UITVALT NEC terug in eredivisie Record-aantal Nederlanders in Tour de France beter ',sdag op ke in Axel AR TITEL Stokslagen op wagen van Raas ide opening isstudio \e Butler kleintje intje GEULLE - Jan Raas mag dan tegenwoordig achter het stuur van de ploegleiderswagen zit ten de Zeeuw drukt nog zeer nadrukkelijk zijn stempel op de prof koersen. Martelgang Juist voor Niet serieus Van de Velde legt aanbod Post naast zich neer Vijf profs zeker van deelname WK Autocoureur verongelukt 1 Voor de wind Als een gieter Eindstand nacompetitie LAMMERTS EN ROOKS AANGEWEZEN Mal NA ZEELAND 2 ormalige voorzitter van het intraal Bureau Tuinbouw- ilingen, een grote bijdrage bben geleverd. Tijdens de korte overgangs se is er sprake van een zoge- lamde deelconcentratie, —aarbij Goes fungeert als lofdvestiging en Krabben- jke als aanvoerpunt waar n keer per week wordt ge bild. De Zeeuwse veiling ordt de tweede grootste van is land. en eid iat Lilianne Butler hier ge- aldus de burgemeester, ondernemers Axelsestraat ronder het woord: „Toen we het pand spiegels geplaatst oken werd over een bar, of e ongerustheid gewekt. Ge rt woord bar, barre te zijn betekent voor dansstudio, met deze vorm van cultuur Hierna volgde een druk be- Marjolein Lameris bood lingen een ingelijste ballet- lidags verzorgden de leerlin gtellingen in het Zuidland- - FOTOWIMKOOVWN 3e B-categorie werd Walsoorden uufj es uit Terneuzen waren de ipel Windkracht negen kwam op roten. drukte bij de bingo en namen die werd gewonnen door Anton dens deze dagen werden ook Ie* len gewonnen door J. Ivens en J- arken, nummer 360 blauw, heeft ond namen negentien individue- ay-backwedstrijd. De opbrengst temd voor uniformen en instru- werd de spelletjesdag eerl succes. De dag, een jaarlijks te- rug kerend activiteit, bracht ook vele ouders op school oth te helpen bij de uitvoerinQ van de diverse activiteiten. Raas wijst Hanegraaf de weg Door Rob van Deursen Zo ook gisteren tijdens het nationale kampioen schap op de weg voor profs in het Limburgse Geulle. Het was Jac Hanegraaf die het rood-wit-blauwe tri cot van zijn baas mocht overnemen. Tot zijn eigen verbazing en vooral dank zij de aanwijzin gen van Jan Raas. Immers, op anderhalve ronde voor het einde - het moment dat Raas zelf als actief coureur zo vaak gebruikte om de zege via een splijtende demarrage veilig te stellen - sprong Jac Hanegraaf met de moed der wanhoop weg bij zijn medevluchters Gerard Veldscholten en Jac van Meer. Hanegraaf, nog erg beduusd van zijn onverwachte succes (na 1981 zijn tweede kam pioenschap van Nederland): „Raas zei tegen mij: je gaat voluit. Zodra die anderen eventueel aan je wiel komen, houd je voor de rest je benen stil. Dan wacht je op de eind sprint". En Jan Raas zelf, zo bleek als een vaatdoek door de tijdens de overigens zeer saaie koers doorstane emoties: „Het zat eigenlij k niet goed met Ha negraaf. Hij was beslist niet in zijn beste doen. Tijdens de be klimming van de Slingerberg drie ronden voor het einde zag ik dat hij moeite kreeg om Veldscholten te blijven volgen. Toen heb ik hem opdracht ge geven een ronde lang niet meer op kop te komen. Hij moest even herstellen. Een blaasje pakken. Anderhalve ronde later had hij het weer. En volgde zijn demarrage. Het was een gok. Veldscholten had nog niet voluit gereden. Maar die was kennelijk verrast". Hanegraaf over de streep zou bollen: „Ik was ook van plan op dat moment weg te sprin gen. Hanegraaf was me juist voor. Ik rekende er