ht liek Tilburg erkent gewetensbezwaren ambtenaren niet 6 Drama medicijnen hier onmogelijk VANWEGE SCHADELIJKE STOF CADMIUM Museumvereniging vreest sluiting tientallen musea Raad van State tikt Brinkman op vingers Ondernemers meer op zichzelf aangewezen Korthals: porno brutaliteit neemt af ?AGINA 2 ■BINNENLAND PAGINA 3. BVAKABO WENST REGELING BINNENLAND Overleg Aandacht EX- TWEEVERDIENERS Ontslagen niet terug te draaien STAAT BEPERKT KREDIETGARANTIES Pleidooi voor verbod op reclamevliegen Politiebonden trekken kort geding in ZEVEN BRITTEN OP RAND VAN DOOD DOOR FOUT ORGANON Brief Ter Beek en Nijpels aan Sovjet-leider Burgemeester weigert uitwijzing rote plaats I bestrijding 1 en contact leen leraar lb zijn oplei- l;ere partij- lelijk teken I beschouwd I van de re- listische eli- lj studeerde len leraren- Jisi. Maar al |j zijn aan- Irrière in de |e in 1965 de van de nunistische fcevarnadze P het poüt- bste orgaan le, maar hij |de Georgi- april 1985 ie verwach- Fdigen in - In drie nieu- Ierden geko- I tburo. Toch Tarschijnlijke let volledige Jegens zijn len relatieve l-s in de Sov- 1 te danken zijn goede blai Stsjelo- Jzan Binnen- l.(RTR/UPI/ fct van 1977 pk regen, het ie Opperste orbeeld alle verdragen ardoor Gro- ^rijke positie Jok op mili- )0 ft het Presi- angrijke be lt presidium ndere de sa- Ide Defensie- Ijet-Unie, het fmilitaire or- en heeft een bij de be- P opperbevel- Sovjet-strijd- I van de twee over Gromy- bv is volgens Jen noodzake- |omdat de po- artijleider in bg steeds om- nu Gromyko ordiger van len nationale peeft verbon- i de partij lei- litspositie van Idelijk verbe- pomt nog dat Gromyko - I pleegvader - >ft te zien en aan de uit- leid.(ANP) ikend als een zakelijke on- |Het zeer grote handelsbalans met de DDR miljoen gul- klgens de Oost- [adeur enigzins :t tekort is ge- gevolg van de in de Neder- ■ken wordt ge in een aantal rordt meegere- Oostduitse het tekort van inzienlij k klei- |en lagen de te- handelsbalans Oostduitse zij- >hmeyer. jaar, 1982, was een dramati- itering van het ie Nederlands- indel. De totale an goederen en ide in dat jaar ;nt. Deze ver was volgens |het gevolg van poging van de president Ro om de Oost- Jaan banden te |e crisis in Polen jlingsproblemen Jië werd ook de iigheid van de el getrokken." bilaterale eco- ■trekkingen zich ;n volgens plan is het volgens ieur uitgesloten ne van de handel -land en de DDR ilair kan uitbrei- veer 70 procent jndel vindt vol- ak plaats met de de Comecon, ter- oot deel van de jiet Westen op de jn is gepland en ligt", aldus am- Strohmeyer. ,yUbNSDAü 3 JUL11985 DM T 28 JJLBUKU (ANP) - De ge- ieenteraad van Tilburg heeft besloten gewetensbezwaren vJn ambtenaren niet te erken- jtn. Het besluit werd genomen ujdens een door de PvdA aan- evraagd interpellatiedebat, jlet de uitkomst van het debat jordt het ontslag van de reeds «schorste medewerker van de Tilburgse sociale dienst K. van Dooren definitief. Deze had eerder zijn gewe tensbezwaren tegen de invoe ring van de voordeurdelers- maatregel kenbaar gemaakt. Van Dooren, die vijf en een half jaar bij de sociale dienst werkzaam was, zal tegen zijn ontslag juridische stappen on dernemen. De Tilburgse raad schaarde zich aldus achter een eerder genomen principebesluit van het college van burgemeester en wethouders. Dat acht het niet goed denkbaar dat een ge meenteambtenaar gewetens bezwaren kan hebben tegen het uitoefenen van zijn func tie, omdat het immers om de mocratisch genomen beslissin gen gaat. Bovendien hoort een eventuele toetsing van gewe tensbezwaren niet op gemeen telijk niveau thuis. Daarvoor is een landelijke regeling no dig, zo vinden b en w. Het Tilburgse besluit