KUNSTLENZEN Financieel debacle, maar volgend jaar weer festival „Gevangenisstraf moet weg kunnen" WACHTEN OP DE ZOMER OP DE BEEKSE BERGEN: IN OO. EXTRA OP MAANDAG1 ROND acht uur op zaterdagavond klaart de lucht boven Tilburg wat op. Als ik rond een uur of half negen richting Beekse Bergen rij voor het Midzomernacht-popfestival is het zonnetje zelfs lekker zo achter het glas van een autoruit. Afval ~jbkê Tol MEDISCHE RUBRIEK Honden Stemvee Scouting VAN EIJSDEN Schoonzingen Deze week congres in Amsterdam Buurtrecht Omloop GOES - Door de zen, Hulst, Axel e handicapten in van Hulst dit j aai Broers in de kra gevat na overval op bejaard echtf IN GOES: Krnstig gewon bij vechtparti in discotheek I GOES - Zondagmorgen streeks 01.30 uur is een v Partij ontstaan in de bai cotheek Toreador in de eaardstraat te Goes. Daar de 20-jarige E. S. uit Krui Sen ernstig gewond geraa Per ambulance overgebi naar het Bergzichtziekenl yj=^/y yj y s 748 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VAN oudsher is de midzomernacht iets geweest om bij stil te staan. Shakespeare schreef er ooft een toneelstuk over en in donkerder tijden maakten onze verre voorvaderen van de zonnewende uitzinnige feesten. Vorige week nog probeerden overjarige hippies de afrastering rond de stenen van het mysterieuze Stonehenge te slopen om daar op gepaste wijze de kortste nacht door te brengen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat omtrent of op de langste dag popfestivals worden gehouden om dat feit te gedenken. Tot voor een jaar of vijf had men in Eindhoven jaarlijks een festival waarop de kortste nacht gevuld werd met muziek. En van zaterdag op zondag werd geprobeerd die traditie nieuw leven in te blazen op het recreatiepark de Beekse Bergen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin OP DE Beekse Bergen rust geen zegen. De gemeen ten Tilburg en Hilvarenbeek besteden jaar in jaar uit menige vergadering aan het rendabel maken van het recreatie en safari-park De Beekse Bergen. Een afdoende regeling is er vooralsnog niet. Ook popmuziek op de Beekse Bergen levert geen geld op. Wat een goed bezocht Midzomernacht-popfestival had moeten worden, werd een financieel debacle voor organisator Frank de Bie. Het herstachtige weer van zaterdagavond zorgde ervoor, dat hooguit achtduizend mensen op het festival waren. Er wa ren er ruim 10.000 nodig om een beetje uit de kosten te komen. „Ik zal eerlijk zijn, dit heeft me financieel de kop gekost", aldus Frank de Bie, „Maar het is de bedoe ling dat er komt volgend jaar een herhaling komt. We moeten alleen nog gaan zoeken naar een andere financieringsvorm en een andere opzet." Dat De Bie doorgaat met het festival is terecht, want hoe weinig mensen er ook mochten zijn, sfeer en entourage waren uitstekend. Een goede geluids installatie en een redelijk groepenaanbod zorgden er bovendien voor dat er ook in muzikaal opzicht heel wat te genieten viel en op grond daarvan zou een dergelijk festival bestaansrecht moeten krijgen. Afgezien van wat kinderziekten (de met veel bombarie aangekondigde meer dan levensgrote vi deo-projector stond bijvoorbeeld zaterdag nog in Barcelona en niet op de Beekse Bergen) viel er op het Midzomernacht-festival niks aan te merken. Had het weer meegezeten dan was het ongetwijfeld een daverende happening geworden. Met popmuziek de kortste nacht door Door Wim van Leest Niettemin heb ik trui en winterjas aan, want een gewezen pantser-infaterist weet wat hij aan moet trekken bij het vooruitzicht op een lange nacht buiten met misschien wel regen en wind. Het is niet echt druk bij de Beekse Bergen. Op het spe ciaal voor kamperende pop liefhebbers ingerichte veldje staat precies één tentje en voor twee gulden kun je je wagen zowat overal parkeren. Bij de ingang van het re creatiepark dwarrelt de mu ziek je tegemoet. De Tilburgse groep MAM warmt op dat mo ment aan de andere kant van het park het publiek