op dat Van Meer mee zou helpen, maar die had het beste al gegeven. En toen was Hanegraafs voor sprong al te groot". Het feit dat de wagen van Jan Raas in het tunneltje voor de laatste beklimming van de Slinger- berg achter Hanegraaf even tot stilstand kwam, wenste Veldscholten niet als 'truc spe cial' te zien. „Daar kon Raas niets aan doen. De mensen langs de kant drongen zo op, dat hij wel moest stoppen. En ik heb er bijna geen last van gehad". Van onze sportredactie GEULLE - Merkwaardig was dat in het eerste ploegleiders duel Post-Raas de sympathie voor de verliezer (Post) was en de stokslagen terecht kwamen op de motorkap van de auto van de winnaar (Raas). Het systeem-Post werd in het verleden alom bejubeld. De eerste keer dat de concurrerende formatie, sinds kort onder leiding van Jan Raas, het met succes toepaste, klonk er boe geroep, gefluit, gescheld en vond zelfs iemand een stok om mee te slaan. De boze uithalen deden zich voor tijdens de laatste kilometer. Raas reed op dat moment achter de toe komstige winnaar Jacques Hanegraaf en net voor de jagen de Gerard Veldscholten. Raas zette even zijn auto stil, waar door Veldscholten de doorgang belet had kunnen worden. Hij realiseerde het zich op tijd en reed door. Raas: „Op dat moment reageerde ik nog als renner. Maar ik was al boos. In de voorlaatste ronde was Hanegraaf namelijk ook al be dreigd op die plaats. Ik moet me natuurlijk realiseren dat er in de wielersport altijd voor- en tegenstanders zijn". Nam Raas even later vergenoegd de felicitaties van zijn aanwezige sponsor in ontvangst, Peter Post was bepaald niet teleurgesteld over de niet gewonnen titel. Veldscholten was tenslotte blijven hangen op honderd meter. Post: „Wij hebben de gehele dag aanvallend gereden. Dat doen wij trouwens het hele seizoen al. Ik heb Veldscholten zijn gang laten gaan, omdat hij de hele wedstrijd een uitstekende in druk wekte. Het is geen schande dat hij niet gewonnen heeft. Hij is niet het type afmaker als een Anderson. Dat weet ik al lang". De eerste botsing liep met een sisser af. Volgens Post zal het ook niet tot botsingen komen. „Ieder volgt zijn eigen lijn. Het wielrennen is geen wereld voor kinderachtigheden. Ik weet dat Jan Raas er net zo over denkt". ■HH Dat laatste klopte als een zwerende vinger. Gerard Veldscholten, die uiteindelijk als tweede op 14 seconden van Intussen was Hanegraaf aan de laatste martelgang over de Slingerberg (stijgings percentage van gemiddeld elf procent) begonnen. „Ik moest erg diep gaan. Dat was hele maal niet de bedoeling van daag. Dit kampioenschap vormde voor mij een test om te kijken hoe het er zo vlak voor de Tour voorstond. Daarom heb ik me in het begin erg rus tig gehouden. Alleen maar meegereden. Dat ik met Veld scholten en Van Meer vooruit kwam te zitten, was toeval. Veldscholten ging, ik sprong mee als bewaker. Ik rekende helemaal op Adrie van der Poel. Die deed het in de Midi Libre en de Tour de l'Aude zo goed, dat ik voor hem wilde werken. Ik zag het voor mezelf niet zitten. Maar ik kan toch uit mijn rol vallen, zo blijkt Jac Hanegraaf: alleen het winnen telt. weer. Ik heb mijn lesje wel ge leerd. Ze kunnen zeggen dat ik zuinig gereden heb, maar dat moeten ze zelf weten. De sterkste zijn, zoals in Het Volk, en verliezen is veel erger. Nu was ik misschien niet de sterkste, maar ik win wel. En dat telt". De vlucht van de drie werd dan ook aanvankelijk niet se rieus genomen. In het de laat ste jaren vrij vervelende