MALAWI: het persoonlijke eigendom van de presiden dag van Oliemark na OPEG Senator VS: Terroristen ontvoeren 'Zware strijd in A EXTRA Geen electriciteit Het leger van de nachtwakers Geen sloppen Moskou woedend op pi CONFLICT DREIG1 Spoorweg Mzuzu MOZAMBIQUE Kasungu Salimai Blantyre AFRIKA WOENSDAG 10 JUL11985 President Banda: absoluut alleenheerser, maar uiterst populair „Je moet Malawi zien als het persoonlijke eigendom van Kamuzu. Vergelijk hem met een emmer waarin water stroomt. Rondom de emmer staan vingerhoedjes. Die stel len het volk voor. Als de em mer vol is loopt het water over en vallen er druppels in de vingerhoedjes. Zo profiteert in Malawi iedereen van de voor uitgang naar zijn eigen maat." Een Limburgse missionaris die er achttien jaar Malawi op heeft zitten, vertelt dit verhaal nadat hem is beloofd dat zijn naam niet genoemd wordt. Je kunt immers nooit weten. Eén woord dat verkeerd valt bij president Kamuzu Banda, en je krijgt 48 uur om het land te verlaten. Wie naar Malawi reist kan beter niet zeggen dat hij jour nalist is. De president -Ka muzu voor iedereen - houdt niet van journalisten. Die lie gen toch maar. Hij ziet dan ook persoonlijk erop toe dat de journalisten in Malawi alleen de waarheid schrijven. Kamu- zus waarheid! In Malawi verschijnt één dagblad (de Daily Times), uit gegeven door Press Holdings, een maatschappij die voor 99 procent eigendom is van Ka muzu. 's Zaterdags verschijnt de Daily Times niet, maar het weekblad Malawi News, een uitgave van de Malawi Con gress Party waarvan Kamuzu de baas is. Wie iets schrijft dat de oude baas niet bevalt, zal het weten. Een voorbeeld. Onlangs zei de officiële gastvrouw van Mala wi, Mama C.Tamanda Kadza- mira, dat iedere man een vrouw nodig heeft. Zelfs de president. Nu is Kamuzu niet getrouwd en dus viel deze op merking niet goed bij hem. Een journalist van de Daily Times was zo dom Kadzamira in zijn krant te citeren. Kamu zu nam dat niet, ontsloeg de leugenaar en zijn incompeten te hoofdredacteur, en liet ze opsluiten. Hij deelde het volk mee dat Kadzamira dergelijke onzin natuurlijk nooit heeft uitgesproken en dat hij korte metten had gemaakt met de leugenachtige j ournalisten. Te ver Dat ging een Britse verslag gever van de Malawi Broad casting Company, de Malawi sche radio-omroep, te ver. Ook hij had duidelijk gehoord wat Kadzamira had gezegd. Bo vendien had hij haar toe spraak nog op de band staan. Kamuzu beschuldigde de man prompt van het maken van vervalsingen. Hij moest met zijn gezin binnen 48 uur Mala wi verlaten. Zelfs zijn dochter die voor haar eindexamen zat, kreeg niet de kans haar exa men af te maken. Zo gaat dat in Malawi waar de president eist dat iedereen naar hem luistert omdat hij weet wat goed voor zijn volk is. En glipt eens een buiten lands tijdschrift door de cen suur, dan durft menige Euro peaan dat blad niet in de woonkamer te laten liggen. Zo werd het novembernummer van Bijeen, waarin een kri tisch artikel over Banda stond, door menige pater en zuster na lezing verbrand of opgeborgen in een kast waarvan hij of zij alleen de sleutel heeft. Bang dat het artikel ooit tegen hem of haar gebruikt wordt. Nu zijn er wel meer landen waar maar één partij is toege staan en waar een dictator de dienst uitmaakt. Malawi is geen uitzondering. Wij Neder landers hebben in het alge meen weinig sympathie voor alleenheersers maar, zo zeg gen zo goed als alle Nederlan ders in Malawi, „je moet de si tuatie in Malawi niet door een Nederlandse bril bekijken. De gemiddelde Afrikaan heeft leiding nodig. En Kamuzu geeft die. Als er eerst gedis cussieerd zou worden over een beslissing, zou er niets gebeu ren. De man is een dictator die totaal geen kritiek kan ver dragen, dat is waar. Maar als je daar de nadruk op legt en niet kijkt naar de goede din gen die hij doet, schets je een verkeerd beeld van dit land." Gezondheidszorg Een rondreis door Malawi maakt al gauw duidelijk dat Kamuzu inderdaad veel doet