UITBLAZEN „Pak niet gelijk de spuitbus" Apartheid bron rassenconflict UIT Kanaaltunnel moet rekenen op verzet Biss< bezo over even Verplaatsing p De vuist op tafel piSTUM ACHTERGROND WINSEMIUS OVER HULP BIJ HUISELIJKE ONGELUKJES RAPPORT ZUIDAFRIKAANSE REGERINGSCOMMISSIE: Diefstal fietsen kost jaarlijks 180 min in Tilburg WIM KOCK DONDERDAG 4 JUL11985 Acute nood Muggen Onhaalbaar Praten op twee golflengten Contracten Banden Belangstelling DONDERDAG 4 JUL1198 KK ZIEKENHUIZE Reageerbuis tweeling DE STEM COM MAG een bejaarde in dit land van bierbuiken en wijnsnobs misschien ook eens boven zijn theewater zijn zonder dat de eerste de beste voorbijkomende, goeddoenerige steiloor zich daarmee bemoeit? De vraag komt bij me op bij het le zen van een bericht in de krant: „Rotterdamse bejaarden drooggelegd." In het diensten centrum Walenburg mogen bier en sherry niet meer worden geschonken. Achter de zakelij ke aanduiding 'dienstencen trum' schuilt een soort bejaar- densoos waar de oudere bewo ners van de Rotterdamse Pro venierswijk 's-middags graag komen kaarten of biljarten. Ze drinken daar een pilsje of een sherry bij. Gewoner amuse ment buiten de deur bestaat nauwelijks. Of er een pilsje gewoon ver keerd gevallen was of er eentje te veel was gedronken vertelt het bericht niet; alleen maar dat een bestuurslid een bejaar de had zien overgeven, vlak voor de deur van het 'diensten centrum'. De bestuurder had zijn oordeel snel klaar en zorg de ervoor dat de tap verzegeld werd. Geen bier meer. Basta! De regenten namen niet eens de moeite hun klanten van de maatregel op de hoogte te stel len. De bejaarden kunnen bewe ren wat ze willen, bijvoorbeeld dat zij nog nooit iemand het ge bouw dronken hebben zien ver laten, het bestuur is onverbid delijk. Voorzitter J.M. Panne- koek (ik heb thuis geleerd dat ik geen grapjes over andermans naam mag maken, dat doe ik dus ook niet) vindt - zegt hij - het alcoholverbod gerechtvaar digd. Volgens hem gingen in het 'nabije verleden' sommige bejaarden wel degelijk boven hun theewater de deur uit. Er zit blijkbaar niets anders op dan de Rotterdamse Bejaar- denbond in te schakelen. Die wil wel voorstellen doen voor een soort 'huisreglement inzake verkoop en gebruik van alcoho lische dranken.' Wat zou daar in moeten staan? Een rant soentje per man/vrouw soms? Ik begrijp nooit waarom be jaarden zich altijd zo laten be tuttelen en zelfs koeioneren. Waarom slaan ze nooit eens met de vuist op tafel? Des noods na zich wat moed te heb ben ingedronken. Cadmium Hoeveel bierkratjes en Deetman-koffertjes moet je eten eer je sterft aan cadmium- vergiftiging? Of loop je al na de eerste hap kans te bezwijken aan een maagperforatie? Bij het cadmium-gevaar had ik nog nooit stilgestaan. Als ze het maar niet over je eten strooien nietwaar? Maar nu het voor de tweede keer binnen enkele we ken de kop opsteekt, móeten we er wel even over nadenken. Eerst was er het Deetman-kof- fertje. Ik vond het een beetje flauw om met z'n allen over die toch al veel bekritiseerde man heen te vallen vanwege een kof fertje dat na wat rekenwerk he lemaal niet zo duur bleek te zijn. Wel had ik enig begrip voor het argument dat kleuters, die de bijtring nog niet ontgroeid, zijn graag op van alles kauwen. En gezond kun je het kauwen van cadmium bevattend plastic niet noemen wel? Maar aan de andere kant viel te bedenken dat een koffertje niet het eerste zal zijn waar een bijtlustige llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr kleuter naar grijpt. En boven dien waren daar ook nog de ouders die al zo verstandig zijn de flessen met