'De windhet is toffe ellende9 nisstraf kunnen" IN OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN: Leerlingen huishoudschool op herhaling HET WEER s in Amsterdam Buurtrecht Omloop MAANDAG 24 JUN11985 PAGINA ZEELAND 1 T15 GOES - Door de starre houding van Terneu- zen, Hulst, Axel en Sas van Gent komen de ge handicapten in de Kanaalzone en het Land van Hulst dit jaar al in de kou te staan. Broers in de kraag gevat na overval op bejaard echtpaar Ernstig gewonde bij vechtpartij in discotheek Samenwerking Sassenaar wint provinciale duivenvlucht SCHIETING IN NOORDSTRAAT Rue du Nord Dubbeltje Beslissing over Golden Ten op 4 juli Broers lopen in politieval Vrij fris Weer in Europa politierapport gen Wim Kayzer zei: „Ik kan eigenlijk niet begrijpen dat in de huidige situatie met werk loosheid en korting op toch al minimale uitkeringen de span ningen niet méér naar buiten komen". De garantie van een inkomen waarmee je redelijk kunt bestaan is de menen als een recht voorgehouden. Te recht. Maar de verschillen tus sen ieders persoonlijke be staansmiddelen zijn van hoog tot laag nog steeds onbehoor lijk groot. De tijd van welvaart is voorbij, wordt dan gezegd, we kunnen alleen nog streven Schoonzingen naar welzijn voor iedereen. Welke cryptische verklaring ook, het is niet te rechtvaardi gen, dat welvaart voor de een zo heel anders mag worden in gevuld dan voor de ander. Het smaakt echt naar niks, als je steeds aan het gortdroge onder ste randje van de taart zit te knabbelen, terwijl naar het midden en bovenop nog dikke lagen en overdadige versiersels liggen te lonken. In zo'n moeilijke en verwar rende tijd bidden en zingen en met een bezempje het veelbe- schreven vuil van de stad te lijf gaan: ik ken Amsterdammers die er lijfelijk niet goed van werden en zo snel mogelijk hun huisdeur dichttrokken om het niet te hoeven zien. Anderen bekeken de actie positief, ze hoopten dat de EO-ers zouden merken hoeveel frustraties, er gernis, onrecht er in zo'n stad bij elkaar te vegen zijn. Zulke grote hopen, dat je er eigenlijk niet omheen kunt, dat je vanuit je geweten wel verplicht bent verder te gaan dan een veeg- beurt. Want symboliek is prachtig, maar zonder daden erbij kom je er niet. Zoals ook ons zingen boven de oliebollen destijds niets uithaalde. Zoveel jaren immers na de nationale tophit „nee, we noemen geen namen, namen noemen we niet", is de verbijsterende stroom namen over de voorpagina's van onze kranten nog steeds niet gestopt. Er is helaas nog teveel waar no dig de bezem doorgehaald moet worden. IIHIIIIimilHIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllHlllllll r verslaggevers et in waarom niet ooit in de al zijn afgeschaft. Per slot opsluiten in ons land pas de Amsterdamse crimino- rechtspleging in Nederland en tot een daadwerkelijke hulp verlening aan delinquenten en slachtoffers van delicten. Volgens woordvoerder Knap is het niet reëel om te menen dat ooit alle gevange nissen gesloten kunnen wor den. Wel is het zo dat de Liga streeft naar het verminderen van vrijheidsstraffen. Als be langrijk actiepunt staat op het programma: het beëindigen van superlange vrijheidsstraf fen. Daaronder worden ge vangenisstraffen van boven de zes jaar verstaan. Een van de sprekers op het i congres zal de Amerikaanse criminoloog Raymond Shon- holtz zijn. Hij pleit voor het weer invoeren van een soort buurtrechtsysteem. Kleine criminaliteit in de buurt hoeft 1 dan niet via de officiële poü- tierechter veroordeeld te wor- t den. t Het buurtrechtsysteem kent - namelijk geen officiële rech- ter. Als een conflictsituatie ontstaat worden de strijdende 3 partijen bij elkaar geroepen- - Door middel van gesprekken t moeten de problemen opgelost kunnen worden. Deze manier van werken e heeft als tweede voordeel dat s conflicten veel eerder boven i water komen, e „Buren, familieleden en r vrienden zien de problemen in e hun beginstadium De meeste p gevallen van