op. Ik zie dat ik een flink stuk moet lo pen om het muziekpodium te bereiken. Alles bij elkaar zo wat twee kilometer en langs de speciaal voor deze gelegen heid geopende attracties als de 'Münchener Bahn'-achtbaan en de 'Wild Wasser Bahn'. Waarom die dingen Duitse na men moeten hebben is me niet helemaal duidelijk, maar in ieder geval zijn ze redelijk be zet. Dichter bij het podium ver mengt de wind de muziek met lucht van oliebollen, frites en panklare hamburgers. Het is die typische lucht, die je te genwoordig 's zomers zowat elk weekend tegenkomt. Of het nou bij een braderie is, een wielerkoers of een popfestival, de hamburger- en fritestenten staan er en vaak doen ze hele goede zaken. Voor het podium is het zo tegen half tien 's avonds nog niet echt druk. Er staat hoog uit duizend man naar de groep The Dutch te kijken. Belgische presentator Bart Peeters zegt dat er voor iedere bezoeker zo ongeveer twee man 'security' is. En inderdaad is het achter het podium een drukte van je welste. Gespierde ordebewa kers, politie, ambulance-per soneel, brandweer, EHBO'ers en zelfs een varende reddings brigade helemaal uit Wester- schouwen zijn present om eventuele calamiteiten te be strijden. Vanaf de achterkant van het festival-veld gezien is er zelfs erg weinig publiek. De geluidsinstallatie was op 30.000 man berekend en spe ciaal daarom zijn twee extra torens met luidsprekers hal verwege het veld geplaatst. Ze zorgen er nu bij gebrek aan mensenmassa voor dat het ge luid op een vreemde manier weerkaatst. Al is het veld dan maar voor een kwart gevuld, niettemin is op dit tijdstip elke vierkante meter al bezaaid met lege bierbekers, fritesbakjes en an der afval. The Dutch brengt volstrekt misplaatst het hitje 'Another sunny day' ten geho re. 'Oh my, it should be rai ning' verzucht de zanger en alsof de duvel er mee speelt wordt zijn klaagzang een uurtje later tijdens het optre den van Belgische Jo Lemaire beloond met een regenbui. Rond een uur of half twaalf zit er even agressie in de lucht. Een popfestival trekt niet al leen muziekliefhebbers aan. i I W" m Vanaf de achterkant van het festival-veld gezien is er zelfs erg weinig publiek. - FOTO ERNEST POTTERS maar ook figuren, die anders toch maar tot een uur of twee in bar of discotheek rond ge hangen zouden hebben. De eerste groep houdt bij hasj en weed, de tweede zoekt zijn heil in alcoholische versnaperin gen en even botsen die twee opvattingen van sfeer-maken. Een vechtpartijtje levert een gehavende bezoeker op, die met veel vertoon en onder gro te belangstelling per ambu lance wordt afgevoerd. Het is inmiddels drukker voor het podium. Zo'n twee duizend man schat ik, die niet echt laaiend enthousiast rea geren op de muziek die Roger 'Chapman en band op dat mo ment voor hen spelen. Pas bij het hitje 'Shadow on the wall' is er sprake van stormachtig applaus. Het kwartier vuurwerk, dat als begroeting van de zomer is bedoeld, is voor een deel van het publiek het teken om af te haken en huiswaarts te gaan. De popmarathon begint ook zijn tol te eisen. Her en der op het veld liggen mensen uitge teld door drank, drugs of bei den op stukken plastic en hier daar zie je hoe figuren zich met moeite proberen staande houden aan twee plastic be kers met bier. De kleine tweeduizend man die er nu nog zijn, zijn de mu zikale fanaten, die zich hebben voorgenomen tot het laatst te blijven. Sommigen van hen zijn zo slim geweest om hun tentje op het veld op te zetten en zo beschutting vinden tegen de nachtelijke kou. Uit een zo'n tentje steken twee paar in elkaar verstrengelde benen. Misschien groeit er binnen iets moois, maar misschien houden ze elkaar gewoon warm. Het publiek maakt zich op voor de verrassing van de avond. Phil Manzanera en An dy MacKay speelden ooit in het fameuze Roxy Music en ze zijn nu voor het eerst op een Europees podium, met hun groep The Explorers. Het pu bliek raakt niet echt onder de indruk