e auteur lar werk B, D, Noodsprong van Engelse arbeidersvrouwen Huzarenstuk perfect verlopen ZATERDAG 29 JUNI 1985 W5 Parachute Herhaling Roodgloeiend Lange 'dag' Rauwe humor Grote vraag Gore clubs Tante Ada •rhaalt Ian over zichzelf als verloren zoon. - FOTO AD MOLENDIJK :e voor in zijn getekende ver- Dod ligt in de handen van de be- leven in de handen van solda- r de uiteindelijke bestemming in n van iedereen die leeft", aldus idt het niet fair ofn alle ellende -Afrika op het contb van de Ne- rs en de Engelsen, die het land seerden, te schrijven. Toch ver- de Afrikaners met het volk van at 'geboren werd in het concen- np'En als blanke Zuid-Afri- iat hij er wat onthutst bij. Teke- ijn enig vermogen om dat gege- te verwerken. Jell: „Deze negen jaar in Neder- ben een ander mens van me ge- M was het allen maar dat ik leer- eigen pot te koken en kleren te Vroeger had ik daar de zwarten lell in Galerie 56/58, Nieuwstraat Dordrecht. Open: donderdag 18- rijdag 14-18 uur, zaterdag 10.30- i zondag 14-17 uur. Tot 6juli. nbelt zoekt echter te veel achter ijke' en 'vrouwelijke' thema's in ituur in relatie met de kwaliteit boek. In de inleiding vraagt ze „Maar wie bepaalt dat om vijf achts over straat lopen wel het vaar je literatuur van maakt, en uur 's nachts wachten of hij nt niet; mannenbloed wel, men- >loed niet? Kotsen wel, kots rui- t? Hoeren naaien wel, een hoer Niemand dunkt me, mits goed en kunnen beide kanten aange- orden als literatuur. Jfsprekend laat een aantal recen- m) zich naast tamelijk 'objectie- tstaven leiden door hun eigen, jk gekleurde waarneming. Dat ter tot gevolg hebben, we zagen dat er onzinnige opmerkingen gemaakt over het vrouw-zijn van ur. Het zegt echter meer over de it dan over de schrijfster, wat in Wie weegt de woorden sprake komt is het omgekeerde: boeken worden er niet gepubli- ist omdat ze door vrouwen zijn ■en en over 'vrouwenthema's' n. Die boeken zijn er nu eenmaal adoxaal genoeg bewijst de bun- er ook kaf tussen het vrouwelijk skoren zit. Maar misschien kun- toch met enige voldoening zeg- het aantal voortreffelijke, door geschreven boeken toeneemt, ier en daar toch een trutboek tus- loteboeken staat. Het boek Wie e woorden geeft in ieder geval f tot nadenken over een op zich vraag. ij na onopgemerkt door de westerse wereld hebben de Russen vorige week een waar huzarenstuk tot een goed einde gebracht: de landing van twee robots op Venus en het uitzetten van twee ballonnen in de Venusatmosfeer. De moederschepen Vega-1 en -2, die de apparaten op onze bloedhete zusterplaneet afleverden, vervolgen intussen onverstoord hun weg naar weer een ander ruimtedoel: de befaamde komeet van Halley, die in maart volgend jaar ondezocht zal worden. tekst en foto's Piet Smolders De Russische ruimte-operaties met de Venus-schepen Vega-1 en Vega- 2 zijn verlopen als volgens het spoorboekje: onderweg, in de at mosfeer van Venus en op het opper vlak van de moeilijk toegankelijke planeet. De ruimteschepen werden met enkele dagen tussenruimte in december vorig jaar gelanceerd. Onderweg deden ze allerlei metingen op het 150 miljoen kilometer lange^par- cours tussen de aarde en onze buurpla- neet. De kortste afstand tussen de aarde en Venus is zo'n 45 miljoen kilometer, maar de beide Vega's vlogen in een lange boog van de 'buitenbaan', waarop onze aarde loopt, naar de 'binnenbaan' die Venus om de zon beschrijft. De Vega-1 kwam op 11 juni als eerste in de buurt van Venus. Twee dagen eer der al stiet het apparaat een bolvormige capsule af, bekleed met hittebestendig materiaal. Daarin zaten de Venuslander en de nog niet opgeblazen ballon. Terwijl de bol naar Venus toe viel, corrigeerde het moederschip haar koers, zodat het op De Venuslander op het oppervlak. Hel scherm bovenaan diende voor de laatste fase van de afremming. Deze impressie werd geschilderd door de Russische kunstenaar Andrei So- kolov. - FOTO'S TASS PIET SMOLDERS 25.000 kilometer langs de planeet zou schieten. Op een hoogte van 125 kilome ter drong de bol met een vaart van zo'n 40.000 kilometer per uur de atmosfeer binnen. Door de wrijving met de damp kring werd de bol sterk afgeremd, waar bij het