Petra de Bruin wint derde etappe GERRIT SOLLEVELD BLIJ MET RITZEGE GERRIT 3 Roger de Vlaemiiick zoekt sponsor van 2.5 miljoen Gerard Veldscholten in defensieve rol Raas wordt hardloper mm WOENSDAG 3 JUL11985 kleintje intje WOENSDAG 3 JUL11985 Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. WEER SUCCES VOOR NEDERLANDSE VROUWEN-PLOEG Ten val Van der Poel jaagt op alle truien Niet veel Matig debuut Kuiper in vorm voor de kasseien wmmmmm. Excuses van Bernard Hinault Nijdam 'redt' Joop Zoetemelk Protest van dames toegewezen Pro Goe mmmmm T26 PAGINA SPORT Van onze speciale verslaggever PONT AUDEMER - Het heeft er na het eclatante succes van vorig jaar - 15 etappezeges, de tweede plaats van Heieen Hage in het eindklassement en de Groene Trui van Mieke Ha vik - alle schijn van dat Ne derland ook op de tweede editie van de Tour de France voor dames een groot stem pel zal zetten. Gisteren behaalde de Oranje equipe door een zege van Petra de Bruin de derde overwinning in vier dagen. „Het is weer fantastisch gegaan", sprak coach Rinus Verboom, „maar we moeten waken voor een te groot opti misme. In de eerste etappe ging het mis en dat zal nog wel een keer gebeuren. Vandaag zijn er ook al een paar zware aanvallen op ons gedaan, met name door de Fransen". Petra de Bruin won de sprint van een vier vrouwen sterke kopgroep op zeer duidelijke wijze voor de Francaise Odin en Hennie Top. Petra de Bruin, die tijdens de huldiging op het podium een koksmuts kreeg opgezet: „Op 300 a 250 meter voor de finish ben ik uit het wiel van die Francaise gesprongen. Ik ben daarna zo zwaar mogelijk gaan rijden. Wat ik precies had staan, weet ik niet eens. Ik dacht dat het een 13 was. Odin kon me niet meer bedreigen. Ik ben heel blij met deze overwinning, want de Tour kan nu voor mij al niet meer kapot. Het is echter de zege van de hele ploeg. Iedereen rijdt voor el kaar". Een kleine 30 kilometer voor de fi nish, aan de voet van de laatste klim, zag het er niet zo rooskleurig uit voor Petra de Bruin. Zij kwam toen namelijk samen met ondermeer Petra Groen ten val. „Ge lukkig kwamen we snel weer bij", al dus de oud-wereldkampioene, die wel even op hulp had moeten wachten. Ri nus Verboom: „Mechanicien Johnny Krijnen kon de auto niet uit, omdat de deur niet open ging. Ik moest daardoor om de auto heenlopen. Gelukkig ging er niet al te veel tijd mee verloren". Na de korte achtervolging was Petra de Bruin nog fit genoeg om in de finale uit het peloton weg te springen. Petra de Bruin: „De Engelse Blower lag 15 seconden voor. Wij zijn toen om beur ten gaan springen. Kop over kop rijden had geen zin, want dan hadden de an dere ploegen van ons geprofiteerd. Hennie Top achterhaalde Blower in haar eentje. Kort daarna sloten Odin en ik aan. Met zijn tweeën moesten we het kunnen afmaken, en dat is ook ge lukt". Gele Trui-draagster Heieen Hage, wier ouders gisteren bij de start en fi nish waren, kende geen gemakkelijke dag, maar bleef toch fier overeind. „Op die korte klimmetjes was het steeds naar boven sprinten. Normaal ligt dat werk me wel goed. Nu had ik er wat moeite mee. Ik kon goed merken dat ik maandag een grote inspanning had ge leverd", verklaarde de Arnhemse, die het vermoeden uitsprak dat de twee Franse ploegen met elkaar in de slag zitten. „Daar lijkt het veel op. De ren- sters van die twee ploegen zitten gere geld met elkaar te praten". Heieen Hage vreesde gisteren even in de problemen te zullen komen. „Toen het groepje met die nummer twee (de Amerikaanse Nicholson-Ford) twee minuten voor lag, dacht ik dat het zwaar zou worden. Monique de Bruin stopte in dat groepje echter keurig af. Toen er een sprint kwam, waren wij vrij vlot terug, zo hard ging het". De uitslag van de derde etappe van de ronde van Frankrijk voor dames, een rit over 105.3 kilometer van Saint-Pierre-sur-Dives