UITBLAZEN Kalkar wellicht nooit in gebruik Ganssl; Rudings laatste begroting is een politieke erezaak Verzet bouw oorlogs monument in Bonn Huurlingenkampen floreren in Amerika even.i RENTE SU. Pelgrims ste Beeldpest op de buis PROEFVL WITTE HUIS OVERWEEGT MAATREGELEN NA AANSLAGEN SIKHS DE STEM COMB OPEC in de pure DINSDAG 9 JUL11985 meopiM ACHTERGROND -^%AAD VAN STAT1 Beslissing FINANCIERINGSTEKORT OVERHEID LOOPT OP Toezicht Vraagtekens dit lucht Niet WIM KOCK Terwijl ik schrijf is de zwaar bewolkt, donker, maar van een ge nuanceerd, lichtdoorla- tend grijs. Er staat een koele bries. Als het niet te lang duurt heel aange naam na de zonne-explo- sie van het afgelopen weekein de. Zaterdag, toen gebeurtenis sen ons dwongen de ogen voortdurend op de hemel ge richt te houden, werd het letter lijk zienderogen beter. Steeds groter werden de gaten tussen de wolken die zelf steeds klei ner werden. Wat mij betreft was dit het eerste echt zomerse weekeinde met bijbehorende activiteiten. Op zondagmorgen na de hoogmis een tuinfeest rond een jarige met zeven kruisjes en zaterdag een vlieg- feest. Niet het spektakel dat de vliegbasis Eindhoven bood, maar een daarbij vergeleken in tiem clubfeest met een gouden vliegenier als middelpunt. Net als in Eindhoven domi neerden ook hier de old-timers. Van hout. linnen, metaal, maar ook old-timers van vlees en bloed. De vliegende jubilaris was zelf de grijze eminentie van de vliegclub; het oudste vlieg tuig was de Tiger Mothde tweedekker waarin de meeste van de op het feest aanwezige menselijke old-timers hun eer ste vlieglessen ontvingen. Een drietal Harvards moest voor het spektakel zorgen in de show van de voornamelijk met licht materiaal uitgeruste club. Een van de Harvards was hagelwit geschilderd (wat de formatie afbreuk deed omdat, onder bepaalde hoeken, het sil houet van het vliegtuig erdoor werd veranderd) en droeg op romp en vleugel, in grote blau we letters, de merknaam van een homecomputer. Menige geblazerde veteraan stond daarvan wel eventjes te kijken. „Is die reclame nu ook al doorgedrongen tot deze sport?" vroeg er een. „Dat past toch eigenlijk niet", zei een an der, maar het vliegklaar houden van een old-timer is, ondanks alle clubsteun, een ontzettend dure hobby en als dan een sponsor een handje wil toeste ken. Renners De reclame sijpelt door de hele samenleving als smeltwa ter door poreus gesteente en raakt alles en iedereen. Niets schijnt nog van de grond te kunnen komen zonder dat er het spandoek van een of meer sponsors aan wordt gehangen. De reclame overwoekert de Tour en veroorzaakt beeldpest op de buis. De Tour de France staat zo stijf van de reclame dit jaar dat de renners nog slechts een ondersteunende rol in het spektakel lijkt te zijn toebe deeld. Het is de rode volgwagen met reclame van Felix Lévitan die voortdurende door de ca mera van moto 1 wordt vastge houden. Dat er ook een paar wielrenners, samen de kopgroep geheten, door het beeld fietsen wordt slechts geduld omdat zij het middel zijn waarmee de Franse televisie ons (voorlopig nog) aan het beeld gekluisterd houdt. Want daar gaat het om: het beeld. De reclamewoekering is natuurlijk niet de schuld van de televisie, maar die is er wel de oorzaak van. Vroeger zagen al leen de Fransen langs de route de karavaan voorbijkomen, maar nu kijken er in Europa en steeds meer ook daarbuiten, miljoenen mensen mee. Zelfs voor Japanse bedrijven zijn lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr borst, rug, billen en armen van de wielrenner interessant ge worden als bevestigingsplaat