Israël Zwaar werkmaar nooit sleur Antillen lej IN SEPTEMBER VERSCHIJNT BOEK OVER VROUWEN IN DE KAMER kijkk CENTRUM GRATIS! DINSDAG 2 JUL11985 DINSDAG 2 JUL11985 1 Gorbatsj o v D10T1M EXTRA _I47 r erfgenaam van twintig jaar economische hervormingen Sovjet-leider Gorbatsjov in gesprek met werknemers van de automobielfabriek, genoemd naar Ygor Ligatsjov, de so ciale hervormer. - foto tass Door Martin Walker MOSKOU - Abel Aganbegian is misschien wel de beste econoom van de Sovjet-Unie. In ieder geval is hij goed bekend in buiten landse economische kringen, waar men hem beschouwt als een van de meest her vormingsgezinde en minst dogmatische Russische economen. Zijn economisch insti tuut in Novosibirsk is de belangrijkste Sov jet-vergaarbak van ideeën over economi sche liberalisatie en hervormingen. Het uitlekken van zijn vertrouwelijke rapport over de zorgwekkende economische situatie in de Sovjet-Unie zorgde daarom voor nogal wat opschudding. De economische groei van de Sovjet-Unie was volgens hem onaangenaam dicht bij het punt van stilstand geko men en dat in een tijd waar in de Amerikaanse economie niet alleen kwantitatief goed vooruitging, maar ook een periode van dynamische technologische en kwalita tieve verandering door maakte. Daarentegen had den belangrijke sectoren van de Sovjet-economie, zoals huisvesting, overheidsinstel lingen, de kleinhandel en landbouw, hun achterstand zelfs nog lang niet ingehaald. De voornaamste oorzaak hiervan was, zo redeneerde Aganbegian, dat een oneven redig groot deel van de Sov jet-economie aan defensie gewijd was. Dertig tot veer tig procent van het totaal aan arbeidskrachten werkte in deze sector en dit gegeven, gecombineerd met de „extre me centralisatie en het ge brek aan democratie in eco nomische aangelegenheden", betekende dat een werkelij ke verbetering alleen door het aanbrengen van funda mentele veranderingen tot stand zou kunnen komen. sche hervormingen in de Sovjet-Unie, geleid door de toenmalige premier Alexei Kosygin. Kosygin probeerde twintig jaar geleden dezelfde her vormingen door te voeren als nu op het programma staan voor de economische hervor mingen van de jaren tachtig. Hij wilde dat het produktie- doel van de industrie niet be rekend zou worden op basis van de hoeveelheid geprodu ceerde goederen, dat was im mers vragen om slechte kwaliteit, maar op de hoe veelheid verkochte produk- ten. Ook moesten managers meer zeggenschap krijgen in het besteden van de 'winst' Sovjet-leider Gorbatsjov.econpmische hervormin gen... - FOTO AMP b éO fü 'ju f van een bedrijf aan bijvoor- investeringen of extra pre- beeld sociale fondsen, her- mies voor de aTbeiders. Hij vond tevens dat de managers meer mogelij kheden moesten kregen om slecht functione rende werknemers te ont slaan, of zelfs om arbeids krachten naar huis te sturen wanneer deze niet meer no dig waren vanwege een ver betering in de produktiviteit. Politieke gevaren De hervormingsplannen van Kosygin mislukten ech ter, werden op de lange baan geschoven of gewoonweg ge negeerd. De vakbonden be streden het recht van de ma nagers om arbeiders te ont slaan en het centrale plan ningssysteem verstevigde zelfs zijn bureaucratische greep. Het plan van Kosygin was vanaf het begin af eigenlijk al gedoemd tot mis lukking door de diepgewor telde tegenstand van het partijapparaat tegen de her vormingen. De nekslag voor zijn hervormingen was wel het Tsjechoslowaakse voor beeld van de politieke geva ren die schuilden in econo mische of andere hervormin gen, zoals duidelijk bleek in 1968. Gorbatsjov lijkt in grote lijn de economie volgens de zelfde principes als Kosygin te willen hervormen en één van de economen die door Gorbatsjov is geraadpleegd, Twintig jaar Het bijzondere van het