MINDER WERK BEDRIJFSLEVEN VOOR OVERHEID ZEILEND VERLEDEN 'PTT-monopolie op apparatuur Advocaat: Ontsnapping Sirius niet strafbaar Huisarts De Terp' beschuldigd van meervoudige moord (4xnaarBP). Hoge Raad landhaaft levenslang Br>kx niet naar Den Haag Gszag van Assad Attente jongens, daar bij BR Tuinders gebaat met regionaal nutsbedrijf uropa's DINJDAG 2 JUL11985 BINNENLAND Ex-RSV-werknemers krijgei toch bonus en 13e maand II 'S STEM COMMENTAAR BINNENLAND Lubbers geeft geen garantie over WIR STAATSSECRETARIS KAN ZICH WEL VINDEN IN RAPPORT: T5 PAGINA 2 n niet, maar ook -recht, zouden de 8, toch af kunnen p waar ze heen n, dat echte ge- pelijke Europa, de achterstand vol- is dan het Europa snelheden gebo- elke mogelijkheid Mitterand tijdens Fontainebleau al n Europa van de eden mag niet als 'en worden, want et ideaal niet, dat ukt werd door de van Spanje en Maar voor het 1 de verdeeldheid aan de dag treden hier alleen maar r ondervindt en geloofwaardigheid "ten. De omstreden van de chaotische ent hoe dan ook, et gunstigste geval p de plaats is ge- op zijn ongunstigst pas teruggezet is. beter geweest als ubbers zijn idee fel had gelegd: een periode van twee rin men zich bezint ere besluitvorming n een evenwichtige ng boeken wat be- terne markt en de gemeenschap met k dat men meedoet meerderheid dat n het Europa van nelheden was dan pas sprake ge- de interne markt was en een techni- eenschap de slag Japanners en de en volwaardig aan en. ers en vakcentrales) en verantwoorde even. atuurlijk mooi, ze- an der Meulen con- at de uitgangsunten en CNV elkaar tot ten maken. Maar 'er Meulen kan niet aatste drie-en-een- heen. De praktijk, heeft CDA en CNV elkaar vervreemd, het terrein van de ekerheid. In het CD A-programma de sociale partners verantwoordelij k- de sociale voorzie- oeten dragen. Het an het CNV is daf daar pas toe wil als eerst het be- sociale zekerheids- iiitgekleed. 'at betreft liegt de van Van der Meu- t CDA-partijblad er „Het CDA moet met verdere uitkle- de sociale zeker- ders houden we er ma aan over. We dan straks van het een geplukte kip zelf weer wat veren plakken", n der Meulen hier- consequenties ver at hij in het midden: krijgt de gele kaart ag straks gewoon pelen. Óók met de drijfveer achter het regeerakkoord, dat e ervaringen uit het verleden vooral be- as om het 'onbe- re' CDA met z'n dis- en loyalisten op het omen beleid vast te pel dus. En daar zal CD A-lij sttrekker dan ook gretig ge- an maken. de nodige discipline af ngen", aldus een Liba- jurnalist, „hij rent ach- menigte aan." er zijn leiding dreigt soms het contact met hterban te verliezen, 'as Berri die besloot de rekkend Israëlische ■n niet over de grens te en die, tot grote erger- in de Arabische wereld, aldelijk verklaard niet geïnteresseerd te 1 de bevrijding van Pa veel radicalere Hezbol- eweging heeft net als Iraanse helpers, veel sere toekomstplannen, monstranten die vorige het asfalt van het 'eld in Beiroet bevolk- felle kritiek leverden Amerikaanse 'onder iers' in Nicaragua, wil- erri de boodschap bren- at de sji'itische macht 'erder dan Libanon al- lit moet gaan strekken, sterse opvattingen over en en organisaties kun- lisleidend werken wan- men probeert iets te be en van de warrige poli- 'an de Libanese sji'ieten. i aan de vele fracties en Amal blijkt onderling iisselbaar, een reden -om de verwarring over de loyaliteiten van de apers van het TWA-toe- ru precies liggen, nog al- /oortduurt. COPYRIGHT THE GUARDIAN T28 PAGINA 3 AMS^RDAM/ANTWER PEN (VNP) - Volgens de Ant werps advocaat mr. Lange is de onsnapping van de