staat haaks op de wijze waarop eer der in Alkmaar op een gewe tensbezwaarde ambtenaar is gereageerd. Daar werden de gewetensbezwaren van een ambtenaar van de sociale dienst wèl erkend. Ook in Am sterdam, Oud-Beijerland en Dordrecht wordt minder ri goureus op gewetensbezwaren van ambtenaren gereageerd. Er moet een algemene rege ling komen voor ambtenaren met gewetensbezwaren tegen het uitvoeren van bepaalde ta ken. AbvaKabo-bestuurders A. Regeer en J. van Herpen stellen dit in het bondsblad Aaneen. Aanleiding is de op dit moment actuele kwestie van de voordeurdelersrege- ling, maar zij verwachten in de toekomst nog veel grotere problemen als bij voorbeeld ambtenaren taken moeten uit voeren in verband met de plaatsing van kruisraketten. A.ctie tegen bierkratten Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Vijf consumenten- en milieu-or ganisaties hebben bezwaar tegen de samen telling van de nieuwe kratten van Heineken en Amstel bier. Zij denken er o.m. aan het publiek te adviseren geen bier te kopen in gele of rode kratten omdat daar de schadelijke stof cadmium in zit. Volgens drs. Lucas Reijn- jers van de Stichting Natuur a Milieu is over de mogelijke 'acties tegen Heineken nog geen besluit genomen. Er wor- ien ook meer ludieke benade- jgen overwogen. De vijf organisaties (Ned. hereniging van Huisvrouwen, Consumentenbond, Konsu- aenten Kontakt, Milieudefen sie en Natuur en Milieu) heb- iben de afgelopen maanden ge probeerd Heineken te bewe- de order voor de vervan- van de huidige kratten te veranderen. Maar volgens een voorvoerder van de brouwerij daar niet meer aan te tor nen. Er zouden (nog) geen ge schikte vervangende kleur stoffen zijn en de firma hecht aan de kleur vanwege het mago van het produkt. Heineken heeft wel besloten ee te doen aan een onderzoek koningsrecht DE betaling (op postkantoren) door abonnees van telefoon- tosten inclusief een stortings- recht van 2 gulden is slecht ge tallen bij het PvdA-kamerlid Van der Doef. Hij wil van staatssecretaris Scherpenhui- tt (Verkeer) opheldering er deze gang van zaken. In schriftelijke vragen wijst Van Ier Doef erop, dat het stor- ingsrecht tot voor kort voor stoning van de telefoon- iienst zelf kwam. keest DE rechtbank in Almelo heeft Sn 58-jarige man uit Twente de afgelopen twintig jaar acest heeft gepleegd met zes tan zijn zeven dochters ver- ïrdeeld tot drie jaar gevan genisstraf. De eis luidde twee jaar gevangenisstraf. De man heeft bij de dochters vier kin ieren verwekt. Er bestaan •ermoedens dat hij met twee san deze kinderen die inmid- zestien en zeventien jaar ajn ook sexuele omgang heeft gehad. brutale dief SM 26-jarige Nijmegenaar ïeft geprobeerd door hem ge- Men cosmetica en kleding te «handelen in het hol van de eeuw: het Nijmeegs hoofdbu- leau van politie. Hij bood het ■PUl, waaraan de prijskaartjes hingen, te koop aan aan su plaatsgenoot, die in een tomer van de recherche zat te 'achten. Hij kon in de hal van iet bureau worden aangehou- ien. Vnbtenarenstatus DE PTT-directie en het perso- "eel zijn het met elkaar eens Jat de ambtenarenstatus van Set PTT-personeel gehand haafd moet blijven, hoe ook de "homstige rechtsvorm van "PTT eruit komt te zien. Dat Jasft de bijzondere commissie h'n overleg bij de PTT laten «ten, na afloop van het eer- Je overleg dat zij met de be- 'Ujfsleiding heeft gevoerd 'er de aanbevelingen van het "aandag verschenen rapport au de commissie-Steenber- 'fieven-oorlog Stadspost Eindhoven is be nnen met een tarieven-oor- '6- In de maanden juli en Justus wordt alle drukwerk 'tergd voor 30 cent. Een "ordvoerder van de Stads- heeft dat meegedeeld. naar alternatieve kleurstoffen voor