sen voor naamstickers. Coca-Cola Alleen televisie is in staat de fietsende reclameboodschap over de hele wereld uit te stra len en het is dus onvermijdelijk dat, wat de nieuwsmedia be treft, de televisie het voor het zeggen krijgt. Eén tv-station koopt de hele show op - letter lijk - en de hele wereld moet het stellen met dezelfde plak ken eenheidsworst. Geen galli- sche of andere haan schijnt er naar te kraaien. En dat in een mediawereld die van tijd tot tijd bol staat van verheven principes van onafhankelijk heid, concurrentie en plurifor miteit. Op de podia worden de te huldigen renners omringd door opdringerig volk met uitbundig bedrukte textiel. Schutterig houden de renners een vaantje voor hun edele delen als gold het een vijgeblad. Boven hun hoofden, in het achterschot van het podium, kantelt het naam- blok, telkens een andere firma naam vertonend. Omdat de ge wone hoofdbandjes, zoals die jaren geleden door de tennis sers werden geïntroduceerd, te smal zijn om firmanamen te dragen hebben de tourmisses een soort opgeschoven blind doeken om het hoofd. De ren ner, snakkend naar een plens mineraalwater voor z'n verhitte gezicht en een slok voor z'n brandende keel, krijgt een fles plakkerig zoete Coca-Cola in z'n droge strot geramd. Perrier Langer dan ik leef heeft aan de eindstrepen van honderden touretappes een vrachtauto van Perrier gestaan. Voor elke ren ner waren er twee flesjes mine raalwater. Een om op te drin ken en een om z'n gezicht mee op te frissen. 3500 flesjes per fi nish - lees ik - 53 ronden van Frankrijk lang. Dat was na tuurlijk ook reclame, maar wie stoorde zich daaraan? Perrier leste al Tour-dorst lang vóór de televisie in de karavaan ver scheen. Het was Frans en hoor de bij de Tour als L'Equipe, Goddet en de roze wielerbaan van Bordeaux. Dan rammelt er iemand met een zak dollars. Lévitan spitst de oren. Perrier af door de achterdeur en Coca- Cola sjouwt een rode koelbak het podium op. Zo ontaardt de sportrepor- tage in een brutale tv-commer- cial die zo vol reclame zit dat geen tv-station op aarde er nog onderuit kan komen. Déze beelden of geen beelden. Dat is de keus. Mijn zoon van 19 zegt het gesol met de renners op de po dia gênant te vinden. Maar hij heeft niet in de gaten dat hij zelf ook reclame loopt voor Ni ke, Adidas en Kangaroo en daar nog dik voor betaalt ook. Maar ik zei al: de reclame sij pelt door de samenleving als smeltwater door poreus ge steente. Zij besmet ons alle maal en we doen er niets tegen. Cf3(S Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden. Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. v' Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RflnkrPlfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Gerard Kessel DE kans is levensgroot dat de Snelle Kweek reactor in Kalkar, die bijna klaar is, nooit zal gaan produceren. De deelstaatregering van Noordrijnland-Westfa- len voelt er uit veilig heidsoverwegingen wei nig voor de laatste ver gunningen af te geven. Omdat de regering in Bonn vindt dat Kalkar hoe dan ook moet gaan draaien, is een ja renlange juridische strijd tussen Bonn en Düsseldorf niet uitgesloten. „Maar ook dat zou de langzame, zachte dood van de Kweekreactor betekenen", zegt fractie voorzitter Friedhelm Farth- mann van de in Düsseldorf regerende sociaaldemocra ten. De Duitse sociaaldemocra ten hebben hun houding te genover kernenergie de laat ste jaren radicaal gewijzigd. Beschouwde de SPD de kern energie decennia lang als het paradepaardje van de econo mische vooruitgang, nu ligt het accent vooral