Sirius, het atieschip van Greenpea ce, ui de Antwerpse haven niet srafbaar. Vorens het Belgisch Wet boek 'an Koophandel is de Si rius een zeeschip omdat het niet oor commerciële uitba ting 5. Het is dus een roerend goed en dat mag wel vervoerd maar bijvoorbeeld niet wegge geven of verkocht worden als er beslag op ligt, aldus mr. Lange. De enige manier waarop de rederijen NV Mabeco en NV Parfin, volgens Greenpeace varend in opdracht van Bayer Antwerpen en NL Chemicals Gent, het schip in de haven hadden kunnen houden was door een gerechtelijk bewaar der (sequester) aan te stellen die er op moest toezien dat het schip niet verplaatst zou wor den. Volgens de advocaat en de milieuorganisatie hebben de rederijen dit waarschijnlijk niet gedaan omdat zij er van uit zijn gegaan dat het schip zo bekend was, dat het bij één van de sluizen onmiddelijk herkend zou worden. Dan zou den de rederijen wel gewaar schuwd zijn dat het schip wegvoer en zou er alsnog een bewaarder aangesteld zijn. Zoals bekend voer de Sirius niet over de Schelde en hoefde het schip dus geen sluizen te passeren op Belgisch grondge bied. De kans dat beide rederijen opnieuw beslag laten leggen op de Sirius, maar nu in Am sterdam, blijft bestaan, zo liet Greenpeace weten. Volgens mr. Lange kun je stellen dat het beslag op de Sirius nog steeds geldt. De milieuorgani satie wordt volgens hem pas strafbaar als zij nadat er von nis is gewezen niet aan haar verplichtingen voldoet. Mes in 'heerendiensten' DEN HAAG(ANP) - De man de in april 1983 in het Delftse cifé "t Keetsiertje' zes mensen d»odscho«t en er vier verwon- d.ngen toebracht, de 29-jarige C.Y. uit Delft, houdt de levens lange gevangenisstraf die het Haagse gerechtshof hem in (iktober 1984 oplegde. Dit heeft de Hoge Raad der Nederlanden besloten. Het ferechtshof veroordeel de de man wegens een geval van rnnord en wegens vijf ge vallen van doodslag tot le venslange gevangenisstraf. Y. ging \|an dat vonnis in cassa tie. Zi|n advocaat was van me ning dat een nieuwe behande ling door het gerechtshof no dig was cmdat het Haagse hof niet objectief genoeg had geoordeeld en omdat niet zou zijn volcaan aan bepaalde processuele voorschriften. ROTTER)AM(ANP) - De RSV-wernemers in Rotter dam die sinds de surséance van betalng (begin 1983) ont slag hebbn gekregen krijgen de dertieide maand en de bo- nusregeliig van 5 procent doorberelend in hun uitke ring. Rotteram heeft hiertoe be sloten n een recente uit spraak un de Centrale Raad van Benep, die een verbod van staassepretaris De Graaf (Sociale Zaken) op doorbere kening van de dertiende maand >ij de ex-RSV-werk- nemers ongegrond heeft ver klaard. De inspraak van de Cen trale Rad van Beroep heeft betrekkng op doorberekening van de lertiende maand in de daglono voor een uitkering. De herferekening vindt plaats met tengwerkende kracht tot het bejai van de surséance. DEN IAAG (ANP) - Staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting zi niet solliciteren naar het burgemeesterschap van Den Van onze Haagse redactie Den Haag - Het mes moet in de 'heerendien sten' tussen bedrijfsleven en overheid. Dat zijn de diensten die iemand verplicht is voor zijn heer te doen zonder betaling. Dat is de algemene conclusie van het rapport Grap- perhaus over de administratieve verplichtingen van het bedrijfsleven, zoals bijvoorbeeld de inhouding door de werkgever van de loonbelasting en de sociale premies voor de de werknemer. steeds de aandacht krijgt die het verdient. Te gemakkelijk wordt aangenomen dat het be drijfsleven bij de uitvoering mag worden