hitteschild witgloeiend werd. Ruim een half uur later (op een hoogte van 66 kilometer) splitste de bol zich in tweeën en de lander kwam vrij. Meteen kwam een remparachute naar buiten, die de vaart van de lander verder vertraagde. Op 54 kilometer hoogte werd een kleine container geopend, de ballon werd opge blazen en begon zelfstanding in de at mosfeer te drijven. Aan een 15 meter lange lijn onder de ballon (diameter 3,4 meter) hingen meetinstrumenten voor atmosfeeronderzoek. Het landingsapparaat zakte intussen verder naar beneden. De parachute werd afgescheiden en de lander werd verder afgeremd door een scherm, dat er uitziet als een hoed met een brede rand. Zo'n unieke afremmethode kan in de damp kring van Venus worden toegepast, om dat die bijna honderd keer zo dicht is als die van de aarde en bijna als een vloei stof reageert. En zo kwam de robot op het Venusoppervlak terecht, niet ver van de evenaar. Op het oppervlak kon het apparaat het niet veel langer dan een uur uithouden, terwijl het de bodemsamen stelling analyseerde, de sterkte van de bodem bepaalde en temperatuurmetin- gen deed. Deze informatie werd via de sterke zenders van het voortijlende moe derschip naar de aarde gestuurd. Intussen dreef de ballon met een snel heid van 200 kilometer per uur door de Venusdampkring op ruim vijftig kilome ter hoogte, waar druk en temperatuur niet zoveel afwijken van die aan het aardoppervlak. Grote radiotelescopen volgden vanaf de aarde de kleine zender aan de ballon en zo kon de luchtcircula- tie op die hoogte worden bepaald. De ballon kon ongeveer twee dagen worden gevolgd en legde in die tijd een afstand van tienduizend kilometer af. Dit hele gebeuren herhaalde zich enke le dagen later met de Vega-2, die op za terdag 15 juni de planeet passeerde. Venusonderzoek is geen gemakkelijke zaak, omdat Venus een zeer hete en zeer dichte atmosfeer heeft, terwijl het opper vlak van Venus permanent schuilgaat onder een volkomen gesloten wolkendek. De Venusdampkring bestaat vrijwel he lemaal uit koolzuurgas - er zit geen zuur stof in en de druk varieert tussen de 80 en 90 atmosfeer, dat is bijna evenveel druk als een kilometer diep in de aardse oceanen. Op Venus is het overal bijna 500 graden Celcius heet, heet genoeg om zink en lood te doen smelten. Het opper vlak is waarschijnlijk hier en daar roodgloeiend. Dat het op Venus zo heet en letterlijk drukkend is, komt in de eer ste plaats omdat Venus veel dichter bij de zon staat dan de aarde: 100 miljoen tegen 150 miljoen kilometer. Het vele koolzuurgas veroorzaakt bovendien een sterk broeikaseffect: de hitte van de zon kan er wel gemakkelijk in, maar moeilijk uit. Heel merkwaardig is tenslotte dat op Venus het etmaal langer duurt dan het jaar: Venus draait maar eens in de 243 dagen om haar as en heeft 225 dagen no dig om een keer om de zon te lopen. De ze twee bewegingen hebben tot resultaat dat een Venusbewoner maar eens in de 58 dagen de zon zou zien opkomen en na evenzoveel tijd ondergaan. Meer kennis van Venus en haar at mosfeer is niet alleen voor sterrenkundi gen van belang. Door vergelijking van Venus en de aarde krijgen we ook meer begrip van de aardse weermachinerie en van de aarde zelf. Het onderzoek dat de Russen nu op Venus tot een goed einde hebben gebracht, zal ongetijfeld tot dat begrip hebben bijgedragen. Op een hoogte van ruim vijftig kilometer drijft de meetballon in de Venusdampkring. Een doorsnede van de bot, met daarin de Venuslander. Rechts achter de lander zit een kleine container met de (nog lege) ballon. 