wasbenzine, de potten met pillen en de tablet ten toiletzeep buiten het bereik van kinderhandjes te houden. Daar kon dat koffertje nog wel bij. Maar goed: cadmium in een koffertje met voorlichting van een ministerie hoort niet. De minister moet daar een beetje kien op zijn. We mogen pillen slikken bij het leven; ons van top tot teen insmeren met cosmetica; mieren, luizen en vliegen achternazitten met spuitbussen; het onkruid tussen de terrastegels vergiftigen en de waterafvoersystemen overstel pen met fosfaten en allerlei an dere '99 van de 100 bacteriën dodende' stoffen; we zijn wel degelijk kritisch op chemica liën. Als hij dat maar weet! Maar bierkratjes! Daar zal toch geen kleuter naar talen. Wie een bierkrat in de mond neemt is al door het dolle heen. Die kan nauwelijks nog iets er- gers gebeuren. Met de voorge nomen oproep van de vijf con sumenten- en milieu-organisa ties om de met cadmiumhou- dende kleurstof behandelde kratjes van Heineken en Am- stel te boycotten verklaar ik dan ook gaarne het komkom merseizoen 1985 voor geopend. Reclame De milieubeschermers zijn trouwens tóch goed wakker de ze zomer. Dr. Lucas Reijnders (zo'n beetje de Mient Jan Faber van de Stichting Natuur en Mi lieu - ik bedoel: er zullen wel meer mensen bij die stichting zijn maar je hoort of ziet nooit iemand anders) deze heer Reijnders dus wil een verbod op het reclamevliegen. Hij en een ongenoemd aantal Neder landers vinden het gecirkel van vliegtuigjes die wimpels met re clameboodschappen voorttrek ken maar hinderlijk. Wat ik soms hinderlijk vind is dat een van mijn buurtgeno ten op Seppe een vliegtuigje te pakken krijgt en daarmee op zondagmiddag, terwijl ik in m'n tuin zit, zijn huis vanuit de lucht komt bekijken, gas terug nemend en weer bijgevend om z'n vrouw en kinders naar bui ten te krijgen. Laatst was er een die zelfs de motor afzette en weer opnieuw startte. Een soort Kijk-Mien-met-losse-handen!-ge baar. Maar brengt me dat op het idee te gaan streven naar een algeheel vliegverbod op zondag voor recreatievliegers? Nee. „Dit moet kunnen," zucht ik dan. Aan mij zal men zich ook wel eens ergeren. Aan dit stukje bijvoorbeeld. Zeker als men zulke grote oren, grote ogen en lange tenen heeft als dr. Lucas Reijnders. T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of J 258,- per jaar Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorgmg tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplstioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mick Salet In de Nederlandse huis houdens worden jaar lijks miljoenen kilo's be strijdingsmiddelen ge bruikt. Tegen muggen, muizen, en mieren. Om plant en poes luis-vrij te houden. En zo gaat de consument nog duizend en-één andere huiselij ke plagen te lijf. Is dat zon der gevaar? Minister dr. P. Winsemius (Milieu) denkt van niet. Daarom heeft zijn ministerie een gids gemaakt, waarin de risico's van bestrijdingsmid delen thuis uit de doeken worden gedaan. En waarin gevraagd wordt niet meteen naar de milieu-onvriendelij ke spuitbus te grijpen. De gids geeft ook enkele prakti sche tips, die wat de minister betreft, in ieder huishouden moeten worden opgehangen. Wat het gebruik van be strijdingsmiddelen raadt Winsemius iedereen aan om de waarschuwende etiketten goed te lezen en verder enke le algemene regels in acht te nemen: handen wassen na gebruik; bestrijdingsmiddelen bui ten het bereik van grijpgrage kinderhandjes houden; kamerplanten bij voorkeur buiten behandelen; niet roken tijdens het ge bruik van bestrijdingsmid delen; spuitbussen (ook niet tijde lijk) aan verwarming, door zon of