Oostenrijkse berggids Hannes Gasser: e "KALIAN W2 ZATERDAG 29 JUN11985 BB 8HKÉHÓ W3 TV STAR RIVEN SIX MONTHS T( LIVE-PAGE 2 lappers Onbekend Kinderen Gezond ..De bergen in trekken en gezond terug komen", is de bekendste uitspraak van Hannes Gasser en werd een internationale slogan van ASI, (Alpinschule Innsbruck). Hannes Gasser inmiddels de vijftig gepasseerd - was in 1962 de stichter van ASI dat in ruim twintig jaar is uitgegroeid tot de grootste en meest belangrijke alpinisten-school van de wereld. Gasser die ook bekendheid geniet als fotograaf en expeditieleider startte zijn school met twee medewerkers. Twee jaar na de oprichting begon Gasser met het geven van cursussen voor beginnelingen en gevorderden. Tegenwoordig zijn ruim 170 berggidsen en skileraren in actie om aan de vraag van 47.000 klanten te kunnen voldoen. De trots van ASI is het feit, dat sinds de oprichting nog nooit een ongeluk heeft plaats gevonden. Hannes Gasser: „....een berg is geen mensenleven waard 'Ga de bergen in en kom tid en grafisch personeel op od fignt'. Hij liet hen het ge- men. Het werd een geweldi- ij, de zoon van Packer begon :ten en bij een man werd een ebeten. maar Rupert did fix doch in Australië 27 kranten visiestations in bezit had, aar Engeland. Hij kocht The World en The Sun en toen om het kwaliteitsweekblad ;r te krijgen mislukte, ging land van de onbegrensde :n: Amerika. Ook daar deed rs succesvol was: hij kocht rliesgevende kranten, te be- :xas, populariseerde die - hij nerikaanse journalisten hoe aken - en daarna kwamen de rs: New York Post, Boston ago Sun - Time etc. s was de Londense Times rt, want Murdoch zou en prestige-object hebben. Na in maanden kreeg Murdoch I 'de slangenkuil' van de Ca- 1 leth Thomson. „De haai, die at hij vegetariër was gewor- en het erop kwam, toch de oed niet weerstaan. Versla- ïooit meer kwijt", schreef de tael Leapman. Toen Mur- ;stigieuze blad in bezit had, rold Evans voor als 'de beste :ur van de wereld'. Enkele er al werd Evans op straat en complot waarin premier n belangrijke rol speelde", s later in een boek. handalen, een slechte pers, ournalisten. Niets en nie- lupert Murdochs opmars te en. Bij elk nieuw avontuur, we, dure aankoop is gezegd: tar, dit wordt zijn definitieve De persbaronnen in Sydney Ie mediadictatoren van Fleet zakenmensen in New York het. vste aanwinst - tegen de gi- js van twee miljard dollar -, wordt weer met argusogen Ie insiders fronsen wederom auwen. Met 20th Centuiy >ch heeft daar een belang in ent - wil hij een landehjke nnen met radio- en televisie- i, die centraal worden uitge- veral in de VS kunnen wor- en. Het Amerikaanse week- arafraseerde bij de aankoop lus: 28 maart 1985 zal ver orden herinnerd als de dag h Century-Murdoch ont lijven zijn grote liefde, maar niet door verblind. De toe- ïslotte aan de elektronisch :r een cartoon van Murdoch e vroeg The Economist zich n geleden af of Amerika een is voor de Australische me- Een Amerikaanse collega- Murdoch heeft die vraag in boek ontkennend beant- rdoch js een Machiavelli met an een slang. Hij verslindt tap, als het in de buurt is", bhjft manipuleren met me den. „Wanneer je een oorlog j, zal degenen die de laagste winnen en dat ben ik", isschien heeft hij nog gelijk - ij betaalt zijn mensen zeer iladen zijn conjunctuurge- ij zijn nooit zeker van hun ch heeft op drie continenten h imperium