ZEELAND 1 George Z Sponselee oud en zilver voor trouwe vakbondsleden 1 wereld aan. Offil STEM 'Zeeland helpt Nepal' overschrijdt twee ton Midzomerfuif Cecilia moet begrip worden R. Danckaert eerste in wedvlucht Chateau roux EN THUIS. naar uithoek, n drukke baan een rustig 4 "at, eveneens. 1 enzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat "die- zelfde situatie eenzaam gevoel. ekt, komt u wel- ?n, volleybal, een 'estdorPe samen gezellig amen koken e schoolkantine? i de eenzaamheid De een pakt een vriendin. )uurt en als u let nummer van - p de achterzijde trale nummer veg wijst naar de iformatie over de aats. HELPT NEPAL WOENSDAG 3 JUL11985 ren erspectieven, eur.„ SIRE VAN ZEELAND IET SPOOK VAN KLOOSTERZANDE Stuipen Plaatselijk nieuws SCHOOL TERNEUZEN GEEFT LAATSTE ZETJE examens SCHORREN GROOT BUITENSCHOOR EN GALGENSCHOOR Brakwater schorren Plantengroei Dourdan e Stem, 076-23697 7 r erdchng van arbeid /n we 't wel eens. Man ben dezelfde rechten tri recht op geli/ke kan os bi/ de wet geregeld thuis? Iers ook arbeid, ook dat werk eerlr/k Aeë/e Reclame. Van onze correspondent [êUVV-NAMEN - Tijdens jaarlijks gezellig samen- van de hout- en bouw- Jïd afdeling Nieuw-Namen feestzaal Tilleman werden see leden gehuldigd vanwege >H j» T22 PAGINA ZEELAND 2 hun trouwe lidmaatschap. Voorzitter Jo van Hecke reikte de gouden speld uit aan Jozef van Roeyen, die 40 jaar vakbondslid is. Alfons Belyen- berg kreeg zilver voor zijn 25- jarig lidmaatschap. Daarnaast mochten beide heren nog een envelop met inhoud in ont vangst nemen. Voor de dames waren er bloemen. Na de gebruikelijke maal tijd werden nog enkele rondjes bingo gespeeld. De hoofdprij zen werden gewonnen door F. van Eeken, A. Driedijk, Joh. Pieters, mevr. Driedijk, mej. P. van Hecke, mevr. Leenknecht en mej. P. Verhelst. Twee ex tra prijzen gingen naar Jo Pieters en Jozef de Weyn. Rentmeester rond geen rust Hieronder niets invullen il BijkAgtsch,114 Straatcode Reden: Verzendwijze: Vak.geb. Portik.: Toezending van: i bonnen verzonden ij Van onze correspondent DOSTERZANDE - Wie aan spookkastelen ikt, denkt aan Engeland. Dit land is het va lland bij uitstek van aan sombere burchten (srbonden zielen, die na de dood maar geen list kunnen vinden. Een Engelse auteur, Horace Walpole, startte in 1764 fs onbedoeld een literaire traditie met de publikatie :a de roman 'The Castle of Otranto!' De 'Gothic no- tl', een genre waarin steevast eeuwenoude kastelen abdijen met bijbehorende spooksels aan de orde uren, was geboren. raas in een vurige wagen de omgeving van het Oranjedo mein doorkruiste. Ook zag men hem wel op een vaal paard rond het vorstelijk huis rijden. Toen dit huis in 1856 werd afgebroken, verwachtte men dat het spook ook wel zou ver dwijnen, temeer omdat de toe gangen tot de spookkelder werden dichgemetseld. Maar niets was minder waar. Kwaaie Bornes werkte zijn onstoffelijke gedaante gewoon uit de kelder en dook sinds dien dan hier, dan daar op in het Land van Hulst, zijn ge spook verrichtend vanuit vel den en kreken. Tot zelfs bij de grens bezigde men de uitdruk king: 'Wat een Bornes van een jongen is dat!' En dat was be slist geen compliment. t/m do. m.d. Oranto ligt overigens niet in [-geland, maar in Zuidoost- tiliè. Op het Europese vaste- aid woekerden immers even- as vanouds dergelijke over keringen. Ook aan vele Ne- ïrlaandse kloosters en kaste- jizijn sagen verbonden. Wat Zeeland betreft: velen jillen wel eens gehoord heb- «n van de middeleeuwse amanderij der Tempeliers 3; Zaamslag, waar het nog «iwenlang gruwelijk moet ibben gespookt. Maar ook el- irs in deze omgeving hebben iden