Vlissingse al 9 jaar in de weer voor weeshuis CONCENTRATIE ONDERWIJS IN OOSTBURGSE LTS KIJllK CENTRUM Gerestaureerde Kaaipoort Aardenburg overgedragen Juffrouw Hermans verlaat lagere school Aardenburg GRATIS!!! IN LIBERIAANS DORPJE MONROVIA: Toeristenbibliotheek doet kust weer aan Westdorpe Westdorpse clubs houden gaaibollingen VAN ZEELAND van de BMW-dealer Garage VeriNvgge bv OOSTBURG - Leerlingen van de nieuwe West-Zeeuws-Vlaamse scholengemeenschap 'Het Allaom', een fusieschool van de Oostburg- se LTS en de Ijzendijkse en Schoondijkse LHNO-scholen, kunnen straks afstuderen in zes studierichtingen. markten Mode-expositie en show in Knokke Tekorten Medicijnen Scholing Breskens Heille Aardenburg Schoondijke PAGINA ZEELAND 3 Plaatselijk nieuws Crazy Horse - De leiding van de Westdorpse disco 'Crazy Horse' heeft voor de jeugd weer een aantal activiteiten op touw gezet voor de komende weken. Zo wordt zaterdag 29 juni een gezellige bijeenkomst gehouden in verenigingsge bouw 'Concordia' te Westdor pe. Zaterdag 6 juli wordt een avond-dropping gehouden voor jongeren. Om half tien vertrekken de deelnemers vanuit Sas van Gent. Inschrij vingen worden ingewacht op de soos. Ter afsluiting van het seizoen vindt zaterdag 13 juli een grote barbecue-avond plaats. Deze bijeenkomst be gint om half acht. Nadere in formaties over deze activitei ten zijn te verkrijgen bij de leiding van disco 'Crazy Hor- se.' 'De Gravin' - Na een interne opknapbeurt is 'De Gravin', een café nabij het dorpsplein te Westdorpe, feestelijk her opend. Sinds een paar maan den kon men bij 'De Gravin' weliswaar terecht voor een pilsje, maar nu is de zaak defi nitief geopend. Bij de ope ningsreceptie kwamen heel wat vrienden en kennissen uit het bedrijfsleven gelukwensen en bloemen en geschenken aanbieden. Fanfare - De Westdorpse mu ziekvereniging 'Eikels worden bomen' heeft in het kader van het 'Jaar van de Europese Mu ziek' een muzikale rondgang door het dorp gemaakt. Veel dorpsgenoten toonden hun be langstelling voor de fanfare, door te komen luisteren naar de vrolijke marsmuziek van de muzikanten. Mede dankzij enkele succesvolle optredens in andere plaatsen is de inte resse voor 'Eikels worden bo men' ook bij het eigen publiek sterk toegenomen. Touwtrekken - Ook in West dorpe heeft de aloude sport touwtrekken veel aan popula riteit gewonnen. In een plaat selijk horecabedrijf is een ploeg geformeerd, die op het ogenblik actief is met de voor bereiding van een grote wed strijd touwtrekken in West dorpe. Deze ploeg, 'De Tukker' hoopt dat in het dorp voldoen de belangstelling zal bestaan voor dit evenement, dat ge houden wordt op zondag 7 juli, 's middags om twee uur op het dorpsplein van Westdorpe, Belangstellenden, zowel da mes als heren, kunnen tot en met zaterdag 6 juli voor in schrijving terecht bij 'De Tuk ker' telefoon 01158-1050. Van onze correspondent WESTDORPE - Drie West dorpse verenigingsbesturen zullen tijdens de komende kermisdagen de kas een beetje trachten te spekken met het organiseren van een gaaibol- ling. Deze toch al heel populaire sport wordt tijdens de West dorpse kermis ieder jaar door zeer velen bedreven. De fiets- crossclub 'De Kreekcrossers' opent de rij met een wedstrijd op vrijdagavond 5 juli; maan dag- en dinsdagmorgen, 8 en 9 juli, telkens om 10.00 uur hou den Carnavalsclubs 'De Melk muilen' en 'De Koeters' ook ieder een gaaibolling voor hun kas. Elke dag zijn er uiteraard prijzen te verdienen, maar dit jaar wordt ook een fraaie tro fee in het vooruitzicht gesteld voor de winnaar van het to taalklassement van alle gaai bollingen. In totaal zijn maar liefst tien trofeeën beschik baar voor deze drie 'etappes Alle gaaibollingen gaan door op het terrein bij het Oude Raedhuys in Westdorpe. DONDERDAG 27 JUN11985 T20 PAGINA ZEELAND 4 (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 TERNEUZEN - De zonder vaste