opgebouwd en duidelijk van na Randolph rst (Citizen Kane) de media- twintigste eeuw te zijn. Hij elefoon en weet precies op :n hij zijn geld moet zetten, hij naast de 'fidget' geble- cer. I Cheek'Auteur: Michael itgave: Hodder and Stough- irdoch, a business biography, on Regan. Uitgave: Angus t, Sydney. Door Ad van Hest Hannes Gasser geboren in Zuid-Ti- rol kreeg zijn berg-opleiding in mi litaire dienst. Toen hij dertig jaar was werd hij benoemd als berggids leider voor het Oostenrijkse leger en later aangesteld als leraar voor berggidsen en reddingsdiensten. In 1962 richtte Gasser zijn Alpinschu le Innsbruck op. Mede door het nog steeds toenemende bergtoerisme heeft ASI zich ontwikkeld tot een van de beste alpinisten-scholen van de wereld. Gasser is een spontane prater. Vooral als het over de bergwereld gaat raakt de bebaar de Oostenrijker in vuur en vlam. „Ik ben tussen de bergen geboren. Ze zijn niet weg te denken uit mijn leven. Ze heb ben mij geluk gebracht en telkens wanneer ik terug kom van een bergtocht heb ik een voldaan gevoel. Een gevoel dat ik leef. Na de tweede wereldoorlog heeft het al pinisme een geweldige vlucht genomen. Alle moeilijk begaanbare bergtoppen zijn een of meerdere keren beklommen. Jap- panners, Engelsen, Belgen, Duitsers en Nederlanders stonden op wereldberoem de toppen. Ook Hannes Gasser liet in ge zelschap van ervaren landgenoten van zich spreken. In 1959 werd onder zijn lei ding de Kordilleren-expeditie in Peru tot een goed einde gebracht. In 1970 beklimt Gasser onder extreem zware omstandigheden de noordwand van de Piz Bianco een karwei dat tot op heden niet geevenaard werd. Vier jaar la ter leidt Gasser een expeditie door het Braziliaanse bergland en beklimt als eer ste de Diritissema des Corvado. Later - in 1976 - is Gasser expeditieleider van de Kurdistan-expeditie. Bij al zijn tochten boekt Gasser succes en vallen er geen doden iets wat opval lend is terwijl er op de flanken van de Mont Everest. Mont Blanc en talloze an dere wereldbergen alpinisten omkomen. „Een berg is geen mensenleven waard", vertelt Gasser. „Je moet je ge zonde verstand laten werken. In sommi ge omstandigheden is dat moeilijk, maar je moet duidelijk kiezen voor de klim mers zelf, en niet alleen denken succes te hebben door de top te bereiken. Tegen woordig kan dat steeds moeilijker. De tijd van groots opgezette expedities zoals die na de oorlog zijn uitgevoerd is voor goed voorbij. Deze zijn te kostbaar ge worden. Vanwege de hoge sponsorgelden wordt de veiligheid van klimmers onder danig gemaakt aan het slagen van de ex peditie. Alleen het resultaat telt. Daar naast wordt het steeds moeilijker het ka- litaal wat een dergelijke onderneming ost bij elkaar te krijgen. Het verblijf van een qua mankracht uitpuilende expeditie in een bergstreek duurt veel te lang. Je krijgt dan tegenstellingen en frustraties die ruzies met zich meebrengen." Gasser verwijst hiermee duidelijk naar de mislukte nederlandse Everst-expeditie in 1983. Een jaar later slaagde Bart Vos tijdens een tweede nederlandse expeditie op het nippertje 'het dak van de wereld' te bereiken. Gasser: "Dat was natuurlijk fantastisch. Maar ik ben voorstander van een klein opgezette expeditie die zich snel kan verplaatsen. Een kleine groep goed op elkaar afgestemde mensen, die weten waar ze mee bezig zijn." Het symbool van ASI. Het alpinisme is via