een goochelduo met halsbrekende toeren aan de trapeze en een num mer met Afrikaanse olifan ten. De Stem-Jubileumshow begint om half twee en is rond kwart over vijf afgelo pen. „We brengen een for mule die uniek is", aldus de promotie-afdeling van De Stem. „Aan de ene kant een waar circusspektakel. Aan de andere kant de gelegen heid voor verenigingen uit de eigen streek om zich aan het publiek te presenteren. Het is voor het eerst dat een dergelijke combinatie wordt vertoond. Wellicht ook de enige keer". Bejaardenschieting - In ge meenschapscentrum 't Heike wordt donderdag 11 juli een schieting voor bejaarden ge houden. De inschrijving be gint om 13.00 uur en de eerste pijlen worden om 13.30 uur af geschoten. Bejaardenschieting - Rk bond van Ouderen, zaal 't Helleken, 46 schutters: hoge vogel: F. Reunis, St.-Jansteen; eerste zijvogel: J. Dubois, Helle straat; tweede zij vogel: A. van de Branden; grootste aantal (5): P. van Remoortere, beiden St.-Jansteen. Bejaardenreis - Vijftig leden van de rk Bejaardenbond maakten per autobus een reis naar Maastricht. Daar van daan werd per boot naar Luik gevaren. Er werden ook ver schillende watervallen be zocht. Op de terugreis werd in de bedevaartsplaats Scher- penheuvel het middagmaal gebruikt. De Vogel - Programma re creatiegebied De Vogel: vrij dag 12 juli kaartavond in de kantine; zaterdagavond dan sen met medewerking van The Turbos's, aanvang 20.30 uur. Zondag: 11.00 uur koffiecon cert met medewerking van Excelsior uit Terhole; 14.30 uur schieting op liggende wip en stokbrood bakken; 19.00 uur kinderbingo en 20.00 uur bingo voor ouderen. Maandag: 20.00 uur optreden Kloortje uit Kloosterzande; 22.30 uur lampionoptocht met begelei ding van Kloortje; dinsdag om 19.30 uur demonstratie brand weer van Hontenisse. Als af sluiting maken de spuitgasten rondritten voor kinderen met drie brandweerwagens. Woensdag bingo-avond, voor afgegaan door kinderbingo. Donderdagmiddag om half drie Adriaans pretpark met goochelen, poppentheater spreekpop, top hit-wedstrijd, drumcompetitie, zingen met oren en een pret-quiz. Om 19.00 uur bierfeesten. Alle ac tiviteiten zijn toegankelijk voor iedereen. Door Piet de Bont DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) zal er zich met hand en tand tegen verzet ten, dat haar ministerie de totale rekening moet beta len van een zoetwaterpijp van de Eendracht - bij Nieuw-Vossemeer - naar Schouwen-Duiveland, in dien gekozen wordt voor het zout houden van de Grevelingen. Zoals bekend heeft de Raad van de Waterstaat de minister onlangs geadvi seerd om de Grevelingen - nu stagnant zout - zout te laten en om de landbouw gebieden in het noorden van Zeeland van zoet wa ter te voorzien door middel van 'een pijpleiding, bij voorkeur vanuit de Een dracht. De Raad van de Water staat staat - evenais de Zeeuwse landbouw - op het standpunt, dat de kos ten van 'de pijp' - 42 tot 62 miljoen gulden - eigenlijk door het rijk gedragen be horen te worden. Minister Smit-Kroes zei gisteren de argumenten van de Raad van de Wa terstaat voor het zout hou den van de Grevelingen wel te kunnen onderschrij ven (van groot belang voor visserij en milieu), maar dat het volstrekt uitgeslo ten is dat Verkeer en Wa terstaat alleen de rekening betaalt. „Ik vind dit een gemeenschappelijk vraag stuk, dat ook gemeen schappelijk opgelost moet worden. Ik wil meedenken, maar ook de provincie Zeeland, het ministerie van landbouw en visserij - om twee partners te noe men die vooral belang bij deze zaak hebben - zullen dat moeten doen. Een zoute Grevelingen is voor mij principieel geen punt, maar aan de door de Raad van de Waterstaat aange dragen oplossing hangt wèl een prijskaartje. Het moet altijd ergens vanaf". De minister kondigde aan, dat in het eerstvol gende voortgangsrapport over de Oosterscheldewer- ken - het achttiende - uit gebreid aandacht aan het milieu besteed zal worden. Tijdens de recente be handeling van het zeven tiende rapport heeft de Tweede Kamer de minister gevraagd om bij de afbouw van de stormvloedkering en de compartimenterings- dammen (achter in de Oos- terschelde) goed op het mi lieu te laten letten. Door het manipuleren met de doorlaatbare