woon- of verblijfplaat; zijnde Belg V.I. heeft bekend begin van dit jaar bij garage V. in Terneuzen een personen auto te hebben gehuurd en de ze nooit meer te hebben terug gebracht naar het bedrijf. Ook bekende hij in die periode aan de Oosterscheldestraat te Ter- neuzen een auto te hebben ge stolen. I. is een dezer door de politie in Antwerpen verhoord. De ontvreemde auto's zijn van de hand gedaan. Fusie LBO-scholen: zes studierichtingen Van een onzer verslaggevers Het zijn: bouw-, mechanische- en motorvoertuigen techniek, textielverwerkende- en verzorgende beroe pen en een vrije afstudeerrichting. De drie scholen gaan met ingang van 1 augustus 1986 fu seren. De eerste twee schoolja ren zal er voor de leerlingen weinig veranderen, omdat het onderwijs dan nog wordt ge geven in de drie plaatsen. Het streven is echter met ingang van het schooljaar 1988/1989 het beroepsonderwijs te con centreren in het gebouw van de Oostburgse LTS. Daarvoor moeten echter nog de nodige voorzieningen worden aange bracht, zoals de bouw van een keuken-accommodatie en twee leslokalen. Onderhande lingen met het ministerie hier over zijn gaande. De nieuwe school zal gaan werken met een geïntegreerde brugperiode van twee jaar. Dat houdt in dat alle leerlin gen de eerste twee schooljaren dezelfde algemene opleiding krijgen. Daarna kunnen ze voor een tweejarige beroeps opleiding kiezen uit de zes ge noemde afstudeerrichtingen. De vakken worden tijdens de tweejarige vakopleiding op di verse niveau's gegeven, waar door er ruime doorstromings mogelijkheden zijn naar het middelbaar beroepsonderwijs. Volgens een persbericht zal er op de nieuwe school zorg voor worden gedragen dat de leerlingen een brede maat schappelijke en levensbe- AMSTERDAM, 26-6-85 - In Bintje 50mm werden 90 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 29.20 tot 28.70 per 100 kg. De stemming was prijshou dend. jxaullll, 2b juni - Aardbeien: per doos 71-80, per kilo 2.00-5.00. Frambozen: per doos 1.60-1.80. Ro de bessen: per doos van 200 gram IA 1.00-1.11, IB 71, II 43-45, per doos van 500 gram II 1.18, per kilo IB 2.63. Tomaten: IA 11.70-11.80, uien 85, prei 3.50, rabarber 24, kroten 33- 35 per bos, bloemkool 1.70-2.00, aardappelen 91-1.09, kriel 89. GOES, 25 juni - Aardappelen (excl. BTW): Bintje, directe levering, op auto geleverd, geschikt voor frites, tot 20 cent per kg, voeraardappelen 6 tot 8 cent per kg. Notering Rot terdamse beurs d.d. 24 juni 1985: Bintje 35-50 mm 12 tot 13 cent per kg. Bintje 50 mm opwaarts (ge schikt voor frites) 27 tot 28% cent per kg. Vlas (exc. BTW) ongere- peld, op auto geleverd 40 tot 50 cent per kg, afwijkende partijen 20 tot 39 cent per kg. Hooi en stro (excl. BTW) op auto geleverd: Weidehooi (nieuwe oogst) 230-250 per 1000 kg. Dijkhooi (nieuwe oogst) 180-230 per 1000 kg. Lucernehooi 325-350 per 1000 kg. Tarwestro 130-145 per 1000 kg. TERNEUZEN - Per stuk: sla 1 22- 27, sla 11 12; bloemkool A 267-346, B 125-258, afw. 184-198; gr. komkom mers 35-68. Per bos: kroten 14-55; uien 18-39; koolrabi 63-75. Per doos: aardbeien 126-128, rode bes sen 68-89. Per kg.: eerstelingen 94; doré 107; kroten 75; peulen 8.10- 10.60; prei 2.82; rabarber 40-45; sav. kool 55-66; rode kool 81-86; spina zie 161-170; spitskool 40-54; was- peen 69-78; tuinbonen 77-81; aard beien 235-247. Van een onzer verslaggevers KNOKKE - In het cultu reel centrum Scharpoord te Knokke vindt van zon dag 7 tot en met zondag 28 juli een mode-exposi tie plaats, onder de naam 'Mode '86'. De openings receptie is zaterdag 6 juli om 20.00 uur. De modeshow vindt zaterdag 27 juli vanaf 21.00 uur plaats. De expo sitie is dagelijks te bezoe ken van 10.00 tot en met 20.30 uur. Op de tentoonstelling zijn de nieuwste kreaties voor het komende seizoen van een groot aantal ont werpers te zien. Ook di verse kledingzaken uit Knokke hebben etalages ingericht. Tussen 10 en 18 augus tus vindt in Scharpoord een kunst- en antiek beurs plaats. schouwelijke oriëntatie krijen. 