Afhandeling van boedel Rouw vergt nog jaren Hotelbrand aangestoken Opbrengst nadert twee ton "'■VJg,ssss»- Raadslid wil graag koningin ontmoeten ZEELAND Hengelaar onder 1000 gulden boete invloed krijgt VEEL ONZEKERHEDEN ROND OPSLAG, KOELING EN VERPAKKING HET WEER Beperkt gebruik surfplank op drukke vaarwegen HELPT NEPAL pagina zeeland 1 IN AARDENBURG: Weer gewonde na val bij Dow Chemical Hulst wil ton voor twee nieuwe auto's TWEE PLUNDERAARS GEARRESTEERD woensdag 26 jun11985 Regenachtig Weer in Europa Rucphense varkenshouder is 'Bovenste Beste Boer '85' KRATTEN BIER MEE NAAR VISSTEK 3 RUTTCHEN GROEP" VAN ZEELAND T27 Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het oudste raadslid van Aardenburg, L. de Clerck, wil graag de konin gin ontmoeten en wel in zijn functie van gemeenteraadslid. Tijdens gemeenteraadsver gadering zei Der Clerck: „De koningin komt dinsdag 2 juli naar Aardenburg. Waarom worden wij niet voorgesteld aan haar"? Burgemeester J. Asselbergs moest de nestor van de raad uitleggen dat Beatrix zelf heeft bepaald wie zij wil ontmoeten. „Daar ziin helaas geen raadsleden bij. Tijdens haar hele bezoek wordt geen enkel raadslid aan haar voorgesteld". De Clerck was met het ant woord van de burgemeester niet tevreden. Ook sprak hij zijn ongenoegen uit over de korte duur van het koninklijk bezoek aan Aardenburg. „Ik heb meer tijd nodig om mijn nette pak aan te trekken dan dat ze hier is. Ze komt veel te kort". Na een hernieuwde uitleg van Asselbergs over het recht van de koningin zelf de duur van haar bezoek te bepalen sprak de nestor, onder alge meen gelach, de dreigende woorden: „Als het fout gaat met het bezoek dan is zeker de gemeenteraad verantwoorde lijk. Daar pas ik voor. Daar trap ik echt niet in. Ik heb jul lie gewaarschuwd". PPD vaag over atoomafval TERNEUZEN - Bij Dow Che mical in Terneuzen is gisteren opnieuw een man vrij ernstig gewond geraakt na een val van een steiger. Viel maandag een Duitser van een hoogte van 5 meter, gisteren was het de Gentenaar W.M., werkzaam bij een Belgi sche firma die stellingen bouwt, die onzacht met de Dow-werkvloer in aanraking kwam. De man liep een scheurtje in de schedel en armletsel op. Hij werd overgebracht naar het St-Vincentius ziekenhuis in Gent. Het ongeval gebeurde op een stelling in de 'Powerplant' van het bedrijf, waar onder houdswerkzaamheden werden verricht. MIDDELBURG - De Provinciale Planologi sche Dienst in Zeeland (PPD) heeft het provin ciebestuur geen duidelijk advies voor kunnen leggen over de vraag of medewerking gewenst is aan de eventuele realisering van een cen traal depot voor de opslag van radio-actief af val in het Sloegebied. De PPD is met een notitie voor de dag gekomen, waarin een reeks onzekerheden wordt genoemd die beperkingen stellen aan de 'breedte en diepte' van de notitie. Het gaat onder meer om onzekerheden over de wijze van opslag, koeling en verpakking. plannen om er een depot aan te leggen voor gifgrond. Ver der staat bij de kerncentrale van Borssele al een gebouw waarin middel- en laag-radio- actief afval wordt opgeslagen. Het hoog-radio-actief afval, afkomstig van de Nederlandse kerncentrales, gaat nog steeds voor verwerking naar Frank rijk en wordt in het midden van de negentiger jaren in Ne derland terug verwacht. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn destijds alleen met het afvalgebouw bij de kerncentrale akkoord gegaan omdat het rijk de belofte deed dat er geen hoog-radio-actief afval in zal worden opgesla gen. Volgens de notitie moet bij opslag in het Sloegebied reke ning worden gehouden met extra maatregelen tegen ex terne invloeden als overstro mingen, drukgolven (ten ge volge van explosies elders) en de invloed van giftige of cor rosieve stoffen. Waar de PPD-notitie geen duidelijke conclusies neerlegt over de waardering van risi co's, milieu-effecten en invloe den op het vestigingsklimaat, wordt wel het effect op de werkgelegenheid becijferd. De PPD schat dat een centraal af- valdepot 30 tot 40 permante banen oplevert, het totale werkgelegenheidseffect wordt globaal geschat op maximaal 250 arbeidsplaatsen op jaarba sis. Gedeputeerde Staten willen nu