ingeschakeld. De commissie is van oordeel dat vooral de loonadministra tie, waarin de ingewikkelde structuren van loonbelasting en sociale verzekeringen bij elkaar komen, de ondernemer voor een zware opgave plaatst. Zij doet het voorstel dat de overheid tabellen maakt waarop in een oogopslag de hele weg tussen bruto en netto te zien is. Een probleem van algemene aard noemt de commissie de termijnen waarbinnen een on dernemer aan zijn admini stratieve verplichtingen moet voldoen, veelal op straffe van een boete bij overschrijding. De problemen die het samen vallen in tijd van allerlei ver plichtingen veroorzaken wor den nog verergerd door jaar lijkse soms zelfs halfjaarlijkse wijzigingen van belasting- en premiepercentages waardoor de administratie weer moet worden aangepast. De CDA-fractie in de Twee de Kamer meent, dat het kabi net zo spoedig mogelijk met voorstellen moet komen tot vereenvoudiging, verbetering en beperking van de admini stratieve verplichtingen voor het bedrijfsleven. Volgens de fractie is de problematiek langzamerhand zo knellend geworden, dat op de kortst mogelijke termijn maatrege len genomen moeten worden. Het is een goede zaak dat de commissie is gekomen met voorstellen tot vereenvoudi ging van administratieve ver plichtingen en met aanbeve lingen om administratieve werkzaamheden weer door de overheid te laten verrichten. Het rapport verdient dan ook grote belangstelling. Aldus het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) in een eerste reactie. Volgens het rapport Grap- perhaus mogen alleen admini stratieve verplichtingen aan het bedrijfsleven worden op gelegd als deze lasten geringer zijn dan die voor de overheid als zij de werkzaamheden zelf zou uitvoeren. Het moet effi ciënter zijn om het bedrijfsle ven in te schakelen. De commissie, genoemd naar de voormalige staatsse cretaris van Financiën, had als taak de aan het bedrijfsle ven opgelegde administratieve verplichtingen te inventarise ren vooral inzake de sociale verzekeringen en de belas tingwetgeving en voorts te on derzoeken hoe die verplichtin gen verminderd kunnen wor den. Ook werd de commissie gevraagd criteria te formule ren waaraan administratieve verplichtingen moeten worden getoetst. De commissie concludeert dat verlichting van admini stratieve verplichtingen voor het bedrijfsleven kan gebeu ren door vereenvoudiging van regelgeving maar ook door het (weer) laten uitvoeren van be paalde werkzaamheden door de (semi-)overheid. Als de on dernemer al wordt belast met administratieve verplichtin gen moet hij wel in staat wor den gesteld gemakkelijk de omvang van de verplichtingen te overzien. Ook mag de regelgeving niet zo ingewikkeld zij n dat de ondernemer door de bomen het bos niet meer ziet. Er wordt grote nadruk gelegd op de rechtszekerheid: als de on dernemer aan zijn verplich tingen heeft voldaan, mag hij achteraf niet met sancties worden geconfronteerd. De commissie vindt dat de eenvoud van uitvoering bij de politieke besluitvorming niet Dit lesluit heeft hij genomen na gesprekken met minister- presiont Lubbers en minister Winsemius (VROM). In ce gesprekken hebben Lubbers en Winsemius Brokx drin gend erzocht zijn huidige functie te blijven vervullen. Brccx (CDA) was door de vertrouwenscommissie uit de Haage gemeenteraad gevraagd te solliciteren naar de functie van Urgemeester van de residentie. Vorige week kwam dat verzck in het nieuws. Dat was voor voor het CDA-Tweede Ka- itierli Van der Sanden aanleiding de vertrouwenscommissie ervaite betichten schuldig te zijn aan het uitgelekte bericht dat Brok