uitgelekte rapport van Aganbegian is dat het pre cies twintig jaar geleden, in juni 1965, in het nieuws kwam. Het zou vandaag ech ter weer opnieuw uitge bracht kunnen worden, om dat er in feite nog maar heel weinig veranderd is sinds die tijd. Het rapport gaf echter toendertijd wel de aanzet tot een grote golf van economi- is diezelfde Aganbegian van twintig jaar geleden. De kern van zijn kritiek is na twintig jaar nog altijd niet verou derd is en de geschiedenis zou zich dus misschien weer kunnen herhalen. Zelfs in de speciaal voor economische experimenten geselecteerde sectoren van de industrie blijft de jaloerse greep van de partij de her vormingsgezinde managers achtervolgen. Een fabrieks- manager in Litouwen vertel de dat hij grote moeite had zijn arbeiders voldoende te motiveren. Hij kon ze extra geld geven, maar niet garan deren dat ze dat ook ergens aan konden besteden. Voor een echte stimulans, zoals het recht om een paar plaatsjes op te schuiven op één van de vele wachtlijsten in Rusland voor bijvoorbeeld een nieuwe flat of auto, moest hij de hulp in roepen van de plaatselijke partijlei ding. Die daar echter óf geen moeite voor wilde doen, óf er zelf beter van wilde worden, óf uit ideologische overtui ging weigerde mee te wer ken. Salaris In de nieuwe Siberische stad Bratsk vertelde een an dere fabrieksdirecteur dat het voor de produktiviteit en kwaliteit noodzakelijk was om betere leidinggevende personen aan te stellen maar dan moest de partij hem wel toestemming geven hun sa laris te verhogen. Academici zeurden zelfs om simpele baantjes aan de lopende band, omdat daar meer te verdienen viel. Hij kon hen niet overhalen een mana- gersbaan te accepteren waarbij ze er in salaris op achteruit gingen. Maar noch de partij, noch de vakbonden hadden hem toestemming gegeven het soort verschil in salaris te introduceren, wat zijn kreupelmakende tekort aan managers meteen zou hebben verholpen. Of Gorbatsj ovs hervor mingen zullen slagen, is af hankelijk van drie factoren. Ten eerste hoopt hij met zijn allesomvattende roep om technologische vernieuwin gen de protesten van vak bond en het centrale plan ningssysteem te kunnen om zeilen. Ten tweede is hij vastbesloten het partijappa raat grondig onder handen te nemen en de partijfunctio narissen tot toegewijde her- vomingsgezinden te maken en wil hij de partijtop vooral verjongen. Het tempo waar mee regionale partijleiders overgeplaatst of vervangen worden, ligt n&fel bij zonder hoog en zal in de acht maan den die hem nog resteren vóór het volgende partijcon gres nog veel hoger komen te liggen. Lichtend voorbeeld Tenslotte hoopt Gorbats jov dat de herinnering aan de gebeurtenissen in Tsje- choslowakije in 1968 nu ein delijk vervaagd is. Wanneer de Russische bevolking nu aan Oost-Europa denkt, heeft men niet langer de tanks in Boedapest voor ogen, maar het succes van de economische hervormingen in Hongarije, die Joeri An dropov zo bewonderde. Dan denkt men aan het aantal autobezitters in Oost-Duits- land, aan de bloeiende export van fruit en wijn van Bulga rije, aan de luxe-artikelen die in Tjechoslowakije ver krijgbaar zijn. Het probleem is dat partijfunctionarissen ook onmiddellijk denken aan Solidariteit in Polen. De lei der van de Sovjet-Unie kan Oost-Europa nog niet met vertrouwen als lichtend voorbeeld aanprijzen. De Sovjetstaat heeft het hervormingspad al vaker be wandeld. De man die dit maal de weinig benijdens waardige taak heft de her vormingen van torbatsjov ook werkelijk in ei praktijk door te voeren, is én van de nieuwelingen van iet Polit bureau, Nicolai Rijkov, die met zijn 55 jaar eei leeftijd genoot is van de nierwe Sov jetleider. Maar ditnaal heb ben de hervormingen niet uitsluitend een eonomisch karakter