Kroos BEWONERS IN BEROEP TEGEN SLUITINGSBEVEL 'Axel moet snel van regeling Koegorspolder af GRATIS!!! KURK CENTRUM Eerste Oostzeeuwsvlaamse kampwens-schieting een succes Plaatselijk nieuws BESTEM KURK- en HOUTPARKET Burgemeester Jacobs heeft huis in Hulst Clinge Heikant Hengstdijk Sint-Jansteen Jos de Kort in de Ossewei Tweede plaats voor brandweer Kloosterzande VAN ZEELAND Postzegelsucces voor Clingenaar HONTENISSE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse zullen, ondanks het ultimatum dat vandaag afloopt, voorlopig niet optreden tegen huize Fantasi aan Polderweg 3 in Pau- luspolder. Ontucht VVD-RAADSLID DEN DOELDER: Gouden schoen voor Dave Bleyenberg Bedekt Sterretjes Putten AXEL - Het Axelse VVD-raadslid Loes den Doelder vindt dat Axel zo snel mogelijk moet proberen uit de gemeenschappelijke regeling Vuilstortplaats Koegor spolder te treden. De regeling gaat volgens haar veel duurder worden dan aanvankelijk werd voorge steld. Het lijkt haar beter met particulieren in zee te gaan. Mevrouw Den Doelder op perde dat idee gisteravond in de rondvraag tijdens de Axel- se gemeenteraadsvergadering. Aanleiding vormde de toed- treding van de gemeenten Hontenisse en Sas van Gent tot de gemeenschappelijke re geling. Beiden lapten aanvankelijk het Provinciaal Afvalstoffen- plan, waarin de Koegorspolder in Terneuzen als gemeen schappelijke vuilstortplaats wordt aangewezen, aan hun laars en verlengden hun con tract met de Centrale Vuilver- werkende Industrie (CVI). Nu beide gemeenten een forse boete hebben moeten be talen om alsnog toe te treden had mevrouw Den Doelder wel verwacht dat dit de prijs per ton voor de andere ge meenten zou drukken. „In het hegin was het duurder omdat Sas van Gent en Hontenisse niet meededen, dus ik dacht dat het nu wel goedkoper voor ons zou worden". Er is echter eerder sprake van een stijging. Na 1986 ko men de prijzen rond de twintig ZUCWEST NEOtRLAH) Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Emile Calon, co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Aad van der Wouden. Advertentle-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu, privé 01150-95839. hulden per ton te liggen, (nu 18,20), zo liet raadslid J. Vink, gemeentelijk vertegenwoordi ger in de regeling weten. „Als ik dat hoor worden mijn twijfels steeds groter en moeten we maar zo snel moge lijk proberen hieronder uit te komen", stelde Loes den Doel der voor. Burgemeester Hack wees er haar echter op dat de provincie enkel maar de Koe- gorspolders als vuilstortplaats heeft aangewezen. „Buitenom de Koegors lukt dat echt niet", zei hij. (ADVERTENTIE) Bi) aankoop van een vloerkurkparket krijgt u de lak gratis! t.w.v. 10.- per m2 vanaf14.50 Houtparket na tel. afspr. Teteringenstr. 16. Breda 076-130076 DE BOOMSCHORS Lange Vorststr. 43 Goes - 01100-32005 Hulst, uitsluitend op zondag na tel. afspr. 01140-13312. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester mr. F. Jacobs heeft een huis gekocht in de Hulster Moersluisstraat. Half augustus hoopt hij het met zijn gezin te betrekken. Momenteel reist de nieuwe burgervader nog heen en weer tussen Hulst en zijn woning in het Limburgse Kessel. Voetbalblad - Voetbalvereni ging Clinge heeft het levens licht geschonken aan een nieuw clubblad, met de naam 'Paal en binnen'. Het blad is gevuld met allerlei nieuwtjes over de vereniging. De eerste uitgave is voor de gelegenheid huis aan huis in het dorp ver spreid. Viswedstrijd - Op 6 juli nemen de leden van de Clingse Hen gelaars het op tegen de vissers van Geduld Overwint Alles (GOA) uit Axel. Van 14 tot 17 uur worden de lijntjes uitge gooid in de Kleine Kreek te Axel. Voor de leden van de Clingse Hengelaars bestaat er nog gelegenheid aan deze on derlinge wedstrijd mee te doen. Ze kunnen zich aanmel den bij voorzitter Leonard de Blijzer van de wedstrijdcom missie of bij secretaris Cyriel Peeters. Zeehengelen - Zeehengelclub De Knorhanen houdt zondag 30 juni de zesde clubwedstrijd. Er wordt van 12 tot 15 uur ge vist in de westerschelde te Os- senisse, tussen het oude ge maal en Zeedorp. Hengelwedstrijd - Aan de eer ste wedstrijd van hengelvere- niging De Vogel deden 25 vis sers mee. Drie uur lang werd er gevist in het zuidelijk ge deelte van de vogel. Er werd veel gevangen. De eerste prijs was voor Benny Wijsevelde uit Stekene met 5 brasems en een paling (2553 punten), 2. P. Cappaert, St. Gillis-Waas (1710), 3. Alf. Roctus, Vogel waarde (1615), 3. M. van Wol- felaar, Koewacht (1298), 5. M. de Korte, Koewacht (785). Bingo - In de kantine van het recreatieoord De Vogel wordt zaterdag 29 juni een bingo avond gehouden, aanvang 20.00 uur. Kampioenschap - Halfweg het kampioenschap van de schut tersvereniging St.