Moskou Invloed WD was nooit eerder zo groot IZVEZTUA-SERIE 'LATUNS-AMERIKA NIJPELS TEVREDEN OVER DRIE JAAR KABINET-LUBBERS: Hofkens naar Beerschot EXTRA Timman vrij zeker van tweede ronde Steur maakt plaats voor Molenaar WOfcNSUAü üb JUNI 1»Ö3 DEN HAAG (ANP) - Nederlandse kolonia len en nieuw op het toneel verschenen Amerikaanse voogden hebben alles gepro beerd om na de onaf hankelijkheid van Su riname hun belangen - de bauxietmijnen - in handen te houden en te voorkomen dat het land betrekkingen kon ontwikkelen met de Spaanssprekende buurlanden. „Men bereikt vanuit Paramaribo sneller Den Haag of New York dan Bogota of Caracas," schrijft Evgeni Baj, de speciale correspondent van het Russische rege ringsblad de Izvestija. Dit dagblad publiceerde on langs in de serie 'Latijns- Amerika 85' een uitgebreid ar tikel over het „progressieve militaire regime" in Surina me. Baj roemt in zijn artikel de vooruitgang die het bewind van Desi Bouterse heeft weten te bereiken, ondanks interven tie, contra-revolutionaire acti viteit en het stopzetten van de ontwikkelingshulp door Ne derland en de Verenigde Sta ten. Tien jaar geleden verleen de het voormalige moederland Suriname formeel de onaf hankelijkheid, maar Neder land probeerde Suriname te gelijkertijd voor altijd aan zich te binden met nobele hulp. Het land dat Suriname eeuwenlang beroofde van zijn rijkdommen, verplichtte zich 100 miljoen dollar (350 miljoen gulden) per jaar te geven, be toogt Baj. Volgens Izvestija werd Su riname na de onafhankelijk heid geplaagd door onder meer corruptie en werkloos heid. De macht was in handen van een kleine geprivilegeerde groep en Surinamers besloten massaal te emigreren. Maar vooral bleef Suriname volle dig afhankelijk van Neder land. Omwenteling Op 25 februari 1980 had de 'coup van de serganten' onder leiding van Desi Bouterse plaats. De omwenteling werd, zo schrijft de correspondent, binnen enkele dagen veroor deeld door de toenmalige Amerikaanse president, Jim my Carter, die sprak van een schending van de democratie. „In werkelijkheid- betekende de gebeurtenissen het begin van een werkelijke democrati sche verandering, waar het merendeel van de Surinaamse bevolking reeds lang naar uit zag Maar het land heeft het de afgelopen vijf jaar met zes samenzweringen tegen de staat wel zwaar te verduren gehad, meent Evgeni Baj. In het voorjaar van 1982 stond het land aan de rand van een burgeroorlog toen een groep muiters, die nauw in contact stonden met „imperialistische spionagediensten", de Memre Boekoe kazerze en de radio stations in Paramaribo ver overden. „Het Surinaamse volk koos echter vastberaden de zijde van de revolutionaire leiding en binnen twee dagen was de muiterij (de Rambo- cus-coup, red.) neergeslagen en was een bloedbad voorko- In de tweede helft van 1982 schakelden de tegenstanders van de revolutie over op een andere taktiek. Zij probeerden kunstmatig ontevredenheid over de economische situatie te zaaien en enkele vakbon den, die verbonden waren met het reactionaire Amerikaanse vakverbond APL-CIO, tot sta kingen op te hitsen. Ook ra diostations en kranten die in handen waren van de plaatse lijke bourgeoisie, begonnen een kwaadaardige lastercam pagne tegen de militaire lei ding. Eind 1982 staakten Ne derland en de Verenigde Sta ten alle economsiche hulp aan Suriname. In Nederland werd de 'Raad voor de Bevrijding van Suri name' opgericht, een leger huurlingen dat volgens de Russische krant een openlijke interventie-oorlog tegen Suri name wilde beginnen. De toe genomen buitenlandse drei ging noopte het progressieve bewind krachtige maatregelen te nemen om de nationale een heid