KUNSTBELEID VRIJDAG 5 JUL11985 Winter Kinderen Door Henk Egbers Cultuurpolitiek bestaat uit incidenten. Cultuurbeleid bestaat nauwelijks. Kunst politiek bestaat uit bekrom pen gekibbel. Kunstbeleid bestaat uit dikke woorden. Ondanks rapporten en no ta's blijken politici en be leidsmakers (twee verschil lende categorieën) geen greep op 'het gebeuren' met zijn historische ankers. Der halve geen visie. Mogelijk bieden de jaar boeken, die de Boekman stichting gaat uitgeven, goed materiaal voor een bewust wordingsproces, dat ooit echt kunstbeleid (in plaats van het huidige kruide- niersgedoe) oplevert. Maar politici 'lezen' niet... De Boekmanstichting gaf vorig jaar al het bundeltje 'Chris ten-democratie: kunstpoli tiek' uit, samen met het we- tenschappelij k instituut voor het CDA; resultaat van het feit dat ze sedert 1982 be gon met een onderzoek naar de ontwikkeling van de kunstpolitieke opvattingen van de belangrijkste Neder landse politieke partijen sinds 1945. Eigenlijk had dit eerste* jaarboek 'Kunst en beleid in Nederland' eraan vooraf moeten gaan. Een goed historisch inzicht (dat dit boek geeft) is voor politi- Kinderen, zoals hier bij Karonga aan het Malatuimeer, nemen meteen een pose aan als ze gefotografeerd worden. Een fotomodel heeft nu eenmaal allure van Afrika warme Door Eugene Verstraeten alle jaartellingen beginnen met een bijzondere gebeurtenis. Wij tellen van af de geboorte van Christus. Moslims nemen de vlucht van Mohammed als start punt voor hun kalender (omgerekend: 622 na Chr.). Joden houden het erop dat in 3761 v. Chr. de schepping plaats vond. Zij rekenen vanaf dat tijdstip. Zo heeft (had) ieder volk of beschaving wel een of an dere ingrijpende aanleiding om de tijdrekening op te ba seren. Dus, zo mogen we aannemen, ook de Maya's. Dit eertijds hoogontwikkel de indianenvolk in Midden- Amerika hield niet één, maar zelfs twee kalenders bij. Een rituele godenkalen der en eentje voor huis- tuin-en-keuken gebruik. Over de preciese Jocatie van de nul-datum, te bepa len door het terugrekenen van de kalender, is al heel wat archeologisch geruzie geweest. Tegenwoordig kan 11 augustus 3114 v. Chr. als begindatum van de Maya kalender rekenen op de meeste bijval. Over één ding is echter iedereen het eens. Er waren toen nog lang geen Maya's. Die verschenen pas vele eeuwen later op het we reldtoneel. Omdat geen en kele kalender bekend is waar willekeurig een nulda tum is geprikt, moet op die 11de aek. Tekst: Thei van Kessel Foto's: Wil Nilwik MALAWI IS een land dat naar Afrikaanse be grippen klein en dichtbevolkt is. Het is drie keer groter dan Nederland en telt ongeveer 6 xk miljoen inwoners. Hoofdstad is sinds 1975 Lilongwe, een stad van circa 300.000 inwoners die centraal in het land ligt. Daar voor was het Zomba, dat als troost voor het vertrek van de regering een universiteit kreeg. Ongeveer een vijfde van het land bestaat uit water. Het Malawi- meer is op twee na het grootste meer van Afrika. VERSLAGGEVER Thei van Kes sel en fotograaf Wil Nilwik be zochten onlangs de Afrikaanse republiek Malawi. Zij maakten de reis mede op verzoek van de Mi- va, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, die dit jaar 50 jaar bestaat. Een halve eeuw lang stelt de Miva aan Derde Wereld-werkers in Afrika en Azië geld beschik baar voor de aanschaf van een vervoermiddel. Onze verslagge vers gingen in Malawi kijken hoe groot de vervoersproblemen in een Derde Wereldland zijn en wat er met het geld van de Miva gebeurt. In enkele artikelen geven zij de indrukken weer die zij in Malawi hebben opgedaan. Ter inleiding een korte schets van het land dat zichzelf aanprijst als 'Het warme hart van Afrika'. Immers: wan neer hoor je in Nederland eens iets over Malawi? Spoorweg TANZANIA Mzuzu MOZAMBIQUE Kasungu Salimai Het land ligt op de overgang van Oost en Centraal Afrika naar Zuidelijk Afrika. Het wordt omgeven door Mozam bique, Zambia en Tanzania. Ncheu MOZAMBIQUE Blantyre AFRIKA Malawi is lang en smal, heeft bergen tot 2600 meter hoogte, dichtbevolkte plateaus tussen 750 en 1400 meter, en een - eveneens dichtbevolkte - laagvlakte (de Shire-vallei) in het Zuiden. van de landbouw, het onder wijs en de gezondheidszorg. Overal zijn scholen en klinie ken verrezen. De verzorging in de gezondheidscentra is gratis. Toch gaan velen naar de zie kenhuisjes van de missie (waar ze wel iets moeten beta len), omdat ze denken daar be ter verzorgd te worden. Malaria, cholera en allerlei ziekten als gevolg van de slechte voeding, komen veel voor. In Phalombe, waar de Medische Missiezusters wer ken, moeten de laatste tijd da gelijks gemiddeld zeven kin deren nieuw bloed krijgen vanwege de malaria. Bloeddo nors zijn moeilijk te vinden. De Malawiër wil meestal al leen bloed afstaan voor een di rect familielid. Sterft dat fa milielid desondanks, dan wil men bijna nooit dat het bloed voor een ander wordt ge bruikt. Waar de donor bijstaat moet het dan worden wegge gooid. Er