pa troon van de Nederlandse kampioenschappen van de be roeps kon dat immers gezien worden als gewoonte. Een lan ge vlucht en in de laatste ron den de echte finale. Veldschol ten: „Ik geloofde er helemaal niet in. Alleen op het moment dat ik hoorde dat we drie mi nuten hadden, begon het er gens te dagen". De enige, die vanaf het eerste moment diep onder in de beugel kroop was Jac van Meer. „Ik ben de enige die steeds voluit heeft ge koerst. Steeds kwamen Post en Raas aanwijzingen geven. Dan mocht Veldscholten niet rijden en even later Hanegraaf weer niet. Op sommigen momenten hielden ze alle twee hun benen stil. Maar ik moest zelf door gaan. Half koers had Knete- mann (kopman van Van Meer. red) me laten weten dat hij niet zo goed was, dat ik mijn eigen kans mocht gaan". Op het moment dat Hane graaf zijn demarrage plaatste, kon Van Meer zelf niet reage ren. „Veldscholten keek naar mij. Ik heb hem duidelijk ge maakt dat hij van mij niet zo veel meer hoefde te verwach ten. Toen pas gaf Veldscholten gas. Typisch voor hem. Hij gaat meestal hard rijden als de beslissing al gevallen is. Ik had hem graag geholpen, maar nogmaals ik kon niet". De slag in het kampioen schap voor profs viel gisteren reeds half koers. Toen sprong Veldscholten dus weg met Ha negraaf in zijn wiel. De inmid dels van de minder sterke dag van Knetemann op de hoogte zijnde Van Meer pikte aan. Een aanvankelijk als schijn- aanval bedoelde demarrage, die echter tot aan de finish zou dragen. Het drietal kwam na melijk nauwelijks in gevaar. Alleen als Johan van de Velde en Peter Winnen zich berg-op met de jacht gingen bemoeien, liep de voorsprong iets terug, maar de drie herstelden dat onmiddellijk op het vlakke ge deelte van het parkoers. Het gevolg van de vroege beslissing was wel dat op het 6800 meter lange parkoers in en rond Geulle een van de de meest slaapverwekkende kampioenschappen van de laatste jaren op het wegdek werd gelegd. Jac van Meer: „Dat krijg je met al die belan gen. Er waren in de koers drie blokken. Panasonic, Kwan- tum-Skala en Skil-Veranda- lux. Daar zat zo veel wrijving tussen, dat niemand achter ons echt wilde koersen. Ach teraf gelukkig, want ik ben zeer tevreden met mijn derde plaats...." Van onze sportredactie GEULLE - Johan van de Velde legt het aanbod van Peter Post om voor de ko mende twee jaar bij Panaso nic te komen rijden naast zich neer, omdat hij niet sa men met Phil Anderson, die voor twee jaar heeft bijgete kend, in de ploeg wil rijden. Johan van de Velde. „Ik voel er niets voor om twee jaar knecht voor Anderson te spelen. Ik wil graag weer naar de Ronde van Frank rijk, maar dan met een ploeg die in mijn dienst koerst". De Westbrabander heeft nog aanbiedingen van Skil/ Verandalux en van Skala. Mochten die onderhandelin gen voor Van de Velde niet bevredigend verlopen, dan zal hij volgend seizoen weer in Italiaanse dienst rijden. UITSLAG Uitslag profs: 1. Jac .Hanegraaf (Schijf), 229,7 kilometer in 5 uur 54 mi nuten en 22 seconden, 2. Gerard Veld scholten (Oldenzaal) op 14 seconden, 3. Jac van Meer (Wouw) op 1 minuut en 28 seconden, 4. Steven Rooks (Heerhu- gowaard) op 4.09,5. Adrie van der Poel (Hoogerheide) op 4.36, 6. Henk Lub- berding (Voorst) op 4.46,7. Joop Zoete melk (Germigny l'Eveque), 8. Peter Winnen (Venray), 9. Gerrie Knete mann (Huybergen), 10. Theo de Rooy (Spaubeek) op 5.03, 11. Adri van Hou- welingen (Zaltbommel) op 5.08,12. Jo han Lammerts (Putte), 13. Johan van de Velde (Rijsbergen), 