verpakkingsmaterialen. Mede in opdracht van het mi nisterie van VROM (Milieu) en de betrokken produktschap- pen gaat de Stichting Verpak king en Milieu daarnaar stu die doen. De uitkomsten wor den echter pas over twee jaar verwacht en dan zijn de nieu we Heineken- en Amstelkrat- ten al lang in gebruik. Volgens de zegsman van Heineken is er ook overleg gaande tussen de onderne ming en het ministerie over de manier waarop het materiaal van de nieuwe kratten, als ze mettertijd moeten worden vervangen, het best kan wor den verwerkt. Dat heeft geen betrekking op de vervanging van de huidige kratten, die dit jaar haar beslag moet krijgen. Reijnders c.s. hebben beden kingen tegen de samenstelling van de kratten omdat ze na gebruik worden omgesmolten en de schadelijke stof dan in het milieu kan terechtkomen. Er worden dan bijvoorbeeld kweekbakken of kleerhangers van gemaakt. Die komen ge leidelijk bij het huisvuil te recht. Via vuilnisbelten kan het niet afbreekbare cadmium vervolgens het drinkwater en dus de voedselketen bereiken. Volgens drs. Reijnders kan een teveel aan cadmium in het menselijk lichaam nierklach ten veroorzaken. Als de stof via verbrandingsovens in de lucht terechtkomt, zijn er bij te hoge concentraties risico's van longkanker. De milieu-organisaties heb ben ook andere acties gevoerd tegen het gebruik van cad mium. Eén van de resultaten is dat er nu een studie wordt verricht naar het gebruik van oplaadbare (nikkel-cadmium- )batterijen. Ook tegen over matig gebruik van cadmiuin houdende kunstmest is be zwaar gemaakt. Heineken, aldus Reijnders, is nu het mikpunt geworden omdat het om een enorme hoe veelheid materiaal gaat, waarin tenminste 40 ton cad mium wordt verwerkt. Het bedrijf is bovendien marktlei der en het gaat om een pro dukt dat gemakkelijk publici teit trekt. Heineken wacht intussen allerminst gelukkig met deze aandacht op een eventuele campagne van de vijf. „We hadden gehoopt dat we meer begrip zouden ontmoeten, ze ker nadat we onze medewer king aan een studie hebben toegezegd", aldus een woord voerder. DEN HAAG (ANP) - Volgens minister Korthals Altes (Jus titie) is er sprake van vermin dering van de porno-brutali teit. Bij de behandeling in de Eerste Kamer van een voorstel tot wijziging van het wetboek van strafrecht constateerde de bewindsman een duidelijk te rugtreden in de brutaliteit waarmee pornografisch mate riaal tentoongesteld wordt. Dit opmerkelijk verschijn sel doet zich voor sinds het aanvaarden door de Tweede Kamer van de voorgestelde wijziging, die vooral is bedoeld om jongeren (beneden de zes tien jaar) te beschermen. Jaren na de auto-slaaptrein introduceren de Nederlandse Spoorwegen de fiets-slaaptrein. Daarmee wordt ingehaakt op de markt, want sinds enkele jaren willen toeristen fietsen tijdens een vakantie in het buitenland. De Fransen hadden die behoefte al eerder door en verhuurden fietsen aan hun stations. Nu kan men dus de eigen fiets meenemen. - foto amp HOORN (ANP) - De Nederlandse Museumvereniging vreest de sluiting van tientallen nu nog door het rijk ge subsidieerde musea als de Tweede Kamer instemt met de vorige week door minister Brinkman (WVC) ingediende Nota Museumbeleid. Veel musea worden in elk geval bedreigd in de 'uitoefening van hun nor male taken'. De nota is te eenzijdig gericht op geld, aldus de vereniging. Minister Brinkman wil het museumbeleid decen traliseren. De koppelsubsi dies aan niet-rijksmusea zullen worden beëindigd. De lagere overheden moe ten wat dit betreft de ta ken van het rijk overne men, aldus de nota van de bewindsman. De Museum vereniging meent dat veel provincies en gemeenten echter onvoldoende zijn toegerust of niet