f kteüitje intje BRETON WINT VIJFDE TOUR-PROLOOG IN ZIJN LOOPBAAN Fignon: „In herfst ben ik terug" Pouwels Joop Zoetemelk beste Nederlander Fons de Wolf uit de strijd Jan Raas boos op organisatie wmmcwi Jfyw&tAof Iteiten-restaurant )or IFTEN en IN are bruids- en aat. ZATERDAG 29 JUN11985 Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. PLUMELEC - Good old Joop Zoetemelk, die na lich te aandrang bezig is aan zijn vijftiende Tour de France, was gisteren veruit de beste Nederlander in de proloog. Geen steun BELG 'OVER TUD' Hanegraaf: geen operatie PLUMELEC - „Als ik gemotiveerd ben dan kan ik nog altijd stunten, ik werd enorm opge jaagd door tienduizenden mensen uit mijn ge boortestreek, zij bezorgden mij een kick en ik wilde iets groots presteren". Pijnlijke knie TOUR OP RADIO EN TV TOUR VANDAAG A74 pdenstraat Terneuzen 150-94829 I m* een gezellig diner, in een brote partijen wordt de zaak |/ei< gesloten. Vraag vn/blij- I tegenheid. T26 PAGINA SPORT 1 36882 'Veteraan' Joop Zoetemelk op weg naar de zestiende plaats in de uitslag van de Tour-proloog. - fotoanp Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis De tijd, die de Kwantum-ren ner neerzette - 9.18, hetgeen een achterstand van 31 seconden op winnaar Hinault betekende - mocht er ook zijn. Desondanks was Zoetemelk niet he lemaal tevreden. „Het had nog sneller gekund", verklaarde Zoetemelk, die zijn normale fiets gebruikte met alleen een dicht achterwiel. „In de bocht, die na de afdaling kwam, heb ik seconden verspeeld, doordat ik inhield. Ik wist dat het een gevaarlijke bocht was en kon me niet meer goed herinneren wat er achter zat. Het gaf problemen met schakelen. Voor mij is het een grote handicap geweest dat ons hotel tachtig kilometer van het proloog-parkoers lag. Daardoor kon ik het parkoers van ochtend niet meer verkennen. Ik moest het daardoor doen met de kennis, die ik donderdag had opgedaan, toen we het traject een keer op de fiets hebben ge- reden. Dat is een voorbereiding, die voor mij niet voldoende is". Gerard Veldscholten was met 9.27 de tweede Nederlander, maar zijn presta tie vormde nu niet direct een steun in de rug voor het rijden van een goed klassement. „Ik blokkeerde op het laatst. Maar voor mijn gevoel had ik het in totaliteit niet zo slecht gedaan. De tijd viel me dan ook erg tegen", aldus Veldscholten, die met twee gewone wielen koerste. Veldscholten: „De dichte wielen ge bruik ik alleen in de grote tijdritten. Voor deze proloog vond ik het niet zo veel zin hebben". Peter Winnen, die hoopt zijn echec van vorig jaar te kunnen uitwissen, moest nog tien seconden meer prijsge ven aan Hinault. Winnen: „Ik reed slecht. Er zat geen snee op. Ik had beter verwacht. Tijdens het verkennen ging het veel gemakkelijker. Op het laatste stuk kon ik helemaal niet in mijn ritme komen". De Limburger verkoos het rij den met lichte wielen. „Met die dichte, zwaardere wielen kon ik slechter met de versnellingen uit de voeten." Steven Rooks, de derde Nederlander uit de ploeg van Post, die in stilte hoopt op een goede eindklassering, eindigde met 9.32 nog voor Winnen. De Noord hollander, die een dicht achterwiel liet steken: „Ik reed niet slecht, maar kon goed merken dat ik niet zo gerodeerd was. Het zal nog wel even duren, voor dat ik mijn achterstand ten opzichte van de jongens, die de ronde van Zwit serland wel hebben gereden, heb weg gewerkt". Adrie van der Poel, die anders