voor de bevordering van het onderwijs. Overal zijn scholen gebouwd voor de vele kinde ren. Overal verschijnen ook gezondheidscentra, kleine zie kenhuisjes waar niet al te ern- stig-zieken voor behandeling terecht kunnen. Vóór het land in '64 onafhankelijk werd, was de gezondheidszorg geheel in handen van de missie. Sinds dien zijn er zoveel gezond heidscentra bij gekomen, dat de medische zorg van de mis sie nog maar veertig procent van het totaal uitmaakt. De landbouw wordt gesti muleerd. Er wordt veel gedaan aan landbouwonderzoek en aan de opleiding van jonge boeren. Planters (ook blanken uit Zuid-Afrika en het voor malige Rhodesie, nu Zimbab we) krijgen alle kans om enor me stukken grond in cultuur te brengen. Kamuzu steunt ze omdat ze veel effectiever wer ken dan de kleine boertjes die meestal nauwelijks meer ver bouwen dan ze voor zichzelf nodig hebben. Dat daardoor een kleine groep grootgrond bezitters ontstaat, deert hem niet. En dat het bijna alleen ministers en blanken zijn, deert hem nog veel minder. Omdat Kamuzu de mensen aanspoort initiatieven te ne men, heeft hij zelf het goede voorbeeld gegeven en de ene onderneming na de andere op gericht. Wie arm is en blijft, heeft dat in Kamuzus ogen aan zichzelf te wijten. Moet hij de handen maar uit de mou wen steken! Met zijn initiatieven heeft Kamuzu ervoor gezorgd dat hij schatrijk is. Velen menen dat zijn Press Holdings zoveel omvat, dat Malawi zo onge veer zijn privé bezit is. Nie mand weet echter precies hoe rijk Kamuzu en zijn vrienden zijn, en wat zij allemaal bezit ten. Daarover worden geen mededelingen gedaan. En nie mand snapt waarom de oude man zo op de centen zit. Erfge namen zegt hij niet te hebben. Naar wie zijn rijkdom straks gaat, weet geen mens. Honger Malawische dorpjes zien er altijd schoon uit. Al zijn de kinderen soms grijs van het stof, ze willen altijd graag op de foto Livingstoma TANZANIA Ncheu MOZAMBIQUE l vtfOENSDAüi JUL11985 Malawi kent in het alge meen geen honger. In het alge meen, want het komt wel eens voor dat de oogst in bepaalde streken mislukt. De mensen hebben dan geen geld om voedsel te kopen en lijden honger. Kamuzu ontkent dat keihard, want dat komt niet in zijn kraam te pas. Missionaris Jan Dirkx uit Breda, die in Bangula werkt, vertelt echter hoe hij vorig jaar actie voerde voor de hon gerende mensen in de omge ving. Die actie bracht voldoen de geld op om 6400 zakken mais te kopen. „De nood was groot. Ik ben 26 jaar in Malawi maar dat had ik nog nooit meegemaakt. De mensen aten de bladeren van de bomen. Velen stierven van de honger. De voedselactie lag desondanks erg gevoelig want Kamuzu zegt dat er geen honger is en dus wordt het overschot aan voedsel uitge voerd en niet onder de honge rende bevolking verdeeld. De overheid probeerde de actie te beëindigen en de politie volgde ons doen en laten nauwlet tend. Er kwamen zelfs politie mensen naar onze preken luis teren. Maar het lukte het voedsel daar te brengen waar het 't hardst nodig was." Kamuzu is de baas in Mala wi. Dat maakt hij iedereen duidelijk. Wat hij zegt zal ge beuren. De westerlingen, of ze nu missionaris zijn of ontwik kelingswerker, doen er het zwijgen toe. Ze willen nog lan ger in Malawi werken. Ze wij zen erop dat ze ten tijde van de Britse overheersing het re giem niet bekritiseerden en dat ze daarom nu het recht niet hebben om Kamuzu ver wijten te maken. Aziaten Om de Malawiërs een kans te geven gebood Kamuzu in 1975 dat alle Aziaten (vooral Indiërs) naar de steden moes ten verhuizen. Zo kwamen hun winkels op het platteland beschikbaar voor de Mala wiërs. De Indiërs moesten in de stad maar een nieuw be staan opbouwen. Maar de afrikanisering van de handel op het platteland mislukte. Veel winkels liggen er nu ver laten of zo goed als leeg bij. Een tweede kans krijgen 'de luiaards' niet. Moeten ze maar niet tevreden zijn zodra ze hun buik vol hebben. Er gebeurt niets van enig belang in Malawi of Kamuzu heeft de touwtjes