aanranding en moord vinden plaats tussen - mensen die elkaar kennen. De n oorzaak van de gewelddaden - is doorgaans een onbeduidend it kibbelpartijtje of onenigheid n over geld", aldus Schonholtz. it e De dichter-criminoloog Ma' nuel Kneepkens laat zijn jaar- n lijkse Jericho-omloop dit keet - tijdens het congres plaats vin- n den. Hij trekt zeven keer om de n Bij lmerbajes in de vurige hoop dat het gebouw zal instorten. uw aüVO oö"Oc u 'ï0 076-877850-653950 RUTTCHEN GROEP VANZEELAND Geen gemeente-steun voor gehandicapten Van een onzer verslaggevers Omdat de genoemde gemeenten als enigen in Zee land niet meebetalen aan de werkzaamheden van het Gehandicapten Adviesbureau (GA) Zeeland, kan de doelgroep in Zeeuws-Vlaanderen binnenkort versto ken raken van de broodnodige hulp. Het weigeren van hulp aan gehandicapten kan het GA namelijk van ho gerhand worden opgelegd. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Verdacht van diefstal en afpersing heeft de politie te Sas van Gent vrij dag de broers N. (18) en R.R. (19) uit Axel, aangehouden. Dat kon doordat ze in een door de rijkspolitie opgezette val liepen. Aanleiding tot de arrestatie was de diefstal op 29 april van een vrijwel nieuwe bromfiets van de Sasse scholier B. Deze stelde nadien een beloning be schikbaar. Een van de gebroe ders R. stuurde B. een brief. Daarin stond dat B. vrijdag avond 21 juni bij het wacht huisje van de brug over het kanaal Gent/Terneuzen te Sas van Gent een envelop met Dit schrijft C. Lambermont als voorzitter van het GA- Zeeland in het jaarverslag over 1984. Het zit er volgens hem niet meer in, dat zijn in stelling in 1985 nog een hel- nende hand kan bieden aan de Van onze correspondent SCHORE - De rijskpolitie van Kapelle heeft in samenwer king met de technische recher che van de rijkspolitie te Mid delburg een onderzoek inge steld naar de overval bij het bejaarde bakkersechtpaar S. op het Kerkplein te Schore. In de nacht van 21 op 22 juni werden uit de winkel van S. tabakswaren gestolen. Op za terdag 15 juni na sluitingstijd het bejaarde echtpaar ge dwongen werd de kluis te ope nen. De overvaller met een bi vakmuts op het hoofd dreigde met een vuurwapen of iets dat daarop leek. De dader werd echter door het kordate optre den van bakker S. uit de win kel gedreven. Het onderzoek van de politie leidde tot de arrestatie van twee broers, te weten de 18-ja- rige O. H. en de 16-jarige M. H., beiden woonachtig te Scho re. De inbraak werd door een van hen bekend, terwijl het grootste gedeelte van de goe deren werden teruggevonden. In verband met het verdere onderzoek wil de politie geen verdere gegevens verstrekken. De politie verzoekt wel even tuele getuigen zich te melden op het politiebureau te Kapelle of telefonisch, 01102-1600 of met de meldkamer der rijks politie te Middelburg, tel. 01180-33333. IN GOES: Van onze correspondent GOES - Zondagmorgen om streeks 01.30 uur is een vecht- Partij ontstaan in de bar-dis- cotheek Toreador in de Wijn gaardstraat te Goes. Daarbij is de 20-jarige E. S. uit Kruinin- gen ernstig gewond geraakt en Pm ambulance overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis. Het tumult ontstond na one nigheid tussen twee jongelui dat direct ontaardde in een vechtpartij tussen tien a vijf tien jeugdigen. Drie van de vijf ergste vechtersbazen zijn door de eigenaar buiten gezet en konden daar door de politie worden ingerekend. Het zijn drie broers, te weten J. R. (18), P- R. (21) en C. R. (23), allen woonachtig te Kloetingen. De 18-jarige J. M. uit Kwa- aendamme kwam zich zelf melden op het politiebureau terwijl de 18-jarige J. H. uit Nisse door de politie in het zie kenhuis kon worden aange houden. Hij was namelijk ge wond aan zijn oog en is na be handeld te zijn meegenomen naar het politiebureau, alwaar hi] nu nog vast zit. De anderen aJn in de loop van zondag op vrije voeten gesteld. Het slachtoffer E. S. werd diverse malen tegen het hoofd