1 9.95 Po m Schroef sleper Gent doet t zonder roer De Faluintjes: 'n landelijke Denderstreek OVER NIEUWE BURGEMEESTER 1.29 1.69 3.95 2.98 1.39 Een dagje uit de grens over. Hoek heeft politiepost WOENSDAG 10 JUL11985 BUBflM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 Stichting UIT op concertreis Concurrentie Gepasseerd politierapport NIEUWE AANWINST URS TERNEUZEN markten Sportdag MTS /MEAO Leuke strijd touwtrekken in Westdorpw Plaatselijk nieuws Eede Terneuzen Westdorpe Zandstraat Tonnen schade door brand bij Hoechst Schietingen AS ■KAAS I\ALADE QQ lam4*}9.vf\7 ÏMPIAS T16 Onenigheid binnen CDA in Aardenburg Van een onzer verslaggevers JARDENBURG - Er is grote onenigheid bin- jen de Aardenburgse CDA-fractie over de nieuw te benoemen burgemeester. Wethouder ,t.van de Wijnckel neemt het fractieleider A. tan der Bliek hoogst kwalijk dat deze zich niet jeeft uitgesproken voor een CDA-burgemees- fer. Ook betreurt hij dat E. Ferket geen duidelijk voor- ieur kenbaar heeft gemaakt. Tijdens de maandag gehou- „Ik verwachtte dat mijn frac tievoorzitter mij wel zou be naderen om samen een stand punt te formuleren. Hij heeft mij echter niets laten weten en is met de concurrentie in zee gegaan". Van der Bliek zei dat dat Van de Wijnckel zijn eigen schuld is. „Hij is een solist. Eerst maakte hij deel uit van de oppositie, toen zocht hij steun bij ons en enkele maan den geleden keerde hij zich weer van ons af". Van der Bliek deelde tevens mee dat de wethouder nooit overleg met hem heeft gehad. „Hij heeft al vier maanden lang geen con tact met mij gezocht. Wij wen sen die contacten ook niet meer. Wij houden niet van raadsleden die dan steun zoe ken bij de ene groepering en dan weer bij de andere". Van onze correspondente OOSTBURG - De stichting UIT West-Zeeuwsch-Vlaan- deren wil met belangstellen den naar een concert in Brus sel. Maandag 26 augustus treedt het Amsterdams Con certgebouworkest op in het Paleis voor Schone Kunsten. Deze uitvoering wordt gege ven in het kader van het Festi val van Vlaanderen, dat elk jaar enkele grote symfonieor kesten naar België haalt. Het orkest staat die avond onder leiding van David Zin- mann en krijgt medewerking van de pianisten Martha Ar- gerich en Nelson Freire en de percussie-specialisten Jan La- bodus en Jan Pusljens. Op het programma staan het concerto voor twee pianos' en slagwerk van Poulenc, evenals het con certo voor dezelfde bezetting van Bartok en de negende symfonie van Dvorak: de nieuwe wereld.De stichting UIT wil een busreis houden om dit speciale concert te kun nen bijwonen. Belangstellen den kunnen zich aanmelden bij De Hoekzak, waar ook ook verdere informatie wordt ver strekt. bijzondere raadsvergade ring deelde Van der Bliek mee it hij een goede burgemees- wil. „De politieke kleur er niet zoveel toe". Ook jet CDA-raadslid E. Ferket .jak zich niet uit voor een jhristen-democraat. Ferket si dat hij elke goede burger- rader zou accepteren. „Ik sluit jen enkele politieke kleur uit. jet mag ook een CDA'er zijn". Op zijn beurt is Ferket ver- «twaardigd dat Van de (ijnckel tijdens de raadsbij- snkomst zei dat deze het [DA-standpunt verkondigde. de plaatselijke partijse- jetaris is daar verbaasd over. Se wethouder zei gisteren echter dat hij contact heeft ge- ad met de plaatselijke partij- btuurders. Afdelingsvoor- stter, B. Grosfeld, bevestigde dat. Hij vindt het jammer dat l raadsleden met verschil- ende standpunten naar buiten ijn gekomen. „Ik heb er be grip voor dat Ferket en Van Ier Bliek een CDA-burge- neester niet zo zien zitten", al ias Grosfeld. Van de Wijnckel neemt het Fan der Bliek ook kwalijk dat leze wel vooroverleg heeft ge- lad met de fractie van Ge- aeentebelangen en het raads- ;d L. de Clerck (eigen lijst). 