Schippers blokkeren Binnenhof Dollar 40% overgewaardeerd OOK SIEMENS, GENERAL ELECTRICS EN THOMPSON Toch extra toeslag meerjarige minima Ruding ziet weinig in WD-belasting- plan middengroepen Sf*mE 1 Tartaar 'onhoudbaar' 700 MILJOEN SCHADE DOOR FILES T ouringcarbedrij ven ontduiken cao massaal Merijntje Veelzijdigheid van St. Joost tentoon op boeiende expositie I jstijden zwembaden ieente Hulst iTIFICATIE gemeente NDERWET Maandag duurt seconde langer Air India staakt vluchten op Canada Raket-voorstel van Moskou nu officieel Tegemoetkoming voor stookkosten WO mogelijk na jaar HBO Suriname kan ABN niet betalen PARIJS (AP) - Vier toonaangevende Europese concerns in electronica, waaronder Philips, zullen samenwerken in een aantal projecten die worden opgezet ten behoeve van Eureka, het Franse voorstel voor research ten behoeve van de ontwikkeling van geavanceerde tech nologie. Stemmingen kernenergie uitgesteld I Woonplaats- 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant A57 M tor de bouw van een rig aan de Ferd. Bolstraat ro|ektbouw Zeeland B.V. at 12 te Terneuzen. ethouders van de gemeente lenbare kennis dat zij voorne- g van het ter plaatse geldende lingepolder" met toepassing Wet op de Ruimtelijke Orde- 8 van de Woningwet, bouwver- ■oor de bouw van een vrijstaan- rceel gelegen aan de Ferd. Bol- ikend Hulst, sectie R, nr. 677 ;el heeft de bestemming „wo- -aan-éen (Wa 6)". mee in strijd aangezien het een etrett. 5t ingang van 26 juni 1985 ge- igen op de afdeling algemene -itesecretarie ter inzage, ren heeft tegen het bouwplan voornoemde termijn schriftelijk ester en wethouders. gemeester, Mr. F.A.W. Jacobs, retaris, J.F. van Denderen. bad „De Driehoek" n maandag 1 juli t/m zon- 1985 is „De Driehoek" al- ig t/m vrijdag van 19.30- nd. In deze periode vinden issen plaats. Ie bouw van een woning op egen tussen de woningen 134 v.r.v. de heer A.A. van ylainlaan 38 te Heikant. wethouders van de gemeente ipenbare kennis dat zij voorne- ïg van het ter plaatste geldende Heikant" met toepassing van ar- op de Ruimtelijke Ordening en de Woningwet bouwvergunning i bouw van een woning op het ;sen de woningen Vylainlaan 30 idastraal bekend Hulst, sectie S, p de woning is geprojecteerd e bestemming „tuin" en gedeel- ig „erf", waarop niet gebouwd iet ingang van 26 juni 1985 ge lagen op de afdeling algemene secretarie voor een ieder ter in- i/aren heeft tegen dit bouwplan, e voornoemde termijn schriftelijk ieester en wethouders. burgemeester, r. F.A.W Jacobs, j secretaris, J.F. van Denderen, wuders van Terneuzen brengen, overeen- in artikel 31 van de Wel Algemene Bepa- ter openbare kennis dat door hen op 18 F. Karmelk, Alvarezlaan 18 te Terneuzen olge de Hinderwet onder voorwaarden is breiden en wijzigen van een bakkerij-in- afé en frituurinrichting door plaatsing van n op het perceel plaatselijk bekend Alva- al bekend gemeente Terneuzen, sectie E, dere ter zake zijnde stukken liggen vanaf lemeentesecretarie, afdeling algemene za- i 1985 elke werkdag van 09.00 tot 12.00 16.30 uur en voorts elke donderdag van Jegenen, die de stukken wensen in te zien Wden verzocht daarvan vooraf medede- iO-17980, toestel 123). op gevestigd, dat ter zake van de onder- 25 juli 1985 beroep openstaat bij de seurs; eenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede d onder c„ van de Wet Algemene Bepalm- bezwaren hebben ingebracht; inghebbende, die aantoont dat hij redeltj- lat is geweest om overeenkomstig onder c. i bezwaren in te brengen. pschrift dient gericht te worden aan Hare n en moet worden gezonden aan de Raad voor de geschillen van bestuur, Binnen- ravenhage. op gewezen dat; in kracht wordt na afloop van de