in handen. Waar hij niet persoonlijk kan toezien op de gang van zaken, is de geheime politie aanwezig of houden zijn geliefde Young Pioneers de boel in de gaten. Kamuzu is een puriteinse, orthodoxe protestant. Hij houdt niet van vrouwen in een broek of korte rok, noch van mannen met lang haar. Dus mogen vrouwen geen lange broek dragen en zijn lange rokken op straat verplicht. De politie stuurt mannen met te lang haar naar de kapper en blijft erbij staan totdat een ac ceptabele lengte is bereikt. Als Kamuzu ergens ver schijnt worden de vrouwen en schoolkinderen opgetrommeld om voor hem te dansen en met vlaggetjes te zwaaien. Dat doen ze meestal nog graag ook. Met vrachtauto's, bussen en andere vervoermiddelen wordt de enthousiaste menigte van heinde en ver opgehaald. Die vervoermiddelen worden gewoon opgeëist. Wie niet vrijwillig meewerkt zal het voelen. Broeder Wiro van Asten (65) uit Tilburg is werkzaam in het bisdom Lilongwe. Hij zegt: „Als je alles op een rijtje zet en Malawi vergelijkt met de lan den erom heen, moet je toch tot de conclusie komen dat het hier zo slecht nog niet is. Ook al profiteert de gemiddelde Malawiaan nauwelijks van de vooruitgang." VERSLAGGEVER Thei van Kes- sel en fotograaf Wil Nilwik be zochten onlangs de Afrikaanse republiek Malawi. Zij maakten de reis mede op verzoek van de Mi- va, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, die dit jaar 50 jaar bestaat. Een halve eeuw lang stelt de Mlva aan Derde Wereld-werkers in Afrika en Aziè geld beschik baar voor de aanschaf van een vervoermiddel. Onze verslagge vers gingen in Malawi kijken hoe groot de vervoersproblemen in een Derde Wereldland zijn en wat er met het geld van de Miva gebeurt. In enkele artikelen geven zij de indrukken weer die zij in Malawi hebben opgedaan. Het leven begint in Malawi voor dag en dauw. Om zes uur 's ochtends is iedereen in de weer. Om zes uur 's avond is het al weer donker en twee, drie uur later ligt iedereen in bed. Dat is niet zo verwonderlijk want op het platteland is nog bijna nergens electriciteit. Dus moeten de mensen wel met de kippen op stok. Geld om met een petroleumlamp de dag wat langer te maken, is er meestal niet. Het leven heeft de Malawiërs een sterk gevoel voor de betrekkelijkheid van de dingen gegeven. Hun werk hoeft vanavond niet klaar te zijn. De wereld draait toch wel door. Dus kun je beter de dingen nemen zoals ze op je af komen. Wachten kunnen de Malawiërs even goed als lopen. En ondertussen kauwen ze suikerriet. Waar een groepje mensen heeft staan wachten, ligt de grond bezaaid met de schors van het suikerriet. Met hun sterke tanden trekken ze dat van de rietstengel tot het zoete binnenste bloot ligt. Daar wordt dan op gekauwd. Als de mensen in alle vroegte richting stad gaan om er te werken, keert een ander leger huiswaarts: dat van de nachtwakers. De 'watchmen' of nachtwakers brengen de nacht door voor de winkels en huizen van de beter gesitueerden. Ge wapend met een knuppel houden ze de wacht om inbra ken te voorkomen. Wie wat meer heeft dan een ander, voorziet zijn huis van tralies en neemt een nachtwaker in dienst. Al dan niet via een officiële organisatie. In de stad zie je de nachtwakers aan het begin van de avond met twee of drie man op hun hurken bij elkaar zit ten, zich warmend aan een houtvuurtje op de stoep. Later in de nacht kruipen ze onder een deken in een portiek, wachtend op de morgen. Die nachtwakers zijn hard nodig want er wordt in de steden gestolen bij het leven. Gewapende overvallen ko men in Malawi nog niet voor; diefstallen en inbraken des te meer. Malawiërs Gedachte al 371 Van nan,» een stil. rui9^d' Noord-M<*la De Malawiër woont over het algemeen armoedig. Op het platteland heeft hij meestal een lemen hut met een dak van lang gras. In de steden zijn de huisjes van steen en de daken van golfplaat. Sloppenwijken zoals in zoveel andere Derde Wereldsteden, vind je in Malawi niet. Mensen die van het platteland in een