en daarinligt mis schien wel de sleutl tot het succes. Terwijl Rizjcov zijn best doet de econome te mo derniseren en te inpireren, zal de andere nieuveling in het politbureau, "ï;or Li gatsjov, zich bezig houden met de sociale en disciplinai re hervormingen vai Gor batsjov. De nieuwe dcohol- wetten zij n al van kacht en maatregelen die de bbeiende zwarte economie moten te gengaan, zullen niet ang op zich laten wachten. Gijzel Van onze correspond! JERUZALEM - Het Israël: gisteren, nog geen dag na 39 Amerikaanse gijzelaars, nese gevangenen vandaag laten. Israël blijft intussen bij hoog er geen verband bestaat tussei Amerikaanse gijzelaars en de T. raël in strijd met de vierde Coi administratieve hechtenis word Premier Peres verklaarde dat Israël aan geen enkele overeenkomst voor de vrijla ting van de Amerikaanse gij zelaars heeft deelgenomen, maar hun vrijlating heeft vol gens hem wei een belangrijke hindernis voor de vrijlating van de sji'itische gevangenen opgeruimd. Hoewel er geen formele overeenkomst is gesloten, is er ondanks alle ontkenningen wel overeenstemming tussen de betrokken partijen bereikt. Israël had al de vorige week met de Verenigde Staten afge sproken dat de Libanezen in het Atlit-kamp ten zuiden van Haifa spoedig in vrijheid zul len worden gesteld na de vrij lating van de Amerikaanse gijzelaars. De sj i'itische Amal-leider Berri heeft daaromtrent via de Syrische president Assad Amerikaanse garanties gekre gen. Israël was overigens al voor deze gijzelingsaffaire van plan om de Libanezen uit Atlit vrij te laten. Drie weken geleden werd de vrij gest tuss Lib! step 21 gegifj de kaa opn I: wel een heit ach 'itis te h kaa scht oms 115( raë! E van die zijn alle Zui gen vrij zigc slui Van ónze correspondent JERUZALEM - Met het economische noodpro- gramma dat het Israëli sche kabinet gisteren met 15 tegen 7 stemmen van Li- koed-ministers bij twee onthoudingen heeft aange nomen, heeft premier Sji- mon Peres zijn nek ver uit gestoken. Voorafgaand aan het kabinetsberaad had Peres gewaarschuwd dat zijn ne gen maanden oude rege ring van nationale eenheid staat en valt met de aan vaarding van het hele eco nomische pakket. De regering heeft met onmiddellijke ingang voor een periode van drie maanden een economische noodtoestand afgekondigd. De prijzen van de voor naamste levensmiddelen zoals brood, melkproduk- ten en vlees gaan door een flinke besnoeiing van de overheidssubsidies tot 75 procent omhoog. Voor reeksen andere goederen en diensten gel- d st P P w t< IC V n c< z< d g< v la d Wanneer het tean Rizj- kov-Ligatsjov echter wenst te slagen in zijn amütieuze opdracht zou het er god aan doen zich het grinmige grapje te herinneren dat on der de Russische arteiders zeer populair is: „Natvurlijk hebben we een arbeidso vereenkomst in de irbei- dersstaat. Zij doen netof ze Vlrr'T j CTrr 71 nnof Ti ons betalen, en wij doei net S ArlJfLiL/ ol tLLil D£,SL,U of we werken". COPYRIGHT THE CUAR- DIAN/DESTEM ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Nora Slomons (PvdA) Door Lidy Nicolasen Ze staan allemaal in slagorde opgesteld als Elske ter Veld (PvdA) hard komt aanrennen „Ben je er voor naar de kapper geweest?", joelt het lacherig. Als fotografen en cameramensen te lang talmen, bromt iemand goedmoedig: „Ik dacht dat we een beroepsfotograaf hadden ingehuurd." Ze passen met z'n allen met gemak op de trappen van de Rid derzaal. Liever zien ze, stuk voor stuk, dat de trap te klein was, dat ze samen tegen het grote complex van het Binnenhof niet langer nietig zouden afsteken, zijde 45 vrouwen uit de Eerste en Tweede Kamer. Zij lieten zich samen vereeuwigen voor het boek over zichzelf, over hun intrede in de politiek, over hun ervaringen in het par lement, over de