naar Pont-Audemer, is: 1. Petra de Bruin (Ned) 105,3 km in 2 uur 51 minuten en 17 seconden (met tijdvergoeding 2.51.02) gemid delde snelheid 36,886 km/uur; 2. Cecile Odin (Fra) z.t. (met vergoeding 2.51.07); 3. Henny Top (Ned) z.L (met vergoeding 2.51.12); 4. Maria Blower (GBr) op 3 se conden; 5. Jeannie Longo (Fra) op 5 seconden; 6. Va lerie Simonnet (Fra); 7. Greta Fleerackers (Bel); 8. Catherine Swinnerton (GBr); 9. Ingrid Mekers (Bel); 10. Monique de Bruin (Ned); 13. Petra Groen (Ned); 17. Heieen Hage (Ned); 53. Thea van Rijnsoever (Ned) allen in dezelfde tijd als Longo. Het algemeen klassement luidt: 1. Heieen Hage (Ned) 7 uur 24 minuten en 30 seconden, 2. Laurie Lis- nard (Fra B) op dertien seconden, 3. Jeannie Longo (Fra A) op negentien seconden, 4. Valerie Simmonet (Fra B) op 22 seconden, 5. Henny Top (Ned) z.L, 6. Pe tra de Bruin (Ned) op 28 seconden, 7. Cecile Odin (Fra A) op 30 seconden, 8. Thea van Rijnsoever (Ned) z.t, 9. Kelly-Ann Way (Can) op 38 seconden, 10. Man- dy Jones (GBr) op 40 seconden, 11. Monique de Bruin (Ned) op 41 seconden, 54. Petra Groen (Ned) op 1.00. Petra de Bruin (links) wint de derde etappe in de Tour Feminin. Naast haar de Francaise Cecile Odin en haar ploeggenoete Henny Top. 'Ik voel me net de paus .ii Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PONT AUDEMER - Nadat hij de huldiging voor zijn overwinning in Pont Audemer had ondergaan en enkele vraaggesprekken voor radio en televisie had afgewerkt, liet Gerrit Solleveld duidelijk merken dat hij zeer onder de indruk was van het hele gebeuren. „De Tour rijden was mijn grote droom. Als je dan in je eerste Tour meteen een etappe wint, is dat natuur lijk geweldig. Ik voel me net de paus met al dat pu bliek", verklaarde de 24-jarige in de Lier wonende Westlander. Gerrit Solleveld gaat als winnaar over de streep in Pont Audemer. Achter hem zichtbaar Leali, Veldscholten en Kuiper. fotoafp Van onze speciale verslaggever PONT AUDEMER - Roger de Vlaeminck, die een half jaar gele den na 15 seizoenen als prof actief te zijn geweest, gestopt is met wielrennen, volgt de Tour als public relation-man van de ploeg Verandalux, waarvoor Hennie Kuiper en Teun van Vliet rijden. Hij heeft zijn leven 130 gra den omgekeerd, woont nu ge heel alleen op een boerderij 10 kilometer buiten Eeklo, waar hij twee paarden, twee scha pen, een varken en 20 kippen houdt. Zijn echtgenote Mar leen heeft een andere weg ge kozen, die van de show-busi- ness en het theater. De Vlaeminck heeft geen fi nanciële zorgen. „Dat wil niet zeggen dat je niet hoeft te werken", zegt hij, „mijn ambi tie is ploegleider te worden van een grote ploeg met een fi- nanciëel draagkrachtige spon sor. Het budget van Veranda- lux is anderhalf miljoen gul den, en dit vind ik aan de ma gere kant, ik wil straks een ploeg leiden met een budget van minstens 2.5 miljoen gul den, anders kan ik niet over de renners beschikken die ik op het oog heb", aldus de Vlae minck. Sinds 22 december 1984, toen hij in de cyclecross van Over- ijsse afscheid nam, is de Vlae minck nooit meer op zijn fiets gestapt. „Ik loop nu wel elke dag minstens 5 kilometer, ik drink geen alcohol en ik rook ook niet. Daardoor voel ik mijn 38 jaren niet", aldus de ex-wereldkampioen. PONT AUDEMER - Adrie van der Poel weerde zich gisteren bij alle punten, waar iets te verdienen viel voor de klassementen. Het leverde resultaat op, want de Hoogerheidenaar ver overde naast de trui voor de beste in alle klassemen ten, die al in zijn bezit was, de bolletjestrui. Van der Poel werd aan voerder van het bergklas- sement door drie berg- sprints te winnen. „Bij de andere bergsprints kon ik jammer genoeg geen pun ten halen, doordat er ren ners weg waren", ver klaarde de Westbrabander, die vooral in het belang van de ploeg zo actief was. „Die truien leveren