uik rika Gansslaan' verboden mOEFVLUCHT VOOR SEPTEMBER ELLA IS HERE Twee nieuwe gevangenissen in het noorden Indringer invalide geschoten, maar dader wordt niet vervolgd LENTESUBSIDIE VAN 4 VOOR VORSTSCHADE •'elgrims stelen auto 'Economische groei volgend jaar nog niet florissant' Weinig vertrouwen in Nijpels en De Vries 'PEC in de puree lspag9 juli 1985 'BINNENLAND IAD VAN STATE GEEFT B en W EUSDEN GELUK Drie mannen ontsnapt uit kliniek £t ac DE STEM COMMENTAAR EG-rapport over Nederland ATOOMVRIJSTAAT Sleepdienst Rotterdamse haven staakt Groothandel tabakswaren in problemen BINNENLAND T28 pagina 3 T5 pagina] it geven de vergunning rlenen. Farthmann sluit )r niet uit dat Düsseldorf naar de rechter stapt wat in de geschiedenis' le bondsrepubliek tot nu Dg niet vertoond is. orlopig spelen Düssel- en Bonn elkaar de bal Düsseldorf heeft Bonn aagd aan te geven wat in is van de Snelle akreactor. Is het ant- d uit de hoofdstad niet uigend, dan heeft Düs- rf een mooi alibi om de ar-vergunning te wei- i. Bonn wil dat spel ech- liet meespelen. Düssel- moet gewoon de aange- ;de vergunningen verle- ;o wordt in de hoofdstad leneerd. „Düsseldorf is ;et", zegt een regerings- dvoerder. met al lijkt Kalkar het ste industrie-debacle e geschiedenis te wor- Toen zo'n vijftien jaar en de eerste spade de in ging werden de kos- 'an het project, waarin Nederland en België fi- ieel meedoen, op 500 en mark geschat. De e Kweekreactor kost r inmiddels het veer- oudige: zeven miljard - foto archief de stem le overlevenden van de aust te kwetsen. Zijn rsie: „Ik geloof dat de op een waardigere geëerd worden, wan- men geen gedenkteken t". vervolgde sociaal-de- lat noemde een monu- voor soldaten en slacht- immoreel, a-politiek mogenlijk". ■wel de tegenstanders et monument sterk ver- woordigd zijn in de neigt de partij er toch bouw te steunen. Kohl daarom waarschijnlijk n ruime meerderheid en als in het najaar het ment in de Bondsdag rake komt. irsus van vijf dagen als ando heeft gevolgd?", meeste scholen houden etjes aan de wet, maar enkele zijn door de eid maatregelen geno- pril omsingelden de fe- i recherche en de politie amp in Arkansas dat geleid door een groep -activisten op religieu- indslag. Na vier dagen n vijf leden van de Het Goddelijk Ver- het Zwaard en de Arm le Heer', gearresteerd, litie nam automatische is, explosieven en cya- apsules in beslag. woordvoerder van het u voor Alcohol, Tabak urwapens, Jack Kill°~ rklaart dat 'enkele van holen worden geleid nensen die de richting van de Klu Klux of soortgelijke haat- :n'. orin voegt hier echter je dat zijn bureau de erheid van de oplei" ongemoeid laat. „WO ien ons niet met de n van mensen zolang wet respecteren. Men- ibben het recht bij komen, in de bossen :n en wapens af te vu- fan onze Haagse redactie HAAG - Het voor van- Ij in het Limburgse Oost- ,rland geplande jaarlijkse ^vermaak 'gansslaan' iiniet door. De afdeling van Raad van State in Den heeft gistermiddag, in versnelde procedure, B en van Eijsden in het gelijk leid Het gevaar voor verstoring van de openbare orde is te groot, zo oordeelde staatsraad Van Zeben in navolging van B en W van Eijsden. Het 'Jonkschap' van Oost- Maarland was bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de weigering van burgemees ter Bouwens om een vergun ning voor dit omstreden volks vermaak af te geven. Volgens de burgemeester moest hij rekening houden met ernstige ongereldheden in Oost-Maarland als het ganss laan toch plaatsvond. Vooral de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren protesteerde fel tegen de plannen van het Jonkschap. Volgens mr. Kerres, woord voerder van de Vereniging, is het ongepast om dit „barbaar se vermaak", waarbij jonge mannen met een sabel de kop van een (dode) gans proberen af te snijden, nog toe te staan. Volgens burgemeester Bou wens was het in 1983 nog net gelukt om rellen tussen voor- en tegenstanders van het gansslaan uit elkaar te hou den. „De lont was toen zeer dicht bij het kruitvat," aldus burgemeester Bouwens giste- Mr. Kerres had