rondgelopen, die na hun tod het aardse leven niet aden verlaten. De kerk van Kloosterzande tijdens een van de autoloze zondagen in het verleden. Autoloos; maar ook spookloos? franje Waar eens de in 1575 ver aste Cisterciënzer klooster- al ïlTer Zande was gevestigd, Jat nu de hervormde kerk m Kloosterzande. Deze kerk eigenlijk de in 1609 her- ■iwde kapel van de klooster- if. Nadat Hulster Ambacht 1645 definitief op de Span- srden was veroverd, kwa- a de gronden van de voor at alige kloosterhof aan de 4 van Oranje, die bij de :f Bk een groot huis met een liinsenzaal' liet bouwen. In ithuis hebben de Oranjevor- zich vaak teruggetrok- Waren zij dan niet bijgelo- t? Want juist op deze plaats éft het beruchte spook van Msterzande, Bornes ge- iimd eeuwenlang huisge- iuden. Bornes was een ziel -geen rust kon vinden; hij tolde rond in de kelders van (I vorstelijk huis, blies de arsen uit van werklieden i er moesten zijn, lachte tedstollend, joeg de mensen fe gedaante van een grote ■arte hond de stuipen op het f en werd eenmaal in de aderd jaar gesignaleerd als ■net veel gedonder en ge- De vele vertelsels over Bor nes waarmee men elkaar op lang vervlogen winteravonden in de streek de stuipen op het lijf joeg, hadden hun oor sprong in iemand die bij leven werkelijk een vervelende 'Bornes' was geweest. Eigen lijk heette deze persoon Henri- cus Bornius. Hij was geboren omstreeks 1617, studeerde filo sofie en theologie, en was pro fessor te Breda en Leiden. Toen al nam hij nogal opzien barend deel aan het filosofisch gekrakeel van die dagen. Ten slotte werd hij rentmeester der domeingoederen van prins Willem III te Kloosterzande. Hier leerde men zijn steke lig karaker pas goed kennen. Zelfs binnen de kleine protes tantse gemeenschap die hier sinds 1645 de lakens uitdeelde, was hij gehaat en gevreesd. Zo had hij in 1673 met de predi kant een twist om het bezit van de sleutel van de kerk. Bornius verklaarde in het openbaar dat hij, als hij zijn zin kreeg, de kerk zou dicht spijkeren en ieder die binnen wilde komen op de kop zou slaan. Later nam hij een plank weg, die de predikant Ingel- sche gebruikte om een sloot te overbruggen. De dominee klaagde bij de magistraat dat hij nu een 'vuyle, slibberige ende onbequame' omweg moest nemen om bij zijnkerk te komen. Professor Bornius werd tenslotte veroordeeld om zijn wandaden goed te maken, maar stoorde zich niet aan het vonnis en zette zijn vete met bijna iedereen gewoon voort. Ten einde raad liet de regering van Hulster Ambacht de weerbarstige rentmeester in het gevang werpen. Nood Bornius klaagde onmiddel lijk zijn nood bij zijn werkge ver de prins van Oranje. Deze gelastte terstond zijn rent meester en diens helpers, een schipper en een molenaar, weer in vrijheid te stellen. Zo ontsprong Bornius de dans, maar hij heeft niet lang van zijn overwinning kunnen ge nieten. Nog hetzelfde jaar (1675) stierf hij in Leiden. Mo- - FOTO ARCHIEF DE STEM gelijk werd hij begraven in de kerk bij het prinsenhuis. Zijn zoon J.H. Bornius (1648- ca.1701) volgde hem op als rentmeester. Hulst met omgeving werd zoals gemeld pas in 1645 defi nitief op Spanje veroverd en is mede daarom overwegend ka tholiek gebleven. Het ligt voor de hand dat men na 1645 veel te verduren kreeg van de nieuwe protestantse macht hebbers, die een minderheid vertegenwoordigden en veelal gerecruteerd werden uit ande re landsdelen. Het rooms ge bleven volk zal dus voor een figuur als Henricus Bornius, die eigenlijk een bezettings macht vertegenwoordigde, toch al weinig genegenheid hebben gekoesterd. Voeg hier bij 's mans onuitstaanbare ka rakter en de