geschopt en is in bewusteloze toestand overgebracht naar het ziekenhuis. invaliden in die streek. „Dit is in hoge mate te betreuren", al dus Lambermont. Deze kritiek gaat niet op voor de overige gemeenten in Zeeland, die allen een bijdrage leveren. Ook spreekt de voor zitter zijn lof uit over de Zeeuwse instellingen die met de gehandicaptenzorg hebben te maken. „Ze zien ons steeds minder als een bedreiging en werken op talrijke gebieden met ons samen", schrijft de voorzitter. Die nauwe samenwerking is volgens het GA-Zeeland van groot belang. Evenals voor gaande jaren komt Lamber mont in zijn jaarverslag tot de conclusie, dat de sociale wet geving met al haar regeltjes en wetten van de gehandicapten 'dubbel-gehandicapten' maakt. Dat de vier Zeeuws- Vlaamse gemeenten ondanks deze problemathiek niet over de brug komen, vindt Lam bermont 'onverteerbaar'. Nationaal derde prijs Van onze duivensportmedewerker SAS VAN GENT - Een duif van Gerard Snelders te Sas van Gent heeft de derde prijs gewonnen in het nationaal concours, gehouden vanuit Sint Vincent. In het provinciale Zeeuwse concours wint hij met ruim verschil op de concurrentie. Het bleef tot gistermiddag nog onzeker over de nationale uit slag in het rayon Zuid. Drie kanshebbers waren er voor de eerste plaats. Het verschil in metersnelheid uitgedrukt was zeer gering. Tenslotte won Van Slangen uit Heerlen voor Van Pruisen te Spran-Capelle en G. Snelders uit Sas. De Zeeuwse kandidaat Snelders steekt in ieder geval met kop en schouders uit bo ven de provinciale concurren ten en wint het provinciale concours met ruime voor sprong. Zijn winnende duif, zaterdagmorgen om 04.55 uur 'geklokt', had daarmee in de ruim 926 kilometer lange vlucht die de vogel had te overbruggen om het Sasse thuishok te bereiken, op de Zeeuwse concurrentie een voorsprong opgebouwd van ongeveer anderhalf uur. „En," zo liet Snelders ons gisteren weten, „als ik in Zuid geen winnaar ben dan is het mijn eigen schuld want ik was niet op mijn hok." Aan het Zeeuwse concours werd door 1167 oude duiven deelgenomen. De vroegste meldingen uit de verschillende inkorfcentra kwamen van: G. Snelders te Sas van Gent 04.55 uur, snelheid 1596 meter per minuut, J. Bal, Kwadendam- me 06.22 uur 1422 mpm., L. Goedegebure, .s-Heer Arends- kerke 06.29 uur 1415 mpm. Door Emile Calon NOORDSTRAAT - Als Ro bin Hood zou opstaan uit zijn graf en een schieting in Zeeuwsch-Vlaanderen be zoeken, zou hij verbaasd zijn over de bogen. Een beetje boog heeft tegenwoordig contra-gewichten, een accu, katrollen, vele stelknoppen en is gemaakt uit de mo dernste materialen. Toch zijn er ook nog steeds mensen die schieten met een 'gewone boog'. Niet een simpele tak en een stuk darm, maar Robin Hood zou het ding toch meteen her kennen als iets waarmee men pijlen kan afschieten. In het gehucht Noord straat, tussen Kloosterzande en Perkpolder, werd zater dag een prijsschieting ge houden op de liggende wip. Ruim dertig mannen en vrouwen proberen hun ge luk uit. De jongste, Patrick Visser, was negen. De nestor van de schutters was de 84- jarige Piet de Waal. De schieting wordt gehou den bij café Rue du Nord. De meeste schietingen worden bij café's gehouden, om de simpele reden dat de meeste schietbanen eigendom zijn van caféhouders. „Wij schutters hebben een slechte naam. Iedereen denkt dat wij veel zuipen, maar dat klopt niet. Iemand die een paar prijsjes wil schieten gaat echt niet drinken", zegt een schutter. Populair is het schieten zeker. Vooral in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar heeft elk gehucht min stens één schietbaan. In het westen is de sport ook ge liefd, echter niet zo sterk als in het oosten. Volgens enkele Noordstraat-schutters zijn in de hele regio ettelijke dui zenden mensen actief als schutter. De één doet het puur voor zijn hobby, de an der ziet het als een leuke sport en natuurlijk is het een mooie gelegenheid om vrienden en kennissen