VAKANTIE 'Zwarte' blues van Nick Cave DIARREE Zomeropruiming ONTDEK DE VERSCHILLEN ITlMülUM Zwarte reus uske en Wiske: Het Dreigende Dinges LVERSUM 3 iu5MMuriek w llppie Happie en Studio Spo t EXPO IN UTRECHT 'Verzet en Vervolging 1933-19NU' Abonnee-tv in miljoen huishoudens Even Piekeren Boes OPLOSSING [rgill zou een i de volgende Roger Moore [PAGINA GIDS 1 Ird de zaal worden y-agen. John genoot net als aar een voorkeursbe- tng. Wederom hoefde I enige niet 's avonds fct duizendkoppige pu. aan te treden, maar zijn verrichtingen de rustige repetitie- astgelegd. Een andere fire Britse zanger, |van de groep Policel uceerde zijn nieuwe idings-band, die uit- |d uit negermuzikan- Etaat. dan vorig jaar werd gezongen. Slechts een groep beperkte zich Sledig blaybacken, de 6n maakten gebruik |orkestbanden, maar i live. Jommige gevallen ging live. Zoals in het geval langer Philip Bailey, succesvolle duet-song lover' in Montreux net Phil Collins ver- maar met de Ameri- zanger Kenny Log- Die kreeg op zijn Ide kans z'n hit 'Foot- 1 nogmaals ten gehore pgen. festival was wat ar- betreft een exclusie- nerikaans/Britse aan- Inheid. Continentale en -vorig jaar onder lena uit Duitsland en Jollandse Dolly Dots- Iien er deze keer niet 1 pas. lalve de reeds genoem- liesten waren in Mon- verder van de partij Rea, Men at Work, Ocean, Kool and The Bryan Ferry, Go Talk Talk, The Poin ters, Dire Straits, De- Mode, Howard Jones, ktak, Tears for Fears, [Young, Bronski Beat, fipeed Wagon en Huey i and The News. 7RO het land in.NOS. 14.03 I Tour de France: Pontarlier |nne - Morzine - Avorias 17.03 Borat. 17.55 Medede (NOS). 18.06 Boeken. 20.01 venement. 21.02 Buiten Beeld Het Pandemonium. NOS Jet het oog op morgen. VA 3.02 De nacht klinkt anders Sroot licht. 05.02 Werklicht. MISDAG 9 JUL11985 T3Z PAGINA GIDS 2 \T~15Z33 1 ABC jiarree is Grieks voor 'door dromen', een rechttoe-reeht- omschrijving van een laad! die alleen overtroffen inrit door het Duitse jurch/all'. In Mexico echter heet ■sikloop heel treffend: 'tu- Want dit ongemak bijna uitsluitend wes- iarse toeristen. Jaarlijks gaat itn op de drie zonzoekers uit pierland, Engeland en an- jrrc regenlanden in noord- 0t-Europa, voor deze lirmstoornis letterlijk door ji knieën. Retzigersdiarree slaat total toe in exotische lan- Jtn met veel vliegen, erger lijk weinig beschuit en nog Hinder openbare toiletten. De oorzaak van diarree zig- jjt in een zee van misselijk «kende mogelijkheden. fin een bedorven garnaal op ie geurige paella en net een slok te veel chloorwater tij- jeris het poedelen in het ho- tl-zwembad. Elf tot vierentwintig uur 'iter worden maag en dar ten geteisterd door kram- pen. Zonder gebruik van ge msmiddelen stopt deze term is der bacteriën' mee st il na drie dagen. Raadpleegt Ben wel een dokter dan ebt rillerige kwaal weg na drie etmalen Hoewel de stoornis met of mier dokter erbij na enke le d agen verdwijnt, schatten «ij het aantal reisdiarree- tonsulten van huisartsen in Herland tussen de vier en tij/ procent van het totaal mtal consulten. Een en an jer komt overeen met onge- mr 700.000 door de arts be- 'uadelde gevallen van reis- iiarree", zo heeft Norit-des- ktindige P. Noordhoek Hegt utAmersfoort keurig uitge- skend. De dokter is pas echt nodig mnneer kinderen van twee lot tien jaar op de derde dag tog altijd tien keer naar de ik hollen. Houdt de hoge toorts aan en/of blijft het kind