kiem voor spook geschiedenissen is aanwezig. Bornius' trouw aan zijn broodheer, de prins van Oran je, was evenwel onwankelbaar geweest. Daarom misschien konden de Oranjes zich nu en dan onbekommerd terugtrek ken in hun huis bij de voorma lige kloosterhof. Want het spook Bornes heeft zijn voor malige beschermers ongetwij feld met rust gelaten. Éfinnninff \77 de Stichting Ideële Reclame SlHE 'spanning - Voor de leden de bejaardenbond begint traditionele jaarlijkse ker- s al donderdag 4 juli met grote prijskaarting en een 'Denmiddag in Concordia. kaartliefhebbers kunnen °af één uur inschrijven en 'ven geen inleggeld te beta- Wel wint elke deelnemer prijs. De gebruikelijke ■dstrijd stekbollen op het ■rein bij het bejaardentehuis 11 dit jaar niet doorgaan in 'band met de renovatie- "«aamheden aan 't Ver- ë'D ZOOR ZUIDWEST NEDERLAND "toren "neuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoonnum- !,s op pagina 2. '"ilngstljden: '"■12,30/13.30-17.00 uur. ("actie peuzen. Rein van der "b (editie-chef), Jan Jan- Mplv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport). I's,: Frank Deij, Eugène straeten. Middelburg: Postma. Goes: Aad van '"•ouden. "'dentle-expl. 'cteur Zeeland: C. Privé 01150-95839. Me- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De leerlin gen van de Jacob Catsschool in Terneuzen hebben met de op brengst van hun rommel markt bijgedragen aan de overschrijding van de 200.000 gulden voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. De school hield afgelopen vrijdag als afsluiter van enke le informatieweken over het ontwikkelingsland een rom melmarkt in de school. Het evenement bracht netto ruim 4.100 gulden op, waarvan de helft voor 'Zeeland helpt Ne pal' bestemd was. Het reste rende bedrag gebruiken de scholieren voor de school zelf. Behalve de gehele school was ook een tent ingericht als decor voor de winstgevende spelletjes als sjoelen, grabbel ton en een fotoquiz. Een onge twijfeld drukke dag voor de jonge organisators. De op brengst van de actie wordt in september aan de Commissa ris van de Koningin, dr. C. Boertien, overhandigd. Naast de school heeft nu ook de eerste sportclub - een ten nisvereniging - gereageerd op de actie door het schenken van een gift. 1 GIRO 7475 MIDDELBURG Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De jeugdcommissie van de Koninklijke Harmonie St. Cecilia in Kloosterzande heeft voor morgen (don derdag) voor de eerste maal een midzomerfuif op touw gezet. Iedereen is daarbij van harte welkom. De fuif wordt gehouden in bar Disco Love in de Clooster- straat en begint om 20 uur. De organisatoren willen van de fuif niet alleen een jaarlijks terugkerend eve nement maken, maar, zo voegen ze eraan toe, een begrip in Zeeuwsch- Vlaanderen. ST.-JANSTEEN - Zaal Het Kuip- ken, 71 schutters: Wip 1: hoge vo gel: J. van Kerkhoven; eerste zij vogel: E. de Backer, beiden St.- Jansteen; tweede zijvogel: J. de Waal, Kloosterzande; grootste aantal (4): C. Pieters, St.-Jansteen. Wip 2: hoge vogel: A. Geers, Moer- beke; eerste zij vogel: J. van Kerk hoven, St.-Jansteen; tweede zijvo gel: J. Moorthamer, Kuitaart; grootste aantal (4)W. Letens, Hei kant. HULST - R.K. Jansenius Scholen gemeenschap. VWO: Hulst: Mare Boussen, Sigrid Leenknegt, Anique Mangnus, Jos de Schepper. HAVO: Nieuw-Namen: Ineke Blommaert. Hulst: Harold Hame- linck, Brigitte Lampo, Nicole Peersman. Vogelwaarde: Sabine Kerckhaert. Graauw: Jacqueline Steyaert. De ligging van de schorre- en slikgebieden. Oppervlakte: 215,5 ha 46 ha (1980) in medebeheer, staatseigendom Conservator W. Van Ginhoven, Noordkaai 1, 2060 Merksem Kaart 