op de geva ren. Vooral onder druk van de Groenen is de SPD steeds kritischer naar de kernener gie gaan kijken. De twijfels over de zin van Kalkar zijn in Düsseldorf, waar de so ciaaldemocraten met absolu te meerderheid regeren, steeds sterker geworden. Vast staat dat de Snelle Kweekreactor op geen stuk ken na beantwoordt aan de verwachtingen die de bou wers in het begin van de ja ren zeventig hadden. Belang rijkste taak van Kalkar: het 'kweken' van splijtbaar ma teriaal in de vorm van pluto nium voor andere kerncen trales. De kweekfactor van Kalkar is echter gezakt tot onder de één. Dat betekent dat Kalkar voor zijn stroom- productie meer plutonium verbruikt dan hij produceert. En op de peperdure stroom van de Snelle Kweekreactor zit ook niemand te wachten. Düsseldorf betwijfelt daarom ten zeerste of ver gunning moet Worden ver leend om de plutonium- brandstof elementen in de centrale te brengen. Als die deelvergunning is afgegeven, „is er geen weg meer terug", zegt Farthmann. De reactor kern van de centrale wordt dan immers radio-actief, hetgeen bij een eventuele la tere afbraak tot grote risico's kan leiden. Tot voor enkele jaren een vertrouwd beeld rond Kalkar Farthmann was tot voor kort minister van Volksge zondheid van Noordrijnland- Westfalen en hij was in die functie nauw bij de bouw van de Snelle Kweekreactor betrokken. De beslissing of de plutonium-brandstofele- menten in de centrale ge bracht mogen worden, zal nog dit jaar moeten worden genomen. De christendemocratisch- liberale regering in Bonn houdt echter onverkort vast aan de ingebruikname van Kalkar. „Wij hebben in april 1983 gezegd dat Kalkar moet gaan produceren. Dat geldt nog steeds", beklemtoont re geringswoordvoerder Fried helm Ost. „De regering van - foto archief de stem Noordrijnland-Westfalen kan niet op eigen houtje zeg gen: we doen niet meer mee", zegt woordvoerder Wighard Hardtl van minister van Bin nenlandse Zaken Friedrich Zimmermann (CSU). Formeel kan de christen democraat Zimmermann de regering in Düsseldorf de op dracht geven de vergunning te verlenen. Farthmann slnjj echter niet uit dat Düsseldorf dan naar de rechter stapt, iets wat in de geschiedenis van de bondsrepubliek tot nu toe nog niet vertoond is. Voorlopig spelen Düssel dorf en Bonn elkaar de bal toe. Düsseldorf heeft Bonn gevraagd aan te geven wat de zin is van de Snelle Kweekreactor. Is het ant woord uit de hoofdstad niet overtuigend, dan heeft Düs seldorf een mooi alibi om de Kalkar-vergunning te wei geren. Bonn wil dat spel ech ter niet meespelen. Düssel dorf moet gewoon de aange vraagde vergunningen verle nen, zo wordt in de hoofdstad geredeneerd. „Düsseldorf is aan zet", zegt een regerings woordvoerder. Al met al lijkt Kalkar het grootste industrie-debacle uit de geschiedenis te wor den. Toen zo'n vijftien jaar geleden de eerste spade de grond in ging werden de kos ten van het project, waarin ook Nederland en België fi nancieel meedoen, op 500 miljoen mark geschat. De Snelle Kweekreactor kost echter inmiddels het veer- tienvoudige: zeven miljard mark. Door René de Vries Minister Ruding (Fian- ciën) voert harde politie ke gesprekken in het ka binet over de rijksbe groting voor het volgend jaar. Niet alleen zijn departe ment ziet de bui over het het oplopende financieringste kort hangen, ook de Centraal Economische Commissie (CEC) komt in haar bereke ningen tot de conclusie, dat de doelstelling uit het regeer akkoord om dat tekort terug te brengen tot 7,4 procent van het nationaal inkomen in gé- vaar is. De voornaamste oorzaken zijn de