bereid zijn om de hen toegedachte rol te spelen. De vereniging betreurt het verder dat de nota zich beperkt tot Brinkman's eigen ministerie: een groot aantal door andere minis teries bekostigde musea blijft buiten beeld. De mu seumvereniging noemt dit een gemiste kans om nu eindelijk eens tot één to taal museumbeleid te ko men. De vereniging acht het niet uitgesloten dat de centralisatie leidt tot ver brokkeld beleid. De museumvereniging maakt zich tot slot zorgen over de financiering van een aantal door de minis ter bepleite nieuwe initia tieven. „Voor de plannen rond het nationaal foto-in stituut en een nationale natuurhistorische presen tatie blijkt in het geheel geen geld beschikbaar", al dus de NMV. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De boetes, die minister Brinkman (WVC) aan een aantal omroepen heeft opgelegd voor vermeende sluikreclame, zijn onjuist of te hoog. De afdeling rechtspraak van de Raad van State vindt dat Brinkman fout of onzorgvuldig gehandeld heeft toen hij in ja nuari zijn strafexpeditie tegen de NOS, Teleac, KRO, AVRO, Veronica en TROS uitvoerde. De Raad heeft alle besluiten van de minister vernietigd. Desondanks ziet de minister van WVC in de uitspraak van de Raad van State een aanzienlijke steun voor zijn beleid. Brink man zal zich na donderdag, wanneer de overwegingen van de Raad bekend zijn, beraden over wat hem nu te doen staat. De uitspraak van de raad biedt Brinkman de gelegenheid in een aantal gevallen lagere boetes op te leggen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De mensen die begin dit jaar ontslag hebben ge nomen uit angst voor de tweeverdienerswet, hebben weinig kans hun oude baan snel terug te krijgen. Dat zeggen de Stichting Centrale Raad voor de Gezinsverzor ging en de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland. Deze organisaties trokken begin van dit jaar aan de noodbel, omdat veel van hun part-timers ontslag namen uit angst voor de nieuwe fiscale maatregelen. Het ging meestal om vrouwen die, naast hun partner met een volledig inkomen, een baantje van enkele uren in de week hadden. De schade voor deze tweeverdieners blijkt achteraf wel mee te vallen, maar de „paniek-ontslagen" zijn niet meer terug te draaien, omdat de meeste vacatures al weer zijn opgevuld. In to taal gaat het om ruim tienduizend mensen. De tweeverdieners die wel zijn blijven werken, en vóór I april een verzoek tot „teruggaaf voetoverheveling" hebben gedaan, krijgen begin van deze maand geld van de belasting terug. In to taal wordt dan aan zo'n honderdduizend mensen ruim honderd miljoen gulden terugbetaald. Van een onzer verslaggers DEN HAAG - Banken die geld lenen aan het midden- en klein bedrijf krijgen voortaan over niet meer dan de helft van het to tale verstrekte krediet een garantie van de Staat; ling, de vrees geuit dat veel ondernemers van voorgeno men investeringen zullen af zien omdat zij de financiering nu niet meer rond kunnen krijgen. Het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Ver bond (KNOV) neemt aan dat van de 1,5 miljard onder Staatsgarantie gefinancierde investeringen een aanzienlijk deel achterwege was gebleven als de faciliteiten van de over heid er niet waren geweest. In feite, zo betogen de on dernemers, is de staatsgaran tie teruggebracht van in prin cipe 100% naar 45%, namelijk 90% van ten hoogste de helft van de totale 'vreemde' finan ciering. Eén van de gevolgen is dat de rentelasten voor de be drijven kunnen stijgen. Het niet gegarandeerde deel van de leningen zal een hoger ta rief kennen en bovendien zijn de afsluitkosten sterk ver hoogd. De gewijzigde regeling houdt overigens mogelijkhe den