'e Britse premier Thatcher, die toch niet op haar mondje is gevallen, praat liefst zo weinig mogelijk over Groot-Brittannië's zwaarste probleem: de werkloosheid. In haar land gaat immers haast geen week voorbij of er zijn weer honderden arbeidsplaatsen minder. Met rond de vier miljoen werklozen is het zeker 'geen wonder, dat premier Thatcher zwijgt in zeven talen. Ze weet er gewoon geen raad mee. En ze kan maar hopen dat de betere tijden, die al zo vaak werden voorspeld, zich zullen aanmelden vóór de volgende parlementsverkiezingen uitgeschreven moeten worden. Door Roger Simons LONDEN - In afwachting van werk en betere tijden leiden miljoe nen Britten noodgedwongen een uitzicht- en doelloos leven. In Lon den en Zuidoost-Engeland merk je daar niet zoveel van, maar in andere delen van het land doen zich drama tische situaties voor. Het zou na tuurlijk nog veel erger zijn, als de moderne welvaartsstaat geen socia le voorzieningen had. De werklozen van Groot-Brittannië verhongeren niet, maar de morele en psychologi sche schade die zij ervaren, is bij zonder ernstig. De Noordengelse toneelschrijver Peter Terson (53) probeert dit duidelijk te ma ken in zijn blijspel 'Strippers' dat sinds enkele weken grote bijval geniet in het Phoenix Theatre, op Londens Charing Cross Road. 'Strippers' is tegelijk een ko medie en een sociale aanklacht. Terson doet niet aan politiek, maar hij maakt wel duidelijk, dat het rijk van premier Thatcher grote tekortkomingen heeft. Het monster van de werkloosheid slaat op brutale wijze toe in Noordoost-Enge- land, de regio waar toneelschrijver Ter son vandaan komt. Dat is het land van de 'Geordies' of mensen van Newcastle. 'Geordie' is een verkleinwoord van de voornaam George, die daar veel voor komt. De mijnwerkers van het noorden noemen ook een bepaald type van veilig heidslamp hun Geordie, naar uitvinder (in 1881) George Stephenson. De schrijnende werkloosheid van van daag de dag in Noordoost-Engeland werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de sluiting van scheepswerven en aanver wante bedrijven. Wegens het chronische gebrek aan nieuwe werkgelegenheid, houdt voor de meeste arbeiders de toe komst geen enkele belofte meer in. Wie van school komt, vindt geen baan; wie werk had maar de zak kreeg omdat zijn fabriek geheel of gedeeltelijk gesloten werd, gaat gebukt onder het deprimeren de vooruitzicht dat hij de rest van zijn le ven zal mogen stempelen. 'Strippers' van Peter Terson is gewijd aan dat soort mensen. Het verhaal vol rauwe Noordengelse humor speelt zich af in een regio waar het sociale leven zich beweegt rond de traditionele arbeiders clubs en 'pubs' (café's). Dit zijn de gele genheden waarin zowel werkenden als werklozen verpozing zoeken. Deze clubs en pubs zorgen voor ontspanning. Zij en gageren zangers, zangeressen, komieken en 'strippers'. Dat is al jaren zo. De mannen van Noordoost-Engeland be schouwen het als een verworven recht el ke zondagmorgen naar hun stamcafé te gaan en daar van een portie 'striptease' te genieten, terwijl thuis hun wederhelft, schoonmoeder, een tante of het oudste kind de 'Sunday lunch' bereidt. De krisis die meer en meer om zich heengrijpt, heeft nu tot gevolg dat in vele Noordengelse woningen op dergelijke tijdstippen ook moeder de vrouw ont breekt. Deze is dan uit werken. Omdat haar man, geen baan meer heeft, verdient zij noodgedwongen de kost voor het hele gezin. Hoe? Gewoon als 'stripper', in Strippen voor de kosi pubs en arbeidersclubs. Dat kan 200 pond per week opbrengen. De vraag naar jonge aantrekkelijke strippers is onvoorstelbaar groot. Som mige pubs en clubs zoeken nieuwe 'exoti sche danseressen' (zoals deze dames in de vaktaal genoemd worden) via plaatse lijke 'job centres' (arbeidsbureaus). Vroe ger vonden strippers alleen werk via het kantoor van gespecialiseerde impressa- rio's. Vandaag de dag is het zich 'kunst zinnig' ontkleden bij 'passende' muziek echter even goed een baan als het werk dat schoonmaaksters, serveersters, bus conductrices of onderwijzeressen doen. En het betaalt beter. De hoofdfiguren van Peter Tersons nieuwe komedie zijn drie professionele strippers en een nieuweling in het vak, het huisvrouwtje Wendy Robson dat thuis problemen heeft. Haar man Ber nard is zijn vaste baan kwijt en zit te kniezen. Met zijn werkloze vriend Doug- gie gaat hij nog wel geregeld naar de club, maar Wendy beseft dat hij wegens de uitzichtloze beperktheid van de situa tie een moreel gebroken man is. Wendy kan het niet langer aanzien en zoekt zelf werk. Dat is nodig, want zij hebben een zoontje. Maar van de hele dag in touw zijn als serveerster in een kleine theeschenkerij wordt je niet gauw rijk. Bovendien komt er ruzie van, omdat Bernard hardnekkig weigert het huishou den te doen. De drie