al namens de Dierenbescherming laten weten dat als het gansslaan vandaag gehouden zou wor den er „harde acties" volgden. UTRECHT (ANP) - Uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht, waar ter beschik king van de regering gestel de gedetineerden zitten, zijn drie mannen ontsnapt. Het drietal wist uit de gevange nis te ontsnappen door aan elkaar geknoopte lakens uit een raam te hangen. Een van de mannen heeft zich inmiddels weer bij de kliniek gemeld. De twee an deren zijn nog voortvluch tig- De drie zijn tot TBR- straffen veroordeeld wegens doodslag, verkrachting, brandstichting en diefstal, aldus een woordvoerster van het ministerie van Jus titie. Er zal een onderzoek wor den ingesteld naar de ma nier waarop de mannen hebben kunnen ontsnappen. De bewakers van de Van der Hoevenkliniek hebben niets van de ontsnapping ge merkt. Steun voor fruittelers yg twee maanden hebben ze de tijd, de jonge ooievaars in Gelderse Herwijnen. Ze zijn druk bezig met stijg- en <idingsoefeningen voor het vertrek naar Egypte, in sep- liber. Dan moeten ze het geheel op eigen kracht kunnen. - FOTO ANP ÏVERS (AFP) - Vier Nederlandse jongens, die bij wijze van 'af te voet een pelgrimage naar het Spaanse bedevaartsoord Miago de Compostella maakten, zijn door de Franse politie nahouden nadat ze een auto hadden gestolen. De vier, alle jonger dan 18 jaar, waren na een reeks kleine grijpen tot de alternatieve straf veroordeeld. Onder geleide b twee ambtenaren waren ze drie weken geleden te voet aan o tocht begonnen. k waren afgelopen donderdag in de buurt van Luzy (in het Wen van Frankrijk) aangekomen. Daar besloten ze 's avonds tocht per auto voort te zetten. Maar ze kwamen niet ver, 'tat ze na enkele kilometers in een sloot reden. De Franse politie zal de vier jonge Nederlanders op korte ter- fcaan de Nederlandse justitie overdragen. eens zo machtige verbond van olie-producerende landen, K, wankelt op zijn grondvesten nu de dertien deelnemende Wen er wederom niet in geslaagd zijn gezamenlijk een oplos- '1 te vinden voor hun problemen. Aan het eind van deze aid komen de OPEC-landen opnieuw bijeen maar zoals de Mn nu liggen - nog geen begin van overeenstemming na 'tegen onderhandelen - lijkt de kans niet groot, dat het olie- op korte termijn op de wereldmarkt weer een rol van bete rs zal kunnen spelen. «oorzaak van de moeilijkheden zijn bekend. Het aanbod van door nieuwe olievelden (Noordzee) buiten het OPEC-ge- 5(1 groter geworden en het verbruik is gedaald. Daardoor is de Ms op de vrije markt beneden het niveau gezakt, dat de tC-landen onderling waren overeengekomen. Aangezien de «sten van hen voor hun inkomsten goeddeels op de uitvoer zijn aangewezen heeft die situatie er toe geleid dat bijna 'OPEC-landen zich al enige tijd niet meer houden aan de af- '®en over de hoeveelheden te produceren olie en de daarvoor Men prijs. Het nationale belang van zo hoog mogelijke in- Jsten is dUS zwaarder gaan wegen dan het gemeenschappe- belang van een stabiele oliemarkt. j' zullen zeker mensen zijn die de déconfiture van de OPEC j voldoening zien naderen. Automobilisten denken al aan «CKopere benzine, industriëlen aan lagere productiekosten, •getwijfeld is er ook sprake van leedvermaak omdat de OPEC- die in 1973 door het opjagen van de olieprijs wereldwijd komische schokgolven hebben doen ontstaan, nu zelf in de "ee zitten. zo reageert ziet echter voorbij aan de politieke gevolgen het uit elkaar vallen van de OPEC en het kelderen van de Ms. In tal van olielanden zou daardoor grote binnenlands- teke onrust ontstaan; de Noord-Zuid-relatie zou verder ver gieren. In een wereld die al bol staat van politieke spannin- z°u het aantal potentiële brandhaarden nog groter worden, wel de ontwikkelingslanden als de geïndustrialiseerde lan- zyn op langere termijn gezien gebaat bij een stabiel prijsni- u van grondstoffen. Schoksgewijze veranderingen verstoren Leerlinge handelsrelaties en leiden tot alsmaar nieuwe poli- 'ewrijvingen. Wat ons betreft mag de OPEC daarom blijven te aantekening overigens