van de statencommissies horen of de notitie voldoende basis biedt voor een discussie over het onderwerp. Daarmee schuift het college de besluit vorming over medewerking aan een eventueel afvalge bouw op een veel langere baan dan de besluitvorming over medewerking aan de bouw van kerncentrales. De notitie geeft aan dat het moeilijk is om te bepalen wel ke aspecten voor Zeeland wel of niet van belang zijn. „Voor een deel houdt dit verband met een aantal onzekerheden dat bij de opslag en verwer king van radio-actief afval een rol speelt. Er bestaan vooral twijfels over het tijde lijke karakter van de faciliteit, er is in specialistische kring geen consensus over mogelijke effecten, er is nog geen duide lijkheid hoe het afval precies wordt verwerkt en opgesla gen", zo meldt de PPD. Aangegeven wordt dat de gemeente Vlissingen recente lijk een voorbereidingsbesluit nam gericht op het weren van radio-actief afval. Voor het grondgebied van Borsele, zo constateert de PPD, is mo menteel een bestemmingsplan van kracht waarin de opslag van radio-actief afval goed deels wordt uitgesloten. De PPD geeft aan dat het Sloegebied steeds meer een functie heeft gekregen voor de opslag van afval, afkomstig van (chemische) industrie en huisvuil. Er zijn bovendien Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afhande ling van het in 1981 uitgespro ken faillissement van de in het groot opererende Terneuzense makelaar J. Rouw vergt nog enkele jaren. Een appartementencomplex Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster gemeen teraad wordt gevraagd ruim een ton uit te trekken voor de aanschaf van twee nieuwe be stelwagens. De twee huidige voertuigen zijn nodig aan vervanging toe. Eind vorig jaar werd liep een van de auto's zo veel schade op dat de reparatie meer zou kos ten dan de auto waard was. Dus werden enkel de meest noodzakelijke herstellingen uitgevoerd. Begin deze maand werd de andere bestelwagen total-loss' gereden. De nieuwe auto's zullen ook worden ingegezet bij de glad- neidsbestrijding. Burgemees ter en wethouders stellen voor I e voertuigen te betalen uit de post Onvoorzien. in Breskens, dat het papieren stadium nog niet is ontgroeid, en een kantoorgebouw in Mid delburg zijn, naast uiteraard het Apartotel in Terneuzen, de belangrijkste onderdelen van de boedel, waarmee curator mr. C. Galama nog de boer op moet. Grote zorgen maakt de Ter neuzense advokaat zich daar over nog niet. „Want het is normaal bij dergelijke grote en gecompliceerde boedels dat het allemaal veel tijd kost." Voor het appartementen complex in Breskens beschikt de curator over alle nodige pa pieren en is grond in erfpacht verworven. Van het kantoor gebouw in Middelburg is in middels twee-derde verhuurd. Als vrijwel alles is uitgegeven, hoopt mr. Galama kopers te interesseren. Wat het hotel in Terneuzen betreft zijn onderhandelingen met de zoveelste serieuze kan didaat aangeknoopt. Hoewel mr. Galama en makelaar A. Biesbroeck dat gisteren niet wilden bevestigen, noemen in gewijden op het ogenblik de naam van eigenaar Izbout van het Westduin Budget hotel bij Vlissingen. De accommodatie aan de Scheldedijk is trou wens nauw verbonden met de 36 aangrenzende appartemen ten, waarvan er inmiddels tien zijn verkocht, en waarvan gis teren de oplevering plaats vond. (Zie ook pagina Zeeland 3) De brandweerkorpsen van Terneuzen, Hoek, Sluiskil en Zaamslag gaan de vuurzee in hotel De Post met groot materieel te lijf foto de stem cor j de boer Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De hevige brand, die gisterochtend in alle vroegte een enorme schade heeft aangericht in hotel De Post aan de Ter neuzense Nieuwstraat, is zo goed als zeker aangestoken. Een eerste onderzoek van de technische recherche in het gebouw leverde al direct enkele lege jerrycans op, die waarschijnlijk benzine of een soortgelijke vloeistof hebben bevat. In het hotel, dat morgen op last van de belasting openbaar zou wor den verkocht, was op het moment van de brand nie mand aanwezig. Het vuur werd gisteroch tend even na vier uur ont dekt. De brandweerkorpsen van Terneuzen, Hoek, Sluis kil en Zaamslag waren zeêr snel ter plaatse