te versterken. Er werd een nieuwe regering gefor meerd en een nationale mas sa-organisatie, de '25 Februa- ri-beweging' opgericht. In 1985 volgde de instelling van een assemblee, waarin de belang rijkste maatschappelijke krachten waren opgenomen. Voorwaarden De voortuitgang die Surina me in de afgelopen periode heeft bereikt, wordt de Russi sche lezer uit de doeken ge daan door Chas Mijnals, leider Moskou roemt het bewind van Desi Bouterse van de '25 Februari-bewe- ging'. En een directeur van een Surinaams economisch insti tuut verklaart op zijn beurt dat de voorwaarden voor een nationalisering van de bau- xiet-industrie in Suriname nog niet aanwezig zijn. De correspondent voegt eraan toe dat hij van verschillende kan ten in Suriname heeft verno men dat Paramaribo, dat dringend buitenlandse finan ciële steun nodig heeft, niet in zee wenst te gaan met het In ternationale Monetaire Fonds, omdat het IMF voor het Suri naamse volk absoluut onaan vaardbare eisen stelt. Het blad besluit het artikel met de constatering dat de S rinamers in hoge mate de po tieke steun waarderen die h land ontvangt van de Sovjf Unie en de overige socialis sche landen. Een steun die gebaseerd op de erkenning d het Surinaamse volk het ree heeft zelf over zijn lot te I schikken, aldus Izvestija. Door een technisch mis verstand stond het inter view met VVD-leider Ed Nijpels enigszins ver minkt in onze editie van afgelopen zaterdag. Der halve is besloten tot her publicatie van het ver haal. (Door Frans Boogaard) DEN HAAG - „Ik begrijp er niks van! Dat soort geluiden hoor ik nou stééds! Weet je dat de fractie nog niet één enkele keer aanleiding heeft gegeven tot problemen? Niet één enke le keer! En daarmee hebben al die affaires, zoals je dat noemt, zich feitelijk ook bui ten mijn directe verantwoor delijkheid en die van de frac tie afgespeeld." Maandagmiddag drie uur. Peter Arkenbout, chauffeur van Ed Nijpels, trapt het gas pedaal nog wat dieper in. De fractieleider, in Rotterdam in gestapt na een bezoekje aan zijn schoonvader - „daar moet je bewust tijd voor vrijmaken, anders komt het er nooit van" - wordt binnen het uur in Limburg verwacht voor een werk- en verkiezingsbezoek. De kranten, dagelijks werk voor een politicus, zijn snel ge lezen. Gespeelde boosheid over een koersverslag: „Kijk hier - 'Nijpels spaart zich'; ik heb me verdomme de longen uit m'n lijf gefietst!" En leedvermaak over de manier waarop Het Vrije Volk collega De Vries de oren wast in verband met diens boycot van de VARA na een door hem als kwetsend er varen liedje van Nelleke Burg. Nijpels: „Arme Bert! Zoiets dóe je toch niet?" Brandweerman Maar dan: de affaires. We ken-, maandenlang hebben de kranten erover vol gestaan. Vooraanstaande opinievor mers en niet minder promi nente WD-ers memoreerden vol heimwee het leiderschap van Wiegel; vroegen zich openlijk af of de nieuwe leider niet té vroeg in het diepe was gegooid. Maar Nijpels blijft er stoïcijns onder; schuift gro tendeels ook de verantwoorde lijkheid af naar de kabinetsfr actie. „Het enige waar wij als fractie directe bemoeienis mee hebben gehad was die twee verdieners-affaire, maar juist in dat geval was de tactiek nauwgezet doorgesproken met onze bewindslieden. En al die andere dingen zijn gewoon óver ons gekomen. Neem RSV! Er was niet één parlementair journalist die had voorzien dat Van Aardenne er zozeer de dupe van zou worden. Boven dien, als je nagaat wat er alle maal gebeurd is, zie je dat de oorzaak van al die affaires steeds in het kabinet lag. Ik ben, niet als fractieleider maar als politiek leider, steeds de brandweerman geweest die moest uitrukken toen de brand