van die band. Een eindje van me vandaan wor stelt een figuur zich onder een berg van zwart plastic, jassen en slaapzakken uit en mom pelt 'Hoe laat leven we eigen lijk...?' Zo rond een uur of twee 's nachts verkopen de drankten ten meer koffie dan wat an ders. Op het veld worden de eerste stuntelige pogingen on dernomen om een kamp vuurtje aan te steken. Bij ge brek aan voldoende hout en papier worden de plastic bier bekers opgestookt. De kleine vuurtjes worden al gauw tal rijker en binnen de kortste ke ren stinkt het als de ziekte naar verbrand afval. Erg vindt men dat blijkbaar niet, want men hurkt knus rond het vuur om zodoende toch wat warmte te krijgen. Het scheelt de volgende dag in ieder geval met opruimen. Later laaien de vuren hoger op. Vlak voor zonsopgang -in zoveel pop songs bezongen als 'The dar kest hour, always just before the dawn- heeft het publiek ontdekt dat houten afraste ringspaaltjes op den duur heel goed brandeft .ïn afwachting van het concert van Third World scharetl grote kringen zich rond de kampvuren. Durf fals springen voor een pilsje of meer door de vlammen heen. Tegen vieren daagt het in het oosten. De feestelijke reg- gae-muziek van Third World brengt het publiek in bewe ging en de opkomende zon ziet een dansende menigte van een man of twee duizend voor een podium op de Beekse Bergen staan. Het daglicht heeft op het festival dezelfde uitwerking als op een vampier. De magie van een nacht vol sfeer en mu ziek verschrompelt tot een grasveld, dat de aanblik van een slagveld na de strijd biedt. Wat de oorzaak daarvan is weet niemand. Veroudering van de lens eiwitten, zegt men, maar dat verklaart ook niet veel. Diabetes kan trou wens ook grauwe staar ver oorzaken. Zeker is dat elk jaar 1 op de 500 Nederlanders er last van krijgt. Reken maar uit hoeveel blinden er in Nederland zounden rond lopen als daar niet wat tegen gedaan zou worden. Werd men voor 1900 blind door grauwe staar? Welnee. Al 1500 jaar geleden praktiseer de de Indiase oogarts al de zogenaamde staarsteek. Dat ging - houdt u rast - zo. Met een gloeiende koperdraad stak hij in het oog en drukte vervolgens de lens uit zijn kapsel. De resultaten sche nen niet eens tegen te vallen. Tegenwoordig gaat dat iets geciviliseerder, maar de be zwaren zijn hetzelfde geble ven: zonder lens is het moei lijk zien. Contactlenzen of een speciale bril is van het type borrelglas die ook nog een vergroot beeld produ ceert. (Vooral bij een eenzij dige lensextractie een be zwaar). Het permanent dra gen van contactlenzen blijkt zo bezwaarlijk dat 30% van de mensen al na een jaar er de brui aan geeft. Kortom, geopereerde patiënten waren vaak teleurgesteld in het re sultaat, ook al was de opera tie zelf geslaagd. Tijdens de oorlog kwam men er achter dat het oog plexieglas goed kan verdra gen, piloten met dat soort splinters in de ogen leverden het bewijs. De oogarts Ridley maakte van deze wetenschap gebruik en zette in 1948 de eerste kunstlens van ple xieglas in. Toch is de opera tie pas de laatste jaren echt gemeengoed geworden. Voor die vertraging zijn twee re denen te verzinnen. Er zijn, reden één, twee manieren om een kunstlens in planten. En twee: er zijn misschien wel 100 verschillende kunstlez- zen: elk jaar komen er tien bij en vallen een onbekend aantal in ongenade. Door dat alles duurde het lang voor dat oogartsen kijk kregen op de verdiensten van de ver schillende methodes. De makkelijkste methode, waarbij de lens met kapsel en al wordt weggehaald, blijkt helaas de meeste be zwaren op te leveren. Maar dan, Waar moet de nieuwe lens komen? Niet in het kap sel, want dat is weg. Er zit dan niets anders op dan de lens elders - tussen hoorn vlies en iris, of anders aan de iris zelf- vast te maken. (Iris: u weet wel, het deel van het oog dat blauw, bruin of groen is). Beide lenzen heb ben het bezwaar dat ze ofwel nogal wat complicaties ver oorzaken, ofwel niet onbe perkt