JOHAN LAMMERTS REKENT VERKEERD IN EINDSPRINT Geluk wendt zich af van ploeg Post intje Geen afspraken tussen Lammerts en Van der Poel 'Ik had het niet beter gedaan' NCHAUFFEUR NIST men >oit alleen ïdrijf Wege B.V. i/kennismaking entrum Europa boomer-hondjes TOUR 0P RADIO EN TV TOUR VANDAAG TOUR MORGEN LI 1985 DINSDAG 9 JUL11985 kleintje intje Mis Kick Dobermann-pups gemeente ld 12e RIT 269 km LANS -ENVERC0RS M0RZINEAV0RIAZ 2mAvoRtAZ JAC HANEGRAAF: Kritiek Knetemann benaderd voor WK-deelname illeen door het leven gaan? re, waarbij u in alle vrijheid :hept vele mogelijkheden voor de kennismaking, wij het grootste erkende and. U kunt ons overdag m voor meer informatie 3olane01640-58685 076-131698 Ier04169-1352 01620-26474 01100-20297 Igt01650-52271 04160-34503 om een partner te vinden, i Raad van Toezicht, it Ministerie van WVC (huis)dieren Te koop (schapedoesjes), 8 wkn. ingeënt, 150,- en 200,- Tel. 09-3214670112. De ontreddering staat op het gezicht van Gerard Veldscholten na aankomst in Ponter lier te lezen: weer geen zege voor de ploeg van Peter Post. - foto anp Van onze speciale verslaggever PONTARLIER - Op de dag dat de Tour de France in Plumelec van start ging, was de Panasonic-ploeg van Peter Post veruit de succesvolste formatie. Ze kwam uit de ronde van Zwitserland, waar Phil Anderson zijn vierde grote etappewedstrijd won en ze had er zodanig huisgehouden, dat een vijfde van het totale prijzengeld mee naar Holland ging. Niet minder dan 43 overwinningen had de ploeg vóór de Tour de France behaald, klas siekers, etappes en ronden aan elkaar gere gen. Met Phil Anderson (13 zeges) en Eric Vanderaerden (11 zeges) als de grote kapers. De ploeg staat op kop in het klassement om de wereldbeker voor ploegen, kopman An derson leidt de superprestige en geen andere ploeg had ook maar bij benadering deze suc cessen behaald. Welgemoed werd dan ook aan de Tour de France begonnen. In Anderson had Post im mers een geduchte kandidaat voor eindzege, want de Australiër was tot dan echt de beste renner van de wereld geweest. En in de vlak ke etappes mocht gerekend worden op de klasse van Vanderaerden. De ploegentijdrit, een specialisatie van het tiental van Post, zou ook geen probleem vormen. Het ging echter allemaal mis. Vanderaer den werd na zijn zege in Reims gedeklas- seerd, in de ploegentijdrit werd de ploeg kansloos door de lekke band van Theo de Rooy, Winnen liet zich in Nancy verrassen door de Belg Ludwig Wijnants, Matthijs toonde zich in Lanester sneller dan Vande raerden, Ducrot was in Epinal net iets slim mer en gelukkiger dan De Rooy. Na enkele dagen al liep Peter Post hoofdschuddend rond. Uiterlijk lachte hij veel en leek hij ont spannen, maar van binnen moet bij de ambi tieuze Amstelvener al spoedig een flink vuur hebben gewoed. Zeker toen collega Jan Raas met drie etappezeges de show ging stelen. Wat is er misgegaan in de Panasonic- trein? Post: „Het is complexe situatie. We hebben de eerste dagen veel werk verzet en daarvan onvoldoende resultaat gezien en zo iets slaat terug. Ik had meteen al het gevoel dat het geluk ons in de steek had gelaten". Het begon er al mee dat de ongenaakbare Phil Anderson enkele dagen voor de Tour start tijdens de training met een knie tegen een paaltje knalde en sindsdien geplaagd wordt door twijfels. Daarop volgden de ne derlagen van Vanderaerden en het werd dui delijk dat de goden op