beroeps- dig beroep is ingesteld en met toepassing an de Wet op de Raad van State een ver- an tot schorsing van de beschikking dan van een voorlopige voorziening, chorsing of een voorlopige voorziening ge- n aan de voorzitter van de afdeling voor de stuur van de Raad van State; iet van kracht wordt voordat op het ver onder 2. Is beslist. ni 1985. leester en wethouders van Terneuzen, eester, C. Ockeloen, ris, A.J. van Pagee. nat probleem lost u het beste op me' een ..Kleintje In da Stem Immers met minstens vier van de tien Stemlezers en lezeressen die speciaal belangstelling hebben voor Klemtjes'-rubriek Personeel gevraagd" ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen DE STEM 125ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- DEN HAAG (ANP) - Niet één broodje tartaar voldoet aan de gestelde kwaliteitseisen, zo blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. In het ergste geval loopt de consument kans op besmet ting door de gevreesde salmonella-bacterie, met als ge volg misselijkheid, buikpijn of -loop. Dertig broodjeszaken, snackbars en automatieken werden onderzocht en alle bleken ze broodjes tartaar te verkopen die aan het bederven waren, gezondheidsrisicos met zich mee brachten, verboden bestanddelen bevatten, of gewoon smerig waren. Een ordentelijk tartaartje bestaat uit puur rund- of paardevlees. Twaalf zaken bleken (goedkoper) varkens vlees te hebben bijgemengd. De bond dringt bij de regering aan op maatregelen om aan deze „onhoudbare toestand" een eind te maken. Er zouden ook opleidingseisen moeten komen voor mensen die een eet-tent drijven. DEN HAAG (ANP) - De schade als gevolg van files buiten de bebouwde kom be draagt thans ruim 700 mil joen gulden. Tot deze con clusie komt de Stichting Weg na een onderzoek over 1984/1985. In 1982 en 1983 bedroeg die schade aan reistijdverliezen in het zakelijke en woon/ werkverkeer met personen auto's en in het goederen vervoer over de weg onge veer 660 miljoen gulden per jaar. De stijging schrijft de stichting toe aan allerlei kostenstijgingen die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan, zoals duurdere benzine. De cijfers onderstrepen het belang van een ade- kwaat wegennet. „Ophef fing van knelpunten moet daarbij bijzondere aandacht hebben". DELFT (ANP) - Maandag 1 juli wordt vlak voor twee uur 's nachts een seconde aan de dag toegevoegd. Dit heeft het Van Swinden Laboratorium van het IJkwezen meegedeeld. De reden voor de invoeging van deze schrikkelseconde, is dat uit astronomische waar nemingen blijkt dat de snel heid waarmee de aarde om zijn as draait langzaam af neemt. Dat heeft tot gevolg dat de zon steeds iets later op komt. De toevoeging van de extra se conde zorgt er voor dat onze tijd in de pas blijft lopen met de zonnetijd. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - Liefst 87 procent van de touringcarbedrijven in ons land lapt de cao tourwagenritten aan zijn laars. Dat deelde advocaat mr. P. van de Laar gisteren tijdens het kort geding van de Vervoersbond FNV tegen reisbureau en tou- ringcarbedrijf De Mol-Pelikaan BV in Boxtel mee. Voor de Bredase president mr. B. Pronk eiste mr. M. de Jong uit Tilburg dat De Mol-Pelikaan de cao precies zal naleven. Mr. Van der Laar ontleent dit gegeven aan een nog niet gepubliceerd onderzoek van de Stichting Toer- en Ongeregeld Vervoer, een vorig jaar in het leven geroepen beroepsinstantie in deze be drijfstak. Volgens hem komt het zeer vaak voor dat chauffeurs voordelen genieten die in de cao niet genoemd staan. Daar staat tegenover dat ze regelmatig meer uren moeten maken dan is toegestaan. Philips stapt in 6Eureka' NEW DELHI (RTR) - Air In dia staakt om