strippers vertellen Wendy in haar theeschenkerij dat zij in acht minu ten veel meer verdienen dan dit huis vrouwtje in én week: 35 pond voor één keer strippen en 50 pond voor twee keer. Twintig procent voor de impressario en je zorgt zelf voor de nodige kleren en je vervoer. Er is zoveel werk, dat zelfs meis jes die pas van school komen, worden geëngageerd. Enkele avonden per week en iedere zondagmorgen er op los strip pen en je bent binnen. Wendy laat zich bepraten en wordt in dienst genomen door Harry, een sluwe impressario. De dames die bij hem onder contract staan, geven hem geregeld van katoen in de gore clubs en café's van Newcastle en omgeving. Vooral de arbei dersclubs zijn daar dik gezaaid. Ashing- ton, een schuwlelijk plaatsje nabij de oostkust van Noord-Engeland, telt niet minder dan 28 van dit soort instellingen. Zeven clubs bevinden zich broederlijk naast elkaar in één en dezelfde straat. Maar u moet rekenen dat dit een oord is, waar God hooguit een keer per jaar langskomt. De mensen hebben daar wel tv maar zonderen zich niet graag doorlo pend af in hun kleine huisjes. De Engels man van het noorden is veel meer een so ciaal dier dan zijn broeders en zusters van het zuiden. Bovendien geeft hij nog steeds de voorkeur aan wat men in het Engels 'live entertainment' (ontspanning van vlees en bloed) noemt. In de komedie van Peter Terson durft Wendy Robson natuurlijk eerst niet aan haar man te vertellen dat ze geregeld een nummertje gaat strippen, maar hij komt er toch achter en dat veroorzaakt gedon der in de glazen. „En jij kleedt je vóór die varkens uit!", tiert Bernard verontwaar digd. „Je zit er toch zelf ook tussen," ant woordt Wendy laconiek. „Ha, maar dat is wat anders," replikeert Bernard. „Schaam jij je niet?" Maar hun oude Tante Ada doet een wijze uitspraak: „Waarom zou ze zich schamen als er geen eer mee gemoeid is?", zegt het mens. „Als je gaat werken in de mijn en daar pneumoconioses opdoet of je wordt soldaat, waar is dan je eergevoel? Je ver koopt op een of andere manier je li chaam, maar Wendy heeft ten minste nog het voordeel dat ze niet ter dood wordt gebracht." In het stuk keert de echtelijke vrede vrij snel terug. En terwijl Wendy als stripper dagelijks voor drie monden zorgt, bakt Bernard brood en bereddert hij het huishouden. Het is geen gelukkige situatie, maar in Noordoost-Engeland kunnen ze daar nog om lachen, anders zouden ze er gek van worden. Bij gelegenheid van de première van 'Strippers' in het Phoenix Theatre werd door Londense feministen gedemon streerd met spandoeken, waarop een al gemene boycot van het stuk werd geëist. De betogers dachten dat in 'Strippers' de seksistische exploitatie van het vrouwelij ke schoon werd aangemoedigd en toege- juichd. Dat dit toneelstuk in feite sociale toestanden aanklaagt waartegen de poli tieke leiders weinig of niets schijnen te willen of te kunnen doen, ging hen ken nelijk boven de petjes. In Noordoost-Engeland zoeken inmid dels steeds meer vrouwen van werkloze arbeiders engagementen als 'exotische danseres'. Je kunt erom lachen, maar eigenlijk is het om te huilen. Anne Ro bertson, een Ierse grootmoeder die als impressario strippers engageert voor op tredens in clubs, pubs, op feestjes in fa brieken en kantoren of op bijeenkomsten van sociëteiten, huurt tegenwoordig in Newcastle geregeld een grote zaal om nieuwelingen enig onderricht te geven. Zij leren daar de eerste, schuchtere pasjes van het strippersvak. Volgens Anne Robertson neemt in Noord-Engeland de vraag naar mannelij ke strippers eveneens gestadig toe. Deze 'artiesten' strippen op zogeheten 'hen parties' (damesfeestjes). Een goede man nelijke 'exotische danser' verdient ook gauw 250 pond per week. Zijn al deze mensen politieke slachtoffers van de kri sis, geestelijk gestoorden of keiharde op portunisten? Misschien een beetje van al les, want vooral wanneer de tijden hard zijn, valt het velen moeilijk om geen stommiteiten te begaan. robots Russische op Venus Zo zien de Vega-1 en -2 er uit. Bovenaan zit de bol die afdaalde naar Venus, de rest van het toestel is verdergevlogen naar de komeet van Halley.

de Stem | 1985 | | pagina 29