zoek naar stiefkinde ren het oog op de renners van Post hadden laten vallen. Het is voor de Amstelvener een hard gelag. Hij is zo gewend aan winnen, dat deze nederlagen voor hem iets onnatuurlijks hebben. Zijn ploeg heeft jarenlang in de Tour een schrikregiem onderhouden. In 1980, het jaar dat Post met Zoetemelk de Tour binnen haalde, won de equipe zelfs 11 van de 21 etap pes. Peter Post sprak dat jaar profetische woorden: „Als jullie maar goed beseffen dat wij dit nooit meer meemaken". En hij heeft gelijk gekregen. Toch werd zijn ijzersterke formatie in staat geacht ook in deze ronde nog minstens vijf etappes te winnen. Er zijn nog twee weken te rijden, maar voorlopig zit het allemaal tegen. Toch waren er voldoende kansen, gisteren nog toen Johan Lammerts in de nerveuze etappe door de Haute Saone na een vlucht van 65 kilometer tenslotte op de laatste col met Arnaud, Pedersen en Gaston mocht sprinten voor de eerste plaats. Weer had Post het heetste ijzer in het vuur liggen, maar alsof de duivel ermee speelt, maakte ook Lammerts een fatale vergissing. Hij dacht dat de sprint bergop liep, net voor de finish maakte de col, waarop de streep was getrokken, echter onverwacht een bui ging voor de natuur. In dat gat verloor Johan Lammerts, die op 100 meter voor de finish nog de leiding had, de voeling met de peda len. Hij werd met 20 centimeter verschil ge klopt door de Deen Jorge Pederson, een man die nota bene twee maanden geleden met wielrennen wilde stoppen, omdat hij in de ronde van Romandië herhaaldelijk als een beginneling uit de wielen gereden werd. Pe derson zei: „Ik ga terug naar Kopenhagen, ik verkoop mijn appartement aan het Garda- meer en ik word weer electricien". Zijn ploegleider haalde hem echter over het nog eens in de Tour de France te proberen. Zater dag in de tijdrit klopte Pederson zowaar zijn beroemde landgenoot Kim Andersen en hij kreeg daarvan zo kick dat hij gisteren zich zelf in de sprint overtrof. De mannen van Post hadden weer het nakijken. r twee dagen vóór de gewenste gelen wij. U kunt ook terecht op )ren (zie elders). Wij vragen in jitbetaling voor opdrachten van gebied en de rubrieken woningruil 00 uur R PARTICULIEREN, regelprijs incl. B.T.W. Brabant Zeeland gehele W.Br.Koerier Z.VI. Koerier oplage ZVK WBK 14.90 5.36 18.27 4.97 1.79 6.09 Ft ZAKEN. ;olom Brabant Zeeland gehele Z.VI.Koerier oplage 17.29 7.54 19.37 1.33 0.58 149 IDEN 1 op 1 x plaatsen Ie ongewijzigde plaatsingen, derde /oorden van gem 6 letters itante betaling 3,- 3,25 extra ht voor advertenties zonder eigeren (art 16 Regelen voor het jk twee dagen vóór plaatsing om ijn 4800 MB Breda Hdt vrijdag 12.00 uur I RUWHARIGE 3-kleurige fox terrier-pups 125,- p.st. Tel. 076-225671. uit Dobermann-kennel, uit HD-vrije en uitmuntende ouders, geboren 1-6-'85. Tel 01650-55171. emeente Terneuzen maakt bekend inte in zijn vergadering van 27 juni laren dat worden voorbereid: ning van het „PASTERSBOS"; ning van het .SERLIPPENSPOLDER"; ning van het POONHAVEN"; ning van het „ZAAMSLAG"; ning van het „BUITENGEBIED" .'t in de mogelijkheid tot de bouw ip de percelen Donze Visserstraat 1 in de mogelijkheid tot de bouw luis en een 20-tal aanleunwonin- lelaan 2 te Terneuzen. it in de mogelijkheid tot het ver- nhaven 17 door middel van het t in de mogelijkheid tot de bouw t in de mogelijkheid tot de bouw ing op het perceel Kamperseweg net de daarbij behorende