toch een redelijke proloog kan rijden, kwam in het stuk helemaal niet voor. Hij fi nishte een minuut en drie seconden achter Hinault. Het had te maken met het feit dat hij de wedstrijd niet hele maal serieus nam. De Hoogerheidenaar reed zich warm op een fiets met twee dichte wielen en koos uiteindelijk voor één dicht wiel. „Ik heb hier wat geëx perimenteerd", vertelde de Westbra bander. „Ik heb het een beetje als een test voor de Trofeo Baracchi be schouwd. In een wedstrijd als de Midi Libre kan ik dat moeilijk doen, omdat daarin een minder deelnemersveld is en ik daarin een kans heb hoog te ein digen. Zoals hier, met alle specialisten er bij, had ik misschien bij de eerste vijftien kunnen komen als alles mee had gezeten. Tot de laatste bocht ging het vandaag overigens formidabel. Toen werd het echter steil en ging het niet meer. Mijn benen waren wel goed, maar met de ademhaling kwam ik wat in de problemen". Jelle Nijdam, onlangs winnaar van de proloog van de ronde van Zweden, eindigde eveneens in de achterhoede. De Zundertenaar, die 10.02 voor zich liet noteren op een speciale fiets met twee dichte wielen: „De eerste vijf ki lometer ging het goed. Daarna sloeg mijn ketting een paar maal over en kon ik niet meer op gang komen. Stilvallen is funest met zulk zwaar materiaal". In tegenstelling tot veel andere cou reurs had Jan van Houwelingen als zeer redelijke tijdrijder geen modern materiaal tot zijn beschikking. Jan van Houwelingen deerde het echter niet zo. „Ik heb alleen een nieuw zadel", sprak hij lachend. „Omdat ik op comfort ge steld". Hennie Kuiper en Teun van Vliet deelden in de malaise van de meeste Nederlanders. Zij bleven echtér wel zeer ver onder hun normale niveau. Hennie Kuiper (94e op 59 seconden van Hinault) had een plausibele ver klaring voor zijn uiterst povere ver richting. De Puttenaar, die met wielen met platte spaken koerste: „Ik moet er weer een beetje inkomen. Ik heb met een flinke ontsteking op mijn zitvlak geze ten. Ik heb dat de laatste paar jaar va ker gehad. Het is begonnen na de Pa- rijs-Roubaix van 1983. Sindsdien heb ik dikwijls last gehad. Na de laatste Bordeaux-Parijs was het weer mis. Het was een grote ontsteking met alle maal etterpuisten. In de Midi Libre heb ik daarvan veel hinder ondervonden. De vorige week heb ik antibiotica ge nomen en nu gaat het weer redelijk. Er zijn nog maar een paar plekken. Om de pijn te verlichten heb ik een speciaal dek op mijn zadel. Het scheelt gelukkig veel dat het de eerste weken van deze Tour vlak is. Als het in die periode ook nog een beetje warm is, dan kom ik er wel weer snel bovenop, want dan ver dwijnt die antibiotica door het zweten sneller uit het lichaam". Teun van Vliet (116e op 1.10 van Hi nault) had geen enkel excuus voor zijn zwakke optreden. „Het ging bar slecht. Vanuit het vertrek kon ik niet vooruit komen. De laatste zeshonderd a zeven honderd meter viel ik helemaal stil. Wist ik maar waar het aan gelegen heeft. Ik heb er geen idee van van. Ik heb werkelijk het zwart voor mijn ogen gezien en nu heb ik een barstende pijn in mijn kop". I Hinault: gedreven donr publiek Van ome speciale verslaggever PLUMELEC - Fons de Wolf is gisteren wegens over schrijding van de tijdslimiet de eerste uitvaller in de Tour geworden. De Wolf arriveerde bijna zes minuten te laat bij de start van de proloog en kon daardoor onmoge lijk voldoen aan de eis om geen slechtere tijd neer te