7/5-6 Kieldrecht-Lillo 711-2 Noordhoek Liggingbuitendijkse gebieden langs de rechter Scheldeoeuer te Zandvliet en Lillo De Schonen van Zandvliet en Lillo vormen samen met het Paardeschor de eni ge brakwaterschorregebieden in ons land. Net over de grens, in Nederland, ligt een gelijkaardig biotoop, het bekende 'Verdronken Land van Saeftinge 4 800 ha groot. Door de intense dynamiek van de wisselwerking tussen land en water, zoet en zout, eb en vloed, komt hier een speciale levensgemeenschap voor met karak teristieke plantesoorten. Als laatste restanten van het eens zeer uitgestrekte ri vier-, geulen- en schorregebied is het behoud ervan dan ook zeer belangrijk. Rond 1940 bleven op Belgisch grondgebied nog 820 ha over. De uitbreiding van de haven van Antwerpen eiste echter een hoge tol, zodat daarvan nog amper circa 140 ha resteren. Typische planten uit dit brakke milieu zijn Zeebies, Lepelblad, Zeeaster, Spiesbladmelde, Kweldergras, Strandkweek, Strandzoutgras en Melkkruid. Naast de botanische rijkdom is er de ornithologische waarde. De schorren bie den nestgelegenheid aan Tureluur, Scholekster, Kluut, Bergeend, Wintertaling, Slobeend, Blauwborst en Kleine karekiet. Tijdens de trek- en winterperiode zoe ken duizenden eenden en steltlopers voedsel in de schorren en op de slibban- kenGrauwe gans, Wilde eend, Wintertaling, Smient, Slobeend, Scholekster, Wulp, Rosse grutto, Kluut, Deze schorren en slikken behoren hierdoor tot de belangrijkste natuurgebieden in ons land. Waar eens 't gekrijs der meeuwen, verstierf aan't eenzaam strand, daar schiepen zich de Zeeuwen uit schor en slik hun land. Komt 't door bovenstaande regels dat je bij het woord schor direct aan Zeeland denkt, eventueel nog aan Groningen of Friesland, maar nauwelijks aan Vlaanderen? Toch heeft Vlaanderen ook zijn schorren, zij het op merkelijk minder dan wij en wellicht zijn ze er daarom extra zuinig op. Dat wil zeg gen: de particuliere natuur beschermers, de overheid minder. Die gaat gewoonlijk pas over tot het veilig stellen van waardevolle gebieden als daar van onderaf op aangedrongen wordt. En dan dikwijls schoorvoetend en allesbehalve van harte: er zijn nog zoveel andere be langen. Dit is niet exclusief Vlaams overigens, dit is in ternationaal. Dat was even terzijde. De Vlaamse schorren liggen met wat fantasie en goede wil in een hoefijzervormige boog om ons heen: de Yver- monding, het Zwin, Groot Buitenschoor en Galgen- schoor bij Zandvliet/Lillo en de schorren in de Durme bij Hamme. Nu zegt u wellicht: „Als ik één schor gezien heb, heb ik ze allemaal gezien. Waarom moeten die dan zo nodig allemaal beschermd worden? Is het niet wat heb berig ze allemaal aangewe zen te willen zien als na tuurgebied"? De opvatting dat alle schorren gelijk zijn is niet juist. We noemden zojuist niet voor niets de vier Vlaamse schorgebieden die bij de Belgische Vereniging Natuur- en Vogelreservaten in beheer zijn of waar ze be moeienis mee hebben. De schorren van de Yzermon- ding bij Nieuwpoort en die van 't Zwin staan beide di rect onder invloed van zee water, het zoute zeewater. Je zou ze zeeschorren kun nen oemen. De Yzerschorren en het Zwin zijn dat beide en toch weer verschillend. Daarover een andere keer. Het Galgenschoor en het Groot Buitenschoor aan de oostkant van de Schelde (rechts als je de wereld van uit Antwerpen bekijkt) zijn brakwaterschorren. Zo ook het Paardenschor of het schor van Den Ouden Doel op de linkeroever ten noor den van de kerncentrale. In feite is dat een voortzetting van Saeftinghe. Daar, in Saeftinghe is zo'n kleine 3000 hectare schor voor inpolde ring gevrijwaard