nu eenmaal geld op en de no dige publiciteit. Voor de ploeg zijn ze dus erg waar devol. Dat is ook de reden dat ik die truien zo lang mogelijk wil houden". De fors gebouwde Solleveld won gedecideerd de sprint van een zeven man sterke kop groep, die op zijn initiatief tot stand was gekomen. Solleveld: „We hadden vandaag de op dracht om te springen, omdat onze ploeg nu eenmaal geklopt is als we met de hele troep naar de streep gaan. Je moet er een beetje geluk bij hebben. Voor mij was Leo van Vliet een paar keer gegaan. Hij werd steeds teruggepakt. Het was mijn bedoeling om alleen weg te komen. Zo'n dertig ki lometer voor het einde, met Joop Zoetemelk in mijn wiel, vond ik het een gunstig mo ment. Toen ik demarreerde, liet hij gelijk een gat vallen. Andersen had het echter door zien. Die zat direct in mijn wiel. Die andere vijf waren er even later ook bij Tijdens de vlucht kwam de Kwantum-renner niet veel aan de leiding. Solleveld: „Om me te sparen voor het laatst en om goed op te letten. Voor de sprint was ik aanvankelijk bang voor An dersen. Toen ik hem zag rij den, wist ik echter dat ik hem niet hoefde te vrezen. Hij reed uitsluitend voor de gele trui. Daarom besloot ik de laatste paar honderd meter bij Leali aan het wiel te gaan zitten. Hij was voor mij de te kloppen man. Ik ging voluit net nadat Haghedooren aangezet had". Solleveld won de spurt met overmacht. Ploegleider Jan Raas: „Het was een ideaal groepje voor Gerrit. Er zaten geen rappe mannen bij en Gerrit is beresterk. Dat weegt zwaar aan het eind van zo'n lastige etappe". Gerrit Solleveld was bij de amateurs een kanjer, die voor al bekend stond om zijn kwa liteiten als tijdrijder. Hij be haalde enkele schitterende overwinningen in die catego rie. Met Geert Schipper, Maarten Ducrot en Frits van Bindsbergen werd hij wereld kampioen ploegentijdrit in Goodwood, hij behaald nationale wegtitel en schrt eenmaal Olympia's Tour op zijn naam. Solleveld: „Behalve het eerste jaar was ik bij de amateurs een winnaar". Het vorig jaar maakte de Zuidhollander bij de profs een zeer matig debuut. Solleveld: „Het eerste jaar was niet zo slecht. Behalve de resultaten dan. Ik heb mijn werk altijd goed kunnen doen. Alleen in de finales kwam ik tekort. Dat het me nu beter af gaat, komt doordat ik weer een jaartje ouder en sterker geworden ben". Jan Raas wil de zienswijze van zijn renner niet onder schrijven. „Naar mijn mening vatte Solleveld het wat te ge makkelijk op. Ik denk doordat hij het thuis te goed had. Hij reed vaak van achteren in de koers en nam het met de trai ning ook niet zo nauw. Het was voor mij geen reden om te overwegen hem uit de ploeg te zetten. Ik vind dat je een jonge prof altijd twee jaar de kans moet geven. Hij is dit jaar veel in zijn voordeel veranderd. Hij traint meer alleen en is ook at tenter. Ik denk dat het feit dat hij in december van het vorig jaar getrouwd is daarmee te maken heeft. Hij is een beetje tot rust gekomen. Hij maakt echter nog wel veel fouten. Hij heeft net als Nijdam en Ducrot een harde aanpak nodig. Als het er van de tien drie zijn, vind ik het niet zo erg als er iets uitkomt. En dat is van daag gebeurd. Solleveld wint en Nijdam en Ducrot hebben keihard gewerkt voor Zoete melk". Solleveld, die toevallig maandag zijn contract met een jaar verlengde, maakte vroeg dit voorjaar indruk in de ron de van de Middellandse Zee, waarin hij de laatste etappe won. Raas: „Hij en Ducrot re den daar heel sterk. Ik wist toen dat we veel plezier aan die twee zouden gaan beleven. Na de ronde van de Middel landse Zee viel Solleveld on begrijpelijk helemaal in het niets. In de ronde van Zweden heeft hij zijn vorm weer ge kregen. Die ronde had hij moeten winnen. De zege kon hem eigenlijk niet ontgaan, imez in de laatste etappe U-1 ue eerste drie plaatsen was afgehouden, was