-Jan zijn er nog diverse kanshebbers op de titel. E. Savooy leidt het klas sement met een punt voor sprong op E. van Hove. Ook J. de Letter, R. van Essen en H. Merckx hebben nog titelkan- sen. E. Zegers voert het klasse ment aan bij de beginnende schutters, bij de jeugd P. de Koster en bij de dames me vrouw Savooy-Himschoot. Donderdag 27 juni is de vol gende schieting voor dit kam pioenschap. Aanvang 19 uur. Vrijdag beginnen de kermis- schietingen met een avond- schieting om 19.30 uur op ver lichte wippen. Er is 300 gulden gratis af te schieten. Ook zon dag om 14 uur en maandag om 15 uur zijn er kermisschietin- gen op de staande wip. Van onze correspondent HENGSTDIJK - Maandag avond is onder grote belang stelling van zijn mededorps genoten in Hengstdijk Jos de Kort 'in de Ossewei gestoken'. Thuis werd de nu 30-jarige vrijgezel door zijn vrienden van de carnavalsvereniging De Polderjongens opgehaald met een sjees met daarvoor een span paarden. Begeleid door de muzikale klanken van dweilband De Bareelen uit Hulst werd met het feestvar ken door het dorp rondgereden naar de befaamde Ossewei, al waar hij uit handen van voor zitter Theo Herman van de Polderjongens de sleutel van de wei ontving en tevens werd onderscheiden in de Orde van de Drankorgels. Na de uitreiking kon hij dan eindelijk de wei instappen al waar hij de reeds wachtende pop in zijn armen kon sluiten. Op de hierna gehouden recep tie en feestavond was het in café Het Jagershuis een druk te van belang. Er werd meteen getest of zijn onderscheiding in de Orde van de Drankorgels wel terecht was. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het brand weerkorps van Kloosterzande is tweede geworden tijdens een internationale wedstrijd in het Belgische Beringen. Twintig ploegen uit de Be nelux deden mee. Van de bui tenlandse korpsen was Val- kenswaard beter dan de spuit gasten uit Kloosterzande. Het lukte het korps Axel niet tijdens de regionale wed strijden te Zierikzee een ere- plaatsje te veroveren. Het korps werd achtste. Veertien ploegen deden mee aan de wedstrijd. Gemert werd eerst, Almekerk bezette de tweede plaats en het korps van Rup- ven werd derde. Van een onzer verslaggevers De bewoners van het sexpand zijn op twee fronten in beroep gegaan tegen het sluitingsbevel van het ge meentebestuur. Het college wil daarover eerst de be woners horen alvorens verdere stappen te onderne men. Nog geen optreden tegen Huize Fantasi Van een onzer verslaggevers CLINGE - Postzegelverzamelaar Camiel Hageman uit Clinge heeft met veel succes meegedaan aan de Nationale Kompetitieve Postzegeltentoonstelling in het Belgische Tongeren. In de afdeling postgeschiedenis benaalde mj met zijn verzameling over het protektoraat Bohemen en Moravië 71 punten. Dat leverde hem een zilveren bekroning op. Een opmerkelijke prestatie, gezien het grote aantal in zendingen en de hoge kwaliteit van deze tentoonstelling. Camiel Hageman is lid van de postzegelvereniging Het Land van Hulst en tevens lid van de Kon. Postzegelvere niging Het Land van Waas. Daardoor kon hij ook aan de ze tentoonstelling deelnemen. In de eerste plaats hebben de bewoners een AROB-pro- cedure gestart tegen het ge meentelijke besluit. Tegelij kertijd is de Raad van State om schorsing van het besluit gevraagd. Volgens mr. E. de Jonge uit Hulst, die de belangen van de bewoners behartigt, kan de gemeente Hontenisse de stel ling dat er in huize Fantasi ontuchtige handelingen plaatsvinden niet hard maken. Burgemeester Somers be weerde kortgeleden namelijk, op grond waarvan sluiting ge sommeerd kan worden, dat de gemeente in het bezit is van rapporten waaruit blijkt dat dergelijke