de voorkeur had van de vertrouwenscommissie. V0(R DE publieke opinie heeft Ronald Reagan de eerste se- riene test in zijn politieke leven goed doorstaan. Amerikaanse fraten hebben de president uitbundig lof toegezwaaid voor de wijs waarop hij het eindspel van het gijzelingsdrama heeft ge speld. „De combinatie van druk en overredingskracht is door Regan bekwaam gehanteerd", zo luidt de conclusie. hij doet merkwaardig om Reagan geprezen te zien om de af- toopivan een subtiel spel van politieke touwtrekkerij achter de schamen, terwijl de Amerikaanse leider zelf het positieve verloop «anjbe gijzelingszaak diverse malen in gevaar heeft gebracht tooi het lanceren van de van hem bekende, ondoordachte uit spraken. Maar het blijft een feit dat 39 onschuldige Amerikaanse slagtoffere weer verenigd worden met hun familieleden en dat Mgan formeel kan blijven beweren dat hij geen enkele conces sion de richting van de terroristen heeft gedaan. Een succes «fti Reagan eloctoraal gezien weer een hele poos op kan teren. Door het met grote geheimzinnigheid omgeven diplomatieke spjl rond de kaping zullen officieel vele vragen onbeantwoord Wijken maar het is niet al te gewaagd om te concluderen dat aan divprse eisen van de sji'itische kapers is tegemoet gekomen. Het s itatuurlijk niet toevallig dat Israël de 735 gevangen gehouden sji/iten zal vrijlaten, hoewel president Peres zal blijven beweren dit toch al de bedoeling was. En ook de dreigende taal die "tegan na de vrijlating van de Amerikanen heeft geuit moet niet te serieus worden opgevat. Een tot nu toe onbekende hoge 'Jnctionaris van de staf van Reagan heeft verklaard dat 'wraak Seen bevredigende basis is voor beleid', uit welke opmerking kan lorden opgemaakt dat er geen directe vergelding zal plaatsvin- ten. Een stelling de door de Amerikaanse minister van buiten- Jndse zaken Shultt min of meer is onderschreven. Duidelijk is ook dat tijdens het uitermate riskante, diplomatieke !Pel rond de kaping een uiterst belangrijke rol was weggelegd ■oor president Assad van Syrië. Assad tracht de leiders van de torenigde Staten al jarenlang te bewijzen dat niemand om hem toen kan wannea* er zich conflictsituaties voordoen in het Mid- ton-Oosten. President Reagan heeft ervaren hoe waar dit is. stoor de intervente van Assad te aanvaarden heeft ook Reagan tot groeiend gezag van de Syrische president min of meer gea- topteerd. Dat gegeven zou wel eens van invloed kunnen blijken to Zijn op het in impasse verkerende vredesproces in het Midden- Oosten. Zo voer in 1674 het Zweedse schip Lejonet op het IJ voor Amsterdam. Tekenaar en schilder Ludolf Bakhuizen was er toevallig ook en legde het beeld vast in olieverf. Van het werk van Bakhuizen is tot 25 augustus een tentoonstelling te zien in het Nederlands Scheepvaartmu seum in Amsterdam. - FOTO ANP Rijn-onderzoek DE eerste fase van het onder zoek van de gemeente Rotter dam naar lozingen van zware metalen op de Rijn die een aantoonbare belasting beteke nen voor havenslib, is gisteren van start gegaan. De komende drie maanden zal het Interna tionaal Centrum voor Water- onderzoek in Amsterdam langs de Rijn in West-Duits- land, Frankrijk en Zwitser land circa 1.200 monsters ne men bij industriële lozings- punten. Het onderzoek richt zich met name op cadmium en in mindere mate ook op chroom, lood, koper en zink. Cocaïnesmokkel DE rechtbank in Amsterdam heeft gisteren zeven cocaïne- koeriers die in vier jaar tijd ruim 80 kilo cocaïne met een straatwaarde van 200 gulden per gram van Zuid-Amerika naar Nederland smokkelden, veroordeeld