kachel, blootstellen; bij gebruik van spuitvloei- stoffen handschoenen dragen en in kleine, slecht geventi leerde ruimten, ook een mas ker, om inademing te vermij den; bestrijdingmiddelen goed scheiden van levensmidde len; bestrijdingsmiddelen in de originele verpakking bewa- In geval van acute vergif tiging door bestrijdingsmid delen, geeft de gids de vol gende raad: „Het ligt voor de hand het giftige bestrijdings middel zo snel mogelijk weer uit het lichaam te krijgen, dan wel de werking te neu traliseren. Helaas zijn daar geen algemene regels voor te geven, omdat de middelen qua samenstelling en eigen schappen zeer sterk uiteen lopen. Ook het laten drinken van melk moet als algemene maatregelen bij vergiftiging worden ontraden. Van niet in .Niet meteen spuit bus pakken - foto archief oe stem water oplosbare stoffen als bijvoorbeeld parathion, lin daan, bevordert melk de op name juist. Wat te doen? In alle gevallen een arts in schakelen. Daarbij is het van groot belang dat u de ver pakking van het bestrij dingsmiddel meeneemt en aan de arts laat zien. Op ba sis van de informatie op de verpakking kan hij maatre gelen nemen. Ook kan de arts eventueel het Nationaal Ver giftigingen Informatie Cen trum raadplegen. Bij bestrijdingsmiddelen in vaste vorm of poedervorm (niet bijtend) kan met alvast proberen braken op te wek ken. Dit kan door een vinger of de stompe kant van een le pel in de keel te steken. Bij vloeibare bijtende be strijdingsmiddelen (zie eti ket) moet men niét proberen braken op te wekken, maar verdient het aanbeveling in afwachting van de arts water met aktieve kool (Norit) te laten innemen. Volwassen: 1 a 2 glazen water (geen melk) met daar doorheen 3 a 4 eet lepels actieve kool. Kinderen: 1 glas limonade zonder kool zuur of „prik" (géén melk) met daar doorheen geroerd 3 a 4 eetlepels actieve kool (No rit). Bij vloeibare bestrijdings middelen met petroleumpro- dukten als oplosmiddel gaat u te werk als bij vloeibaar bijtende middelen. Ook hier niet laten braken. Indien u er niet zeker van bent of het om petroleumprodukten gaat, kunt u beter niets zelf doen en direct een arts in- schaklen." Daarnaast geeft de Be- strijdingsmiddelengids voor de Huishouding, die door de Staatsdrukkerij in Den Haag wordt uitgegeven en 17,50 kost, ook een waslijst van huishoudelijke plagen en de beste bestrijdingsmethodes. .Eventueel klamboe gebruiken. foto anp De gids vraagt milieu vriendelijk Nederland niet altijd naar de spuitbus te grijpen. „Bestrijding van het lieveheersbeestje is niet noodzakelijk, zelfs onge wenst." Voor de bestrijding van pissebedden wordt aangera den ze gewoon met de stof zuiger op te zuigen. „Buitens huis is het nutteloos de pis- senbedden te bestrijden. Het is ook ongewenst in verband met de aanwezigheid van ve le andere diersoorten, die door de bestrijding geschaad kunnen worden." Zo behandelt de gids de be strijding, inclusief aan te be velen bestrijdingsmiddelen, van een hele rij huiselijke plagen. Van muizen en rat ten, van wespen en kamer- vliegen, van langpootmuggen en kleermotten, van stoflui- zen en bedwantsen, van laps- nuittorren en vogelmij ten, van schimmels en chemische toiletten, van bladluizen en spint. Een zomers voorbeeld uit de gids: steekmuggen. In ons land komen onge veer twintig soorten steek muggen voor, waarvan al leen de wijfjes bloed zuigen. Vooral in de zomer en nazo mer kan ernstige hinder op treden door muggebeten. Muggen kunnen geweerd worden door ramen en deu ren 's avonds en 's nachts zo veel mogelijk gesloten te houden of te voorzien van horren. Plaatsen waar water blijft