tekenin- let stadhuis van Terneuzen, afde- ogie), kamer 504, voor een ieder imeester voornoemd, oen sg 11, 4571 EP Axel >5-1742 Van onze speciale verslaggever PONTARLIER - Adrie van der Poel (Kwantum) en Johan Lam merts (Panasonic), die gisteren beiden van de kopgroep deel uit maakten, waaruit Lammerts met Arnaud wegsprong, hebben geen overleg gevoerd zoals Maarten Ducrot (Kwantum) en Theo de Rooy (Panasonic) een dag eerder. Adrie van der Poel: „Ik heb niks met Lammerts te maken, ik ben gewoon mijn eigen kans gegaan". De Hoogerheidenaar deed, ongewild dus volgens zijn zeggen, wel het voorbereidende werk voor de vlucht van Lammerts. Van der Poel: „Op de voorlaatste klim ben ik twee keer gedemar reerd. Direct nadat ik de tweede keer was teruggepakt, sprong Arnaud, die Lammerts met zich meekreeg. Een echte achtervol ging is daarna nooit meer op gang gekomen. Het liep niet meer in ons groepje". Johan Lammerts (links) en Adrie van der Poel maakten geen onderlinge afspraken in de kopgroep tijdens de Tour etappe van gisteren. - foto anp M0RZINE-' /^VUaningesJSó» ChatiHonff COtOMfllfflf/rCluses Thönes Annecy I Leschaux Plainpalais 10 7 1985 STADE DE NEIDE „Veurey Htïii4i/Ïchambéry icufnnm Cramer St.-Pierre-d'Entremonl St.-Laurent-du-Ponl Moiran: Tullinsc M0NTAUD ST.NIZIER Lans-en-Vercors C0L0MBIÈRE 1 500 Stade de Neige s A Plainpalais Qranier Leschaux ll 000»ST.-NIZIER MONTAUD Televisie: Nederland II: 15.30 uur-16.55 uur: samenvatting van het eerste gedeelte van de Tour-etappe met de passage van de Pas de Morgins en aan sluiten een rechtstreeks ver slag van de aankomst. Nederland II: 18.20 uur-18.40 uur: samenvatting van de Tour-etappe. BRT I: 14.25 uur-15.15 uur: rechtstreekse reportage van de doorkomst op de Pas de Morgins. BRT I: 15.45 uur-16.40 uur: rechtstreekse reportage van de aankomst van de Tour etappe Pontarlier-Avoriaz. Radio: Hilversum I: 14.03 uur- 17.00 uur: radio Tour de Fran ce. Grove fout op de dertien 9.7.1985 11e RIT 195 km PONTARLIER Wallorbe 1 1 A 1 icAMMC - V. LAUSANNE n»,— MexTV^" ,c^Hli*jQMontreux ^^Abóndance^eyionnaz Wforbier^^opMonthey ^^MorzineO^^S DE MORGINS iaüCorbier/ PAS DE MORGINS K500- „Ik kan mezelf wel een draai om de oren geven", vertelde de 25-jarige Westbrabander. „Ik voel me zo ontzettend lullig dat ik het niet heb afgemaakt". Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PONTARLIER - Johan Lammerts had zwaar de pest in. In het zicht van de eerste overwin ning voor de ploeg van Peter Post was hij te kort geschoten en dat nam hij zichzelf kwalijk. Johan Lammerts, die dit jaar nog slechts twee overwin ningen behaalde - hij won een semiklassieker in de Achter hoek en een criterium - ver slikte zich in de laatste paar honderd meter, die beslissend waren. „Het was geen kwestie van onderschatting. Ik wist dat die Pedersen een goede, sterke renner is. Normaal klop ik hem echter gemakkelijk in de sprint. Het ging nu mis, doordat ik de fout maakte op de dertien te sprinten. Omdat het een aankomst bergop was, dacht ik dat de weg op het laatst ook nog zou oplopen. Het bleek een kapitale misre kening. Het liep nog een beetje af De twaalf had ik daarom moeten gebruiken. Als ik dat gedaan had, had ik bij het aangaan gelijk een paar meter losgelegen. Nu kreeg ik Peder sen mee, die wel de twaalf had staan. Nee, over die stommiteit kan ik niet uit". De 24-jarige Puttenaar raakte niet bij de