overgeven dan dient de lokale dokter onmiddellijk le worden gealarmeerd. tolt zeker in landen om de Miterranée kan een on schuldig ogende buikloop de toorbode zijn van dysente- hverdrank natuurlijk zijn er pilletjes iie de kans op reizigersdiar- W - in loomhete landen be lt bekend als 'Rangoon Suns' en 'Montezuma's Re- wige' - verkleinen. Maar na de eerste, altijd te ■ui ingezette draf richting toilet baten die preparaten niet meer. Dan hebt u «eer aan slappe thee, een ll'oge beschuit en een buisje Wit. Of aan een drankje, ge toverd uit een liter goed doorgekookt water, plus twee tot drie eetlepels suiker of honing, een halve theele pel keukenzout en een fijn gewreven, rijpe banaan. Een glas bosbessensap - geen bos bessen, want de pitjes irrite ren te toch al gekwelde dar men- weet de 'draaimolen' ook af te remmen. Wijn, een ijskoude Bokma of een pilsje, melk, frites, pizza, een appel, laat staan een slok uit de pomp op het dorpsplein of uit de cam pingkraan, zijn taboe voor diarree-lijders. Hardgekook te eieren, toast, witte rijst en alweer die rijpe banaan mo gen daarentegen wel. Tijdens die drie dagen voorkomen sloten slappe thee de bij baby's, peuters en bejaarden gevreesde uitdro ging. De verschijnselen zijn makkelijk te herkennen: amper plassen en een droge tong. Even terug naar Norit nv, de 'zwarte reus' van Amers foort. Hoeveel buisjes er da gelijks of jaarlijks met die wereldberoemde zwarte pil letjes worden gevuld, is strikt geheim. Meer dan de trotse constatering dat 'Norit heden ten dage de marktlei der is in EuropaVan alle aktieve kool die ter wereld wordt verbruikt, produceert Norit ongeveer twintig pro cent' valt niet te noteren. Waar Norit van gemaakt wordt, blijkt geen keukenge heim. Gewoon uit kokos- nootschalen, hout, jonge steenkool en turf. De hieruit gestookte aktieve kool wordt vanwege zijn zuiverende werking gebruikt in gasmas kerskamertapijt, toiletzeep, nylonjacks. Maar Norit zit ook in zwarte drop, pannekoekensi- roop, dextrose, margarine, wodka, Tia Maria en Pisang Ambon, cola, rode en witte vermouth, spijsoliën en een ijsje. Precies, allemaal lekker nijen waar je op een broeie rige dag best 'turista' van kunt krijgen. 7.00 Nws. 7.06 Het levend d. 7.15 Echo (7.30 en 8.00 Nw udgetvoorlichting) 8.30 NW! ostbus 900. 8.43 Levenslief en sleed. 9.30 Nws. 9.33 M/V-mai e. 10.30 Nws. 10.33 Wat hee' 1.30 Nws. 11.33 Met de KRC Anne. 12.00 Kruispunl ï.Voorl.: 12.16 Uitzendini le landbouw. NOS: 12.26 M ingen voor land- en tuil 12.30 Nws. KRO: 12.36 Echi Nws. 13.10 Echo politiek re- al. 13.30 Nws. 13.33 Glas U| herh.) 14.30 Nws. 14.33 SporeP :t achterland. 15.00 Beroepei Zeevaart. 15.30 Nws. 15.33 Z' den zongen, piepen de jonge: 3: 16.00 Nieuws Show. (16.3 en 18.00 Nws.) 18.10 Het jour enforum. 19.00 Klantenservi- .00 Nws. 20.03 Muziek uit miJbL ltijd 21.00 Om het boek. 21 30 e. 22.30 Nws. 22.35 De plante- hoorsp. (7 en 8). 23.00 Proef- De vlucht naar het moou [heel uur nieuws. VARA: 1 an 8.00 Aktualiteiten via Dinger^ le Dag. 7.03 Gesodemeurders. oorloper. 10.03 Twee meter in. 12.03 VARA's Getallen- 14.03 Hollands Handwerr De verrukkelijke vijftieL Jrie Avondspits. VARA: 19.0 lellisjes. 20.02 Popkrant. 2 UW pdogs. 23.02 Morgen gebeurn Ls: 7.02 Een goede morgen me jn Krabbé. (8.00 Nws.) »-« inu klass. 11.00 Concertzaa Primeurs van de Matrijs it mcertagenda. 