al was ontstaan. Terwijl anderen beter die brandjes hadden kunnen voorkomen. Wat moest ik? Bij Vonhoff voor de deur gaan liggen om te voorkomen dat hij openlijk zijn gram zou halen op Neelie? Ministers en staatssecretaris sen verplichten vooraf de in terviews die ze geven aan mij te laten lezen? Wat ik aan vaard is de eindverantwoor delijkheid die ik als politiek leider heb, maar als men mij alles wil aanrekenen wat WD-ers doen en nalaten, moet ik eerst wel de mogelijk heid hebben de zaken waar het om gaat te beïnvloeden. En ik herhaal: er is geen enkel voorbeeld te noemen waarbij ik zelf of de fractie de vlam in de pan hebben doen slaan." Het blijkt een gevoelig punt: terwijl Eindhoven voorbij schiet, moppert Nijpels nóg na. Over Lubbers, „die er toch ook niet op aangekeken wordt als Ruding of Brinkman wat stoms zeggen". Of (de Troon rede) dat zélf doet. Dan: „De reden dat ik over al wél op aangekeken wordt is natuurlijk heel simpel. In '82 hebben we tien zetels gewon nen. Ik heb toen de lijst ge trokken en ben nu de politiek leider. Als ik in het kabinet had gezeten had een andere fractievoorzitter dit allemaal op de schouders gekregen. Maar ik vind het geen reden - dat is trouwens ook niet mijn karakter - om droevig te wor den. Kijk naar Den Uyl, wat kreeg die niet over zich heen toen hij minister van Sociale Zaken onder Van Agt werd? En nu is hij weer de gevierde held. Het is allemaal buitenge woon betrekkelijk. Bovendien moet je in de politiek nooit dankbaarheid verwachten. Dan moet je een ander vak kiezen." -Heeft Nijpels, als hij zo na drukkelijk de oorzaak van veel problemen bij de VVD in de kabinetsfractie zoekt, daar niks tegen gedaan? Hij had al le ministers toch aan een touwtje? informeren we sub tiel. Nijpels, neutraal: „Zouten dijk, Kamminga en ik hebben na het derde en laatste RSV- debat uitvoerig met onze be windslieden gesproken. Dat heeft geleid tot een aantal maatregelen, zoals de politiek assistent voor Van Aardenne en frequenter overleg tussen bewindslieden, fractie, Hoofd bestuur en Kamercentrale- voorzitters. Dat is geen garan- Een minstens even strak regeerakkoord als het be staande, Lubbers opnieuw premier, en Nijpels nóg een periode politiek leider van de WD: de immer jeugdige (35) liberale voorman ziet het alweer hele maal zitten. Nog maar kort geleden riepen sommigen, dat Nij pels zijn langste tijd als fractieleider had gehad. Het 'rot op' klonk steeds luider. Maar inmiddels komen de liberalen weer langzaam terug in de opiniepei lingen. Nijpels over 'de' affaires, het nieuwe kabinet, het politiek leiderschap èn de verkiezingen: „Op één of andere manier weet de kiezer toch iedere keer de WD weer te vinden. Het vertrouwen in ons is blijkbaar grenzeloos. tie dat er niks meer fout gaat, maar we hebben tenminste maatregelen getroffen." Even later rijdt Arkenbout Echt binnen, waar Nijpels Print Service bezoekt, een jong, dynamisch geleid bedrijf met 420 werknemers. Een su per-rendabel bedrijf, taxeert Arkenbout, die het wagenpark van het directionele trio losjes op vijf ton schat. Even later blijkt alleen de auto van direc teur Mommers al ruim zeven ton te kosten. En weer even later zal Nij pels zonder een spoortje ironie verklaren, hoeveel waarde hij persoonlijk wel niet hecht aan dit soort contacten met de mo dale kiezer. Milj oenen Het gaat nu snel. Een blik- sembezoekje aan een splinter nieuw, uiterst exclusief meu belbedrijf, gevestigd in een in oude luister hersteld kasteeltje in Roosteren; broodjes, koffie, Limburgse vlaai en Brandt in het bestuurscentrum van Landgraaf. Jos van Rey, Limburgs Ka merlid, geniet met volle teu gen: „Ze vragen