veiligheidsrede nen tijdelijk haar vluchten op Canada, zo kondigde een woordvoerder van de maat schappij dinsdag aan. De maatregel volgt op het ongeluk met een jumbo jet van de luchtvaartmaatschappij die op weg van Canada naar India zondag voor de Ierse westkust in zee stortte. Vermoed wordt dat een bomexplosie de oor zaak is geweest van het onge luk. Zie ook pagina 5 WASHINGTON (AFP/DPA) - De Sovjet-Unie heeft in de on derhandelingen in Genève of ficieel voorgesteld het aantal strategische kernraketten met een kwart te verminderen. Dit heeft Paul Nitze, de ont wapeningsadviseur van de Amerikaanse regering, giste ren verklaard. Het voorstel werd al op 26 april door Sovjet-leider Gor- batsjov bekendgemaakt tij dens een bijeenkomst van de landen van het Warschau pact. De Amerikanen reageer den toen met de verklaring dat de Sovjet-Unie het aanbod niet officieel had ingebracht in de onderhandelingen in Genè ve. De Sovjet-Unie zou zelfs be reid zijn tot nog verder gaande reducties als een wapenwed loop in de ruimte maar wordt verhinderd. In Washington wordt dit uitgelegd als een voorwaarde. Nitze noemt het het Sovjet- voorstel „niet erg aantrekke lijk". Het zou zelfs „omgekeerd effect" kunnen hebben omdat het alleen verwijst naar ra ketten en niet naar kernkop pen. De Sovjets zouden op die manier het aantal raketten kunnen verminderen terwijl ze het aantal koppen op de resterende raketten uitbrei den, aldus Nitze. Moord met bezem De 49-jarige Petronella Spa- ninks uit Moergestel is het af gelopen weekeinde gedood met bezemslagen. De politie heeft de 39-jarige H.K. uit Moergestel aangehouden. De man heeft bekend. Achter grond van het drama is ver moedelijk drankmisbruik. Man en vrouw woonden al ge ruime tijd samen. Het motief voor de daad moet volgens de politie gezocht worden in een al langslepende onenigheid tussen beiden. Met een lekker uitje proefje daar niks van Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meerjarige echte minima - mensen die vorig jaar al samen of alleen van een minimumuitkering moesten le ven - krijgen dit jaar toch een extra toeslag bovenop de eenma lige uitkering. Echtparen met kinderen of één-oudergezinnen kunnen reke nen op een extraatje van 175,-. Echtparen zonder kinderen 150,- en alleenstaanden ƒ105,-. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) heeft dit gisteravond - aan de vooravond van het debat over de eenmalige koopkrachttoeslag voor minima - aan de Tweede Kamer meegedeeld. De extra toeslag is volgens De Graaf bedoeld als tegemoetko- ning in de stookkosten van de afgelopen winter. Het is een inci dentele uitkering, alleen geldig voor 1985. De kosten van de extra toeslag worden vooralsnog geraamd op 70 miljoen. Na lang touwtrekken is het kabinet nu over de brug en tegemoetgekomen aan de wens van CDA en VVD. In dien De Graaf de toezegging niet had gedaan, zou het CDA van daag de steun van de meerderheid van de Kamer hebben ge vraagd en gekregen voor deze extra toeslag. Buiten de boot vallen dus de mensen die dit jaar voor het eerst van een minimumuitkering genieten. In vergelijking met voor gaande jaren is hun aantal groot, omdat uitgerekend dit jaar ve le mensen op het minimum terechtkwamen als gevolg van de korting op de uitkeringen. Hun koopkrachtverlies wordt niet gecompenseerd. Protesterende bin nenschippers hebben gisteren voor de beide ingangen van het Bin nenhof in Den Haag een scheepsboeg gedepo neerd uit protest tegen het ondergraven van de vervoersmarkt door de scheepsbevrachters. De schippers verwijten Den Haag deze 'liberali sering' zonder ingrijpen toe te staan. Boven dien is de wettelijke meldingsplicht voor la ding affichagewet door