'In het leerplan en het lesroos ter zal ruimte worden gegeven voor godsdienst- en vormings onderwijs met inachtneming van de wensen van ouders en leerlingen'. De nieuwe school zal be heerd worden door een stich tingsbestuur, bestaande uit 13 leden, die door de diverse gele dingen worden afgevaardigd. In de loop van het komende schooljaar zullen er diverse voorlichtingsbijeenkomsten voor ouders en personeel van de basisscholen zijn over de toekomstige structuur van de scholengemeenschap 'Het Al laom'. (ADVERTENTIE Bij aankoop van een vloerkurkparket krijgt u de lak gratlsl t.w.v. 10.- per m2 KURK- en HOUTPARKET vanaf 14.50 Houtparket na tel. afspr Teteringenstr. 16, Breda 076-130076 DE BOOMSCHORS Lange Vorststr 43 Goes - 01100-32005 Hulst, uitsluitend op zondag natel, afspr. 01140-13312. Van een onzer verslaggevers CADZAND/BRESKENS - Bezoekers van de West-Zeeuws-Vlaamse kust kunnen tussen 8 juli en 16 augustus boeken en geschriften lenen bij de toeristenbibliotheek. Evenals vorige jaren zal deze rijdende toe ristische voorziening, ook wel bekend als de 'Pipokar', diverse badplaatsen en campings langs de kust aandoen. In vergelijking met het vorige jaar zelf één meer. Dit naar aanleiding van verzoeken van Oostburgse raadsleden. In de route is nu ook Breskens opgenomen. De Pipokar staat maandag's tussen 17.30 en 19.30 uur en de vrijdag tussen 9.30 en 12.30 uur bij het winkelcentrum in Cadzand-Bad. Dins- dag's van 9.30 tot 12.30 uur bij camping 'Groe- de' en tussen 17.30 en 19.30 uur op de parkeer plaats van het Breskense park Schoneveld. De dag daarop tussen 17.30 en 19.30 uur tegenover camping 'De Panneschuur' te Nieuwvliet. Elke donderdag is de bibliotheek van 9.30 tot 12.30 uur te vinden bij camping 'De Zwinhoeve' bij Retranchemenet. Met een uitleenkaart van de eigen biblio theek kunnen strandbezoekers boeken lenen, wie geen lid van een bibliotheek is moet, in dien hij of zij boven de 18 is, vijf gulden beta len. Aad van der Wouden VLISSINGEN - Wie ooit nog eens aan de Afrikaanse Westkust het Liberiaans dorpje Monrovia aandoet, komt vrijwel zonder twijfel langs een kleinschalig opge zet weeshuis. Het behoeft weinig speurtalent om dan enkele Vlissingse typema chines, kledingstukken, me dicijnen en voedsel te ont dekken. Achter deze vorm van ontwikkelingshulp gaat de bescheiden Ella de Nooij- er uit Vlissingen schuil. Zij heeft negen jaar gele den al haar zinnen gezet op de ondersteuning van een katholiek Liberiaans wees huis, waarvan zuster Victo ria B. Young de bezielende leidster is. Maar die drang naar daadwerkelijke hulp aan het arme land is zeker niet uit de lucht komen val len. Ella vertelt dat zij zon 10 jaar geleden samen met haar man besloot een Libe riaans kindje te adopteren. Na veel bellen en schrijven naar de bevoegde instanties lukte het haar en reisde het echtpaar af naar het Afri kaanse land om het meisje op te halen. „We gingen uiteraard niet met lege han den, maar hadden een hoop speelgoed meegenomen voor de kinderen in het wees huis", herinnert Ella zich. Het opvangcentrum was echter pas op poten gezet door zuster Victoria en ken de dus nog op alle vlakken grote tekorten. Ella en haar man waren dan ook snel door het speelgoed heen. „Een tweetal kinderen, dat achter het net vistte, huilde tegen mijn been. Met dat beeld keerden wij terug en ik besloot alles in het werk te stellen om hierin verbete ring te brengen". Dat ge beurde. De Vlissingse hing in tal van plaatselijke supermark ten briefjes op, waarin zij de ring geeft het weeshuis om onbekende reden geen steun meer. Ook de verzendingen van het ingezamelde materiaal per schip dreigt in gevaar te komen. De Vlissingse heeft namelijk een scheepvaart maatschappij bereid gevon den, om de goederen gratis naar Liberia te brengen. „De geruchten