om met ze ven wagens, een hoogwerker en zo'n 60 spuitgasten de bluswerkzaamheden te be ginnen. Na anderhalf uur had men de brand, die was ontstaan in het restaurant, onder controle. Het nablus sen duurde echter nog tot 's middags. Overigens moest de brandweer ook nog alle zei len bijzetten om overslaan van de vlammen naar het aanpalende postkantoor en café Ambassadeur te voor komen. Alleen dat laatste gebouw liep geringe schade op. Het restaurant van hotel De Post, de ruimte waar het vuur is ontstaan, was maan dagavond nog normaal ge opend. Hotelgasten werden echter niet ingeschreven, omdat het bedrijf vandaag zou zijn gesloten in verband met de openbare verkoop van morgen. Die is nu uiter aard van de baan. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Volgens plaatsvervangend commandant J. de Groot van de Terneuzense brand weer, die de leiding had bij het blussen, moet die echter 'enorm' zijn. „Er zat erg veel hout in het gebouw, zodat de vlammen overal naar toe konden en al vlug door het dak sloegen", aldus De Groot. Behalve zeer veel publie ke belangstelling trok het uitgebrande hotel gisteren ook 'plunderaars aan. Af gaande op een telefonische tip hield de politie gister middag de 63-jarige H.K. uit Terneuzen aan, die met twee goedgevulde tassen het pand net aan de achterzijde had verlaten. In de tassen wer den flessen sterke drank en cassettebandjes aangetrof fen, afkomstig uit De Post. Enkele uren later kon de Terneuzenaar J.S. (49) wor den gevat, die een koperen kolenkit uit het gebouw had meegenomen. Ook constateérde de poli tie gistermiddag dat de kluis in het hotel was geopend en doorzocht. Bij het' sluiten van deze editie was nog niet zeker of er iets uit de safe is verdwenen en evenmin of dit het werk is geweest van de twee aangehouden man nen of dat er nog andere plunderaars actief zijn ge weest. DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil surfplanken en andere kleine vaartuigen grotere be perkingen op gaan leggen voor zo ver zij van drukbevaren vaarwegen gebruik maken. Zo mag bijvoorbeeld op het Ka naal van Gent naar Terneuzen niet meer worden gevaren met kleine vaartuigen als er geen motor aan boord is, waarmee een snelheid van 6 kilometer per uur kan worden gehaald. Het Kanaal door Zuid Beve land en de Oude Maas mogen met ingang van half volgende maand nog wel worden beva ren met kano en roeiboot, maar niet meer met zeilplank of zeilboot zonder motor. Ta boe voor de zeilplank zijn ook de vaargeul in het Hollandsch Diep, de vaargeul in de vaar weg Volkerak/Wemeldinge via Keeten, Mastgat en Zijpe en de vaargeul in het Haring vliet. Omdat de regeling pas zo laat in het nieuwe seizoen van kracht wordt, zal de rest van het waterseizoen (tot 1 okto ber) niet verbaliserend, maar vooral waarschuwend worden opgetreden. Volgens Smit- Kroes wordt zo de waterspor ters een lange gewenningspe riode gegund. TERNEUZEN - De opbrengst van de actie 'Zeeland helpt Nepal' nadert de twee ton. Er is nu bijna 199.000 gulden bin nen. Steeds meer gemeenten ha ken op de actie in. Maar niet alle gemeenten trekken de geldbeurs even gul open. Zo doet Vlissingen (nog) niet mee. Daar is men dit jaar druk doende met een actie voor Bangladesh. Men beraadt zich nog over een eventuele bijdra ge in 1986. In Axel verwierp de gemeenteraad een voorstel om een bedrag ineens uit te trek ken. Verwacht wordt dat de gemeente op andere wijze mee zal doen. In Lewedorp hielden de ba sisscholen samen een bazar, waarbij ook zelfgemaakte ar tikelen werden verkocht. Ver der was de dia-serie Teven om te overleven' te zien. De op brengst was 1650,42 gulden. Een uitstekend resultaat in een dorp met nog geen 1.700 inwoners, was de reactie. Op braderieën in Terneuzen, Sluis, Middelburg en St.