4'17 krant' lider niets invullen Agtsch. bode. pdwijze: j bonnen verzonden nding van: iOES - Bij het proefstation de fruitteelt te Wilhelmi- '.«lorp is ingebroken. Men is innen gekomen via een niet gesloten raam. Alle bureau- aden en kasten werden door- ttht. Er wordt een bedrag an 1500 vermist. ÏORTGENE - Het 12-jarige seisje B. F. uit Duitsland is isteren bij een ongeval ern- ig gewond geraakt. Met «aar hersenletsel werd ze wst overgebracht naar het Jergzichtziekenhuis in Goes a later naar het Rotterdamse 'fcigtziekenhuis. Het ongeval gebeurde tegen taalf uur op de T-splitsing hordlangeweg-Molenweg, fet meisjes fietste de voor- Mgskruing op zonder te stop- 1®. Ze werd geschept door bestelauto, bestuurd door kffi-jarige J. de W. uit Steen den. iCHOONDIJKE - Gistermor- K :s in de Lange Heerestraat wielrijder E.S. uit Oost enburg bij een aanrijding be kken geweest en liep hier heen hersenschudding op. S. ;,,I(ie de weg oversteken toen de richting Oostburg twee j «sonenauto's naderden. De IWste auto kon S.'ontwijken, I «h de tweede personenauto- I guurder A. T. V. uit Eind- I «en kon hem niet meer ont- "jlten. S. liep hierbij een lich- P hersenschudding op en j '«d per ambulance naar huis I "«'gebracht. URDENBURG - Op de krui- I *6 Burchstraat - Bavostraat Ruiterkwartier kwamen j *ee personenauto's bestuurd I tor I R. uit Schoondijke en r' L uit Aardenburg met el- I far in botsing en dit gebeur- doordat R. geen voorrang I '«leende. I jZENDl JKE - Op de kruising I nzicht verleende W. O. W. 3 h IJzendijke met zijn perso- I «auto toen hij van de rich- I ,8 Waterlandkerkje kwam I «r' voorrang aan de brom- "tser E. S. uit Philippine. De '«fietser reed van de rich- J8 Terneuzen richting ptoondijke op de voorrangs- I ,e8. ;^ZanD-BATH - In de I «M van maandag op dins- *6 is in de Lopinge een perso- I >npUt° mer^ Volkswagen ty- I»en groen van kleur I po'en. De auto heeft een ;h«le van ruim 25.000 en is I hei>dom van A. C. uit Linne Volgens een Aardenburg raadslid is Van de Wijnckel vooral kwaad omdat hij geen plaats in de vertrouwenscom missie krijgt. Burgemeester J. Asselbergs stelde onlangs voor deze commissie, die met de sollicitanten voor het burge meestersambt gaat praten, te bemannen met vijf raadsle den: twee van de regerings fractie, twee van de oppositie en een wethouder. De meer derheid van de raad zag dat niet zitten. Ze vinden een com missi e van vier voldoende, zo dat Van de Wijnckel gepas seerd is. De wethouder ontkent dat hij daar kwaad over is. Hij is verontwaardigd omdat 'er een monsterverbond is ter voorko ming van de benoeming van een CDA-burgemeester'. „Als Ferket een plaats in de com missie krijgt vind ik dat goed. Men wil echter het CDA uit sluiten". Waarschijnlijk krijgt Van der Bliek een plaats in de commissie. Van de Wijnckel zou dat een slechte zaak vin den omdat de huidige fractie leider volgend jaar verkies baar is voor D T. De nieuwe aanwinst van de URS, de Gent, vertrekt voor een proefvaart op de Westerschelde. - fotowimkoovman Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Hij kan alles," zegt kapitein Molewijk, „maar wij zijn nog niet zover." Het is een leerweek voor de bemanning van de nieuwe URS-sleepboot Gent, die maandag afmeerde in Terneuzen. Een revolutionair schip, althans in de Zeeuwse wateren, want de Gent doet het zonder roer. Voor iedere manoeuvre worden de twee schroeven - samen goed voor 40 ton trek kracht -die 360 graden in het rond kunnen draaien, in beweging gezet. „En da's even wennen", zegt Molewijk met enkele collega's op koers gezet door een ervaren Finse kapi tein. Dat de schroef sleper voor-, achteruit en opzij evenveel trekkracht kan ontwikkelen, biedt grote voordelen, vooral bij het manoeu vreren in sluizen en havens, waar de ruimte beperkt is. De Unie is dan ook van plan om de Gent daar in te zetten. Zo zal