open voor bijzondere steun, zoals het vermogens- versterkingskrediet en de bij zondere hypothecaire geldle ningen. Het vermogensver- sterkingskrediet dient tot aan vulling van het eigen vermo gen van een bedrijf tot maxi maal 20% van het balanstotaal. Het is in feite een achterge stelde lening en in bepaalde gevallen zit er ook een 'zachte' rente aan vast. Ook de garantie op het nor male bedrijfskrediet kan ver der gaan als het aanvragen betreft van vernieuwende be drijven waarin de adviserende instellingen een goede toe komst zien. .tien procent van het gega randeerde krediet blijft voor rekening en risico van de bank in kwestie; .het eigen vermogen moet tenminste 10% van de totale balanstelling van het betref fende bedrijf bedragen. Dat zijn enkele van de wij zigingen in de kredietregeling voor het midden- en kleinbe drijf zoals die vorige week van kracht is geworden. Staatssecretaris P. van Zeil heeft de regeling veranderd omdat de banken telkenjare voor grotere bedragen aan klopten bij de Staat als borg. In 1981 moest 40 miljoen wor den uitgekeerd, in 1984 al meer dan 100 miljoen. Die budgettaire overwegin gen noemt hij in de toelichting op de nieuwe regeling als laat ste. De kredietzaken kunnen nu sneller worden afgehan deld. De uitsterste termijn is nu op twee maanden gezet, terwijl het tot dusver wel drie maanden of langer kon duren. Aan de speciale positie van de Nederlandse Middenstands Bank is een eind gemaakt. Het merendeel van de kre dieten kan door de banken zelf, al dan niet na het inwin nen van advies van het Cen traal Instituut Midden- en Kleinbedrijf of de Rijksnijver- heidsdienst, worden afgehan deld. Alleen bij kredieten bo ven de 320.000 komt een cen trale beoordelingscommissie in het spel. Boven 800.000 kijkt Economische Zaken er zelf naar. De organisaties van het midden- en kleinbedrijf heb ben het afgelopen jaar, in de discussie rond de nieuwe rege- UTRECHT (ANP) - In na volging van Zwitserland zal er in ons land een alge meen verbod op reclame- vliegen moeten komen. De voordelen voor de za kelijk betrokkenen wegen niet op tegen de ernstige overlast voor tienduizen den mensen. Dat stelt de Stichting Natuur en Milieu in een rapport 'Reclame- vliegen: een hinderlijke boodschap'. Hinder door reclame vliegtuigen treedt vooral op bij mooi weer in de na bijheid van zogenaamde doelgroepen, zoals sta dions, optochten, winkel centra, stranden en water sportcentra. Het probleem is extra groot doordat be zoekers zich moeilijk aan het iawaai kunnen ontrek ken, aldus de stichting. Bij de Rijks Luchtvaart Dienst zijn aanvullende maatregelen in voorberei ding, zoals een geringe verhoging van de toegesta ne vlieghoogte, een maxi maal aantal vliegtuigen per formatie en op bepaal de dagen een vliegverbod, maar daarvan verwacht SNM weinig verbetering. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De politiebon den hebben het kort geding te gen minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) ingetrok ken. Gisteren hebben de bon den - na overleg met de minis ter - daartoe besloten. De bonden kwamen in het geweer toen bekend werd hoe veel nieuwe banen de arbeids tijdverkorting bij de gemeen tepolitie opleverde. Volgens de berekening van de bonden zouden deze korpsen samen 650 nieuwe mensen in dienst kunnen nemen, volgens die van Rietkerk 550. Van een onzer verslaggevers LONDENOSS - Het is onmogelijk dat ook in Nederland ongelukken gebeuren door een dramatische fout met genees middelen van Organon. Dat zegt het bedrijf in Oss, dat ver antwoordelijk is voor enkele tragische ongevallen in Britse ziekenhuizen. Daarbij verloren minstens zeven pa tiënten bijna het leven. Het