14. Ad Wij- nands (Eysden), 15. Leo van Vliet (Honselersdijk), 16. Teun van Vliet (Beersel), na 30 ronden uit de strijd genomen en geklasseerd op een ronde achterstand: 17. Gert-Jan Theunisse (Berghem), 18. Henri Manders (Dru- nen), 19. Pascal Kolkhuis-Tanke (Breukelen), 20. Jan Jonkers (Oud- Gastel), 21. John Broers (Maartens dijk), 22. Twan Poels (Oeffeit), 23. Jan van Houwelingen (Ophemert), 24. Jannes Slendebroek (Geldrop), 25. Ad Tak (Oud-Gastel), 26. Frits Pirard (Dorst), 27. Bert Oosterbosch (Lekker- kerk), 28. Hans Daams (Valkens- waard), 29. Emiel Kerstens (Rijsber gen), 30. Gerrit Solleveld (Oud- Gastel), 31. John van Asten (Geldrop), 32. Maarten Ducrot (Middelburg), 33. Frits van Bindsbergen (Tolkamer), 34. Ron Groen (Baarn), 35. Gert Jakobs (Emmen), 36. Mathieu Hermans (Hee rewaarden). Er werden 36 van de 70 vertrokken renners geklasseerd). GEULLE - Coach Piet Lie- bregts heeft gisteren na afloop van het NK op de weg voor profs na overleg met de com missie beroepsrennen van de KNWU vijf coureurs aange wezen, die zeker zijn van deel name aan het wereldkam pioenschap op 1 september in de buurt van Venetië. Die vijf zijn: Jac Hanegraaf, Gerard Veldscholten, Johan van de Velde, Teun van Vliet en Nico Verhoeven. Met die keuze (de andere ze ven worden direct na de Tour de France geselecteerd, waar mee de ronde van Nederland veel van zijn waarde verliest) koos Liebregts voor de gulden middenweg. Immers, bij de vijf zijn drie renners van de belangrijkste Nederlandse profploegen, terwijl Van de Velde en Van Vliet in buiten landse dienst rijden. Voor de renners die niet in de Tour de France uitkomen (onder ande ren Knetemann, Pirard, Van Meer) zal het volgens Lie bregts moeilijk worden alsnog in de WK-formatie te worden opgenomen. Tijdens de rustdag van de Ronde van Frankrijk op 12 juli in Grenoble zal Liebregts met do belanghebbende ploeglei ders bepreken wie hem in Ita lië zal assisteren. Verwacht wordt dat dat Jan Raas zal zijn, omdat Peter Post met bij voorbeeld Anderson en Van- deraerden andere belangen heeft. HOCKENHEIM (DPA) - Bij oen ongeluk op het circuit van Hockenheim is zaterdag een dode gevallen. De Westduitser Wolf Doubrava reed tijdens de 'raining voor de 100 mijlsrace met hoge snelheid tegen de vangrail. Doubrava overleed op weg naar het ziekenhuis. Een bij het ongeluk geroe pen arts veronderstelde dat de coureur tijdens de oefenrit een hartaanval had gekregen. ^i||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllilimilllllllllllllllllllllll!imilllllllllllllllllllllllllllllllll>v Door Frans van Steen 1 DOETINCHEM - „Met dit NEC-elftal moeten de supporters geduld hebben. De successen komen later". Deze uitspraken van trai- ner Pim van de Meent wer- den opgetekend nadat het Nijmeegse NEC een allerbe- =j labberdste start van het af- S gelopen seizoen achter de E rug had. NEC verloor in de E augustusmaand twee keer E voor eigen publiek, en toen keerden velen De Goffert de rug toe. De enige, die in NEC bleef geloven, was de Am- sterdamse trainer Pim van de Meent. Op het moment dat de Geldersen een mis- E lukte derde periode ge- E draaid hadden (NEC eindig- E de als vierde van onderen!), E besloten Van de Meent en E het clubbestuur van NEC E een punt achter vier jaar Van de Meent te zetten. Kort daarop werd Sandor Popo- jfj vies aangesteld als Van de Meents opvolger. Pas in het laatste kwart van de competitie kwamen E de door Van de Meent voor- spelde successen. Op 't