tegenvallende aard gasopbrengsten en de stij gende rentelasten op de staatsleningen. Het kabinets- overleg over de begroting, dat vorige week woensdag is begonnen duurt tot en met aanstaande vrijdag. Het is de laatste rijksbe groting van dit kabinet voor het verkiezingsjaar 1986, wat een extra druk legt op de coalitiepartners CDA en VVD. Voor minister Ruding is het als minister van Fi nanciën een erezaak deze be groting op de toekomst ge richt onder zijn verantwoor delijkheid sluitend te maken ondanks de politieke wensen. Vandaar dat zijn departe ment de veronderstellingen over werkloosheid, economi sche groei, sociale zekerheid etc. scherper en zwaarder la ten wegen dan de CEC in haar berekeningen. Maar ondanks de verschil lende berekeningsmethoden komen zowel Financiën als de CEC tot het oordeel dat, wanneer het kabinet er niet in slaagt de bezuinigingen op de sociale fondsen door te sluizen naar de schatkist, het gestelde financieringstekort van 7,4 procent niet wordt gehaald. Dit ondanks de gun stige economische ontwikke ling en een geraamde bezui niging van 8,2 miljard gulden in 1986. Het CEC-advies is afkom stig van topambtenaren van Financiën en Economische Zaken, de directeur van het Planbureau en president Duisenberg van De Neder- landsche Bank. Het advies is ongetwijfeld een steun in de rug van Ru ding, die regelmatig waar schuwt tegen verslappingen in bezuinigingbeleid dat moet leiden tot een lager overheidstekort. Tegen de wensen van CDA en WD in wenst Ruding geen voorschot te nemen op de economische groei. Zo sluit de CEC niet uit dat het overheidstekort, dat in middels tot 8 procent is ge daald, volgend jaar met en kele tienden van procenten zal oplopen. Ook Ruding is daar bang voor. In de begrotingsbespre kingen komt ook de vraag aan de orde of, en zo ja hoe, de overschotten bij de sociale fondsen ten goede kunnen komen aan de overheidsfi nanciën. Die gunstige situa tie bij de fondsen is een ge volg van een geringer beroep op uitkeringen en door de be zuinigingen op de sociale ze kerheid. Hierdoor kunnen de sociale premies voor werkge vers en werknemers omlaag, Ruding - FOTODESTEM/JOHANVANGURP wat een lastenverlichting in houdt. Het kabinet zou daar een verhoging van bij voorbeeld de BTW of andere belasting maatregelen tegenover kun nen zetten (doorsluizen heet dat in Haagse termen). Het kabinet wil echter lastenver zwaringen vermijden. Het dekkingsplan wordt pas in augustus vastgesteld. Over de economische ont wikkeling is de CEC vrij po sitief. De werkloosheid zal zich rond de 780.000 bewegen en de werkgelegenheid in de bedrijven zal met tiendui zend manjaren stijgen. Deze ontwikkelingen zetten zich in 1986 voort. De consumptie zal volgend jaar met 1,5 a 2 pro cent stijgen. De ruim acht miljard aan ombuigingen zijn in april al verdeeld tussen de ministers De Koning (twee miljard op sociale zekerheid) en Riet kerk (twee miljard op de ambtenaren), staatssecreta ris Van der Reijden (Volks gezondheid 1,1 miljard) en de departementen (3,1 miljard, die vrijwel geheel is inge vuld). Minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) moet van Ruding nog eens een half miljard zien te vinden om de herbezetting van de arbeids tijdverkorting bij de over heid te financieren. Door Gerard Kessels TELKENS weer worden de Duitsers door hun verleden achterhaald. De bouw van een ge denkteken in Bonn voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog heeft tot een pijnlijke discussie geleid. De regering en vooral bondskanselier Kohl vindt dat het monument een eerbe toon moet