zet ten dan de tijd van de winnaar plus 33%. De Wolf kwam overigens niet door een stommiteit te laat bij het vertrek, dat hij als enige van de deelnemers niet vanaf het podium nam. Materiaaldefect bij het inrij den vormde de oorzaak. De Wolf: „Bij het warmrijden sloeg het versnellingsapparaat in het wiel. Ik moest daardoor lopend naar de sporthal, waar ons materiaal stond. Ik heb daar een andere fiets genomen en ben zo snel mogelijk naar de start gegaan, waar ik uiteraard veel te laat aankwam". Fagor-ploegleider Louis Oeana vroeg wegens over macht clementie voor De Wolf, maar de Tour-directie hield onverbiddelijk aan de reglementen vast. „Ver schrikkelijk is het", zei De Wolf, die niet wilde horen van een truc om de Tour niet te hoeven te rijden. „Dan had ik echt wel wat beters bedacht". Van onze sportredactie SCHIJF - Jac Hanegraaf, de Nederlandse kampioen bij de beroepsrenners, die afgelopen maandag bij een valpartij in Woerden zijn handwortelbeentje brak en daardoor zijn deelname aan de Tour in rook zag op gaan, wordt afgeraden zich te laten opereren aan zijn geblesseerde hand. De prof uit Schijf con sulteerde afgelopen week dokter Van Meerwijk van het Lichtenberg-zieken huis in Amersfoort. Hane graaf: „Hij ziet geen heil in een operatie. Het risico is volgens hem te groot. Ook dokter Cees Rein van de Hoogeband uit Heerlen heeft een dergelijke in greep afgeraden. Ik heb besloten me daarbij neer te leggen. Wel jammer, want het had meer comfort ge geven. Nu moet mijn hand zeker zes weken in het gips blijven". Volgende week heeft Jacques Hanegraaf nog een tweede gesprek met de behandelend geneesheer. „Misschien is het te rege len, dat ik toch kan trai nen. Met het oog op het we reldkampioenschap zou dat natuurlijk zeer goed uitkomen", aldus de West brabander. PLUMELEC - Ploegleider Jan Raas was gisteren niet al te best te spreken over de orga nisatie van de Tour. „Ik vind het tot nu toe een slechte organisatie. De ploe- genpresentatie van donderdag was bij voorbeeld slecht gere geld. In het verleden werden de ploegen altijd door een mo torrijder afgehaald. Nu moes ten we op eigen houtje gaan. Tot overmaat van ramp stond er ook nog niets aangegeven. Er waren daardoor verschil lende ploegen te laat, sommige zelfs wel een half uur. Dat wij zijn ondergebracht in een ho tel, dat tachtig kilometer ligt van de plaats van de proloog vind ik ook een zaak, die niet zou mogen kunnen". Van onze speciale verslaggever Op de zware omloop in Plumelec won Bernard Hi nault de vijfde Tour-proloog in zijn loopbaan. Hij was vier seconden sneller dan de Belgische specialist Eric Vanderaerden en slechts vijf kandidaten voor de eindzege slaagden er in him verlies te beperken tot minder dan een halve minuut. De Bretonse hereboer staat dus op scherp en hij zal met zijn ijzersterke ploeg zeker in de eerste acht dagen in het pe loton nog wel een paar tikken uitdelen, maandag bij voor beeld in de ploegentijdrit en komende zaterdag in de indi viduele tijdrit over 75 km in het Saarland. Ruim een half uur werden de tienduizenden Bretonnen gisteren in onzekerheid gela ten of het feest wel door kon gaan. Want Eric Vanderaer den had een heel scherpe tijd neergezet, hij bleef als enige beneden de negen minuten. Rond half vijf gistermiddag hoorde men al in de verte dat Hinault er aankwam. Een golf van lawaai ging hem vooraf. De Bretonse volksaard is nog wel introvert en