en later aangewezen als natuurre servaat. In 1940 was er in het Schelde/Westerscheldege- bied in Vlaanderen nog 820 ha schor. Met name de uit breiding van de Antwerpse haven heeft daar flinke stukken afgeknabbeld. Het Groot Buitenschoor is 216 ha groot, het Galgenschoor 45, het Paardenschor is kleiner. Dit alles is inclusief slikken. Zuiver schor, op- en aan- Schorren bij Zandvliet. wassen die bij gemiddeld hoog water niet onderlopen, is er nog zo'n 140 ha totaal. Het Paardenschor is nog niet aangewezen als natuur reservaat, al zijn er wel al onderhandelingen tussen de Staat der Belgen en de BNVR om ook dat aan de laatste in beheer te geven. Wat dan nog 't schor van de Durme betreft: dat is een zoetwaterschor. Een zeld zaam fenomeen. Nog wel on derhevig aan getij, want de getij werking is op de Wes- terschelde/Schelde tot op 128 kilometer van de monding merkbaar, alsmede op de zijrivieren Durme, Nete en Rupel. Kijk, zo komen we aan een ander aspect dan het zoutgehalte: de waterbe weging. De getij hoogte neemt stroomopwaarts op een rivier toe tot een zeker punt; daar voorbij neemt die weer af. Is bij Vlissingen het ge middeld tijverschil zo'n 3,50 meter, bij Antwerpen is dat bijna vijf meter. Ook de overstromingsduur is ver schillend. Ruwweg gezegd is bij Vlissingen van eb naar vloed en van vloed weer naar eb elk zes uur. Bij Ant werpen stijgt het water vrij snel, namelijk in vijf uur en een kwartier, maar het doet er ruim zeven uur over om te zakken. Dat heeft weer invloed op de aanvoer van slib en op het afzetten ervan. Als Antwerpen niet baggert tot de dood er op volgt, zit er in één maand tijds voor de deuren van de Zandvliet- sluis acht meter slib. Slib, klei, fijne deeltjes, die zo lekker plakken. Geen zand, dat veel grover is en gemak kelijker te verwijderen. Wat zich voor de sluisin- gang voordoet, gebeurt ook op de schorren en slikken en in de geulen, in natuurge bieden dus. Afhankelijk van wat daar wordt afgezet, zand of klei, ontwikkelt zich de plantengroei. Schorre- kruid, kweldergras en strandkweek op zanderige plekken; zeekraal, zeeaster, biezen en riet op de lei. Riet is een windbestuiver, daar zul je geen bijen of vlinders omheen zien fladderen, maar rond zeeaster des te meer, want dat is een insec- tenbestuiver. Maar de rups van de riet vink leeft in rietstengels. We bedoelen maar: elke plan tensoort brengt zijn dieren leven mee. Er komen ganzen op af of eenden. Steltlopers weten de slakkjes en schaal- diertjes te vinden die leven in de beschutting van de ve- - FOTO BNVR-HUIS getatie. Kiekendieven die daar weer van kunnen le ven, benutten de rietvelden om er in te nestelen. Zo grijpt alles in elkaar en zo'n ogenschijnlijk saai en leeg schor herbergt een variabele planten- en dierenwereld om stil van te worden. Ieder voor zich een antwoord op de omstandigheden in zijn omgeving. Omstandigheden uit de levenloze natuur - zoutge halte, waterhoogte, voe- dingszouten - of de levende natuur: voedsel, woongele genheid, partners en vijan den. Dat alles overwegende, realiseer je je dat inderdaad geen meter van die Schelde en Westerschelde gelijk is aan elkaar. Dat Saeftinghe anders is dan Buiten- en Galgenschoor, ja zelfs dat oost en west in Saeftinghe niet gelijk zijn (zoutgehalte anders en aan de oostkant een vijf centimeter hogere vloed) en evenmin noord en zuid van het Galgenschoor. Daarom moeten we met onze Vlaamse vrienden blij zijn dat de BNVR die gebie den in beheer heeft en ze voor de toekomst vrijwaart voor allerlei aanslagen. Ver dieping van de Westerschel de bijvoorbeeld! Als dat plan uitgevoerd wordt, gaat dat