13.00 Nws. N De klassieke top tien. "JJ intorium Sterren van ise opera. NCRV: 16.00 I" luw van de meesters. Werke— ildmark. 17 00 Populaire klas-f ■n. Werken v. Copland. NDJi 1 en handen. tijd. 19.15 Entr'acte. 19.25 M |M I T 1 ima, opera v. Respighi- - rama. Een progr. over Sorej kegaard. 22.00 International plfestival Haarlem 1985. - Bartok Kwartet: Stnjkkwar an Schumann. 23.35 Muz. i tijd. 9.03 NOS-Sportief. 9-2fjSj RVU: 9.30 Allemans Ver tO: 17.30 Hilversum 3 best", niet. 18.30 De berg heeft ej gebaard. NOS: 19-00 N J buitenlanders. (19.00JF Berbers. 19.20 Marokkaans-^ NICK CAVE zijn platen staan bij veel muziek winkels in de bak met punk. Hoewel hij zeker tot de postpunkgenera tie gerekend mag wor den doen winkeliers hem toch onrecht aan door zijn lp's niet bij de categorie blues onder te brengen. Cave heeft sa men met zijn begelei dingsgroep een nieuwe plaat uitgebracht: 'The First Born is Dead'. Sinds 1980 is Nick Cave bij een kleine groep muzieklief hebbers bekend. Deze Australische zanger vestigde zich toen, samen met zijn groep The Birthday Party, in Londen. De rauwe muziek viel op, zeker omdat op dat moment de meeste Engelse bands driftig speelden op synthesizers. Cave heeft ge lukkig nooit van dit soort in strumenten gebruikt ge maakt. Gitaren, drum en soms mondharmonica, dit in com binatie met een bezeten stem, zijn de handelsmerken van Cave. Op zijn eerste plaat valt reeds het bluesritme op. In het najaar van 1983 ont bindt Nick Cave The Birth day Party. De druk van de fans is te groot. De muzie kanten willen en kunnen niet aan het verwachtingspatroon voldoen. Vorig jaar kwam de eerste solo-elpee van Nick Cave, 'From her to Eternity', uit. De zanger liet zich begeleiden door een nieuwe groep, The Bad Seeds. De plaat was een verrassing en werd door ve len uitgeroepen tot de beste van het jaar. Zijn recente plaat 'The First Bom is Dead' vind ik nog beter dan de vorige solo elpee. De verschillende num mers vormen nog meer een eenheid. Is het zo dat op de meeste elpees wel een zwak lied staat, bij deze plaat zijn echter alle nummers goed. Nice Cave is de vertolker van onheilspellende berich ten. Niet voor niets zingt hij op zijn nieuwste elpee: 'I'm the black crow king'. Het ge- P«P SPI AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST Nick Cave Geen sprankje vreugde lijknamige nummer klinkt als een chaingang-song, een lied dat gezongen wordt door geketende dwangarbeiders. Alles overheersend is het eentonige dreunen van de drums. The Bad Seeds worden ge vormd door Blixa Bargeld die ook gitarist is bij het Duitse metaalslagerscollec- tief Einstürzende Neubauten. Drums worden bespeeld door Mick Harvey en de basgitaar is in handen van Barry Adamson. De zwakste scha kel van de begeleidingsband vind ik de uit Magazine af komstige Adamson. Hij pro beert te kunstzinnig, te frea ky, te spelen. De andere twee leden van de groep voelen goed aan welke muziek bij de soms grommende en tieren de, dan weer zacht en door dringend klinkende stem van Cave past. Wie opwekkende muziek wil horen moet niet naar Nick Cave luisteren. Zijn teksten zijn zeker niet vro lijk. Hij wordt achtervolgd door de duivel, zingt over - foto vip records kleine meisjes die helaas gro ter worden, over wanhopig zoeken naar rust. Nick Cave moet bezeten zijn van doods drift. Hij is de vertolker van zwarte blues. Hij is op zoek naar de roots van deze mu ziekvorm. Zwarte blues lijkt een pleonasme. Dat is het echter