lang blijven zitten. Niets voor jonge mensen dus. Het ligt voor de hand om de kunstlens op de vrijgeko men plaats in te planten, maar ja, dat blijkt weer net de moeilijkste manier te zijn. De grote Nederlandse pionier Binkhorst begon daar al in 1968 mee, maar nog steeds beschikken niet alle Neder landse oogartsen over de vaardigheid om via exact ge peuter de lens te verwijderen en tegelijkertijd het kapsel intact te laten. De voordelen zijn evident. De nieuwe lens komt op een natuurlijke plaats aan het kapsel te han gen en drukt niet irritant op andere oogweefsels. Boven dien gaat er dan niets van de vulling van het oog, het glas- vocht, verloren. Glasvocht- veries, zo blijkt nu, is eert be langrijke oorzaak voor het ontstaan van ernstige com plicaties. Door deze tweede, en moeilijkere methode wor den mislukkingen bij een gezond (niet aan andere ziekten lijdend) oog terugge bracht tot 2 a 3 procent. „Voor een oogarts in een perifeer ziekenhuis", schrijft Leonard, „kan zo een weinig benijdenswaardige positie ontstaan: met de ene metho de kan hij relatief weinig bieden aan patiënten met een te verwachten lange le vensduur, terwijl hij voor de andere methode aanvanke lijk de nodige ervaring mist." Een scène uit een oude B- film. Het laatste verband wordt weggenomen en ont hult de tegen het licht knip perende ogen rran een knap pe jongeman. Dan de kreet: „Ik kan zien!". De dokter staat er vergenoegd bij te glimmen, de verloofde pinkt een traantje weg. (U ziet, ik schrijf met gemak een Kas teelroman vol). Wat ik zeg gen wil: dat soort scènes zie je niet meer, want het bui tengewone is gemeengoed geworden. Wie nu door een kunstlens weer kan zien, komt niet in de krant, maar krijgt hooguit een plaatsje in de statistiek. Wat cijfers. Alleen al in de Verenigde Staten liepen per 1 augustus 1982 een dikke miljoen mensen met een kunstlens rond. Bij ongeveer de helft was die operatie in het voorafgaande jaar ver richt. Met andere woorden: het inzetten van kunstlenzen is een nieuwe methode die sterk in opkomst is. Onder tussen is - ook in Nederland - zoveel ervaring opgedaan dat men nu de balans kan opmaken. Uit een recent ar tikel van de oogarts P.A.M. Leonard in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskun de werd duidelijk dat de kunstlens operatie eindelijk volwassen is geworden. Vroeger werd hij bij voor keur bij ouderen ingeplant, nu ook bij jonge mensen. Bo vendien is de kans op mis lukking tot een aanvaardba re 3 procent gedaald. (97% lukt dus wel.'). Reizen we even met het licht het oog in. Het eerste wat we tegenkomen is het hoornvlies. Dat vlies kan door troebeling ook blind heid veroorzaken, maar dat is een ander verhaal. Vervol gens dringt het licht door een gat in de iris - het deel van het oog dat het oog blauw, bruin of groen maakt - het oog binnen. Achter de pupil ligt de lens, die het licht scherp op het netvlies projecteert. Het netvlies seint het beeld door naar de hersenen en pas dan zien wij. Wordt het signaal op deze route onderbroken dan ben je blind. Een veelvoorko mende oorzaak van blind heid is een vertroebeling van de lens, alias cataract, alias grauwe staar. Sinds circa vier jaar zijn wij geabonneerd op uw dagblad. Over het algemeen ben ik zeer tevreden over de in houd van de krant. Maandag jongstleden lazen wij het ar tikel over de Wereldwinner (hondententoonstelling in de RAI). Nooit eerder was een zo'n grote tentoonstelling op hondengebied ter wereld ge organiseerd. Tevens bestaan er in Nederland zeer veel hondenliefhebbers. Het ver slag dat door u in De Stem is afgedrukt, vonden wij, voor een groot gedeelte, ronduit slecht! De betreffende ver slaggever geeft blijk van geen verstand van zaken te hebben. Juist de bonafide kennels en fokkers zie je op deze tentoonstellingen. Deze verdienen geen goud met fokken!! Hopelijk een me daille. Wij doen met onze twee Ierse Setters ook mee met tentoonstellingen. Juist deze