te ontmoeten. Voor sommigen is het een goed motief om in de buurt van een café te ko men. De 84-jarige Piet de Waal richt zijn pijl. De Noordstraat-schieting verloopt vlekkeloos. Slechts even worden harde woorden geroepen. Dan wordt ook duidelijk dat er verschil is tussen de vele, zo op het oog gelijkgezinde schutters. „Ik kan toch niet goed schieten als jullie steeds maar achter mijn rug zitten te ouwehoe ren. Als ik aan de beurt ben moet het stil zijn". De aan gesprokene is het duidelijk niet eens met deze woorden. „Wij komen hier voor ons plezier. Ik wil rustig kunnen praten met mijn vrienden. Als we constant stil moeten zijn is de lol eraf". Op de wip staan vele vo gels. De hoofdvogel brengt 15 gulden op, de twee zijvo gels elk een tientje, dan zijn er ook nog kleine vogels. Worden die afgeschoten, brengen ze vijf of vier gul den op. Sommige schutters mikken op de hoofdvogel, andere proberen een kleine vogel van de wip te krijgen. De meeste schoten zijn mis. „De wind", is een veel ge hoorde klacht. Als echter iemand een zij vogel schiet, roepen de omstanders: „Ge luk, dankzij de wind". „Het is toffe ellende, die wind. Elke keer als ik aan de beurt ben waait het. Je legt aan en je merkt dan dat het waait. Je richt bij maar je krijgt de pijl nooit meer goed. Je kan de boog ook niet te lang vast houden. Je moet de pijl laten gaan". De schutters schieten één voor één. Na het lossen van het schot kijken ze nog even naar de volgende en duiken dan het café weer in. Ze zoe ken hun plaatsje bij de bar op of schuiven bij aan een tafeltje en spelen hun spelen een speeltje kaart. Ook en kele vrouwen hanteren de boog. Als een van de dames een veertje van een vogel schiet, zegt ze: „Ik heb dan wel geen vogel maar toch wel een dubbeltje". De meesten zeggen dat men voor 75 procent goed moet kunnen schieten en dat de geluksfactor 25 procent is. „Je moet met zo veel facto ren rekening houden. Vooral met de wind, ook de vochtig heidsgraad van de lucht is belangrijk. Van te voren FOTO WIM KOOYMAN weet je nooit of het je van daag zal lukken. Je hebt je dag of het lukt totaal niet". De jongste schutter, Pa trick, moet het nog leren. Niet alleen zijn vader be moeit zich met de opvoeding. Ook de andere schutters doen dat. „Zet je voeten goed. Dat is belangrijk". De opvoeding gaat echter met zachte hand. Tussen het schieten door geniet de jon gen van een ijsje of speelt in het zand. Als zijn vader een vogel schiet mag de zoon het pluimpje halen. De nestor, Piet de Waal, heeft niet zijn geluksdag. Voor hem is dat niet zo erg, hij schiet al 70 jaar. „Jongen, ik heb al zo veel geschoten. Bij mij komt het er niet meer zo op aan". KAPELLEBRUG - De procureurs-generaal ne men 4 juli een beslissing over de aanpak van de Golden Ten-casino's in ons land. Bij Kapellebrug staan enkele van deze casi no's. Onlangs brachten TNO en de Dienst voor het ij- kwezen een rapport uit waarin staat dat Golden Ten geen behendigheids spel maar een kansspel is. Met dit rapport heeft de rechterlijke macht een be wijsstuk in handen waar mee ze mogelijk op kan treden tegen de casino's. Tot nu toe beweerden de eigenaars van de speelhui zen dat Golden Ten een kansspel was. Op dit mo ment zijn ongeveer 130 Golden Ten-huizen in Ne derland. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zaterdag middag kwart over vier: een geroezemoes van opgetogen stemmen vulde de kleine ruimte van de aula van de huishoudschool aan de Hoi- landiastraat te Sas van Gent. Jonge vrouwen en mannen za ten gezellig keuvelend aan ta feltjes bij elkaar. Huishoudschool leerlingen en oud-leerkrachten op her haling. Het zijn meisjes die in de periode 1969 tot en met 1974 in de derde en of vierde klas van de huishoudschool hebben gezeten. Ook de leerkrachten uit die iaren waren aanwezig. Tegen zeven uur zaterdag avond begaf het gezelschap zich naar cultureel centrum De Steye waar een koud buffet stond te wachten. Het ijs