nip- pertje, terwijl niemand bij E NEC nog aan deelname aan de nacompetitie dacht, gre- pen de Nijmegenaren de E vierde periodetitel. j| Vanaf dat moment ging E het NEC voor de wind. Afge- E zien van het feit dat E plotsklaps een shirtsponsor E in de armen kon worden ge- E sloten, verloor NEC in de af- E sluitende rij van zes wed- E strijden geen enkele keer. E NEC had zichtbaar geleerd E van de ervaringen, die het E een j aar eerder in de nacom- petitie had opgedaan. Nadat Een van de spelers van NEC viert - tot op zijn slip uitgekleed - feest op de schouders van een supporter. fotoanp in het vorige seizoen Euro pacupvoetbal was gespeeld en de derde periodetitel ver overd, ging NEC vol goede moed de nacompetitie in. De Nijmegenaren speelden in de ouverture van die nacom petitie een berepartij maar verloren desondanks in Bre da van NAC met 3-1. Dat verlies kwam de Gof- fertploeg niet meer te boven en uiteindelijk ging NEC af als een gieter. Zo werd van FC VW twee keer dik ver loren, waardoor NEC als hekkesluiter de nacompeti tie beëindigde. Alleen van De Graafschap werden pun ten gepakt (drie stuks). In feite deed NEC het uitgere kend tegen datzelfde De Graafschap nu slechter. De Doetinchemmers leverden dit keer slechts twee punten in. Zowel in De Goffert - waar NEC uit was op een veilige start van de nacom petitie - als op De Vijver berg viel geen enkel doel punt. NEC mocht voor het thuisfront nog de handen dichtknijpen dat de Achter hoekers niet met de eer gin gen strijken. Middenvelder Ton Wildenbeest teisterde in het eerste duel de rechter- paal en ook gisteren in Doe- tinchem hadden de Oostgel dersen de beste kansen op de overwinning. John Willems (twee keer) en (vooral) Hans Gaigenbeld verzuimden in de slotfase De Graafschap alsnog naar de eredivisie te knallen. De balans sloeg in het voordeel van NEC door op het moment dat FC Den Haag twee keer gevloerd was. Met de moed der wan hoop bleef NEC in Nijmegen net overeind (3-2 winst), maar in het Haagse Zuider park barstte de ploeg ver volgens van zoveel zelfver trouwen dat het niet meer fout kon gaan (3-1 zege). Van RKC werd vervolgens vlot met 3-0 gewonnen, waarna een 0-0 gelijkspel op De Vijverberg voldoende bleek om in het spoor van Heracles en FC VW naar de eredivisie te promoveren. Precies tien jaar geleden vierde NEC ook al een pro motiefeest vanwege het be reiken van 'slands hoogste divisie. Toen echter vloog het rechtstreeks naar het voetbalwalhalla toe. Twee jaar geleden, na vele seizoe- NEC6330910-4 Graafschap6 3 218 8-2 Den Haag6 2 0 4 4 8-11 RKC61 1436-15 nen degradatievoetbal onder Croon, Looyen en Van de Meent, moest NEC de trieste gang naar de eerste divisie toch weer maken. Van de Meent, die NEC ondanks de gradatie naar de bekerfinale met Ajax stuurde, bleef te gen de verdrukking in vech ten voor een beter resultaat. De kroon op zijn werk zette hij gisteren in Doetinchem, waar NEC een seizoen eer der de derde periodetitel greep. Een verheugde Van de Meent, die zelf in de wacht kamer voor een nieuwe werkgever plaatsneemt: „Welke ploeg in Nederland heeft dit ooit nagedaan? De gradatie, bekerfinale, Euro pacupvoetbal, en na twee jaar weer helemaal terug?". Popovics, die zich gisteren vanwege het feit dat hij per 1 juli voor NEC gaat werken, tot bankzitter promoveerde en het 'veldwerk' overliet aan Doeke Hulshuisen, gaat morgen met het NEC-be- stuur om de tafel zitten voor beraad over de naaste toe komst. Doelman Nico Hans- sen, die gisteren