zijn aan alle oor logsslachtoffers, maar die opvatting is op verzet gesto ten bij joden, zigeuners en voormalige verzetsstrijders. Het plan voor een monu mentaal gedenkteken in de Westduitse hoofdstad dateert al uit het midden van de ja ren zeventig. Bonn heeft geen oorlogsmonument, waar be zoekende staatshoofden een krans kunnen leggen. Bij gebrek aan een ge denkteken gebeurt dat tot nu toe meestal op een kerkhof in het noorden van de stad. „Al leen al om protocollaire rede nen", zo vond de regering van de socialist Helmut Schmidt (SPD), moest Bonn een oor logsmonument krijgen. De voorstanders van het monument, voorop Kohl, za gen zich nog in hun opvattin gen besterkt na het Bitburg- debacle. In april stak een storm van verontwaardiging op toen bekend werd dat er op het kerkhof van het Eifel- stadje, waar de Amerikaanse president Reagan samen met Kohl een krans zou leggen, ook een aantal SS'ers begra ven ligt. De bouw van een 'neutraal' monument voor al le slachtoffers, zou dergelijke Bonn: Geen tweede 'Bitburg' emoties in de toekomst kun nen voorkomen. Maar alle elementen uit de Bitburg-discussie duiken ook nu weer op. De regering ziet het monument als een eerbe toon, niet alleen aan joden, zigeuners, verzetsstrijders, maar ook aan de gesneuvelde Duitse soldaten. Dat is voor de vervolgden onacceptabel, omdat op die manier tegelij kertijd daders en slachtoffer geëerd worden. Een vertegenwoordiger van de Joodse Gemeente in Bonn sprak in dat verband van een 'Duits dilemma'. Het was onmogenlijk, zo zei hij, slachtoffers en daders samen te eren, zonder de gevoelens - fotoarchief de stem van de overlevenden van de Holocaust te kwetsen. Zijn conclusie: „Ik geloof dat de doden op een waardigere wijze geëerd worden, wan neer men geen gedenkteken bouwt". Een vervolgde sociaal-de mocraat noemde een monu ment voor soldaten en slacht offers „immoreel, a-politiek en onmogenlijk". Hoewel de tegenstanders van het monument sterk ver tegenwoordigd zijn in de SPD, neigt de partij er toch toe de bouw te steunen. Kohl kan daarom waarschijnlijk op een ruime meerderheid rekenen als in het najaar het monument in de Bondsdag ter sprake komt. Door Fred Bay les (AP) EEN vermeende samen zwering om de Indiase premier Rajiv Gandhi tijdens diens bezoek aan de VS te vermoorden en de ramp met het lijntoe- stel van Air India dat is neergestort voor de kust van Ierland, hebben de internationale aandacht gevestigd op het ver schijnsel van de huur- lingenscholen. Een van de Sikh extremis ten die door de politie wordt gezocht in verband met de samenzwering en de ramp, heeft namelij k een cursus ge volgd op de Recondo-huur- lingenschool van Frank Camper in Alabama. Het toe stel van Air India is waar schijnlijk in de Atlantische Oceaan neergestort als ge volg van een bomexplosie. De gedachte dat de 329 inzitten den de dood vonden door toe doen van iemand die wellicht leerde met explosieven om te gaan op Campers cursus, zorgt niet alleen in de VS voor de nodige opschudding. De kwestie bracht een Amerikaanse Senator uit Alabama, Jeremiah Denton, ertoe te verklaren dat de subcommissie voor terroris me van de Senaat een onder zoek zal instellen inzake der gelijke opleidingen. Wat is een huurlingen- school en wat leert de cur sist? En vooral: wat is de mo tivatie van de mensen die grof geld neertellen voor de dubieuze kennis die zij aan dergelijke instituten opdoen? 