was inmiddels goed gebroken, en een gezellige feestavond had daar plaats. Bedoeling is de reünie iedere 5 jaar te herha len. Na stelen bromfiets: daarin een genoemd geldbe drag moest deponeren. B. verscheen op het afge sproken tijdstip. Toen een van de broers R. kwam opdagen, liep hij in de door de politie opgezette val. Kort daarop werd ook zijn broer, die zich in de buurt ophield, aangehou den. Samen foto's uit de schooltijd bekijken. FOTO WIM KOOYMAN ANP/KNMI i3-06-85 12 De weersverwachting: meestal matig en aan de kust vrij krachtige zuidwesten wind die naar het westen zal draaien. Vanaf het westen betrokken lucht gevolgd door regen. Eerst nog enkele buien, later geleidelijk opklaringen. Mini mum temperaturen van 8 tot 12 graden, maximum tempera tuur van 14 tot 19 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: eerst bewolkte lucht met opklaringen. Later opnieuw meer bewolking met kans op regen. Het blijft vrij fris. (Bron Ukkel). Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Kiagenfurt Kopenhagen Locarno Luxemburg Malaga Malta Nice Oslo Parijs Rome Wenen Zurich zwaar bew 16 gr zwaar bew18 gr onbewolkt15 gr zwaar bew..... 13 gr onbewolkt26 gr licht bew.23 gr regen16 gr zwaar bew..... 18 gr half bew.18 gr zwaar bew..... 17gr half bew.19 gr zwaar bew18 gr onbewolkt24 gr regen11 gr onbewolkt25 gr onbewolkt27 gr half bew.22 gr regenbui18 gr regenbui15 gr licht bew.24 gr zwaar bew15 gr half bew17 gr NIEUWVLIET - Op de Baant- spoldersedijk is een mortier granaat van 15 centimeter ge vonden. Het projektiel zal on schadelijk worden gemaakt door de mijnopruimingsdienst. OOSTBURG - De rijkspolitie Oostburg heeft vrijdagavond een persoorv aangehouden welke ervan wordt verdacht op 24 juni 1984 flessetrekkerij te hebben gepleegd in een ho recabedrijf te Cadzand. De man werd als zodanig herkend en bij zijn aanhouding gaf hij op R.F.P. te zijn. Later bleek uit een ingesteld onderzoek dat hij zich bediende van valse papieren. De man is voorlopig in verzekering gesteld. REIMERSWAAL - Vrijdag avond is een bromfietscontrole gehouden te Yerseke en Krab- bendijke door de rijkspolitie Reimerswaal met reservisten en leden van de verkeersgroep Middelburg. Er werden 23 bromfietsen voor een tech nisch onderzoek uit het ver keer genomen. In totaal waren acht bromfietsen zonder ge breken. SAS VAN GENT - De Sasse naar D. van H. deed bij de rijkspolitie in zijn woonplaats aangifte van diefstal van een aanhangwagentje, bestemd voor dierenvervoer. Dat moet zijn gebeurd zaterdagmorgen tussen 08.30 en 10.30 uur. Het wagentje stond geparkeerd voor zijn woning aan de Flankstraat te Sas van Gent. SAS VAN GENT - Zaterdag middag werd ontdekt dat er was ingebroken in de kantine van de voetbalvereniging Corn Boys. Behalve twee fles sen limonade die werden leeg gedronken, werd er niets ver mist. SLUISKIL - Zondagmorgen ontdekte A.M. te Sluiskil dat uit zijn aan de Drostlaan ge parkeerd staande personenau to de hele achterruit was ge sneden. Daarna had men uit het voertuig een radio en cas setterecorder plus 4 boxen ge stolen. TERNEUZEN - De bromfiet ser S.B. uit Terneuzen werd bij een verkeersongeval op het fietspad van de Axelsestraat in zijn woonplaats gewond, en moest worden overgebracht naar het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen. Het ongeval ge beurde zaterdagmiddag toen hij de fietsster B.B. uit Ter neuzen ging inhalen, vlak voor het moment dat deze linksaf wilde slaan. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. TERNEUZEN De personen auto van J. van de H. uit Hoek is vrijdagavond op de Binnen- vaartweg te Terneuzen geheel uitgebrand. De oorzaak was een kortsluiting in de accu van het voertuig. TERNEUZEN - Bij een in braak vrijdagnacht bij W.N. aan de Noordstraat te Terneu zen is een bedrag uit de kassa weggenomen van ongeveer 75 gulden. Men was de winkel binnengedrongen door het vernielen van de voordeur.

de Stem | 1985 | | pagina 5