tot gevangenis straffen van tweeëneenhalf tot acht jaar. Tegen hen waren straffen tot twaalf jaar geëist. Bezetting EEN groep bewoners van het woonwagencentrum van Weert heeft gisterochtend het stadhuis van Weert bezet. Hiermee protesteren de woon wagengezinnen tegen de naar hun zeggen trage gang van za ken bij de aanleg van een aan tal kleine woonwagenkampjes in Weert. De woonwagengezinnen, die tijdens hun actie ondersteund werden door de bekende actie voerder Dirk de Vroome, strooiden onder meer twee duizend knikkers in de centra le hal van het Weerter stad huis om daarmee de politie te belemmeren een einde aan de actie te maken. Arbeidsbureaus MINISTER De Koning (Socia le Zaken) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld dat er tot nu toe geen landelijke afspraken zijn gemaakt over het werven van personeel voor Defensie door arbeidsbureaus. Wel be staan daarover op lokaal of regionaal niveau afspraken. Het wijzen op sollicitatie-mo gelijkheden in zijn algemeen heid en bij de landmacht in het bijzonder noemt hij niet eenzijdig of onaanvaardbaar. Cao-houthandel BONDEN en1 werkgevers heb ben een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de hout handel. In navolging van de bouw-cao, waarvan de cao houthandel een trendvolger is, is afgesproken om de prijs compensatie gedurende de looptijd van de cao - tot 1 mei 1987 - niet uit te betalen maar te reserveren voor arbeidstijd verkorting. Verder omvat de cao een verlaging van de VUT-leeftijd van 62 naar 61 jaar met ingang van oktober 1985. In 1986 is er een eenmali ge vervroegde uittreding voor alle 60-jarigen. Het ziekengeld wordt volledig aangevuld. (ADVERTENTIE) IJSKOUD GRATIS. Viermaal een bezoek aan een deelnemend -station en u krijgt zo'n prachtige ijscoupe gratis. Zoals gewoonlijk gemaakt van sfeervol Luminarc rookglas door Verrerie d'Arques. De actie loopt tot eind oktober'85. U hebt dus alle tijd om een mooie set bij elkaar te sparen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De 32-jarige Haagse huisarts die in april van dit jaar werd gearresteerd in verband met een aantal verdachte sterfgevallen in het verzor gingstehuis De Terp, wordt door de officier van justi tie officieel van vier moorden op bejaarden beschul digd. In de vijf pagina's tellende dagvaarding wordt de ver dachte tevens vervalsing van overlijdensverklaringen ten laste gelegd. Mocht de rechtbank meer voudige moord niet bewezen achten, dan kan de huisarts nog altijd worden veroordeeld voor doodslag op de bejaarden. Als laatste mogelijkheid kan de man gevangenisstraf krij gen wegens overtreding van het zogeheten euthanasie-ar- tikel. Het feit dat de Haagse rechtbank onlangs de Delftse anesthesist dr. P.Admiraal vrijsprak wegens het toepas sen van actieve euthanasie op een jonge vrouw, is volgens het openbaar ministerie geen reden om de Haagse huisarts niet te vervolgen op grond van artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht, dat het doden op uitdrukkelijk verzoek be helst. „Op overtreding van het euthanasie-artikel staat ten slotte twaalf jaar gevangenis straf", aldus persofficier mr. B. Vermeulen. Op 9 juli zit de arts - die al in een vroeg stadium bekende dat hij euthanasie heeft toege past op bejaarden mensen in De Terp - 102 dagen in voor arrest. Hij moet dan voor de eerste keer voor de meervou dige kamer van de Haagse rechtbank verschijnen. Het openbaar ministerie zal die dag om aanhouding van de strafzaak vragen, omdat het onderzoek naar de ten laste gelegde misdrijven nog niet is voltooid. Bij deze pro-forma behan deling gaat