nu tenminste: wie loopt daar naast Van Rey, in plaats van andersom." In de plaatselijke LTS staan Nijpels en een aantal fractie genoten de lokale pers te woord. Er wordt driftig ge pend, De Korte meldt dat hij 'overal hartelijk ontvangen' is. Even later arriveert ook Van Aardenne, die samen met Nijpels de ongeveer 300 aan wezigen zal toespreken. Een wat Nijpels betreft bekend verhaal: over de makkelijke kritiek van de oppositie dat CDA en WD de zwakken in de samenleving niet ontzien; over de noodzaak van pijnlijke maatregelen; en over de loze koopkrachtbeloften van Den Uyl, die door zijn eigen finan- cieel-economisch deskundigen niet meer serieus wordt geno men. Nijpels wordt meermalen onderbroken door leden van de Bond van Mensen zonder Betaald Werk, die zich cen traal in de schoolkantine steeds luider roert. De organi satie was erop berekend, maar niet voldoende: iedere keer als een technicus de zaalmicro foon wil wegdraaien, valt Nij pels weg. De Bond maakt er dankbaar gebruik van: „We kunnen beter doodgaan, dat is nog goedkoper ook!" „Wan neer maken jullie nou zelf ge bruik van die oprotpremie?" En aan het adres van de vice- premier een opmerking, die in Den Haag niet dagelijks wordt gehoord: „Smerige klootzak, waar ben je met al die miljoe nen gebleven? Weet je wat wij per maand krijgen?" Nijpels is, zegt hij, „een beetje boos"; legt omstandig uit tot welke schone resultaten het kabinetsbeleid reeds heeft geleid. En als dat onvoldoende overtuigt, voegt hij er wat bot ter aan toe dat het hem zachtjesaan de neus uitkomt „dat iedere keer weer de partij met de mooiste verhalen als de redder van de natie wordt ge zien". Maar de Bond pikt die reac tie niet. „Meneer Nijpels, het is in het hele land bekend dat u vlot van de tongriem gesneden bent. Maar iets verstandigs zeggen, dat is heel wat anders. En dan nog wat: wij zijn niet van de PvdA!" In de auto terug is Nijpels merkbaar ontspannener dan op de heenreis. Achteroverge leund beluistert hij het eerste commentaar van De Vries op de Zuid Afrika-notitie van het kabinet, niet genegen de toch duidelijk verschillende bena dering van CDA en WD te accentueren. Afgezien van de deregule ring, die bij het CDA een veel lagere prioriteit heeft dan bij de VVD, ziet hij trouwens voor de lopende kabinetsperiode toch weinig verschilpunten meer. „Die deregulering is het enige wat me bar tegenvalt. Iedereen vraagt erom, maar als je er echt werk van maakt heeft iedereen bezwaren. De WD moet eigenlijk die kar alleen trekken. Korthals Altes, die eerstverantwoordelijk is voor dit beleidsonderdeel, wordt daar in het kabinet en in de Kamer keer op keer mee geconfronteerd." Het is het enige punt dat (nog) moeilijk ligt. Vrede en veiligheid, meer bepaald de uitvoering van het 1 juni-be- sluit, zijn volgens de VVD-lei- der geen hangijzer meer: „Ik heb geen enkel signaal dat het CDA aarzelt. In tegendeel: Lubbers, Bukman en de Vries houden niet op te verklaren dat die raketten, als aan de voorwaarden uit het 1 juni- besluit niet wordt voldaan, ge woon moeten worden ge plaatst." En nadat Nijpels zijn chauf feur nog maar eens heeft ge maand niet zo hard te rijden, althans niet in de onmiddellij ke omgeving van politie auto's, is er nog alle tijd voor een wat intensiever gesprekje. Over het regeerakkoord, het politiek leiderschap van CDA en VVD en... de toekomst van Nijpels. Kwatsch De VVD-leider, die tot dan toe vragen over de resultaten van het kabinetsbeleid („over wegend zeer positief"), de her verkiezing van Joekes („er is met hem nog niet eens een ge sprek geweest; die rel is echt door de kranten gemaakt") heeft beantwoord met een rust die