Wereldwinner is een geweldig uniek gebeuren voor Nederland, zelfs voor Europa. Dat daar op een iet wat 'belachelijke' wijze over geschreven moet worden, blijkt dus een tekort aan deskundigheid of interesse. Breda M.C. Bosma Naar aanleiding van diverse publikaties over de Tamils wilde ik mijn mening hier over eens ventileren. Op Sri Lanka woonden van oor sprong Singalezen. In de ja ren 1850-1880 zijn Tamils, waarvan de meerderheid overigens nog steeds in In dia woont, als arbeiders naar Sri Lanka gehaald. Nu hebben de op op Sri Lanka verblijvende Tamils het in hun hoofd gezet een aparte Tamilstaat te willen hebben. Dat is net zo gek als bijvoor beeld Friesland onafhanke lijk te maken of de Marker waard toe te wijzen aan de alhier verblijvende Turken. Dat de Singalezen dit niet pikken is logisch en de Ta mils moeten daar de konse- kwenties maar uit trekken en teruggaan naar India, waar ze vandaan komen. Teraeuzen A.W. Stadhouders Graag wil ik reageren op het stukje in de krant van jongstleden maandag dat ging over de 'Apotheose 75 jaar Scouting'. Het over het algemeen goed weergegeven bericht bevat toch wel een grote onjuistheid, waar ik mij vreselijk aan stoor. Na melijk dat de leiding veran derd zou zijn, dat er geen uniform door onze gedragen zou worden. Nu en dan heeft de schrijven van het stukje, de heer Houben, zijn ogen wel in de zak gehad, want het merendeel van de groe pen zijn geüniformeerde groepen, zoals voorgeschre ven is door Scouting Neder land. Het was de bedoeling van Scouting Nederland om een zogenaamde groene wolk door Nederland te la ten gaan en ik mag wel zeg gen met succes. Het was magnifiek om zoveel scou- ting-fielen tegen te komen. En de kwestie 'roken, een hele dag', dat zal ook wel los lopen. Dit percentage wordt bij ons ook kleiner, net zoals in de maatschappij rondom ons. Sluiskil Kabouterleidster Corry Duine Hi et is toch jammer dat we Wim kan -niet meer hebben. Die heel echte goeie Wim Kan, die ons zo vaak na wéér 365 da gen tobben alle waanzin en schijnheiligheid van dat jaar op ons brood gaf. Een bijna niet te behappen zo dik belegd brood je werd dat altijd. Een enkele hap wat oud - „hé, wat proef ik daar? dat smaakje herken ik niet". Maar al smakkend en herkauwend groeide het genie ten en bij de laaste - nog kers verse - brokken die Wim ons toewierp, zaten we allemaal ge bakken. We wisten immers nog als de dag van gisteren op wel ke scheve manier het gehekelde kabinetsbesluit bekokstoofd werd; we riepen zelfs al voor dat Wim's verhaaltje uit was de naam van de bewindsman die zo lelijk z'n vingers had ge brand. En het liedje, waarmee we eigenlijk zelf min of meer belacheüjk werden gemaakt, zongen we uit volle borst mee. Want zo'n gezellig avondje be leef je niet vaak; oliebollen én een broodje-Kan. Dan wil je wel zingen. „Nee, we noemen geen namen", ook al weet je donders goed dat het niets helpt en niets oplost. 365 Da gen verder zijn het alleen ande re namen en andere verwikke lingen, de verweven belangen en de ongelijkheid büjven het zelfde. Zingen, terwijl je kan weten dat daardoor niets wezenlijks verandert, gebeurt keer op keer. Een paar weken geleden nog bij een grote schoonmaakdag in Amsterdam. Het ging niet om aanslibbende hondepoep of zoiets, dat schoonmaken was trouwens helemaal niet letter lijk bedoeld. De opzet was vooral om met een symbolische actie Amsterdam te reinigen van geestelijk verderf. Daartoe liepen tweehonderd EO-jonge- ren in lelieblanke overals een dag lang de straten van de hoofdstad te vegen. Ze waren de zaterdag begonnen met ge bed en ze eindigden hun dagje dienstbetoon aan de hoofdstad met samenzang. Zouden ze denken, dat zo'n dagje eensge zind samen er tegenaan gaan iets helpt? Zou je niet tegelij kertijd een vuist moeten ma ken, situaties doorlichten, poli tieke consequenties overwegen, misstanden in de samenleving aankaarten, kortom: naast het gebaar daden moeten stellen?" Er