de officier van jus titie er automatisch van uit dat het voorarrest van de huisarts wordt verlengd. In principe kan de dokter worden vastgehouden in het Scheve- ningse Huis van Bewaring tot dat hij zich voor zijn rechters moet verantwoorden. Dit kan volgens persofficier mr. B. Vermeulen overigens nog maanden duren. Over het lot van de 32-jarige hoofdverpleegkundige, wiens voorarrest wel is opgeheven, is nog altijd niets bekend. Het gerechtelijk vooronderzoek te gen hem loopt nog. Wegens zijn betrokkenheid bij in elk geval twee omstreden sterfge vallen, koestert Justitie óók verdenkingen tegen hem. DEN HAAG (ANP) - De werk geversvertegenwoordigers hebben er in het zogenoemde voorjaarsoverleg bij het kabi net nog eens op aan gedrongen dat in het komende begro tingsjaar niets met de WIR (Wet Investeringsrekening) moet gebeuren. De werkgevers willen dat ook de negatieve aanslag (als er verlies wordt gemaakt) in de WIR blijft zoals die nu is. De werkgevers houden het ka binet aan zijn toezegging aan het begin van deze regeerpe riode dat er aan de WIR niet gesleuteld zou worden. Lubbers heeft de werkge vers niet gegarandeerd dat er het komende begrotingsjaar niets aan de WIR zal verande ren. Over de ideeën in de Tweede Kamer heeft hij vol gens de werkgevers slechts ge zegd dat 'hij daar de uitvinder niet van is.' In de Tweede Kamer is door VVD en PvdA bepleit de nega tieve aanslag in de WIR af te schaffen en het vrijkomende geld te gebruiken voor lasten verlichting voor de burgers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De energievoor ziening voor grote concentra ties tuinders is het best in handen van een regionaal nutsbedrijf voor aardgas, elektriciteit en water. Dit bedrijf zou bovendien een taak moeten hebben bij de teeltbegeleiding, bedrijfsin formatiesystemen en voorlich ting over energiebesparing. Dat is een van de voor naamste aanbevelingen uit het rapport 'Het integraal ener gieplan voor het Westland' dat gisteren is aangebodpn aan de ministers Braks (Landbouw) en Van Aardenne (Economi sche Zaken). Speciaal voor het Westland adviseert de studie om binnen tien jaar groot schalig gebruik te maken van zogenaamde restwarmte van bedrijven in Europoort en op de Maasvlakte. Volgens een eerdere studie van de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM) kunnen ook tuinders concentraties in de omgeving van Nijmegen en Arnhem, rond Breda en Middelburg/ Goes binnen afzienbare tijd op grotere schaal gebruik maken van industriële restwarmte. DEN HAAG (ANP) - Het mo nopolie van de PTT op aanbod, installatie en onderhoud van randapparatuur (telefoontoe stellen, telexen en dergelijke) moet worden opgeheven. Het staatsbedrijf moet ech ter wel de ruimte krijgen om op dit gebied vrijelijk te con curreren met andere aanbie ders, en daarom moet het on afhankelijker worden ge maakt van overheidsbemoeie nis. Dat zijn de voornaamste elementen uit het rapport dat de commissie-Steenbergen, die tot taak heeft een blauw druk te ontwerpen voor de toekomstige status van de PTT, gisteren heeft aangebo den aan staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat. De staatssecretaris, die het rapport tevens namens minis ter Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en minister Van Aardenne van Economische Zaken in ontvangst nam, zei na de aanbieding dat hij de hoofdlijnen van het advies in principe kan onderschrijven. 