staan, droog maken (emmers, platte daken, goten enz.). Eventueel in slaapka mers een klamboe (wieg) ge bruiken. Onbedekte huid in smeren met muggenafweer- middelen. Bestrijding is nauwelijks mogelijk, omdat de ontwik keling meestal buiten gebou wen plaatsvindt. Indien er zich in een ruimte veel mug gen bevinden, kan men deze met een spuitbus verdelgen en vervolgens weringsmaat regelen treffen. Bij bespui ting wel levensmiddelen en huisdieren verwijderen en slaapkamers enige tijd voor het naar bed gaan behande len." De aanbevolen en wettelijk toegelaten bestrijdingsmid delen vermeldt de gids in een complete opsomming van al le huishoudelijke bestrij dingsmiddelen die er in ons land te koop zijn. De apartheidspolitiek, die voornamelijk berust op rassenscheiding, is de oorzaak van een aan zienlijke vergroting van de kans op sociale con flicten. Dit staat in een rapport over de betrek kingen tussen sociale groepen in Zuid-Afrika dat dinsdag is gepubli ceerd door een rege ringscommissie. Het rapport is de vrucht van vier jaar onderzoek on der auspiciën van de Zuid- afrikaanse Raad voor onder zoek van menswetenschap pen (HSRC). Er is aan meege werkt door de voornaamste Engels- en Afrikaanstalige en zwarte universiteiten in het land. Volgens sommige analytici zou de regering in Pretoria een groot deel van de juridische basis van de apartheid prijsgeven, als ze de aanbevelingen aanvaardt zoals zij deed met eeder werk van dezelfde commissie. Voorstanders van het apartheidsbeleid hebben de gescheiden ontwikkeling van de rassen jarenlang gerecht vaardigd met de noodzaak onenigheid tussen de diverse groeperingen te voorkomen. Het rapport stelt dat „de be trekkingen tussen de ge meenschappen in Zuid-Afri- ka een cruciaal onderwerp zijn dat dringend aandacht eist. Uitstel in de regeling van de kwestie zou rampzali ge gevolgen kunnen hebben". Zoals bekend hebben soort gelijke rapporten in het ver leden geleid tot wijzigingen, verzachting, in het rege ringsbeleid inzake de kwestie van de rassenscheiding. Het rapport wijst er vooral op dat „alle in de menswe tenschappen ter beschikking staande bevindingen eenslui dend aantonen dat de moge lijkheid van een conflict in Zuid-Afrika vooral groot is als gevolg van de scheiding en verdeling van de mensen zoals die is opgelegd door de In Zuid-Afrika wordt de situatie steeds explosiever. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat er (zwarte) doden vallen. - foto ap segregatie-politiek (rassen scheiding)". Het voegt eraan toe dat men er niet meer op mag hopen de mogelijkheid van een conflict te verminde ren binnen het kader van een systeem dat is gebaseerd op de wettige scheiding van de gemeenschappen. Het probleem is te weten of de Zuidafrikaanse blanke minderheid, die de landspoli- tiek beheerst, de toestand verder voldoende in haar greep zal kunnen houden om een evolutie te remmen die zou kunnen leiden tot het aan de macht komen van de zwarte meerderheid in het land, zo stelt het rapport. Volgens de commissie is het streven naar een geschei den, maar gelijke ontwikke ling, de filosofie van de rege rende Nasionale partij, niet haalbaar. „Binnen dat kader is het praktisch niet mogelijk ieders rechten, privileges en veiligheid te waarborgen op persoonlijk en groepsniveau - en dat maakt de kansen op het verminderen van de po larisatie in de betrekkingen tussen de groepen zeer mi niem". De HSRC stelt dat de op gemeenschappen gebaseerde discriminatie moet worden afgeschaft maar waarschuwt dat dit niet mag leiden tot de politieke overheersing door eéri groepering. Ondanks sombere