het voor elkaar geweest". Van onze speciale verslaggever PONT AUDEMER - Hennie Kuiper toonde een dag voor de etappe van vandaag door de 'Hel van het Noorden' over een goede vorm te be schikken. Kuiper, die in de kop groep als vierde finishte: „In het begin van de etappe ging het erg slecht. Dat kwam denk ik door de oude dag en de naweeën van de ploegen tijdrit. Op het laatst be gon ik echter goed te rij den". Van de etappe naar Roubaix stelt Kuiper, een specialist op de kasseien - hij won Parijs-Roubaix een keer en werd een- Hennie Kuiper: vandaag kanshebber op de kas seien van de 'Hel van het Noorden'. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN maal tweede in een Tour- rit door de Hel - zich niet veel voor. „In de Tour heb ik maar een keer goed gereden op de kas seien. Dat was in 1980, toen ik met Hinault weg was. Morgen is het niet zwaar genoeg om er wat van te maken. Er zitten maar 12 kilometer kas seien in. Die rit is alleen goed voor een keer on deruit gaan". PONT AUDEMER - Gerard Veldscholten had gisteren in de be slissende ontsnapping een verdedigende rol. Hij moest de positie van Eric Vanderaerden beschermen. Het defensieve koersen van Veldscholten bleek uiteindelijk tevergeefs, want de Deen Kim Andersen nam de gele trui van Vanderaerden over. Veldscholten: „Ik heb in het begin heel even meegereden. Daarna heb ik zoveel mogelijk gestoord. Hennie Kuiper zei te gen mij dat ik moest meekoersen, maar dat nam ik voor kennis geving aan. Het was toch logisch dat ik aan de trui van Vande raerden dacht. Met het oog op een etappezege had het voor mij ook weinig zin om mee te werken, want ik ben nu eenmaal geen sprinter. Ik heb gewacht op een kans in de slotfase. Ik heb een paar keer geprobeerd alleen weg te komen. Daar lag het tempo echter te hoog voor". Veldscholten, die de ploegdiscipline dus niet aan zijn laars lapte, hoopt kort na de Tour rond te komen over een contract voor volgend jaar. Veldscholten: „Post krijgt de eerste kans. Hij moet me maar een bod doen. Staat het me aan, dan blijf ik. Vind ik het te weinig, dan zoek ik iets anders". Van onze speciale verslaggever PONT-AUDEMER - Jan Raas heeft besloten hardloper te worden. In de ronde van Frankrijk heeft de debuterende ploegleider zich voorgenomen elke ochtend zes kilometer hard te lopen. „Anders word ik te dik", vertelde de Zeeuw gisteren voor de start van de vierde Tour-etappe. „Vijf of zes kilo mag ik wel aankomen, maar beslist niet meer. Een beetje fietsen is te tijdrovend, dus ga ik maar een beetje hardlopen. Het valt anders niet mee. Ik heb flinke pijn in de kuiten". Overigens zijn de renners zeer te spreken over Raas als ploegleider. „Jan is zeer rustig", meende Joop Zoetemelk, „dat komt misschien wel omdat hij eindelijk eens een keer Parijs gaat halen". Dezelfde Zoetemelk, die in december 39 wordt, overweegt op het ogenblik nog een jaar aan zijn reeds lange loopbaan vast te knopen. De beslissing hangt af van zijn prestatie in deze Tour. Als hij positief besluit legt Raas hem graag een nieuw contract voor. Volgens de kersverse ploegleider zal de Kwantum-formatie voor volgend seizoen, als hi] naar de ronde van Italië wil trekken, nauwelijks wijzigingen onder gaan. Televisie: Nederland II: 15.0Q uur rechtstreeks verslag van de vijfde etappe van Neufcha-, tel-en-Bray naar Tourcoing; Tevens verslag van de tennis-( kampioenschappen van Wim bledon. Nederland II: 18.20-18.40 uur samenvatting van de vijfde etappe. BRT I: 15.45-17.00 uur recht, streeks verslag van de vijfdè etappe van Neufchatel-en-' Bray naar Tourcoing. Radio: Hilversum 1:14.03-17.00 uur radio Tour de France. Van onze speciale verslaggever PONT AUDEMER - Bernard Hinault heeft zijn excuses ge maakt tegenover de Franse to, tograaf, die hij na de van de ploegentijdrit in rou gères een vuistslag toediende, j