niet. Geen sprankje vreugde is op de plaat te be kennen. Zijn ode aan de illustere Amerikaanse blueszanger Blind Leman Jefferson, die furore maakte in de jaren '20 maar later onbekend en een zaam stierf, in de gelijkna mige song is fantastisch. Nick Cave weet een beklem mend nummer naar voren te brengen. Vocaal is de Australiër het best in 'Train long Suffering'. De band zorgt bij dat num mer voor een krachtig go spel-ritme. Het zal mij niet verbazen als 'The First Bom is Dead' eind dit jaar wordt uitgeroepen tot de beste elpee van het i aar. Emile Calon THE BEACH Boys hebben voor het gemak hun nieuwe elpee maar eens geen titel meegegeven. Het is de eerste elpee in jaren en het is ook de eerste plaat zonder Den nis Wilson, die eind '83 tij dens een boottochtje ver dronk. De Beach Boys maken platen sinds 1962 en een groot deel van het ruim 30 elpees omspannende oeuvre, behoort inmiddels tot de klassieke popmuziek. De laatste 10 jaar hebben de Be ach Boys echter danig aan invloed en zeggingskracht ingeboet. Het prachtige vo cale werk van de groep doet tegenwoordig anachronis tisch aan en ik kan me niet voorstellen, dat de fraai ge- styleerde surf-muziek, die ook op de nieuwe elpee weer volop te horen is, veel jonge mensen aanspreekt. Niettemin is 'The Beach Boys' een vlekkeloze plaat, die bij vlagen geïnspireerd klinkt en die liefhebbers van dit soort gepolijste muziek zeker aan zal spreken. Ste- vie Wonder en Ringo Starr vervullen gastrolletjes en de plaat werd uiteraard opge dragen aan 'the memory of our beloved brother, cousin and friend'. DE AHA-ERLEBNIS is een mooi Duits begrip voor het feit dat je plotseling in eens alles door hebt. In het geval van het Noorse groep je A-Ha ligt het er echter zo duimendik bovenop, dat je maar een paar noten hoeft te horen om door te hebben dat dit bandje niet tot de muzi kale verrassingen van 1985 behoort. A-Ha is een trio en heeft met 'Hunting high and low' een eerste elpee gemaakt. Dat gebeurde onder produk- tionele leiding van Tony Mansfield (van New Musik) en Alan Tarney (bekend van zijn werk met Cliff Ri chard). 'Hunting high and low' staat vol met luchtige, nietszeggende synthi-pop. De drie jongens van A-Ha zien er leuk uit en de video van de single 'Take on me' is een van de meestgedraaide filmpjes op Music Box en Sky Channel. Niet dat het nummer zo goed is, maar er zitten leuke effecten in de video dus vandaar. Het ge volg zou best eens kunnen zijn dat A-Ha dankzij de tv ook hier een hitje scoort. De bijbehorende elpee kun je rustig negeren. Hij stelt echt niets voor. DE NAAM Nils Wieland klinkt Skandinavisch, maar de betreffende artiest is ge woon in Amsterdam gebo ren en getogen. Nils maakt degelijke, ik zou bijna zeg gen ouderwetse popmuziek. Hij heeft zijn songs vast gelegd op een titelloze mini- elpee, die bij Idiot Records is verschenen. Die mini is een aardig plaatje geworden, dat laat horen dat ook in Neder land getalenteerde singer/ songwriters rondlopen. Wielands muziek is niet wereldschokkend, maar klinkt wel hoogst sympa thiek en zijn eepee komt bij vlagen heel imponerend over. De vorm van een mini- elpee heeft in ieder geval geen ruimte voor zwakke songs opengelaten en al luis terend bemerk ik dat ik best meer van Nils Wieland zou willen horen. ROBERT PLANT heeft na het ter ziele gaan van Led Zeppelin een aardige repu tatie als solo-artiest opge bouwd. Zijn twee vorige so lo-platen 'Pictures at eleven' en 'The principle of mo ments' deden het goed bij een breed publiek. Boven dien was Plant nog succes vol met het hobby-orkestje The Honeydrippers en ge- ruggesteund door al die bij val gaat hij onverdroten voort met het maken van platen. 