'Leef of sterf: de keuze is aan u', aldus een van de leu zen waarmee de scholen cur sisten werven. De instituten of kampen bevinden zich wijd verspreid in de VS. De kandidaat-revolverheld, huurmoordenaar of -terro rist kan terecht in de bossen van Alabama, de bergen van Colorado en de woestijn van Arizona. Niemand houdt toezicht op de scholen, maar men be hoeft maar tijdschriften als 'Soldier of Fortune', 'Gung- Ho' en 'New Breed' door te bladeren om tal van adver tenties tegen te komen in de stijl van 'Leef of sterf'. Ala bama, Arizona, Colorado, Il linois, Indiana, New York, New Mexico, North Carolina, Mississippi en Missouri tellen zeker vijftien opleidingsin stituten. Een redacteur van 'New Breed', Harry Belil, schat dat er in de VS misschien wel 25 van dergelijke scholen zijn. Zij varieren in kwaliteit en prijs van 2.500 dollar (onge veer 8.500 gulden) voor een cursus van twee weken in Pittsview, Alabama, tot 300 dollar (ongeveer 1.020 gulden) voor een volledige 'huurlin gencursus' van vijf dagen in de bossen van North Caroli na. Senator Denton acht het dringend noodzakelijk dat de overheid informatie krijgt over de opleidingen. Naar aanleiding van de gerucht makende affaire rond voort vluchtige Sikh, zegt hij: „Ik geloof dat er veel meer op dit gebied moet worden gedaan en dat moet worden onder zocht welke kampen bestaan, wat zij leren en welke wetten van toepassing zijn of van toepassing zouden moeten zijn om deze kampen onder toezicht te stellen". Anderen relativeren de be tekenis van de cursussen. Een redacteur van het tijd schrift 'Eagle', Jim Morris, zegt dat het enige wat iemand in vijf dagen kan le ren, is 'hoe een lijk te wor den'. Morris was tien jaar be roepsmilitair bij de parate troepen. Functionarissen van de Amerikaanse regering stel len zich op het standpunt dat de opleidingen binnen de wet opereren. Het is zelfs wette lijk geoorloofd cursussen te verzorgen in het gebruik van automatische wapens, zolang voor de wapens vergunnin gen zijn afgegeven. „De wet zegt er niets over dat volwassen mannen uni formen aantrekken, hun ge zicht zwart maken en in de bossen oorlogje spelen", al dus John Russel, een woord voerder van het ministerie van Justitie. De scholen bieden ver schillende cursussen, afhan kelijk van de wensen van de cursisten. Ex-commando Bill Waldron, die in Colorado de Rocky Mountain Comman do-school leidt, zegt dat zijn leerlingen 1.700 dollar (onge- veeé 5.780 gulden) voor een week betalen. „Ze zijn van middelbare leeftijd en het is de categorie die zijn hele le ven niets opwindends heeft gedaan", aldus Waldron. De Commando-school van North Carolina vraagt 300 dollar voor een huurlingen cursus van vijf dagen, waar in les wordt gegeven in het leggen van hinderlagen, het vechten met messen en het li quideren van schildwachten. De cursisten krijgen verder onderricht in het gebruik van half-automatische wapens, het leggen van mijnen en het omgaan met granaten. De 'bevelvoerend officier' van de school, die zichzelf identificeert als 'kolonel Pat- ton': „Mijn klanten zijn men sen die huurling willen wor den of Vietnam-veteranen die op zoek zijn naar een kick". Patton, die naar eigen zeg gen marinier en huurling in zuidelijk Afrika was, zegt zo wel bouwvakkers als artsen als buitenlanders te hebben opgeleid. Hij voegt eraan toe dat er sprake is van een ze ker antecedentenonderzoek „Wij laten geen communisten toe". Enkele instructeurs plaat sen vraagtekens bij de kwa liteit van andere opleidingen. „Het is belachelijk te denken dat je in zo'n korte tijd huur lingen kunt opleiden", aldus Harry Claflin, een ex-mari nier met een specialistenop leiding, die in Missouri de Starlight Training School leidt. Hij voegt eraan toe: „Als u een vreemde mogen- heid zou zijn, zou u dan iemand in dienst nemen die een cursus van vijf dagen als commando heeft gevolgd?" De meeste scholen houden zich netjes aan de wet, maar tegen enkele zijn door de overheid maatregelen geno men. In april omsingelden de fe derale recherche en de politie een kamp in Arkansas dat werd geleid door een groep milieu-activisten op religieu ze grondslag. Na vier dagen werden vijf leden van de groep, 'Het Goddelijk Ver bond, het Zwaard en de Arm van de Heer', gearresteerd. De politie nam automatische wapens, explosieven en cya nide-capsules in beslag. Een woordvoerder van het Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens, Jack Killo- rin, verklaart dat 'enkele van die scholen worden geleid door mensen die de richting opgaan van de Klu Klux Klan of soortgelijke haat- groepen'. Killorin voegt hier echter aan toe dat zijn bureau de meerderheid van de opto? dingen ongemoeid laat. „WU bemoeien ons niet met de rechten van mensen zolang die de wet respecteren. Men sen hebben het recht bij el" kaar te komen, in de bossen te leven en wapens af te vu ren". JMSDAG9 JUL11985 jTfln onze Haagse redactie cfl HAAG - Het voor van- grl ,jg in het Limburgse Oost- Vf [aarland geplande jaarlijkse en ^vermaak 'gansslaan' iat niet door. De afdeling van Ml Raad van State in Den Stl ,ag heeft gistermiddag, in del ,n versnelde procedure, B en te: van Eijsden in het gelijk ni l iteld. vei Nog twee maanden hebben ze de et Gelderse Herwijnen. Ze zijn andxngsoefeningen voor het uerti| ember. Dan moeten ze het geheel o\ (EVERS (AFP) - Vier Nederlandse traf te voet een pelgrimage naar hi Santiago de Compostella maakten, ingehouden nadat ze een auto haddi De vier, alle jonger dan 18 jaar, "'Trijpen tot de alternatieve straf x 'an twee ambtenaren waren ze drie mn tocht begonnen. Ze waren afgelopen donderdag in Hidden van Frankrijk) aangekomen. >nn tocht per auto voort te zetten. 11 omdat ze na enkele kilometers in een s De Franse politie zal de vier jonge r "tin aan de Nederlandse justitie overi JjET eens zo machtige verbond van OPEC, wankelt op zijn grondvesten i, «Wen er wederom niet in geslaagd 2 Sin9 te vinden voor hun problemen jj®and komen de OPEC-landen opni kaarten nu liggen - nog geen begin dagen onderhandelen - lijkt de ki "Wel op korte termijn op de wereldm: ws zal kunnen spelen, ue oorzaak van de moeilijkheden zil is door nieuwe olievelden (Noorcl "jW groter geworden en het verbruik ™6prijs op de vrije markt beneden I] OPEC-landen onderling waren overee besten van hen voor hun inkomsterL "Jn olie zijn aangewezen heeft die siti ie OPEC-landen zich al enige tijd nie yaken over de hoeveelheden te prodi «vragen prijs. Het nationale belang "Wisten is dus zwaarder gaan wegen belang van een stabiele oliemarkt. tr zullen zeker mensen zijn die de ne' voldoening zien naderen. Autor gedkopere benzine, industriëlen aail ongetwijfeld is er ook sprake van leedi 'Wen, die in 1973 door het opjagen 1 c°nornische schokgolven hebben doa zitten. van u zo rea9eert ziet echter voorbij het uit elkaar vallen van de OPE "Prijs. in tal van olielanden zou da: sfeih e onrust ontstaan; de Noord-Zi .^nieren. In een wereld die al bol st 'P zou het aantal potentiële brandhaa| zowel de ontwikkelingslanden als •s zijn op langere termijn gezien gel «u van grondstotfen. Schoksgewijze ^dei-linge handelsrelaties en leidei "to de wrijvingen. Wat ons betrett mag] ton T aantekening overigens dat dat a's de betrokken landen, na alles w bunder hooa van de minaret zoudei

de Stem | 1985 | | pagina 2