de commercie de laatste jaren steeds populairder gewor den. De Alpen-landen krijgen naast het wintersportseizoen steeds meer toeloop van loensten in de zomermaanden. In de maanden juli en augustus is het enorm druk op de flanken van de in zwang zijn de toppen zoals de Matterhorn, Eiger en gezond terug' Ivo Kuypers is de eerste nederlandse berggids die aange steld wordt door ASI. Zojuist afgestudeerd aan de sportacademie in Tilburg zal de vie rentwintigjarige Bre- danaar in oktober in Innsbruck in dienst treden van de Oosten rijkse Alpinschule. De wintermaanden zullen door hem voorname lijk als ski-leraar ge vuld worden. In het zomerseizoen trekt Ivo Kuypers als gids de bergen in op door ASI begeleide berg tochten op de eilanden Madeira, Mollorca, Corsica e.a. Ivo - zoon van Miel Kuypers - leerde sa men met zijn vader en later in van Hannes bergen al op zeer jon ge leeftijd kennen. Vanaf zijn vierde jaar houdt hij zich regel matig op in bergstre ken en is net zo en thousiast van de berg sport als zijn leer meester Hannes Gas ser. - F0T0J0HAN VAN GURP Bij speciale gelegenheden wil Hannes Gasser ook in de bewoonde wereld weieens staaltjes zoek van de Nederlandse ambassadeur in Jakarta Dr.L. van Gorkum aan Tiro! in 1984. zoek de Mont-Blanc. Hannes Gasser maakt die ontwikkeling van zeer dichtbij mee. „Het is \iet normaal wat er tijdens het top- seizoen gebeurt. Mensen die totaal niet we ten waar ze mee bezig zijn en zeer slecht uitgerust, hangen met bosjes op de bekende klimroutes. Het is echt niet ontspannend om op die drukke dagen aan bergsport te doen. Je kunt dan beter een minder bekend berggebied kiezen en daar jezelf uitleven. Vanaf de oprichting van ASI is Hannes Gasser zich steeds meer bezig gaan hou- van zijn kunnen laten zien zoals bij het be- - FOTO'S ALPENBILD den met voorlichting over de bergsport aan mensen die naar de Alpenlanden trekken. In 1967 kreeg hij voor het eerst Hannes Gasser in een voor hem bekend gebied:,, ...kom naar ons als je over alle bergen wilt....". - FOTO ASI vanuit Nederland een uitnodiging om een lezing te houden. Miel Kuypers, des- tiijds voorzitter van het district West- Brabant van de Nederlandse Ski-Vereni ging, haalde Gasser naar Nederland. Bij dat eerste contact tussen Gasser en Kuy pers is het niet gebleven. Kort na zijn be zoek aan Breda ging het gezin Kuypers met wintervakantie in Oostenrijk en had het genoegen samen met de bergliefheb- ber een aantal dagen te skiën. Enkele ja ren later nam de band tussen Gasser en de familie Kuypers nog vastere vormen aan en werden er mogelijkheden gescha pen om voor de liefhebbers rechtstreeks vanuit Breda cursussen en bergvakanties te boeken. Miel Kuypers: „Toen we pas begon nen te werken voor Hannes Gasser, stel de het natuurlijk niet zoveel voor, maar met de jaren heeft het steeds grotere vor men aangenomen. De groei van ASI heeft ook vanuit Nederland doorgezet. De ruime keuze uit het programma, dat elk jaar weer opnieuw in elkaar wordt ge zet, laat dat ook duidelijk merken." Opmerkelijk is dat van de modegebie den alleen de Mont Blanc op het pro gramma van ASI prijkt, bijna alle andere beklimmingen en wandeltochten zijn voor de buitenstaander vrij onbekende bergstreken. Hannes Gasser: „We heb ben daar bewust voor gekozen. De echte toeristengebieden zijn in het hoogseizoen bomvol. De echte natuurliefhebber zoekt die drukte