noodzaak van méér vrouwelijke parlementa riërs en over de leuke of onaangename kanten van het politieke bedrijf. Begin september rolt het boek in een eerste oplage van 10.000 van de persen. Het initiatief komt van CPN-leidster Ina Brouwer en werd vervolgens opgepakt door het Kamerbreed Vrouwenoverleg, waarin vrouwen van alle politiek partijen zitten. Ina Brouwer: „We willen een compleet beeld geven van het functioneren van de vrouw in het parlement. Een voorlichtingsboek nu de politie ke partijen in de startblokken voor de verkiezingen staan en over en weer praten wie er met wie moet regeren. Tot onze ver bazing komt in die discussie de positie van de vrouw niet meer aan de orde." Naast de pioniers in het vrouwenoverleg zitten de nieuwko mers. Vrouwen die zich allen afvragen of ze het zware werk moeten voortzetten en of ze andere vrouwen er nog wel enthou siast voor kunnen maken. Het valt niet mee als vrouw in het parlement, vinden allen. Maar hoe zwaar en onaangenaam de mannencultuur soms ook, dat het leuk werk is moet het boek ook uitstralen. „Natuur lijk", zegt Andree van Es (PSP) „iedereen vindt het leuk om met beleid, met besluiten bezig te zijn. Het is zwaar, het kost veel energie, je ontmoet veel weerstanden, maar het is ook één van de meest afwisselende banen die je kunt hebben. Een sleur wordt het zeker niet." Het boekje zal gaan over de macht in het parlement, voorspelt Len Drempt (VVD). Maar Minouche Janmaat (CDA): „Het gaat er niet alleen om of het leuk is, maar het is ook belangrijk dat er meer vrouwen in het parlement komen. Vrouwen die nu in de Kamer zitten lijken al zover weg te staan. Of ze krijgen kritiek omdat ze geen goede huisvrouw zijn of ze worden bewonderd, maar beiden scheppen afstand." Het vrouwenoverleg kent zijn beperkingen, omdat de politie ke scheidslijnen dwars door dit beraad lopen. Maar voorbeelden van successen zijn er desondanks. Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA): „Het zijn niet altijd dingen die om miljoenen handelen, maar een stichting als Amazone en Cinemien bestaat dankzij het overleg nog steeds. We hebben de subsidieregeling voor de kinderopvang aangekaart. Samen hebben we net genoeg macht om zoiets te regelen." „De beeldvorming", roept Ina Brouwer nog. „Vaak wordt te gen vrouwen aangekeken alsof zij geen politiek maken, echte politiek wordt door mannen gemaakt, denkt men. Niet alleen buiten de Kamer, ook binnenskamers en bij de pers. Vele vrou wen zijn nu bewust bezig een bepaalde manier van politiek te bevechten, de hanengevechten en mannetjesmakerij uit te scha kelen door de inhoud voorop te stellen." Het boek waarin interviews met alle vrouwelijke parlemen tariërs, een historisch overzicht en eventueel aanbevelingen, wordt gesubsidieeerd en kan voor een tientje in de handel wor den gebracht. De eerste exemplaren worden uitgereikt aan alle politieke partijen. „Niet voor de vakantie of leuk voor het week end", zegt Brouwer. „Nee, het is geen lachen geblazen, we ne men deze discussie over de mannen en vrouwen in het parle ment, over het parlement als geheel, maar ook over de parle mentaire democratie serieus." WILLEMSTAD (ANP) - De Staten van de Antillen hebben besloten de lonen van de Werknemers bij de Shell-raf- finaderij op Curacao te veria- Hen. Onderhandelingen tussen Dien Ccrnelissen (CDA) - FOP'SDESTEM/JOHANVANffl Bij aankoop van een huis- kamerkurkparket hetzelf de aantal vierkante meters voor uw slaapkamers leteringenstr. 16, Breda 076-130076 DE BOOMSCHORS Lange Vorststr. 43, Goes 01100-32005 Hulst, uitsluitend op zondag rfa tel. afspr. 01140-13312 de val ge pei 1 bes slu Ne md ges da: lie: las dir Ier ber be] ke op he in pa de de zu du op mt ter slv aa wc va til zij m; ni.

de Stem | 1985 | | pagina 4