gaat om een fout met een naar Engeland geëxporteerd geneesmiddel, dat wordt gebruikt door astmapatiën ten. Eind vorige maand bleken enkele van de 55.000 verkochte ampullen een andere inhoud te hebben. Er zat ook een spierverslappend middel in, dat dodelijk kan zijn. De fout kwam aan het licht, toen ast mapatiënten in Londense ziekenhuizen in levensgevaar kwamen na toediening van het uit Oss afkomstige middel. Na onderzoek bleken de ampullen ook een spierverlammend middel te bevatten dat bij operaties gebruikt wordt. De combinatie bracht minstens ze ven patiënten in levensgevaar. Hun ademhaling viel stil en ze moesten ge reanimeerd worden. Alle verkeerde ampullen zijn uit de handel gehaald en Britse artsen heb ben een verbod gekregen het middel nog te gebruiken. In afwachting van een nader onderzoek moeten de artsen andere anti-astmatische middelen ge bruiken. Een woordvoerder van Organon zei gisteren dat het er naar uitziet dat de Britse patiënten geen blijvende schade zullen ondervinden van de fout. „Over schadevergoeding is nog niet gespro ken. Eerst moet onderzocht worden wat er precies is gebeurd", aldus de woordvoerder. In het bedrijf wordt nu onderzocht hoe de geneesmiddelen per ongeluk in verkeerde ampullen terecht konden komen. Dat er ook in Nederlandse zieken huizen ongelukken kunnen gebeuren, sluit Organon 'absoluut' uit: „Het mid del is hier niet in de handel gebracht". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het weigeren van inreisvisa door de Sovjet- Unie aan de kamerleden Ter Beek (PvdA) en Nijpels (VVD) druist in tegen het Helsinki- akkoord en tegen de normale, geciviliseerde betrekkingen tussen staten. Dat constateren de twee parlementariërs zelf in een brief aan Sovjet-leider Gor- batsjov en in een reeks vragen aan de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van den Broek. Voorzitter Ter Beek van de Kamercommissie voor Buiten landse Zaken en VVD-fractie- voorzitter Nijpels vroegen een visum aan voor een korte reis naar Moskou om een bezoek te brengen aan Irina Grivnina die herhaalde vergeefse po gingen deed om een uitreisvi sum naar Nederland te krij gen. Het tweetal schrijft Gor- batsjov dat ze nog steeds een visum willen, waarbij ze wij zen op de in het Helsinki-ak- koord vastgelegde vrije uit wisseling van ideeën, perso nen en informatie. Ter Beek en Nijpels herin neren de Sovjet-leider aan diens opmerking dat hij bereid is met het westen „gecivili seerde betrekkingen" te on derhouden. Aan minister Van den Broek vragen Ter Beek en Nijpels om een protest in te dienen bij de regering van de Sovjet-Unie en aan te dringen op het alsnog verlenen van de visa. WOGNUM (ANP) - Burge meester H.J. de Nijs van de Noordhollandse gemeente Wognum zal niet voldoen aan de opdracht van de staatsse cretaris van Justitie het in zijn gemeente verblijvende Argen tijnse gezin Scelso voor 4 juli uit te wijzen. Een ambtenaar van de Di rectie Vreemdelingenzaken van het ministerie van Justitie liet de burgemeester maan dagmiddag weten dat de uit zetting kon worden opgeschort tot de uitspraak in het kort ge ding dat 1.015 inwoners van Wognum tegen de staat heb ben aangespannen en dat op 10 juli voor de president van de Haagse rechtbank zal dienen. Dinsdagochtend bleek ech ter dat deze schorsing ten on rechte was verleend. Daarop gaf het ministerie de burge meester opdracht de uitzetting alsnog voor 4 juli te bewerk stelligen. „Op deze hoogst one legante en onfatsoenlijke ma nier ga ik niet met mijn inwo ners om. Ik zal tot de uit spraak van het kort geding wegens deze onzo. ildigheid geen opdracht to twijzing geven", aldus bi ;meester De Nijs.

de Stem | 1985 | | pagina 3