het schutten van autoschepen door de sluizen van Terneu zen, waarbij al enkele keren een brug werd geramd, voortaan veel minder risico's ople veren. De nieuwe schroefsleper werd, evenals de in Antwerpen operationele Hemiksem, ge bouwd op de Belgische scheepswerf Rupel- monde. De Unie verwacht er veel van: „Dit wordt de havensleper van de toekomst." AMSTERDAM, 9 juli, - In Bintje 35-50mm werden 26 contracten ver handeld voor levering april tegen ƒ21,00 tot ƒ20,60 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 3 con tracten verhandeld voor leverig no vember bij een prijs van 24,30 per 100 kg en voor levering april 151 contracten tegen ƒ30,40 tot ƒ30,00. De stemming was kalm voor no vember en prijshouden voor april. KAPELLE, 9 juli - Frambozen: Glen Clova 1.42, met dop 1.06-1.25, Schöneman 11.00-1.32, met dop 1.03, 1x12 74-84, met dop 71, IBxl2 63-68, II 51, IIXa9 58,11x9 45-48. Rode bes sen 200 gr. doos IA 49, 500 gr. doos IA 1.32-1.34, IB 95-1.05, Stanza LA 1.34, per kilo IIA 1.63-1.73, IIB 1,12- 1.28, III 1.00. Aardbeien doosjes 72- 81, kilo's 3.20-4.20. Kruisbessen doosjes 39-52. Rode kruisbessen doosjes I 44-64, II 30-48. Witte bes sen doosjes 78-99. Zwarte bessen doosjes 200 gr. 1.27, doosjes 500 gr. 2.47-2.86. Kasbramen 4.30 per doos. Golden Delicious 180/90 59, 170/80 55-60, 160/70 22-24. Groenten: bloemkool 1.60, doperwten 2.60, princessebonen 3.90-5.10, bosuien 37, aardappelen 25-35, drielingen 25, kriel 31-68. Ten oosten van de stad Aalst ligt het natuurgebied van de Faluintjes. Een mengeling van groene landelijke rust, uitgestrekte weidevelden en oude cultuur maken deze streek tot een aantrekkelijk en sfeervol gebied. Elk jaar wordt het laatste weekeinde van juli in Moorsel het oogstfeest gehouden. Een to taalmanifestatie met aan dacht voor cultuur en na tuur in vele facetten die de naam 'Pikkeling' meekreeg. Het dorp Moorsel heeft ook een grote bekendheid gekregen door de aanwezig heid van vele bloemserres en hopvelden. Bovendien bezit het plaatsje een majes tueuze waterburcht, die rond 1520 is gebouwd door Karei de Croy, de abt van de nabij geleden abdij van Af- fligem. Het waterkasteel werd in de zeventiende eeuw grond verbouwd, maar er is veel van de oorspronkelijke architectuur behouden ge bleven. Een in baksteen op getrokken gebouw met ver sieringen in hard zandsteen. Een stemmig binnnenplein, een heel oud park en een laat gotische St.-Goedeleka- pel uit 1597 completeren het prachtig, evenwichtig ge heel. Vanuit Moorsel gaan we naar Baardegem, waar we het mooiste kerkje van Oost-Vlaanderen kunnen bewonderen. Een uniek pa reltje in laat romaanse stijl deze Margaretakerk. Het koor, een heel oud pré-ro- maans zaalkerkje, is waar schijnlijk tien eeuwen oud. De rest van dit dorpskerkje is in laat-romaanse stijl, so ber vermengd met gotische (Onze Lieve Vrouwe-kapel) en barokke (St.-Jozefkapel) Door Jeanette Vergouwen Evenals vorig jaar brengt De Stem van Zeiand in de vakantie periode wekelijks een aantal verhalen, die gaan over steden, dorpen, streken en toeristische attracties. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het leuke dagtrips. De tochten zijn zo uitgestippeld dat men niet urenlang achter het stuur van de wagen hoeft te zitten. De dagtrips voeren de Zeeuws-Vlamingen, voor wie de landsgrens met België slechts een historisch gegroeide bar rière vormt, langs aantrekkelijke, landelijke wegen, via ver scheidene plaatsen waar het goed toeven is en waar veel moois te zien Is. Het gebied net over de grens biedt een veel heid aan mogelijkheden tot uitgaan. Vlaanderen is een land van tegenstellingen en gezelligheid, afwisselend en heel aan trekkelijk voor zomaar een dagje uit. Nieuw dit jaar is de behandeling van enkele speciale do meinen, musea of gebouwen die wat meer aandacht