niet, die wil gevoel met de bergwereld, rust, alleen zijn met de na tuur. De belevenis op de berg! Op een eenvoudige manier leven, dat maakt de mens tevreden. Ons programma is daar duidelijk op afgestemd. De overbekende gebieden hebben we behoedzaam uit ons programma geschrapt. De Mont Blanc is overeind gebleven, omdat je domweg niet om de hoogste berg van Europa heen kunt. Er zijn steeds weer mensen die per se de Mont Blanc willen doen. Daarnaast is de vraag naar kleinere en rustige natuurgebieden toegenomen. ASI heeft ook de bevoegdheid in gebieden te komen waar het normaal verboden is." ASI maakt het bergvrienden mogelijk om overal waar Gasser in hel verleden zijn voetsporen heeft gezet, net als hij te genieten van de natuur, hetzij wandelend of klimmend. Niet alleen op het vaste land van Europa. Gasser: „Sinds een aantal jaren zijn wij ook in staat tochten te ondernemen in Nepal, Marokko, Cey lon, Corsica en een aantal andere berg streken." Volgens Hannes Gasser en Miel Kuy pers is vooral de belangstelling voor het bergwandelen de laatste jaren gestegen. Kuypers: „Steeds meer gezinnen trekken actief de bergen in." Toch zitten er ook negatieve kanten aan de bergsport voor gezinnen. Kinde ren beleven de bergen geheel anders dan volwassenen. Miel Kuypers: „Kinderen in diverse leeftijdsgroepen moeten ver schillend benaderd worden. Het berg wandelen en klimmen met baby's in rug zak of draaggordel is zonder meer af te raden. De immuniteit voor infecties bij deze kinderen is nog niet voldoende ge vormd. Zij kunnen zich nog niet aanpas sen aan hoogten boven de 2000 meter. Kinderen tussen de 2 en 6 jaar hebben een grote bewegingsdrang en willen hun omgeving actief en speels leren kennen. Hierdoor raken zij snel vermoeid en moet men ze vaak dragen. Schoolkinde ren willen zich graag met anderen meten. In deze leeftijdsgroep verdragen kinde ren een gelijkmatige duurzame belasting. Voor oudere kinderen biedt de bergsport een goed tegenwicht voor het alledaagse leven waarin het nogal eens ontbreekt aan lichaamsbeweging. Een reden temeer om met een gezin de bergen in te trek ken." Het wordt door Gasser als bergvriend betreurd dat er de laatste jaren zoveel bergstreken ontsloten worden ten behoe ve van de wintersport en andere recrea tiedoeleinden. Overal verrijzen kabelba nen en skiliften, dikwijls op de mooiste berghellingen. Gasser: „We zijn nog niet te laat. In Oostenrijk wordt voortaan el ke aanvraag voor het bouwen van kabel banen en skiliften uitvoerig bestudeerd. Het aantal liften per gebied probeert men zo klein mogelijk te houden. In Frankrijk is men vroeger wakker gewor den. Daar heeft men de groei in kunnen dammen en indien mogelijk wintersport oorden gebundeld. Er zijn daar nog zeer grote berggebieden zonder één enkele baan of lift. De diverse natuurorganisa ties moeten deze ontwikkeling zeer nauwgezet volgen, anders wordt de re creatieve wintersport voor de bergwereld zelf een catastrofe." Intussen blijft Gasser de bergen in trekken, alleen of met zijn vrienden. „Das höchste glück dieser erde liegt auf den gipfeln der berge...." en zo denkt Hannes Gasser er al jaren lang over en komt steeds gezond en met tevreden gas ten terug Hannes Gasser (rechts) in gezelschap van Bredanaar Miel Kuypers tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland. - FOTO JOHAN VAN GURP

de Stem | 1985 | | pagina 27