past bij het Limburgse landschap, veert overeind als het regeerakkoord aan de orde komt. Te strak, het doodt alle be leidsruimte, vindt de oppositie. En ook staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) opperde kort geleden voorzichtig dat het volgende regeerakkoord toch maar iets minder gedetailleerd zou moe ten zijn. Nijpels: „Ik begrijp niks van die kritiek, ik sla die discussie werkelijk met verbazing gade. Alsof een regeerakkoord iets onzedelijks is! Ik wil één ding vaststellen, en dat is dat men sen die erover klagen, in feite bedoelen dat ze te weinig ruimte krijgen om tussentijds gaten te schieten of met de op positie zaken te doen." En, met nadruk: „Nou, dat is er ook precies de bedoeling van." -Dat is de rechtvaardiging. Het CDA houdt zich niet aan afspraken, is onbetrouwbaar, en daarom dat strakke ak koord. Maar het resultaat is dat kleine groepjes Kamerle den in besloten bijeenkomsten vier jaar beleid vastleggen. „Vroeger deden de fractie voorzitters dat, zonder dat er verder iemand aan te pas kwam. Als je dat vergelijkt is de zaak nu veel beter geregeld. Een degelijk akkoord, waar je houvast aan hebt. En dat is ge baseerd op een program, waarover de kiezers zich al hebben uitgesproken. Kijk, je kunt bezwaren hebben tegen het systeem an sich en tegen de inhoud. De PvdA, want daar komt de meeste kritiek vandaan, heeft bezwaren te gen de inhoud. Maar daar heb ik geen boodschap aan. Het akkoord is ook niet gemaakt om hen een plezier te doen." -Maar door het akkoord komt de oppositie er vier jaar niet aan te pas, óók niet met eventuele goeie ideeën. „Onzin! In de eerste plaats zit dat kabinet er op grond van een politieke meerderheid van in dit geval CDA en WD. In de tweede plaats kan de PvdA punt voor punt beleidsalterna tieven aandragen. Als de coa litiepartners daar iets in zien, prima. Als één van beiden er iets in ziet, gaat het feest niet door. Dus dat daarmee alles vastligt, is kwatsch. Het ak koord is er alleen om afspra ken vast te leggen; het is een middel, geen doel op zichzelf. Als wij kerncentrales willen, en het CDA ook, kunnen we dat vastleggen. En dan komen ze er." -Dat kan ook zonder ak koord „Jawel, maar dan ben je minder zeker. Ik wil er ook nog even op wijzen dat het al tijd de PvdA was die - om de zelfde reden als wij - strakke regeerakkoorden wilde. En wat ons betreft heeft het uit stekend gewerkt. Dit kabi netsbeleid is meer dan ooit WD-beleid. En bovendien wordt het consequent uitge voerd." In nog een paar zinnen maakt Nijpels duidelijk dat volgens hem de bewering dat door de vorming van het ak koord (in '82 in kleine werk groepjes van CDA- en VVD- Kamerleden, daarna gefiat teerd door de twee fracties) de pap al gestort is als het kabi net de Kamer zijn regerings verklaring presenteert, een volstrekte misvatting is. En dat juist deze vorm van poli tiek bedrijven de kloof tussen kiezer en gekozene vergroot, een zo mogelijk nog grotere: „Die afnemende betrokken heid van de kiezer is volstrekt niet aangetoond. Laat staan dat er een verband bewijsbaar is." Arkenbout maakt een paar onverhoedse koerscorrecties, het Belgische wegdek blijkt geplaveid met een paar flinke betonranden. De fractieleider, ontstemd: „Als ik waarschu- wingslichten zie, ga ik altijd langzamer rijden." Arkenbout: „Ik reed maar 120." De fractieleider: „De Heer heeft ons weer gespaard." -Ik wil nog even naar de volgende verkiezingen, nu minder dan een jaar weg. Hoe denkt u te voorkomen dat straks in de campagne Lub bers met alle winst aan de haal gaat? U bent een eenvou dig Kamerlid, hij de succes volle leider van het kabinet. Onverstoorbaar: „Ik hoef niet te