- Maartensdijk werd de actie deze maand ondersteund met een informatiekraam. Boven dien werden stickers, balon- nen en spaarpotjes verkocht. De opbrengst daarvan was in totaal 212,15 gulden. De Nederlandse Midden- standsbank te Middelburg is de eerste sponsor van 'Zeeland helpt Nepal'. De bank liet dui zend balonnen maken met daarop het actie-vignet. Deze balonnen zijn te koop en de opbrengst gaat naar Nepal. Niet alleen uit Zeeland ko men giften binnen. Een inwo ner van Gouda, met in Zee land wonende ouders, stortte 15 gulden met de vermelding 'moederdag 1985'. In de kraam van het Unicef Comité Walcheren worden authentieke spullen uit Nepal verkocht. Men bekijkt nog welk deel van de opbrengst aan de actie wordt afgestaan. Er komen ook nog steeds particuliere giften binnen, va- GIRO 7475 MIDDELBURG riërend van 1 gulden per maand tot 500 gulden ineens. -V, 17 ANP/KNMI «'6-06-85 12 uur De weersverwachting: zwakke of matige zuidwesten tot wes ten en later noordwestenwind. In de loop van de avond of nacht zal de lucht betrekken met regen vanuit het westen. Min. temp. van 8 tot 12 graden. Eerst nog regenachtig daarna veranderlijke bewolking met buien. Max. temp. van 14 tot 18 graden. De vooruitzichten voor don derdag tot zondag: wisselvallig en vrij slecht voor de tijd van het jaar. (Bron Ukkel). Amsterdam.. Eindhoven... Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona... Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt.. Lissabon Locarno... Londen... Madrid Malaga Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanbul Tel-Aviv.. Tunis onbewolkt... ...18 gr zwaar bew. 17gr zwaar bew... ...17 gr regenbui 16 gr onbewolkt... ...29 gr onbewolkt... ...25 gr regenbui .20 gr onbewolkt.. 25 gr zwaar bew. ..'20 gr regenbui 18 gr zwaar bew... 18gr zwaar bew ...22 gr licht bew ...25 gr zwaar bew... ...21 gr licht bew 23 gr regen. ...16 gr onbewolkt. ...—gr onbewolkt... -25 gr regenbui 16 gr zwaar bew... 15 gr half bew 34 gr onbewolkt.. -—gr onbewolkt... ...27 gr onbewolkt. —gr half bew ...19 gr onbewolkt.. ...22 gr zwaar bew... ...21 gr zwaar bew 17 gr onbewolkt... 25 gr onbewolkt .—gr onbewolkt 27 gr licht bew -21 gr zwaar bew... 19 gr licht bew .24 gr licht bew 23 gr licht bew 9r licht bew 31 gr Van een onzer verslaggevers RUCPHEN - De stichting Lekker Dier heeft de Ruc phense varkenshouder Leo Wouters uitgeroepen tot Bo venste Beste Boer 1985. Wouters is volgens Lekker Dier een varkensmester die fi nancieel gezien goed mee draait in de veehouderij, en die het dierenwelzijn hoog in zijn vaandel heeft staan. De bio-industrie, zo veel mogelijk beesten fokken met zo min mogelijk ruimte en voedsel, leidt in veel gevallen tot schrijnende omstandigheden voor de dieren. Bij Wouters hebben de varkens het goed, vindt Lekker dier. Ze vertonen geen gestoord gedrag en de ge zondheid van de dieren is goed. Morgenmiddag krijgt Wou ters de onderscheiding uitge reikt. Behalve een officieel pa pier ontvangt Wouters 2Vi ton stro, voor zijn varkens. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zoals altijd heeft de politierechter in Mid delburg ook dinsdag weer en kele personen bestraft, die met een te veel alcohol op aan het verkeer hadden deelgenomen. De 39-jarige E.S. uit Hulst had op 17 oktober van het vo rig jaar naast zijn hengel ook enkele kratten bier meegeno men naar zijn favoriete vis- stekje. Een bijzonder goede vangst moest gevierd worden, hetgeen tot gevolg had, dat S. met 1,72 milligram alcohol in de auto stapte. De politie hield de visser op de Hulsterweg in Hontenisse aan, waardoor hij gisteren voor de politierechter verant woording moest afleggen. De officier van justitie, mevrouw mr. R. Arendsen, hield reke ning met het feit, dat S. nog nooit eerder aangeschoten achter het stuur was aange troffen. Een vanwege het be roep onmisbare auto maakte de lijst van verzachtende om standigheden compleet. De officier eiste 1000 gulden boete en 6 maanden voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid. Politierechter J. Verstegen sloot zich hierbij aan. A.B. (23) uit Vlissingen moest ook verschenen voor de rechtbank vanwege deelname aan het verkeer na alcoholge bruik. Dat was niet de eerste keer. Op 9 december van het vorige jaar werd hij opgepakt met 1,89 milligram en op 17 maart jongstleden met 1,90 milligram alcohol in het bloed. De rechter besloot conform de eis van de officier: 75 uur dienstverlening, 4 weken voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van 2 jaar en een onvoorwaardelijke rijontzeg- eine voor 1 5 iaar

de Stem | 1985 | | pagina 11