vooruitzichten be staan in de Zuidafrikaanse maatschappij elementen die reden geven tot hoop, aldus de commissie. Zij wijst daar bij op de huidige hervormin gen, de erkenning van het vestigingsrecht van zwarten, de groeiende bereidheid van de diverse gemeenschappen de dialoog aan te gaan en de verheffing van het hele volk. Aan het onderzoek van de HSRC werkten 200 weten schapsmensen mee van de universiteiten van de Kaap, van Rhodes, van Witwaters- rand, de Oranje Vrijstaat, Zululand, Durban-Westville en Natal en van de Afrika ners Rand-universiteit. In de vorig jaar aangeno men nieuw Zuidafrikaanse grondwet is een kleine rol weggelegd voor Indiërs en kleurlingen, maar de zwarte meerderheid van 73 procent bleef van de politiek uitge sloten. De constitutie, veelal gezien als een relatief be perkte hervorming die de discriminatie jegens de 23 miljoen zwarten vastlegde, werd door rechtse blanke Zuidafrikanen sterk bekriti seerd. (AFP/RTR) eindelijk blijkt de verdediger hei hardst te kunnen schreeuwen want het dringt tenslotte bij dj magistraten door dat hij slechts vroeg acte te nemen van het feu dat het requisitoir niet werd ver. taald. Zitting duurt voort. Stellen we ons nu eens voor hoe leden van de Voetbalbond de directie van het Heizelsta- dion, de rijkswacht, de Brusselse politie, de Brusselse burgemees ter en de Uefa zich tijdens ver gaderingen hebben voorbereid Door Aad Jongbloed M B M NOG eens op te W W rakelen hoe droef E het leven kan zijn E in een staat die verscheurd wordt door tweetalig- heid, zal ik u het ver- E haal vertellen van E een rechtszaak E voor het Hof van Assisen te Brussel. E Voor het Hof staan E terecht een 39-jarige E man, Florent ge- naamd, en zijn 41-jarige E vriendin Nadine. De twee E hebben na een avondje uit in Nederland een vriend slaapmid- delen in zijn koffie gedaan, hem E vervolgens beroofd van 17.000 E francs, een horloge en een ring, waarna Florent met twee mes- steken in het hart van het slacht- E offer zich tot moordenaar maak- te en zijn vriendin tot mede- plichtige. Naar Belgische be- E grippen een zaak, waarvan er 13 E in een dozijn gaan, maar daar gaat het niet om. Het gaat erom E dat Florent zowel Nederlands E als Frans spreekt en zijn vrien- din alleen Frans. De Vlaamse kranten noemen haar dan ook E een Walin (ach ja, aap-apin, E Waal- Walin). Omdat de mis- daad in Nederland gepleegd is, E de hoofddader een Vlaming is E en het onderzoek in het Neder- lands verricht werd, besluit men dat de rechtszaak in het Neder- E lands gevoerd zal worden en dat E de Walin een tolk toegewezen krijgt. Zij mocht, laat de rechter E weten, wanneer ze iets niet E snapte, een beroep op de tolk doen. Maar Nadine, niet al te snugger en onder de indruk van E het gebeuren, hoort de talloze getuigenissen aan zonder ze te begrijpen en doet geen beroep E op de tolk. De tolk laat zich ook niet horen, hoewel een simul- taanvertaling op zijn plaats zou E zijn. Pas als de advocaat-gene- raai in zijn requisitoir beslist dat Nadine als mededader moet E worden beschouwd, laat zij haar E verdedigers weten niets te snap- pen van wat zich afspeelt. Daar- E na breekt tumult uit. De voor- zitter van het Hof wordt verwe- ten geen instructies te hebben E gegeven aan de tolk, de tolk zegt dat hem niets gevraagd was, de aanklager wil een vertaalde sa- E menvatting van zijn requisitoir E geven, de verdediger vindt dat de aanklager al veel te lang aan E het woord is geweest en meent E nu aan de beurt te zijn, de aan- klager begint toch alvast aan de samenvatting, de voorzitter pro- E beert de discussie af te hameren, de verdediger