De Breton heeft al vaker impulsief gereageerd op eert opdringende mensenmenigte. Het vorig jaar ging Hinault met een stakende arbeider op de vuist, die hem in Parijs-Ni- ce de weg versperde. „Wij zijn ook arbeiders, dwangarbei ders zelfs", riep Hinault d% staker toe, „en daarom heb je dit verdiend". En hij gaf hijl hem een slag op de kaak. 71 pO NT AUDEMER - Gerrit Solleveld, tomatenkweker uit De Lier in het Westland, stapte als Nederlands ama teurkampioen het leger van beroepsrenners binnen. Het jaar voordien werd hij in Engeland wereldkampioen op de honderd kilometer. Er werd veel van hem ver wacht bij de profs. Het werd weinig in het eerste prof jaar. Althans op zijn erelijst. vei ter ter he bel ste wc als dei „Voor de ploeg heb ik best Van onze speciale verslag PONT AUDEMER - „In d« wist ik dat ik niet meer stut heel sterk. Voor het eerst in wel echt zenuwachtig gewe onder het spandoek dat de aangeeft doorreden, werd kalm." „Normaal krijgen ze me niet wicht. Maar deze ronde met de er op staat en de massa's mensen toch wel wat". Gerrit Solleveld (24) won in Normandië als 39ste Neder lander in 82 jaar tijds een etappe in de Tour de France. Om dit succes te bereiken had hij slim gemanoeuvreerd, 's Ochtends voor de start had Jan Raas een duidelijke op dracht gegeven: „We gaan met alle vluchten mee!" En Solle- Van onze speciale verslaggever PONT AUDEMER - Met de rit-zege van Gerrit SoUeveld wfcrd het in Pont Audemer een feestdag voor de ploeg van Raas. Van der Poel nam de bergtrui van Maarten Ducrot over. Solleveld was al aan zijn winnende sprint begonnen toen er toch nog een kleine dótnper over de festiviteiten zou vallen. Vijf kilometer voor de eindstreep, midden in de volle jacht kreeg Joop Zoete- mek een lekke band. Henri Manders gaf onmiddellijk zijn wiel af. Ducrot en Nijdam stopten om Joop terug in het pfloton te brengen. Dat moest gebeuren onder levensge vaarlijke omstandigheden tussen de auto's door. Het luk te op het nippertje doordat Nijdam de ziel uit zijn lijf trapte. Ducrot werd gelost, Zoetemelk sloot net op tijd aan Mj het peloton. „Pfff", ver zuchtte de veteraan, „zonder <te jongens had ik het nooit gered". Van onze speciale verslaggever PONT AUDEMER - Hennie Top, Petra de Bruin en Petra Groen kregen gisteren 11 secon den terug van de jury, die de drie Nederlandse meisjes maandag ten on rechte met een achter stand van 40 seconden op Heieen Hage had geklas seerd. Hennie Top: „Wij wa ren aangekomen in het Peloton, dat een achter stand van 29 seconden had. Toen wij de uitslag under ogen kregen, heb ben wij meteen geprotes teerd. Gelukkig is het Protest toegewezen". veld gekn voor Joop tein. ren" gaat Zo veld sprir volgr gelul And< naul (van bij z< mati geer< van derd. elke klass Veld: son Post niet ploeg sprir len geklc Eei was de ko varei wel e verig gen v Aa uur i ting fietst Hij h slech gewo een profs Nede weret rit in van wach sings] wekei Zwed Stock Sollev Hij w droeg nog d met 1 ronde Gome den hij <x) heder hij ge en eh Pont later initia Als schoo tijd n 'Kann uitslag van de vierde etappe is: «MJeveld (Ned-Raas), 239 km in i ,J™ (met tijdvergoeding 6.31.16), Bafi?' (Ita-Boifava) z.t (6.31.26), 3. „„ênedooren (Bel-Godefroot) z.t. la -ohen (Ned-Post), 6. Herre- /'■-Meza), 7.Andersen (Den- SV™1). allen in dezelfde tijd als 'eveld, 8. Lieckens (Bel-Godef- «9 op 46 seconden, 9. Kelly (Ier- 5L^ibaldy), 10. Van der Poel tm-Raas), 11. Matthijs (Bel-De '(„Po). 12. Van Brabant (Bel- Si sl' 13. Lauraire (Fra-Oca- «U4 Wijnants (Bei-Wouters), 15. Jtoert (Bel-Swerts), 16. Castaing j^-Berland), 17. Peiper (Aus- and), 18. Murga (Spa-Pemre- na), 20. P< nands (Aus-; Griba gen (b Mingti 61. Va nen (1 Köchl Kimpe Post), Teun Rooks (Ned-I 112. Jan Swert 125. D Shapi (Ned-1 als Li Raas) let (F ven: Cerri weger

de Stem | 1985 | | pagina 6