'Shaken 'n' stirred' is zijn jongste produkt en dat is een plaat die er mag zijn. Plant weigert op zijn lauweren te rusten en is op zoek gegaan De agenda voor de komende weken ziet er als volgt uit: ZZ Top, King, The Kinks, TC Matic, The Screaming Blue Messiahs en The Blasters, 15 augustus op het Zomer- rockfestival in Oostende (Luchtha ven) Kid Creole the Coconuts, 21 juli in Oostende (Kursaal) Scraping Foetus of the Wheel, 21 juli in Amsterdam (Paradiso) Blasters, 14 juli in Amsterdam (Para diso) Wishbone Ash, Indians in Moscow, Ostragoth, Waanzin, Jake Schmidt Band, Shantung, Avalanche, Frank Engels Band, Voice, Trigger, Mills Browning Band, Tissue, Covers en Plein 40 Band, 25 juli op het gratis Rhythm 'n Booze Festival te Vlissin- gen. naar nieuwe wegen voor de rock. De resultaten op 'Sha ken 'n' stirred' zijn het aan horen zeker waard. Er ge beuren dan wel geen onge hoord schokkende dingen op, maar anders dan andere rockveteranen vervalt Ro bert Plant niet in clichés. Robert Plant mag zo door gaan van mij. Zijn elpees vertonen een stijgende lijn en ze vormen het bewijs dat hardrock geen dom geram behoeft te zijn. NINA HAGEN draait nog lang niet zo lang mee als de Beach Boys maar toch doet haar muziek op de een of andere manier even antiek aan. Nina is of liever was een tijdsverschijnsel en al leen zijzelf en een paar figu ren in haar omgeving die haar nog steeds 'fabelhaft' vinden, zijn daar nog niet achter. Desondanks verschijnen er om de zoveel tijd platen van Nina. 'Ekstasy' is haar nieuwste. De achterkant van de hoes geeft een aardig overzicht van de uitmonste ringen, die Nina zich in de loop der jaren heeft aange meten om de aandacht te trekken. De plaat zelf is ge schifte reli-pop en geflipte avantgarde. Je moet echt moeite doen om de elpee in zijn geheel af te luisteren en als je dat doet kom je erach ter, dat er niets met een blij vende waarde op staat en niet één nummertje dat op het moment zelf leuk is om te horen. Wim van Leest films GOES Grand Theater - 20 u. Edith et Marcel, a l. HULST De Koning van Engeland 20 u. Micky en Maude, a.l. 14.30 en 20 u. Beverly Hills cop, a.l. 14.30 en 20 u. Sex in de hoogste klas, 18 j. 14.30 en 20 u. A view to a kill, a.l. OOSTBURG Ledeltheater - 14 en 20 u. A view to a kill, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 u. Beverly Hills Cop, a.l. 20 u. Amadeus, a.l. VLISSINGEN Alhambral - 14, 19 en 21.45 u. A view to a kill, a.l. Alhambra 2 - 14 u. Alice in Wonderland, a.l. 19 en 21.45 u. Falling in love, a.l. ANTWERPEN Rex - 12,14,20,16.45,19.10 en 21.30 u. Witness-ooggetuige bedreigd. Rex-Club - 12, 14,16, 18, 20 en 22 u. Breathless. Metro I - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Rambo. Metro II - 12,14,16,18,20 en 22 u. Missing in action. Odeon - 14,16,18, 20 en 22 u. Erotica. Rubens - 14.30 en 20 u. Go ne with the wind. Slnjoor 12,14,16,18, 20 en 22 u. Crimes of passion Vendome - 14,16.30, 19 en 21.30 u. Trading places. Quellin I - 11.45,14.30,17.30 en 20.30 u. A passage to India. Quellin II - 11.45,14.16.30, 19 en 21.30 u. The killing fields. Astrld - 12,14,16,18, 20en 22 u. Beverly Hills cop. Capltole - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Body double. Ambassades - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Subway. Festa - 13,15, 17, 19en21 u. Gremlins. Brabo - 12,14.20,16.45, 19.10en 21.30u.2010. TiJI - 12,15,18en 21 u. Ama deus. Wapper - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Teachers. BRUGGE Komplex Zwart-Huls Gulden Vlles 1 14.30, 20 en 22.30 u. Police aca demy deel 2. Gulden Vlles 2 14.30 en 20 u. 48 Hours. 