dat dat van realiteitszin zou getui- ism de betrokken landen, na alles wat er gebeurd is, voortaan "Under hooa van de minaret zouden blazen. BRUSSEL (ANP) - De econo mie in Nederland zal volgend jaar met 1,9% groeien vergeleken met dit jaar. Het aantal werk lozen zal volgend jaar con stant blijven (13,5%). Het net to-financieringstekort zal af nemen met 5,3% en de inflatie zal volgend jaar 1,2% bedra gen. Die ramingen maakt de EG- commissie in Brussel in een rapport over de economische vooruitzichten dat maandag in Brussel in de Europese minis terraad voor economie en fi nanciën (Ecofin-raad) is be sproken. De groei van het Nederland se bruto nationaal produkt (BNP) in het lopende jaar 1985 raamt de EG-commissie in dat rapport op twee procent. De werkloosheid in dit jaar zal zich (evenals volgend jaar) be wegen op het niveau van 13,5 procent van de beroepsbevol king. Het netto-financieringste kort zal dit jaar 5,7 procent van het BNP zijn en de inflatie zal in 1985 voor ons land op 2,3 procent uitkomen. In het rap port noemt de commissie de vorderingen die er in ons land gemaakt zijn inzake de ver mindering van de financie ringsbehoefte „zeer beperkt". Ze zijn, aldus de commissie, ook „te recent om een ombui ging van het restrictieve be grotingsbeleid te wettigen. Een vermindering van de so ciale lasten en van de belas tingdruk op de investeringen zou ongetwijfeld positieve ef fecten hebben op de werkgele genheid. Maar die zou gecom penseerd moeten worden met andere maatregelen aangaan de de lopende uitgaven, exclu sief rentebetalingen, te meer daar de spontane groei van bepaalde categorieën, vooral sociale, uitgaven zeer sterk blijft". De overheidsschuld van ons land voor dit jaar wordt ge raamd op 72,8% van het BNP en de rente op die schuld op 6,4% van het Nederlandse BNP. Vorig jaar waren die percentages nog respectieve lijk 68,4 en 6,1. Volgens de ramingen van de EG-commissie zullen de loon kosten volgend jaar in Neder land reëel met 1,1% stijgen (te gen een daling met 0,1% dit jaar). Nederland blijft daar mee iets onder het gemiddelde van de Gemeenschap, dat de EG-commissie op 1,2% stijging volgend jaar raamt. (ADVERTENTIE) zoekt £3X^7 00 obligatiehoudersters om de nieuwe aankopen te financieren. Maak F. 100.- over op gironr. 4385104 van Triodos bank, Zeist t.n.v. Atoomvrij- staat. Rekeningnummer 21.21.33.527 Voorinformatie: 020-123995/364844 of 279013. Postbus 80159,1005 BD A'dam DEN HAAG (ANP) - Fruittelers en vrucht boomkwekers die afgelopen winter zijn ge troffen door vorstschade kunnen een rente subsidie van de overheid krijgen van vier pro cent. Als die subsidie niet voldoende blijkt kunnen zij nog een 'extra' bijdrage krijgen voor herinplant. Fruittelers kunnen afhankelijk van hun situatie een bedrag krijgen tot 20.000 gulden per hectare, vrucht boomkwekers een bedrag van tot 25.000 gulden per hectare. Minister Braks van land bouw en visserij en het Land bouwschap hebben over deze regeling maandagmiddag in grote lijnen overeenstemming bereikt. De regeling moet nog nader worden uitgewerkt en nog worden goedgekeurd door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap en het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. De rentesubsidie is gebon- ROTTERDAM (ANP) - Het sleepbootpersoneel van de Nieuwe Rotterdams Sleep dienst (NRS) in Rotterdam is maandag in staking gegaan uit protest tegen herziening door de NRS-directie van een akkoord over invoering van een 36-urige werkweek. Dit akkoord werd half juni gesloten, maar enige dagen la ter op grond van 'rekenfouten' door de directie ongedaan ge maakt. Een gesprek over na koming van de toezegging is maandag op niets uitgelopen. Dit heeft een woordvoerder van de Vervoersbond FNV meegedeeld. De NRS - onderdeel van Smit Internationale - verzorgt de sleepdiensten van en naar zee; het haven- en rivierwerk wordt (onder meer) gedaan door de stadssleepdienst van het Smit-concern. Bij de NRS werken 250 mensen. Het scheepvaartverkeer onder vond gisteravond nog weinig hinder van de staking, maar