beslissende ontsnapping - kort na de ravi taillering; zo'n 80 kilometer voor de finish - betrokken, omdat hij zich zo nodig eens wilde laten zien. „Dat ik mee was, kwam gewoon voort uit het systeem-Post. Iemand die voorin zit, gaat mee als er een vlucht op stapel wordt gezet. Toevallig was ik dat deze keer". Slag Op de voorlaatste klim dacht Lammerts zijn slag ge slagen te hebben. „Nadat Ba- got een aanval van Van der Poel had gecounterd, demar reerde Arnaud op een klein 'kastje'. Ik sprong meteen naar hem toe. Omdat er achter ons biets gebeurde, dacht ik dat er niets meer aan de hand was. Ik dacht ook al dat we samen voorop zouden blijven, omdat het bij ons tweeën goed liep". Lammerts kreeg nog meer vertrouwen in een goede af loop, doordat assistent-ploeg leider Jules de Wever hem on juiste informatie verstrekte. Lammerts: „Die Pedersen kwam ineens uit de achter grond. Kort tevoren had Jules nog gezegd dat we 40 seconden voor lagen. Daar klopte dus niets van". En uitgerekend die Peder sen bedierf het feest voor Lammerts en zijn ploeg, die opnieuw zonder dagsucces bleef. Lammerts: „Voor een dagsucces moet je ook wat ge luk hebben, maar ik moet ook toegeven dat wij als ploeg fou ten hebben gemaakt. Post heeft ons daarop gewezen. Een Eric Vanderaerden in goede doen had in het begin van de Tour zeker een etappe kunnen winnen. Hij heeft echter de fout gemaakt door van het be gin af aan mee te sprinten bij die 'catches'. Dat kostte kracht, die hij op het einde te kort kwam voor een etappeze ge. Wij hebben als ploeg de eerste dagen ook te weinig van voren gereden. We waren te weinig intensief met de koers bezig. Er waren te veel ont snappingen, waar niemand van ons bij zat. De eerste drie, vier dagen hebben wij alleen maar volop kop gereden om alles bij elkaar te houden in verband met de kansen van Vanderaerden in de sprint. Dat hou je op den duur niet vol. Dat was te merken aan de ploegentijdrit. Natuurlijk was het lekrijden van De Rooy toen een handicap, maar voor de rest marcheerde het eigen lijk ook niet zoals het moest". Van onze speciale verslaggever PONTARLIER - Opvallende verschijning bij de eindstreep van <je tiende Touretappe in Pontarlier was Jac Hanegraaf. De Ne derlandse kampioen, wiens linker-onderarm in het gips is ver- Pekt, wilde zich ter plekke eens op de hoogte stellen van de ver lichtingen van zijn ploeggenoten. Een dag na de verovering van de landstitel brak hij bij een valpartij in het criterium van Woerden een handwortelbeentje. „Ik wist niet eens, dat ik zo'n ding had", zei Hanegraaf in Pontarlier. Over een week wordt het gips vervangen door een kunststof fen manchet. „Ik hoop dat ik dan kan trainen en misschien ook wel wedstrijden rijden". Zijn gedwongen afwezigheid in de ron de van Frankrijk kost hem veel geld, want na afloop zijn alleen de Tour-renners in trek in de criteriums. „Dat is zo, maar vallen is nu eenmaal het risico van mijn vak. Ik hoop alleen, dat ik snel wcer aan de slag kan met het oog op het wereldkampioenschap in Venetië". Over de ontwikkelingen in de ronde van Frankrijk zei de landskampioen: „Geweldig zoals de ploeg tot nu toe heeft Sweden. Ik had het zeker niet beter gedaan". De Deen Pedersen klopt Johan Lammerts (links) met miniem verschil op de streep in Pon tarlier. - foto ap Bij het uitblijven van suc cessen steekt het Lammerts dat Peter Winnen en Gerard Veldscholten weinig