ke ring in de eindfase van de uitvoering van de Ooster- scheldewerken dreigen er grote gevaren voor het mi lieu. Volgens minister Smit-Kroes zal het alle maal wel niet zo'n vaart lopen. „Er is geen reden voor ongerustheid, de zaken worden goed aangepakt", aldus de minister gisteren. De kritiek, vooral vanuit Zeeland, dat er bij het af bouwen van de Deltadienst Minister N. Smit- Kroes: „Ik roep pas hoe ra als we over de brug zijn. - foto de ste#/johan van guf)p (die dienst verdwijnt over een paar jaar) veel te rigo- reus en dirigistisch te werk wordt gegaan, deelt zij he lemaal niet. „Dat is niet overeenkomstig de werke lijkheid. Iedereen wist dat de Deltadienst een tijdelij ke zaak was. Ik vind dat er heel open en heel duidelijk met de mensen is gespro ken en dat er met grote wijsheid is geopereerd. Er is absoluut geen sprake van 'slikken of stikken' of van dirigisme". Volgens minister Smit- Kroes bieden de voorstel len, die inmiddels aan alle medewerkers en mede werksters in vaste dienst bij de Deltadienst zijn ge daan, perspectief. Dat mensen met een tijdelijk dienstverband zijn of wor den ontslagen kan naar de mening van de minister nauwelijks opzien baren. Het was bekend dat dit zou gebeuren. En dat er tijde lijk dienstverbanders zelf opstappen en niet of nau welijks worden vervangen, waardoor er hier en daar problemen ontstaan, is volgens de minister 'een ri sico dat we hebben inge calculeerd. Men houdt geen apparaat in stand dat niet nodig is'. Wat de werken zelf be treft wil de minister de dag niet prijzen voor het avond is. „Ik roep pas hoera als we over de brug zijn. Elke dag is een uitdaging aan de deskundigen, maar het geeft ons natuurlijk wel moed als de premier van de Chinese Volksrepubliek, met wie ik onlangs boven de pijlerdam-in-aanbouw vloog, zo onder de indruk komt van hetgeen wij in Zeeland maken". Naar de mening van mi nister Smit-Kroes kunnen er met China zaken wor den gedaan. „De Volksre publiek wil onze water bouwkundige know-how en - mogelijk - later nog meer. Misschien onderde len van uitvoeringen van een projekt a la storm vloedkering". De minister gaat er van uit, dat de pijlerdam in de Oosterscheldemonding, die Zeeland voor eens en voor altijd veiligheid moet ge ven, volgend najaar gereed komt. „Wat mij betreft is de openingsdatum 4 okto ber '86". Van onze correspondente HULST - „Oude liefde roest niet, daarom komt u na 25 jaar terug naar Hulst om ons iets te laten zien van deze mooie stad en haar omgeving door middel van uw foto's, die u in de tijd dat u hier bij de posterijen werkte, maakte". Deze woor den richtte burgemeester F. Jacobs van Hulst tot de 88 jaar oude Johan de Vries uit Terneuzen tijdens de officiële ope ning van de tentoonsteUing 'Foto's van Hulst en foto's uit het Land van Hulst' die in de burgerzaal te bezichtigen is tot en met 26 juli. „U hebt een oog voor de schoonheid van deze streek en uw hobby stelt ons in de gelegenheid om de ontwikkeling van het stadspatroon en de veranderingen in de natuurlijke om geving ten gevolge van de menselijke ingrepen te bekijken via een groot aantal foto's die u in de periode 1949 en 1980 nam", concludeerde de eerste burger van Hulst, die zeer blij was met de tientallen zwart-wit en kleurenfoto's op groot formaat. „Plaatjes die de oudere bewoners met een brokje nostalgie zullen bekijken en die de bezoekers aan onze stad veel informatie verstrekken". Naast de historische opnamen van de geklasseerde gebou wen in Hulst zijn er tussen de ongeveer tachtig foto's ook op namen van het verdwenen haventje van Paal, enkele spook- boerderijen en het kerkje van Kloosterzande. Het fotografe ren is steeds de hobby geweest van de heer De Vries, een be kend auteur van acht boeken, waaronder de spookverhalen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, de PTT-memoires en de ge schiedenis van Terneuzen. „Maar ik ben pas gaan schrijven, nadat ik gepensioneerd was", vertelde hij. De expositie is dagelijks geopend tijdens de kantooruren en op zaterdag en zondag van 15-16.30 uur. Samensteller Johan de Vries (links) praat met burgemeester Jacobs over de tentoongestelde foto'i - foto wim kooyman

de Stem | 1985 | | pagina 11