dat zou naar verwachting snel kunnen veranderen. Drie miljoen voor gif wijk De Dordrechtse gif wijk Mer- wedepolder zal gedeeltelijk worden afgegraven, met scho ne grond worden afgdekt en zodanig met schermen worden geïsoleerd dat de verontreini ging zich niet kan verspreiden. Er hoeven geen huizen te ver wijnen. Dat schrijft minister Winsemiusaan GS van Zuid- Holland. Er is een bedrag van ruim 3 miljoen gulden voor de 'voorbereidende werkzaamhe den' toegezegd. den aan een maximumlening van 250.000 gulden en geldt voor maximaal vijf jaar. Ge troffen fruittelers en vrucht boomkwekers kunnen een be roep doen op bestaande rege lingen zoals het Borgstellings fonds en de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen. De rente subsidie wordt verstrekt als een kweker bij voorbeeld bij een bank een lening aangaat om nieuwe fruitbomen te planten. Het Landbouwschap is tevreden met de nu overeen gekomen regeling, zo heeft een woordvoerder na afloop ver klaard. Uit cijfers van het ministe rie, het Schap en de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) blijkt dat ongeveer 600 tot 700 bedrijven de afgelopen winter grote vorstschade heb ben geleden. Die schade wordt geschat op een bedrag dat de tweehonderd miljoen gulden benaderd (directe schade en verlies aan inkomen geduren de eerste jaren na herinplant). Volgens de NFO is zeker op vijftienhonderd hectare scha de geleden, onder andere in Limburg, delen van Brabant en zuidelijk Flevoland. Zonder overheidssteun zou volgens de NFO en het Landbouwschap een aantal bedrijven door de natuurramp, zoals zij het noe men, het onderspit delven. Op Schiphol arriveerde gisteren Amerika's beroemdste jazzzangeres Ella Fitzgerald. Zij is één van de grote attracties op het North Sea Jazz Festival dat vanaf vrijdag weer in de zalen van het Haagse Congresgebouw plaats vindt. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Korte van justitie heeft in overleg met de Rijks gebouwendienst besloten in Leeuwarden en Hoogeveen twee nieuwe gesloten peniten tiaire inrichten te laten bou wen. De inrichtingen kunnen ieder 252 gedetineerden her bergen. De vestiging betekent een directe uitbreiding van de werkgelegenheid met onge veer 400 plaatsen. Over de bouw van nog twee penitentiaire inrichtingen is overleg gaande met een aantal gemeenten en het zuiden en westen van het land. In beide regio's moet één inrichting ko men. In de Amsterdamse Bijl merbajes zijn tijdelijk extra bewaarders aangesteld in ver band met het tekort aan per soneel daar als gevolg van va kanties en ziekte. Het precieze aantal daar is nog niet bekend. Het tekort aan personeel in de Bijlmerbajes leidde in de nacht van zaterdag op zondag tot een ontsnapping. Een gede tineerde vluchtte uit het nabij gelegen Academisch Medisch Centrum, waar hij heen was gebracht in verband met ver wondingen na een val in de Bijlmerbajes. Men dacht dat hij zodanig gewond was dat één bewaarder voldoende was. Toen de bewaker echter belde voor aflossing, verdween de gedetineerde. Van een onzer verslaggevers BREDA - De kiezer heeft nog steeds weinig vertrou wen in de fractieleiders De Vries van het CDA en Nij pels van de VVD. Slechts 4 procent van de kiezers heeft veel vertrouwen in De Vries, 5 procent in Nijpels. Dat blijkt uit een enquête van het Nipo. Premier Lubbers is mo menteel de man waar de Ne derlandse kiezer het meeste vertrouwen in heeft, op de voet gevolgd door oppositie leider Den Uyl. Bijna 44 pro cent van de ondervraagden heeft veel (17 procent) of ta melijk veel (27 procent) ver trouwen in de premier. Zo'n 41 procent heeft veel (13 pro cent) of tamelijk veel (28 procent) in PvdA-leider Den Uyl. Weinig vertrouwen heeft 23 procent van de onder vraagden in premier Lub bers, helemaal geen ver trouwen 19 procent. Voor Den Uyl is dat respectieve lijk 26 en 21 procent. CDA-leider De Vries blijkt bij de kiezer nog steeds de grote onbekende te zijn. Bijna 30 procent heeft geen enkel oordeel over de man, 45 procent heeft geen vertrouwen in hem. VVD-leider Nijpels