begint inmiddels aan zijn verdediging, de ver- E dachte blijft vol onbegrip. Uit- Üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll op wat later het dramatisch tref. fen tussen Liverpool en Juven- tus zou worden. Hebben zij Frans gesproken Nederlands1 Of zoals gebruikelijk een men gelmoesje, dat alleen door de spreker zelf begrepen wordt Is het daarom dat er geen conclu sies op papier werden gezet en men achteraf niet blijkt te weten wat er afgesproken is Was het eigenlijk zo verschrikkelijk dat de batterijen in de portofoons leeg waren Het maakt immers niet uit wat er in zo'n portofoon gebruld wordt, want de kans dat de ontvanger de boodschap niet begrijpt of niet wil begrijpen, is levensgroot. Is het niet mogelijk dat de commandant van de rijkswachtreserve 'alles rustig' begrepen heeft, terwijl de ander 'zeer onrustig' bedoeld heeft Is het geen verstandig besluit dat er de eerstkomende 10 jaar geen Europese finales meer in België gespeeld mogen worden Door Roger Simons Als de Britse Kanaal Tunnel Groep het voor het zeggen krijgt, komt er tussen Groot-Brittan- nië en Frankrijk een dubbele geboorde tunnel die 2 miljard pond kost. Op de piekuren zullen daarin zoveel snelle elektrische treinen rij den, dat vooraf reserve ren niet eens nodig is. De dubbeldekstreinen ver trekken om de vijf mi nuten met reizigers en auto's. Bussen en vrachtwagens worden apart vervoerd. De onderzeese trip duurt 30 minuten. Sommige treinen rijden door naar Brussel en Parijs, niet alleen van Lon den, maar ook van andere grote Britse steden. Groot- Brittannië zal dan eindelijk geen afgezonderd kusteiland meer zijn. Dit heerlij ke visioen wordt afgeschilderd door een van de grootste kanshebbers voor de lucratieve contracten, ver bonden aan de constructie van een vaste verbinding tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. Offertes in ver band met dit project worden tegen eind oktober verwacht. De Britse en Franse regering hebben beslist een snelle keuze te maken en hun be slissing af te kondigen in ja nuari van volgend jaar. De Kanaal Tunnel Group is een Brits consortium dat momenteel bestaat uit de Na tional Westminster Bank en drie bouwbedrijven: George Wimpey, Taylor Woodrow en Balfour Beatty. De Midland Bank wil ook graag meedoen. Daarover zijn onderhande lingen aan de gang. Maar de groep zal weldra een Anglo-Frans consortium zijn. Volgens zijn voorzitter, Sir Nicholas Henderson, worden hechte banden ge smeed met drie Franse ban ken (Crédit Lyonnais, Ban- que National de Paris en Banque Indosuez) en vijf Franse bouwbedrijven (Bouygues, Rumez, Spie Ba- tignolles, Sociète Générale d'Entreprises en Société Auxiliaire d'Entreprises). De Britten en Fransen nemen elk de helft van de aandelen op. Hun groep streeft een monopolium van 50 jaar voor de exploitatie van de dubbele kanaaltunnel na. Deze zou geboord worden tussen Che- riton nabij het Engelse Fol kestone en Sangatte bij het Franse Calais. De Kanaal Tunnel Groep is er zeker van, dat zijn transportprijzen lager zullen liggen dan die van de veer diensten, die de jongste jaren steeds duurder worden. Het vooruitzicht van een vaste verbinding tussen Groot- Brittannië en Frankrijk lacht de veerbootmaatschap pijen, waaronder Sealink en Townsend Thoresen, hele maal niet toe. Ook de Engelse Kanaalhavens maken zich zorgen over het verlies van werkgelegenheid en omzet Samen met de reders hebben zij een vereniging gesticht die zich met hand en tand zal verzetten tegen het tot stand komen van om het even wel ke vaste verbinding, een tun nel onder of een brug over het Kanaal, of een