chagerijnig. Daar was in Plumelec niets van te merken. Alsof het warmbloedige Italianen en Spanjaarden betrof beukten duizenden Bretonnen met hun vuisten op het asfalt. En Hi nault overtrof in deze baaierd van kreten zichzelf. Hij had geen moment getwijfeld, zei hij na afloop. „Ik beschikte over een ijzersterke mentale conditie en ik wist dat Eric Vanderaerden op een parkoers als dit met een lastige helling te kloppen moest zijn". Opvallend was dat achter Hinault en Vanderaerden vijf Engelstalige renners zich in de top van het dagklassement nestelden. Phil Anderson, de kopman van Post, was echter niet te vreden met zijn vierde plaats op 19 seconden achter Hinault. „Ik heb behoorlijk last van de knie die sinds zondag pijn doet", zei hij. Knieën zijn in het verleden in de Tour vaker fataal geble ken. Vraag het aan Bernard Hinault die in 1981 in Pau in de gele trui wegens een pijn lijke knie naar huis moest. Phil Anderson kent het ge vaar, hij rijdt in de vorm van zijn leven, maar vreest met dit ongemak niet optimaal aan de ronde te kunnen beginnen. Hij verliet dan ook met een mis troostig gezicht de omloop, waar Bernard Hinault met zijn vader en moeder op het podium de ene huldiging na de andere onderging. Laurent Fignon, de winnaar van de laatste twee ronden, kwam hem de hand drukken. Een re porter vroeg: „Zijn jullie vrienden?" Hinault antwoord de: „Wij zijn wielrenners". Voor Nederland verliep de proloog teleurstellend. De 38- jarige Joop Zoetemelk eindig de als beste Nederlander op de zestiende plaats. Bij de eerste dertig is verder geen Neder lander te vinden. In negentien jaar openingstrijdritjes won nen toch Zoetemelk (1973), Raas (1978) en Knetemann (1979) een proloog en speelden Nederlanders bijna altijd een rol van betekenis op de eerste dag van de ronde. Als de pro loog maar geen afspiegeling wordt van wat ons in de ko mende weken te wachten staat. Geen van de jonge Ne derlandse beroepsrenners op wie de vaderlandse wieler sport in de tweede helft van de jaren tachtig moeten kunnen bouwen, eindigde immers bij de eerste negentig. Met een verbeten trek op het gelaat denderde Bernard Hinault naar de overwinning in de proloog van de 72e Tour de France. - fotoanp Vaak geeft zo'n betrekkelijk korte inspanning toch een in dicatie van de vorm van zijn atleet en zijn mogelijkheden in het verdere verloop van de monsterrit op de fiets. In de laatste vijftien jaar was de winnaar van de Tour zes keer ook de winnaar van de proloog. Dit was vooral het geval bij de twee grootsten in de Tour na de oorlog, Eddy Merckx en Bernard Hinault. Het was tekenend voor de professionele instelling van Hinault dat hij zich niet liet meeslepen in de roes van de overwinning. „Ach, dit is niet meer dan een aardige opening, meer waarde hecht ik er niet aan. Ik blijf heel nuchter in de overtuiging dat het gevaar aan alle kanten loert". Zaterdag 29 juni TV: Nederland II: 15.45 uur- 17.30 uur rechtstreeks verslag van de eerste etappe van de Tour de France van Vannes naar Lanester. Plus samen vatting TT Assen 500 cc klas se; Nederland II: 18.00 uur: sa menvatting van de eerste etappe van de Tour de France; BRT I: 15.45-16.55 rechtstreeks verslag van de eerste etappe van de ronde van Frankrijk; BRT 1:18.50 samenvatting van de eerste etappe van de Tour de France; Radio: Hilversum 1:10.03-17.00 Radio Tour de France plus TT van Assen; Zondag 30 juni TV: Nederland II: 16.00-16.55 