22.30 u. Under cover cops. Gulden Vlles 3 14.30 en 20 u. Amadeus Memllng 20 u. Body double. Rembrandt 20 u. Final missoin. KLOOSTERZANDE De Reizende Man - 13.30 u. schieting voor bejaarden. KOEWACHT Oude Molen - 13.30 u. schieting voor bejaarden. exposities MIDDELBURG Kunstuitleen, Kuiperspoort 22 - Pastels van Theo Leydek- kers. Gouaches van Bert Neelen Geop. di. t/m za. 13.30-17 u. do. ook 19-21 u. (t/m 13 juli). TERNEUZEN Artlkof, Schoolweg 4 - Teke ningen Vogelvlucht van Peter Clijsen Geop. dag. 9-18 u. (tot 1 aug.). ANTWERPEN Sterckshof, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17 u ma. en vrij. gesi. (tot 18 aug UTRECHT (ANP) - De gehele maand juli -op werkdagen van negen uur tot half vijf- is in de Utrechtse Janskerk de tentoon stelling 'Verzet en Vervolging 1933-19NU' te bezichtigen. Zij geeft een overzicht van het nationaal-socialisme in Duits land, de verschrikkingen van kampen en gevangenissen, de me thoden die de nazi's gebruikten in het vernietigingskamp Sach- senhausen en in het kamp voor vrouwen en kinderen Ravens- brück en de honger onder stadsbewoners in de Tweede Wereld oorlog. Ook is ruimte ingeruimd voor de illegale pers, het gewapend verzet, de bezetting van het voormalig Nederlands-Indië door Japan en de bevrijding van Europa en Oost-Azië. AMSTERDAM (ANP) - Filmnet/Atn, de enige aanbieder van abonnee-tv in ons land, verwacht tegen eind augustus operatio neel te zijn in een markt van ongeveer 850.000 huishoudens met kabeltelevisie. Tegen oktober denkt het bedrijf met zoveel steden een con tract te hebben afgesloten dat de markt potentieel boven de een miljoen stijgt. Het reële aantal abonnees van Filmnet/Atn op dit moment is niet bekend. Filmnet/Atn-programma's kunnen op dit moment (tegen be taling) worden ontvangen in Den Haag, Rotterdam, Wassenaar, Berkel en Rodenrijs en Voorburg. Amsterdam wordt waar schijnlijk in de derde week van juli aan deze lijst toegevoegd, zo verwacht Filmnet/Atn. Met de hoofdstad is al overeenstemming bereikt. Dat is ook het geval met Leeuwarden en Zaanstad. Met 40 andere steden wordt nog druk overleg gepleegd, aldus Film net/Atn. Rond de cijfers dienen in de richting van de wijzers van de klok, woorden van vier letters te worden ingevuld. De eerste letter van ieder woord komt in het vakje bo ven het cijfer te staan. I. deel van een boom, 2. eelt achtige uitwas, 3. hemelli chaam, 4. bepaalde kist, 5. hoge stand, 6. natuur, 7. vul kaan, 8. mestvocht, 9. ver harde huid, 10. eeuwige stad, II. verdragsorganisatie, 12. schaapkameel, 13. ongevuld, 14. tijdelijke smaak, 15. drie tal, 16. ijverig insekt. U311U gi 'ou) si 'apoui pi '6aa 1 si 'vwvj zi 'OXVN 11 'atuoy oi 'tV3 '6 'UD» '8 -73 'L 'pzvv 9 japv g ')tp 'zajs f jvu.cn g 'vuvjs j :6tasso]do 'aiuep jbbii 'uiooq uba jjBf 'siqoaj Mnoq -ag 'uapptui hiom 'ubui uba uijb 'atsbj 'aCstnq doi 'japuosiuoaa 'auiep uaaa 'muro uba iooa

de Stem | 1985 | | pagina 17