gaan de ronde dat de maatschappij 5 van haar 7 schepen heeft moeten ver kopen. Hierdoor dreigt dat ik straks zelf moet opdraai en voor de vervoerskosten. Zondegeld", aldus Ella. Enkele weeskinderen in de weer met typemachines. Op de achtergrond het weeshuis. lezers dringend verzocht om hulp in de vorm van kleding en speelgoed. Met ingeza meld geld kocht Ella weer medicijnen en voedsel, twee zaken, waaraan in Liberia een groot tekort is. „Natuur lijk is de bevolking in Ethio pië er veel slechter aan toe, maar mijn Liberiaans be zoek heeft mij aan het wees huis vastgeklampt", zegt El- la. Ook het feit dat de mo menteel ongeveer 100 kinde ren in 'haar' weeshuis nu al aan scholing toezijn, biedt de kans dat deze groep voor goed kan worden afgeholpen van de nog immer dreigende hongersnood en epidemiën. De studies in het weeshuis ondersteunt de pleegmoeder met ondermeer typemachi- - FOTO WILLEM MIERAS nes. Al kan en moet het altijd beter, toch is Ella niet onte vreden over de afgelopen periode van haar één-mans- actie. Maar de kans dat nu ook voor Ella's steun moei lijke tijden aanbreken is groot. De Liberiaanse rege- De kinderen in het wees huis krijgen steeds meer be hoefte aan medicijnen, zodat ook hiervoor meer geld moet binnenkomen. Vandaar dat Ella alles in het werk stelt om de ontwikkeling van het weeshuis niet verloren te la ten gaan. Zij beperkt zich daarom niet langer tot Wal cheren als inzamelgebied, maar wil eigenlijk de hele provincie bij haar werk gaan betrekken. „Als er vol doende belangstelling is kan ik mischien wel een stich ting van de grond krijgen". Het gironummer 5500148 ten name van Fatima wees huis te Vlissingen moet hierdoor extra bekendheid gaan krijgen. De Vlissingse: „Het zou zonde zijn, om niet langer voldoende hulp aan de kinderen te kunnen bie den. Het wegvallen van de financiële steun van de in heemse regering betekent immers een slag voor zuster Victoria". Hij stuit haar dan ook - begrijpend- tegen de borst, dat het Liberiaanse zakenle ven vorig jaar 40.000 gulden vrijmaakte voor W Vlissin gen, die in dat land 'een par tijtje voetbal' kwam spelen. Maar over de vaak gehoorde druppel op de gloeiende plaat wil Ella niets weten. „Al kan ik nog zo weinig ge ven, toch weet ik dat het hard nodig is". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiillllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - F. Calus, R. Roidin en C. van de Sande schroefden gisteren in Aar denburg een plaquette tegen de Kaaipoort met de tekst: 'Kaaipoort, omstreeks 1650, gerestaureerd in de jaren 1983 en 1984 in kader leerlingbouw plaats'. Feitelijk had A. Snou- waert ook een schroef moeten vastzetten, maar hij was ver hinderd. De drie eerstvernoemden hebben samen met Snouwaert de Kaaipoort gerestaureerd. Gisteren was de officiële over dracht van de vernieuwde poort aan het Aardenburgse gemeentebestuur en tevens de symbolische overhandiging van een luidklokje. Het klokje hangt boven in de toren en laat ieder half uur een 'zacht en vriendelijk' geluid horen. Het klokje is een geschenk van de architect en de aanne mer van het restauratiepro ject. Ook een plaatselijke bank heeft een bijdrage in de kosten geleverd. Het is voorzien van een apparaatje dat de zomer en wintertijd regelt. Wanneer Nederland overgaat op een andere tijd ontvangt het appa raat een signaal, verzonden uit een centrale plaats in Neder land, en stelt de klok bij. Geen enkele gemeente-ambtenaar komt er aan te pas om de wijzers van de klok te verzet ten. De werkzaamheden aan de Kaaipoort zijn in november 1983 begonnen. Vier leerlingen en hun leermeester hebben de poort helemaal onder handen genomen. Het torentje is zelfs van de poort gehaald. Ook het plein voor de poort, het Kaai- plein, heeft een nieuwe bestra ting gekregen zodat Aarden burg nu trots kan wezen op 'een van de markantste bouw werken' van het stadje, zoals burgemeester