zijn geen zichtbare te genstellingen tussen de diver se stammen. De pers staat on der persoonlijke controle van de president en mag alleen schrijven wat hem welgevallig is. Van openlijk verzet tegen het dictatoriale bewind van Kamuzu is niets te merken. Wie vraagtekens zet bij zijn bewind, wordt geïsoleerd, op gesloten of - als hij buitenlan der is - het land uitgezet. Bijna iedereen zwijgt daarom. De oude baas - hij moet ach ter in de tachtig zijn, vermoe delijk 87- duldt geen kritiek. „Niemand hoeft mij te zeggen hoe ik moet regeren," zegt hij. Zijn devies is: gehoorzaam heid, discipline, eenheid en trouw. Kamuzus geheime po litie en de jeugdbeweging Young Pioneers zien erop toe dat iedereen zich hieraan houdt. Er heerst dan ook orde en rust in het land. Dat het land grotendeels bo ven de duizend meter ligt, heeft tot gevolg dat de tempe raturen er meestal niet ontzet tend hoog oplopen. In de Lo wer Bhire, de lage vallei in het Zuiden, kan het 's zomers ech ter wel bloedheet worden. De gemiddelde jaartemperatuur ligt daar circa tien graden bo ven die op de hoge plateaus. Winter in de omgeving van Mughese in Noord-Ma- lawi. Bergen en wolken vor men een onheilspellend landschap. heid in 1964 president en be noemde zichzelf in 1971 tot president voor het leven. Het parlement komt een paar we ken per jaar bijeen om het be leid van 'his excellency the li ve president' te prijzen. De enige partij die is toege staan is de Malawi Congress Party, waarvan iedereen lid moet zijn. Het parlement be staat dan ook alleen uit leden van die partij. Kandidaten die niet door het volk in het parle ment worden gekozen, kunnen door Kamuzu erin worden be noemd. Het Malawimeer op een winderig junidag. Het meer met z'n strandjes zou een toeristische trekpleister van de eerste orde kunnen wor den. De mensen zijn zeer vriende lijk en goedlachs maar straat arm. Ze hebben meestal ge noeg te eten, maar het voedsel is zeer eenzijdig (mais) met al le gevolgen vandien. Er is de laatste jaren veel gedaan aan de verbetering van de kinderen. Het land kent nu nog nauwelijks voed selproblemen maar als de be volkingsgroei in het huidige tempo doorgaat, ziet de toe komst er somber uit. Tenzij men met buitenlandse finan ciële en technische hulp de landbouw kan moderniseren en het water van het Malawi meer gaat gebruiken voor groots opgezette irrigatiepro jecten. Malawi wordt bestuurd door de hoogbejaarde Ngwazi dr. Hastings Kamuzu Banda. Hij werd bij de onafhankelijk- mensen, terwijl in het Zuiden weer dubbel zoveel mensen wonen als in het midden. De volkstaal is het Chichewa (de taal van de chewa-stam). In het Noorden wordt vooral Chitumbuka gesproken. En gels is de officiële taal van de overheid. Het warmst wordt het in oktober, november. Daarna volgt de regenperiode tot be gin april. Die maakt de vele onverharde wegen dan nage noeg onberijdbaar. Heel wat dorpen zijn dan maandenlang voor auto's onbereikbaar. Het Noorden van Malawi is het dunst bevolkt. In het mid den wonen twee keer zoveel We kunnen heel wat ge- tallengegoochel achterwege laten door kortweg vast te stellen dat de Maya-kalen ders zeer ingewikkeld in el kaar zaten. In de 'gewone' kalender komen de Maya's uit op een jaar van 365 da gen. Dat klinkt bekend in de oren. Een 'godenjaar' telt echter maar 260 dagen. Door beide tijdrekeningen weer te geven als een een in elkaar grijpende machinerie van tandwielen kan worden vastgesteld dat de twee ka lenders beide een cyclus hebben van 52 jaar. In die tijd draait dus het 'normale' De maanden juni en juli zijn het koelst, dan is het winter op het zuidelijk halfrond. In het midden en Noorden van het land kan de temperatuur dan tot een graad of vier, vijf dalen als de zon weg is. De nachten zijn er dan ook koud. De bevolking van Malawi groeit flink. Overal krioelt het Door Henk Egbers Willem Ottespeer (35) schreef een ro de frontpagina gesierd wordt met eer de pijldoorzeefde christen-martelaar stenaar Redon (1840-1916). Ottespeei titer ego Sebastiaan Verkorven, da' bastiaan wilde zijn. Met de symbolis teert hij bepaalde diepzinnige achtei bij. „Kunst is lijden en de reden erbi, 's de rechtvaardigheid achteraf. Re vooraf is wetenschap." Door middel van - zijn eigen uitc klassikale krediet van zijn woordens zijn rebellie tegen het leven weer o[ Heeft Ottespeer met zijn vorige I vrouwen' tegen de haren ingestrekei beten Bildungsroman probeert hij zijn leven, van grootmoeder, moeder ie Werwerken met een knipoog naa Meesterwerk van Theodor Reik: Ma: dern man'... Met zijn historisch-filosofische ac 'eert deze conservator van het Aca tisch Museum in Leiden een precieu Proza, waarmee zijn plezier in mis Masochistische trek) wordt omgezet geprangde ziel' hangt hij duidelijk s'ast uit, die bovendien nog de BTW 'ikoze moet verrekenen. Dat is niet if tehamen (dat doet hij dan ook niet) Overal iemand m alle kante: "ing soort i Nambuma Helpen Kostschoolmeisjes mats

de Stem | 1985 | | pagina 22