krijgen. Een snufje cultuur, wat folklore, recreatiemogelijkheden en veel natuurschoon. Het recept voor een dag ongedwongen uitgaan. Vandaar deze serie. elementen. Het gebouwtje is perfect gerestaureerd onge veer vijftien jaar geleden. De toren is een duidelijk voorbeeld van de vele over gangsstijlen. Enkele kilometers verder ligt het idyllische stadje Meldert, met zijn schilder achtige visvijver en de Kra- vaalbossen. Een 80 hectare groot sterk heuvelend bos achtig gebied, waar het goed toeven is. Er zijn verschil lende bewegwijzerde wan delwegen. We besluiten de tocht in Herdershem, iets ten noor den van Aalst, met een merkwaardige kapel 'Ten- beeldeken'. Een laat gotisch gebouwtje met fresco's uit de vijftiende eeuw. Ook is er in een pastoraal rusthoekje de oude metalen ophaalbrug te vinden, die vroeger ten onrechte 'het Sas van Wieze' werd genoemd. Vier gemeenten die samen de Faluintje vormen, het groene landelijke gebied met een aparte sfeer, dat de naam dankt aan het begrip Falaën, wat moerassige, verlaten streek betekent. Daar waar de uitgestrekte hopvelden liggen en de jaar lijkse pikfeesten plaatsvin den, een evenement op zich, één doorlopend groot fami liefeest. De bezoekers krij- In Baardegem staat het mooiste kerkje van Oost- Vlaanderen. gen folklore van de bovenste plank, zang en volksdans voorgeschoteld en de smul papen kunnen zich te goed - FOTO DE STEM/FOTO COR J. DE BOER doen aan de stevige boeren- kost die het beste met een oude lambiek wordt doorge spoeld. Van een onzer verslaggevers HOEK - Het voormalige ge meentehuis van Hoek is ge deeltelijk in gebruik genomen als politiepost. Tot nu toe be schikte het dorp niet over een dergelijke voorziening. Als rayon-hoofdagent voor Hoek is G. van Schaick aange wezen, die L. van der Woude opvolgt. Deze laatste is bevor derd tot brigadier aan het hoofdbureau in Terneuzen. De politiepost in Hoek zal worden voorzien van de be kende blauwe lichtbak en is telefonisch bereikbaar onder nummer 01154-2378. Van onze correspondent TERNEUZEN - Ter afsluiting van het schooljaar hield de gymsectie van de MTS MEAO in Terneuzen een sportdag, waarvan diverse onderdelen ook open stonden voor niet- leerlingen. Winanars: tennis dubbel: Peter Gommers/Angelo Obrie B2B; tennis enkel jongens: Martin van de Bossche; meis jes: Sandra Leys; voetbal: procestechniek P2; volleybal jongens: 2B; meisjes: 'MEAO IA; softbal: werktuigbouw 2B; wielrennen niet-licentiehou- ders: Erwin Buysse; licentie houders: Alexander Mast; triathlon: John Laurens; top- biljarten: Stefan Martens; bil jarten: Hans de Witte; bad minton meisjes: Ellen Wil- laert; jongens: R. Matthijs. Van onze correspondent WESTDORPE - In Westdorpe werden voor het eerst touw trekwedstrijden gehouden. Initiatiefnemer was Jan Hil- brink, exploitant van cafeta ria De Tukker in Westdorpe. Meer dan honderd deelnemers hebben er voor de talrijke be zoekers een leuke strijd van gemaakt. Opvallend was dat zich, naast twaalf herenploegen, vier damesteams hadden in schreven. De Westdorpse da mes- en herenploegen van De Tukker verschenen extra ge motiveerd bij het touw, omdat zij van hun- ploegbaas Hil- brink trainingspakken en shirts hadden gekregen. Uitslag dames: 1. Atlanta, 2. Boerewuuven, 2. De Tukker. Heren B-categorie: 1. Bier- vlietse Polderjongens, 2. 6 PK, 3. Molenkreek. A-categorie: 1. Rinus Walhout, 2. Cambrinus, 3. Broodje Ben. Clubbolling - Uitslag clubbol- ling Grensbolders bij me vrouw De Geeter. 