staatssecretaris Scherpenhuizen inge trokken. - FOTO ANP ZOETERMEER (ANP) - Stu denten in het hoger beroeps onderwijs (HBO) die hun eer ste jaar met goed gevolg heb ben doorlopen kunnen in de toekomst doorstromen naar het eerste jaar van een wille keurige studierichting aan universiteit of hogeschool net als bezitters van een VWO-di- ploma. Minister Deetman (onder wijs) heeft dinsdag een hiertoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Het voorstel moet de huidi ge wet Wederzijdse Doorstro ming Hoger Onderwijs ver vangen. PARAMARIBO (AP) - In verband met een nijpend tekort aan deviezen heeft de regering van Suriname dinsdag besloten de aflossingen op een lening van 50 miljoen gulden aan de Algeme ne Bank Nederland op te schorten. Minister van financiën Norman Kleine benadrukte bij de be kendmaking dat de ABN geen schade zou lijden door het besluit, omdat de Nederlandse regering een kredietgarantie op de lening zou hebben gegeven. De lening werd in 1975 aan Suriname gegeven, op het moment dat het land onafhankelijk werd. Het geld was bedoeld voor de aanleg van een spoorlijn in het westen van het land. WASHINGTON (RTR) - De dollar, die nu een adempauze heeft genomen in het breken van records op de valuta markten over de hele wereld, is ongeveer veertig procent overgewaardeerd. Deze constatering is opge nomen in een onderzoek van het Institute for International Economics. Instituutsmedewerker John Williamson stelt voor het stel sel van 'zwevende' wisselkoer sen - waarbij de koersvorming wordt overgelaten aan de werking van vraag en aanbod op de markt - te vervangen door een systeem waarbij sta ten de koers van hun munt eenheid binnen een interna tionale bandbreedte houden. Verscheidene landen die in de afgelopen tijd last hebben gehad van de hoge dollar koers, hebben al eerder derge lijke geluiden laten horen. Frankrijk heeft een driezone- systeem voorgesteld waarbin nen de dollar, de yen en de Westeuropese munteenheden de spil van de internationale geldhandel zouden moeten worden. Volgens Williamson is de dure dollar, op dit moment te ruggevallen van de recordno teringen aan het begin van dit jaar, er de voornaamste oor zaak van dat de Verenigde Staten per saldo een schulden land zijn geworden. De han delsbalans van de VS vertoont een tekort, terwijl buitenlands kapitaal het land binnen stroomt wegens de hoge Ame rikaanse rentestand. Williamson schatte bij wel ke wisselkoersen de diverse handelsbalansen in evenwicht zouden zijn. De pond sterling zou in dat geval momenteel vijftien procent overgewaar deerd zijn, de yen twaalf pro cent ondergewaardeerd. De mark en de Franse frank zou den respectievelijk dertien en vijf procent te laag gewaar deerd zijn. Dit is dinsdag bekendgemaakt door de Thomson- groep, een Frans overheidsbedrijf. Behalve Thomsons en Phi lips doen Siemens AG uit West-Duitsland en General Electrics Co. uit Groot-Brit- tannië mee. De vier concerns kwamen de afgelopen maand in het geheim bijeen voor een „gezamenlijke beginselverkla ring", aldus Thompson. Eind deze week vindt een EG-topconferentie plaats waar de tien lidstaten waar schijnlijk voorstellen zullen aanvaarden o*^ het onderzoek inzake hoog c.