waren geen ongeregeldhe den geweest, meldde de politie na afloop. Nergens een kwaaie Amsterdammer, die het legertje schoonmaak-engelen met krachtige hand van de straat veegde. Ik kan het me nauwe lijks voorstellen. Zoals ook de "•hoge politieman in het teevee programma Het Onderhoud te- UK'MtJ rnrc gen Wim Kayzer zei: „Ik kan eigenlijk niet begrijpen dat in de huidige situatie met werk loosheid en korting op toch al minimale uitkeringen de span ningen niet méér naar buiten komen". De garantie van een inkomen waarmee je redelijk kunt bestaan is de menen als een recht voorgehouden. Te recht. Maar de verschillen tus sen ieders persoonlijke be staansmiddelen zijn van hoog tot laag nog steeds onbehoor lijk groot. De tijd van welvaart is voorbij, wordt dan gezegd, we kunnen alleen nog streven naar welzijn voor iedereen. Welke cryptische verklaring ook, het is niet te rechtvaardi gen, dat welvaart voor de een zo heel anders mag worden in gevuld dan voor de ander. Hel smaakt echt naar niks, als je steeds aan het gortdroge onder ste randje van de taart zit te knabbelen, terwijl naar het midden en bovenop nog dikke lagen en overdadige versiersels liggen te lonken. In zo'n moeilijke en verwar rende tijd bidden en zingen en met een bezempje het veelbe I schreven vuil van de stad te lijf gaan: ik ken Amsterdammers die er lijfelijk niet goed van werden en zo snel mogeüjk hun huisdeur dichttrokken om hei niet te hoeven zien. Anderen bekeken de actie positief, ze hoopten dat de EO-ers zouden merken hoeveel frustraties, er- gemis, onrecht er in zo'n si bij elkaar te vegen zijn. Zulke I grote hopen, dat je er eigenlijk niet omheen kunt, dat je vanui: je geweten wel verplicht beni verder te gaan dan een veeg- beurt. Want symboliek is prachtig. I maar zonder daden erbij kom je er niet. Zoals ook ons zingen boven de oliebollen destijds niets uithaalde. Zoveel jaren immers na de nationale tophit „nee, we noemen geen namen namen noemen we niet", is de I verbijsterende stroom namen over de voorpagina's van onze kranten nog steeds niet gestopt Er is helaas nog teveel waar no dig de bezem doorgehaald moei worden. =IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItltlllll Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - „Ik zie niet in waarom niet ooit in de I toekomst de gevangenis zal zijn afgeschaft. Per slot van rekening is het grote opsluiten in ons land pas rond 1800 begonnen", aldus de Amsterdamse crimino loog René van Swaaningen. Van Swaaningen is een van de organisatoren van het con gres over het afschaffen van de gevangenis - de titel van het congres luidt: On Prison Abolition - aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Van 24 tot 27 juni zullen zo'n 250 wetenschappers, gevangenis werkers (pastoraal werkers, reclassering) en politici (van het Europese parlement) dis cussiëren over straffen en de zin ervan. Volgens de organisatie van het congres blijkt uit een ana lyse van het effect van gevan genisstraf dat men er over het algemeen uitkomt met een to taal vervormd levensbeeld. „Op dat moment staat men verwrongen in de maatschap pij." Als alternatief willen crimi nologen het slachtoffer meer betrekken bij de problematiek. Het juridisch bedrijf staat, al1 dus Van Swaaningen, zover van de mensen af dat zelfs mensen van wie men dat niet zou verwachten zoals officie ren van justitie er kritische geluiden over laten horen. Volgens hem steunt ons strafrecht-systeem op de ver keerde gedachte, namelijk dat straffen iemand zou kunnen verbeteren. Ook de Coornhert-Liga, die een bijdrage aan het congres levert, is daar nogal kritisch over. Volgens de Amsterdamse advocaat en woordvoerder van de Liga Joop Knap gaat de Liga zich ook meer richten op de slachtofferhulp. „We zijn", aldus Knap, „be zig met het organiseren van een studiedag, waarop de juri dische mogelijkheden voor het slachtoffer centraal zullen staan. Tot nu toe ging het steeds om