1. P. Stae- lens-G. Dhoore-W. Francois, 2. J. Blondeel-R. de Vriend-R. Goethals, 3. H. Marclé-Rosien Goethals-H. Verstraete, 4. Th. Voet-O. Rodts-A. Minnaert. Grensrakkers - Uitslag van de bejaardenbolling: 1. J. de Vreeze-A. Breijaert-J. Focke, 2. P. Staelens-J. Riteco-V. Verstringhe, 3. Rozan Goet- hals-C. Marclé-F. Standaert. Bejaardenbolling - Uitslag be jaardenbolling met Oostburg: 1. W. Coppejans-Jan Mussche- C. de Croock, 2. J. Evers-J, Ri- teco-H. Marclé, 3. P. Laridaen- J. Blondeel-J. de Vreeze, 4. F. Gijsel-Bram v.d. Gazelle-R. de Vriend. Bolkoningen - De Eedenaren Adelin Minnaert en Raoul de Geeter werden onlangs bolko- ning, respectievelijk bij de Grensbolders en de Grensrak kers. Hun medebolders wen sen hen van harte geluk met het koningschap. Bridge-Leden van bridgeclub Luctor speelden in de boven zaal van lunchroom Van As- sche de zesde wedstrijd van de zomercompetitie. Gespeeld werd met 16 paren in één lijn. Uitslag: 1. mevrouw Van de Dries-de heer Simpelaar, 2. dames Touw-Van de Zandë, 3. heren Arnoldi-Bode, 4. me vrouw Biesbroeck-de heer IJsebaert, 5. heren Dourlein- Sandrini. Albert van Laere-toernooi - Op het sporterrein is voor de negende keer het jeugdvoet- baltoernooi om de ALbert van Laere-trofee gehouden. Onge veer zeventig jongens en meis jes van de basisschool en kleu terschool hebben er een leuke sportochtend van gemaakt. Ze werden verdeeld over zes teams. W. Speel en T. van Voo- ren verleenden als scheidsreh- ter hun medewerking. Het toernooi kwam tot stand in sa- menwekring met de jeugdaf deling van RIA en het onder wijzend personeel. Uitslag: 1. kleuterschool eerste klas A, 2. klas 4, 5 en 6 A; 3. klas 2 en 3 A; 4. klas 4,5 en 6 B; 5. klas 2 en 3 B, 6. kleutershcool eerste klas B. Na aflaop reikte A. van Laere de prijzen uit. Alle aan voerders kregen een herinne ringstrofee, terwijl het win nende team de wisselbeker voor een jaar in ontvangst nam. Ons Genoegen - Bejaarden dansclub Ons Genoegen heeft een optreden verzorgd in de recreatiezaal van bejaaarden- centrum 't Verlaet. Onder lei ding van M. van de Velde uit Terneuzen gaf de groep, be staande uit twintig dames en heren, een uitvoering van di verse groepsdansen. In de fi- naledans mochten de bewo ners van het tehuis meedoen. Velen maakten hiervan ge bruik. Bolling - Wijkvereniging De Straete houdt zaterdag 13 juli een gaaibolling in het gelijk namige buurthuis. De wed strijd, waaraan het gehele ge zin kan deelnemen, begint om 19.00 uur. Er zijn diverse geld prijzen. Voor het hoogste aan tal vogels bij de dames zowel als bij de heren is een taart be schikbaar. VLISSINGEN - Een geluid demper met daar bovenop een schoorsteen van de sinterfa- briek van Hoechst Holland te Vlissingen-Oost is door brand verwoest. Een woordvoerder van het bedrijf verwacht dat de materiële schade in de hon derd-duizenden guldens zal lopen. Niemand raakte ge wond. De brand ontstond tussen 15.00 en 15.30 uur na werk zaamheden aan de geluiddem per. Het vuur is bestreden door de bedijfsbrandweer. Bij het blussen ondervonden de brandweerleiden hinder van een zware zwarte rook vanwe ge brandende kunststofmate rialen. De produktie kan ge woon doorgaan. De oorzaak van de brand is nog onbekend. WOLPHAARTSDIJK - Doel naar Hoger, staande wip: eerste hoge, eerste en vijfde zij vogel: A. Dek ker, Doel naar Hoger; tweede hoge vogel: B. Looy, Victoria; tweede zij vogel: R. Steenbakker, Victoria; derde zij vogel: Jac. Doene, Victo ria; vierde zij vogel: K. Schipper, St.-Andries; zesde zij vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; grootste aantal (8): H. de Jonge, So- ranus. HEINKENSZAND - Soranus 2, staande wippen, 63 schutters van 13 verenigingen: Wip 1: hoge vogel: G. Voet, Soranus; eerste zij vogel: M. Koole, Soranus 2; tweede zij vo gel: M. Verdonk, Doel naar Hoger; derde zij vogel: Jac. de Baar, Wil lem Teil; grootste aantal (5): me vrouw Verdonk, Doel naar Hoger. Wip 2: hoge vogel: G. Voet, Sora nus; eerste zij vogel: H. van de Dries, Eensgezindheid; tweede zij- vogel: M. Koole, Soranus 2; groot ste aantal (4): G. van Garsel, Sora nus 2.

de Stem | 1985 | | pagina 15