laten zien. „Vandaag begon het ge lijk aardig berg op. Er waren meteen enkele ontsnappingen. Winnen en Veldscholten reden wel van voren, maar gingen nooit mee. Dat snap ik dan niet. Een Winnen, die op 8 mi nuten van Hinault staat, kan toch geen klassement meer maken. Hij kan beter zelf ini tiatief nemen. Als hij vandaag mee was geweest, had hij een ideale aankomst gehad. Hij had ze er allemaal af gereden". Met die kritiek wilde Lam merts de aandacht niet aflei den van zijn eigen falen, dat bedenkelijk is tegen de achter grond van het feit dat Lam merts volgend jaar kopman is. Gerrie Knetemann, van wie Lammerts volgend jaar een ploeggenoot wordt, ziet heel veel in zijn streekgenoot. Kne temann: „Post heeft dat nog niet door, maar Lammerts is een jongen die ontzettend veel kan. Hij is waard om een be schermde positie te krijgen". Peter Post oordeelt er inder daad anders over. „Na zijn overwinning in de ronde van Vlaanderen van vorig jaar heeft hij nog enkele kansen gehad. Hij kan het echter niet afmaken". Vandaar ook dat Johan Lammerts in de ronde van Vlaanderen van dit jaar aan de voet van de Koppen berg een wiel af moest staan aan Vanderaerden. Een vorm van knechtenwerk, die in de vijfde etappe van de ronde van Zwitserland een herhaling kreeg, toen hij Anderson uit de brand moest helpen. Toch neemt Johan Lam merts Post niets kwalijk. „Ik kan echt wel begrip voor Post opbrengen. Het is natuurlijk zo dat hij met Planckaert en Vanderaerden procenten meer kans heeft dan met mij. Het is echter mijn goed recht om meer te willen. Ik heb echt meer ambities dan te werken voor een ploeg. Mijn eerzucht drijft mij weg bij Post. Ik be grijp echter heel goed dat ik het in 1986 moet gaan maken. Wat dat betreft zal ik nog be ter finale moeten leren rijden. Door het systeem bij Post heb ik dat nog te weinig gedaan. Als knecht ben je nu eenmaal al af als de finale begint". Van onze speciale verslaggever PONTARLIER - Hein Verbruggen, de voorzitter van de com missie beroepswielrennen van de KNWU, heeft Gerrie Knete mann benaderd met de vraag of de Huybergenaar interesse heeft om het wereldkampioenschap op de weg te rijden. Het antwoord was: „Ja, mits....". Knetemann: „Ik wil graag deelnemen aan het WK. Want het is in Italië. Sinds de Giro van dit jaar bewaar ik daar prettige herinneringen aan. Ik wil echter alleen meedoen, als ik vroegtij dig wordt aangewezen, zodat ik me goed kan voorbereiden. Ik heb er geen zin in om af te gaan". Meer duidelijkheid over de Nederlandse ploeg voor het WK zal mogelijk vrijdag, op de rustdag in de Tour, worden gegeven. Dan komen Verbruggen en Piet Liebregts, die in Italië weer als begeleider van de Nederlandse profs zal optreden, praten met de Nederlandse ploegleiders over de samenstelling van de Oranje brigade. Het grote probleem daarbij zullen de Nederlanders in de Panasonic-ploeg vormen. Gevreesd wordt dat die na aanwij zing zich zullen inzetten voor Eric Vanderaerden en Phil Ander son, voor wie zij normaal ook altijd knechtenwerk verrichten. Elen vijftal coureurs is al zeker van een plaats in de WK- ploeg, Jac Hanegraaf, Gerard Veldscholten, Jac van Meer - de eerste drie van de nationale titelstrijd - Nico Verhoeven, die zich heeft onderscheiden in de voorjaarsklassiekers en Theun van Vliet, de nummer twee van de door zijn ploeggenoot Hennie Kuiper gewonnen Milaan-San Remo.

de Stem | 1985 | | pagina 7