voorkomen dat Lubbers ergens mee aan de haal gaat. Ik moet alleen de kiezer dui delijk zien te maken dat zon der de WD Lubbers een heel andere Lubbers was geweest. En daar hoef ik weinig moeite voor te doen. Kijk eens naar de hoofdpunten van beleid: het aanpakken van de bureaucra tie, de sanering van de over heidsfinanciën, de strijd tegen de criminaliteit, de bouw van kerncentrales - allemaal pun ten die de WD tien jaar gele den al wilde. Het CDA is in onze richting opgeschoven." -Blijft staan dat Lubbers een enorme voorsprong heeft. „Ik heb er geen enkele vrees voor. In '82 stond ik tegenover Den Uyl en Van Agt, een oud minister en een oud-premier. En we hadden de beste verkie zingen uit de geschiedenis." -Die vergelijking gaat vol strekt niet op. Den Uyl werd uitgespuugd vanwege zijn rechtse beleid, hij was boven dien de 'breker'. En Van Agt was er niet in geslaagd zijn kabinet bij elkaar te houden. „Ik ga straks met ons ouwe program naar de kiezers toe en ik laat ze precies zien wat we ervan hebben uitgevoerd. En dan zeg ik: daar mogen we heel tevreden over zijn. Na de oorlog is er geen ander kabinet geweest waarin de WD zo veel resultaten heeft geboekt." -Ik vraag me nu bijna af waarmee Lubbers nog naar de kiezer moet. „Lubbers is over het alge meen heel goed in staat zijn eigen verhalen te bedenken. Maar ik wil er nog iets bij zeg gen, en dat is dat Lubbers en ik in de eerste plaats geza menlijk naar de kiezer moeten met het verhaal dat dit kabi netsbeleid moet worden voort gezet." -Maar jullie opereren op de zelfde kiezersmarkt. Zijn dus concurrent. „Lubbers en ik zijn het er over eens dat het beleid moet worden voortgezet. Dat is ook de intentie van de hele CDA- top. Natuurlijk zullen Lubbers en ik aan de resultaten van het beleid onze eigen accenten ge ven. Maar daarnaast trekken we vooral gezamenlijk op." -En het maakt u niet uit of u het aantal VVD-zetels kunt vergroten? „Het gaat om de vraag of wil optimaliseren of maxirr liseren. Ik wil optimaliser dat wil zeggen: met elk: proberen de meerderheid houden. Maximaliseren is WD binnen de coalitie groot mogelijk maken. Da belangrijk, maar een nie j CDA/WD-kabinet is nóg langrijker." -U hebt ooit gezegd dat grote problemen geeft dat ene politiek leider van coalitiepartij in de Kamei en de ander in het kabine zouden óf beiden in de K moeten zitten óf beiden ii kabinet. „De afgelopeh jaren he. inderdaad bewezen dat niet de meest ideale situa' Dat roept de vraag op 1 dat in de toekomst moet len.' Temeer omdat ik ze vier jaar in de Kamer w' ven opereren. Het Kame is veelzijdiger, alle lijnt pen via de fractievoorzitt Het ministerschap is veel perkter; bewindslieden li den zich voornamelijk hun eigen departement bez: -Maar wijst niet de pi tiek leider van het CDA aan „Nee, want dan nam ik andere." -Moet Lubbers dan maar Kamerlid worden? „De meest ideale oploss zou zijn: de beide politieks voerders in de Kamer. M< gezien mijn voorkeur en van Lubbers zullen we n schien, met alle nadelen eraan verbonden zijn, del dige situatie moeten proion ren. Ik heb het daar met L bers ook al een paar keer gehad. In het begin besefte te weinig de problemen mijn dubbele positie als f' tievoorzitter en politiek leii maar nu ziet hij er ook complicaties van. Het is I raar gelopen: Van Agt zich in '82 terug, toen heb Lubbers en ik samen on leiding van de informateur kabinet in elkaar getimi» En daarna zijn we ieder» eigen weg gegaan. Dat was afgelopen 20, 25 jaar niet ffl voorgekomen. De politiek ders zaten altijd allebei öj de Kamer óf in het kabinet -U künt volgend jaar nik ter worden. Nijpels: „Ik sluit dat niet volstrekt uit, maar