stad, zoals bijvoorbeeld Lilong we, willen gaan wonen, krijgen daarvoor alleen toestem ming als ze er werk hebben. Zo probeert de overheid de trek naar de steden binnen de perken te houden. De men sen die in de stad mogen wonen, kunnen een kavel grond krijgen waarop eerst een wc gebouwd moet worden voor dat met de rest begonnen mag worden. Die voorwaarde is gesteld om uitbraak van besmettelijke ziekten zoveel mo gelijk te voorkomen. Daarnaast zijn in de woonwijken voor de arbeiders en kleine zelfstandigen om de tweehon derd meter kranen waaruit gezuiverd water komt. Zo worden wantoestanden vermeden. Libai BEIROET/ DAMASCUS UPI) - Leiders van de L: sji'itische, druzische en sc sChe moslimgemeensc hebben in de Syrische ho Damascus een akkoord over de politieke en veiligl tuatie in Libanon. In het akkoord wordt opgero het ontmantelen van alle strijd en het opstellen van een nieuw wet. In de omgeving van de christelij ke Amin Gemayel is al gunstig gereage akkoord van de islamitische leiders dewerker van Gemayel bevestigde dat de „christelijke gemeenschap in een hervatting van de gesprekken hervorming van de grondwet". Hij aan toe dat er spoedig een comité z; gevormd, bestaande uit de verschil meenschappen en politieke partij er hervormingen te bespreken. Premier Karami las na afloop va raad in Damascus om 2.30 uur plaats LINCOLN (AP) - Een lid van de Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse be trekkingen wil dat de Ameri kaanse regering serieus moet overwegen terroristen te ont voeren. De Democratische Senator Edward Zorinsky uit Nebras- ka zegt dat een ontvoering ter roristen mogelijk enig begrip zal bijbrengen voor de gevoe lens van andere mensen, een begrip dat hen nu volgens de Senator vreemd is. Hij weet niet of ontvoerin gen in de praktijk haalbaar zijn. Maar, zo voert hij aan, 'Als terroristen zoiets kunnen, moeten wij dat toch ook kun nen'. Inmiddels heeft de Sovjet- Unie ontkend dat zij in nauw contact staat met 'terroristi sche staten' en heeft de Ver enigde Staten beschuldigd het 'internationale staatsterroris- me' te steunen. In de partij- krant de Pravda werd met een commentaar gereageerd op de toespraak van president Rea gan lege 'de Moe Noc rag V stei in 00S1 'Ge wat kaa hoo die; vrei keli bla< VS ma: van P TA! gan den grex ster 'int< niet listi ingt 'i van den de j sooi kaa Cut op I gan 'i liet Nic; se t liet tro. ISLAMABAD (AP) - Het moslimver: laatste dagen zijn acties aanmerkelij Ierse diplomaten inPakistan. Versi hoofdstad Kaboel zouden met zware genomen. Ook in de strategische Pansjir va momenteel zware gevechten plaats, w ghaanse strijdkrachten zware verliez Vorige week kwamen zeker vier z centrum van Kaboel en bij de luchthé den van de heuvels rond de hoofdstad vuurd en zouden verschillende gebou De Russen en Afghaanse soldater artillerievuur op de omringende he hielden soms hele nachten lang aan, a De Afghaanse regering heeft op h gereageerd door meer parate strijdkr gen en er nauwlettend op toe te zien de dienstplicht vallen daadwerkelijk Voorts is de bewaking van ambassade Wenen <AP/RTR) - De inter nationale oliemarkt reageert n»gal rustig op het mislukken van het overleg van de in de "pec verenigde olieproduce rende landen. De olieprijzen blijven wat dalen, ondanks de oproep aan de OPEC-leden eerder ge maakte prijsafspraken niet te ontduiken. Er is overigens jPeake van een geringe activi- De internationale markt be schouwt het mislukt OPEC- overleg als een teken dat de jhvloed van de OPEC-landen belangrijk is gedaald. De "PEC heeft geen been meer °m op te staan, zegt men. De prijzen op de vrije markt erschilden dinsdag nauwe- yks van die van eind vorige Week. De prijs voor de leve- anties van Arabian light voor e maand augustus staat op 27 dollar. De officiële OPEC-prijs s -3 dollar per vat. H geli, afh: als 1 V wor van een aan Sao besl vert mee snel han li con: Ger Stal sch( strt dat olie Oos toel gaa por D jaar

de Stem | 1985 | | pagina 4