onherroepelij k ten koste van schorren en slikken, van de Vlaamse en van de onze. Dat kan dus niet. Om er over te praten, is het nog leuk, maar verder gewoon vergeten. Waarom zou trouwens een haven die honderd kilo meter van de zee afligt ook maar dezelfde faciliteiten kunnen hebben als een die aan zee ligt? Is dat niet een toren van Babel willen bou wen? Maar: wie eens kennis wil nemen van de activitei ten en de bezittingen/be heersgebieden van de BNVR kan een gratis proefnummer aanvragen van het fraaie tijdschrift NATUURreser- vaten op 't BNVR-huis, Be gijnhoflaan 456, 9000 Gent of in 1040 Brussel, Vautier- straat 29. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - In het inkorf- centrum Hulst vlogen vanuit Chateauroux 183 oude duiven, hoogste snelheid 1304,4 meter per minuut. 1. R. Danckaert, St.-Jansteen; 2. Ch. Thuy, Hei kant; 3. H. E veraard, Hulst; 4 en 10. H. Wijnacker, Paulus Polder; 5. Ch. de Beule en zoon, St.-Jansteen; 6. L. Blommaert, Hulst; 7. J. van de Branden, Clinge; 8. P. Antheunis, 9. L. van Helsland, beiden Hulst. Nieuw Leven Koewacht, 118 oude duiven, 1293,1 mpm: 1. J. de Schep per, 2. E. de Kind, 3. Jac. Elegeert, 4. R. Luteijn, 5. R. Kegels, 6. Ed van Goethem, 7. A. Thijs, 8. Ch. de Bruijn en zoon, 9. J. de Blok, 10. R. de Weert. Herleving Kloosterzande, 140 oude duiven, 1304,26 mpm: 1. R. Mahu, 2. De Baer-De Roeck, 3,5,8 en 10. J. Colpaart, 4. B. van Leemput, 6. J. Ridderhof en dochter, 7. A. Col- paart, 9. P. der Weduwe. De Getrouwe Duif Cadzand, 1256,52 mpm: 1 en 8. A. Poissenier, 2. Riemens-Van Unen, 3 en 7. A. de Putter, 4. M. van Hee, 5. Sj. Visser, 6 en 9. M. de Lijser, 10. J. de Mey. Recht voor Allen Sluis, 80 oude duiven, 1328,12 mpm: 1. Coppens- Focke, 2,3 en 4. G. Tanghe, 5. H. van Damme. Met 76 jaarlingen, 1279,94 mpm: 1. P. Goossen, 2 en 5. F. Baas en zoon, 3. Coppens-Focke, 4. M. Baert. Steeds Sneller IJzendijke, 152 oude duiven, 1314 mpm: 1. P. de Smet, 2. I. van de Slikke, 3. L. de School meester, 4. G. de Boevere, 5 en 7. C. de Putter en zoon, 6. M. Rodts, 8. A. Dusarduijn, 9. G. Blaakman, 10. H. Baute. Met 131 jonge duiven, 1227 mpm: 1. G. de Boevere, 2,3 en 7. R. Thomaes, 4. P. de Smet, 5 en 6. J. van de Broeke, 8. H. Dellaert, 9. P. Neve, 10. L. van de Velde. VZV Hoofdplaat, 181 jonge duiven, 1283,32 mpm: 1. C. de Poorter-Pré, 2,6,7 en 8. H. Calon, 3. A. de Poorter en zoon, 4. combinatie Den Hamer, 5. A. Martens en zoon, 9. M. Ver- meere, 10. J. Scherbeijn. Met 128 oude duiven, 1302,87 mpm: 1,3,4,9 en 10. H. Calon, 2. R. Pielaet, 5. J. Steijaert, 6. J. Boone, 7. B. Tho maes, 8. Joh. Martens. Nieuw Leven Koewacht, 66 jaar lingen, 1309,8 mpm: 1. R. de Laruel- le, 2 en 5. Joh. de Blok, 3. O. Bonne, 4. J. de Schepper. Met 60 oude dui ven, 1311,3 mpm: 1. L. Seghers, 2 en 4. R. de Laruelle, 3. O. Bonne, 5. mevrouw Goossens. CC Hulst, 73 jaarlingen, 1297,48 mpm: 1 en 2. P. d'Hondt, 3. H. Eve- raerd, 4. Ed de Cock, 5. Th. Cas teels. Met 62 oude duiven, 1305,81 mpm: 1. F. Jansen en zoon, 2. Ed de Cock, 3. Ed de Nijs, 4 en 5. P. d'Hondt. De Postduif Heikant, 105 oude dui ven, 1306 mpm: 1 en 2. Th. de Block, 3 en 5. D.O. Nice, 4 en 8. Jos Gijsel, 6. W. Lauret, 7 en 9. A. Thijs, 10. Ed Verschuren. Met 91 jaarlingen, 1293 mpm: 1,2 en 8. Ch. de Beule en zoon, 3 en 9. gebroeders Sturm, 4. L. Thuy, 5. Ed Verschuren, 6. gebroe ders Van Houten, 7. Lex Thijs, 10. L. Herwegh. De Zwaluw St.-Jansteen, 51 oude duiven, 1289,18 mpm: 1 en 5. R. Danckaert, 2 en 4. J. Verheijden, 3. Ed van Goethem. Met 38 jaarlin gen, 1287,66 mpm: 1 en 4. R. Danc kaert, 2 en 3. J. Verheijden, 5. R. Vermorken.

de Stem | 1985 | | pagina 11