ik niet te trappelen. Ik bel niet tot de mensen die vi» dat hun carrière pas gesis is als ze op het rode minist pluche hebben gezeten. D< voor heb ik te veel het beti kelijke ervan ingezien." TAXCO (ANP/EFE/ Jan Timman kan de t ronde voor de kwalifi reeks om het werel pioenschap schaken niet meer ontgaan. De Amsterdamse g meester won in de elfde r van het interzone-toern Taxco van de Mexicaan cel Sisniega. Timman hoogde zijn score tot n punten. Hij kan zich nu 1 zamerhand gaan voorbere op het kandidatentoem Mor.tpellier. De uitslagen van de voor de elfde gespeelde partijen zijn: Timman Sisniega (Mex) 1-0, Nogueiras Browne (VSt) 1-0, Pinter (Hon) - (VAE) 1-0, Balasjov (Sov) - Agd (Noo) Vt-Vt, Tal (Sov) - Prands (TSj) 1-0, Spragget (Can) - Roma (Sov) Speelman (GBr) - A (VSt) 1-0, Qi (Chi) - Cebalo (Joe) 0-1. Stand na elf ronden: L Timman 9 p 2. Nogueiras 7,5 Spragget 7,5 4. Tal 6 afgebr. 5. Cebalo 6 6. Speelman 5,5 7 ter 5 Romanisjin 5 9. Qi 4,5 1 Agdestein 4,5 1 afgebr. 11. Balasj Saeed 4,5 Sisniega 4,5 14. Alburt Prandstetter 3,5 1 afgebr. 16. Bro 2 afgebr. In de laatste vier ronden speelt Ti nog tegen Balasjov, Browne, Pra ter en Nogueiras. Van ome sportredactie ANTWERRPEN - Wim H kens zal het komend seiz voor Beerschot spelen. De jarige voetballer teke dinsdag een contract op hu basis voor de club uit de h ste Belgische divisie. Na vijf jaar besloot Hof Anderlecht te verlaten, om hij het niet kan vinden trainer Pol van Himst. overgang kwam enige ur voor het sluiten van de bi nenlandse transfermarkt België tot stand. Ook Feye oord en Beerschots stadgen Antwerp FC hadden belan 'stelling voor de uit Made a komstige voetballer. Hofke speelde een keer in het Nede lands elftal. Eerder kwam uit voor SK Beveren en Wi lem II. ROTTERDAM (ANP) - Joha Steur gaat toch akkoord m~ zijn overgang naar Volendam De middenvelder wordt doo zijn huidige club Feyenoor voor één seizoen uitgeleen aan de degradant uit de eredi visie. Met zijn vertrek maak 'Steur de weg vrij voor d komst van Volendammer Kej "olenaar naar Feyenoor dienaar zal een verbinten' oor twee seizoenen aangaan. >1, ■vil /O UITSLAGEN 'EN HAAG (ANP) - De uitlagen an de (sport)prijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Uitslag lottonr. 25 le prijs: geen winnaar 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto f. 100.000,— ontvangen 3e prijs: 58 winnaars, die elk bruto f. 4.842,60 ontvangen 4e prijs: 3.945 winnaars, die elk f. 71,10 ontvangen 5e prijs: 60.667 winnaars, die elk f. 5,— ont vangen. Uitslag cijferspel nr. 25 6 cijfers goed: geen winnaar 5 cijfers goed: 5 winnaars 4 cijfers goed: 19 win naars 3 cijfers goed: 168 winnaars 2 cijfers goed: 1.864 winnaars. PAARDESPORT - Het Ne derlandse paard Star of Goldstar is tijdens de tweede van een serie hoog gedoteer de rennen in de Verenigde Staten als twaalfde geëin digd. Grote winnaar van de Vrijheidsbeeld-rennen in East Rutherford werd Mea dow Road uit Zweden. Met de invitatieraces was een prij zenbedrag van zes ton gemoeid. Van ome sportredactie LONDEN - De politie van Li verpool heeft gisteren onver wacht een drietal verdachte voetbalsupporters voorgeleid. De arrestaties hielden ver band met het Heizeldrama van einde mei in Brussel, waar 38 mensen om het leven kwamen. De fans van Liver- Pool werden 's morgens vroeg van hun bed gelicht. Deze razzia van de politie vond plaats in opdracht van de DPP, de 'Director of Public Prosecutions', die in Engeland de rol speelt van Officier van Justitie. De DPP was dus ken nelijk van mening, dat sommi ge bekende Liverpoolsuppor- ters zich in Brussel voldoende slecht hadden gedragen om

de Stem | 1985 | | pagina 6