praktijken in huize Fantasi gebezigd worden. So mers gaf daarop huize Fantasi veertien dagen de tijd uit eigen beweging dicht te gaan. Anders zou de gemeente tot sluiting dwingen. De Jonge bestrijdt dat de gemeente over voldoende be wijsmateriaal beschikt. „In zo'n geval zou de rijkspolitie proces verbaal hebben moeten opmaken. En dat is niet ge beurd. Waar blijven dan de strafbare feiten", vraagt hij zich af. In het schorsingsverzoek wordt verder gewezen op de bestaande situatie in de pol ders rond Vogelwaarde en Hontenisse waar in totaal zes sexhuizen opereren, terwijl er slechts één met sluiting wordt bedreigd. Het uitstel dat huize Fantasi nu heeft gekregen, betekent volgens burgemeester M. So mers alleszins geen afstel. „In het kader van de AROB-pro- cedure zijn we verplicht ze eerst te horen. Dat gebeurt op vrij korte termijn maar dan kunnen we alsnog besluiten de zaak te sluiten. De kans be staat wel dat de Raad van Sta te het schorsingsverzoek toe kent. In dat geval wordt het besluit weer teruggedraaid en moeten we wachten op een uitspraak van de Kroon". Van een onzer verslaggevers De kampioenenfotowimkooyman Van onze correspondent BIJ W HULSTERLOO: NIEUW-NAMEN - Zoals ieder jaar hield de jeugdcom missie van W Hulsterloo de ouderavond, waarop de meest verdienstelijke jeugdspelers uit het voorbije seizoen wer den gehuldigd. Kroos, niet te verwarren met kroost. Het komt wel al lebei vanzelf maar niet op dezelfde manier. En als we kroos zeggen, bedoelen we de leden van de eenden- kroosfamilie. Daarvan dan de meest algemene, het klein kroos ook wei eendekroos genoemd, maar dat is de naam van de hele familie in feite. Iedereen kent de drie tot vijf millimeter lange en an derhalf tot drie-en-een-hal- ve millimeter brede groene blaadjes op het water. Ga je goed kijken, dan zie je dat er onderaan het blad één enkel worteltje hangt. Ieder blaadje-met-worteltje is dus 'n plant op zich. We gebrui ken de naam blaadje daarbij nog verkeerd. Dat groene schijfje is eigenlijk de sten gel en bladeren hebben deze plantjes niet. Deze plantjes behoren niet tot de wieren, noch zijn het mossen, maar hogere planten zoals 'n mar griet of 'n dahlia of wat u maar wilt. Ze vormen dus ook bloe men, maar door 't feit dat die groen zijn en allemach tig klein, ze staan op de rand van de schijfjes, vallen die niet op. Deze manier van voort planten, met bloemen ge slachtelijk dus, kan snel gaan, maar toch nooit die snelheid bereiken waarmee klein kroos 'n sloot of put kan bedekken. Breng maar eens per ongeluk of op welke manier dan ook enkele kroosplantjes mee in de vij ver. „Wel leuk," zegt u. Dat gaat wel over. Als het water (erg) voedselrijk is, dan planten deze plantjes zich ongeslachtelijk voort door dat ze zich vertakken en dan loslaten. Voor je het weet ligt 'n he le vijver- of slootoppervlak van voor tot achter groen, zelfs in meerdere lagen dik, lijkt het wel. Wat dan ook opvalt aan klein kroos is dat het aan de onderzijde wat rood gekleurd is. Soms ook bovenop en kijk je dan schuin over zo'n kroosop pervlak dan zie je 'n rode gloed. Niet lelijk, maar ook niet best. Zo'n beetje kroos Puntkroos (sterrekroos) Naast het zeer algemene klein kroos kennen we nog drie soorten die er sterk op lijken. Het buitkroos, ook met één stengeltje (blaadje) en één wortel, is aan de on derzijde bolvormig gewelfd. Drijvende halve bolletjes dus net, met de bolle kant omlaag. Daarnaast het veel wortelig kroos en het wor telloos kroos (zie tekening). Dit laatste is erg klein en evenzo zeldzaam. In Europa is het nog nooit bloeiend aangetroffen, hetgeen impli ceert dat het vermoedelijk een van elders ingevoerde soort is. Veelwortelig kroos heeft een wat groter 'blad', tot tien millimeter doorsnee, en het is ook vaak rood gekleurd, maar lichter dan klein kroos. Een laatste en veel fraaiere soort is het punt kroos, ook wel sterrekroos Klein kroos (eendekroos) Veelwortelig kroos, Wortelloos kroos, Deze soort komt in onze contreien voor, niet over weldigend algemeen, maar ook weer niet uiterst zeld zaam. Wij kennen het vooral van de heldere slootjes die je aan de grenskanten kunt aantreffen, maar ook in wa terhoudende sloten in het polderland is het te vinden. In het water is het breek baar fraai, haal je het er uit dan heb je 'n sliertje groen flap over. Wel kijken dus, niet aankomen. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De Oost- Zeeuws Vlaamse kampioenschappen boog schieten op de liggende wip zijn een groot succes gewor den. Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de ploegen won Vajo uit St.-Jansteen. De Bata vieren uit Kloosterzande volgde op de tweede plaats en De Kroon uit Hulst werd derde. Bij de individuelen werd bij de dames A. Dob belaar van De Kroon kam pioen, op de tweede plaats H. Dobbelaer en R. Ivens van Vajo op de derde plaats. Bij de 55-plussers werd A. de Backer uit Lamswaarde kampioen, gevolgd door A. de Block van De Blauwe Hoek en J. Hoop van Bastia- nen. De meeste hoge vogels werden afgeschoten door M. Heyens uit Lamswaarde en de meeste kleine vogels door H. de Vos van Vajo. Bij de open kampioenschappen voor dames werden de eer ste drie H. Dobbelaer van Vajo, mevrouw Verhoeven van Bastianen en mevrouw De Vos van Vajo. Bij de jeugd waren de drie koplo pers R. Ivens, J. de Vós en R. Dobbelaer, allen van Vajo. Deze keer won Dave Bleyenberg de gouden schoen, die voor de zesde keer werd uitgereikt. Hij was volgens al le jeugdleiders en de trainer de beste en meest verdienste lijke speler dit seizoen. Dave is vereeuwigd op een grote foto, die een plaatsje krijgt in de kantine van de voetbalclub. het voor Alexander Bleyen berg en Tim Fornoville. Buitkroos, genaamd. Het lijkt kant werk, zo fijn is het en het vormt 'sterretjes' die opge bouwd zijn uit meerdere plantjes. Dat kan omdat de stengeltjes langwerpig van vorm zijn en op één eind erg smal, waaraan dan 't wor teltje hangt. De niet- bloeiende plantjes drijven niet op, maar zweven iets onder het oppervlak. De bloeiende exemplaren zijn vaak wat ronder en die drij ven wel. Zo'n 150 schutters, waar onder zestien verenigingen, waren zaterdag en zondag naat zaal Molenhof in Kloosterzande gekomen op uitnodiging van het bestuur van het Verbond Oost- Bij de B-junioren werd Wienand van Haelst de sport man van het jaar, gevolgd door Lode van der Heyden en Mario Vermeirssen. Bij de E- pupillen won Dave de Bruyn Tijdens de ouderavond kon den de ruim 200 aanwezigen nog genieten van optredens van de meisjesdansgroep Eureka en enkele plaatselijke 'playbackers'. Hoofdattractie was echter de show van enter tainer en clown Eddy Her mans uit Antwerpen. De vro lijke kindervriend bracht sa men met met Walter van Roeyen de Barbier van Sevil- la, een act die de hele zaal 'plat' kreeg. Wielen zijn vaak overdekt met een pakket kroos; in deze contreien veelal klein kroos geeft niks, zeker niet als we bedenken dat het door veel dieren gegeten wordt. Bo vendien komen tussen de worteltjes allerhande diertjes voor. Een rijke voedselbron dus, kijk maar eens naar eenden of zwanen hoe lekker die van dat goed je kunnen slobberen. Erger wordt het als 'n sloot of vij ver helemaal bedekt is. De niet-drijvende, ondergedo ken waterplanten krijgen dan geen licht meer. Derhal ve sterven ze af, zakken naar de bodem en rotten Daardoor maken ze het water voedselrijker wat nog meer is in het voordeel van het kroos, want ze heb ben zich al massaal kunnen ontwikkelen, dankzij de voedselrijkdom van het wa ter. Poldersloten, die onge wild wat meekrijgen van de kunstmest die over de ak kers gestrooid wordt, zijn dan ook vaak helemaal met kroos bedekt. Veedrinkputten, voor 7.0 ver nog aanwezig, kunnen er ook van meepraten. Vroeger, toen de kunstmest nog in ju tezakken op de boerderijen werd aangevoerd, waste men later de lege zakken vaak in zo'n put. Twee, drie maanden daarna lag er dan op zo'n put zo veel kroos dat je er op kon leunen, bij wijze van spreken. Zoals gezegd, slecht voor de andere plan tengroei zo'n laag kroos en dus verstoring van het na tuurlijk evenwicht van zo'n put. Er zit ook 'n goeie kant aan. Muggen die, zoals u weet, hun ei-, larve- en pop stadium in het water door brengen, komen niet tot ont wikkeling. De larven moe ten regelmatig aan het op pervlak lucht gaan halen en kennelijk gaat dat niet lek ker als er zo'n krooslaag op ligt.

de Stem | 1985 | | pagina 13