NEC met prima reddingen in de ere divisie-race hield, neemt af scheid van De Goffert, maar of Graafschap-doelman Wiifried Brookhuis Popo vics volgt naar de Waalstad, is nog de vraag. Wellicht dat Wim van Cuyk doorschuift naar de vaste stek tussen de palen. Ook over het eventueel aantrekken van Jan Peters uit Genua of Eugène Marij- nissen van Roda JC kon gis teren door de betrokkenen nog geen uitsluitsel worden gegeven. DE GRAAFSCHAP - NEC 0-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 12.500, uitverkocht". Gele kaart: Sturing (De Graafschap). ^■Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr. Van onze sportredactie GEULLE - Zeker negentien, maar misschien zelfs 22 Ne derlandse profwielrenners zullen deelnemen aan de Tour de France, die vrijdag van start gaat. Een absoluut re cord. Zeventien was tot nu toe het hoogste aantal vaderland se coureurs in de Grand Bou clé. De twijfelgevallen zijn Jelle Nijdam, Gert-Jan Theu nisse en Mathieu Hermans. Verrassend in de ploeg van Peter Post is de uitverkiezing van Johan Lammerts en Ste ven Rooks. Beide renners heb ben te kennen gegeven de Pa- nasonic-formatie aan het eind van het seizoen te verlaten. De ploegleider werkt in de be langrijke wedstrijden bij voorkeur met degenen, die hun contract verlengd hebben. Voor Steven Rooks - geweldig op dreef in de cols van de Dau- phiné Libéré - en Johan Lam merts - ijverig helper in de Ronde van Zwitserland - was de mededeling van de baas een opluchting. Rooks: „Ik heb dus niet voor niets zo getraind in de Ardennen". En Lammerts: „Ik ben blij. In mijn laatste maanden als knecht zal ik de sprint aantrekken voor Van- deraerden, de koers controle ren en water halen voor wie maar dorst heeft. Volgend jaar rijd ik in een andere ploeg voor mijn eigen kans". Peter Post wijst Guy Nu- lens, oorspronkelijk een vaste keuze, maar door ziekte condi tioneel achterop geraakt, of Theunisse aan voor de tiende en laatste plaats. Ook Jan Raas wist gisteren nog niet hoe zijn volledige Tour-ploeg er uit zal zien. Raas kiest vandaag tussen Jelle Nijdam en de Belg Jan Nevens. Raas: „Voor de pro loog zou het misschien ver standig zijn om Nijdam mee te nemen, maar aan de andere kant is en blijft het zo dat Nij dam eigenlijk nog te jong voor de Tour is". Een mening, die door Nijdam wordt gedeeld. „Maar als ik moet, dan ga ik", aldus de coureur uit Zundert. Mathieu Hermans wist gis teren nog niet te vertellen of hij wel of niet in de ploeg van zijn Spaanse sponsor zou wor den opgenomen. „Ik heb nog niets gehoord. Dus ik zie het somber in", aldus de renner uit Drunen, die dit seizoen wel in de ronde van Spanje uit kwam. De negentien Nederlandse zekeren voor de Tour de Fran ce zijn: Panasonic: Henk Lubberding, Theo de Rooy, Peter Winnen, Steven Rooks, Gerard Veld scholten, Johan Lammerts (en verder Phil Anderson, Eric Vanderaerden en Ludo de Keulenaer); Kwantum: Joop Zoetemelk, Jac Hanegraaf, Adrie van der Poel, Maarten Ducrot, Gerrit Solleveld, Ad Wijnands, Leo van Vliet, Henri Manders; Verandalux: Teun van Vliet, Hennie Kuiper, Adrie en Jan van Houwelingen; Zor; Peter Pieters. De Nederlanders in dienst van Skil, Gerrie Knetemann (hij gaat als radio-verslagge ver), Frits Pirard, Jac van Meer en Jean Habets blijven aan de kant. Van Meer: „Onze ploegleider De Gribaldy heeft bepaald dat er van onze dien sten geen gebruik zal worden gemaakt. Daar heb ik me bij neer te leggen. Maar jammer bliift het wel".

de Stem | 1985 | | pagina 7