-twikkelde tech nologie te bevorderen. Ver wacht wordt dat de voorstel len die op de EG-top worden behandeld, het Eureka-pro- gramma zullen omvatten. Dit programma is bedoeld als Europese tegenhanger vin het Strategische Defensie Ini tiatief van de VS (Star Wars). Verschillende Europese maat schappijen tonen interesse in zowel Eureka als SDI. De overeenkomst van de vier electronica-concerns zal waarschijnlijk betrekking hebben op de ontwikkeling van technologie voor militaire doeleinden, zoals microproces sors, extra snelle gallium- chips, microgolf-componen ten, computergeheugens van grote capaciteit, vlakke beeld schermen en allerlei soorten waarnemingsinstrumenten. De kosten van het Eureka- programma worden officieus geschat op rond de vijf miljard dollar over de komende tien jaar. WOENSDAG 26 JUN11985 Zie pagina extra op woensdag Amateurs zijn zo mogelijk nog agressiever dan beroepssporters. Dat is een van de stellingen in het tv- programma 'De noodrem agressie in de sport', dat Veronica morgen uitzendt. Na een film met staaltjes van agressie in de sport wordt er door deskundigen en minder-deskundigen gediscussieerd over dit onderwerp Zie pagina gids CDA-motie aangescherpt DEN HAAG - De CDA Twee de Kamerfractie wil voordat het kabinet vergunningen verleent voor de bouw van nieuwe kerncentrales, dat de Kamer heeft ingestemd met een oplossing voor de berging van het radio-actief afval. Lansink scherpte gistermid dag in deze zin een door de VVD mee-ondertekende motie aan, in de hoop daarmee drie 'twijfelaars' in zijn fractie over te halen. Beinema, Van den Toorn en Laning-Boerse- ma blijven evenwel hun prin cipiële bezwaren tegen kern energie handhaven. Voor Lansink stond tijdens het debat vorige week de af- valberging al centraal. De op positie verweet hem toen dat hij wel eisen stelde, maar dat die juridisch niks voorstelden: als een elektriciteitsbedrijf 'voortijdig' een bouwvergun ning aanvraagt, moet die toch worden verleend. D'66 en PvdA hechtten gis teren dan ook weinig waarde aan de aangescherpte motie van Lansink. De PPR vond de wijziging wel van belang. De Kamer besloot de definitieve stemmingen over alle energie- moties te verdagen tot donder dagavond. Vuurwerkfabriek In de Amerikaanse staat Oklahoma is gisteren een vuurwerkfabriek door een enorme ontploffing met de grond gelijkgemaakt. Er waarschijnlijk 30 doden en de brandweer vreesde voor nog meer ontploffingen in twee andere kruitmagazijnen. De ontploffing deed de ruiten in het 16 kilometer verder gele gen Cleveland rinkelen. DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding heeft gisteravond uiterst terughoudend gereageerd op het voorstel van de VVD om vol gend jaar een belastingverlaging door te voeren van twee mil jard gulden. De suggestie om de belastingverlaging volgend jaar eenmalig te betalen uit het overhevelen van de incassofunctie voor de aardgasbaten van DSM naar de staat deed Ruding af met: „Ik kan dat niet thuisbrengen". Hoewel een Kamermeerderheid van mening is dat er volgend jaar een meer stimulerend beleid ten aanzien van de economie nodig is hield Ruding strak vast aan zijn beleid van de afgelopen jaren. Omdat naar verwachting de particuliere consumptie dit jaar met 1,5% zal stijgen is er volgens hem geen noodzaak voor stimu lerend conjunctuur-beleid. Ruding bleek evenmin onder de indruk van de betogen van de grote fracties om wat meer te doen aan de overheidsinvesterin gen. Ook daar moet geld voor zijn en als je wil investeren moe ten er andere uitgaven voor wijken, aldus Ruding. Verlaging van de werknemerspremies voor de sociale zeker heid is volgens Ruding alleen maar mogelijk als er door het be talen van minder of lagere uitkeringen minder geld hoeft bin nen te komen. CDA-woordvoerder Van Dijk liet zich terughoudend uit over het beleid dat er volgend jaar gevoerd moet worden. Het ziet er een stuk beter uit dan een paar jaar geleden. VOOR 'N STEM FAN Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. I NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturei naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA, pellen kan ook: 076-236911. L NJs

de Stem | 1985 | | pagina 1