de psychologische situatie. Wij zullen als eersten het jurische aspect aan de orde brengen." De Coornhert-Liga is een vereniging voor strafhervor- ming. In de doelstellingen staat dat men alles wil bevor deren wat kan leiden tot een betere en meer rationele straf rechtspleging in Nederland er I tot een daadwerkelijke hulp-1 verlening aan delinquenten e slachtoffers van delicten. Volgens woordvoerder I Knap is het niet reëel om te I menen dat ooit alle gevangel nissen gesloten kunnen wor-r den. Wel is het zo dat de Lige I streeft naar het verminderen I van vrijheidsstraffen. Als be-1 langrijk actiepunt staat op he: I programma: het beëindigenI van superlange vrijheidsstraf-1 fen. Daaronder worden ge l vangenisstraffen van boven de zes jaar verstaan. Een van de sprekers op heil congres zal de Amerikaanse I criminoloog Raymond Shon-I holtz zijn. Hij pleit voor he: I weer invoeren van een soor. I buurtrechtsysteem. Kleine I criminaliteit in de buurt hoef: I dan niet via de officiële poli-1 tierechter veroordeeld te wor-1 den. Het buurtrechtsysteem kent namelijk geen officiële rech-l ter. Als een conflictsituatie! ontstaat worden de strijdende partijen bij elkaar geroepen Door middel van gesprekken moeten de problemen opgelos' kunnen worden. Deze manier van werken heeft als tweede voordeel dat conflicten veel eerder boven water komen. „Buren, familieleden en I vrienden zien de problemen in hun beginstadium De meeste gevallen van aanranding en moord vinden plaats tussen mensen die elkaar kennen. De oorzaak van de gewelddaden is doorgaans een onbeduidend kibbelpartij tje of onenigheid over geld", aldus Schonholtz. De dichter-criminoloog Ma' I nuel Kneepkens laat zijn jaar-1 lijkse Jericho-omloop dit keer I tijdens het congres plaats vin-P den. i Hij trekt zeven keer om»! Bijlmerbajes in de vurige hoop dat het gebouw zal instorten. Ge< YOC Van ee Omdat de ge noen land niet meebetale: Gehandicapten Adt doelgroep in Zeeuw ken raken van de br hulp aan gehandicai gerhand worden opg Dit schrijft C. Lambe als voorzitter van het Zeeland in het jaarv over 1984. Het zit er hem niet meer in, dat z: stelling in 1985 nog eer pende hand kan bieden Van onze correspondi SCHORE - De rijskpolit Kapelle heeft in same king met de technische r< che van de rijkspolitie tc del burg een onderzoek steid naar de overval b bejaarde bakkersechtpa op het Kerkplein te Schoi In de nacht van 21 op 2 werden uit de winkel i tabakswaren gestolen. C terdag 15 juni na sluitir het bej aarde echtpaai dwongen werd de kluis t nen. De overvaller met e vakmuts op het hoofd d: met een vuurwapen of ie daarop leek. De dader echter door het kordate - den van bakker S. uit de kei gedreven. Het onderzoek van de leidde tot de arrestatie twee broers, te weten de rige O. H. en de 16-jari H., beiden woonachtig te re. De inbraak werd do< van hen bekend, terwi grootste gedeelte van d( deren werden teruggevoi In verband met het v« onderzoek wil de politie verdere gegevens verstre De politie verzoekt wel tuele getuigen zich te rr op het politiebureau te K of telefonisch, 01102-16 met de meldkamer der politie te Middelburg 01180-33333. Van onze corresponds Het tumult ontstond na I nigheid tussen twee jon t dat direct ontaardde I vechtpartij tussen tien I tien jeugdigen. Drie va. I vijf ergste vechtersbazen door de eigenaar buiten en konden daar door de worden ingerekend. Het drie broers, te weten J. R P- R. (21) en C. R. (23), woonachtig te Kloetingen De 78-jarige J. M. uit I dendamme kwam zich melden op het politiebu terwijl de 18-jarige J. E Nisse door de politie in he kenhuis kon worden a£ houden. Hij was namelijl wond aan zijn oog en is n< handeld te zijn meegenc naar het politiebureau, hij nu nog vast zit. De a..^ Z13n in de loop van zonda vrije voeten gesteld. Het slachtoffer E. S. diverse malen tegen het 1 geschopt en is in bewust toestand overgebracht het ziekenhuis.

de Stem | 1985 | | pagina 4