wordt door 27 procent van de kie zers weinig, door 33 procent helemaal niet vertrouwd. Onder de eigen aanhang scoren Lubbers en Den Uyl erg hoog. Bij de CDA-ach- terban ziet 85 procent het wel in Lubbers zitten, van de PvdA-achterban vindt 84 procent Den Uyl de beste. De Vries en Nijpels zijn minder 'getapt' bij hun achterban. De Vries scoort met 62 pro cent iets lager dan Nijpels met 69 procent. ALKMAAR (ANP) - Een man uit het Noordhollandse Ob- dam die vorig jaar in zijn huis een indringer met een vuur wapen zodanig heeft verwond dat deze zijn leven lang invali de zal blijven, zal niet door justitie worden vervolgd - noch voor de schietpartij zelf, noch voor illegaal vuurwa penbezit. Officier van justitie mr. G. Botman liet maandag weten dat de zaak „op grond van om standigheden" is geseponeerd. Welke die omstandigheden zijn wilde de officier niet mee delen. Hij volstond met de mo tivering dat de man, R.V. (33), ;,al voldoende is gestraft" doordat hij enkele dagen in voorarrest heeft gezeten en te vens afstand van het vuurwa pen heeft moeten doen. Het slachtoffer werd door het schot van V. getroffen in de onderarm en vervolgens in de ruggegraat. Hij is vanaf het bekken verlamd en zal de rest van zijn leven in een rolstoel moeten doorbrengen. Volgens zijn raadsman, mr. A. Bouma, is de man volkomen ten on rechte door V. voor een inbre ker aangezien. Hij lijdt aan een op epilepsie gelijkende kwaal, waardoor hij zich op gezette tijden niet meer van zijn omgeving bewust is. Tij dens een van die 'black-outs' is hij vorig jaar - door de overi gens openstaande deur - V.'s woning binnengelopen. De raadsman van het slachtoffer stakt niet onder stoelen of banken verbaasd te zijn over de beslissing van de officier. „Hij heeft wel eens kleinere zaakjes dan deze voor de rechtbank gebracht". „De 'indringer' was in dit geval een eerzame huisvader met een blanco strafblad. Bo vendien had V. de deur van zijn woning opengelaten, er was dus niet eens sprake van een inbraak. Nog afgezien van het gevaar dat dit besluit wordt opgevat als een vrij brief voor de burger om het recht in eigen hand te nemen en op insluipers te gaan schie ten. Ik vind die seponering af schuwelijk en ik ben het er niet mee eens. Maar mijn cliënt wil geen stappen onder nemen en ik moet dat respec teren", aldus de advokaat. Volgens de raadsman wil het slachtoffer V. niet verder in diskrediet brengen. Intus sen zijn met de verzekering maatschappij van V. onder handelingen gaande over een smartegeld-uitkering op grond van wettelijke aanspra kelijkheid. HIPPOLYTUSHOEF (ANP) - Onder de 170 werknemers van de groothandel in tabaksarti kelen en zoetwaren His Wilms in het Noordhollandse Hyppo- lytushoef is grote verontrus ting ontstaan over de kritieke financiële situatie van het be drijf. Zondag werd bekend dat maandag namens acht grote Nederlandse sigarettenfabri- kanten het faillissement van het bedrijf zal worden aange vraagd, wat het ontslag van alle medewerkers tot gevolg zou hebben. His Wilms heeft een jaar omzet van vierhonderd mil joen gulden en kampt momen teel met een tekort van drie miljoen gulden. Niersteen vergruizer De organisatie van particulie re ziektekostenverzekeraars (KLOZ) heeft de verzeke ringsmaatschappijen geadvi seerd nota's voor behandelin gen met de niersteenvergrui zer in het Dij kzigtziekenhuis in Rotterdam niet te betalen. Het KLOZ heeft er bezwaar tegen dat behalve de exploita tiekosten (3000 gulden per be handeling) ook 1500 gulden per behandeling in rekening wordt gebracht als bijdrage in de aanschafkosten. Spattend ijzer doodt werknemer De 47-jarige C. de Ruijter is zaterdag overleden na een on geval met wegspattend vloei baar ijzer in de oxystaalfa- briek 2 van Hoogovens in IJ- muiden. Het ongeluk gebeurde toen een pan met vloeibaar ruwijzer door een storing in het weegmechanisme te vol was geraakt. De inhoud zou voor een deel worden overge goten in een lege pan. Het vloeibaar ijzer raakte de rand van de lege pan. De Ruijter ...Qrr) öptrnffpn v

de Stem | 1985 | | pagina 3