rechtstreeks verslag van de tweede etappe van de Tour de France van Lorient naar Vi- tré; Nederland II: 19.00-20.00 Stu dio Sport; BRT I: 16.00-16.40 rechtstreeks verslag van de tweede etappe van de ronde van Franrijk; BRT I: 20.05-20.35 Sportweek end; Radio: Hilversum 1:14.03-18.00 uur Radio Tour de France. Van onze speciale verslaggever PLUMELEC - Hij dineerde met Tour-directeur Felix Lé- vitan en ploegleider Cyrille Guimard. Tijdens de ochtend voor de proloog van de 72e ronde van Frankrijk fietste hij zeventig kilometers in de omgeving van Plumelec om de restanten van de exquise wij nen uit zijn lichaam te ver drijven. In de middag lummelde hij rond bij het openingstijdritje. Hij werd nauwelijks opge merkt, de superstar van de ronden in 1983 en 1984. Lau rent Fignon, die dit jaar niet kon starten wegens een opera tie aan zijn hiel, bleef gisteren in Plumelec vrijwel anoniem. Hetgeen eens te meer een be wijs was, dat de Tour de ren ners maakt en de renners niet de Tour. De blonde Parij zenaar met het studentikoze brilletje deel de mee, dat hij dit seizoen toch nog in wedstrijden zal uitko men. Hij ging er van uit vol doende te kunnen trainen om met kans op succes te kunnen starten in de klassiekers van het naseizoen. „Ik wil er zo snel mogelijk weer bij zijn, want niet koersen doet toch pijn. Vooral hier bij de Tour, die ik twee keer heb gewon nen". Zonder opnieuw te schitte ren op de fiets bleek de popu lariteit van Fignon behoorlijk gedaald. De geruchten, dat hij zijn blessure aan de hiel te danken zou hebben aan een overdosis stimulerende mid delen, werden steeds sterker. Toen hij enkele weken geleden na zijn operatie het ziekenhuis verliet, stelde een televisiever slaggever hem de vraag: „Ben je nu al gedrogeerd?" Fignon heeft daarop niet geantwoord. „Natuurlijk word ik medisch begeleid. Je kunt geen wiel renner op topniveau zijn zon der goede verzorging", gaf hij later wel toe. „Wat er gebeur de stond voortdurend onder controle van de medische fa culteit in Nantes en de tests, die ik daar onderging, waren altijd goed". Het bijwonen van de pro loog was min of meer Fignons eerste verschijning in het openbaar. In het ziekenhuis duldde hij geen bezoek en ook verbood hij ten strengste, dat er een foto van hem werd ge maakt met het been in het gips. „Ik vind het niets als mensen me zien lijden". Ook zijn privé-leven houdt Fignon nog steeds strikt gescheiden van de sport. „Het is mijn le ven en ik doe er mee wat ik wil". Zo besloot hij ook al snel een einde te maken aan het com pagnonschap van de rallyrij der Bernard Darniche. Hij was met hem een vennoot schap begonnen om de sport te promoten. Zo was hij al spon sor in Parij s-Nice. Fignon, al tijd pratend op een hautaine toon: „Er zat veel representa tie aan vast. Ik moest overal mijn gezicht laten zien. Dat werd me te veel. Ik heb mijn geld eruit gehaald en ben er mee opgehouden". Laurent Fignon wil zich de eerstkomende jaren nergens anders mee ophouden dan met wielrennen. Hij is dat ook aan zijn salaris, een miljoen gul den bruto, verplicht. Het goede presteren van Bernard Hi nault steekt hem. Fignon: „Toen ik Hinault vorig jaar versloeg, was hij minder sterk dan nu. Ik heb nooit gedacht, dat hij dit niveau ooit nog eens zou halen. Volgend jaar ben ik terug in de Tour. Hinault kan er eind van dit jaar, waarin hij nog een keer de top haalde, maar beter mee stoppen".

de Stem | 1985 | | pagina 9