combina tie van beide. Die laatste mogelijkheid is de zogeheten Euroroute, waarvan gezegd wordt dat zij 100.000 arbeidsplaatsen zou creëren. Van de zijde van de Nederlandse zogeheten natte bouw bestaat hiervoor grote belangstelling. Dit pro ject heeft echter één groot nadeel: het zou tweemaal meer kosten dan de dubbele geboorde tunnel, waarvan de constructie vijf jaar in beslag zou nemen, met 60.000 nieuwe banen in Groot-Brittannië en Frankrijk. Van Britse zijde wordt voor het brug-tunnel-project ondermeer geijverd door Bri tish Steel (de staalnijverheid) en British Shipbuilders (de scheepsbouw). Net zoals de Kanaal Tunnel Group probe ren zij in de City van Londen een stevige lobby op te bou wen om voldoende financiële ruggesteun tot stand te kun nen brengen. Beide regerin gen schrijven namelijk voor, dat het gekozen project uit gevoerd moet worden met het geld van particulieren en niet met dat van de belas tingbetalers. DEN HAAG (ANP) - Per jaar veranderen er in ons land ongeveer 900.000 fietsen van bezitter als gevolg van evenzovele gevallen van diefstal. De totaal-waarde van deze vorm van kleine crimina liteit wordt geschat op een bedrag van ruim 180 miljoen gulden. De meeste fietsen wor den gestolen bij de wo ning, bij stations en bus haltes, winkelcentra, scholen, café's en nabij sportterreinen en zwem baden. De woning is een diefstalgevoelige plaats. De fietsdiefstal kent ook een eigen seizoen, te weten de periode van mei tot september. In het woensdag verschenen verslag van het onder zoek wordt dit verschijn sel logisch genoemd, want in deze maanden wordt ook het meeste ge fietst. TILBURG (ANP) - In het St. Elizabethziekenhuis in Til burg is zondag een reageer buistweeling geboren. Het zijn twee meisjes, die in goede ge zondheid verkeren. De baby's kwamen zeven weken te vroeg ter wereld met de keizersnede. Dat heeft di recteur P. Heijnen van het St. Elizabethziekenhuis gisteren bekend gemaakt. Om reden van privacy wil hij de identi teit van de ouders niet be kendmaken. Het is voor de tweede keer dat in Nederland via de me thode van buitenbaarmoeder- lij ke bevruchting (IVF-me- thode) een tweeling ter wereld komt. Eerder gebeurde dat in 1984 in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Daar ook kwam in mei 1983 de eerste Neder landse reageerbuisbaby ter wereld. De geboorte van de tweeling in Tilburg betekent de eerste geslaagde IVF-bevruchting in Nederland in een niet-acade- misch ziekenhuis. Via de in het Dijkzigtziekenhuis toege paste IVF-methode kwamen reeds 22 kinderen ter wereld. TWINTIG druggebruikers zijn in h Amsterdam overleden als gevolg S|s. Vorig jaar vielen er in dezelfde keuren. Een halvering dus van he 9s van overdosis in de stad die ir Sjezien als het broeinest van de i net eerste gezicht een positieve or °°k voor burgemeester Ed van Tt s,r|jd tegen de verloedering van Ar t 'n dubbel opzicht is er echter Jsch te zijn. Het totaalcijfer van he bijvoorbeeld geeft weinig red< l t i: h z s z g II g g' v rr tl ei d De gisteren bekend gemaakte cijfe slachtoffers die plotseling zijn nyerdosis. Maar de keiharde realiti '°0 verslaafden sterven. Een getal Weinig hoopgevend is ook de r van Amsterdam dat er geen afnar Sjsbruik van hard drugs in Nederlai ;at. het drugsprobleem zich verp '™jn zelf ook al heeft getrokken. C *sten dat het drugsprobleem op c nichte centrum van handel in ve °an banden was gelegd. Hij moei '°e9en dat handelaren en gebruik Jere gedeelten van de stad. „Maa en", was de formulering van Ams Verdrijven, maar waar naar toi ™atsen komt de oplossing geen s

de Stem | 1985 | | pagina 2