J. Asselburgs gisteren zei tijdens zijn dank woord. De restaurateurs heb ben ook een stuk muur uit de vijftiende eeuw gevonden. De restauratie heeft bijna zes ton gekost. De gemeente moet zo veel echter niet beta len. De provincie nam bijna 200.000 gulden voor haar reke ning. Ook het ministerie heeft in de kosten geholpen door het leerlingbouwproject te onder steunen. Volgens de burgemeester vervult de Kaaipoort nog steeds een functie. „Als toeris ten het stadje binnenrijden, worden ze al snel geconfron- F. Calus, R. Roidin en C. van de Sande schroeven een plaquette tegen de Kaai poort. - FOTO DE STEM/CORJ DE BOER teerd met de poort. Velen zijn daarvan onder de indruk". As- selberg pleitte voor een betere coördinatie tussen gemeenten en de stichting vakopleiding zodat meer leerlingbouw plaatsen kunnen ontstaan. „Door de leerlingplaatsen kunnen aankomende bouw vakker praktijkervaring op doen". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimniiiii,,,,,,!!!,,,,!,,,,,„m„mi|lllim Plaatselijk nieuws Vissen - Aan de vijfde club wedstrijd van de HSV De Zee krab uit Breskens werd deel genomen door 34 vissers, waaronder 3 junioren. Er was sprake van een matige vangst. Uitslag: 1. P. van de Lijke 436 punten, 2. W. de Grootte 328, 3. J. van Lare 257,4. J. Blaakman 251, 5. J. Thijmstra 198. Junio ren: 1. Erik Robijn 334 punten. Veekeuring - In Heille wordt zondag 1 juli een veekeuring gehouden. Vanaf 13.30 uur zul len verschillende veehouders hun pronkstukken aan het oog van een deskundige jury on derwerpen. Clubbolling - De uitslag van de tweede clubbolling, die ge houden werd bij Eric de Vree- ze met 75 bolders. 1. O. Ver- meersch-G. Claeijs-R. de Mits, 2. mevrouw Wytinck-G. Sa- verwijns-O. van Peteghem, 3. mevrouw A. van Durmen-L. Forre-E. Pieters, 4. W. Ver- hegge-O. Pijcke-A. Roegiers, 5. mevrouw De Sutter-J. Bruggeman-J. van Renter- gem. Bolling - De uitslag van de trofeebolling, gehouden op de Elderschans, is als volgt: 1. R. Saman-C. Smessaert-R. Stal, 2. M. de Roo-R. Claeijs-W. Scheir, 3. A. Rogiers-G. de Roo-F. van Wassehove, 4. R. Jonkhee-D. Heide-F. Cloette, 5. R. Longeville-I. de Reyke-R. van Coillie. Schieting - Zaterdag 22 juni hield het Aardenburgse hand booggilde St. Sebastiaan haar zesde puntenschieting en een blokschieting. 22 schutters na men aan de schietingen deel. Uitslag puntenschieting: hoogvogel R. Pielaat, zij vogels T. Lampaert en J. Cattoor. Meeste kleine vogels (5) J. Heijboer. Stand voor het kam pioenschap is nu: 1. T. Lamp aert 37 punten, 2. F. van Ecke 30, 3. R. Pielaat 27, 4. J, Heij boer 26, 5. F. Lampaert 26. Uit slag blokschieting: D. van Hermon, H. van Iwaarden en J. van Iwaarden met elk 1 blok. De stand is nu: 1. H. van Iwaarden met 4 neergehaalde blokken, 2. 8 schutters ex aequo met elk 1 blok. Diploma - Aan de Rijks Mid delbare Agrarische School te Schoondijke worden woens dag 10 juli de diploma's uitge reikt aan de geslaagde leerlin gen. De bijeenkomst begint om 19.15 in de aula van de school. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Juffrouw E. Hermans neemt binnenkort af scheid van de katholieke lagere school 'Op de Dreef' te Aarden burg. Ze heeft daar 31 jaar les gegeven, voornamelijk aan de on derbouw. Momenteel onderricht ze de klassen twee en drie. Het officieel afscheid vindt zondag 7 juli plaats. Om 10.00 uur is een plechtige mis in de plaatselijke rooms-katholieke kerk Na deze kerkdienst is tussen 11.30 en 13.00 uur in de school Op de Dreef een receptie waar iedereen afscheid kan nemen van de juffrouw. Hermans is 55 jaar. Ze treedt vervroegd uit. De leerlingen van de lagere school vieren het afscheid don derdag 4 juli. Die dag wordt op de school een zogenaamde 'Doe- dag gehouden. De school is dan omgetoverd tot een soort werk plaats. Leerlingen kunnen dan schilderen, knutselen, dansen, kleien en schrijven.

de Stem | 1985 | | pagina 13