'Wij zullen deze voorstellen open en constructief onder de loep nemen en kunnen dan over enige tijd verantwoord een beslissing nemen', aldus Scherpenhuizen. De PTT moet volgens de commissie voor die vrije con currentie de status krijgen van een zelfstandige NV, die zich ongehinderd op de kapi taalmarkt kan bewegen, en niet gebonden is aan het ar beidsvoorwaardenbeleid van de rijksoverheid. Dit betekent evenwel niet dat het bedrijf moet worden geprivatiseerd. De aandelen blijven voor hon- Commissievoorzitter Steenbergen over handigt zijn rap port aan de ministers Van Aardenne en Smit-Kroes en aan staatssecretaris Scherpenhuizen. - fotoanp derd procent in handen van de overheid. De bewindslieden hopen de zaak in oktober dit jaar rijp te hebben voor behandeling in de ministerraad, zo liet hij weten. Het rapport is gisteren ook aan de Tweede Kamer gezon den. Aan de monopoliepositie van de PTT als exclusieve be heerder van het openbare tele communicatienetwerk wil de commissie niet tornen. Dat moet gehandhaafd blijven, en de richtlijnen en randvoor waarden die daarbij gelden moeten worden vastgelegd in een door de overheid aan de PTT te verlenen exclusieve concessie. Maar voor het Nederlands bedrijfsleven is het van le vensbelang om vrijelijk te kunnen kiezen uit de veelheid van randapparatuur die we reldwijd wordt aangeboden. De commissie wijst er trou wens op dat - ook zonder lega le basis - derden al zijn begon nen het monopolie te doorbre ken. Zo wordt op dit moment nog minder dan de helft van alle tweede telefoontoestellen door de PTT geleverd. In deze nieuwe situatie is het verder wenselijk om de* controlebevoegdheid inzake randapparatuur bij de PTT weg te halen en in handen te leggen van speciaal daarvoor aan te wijzen instantie op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het Centrum voor Informa tiebeleid (CIB), waarin de Ne derlandse ondernemingen op het gebied van informatica sa menwerken, betitelt het rap port van de commissie-Steen bergen op nagenoeg alle hoofdlijnen als 'goed door dacht'. Het CIB dringt er ver der bij het kabinet op aan snel de hoofdlijnen van het rapport in daden om te zetten. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft het rapport-Steenbergen gisteren in een eerste reactie 'een uitstekend rapport met goede perspectieven voor het bedrijfsleven' genoemd. De AbvaKabo is niet erg ge lukkig met de lakonieke toon zetting van het rapport van de commissie-Steenbergen, zo schrijft de ambtenarenbond in een reactie op de verschijning van het rapport. De commissie heeft de ver wachting uitgesproken dat de werkgelegenheid die bij de PTT teloor gaat door het in perken van het monopolie op randapparatuur elders weer zal worden gecompenseerd. In de ogen van de AbvaKabo is dat wel een zeer lichtvaardige manier om over de problemen heen te stappen. „Wat ontbreekt is een sa menhangende kijk op de in formatiemaatschappij en op de instellingen en bedrijven die aan de realisering van die maatschappij kunnen bijdra gen", aldus de PTT-directie in een extra editie van het perso neelsorgaan Aangetekend. De commissie-Steenbergen heeft in haar ogen te weinig aan dacht besteed aan de noodzaak van een gericht industriebe leid, een gericht onderwijsbe leid en samenwerking tussen overheid, onderwijs, industrie en onderzoek. De directie verwijt de com missie verder dat zij bij haar aanbevelingen de factor werk gelegenheid bij de PTT tezeer heeft verwaarloosd. „Diep in grijpende veranderingen bij de PTT voorstellen, met slechts summiere aandacht voor de meer dan 100.000 Ne derlanders die zich dagelijks inzetten om de samenleving te dienen met PTT-diensten geeft geen blijk van een goed sociaal beleid", aldus de reac tie.

de Stem | 1985 | | pagina 3