Looie IN 1984 1,5 MILJOEN OVER 6 V ogelvrienden' beginnen een ledenwerfactie Een dorp zonder fanfare is als n lange weg zonder pleisterplaats derwijs St.-Antonius wint scholierentoernooi BK Ouderen Clinge vergaderen DINSDAG 25 JUN11985 VAN ZEELAND Tilburg VIAAKBEDRIJF DERLAND MAAKSTERS ERKSTERS 'Epilepsie is niet zo c uitziet' helpt daarbij- iis als u Sire belt, ar) of de bon opstuurt. ek als't er soms uitziet. VIJFTIEN BEDRIJVEN BETRAPT Illegale lozingen in Hulster Ambacht Dagje kanoën voor visueel gehandicapten Nog geen enkel spoor van moeder Ossendrechts vondelingetje Opgedoekt JUBILEUMFEESTEN VAN ST.-JAN IN ST.-JANSTEEN Foto-expo van doe-festival G. Ramaekers verpleegkundig directeur Uitbreiding capaciteit Dow-pijplijn Plaatselijk nieuws Axel Heikant Hengstdijk Hulst A12 T22 PAGINA ZEELAND 2 Economisch Instituut sen op het gebied erland. It U vinden in het 86, waarin alle ilen matica gebruik P.C. van geautomati- utertoepassingen IC tze speciale worden te: st Grand Hotel, t Turfschip, Holiday Inn, 0 uur rasteloos en :r postzegel naar g is voldoende. nerk, verbonden aan C Tilburg, 96 en: avonduren avonduren ochtenduren chtingen: mevr. de Kam, en, tel. 01150-12166. iog enkele d. Avondwerk, tijd 18 jaar. ;k als het er soms even uitziet kind I Aankruisen wat voor u van toepassing is. I l .60 aan postzegels sturen aan Coningslaan 19, 3583 GD Utrecht. erking met de Stichting ideele Reclame SIRE^ Van een onzer verslaggevers HULST - Het waterschap het Hulster Ambacht heeft het af gelopen jaar bij een routine controle 15 bedrijven betrapt op het illegaal lozen van mest, gier of kuilvoersap. Met de meeste bedrijven is inmiddels een regeling getroffen. Enkele daarvan zijn opnieuw ge maand omdat ze verzuimd hebben binnen een door het waterschap gestelde periode noodzakelijke voorzieningen te treffen. Een en ander blijkt uit het voortgangsrapport waterkwa liteitsbeheer 1984 van het schap. Daaruit blijkt ook dat er een nader onderzoek wordt voor bereid naar de omvang van de verontreiniging van de voor malige CVI stortplaats aan de Stellestraat in Hulst. Eerder onderzoek wees al uit dat zich in het grondwater hoge con centraties tolueen en lood be vinden. Ook was in eerste in stantie sprake van een toene mend gehalte aan maar in het bodemslib van een pas gegra ven randsloot is geen ver hoogd kwikgehalte aangetrof fen. Uit het overzicht is verder vast komen te staan dat steeds meer mensen de betaling van de verontreinigingsheffing, die dit jaar opnieuw is vastge steld op 72,50 per inwoner equivalent, uitstellen. Het wa terschap heeft over 1984 nog 170.000 gulden uitstaan. Dat is ruim zeven procent van wat er totaal aan heffingen binnen moet komen, 2.371.493. In 1984, over de heffing van 1983, was het percentage dat wacht te met betalen nog geen vijf procent. Het voortgangsrapport, als mede de jaarrekening over 1984, komt donderdag 4 juli aan de orde tijdens de algeme ne vergadering van het schap. Plaats van handeling Den Dullaert. Aanvang 13.30 uur. Hulst moet minder drastisch bezuinigen Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - De Kano club Zeeland heeft afgelo pen zaterdag een geslaagde kanodag gehouden op het Veerse meer. Het evene ment werd georganiseerd in samenwerking met de Sportvereniging Visueel Gehandicapten Zeeland. De Kanoclub was met 22 vaartuigen vertegenwoor digd en in totaal gingen zo'n veertig personen de boot in. Blinden gingen mee als paasagier, slecht zienden stapten op eigen houtje in de kano. Opmerkelijk was dat heel wat mensen die voor het eerst in de toch wanke le boot plaatsnamen, er zonder blikken of blozen mee wegpeddelden. Afge sproken werd alvast dat deze geslaagde kanodag minsten een keer per jaar herhaald zal worden. AXEL - De Axelse vogelvere niging 'Zeeuws-Vlaamse Vo gelvrienden' is onlangs een le denwerfactie onder de plaat selijke bevolking gestart. De vereniging maakt mo menteel een periode van bloei en groei door en het bestuur is van mening dat meer leden het aantal mogelijkheden en activiteiten zeker zal vergro ten. In het verleden is een ze kere schroom geconstateerd om tot de vogelclub toe te tre den. De vereniging biedt acti viteiten en informatie echter vrijblijvend aan. Momenteel maken bijna honderd leden daar gebruik van. De vereniging houdt elk jaar een vogel tentoonstelling in 'De Halle', vogelbeurzen, een dia-, film- of voorlich tingsavond, een feestavond en diverse vergaderingen. Verder ontvangen de leden elke maand het bondsblad 'Onze Vogels'. Bovendien wordt tij - Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeente Hulst moet vanaf vol gend jaar minder drastisch gaan bezuinigen dan het er eerst naar uit zag. Nu de laatste cijfers over 1984 verwerkt zijn, blijkt dat de begroting van dat jaar een batig saldo laat zien van anderhalf miljoen gulden. Het financieel voordeeltje zit hem onder meer in een la gere rente die vorig jaar be taald moest worden, lagere personeelskosten en lagere uitgaven op het gebied van de sociale voorzieningen dan ver wacht. Uit dat laatste blijkt dat het met de werkloosheid in de gemeente betqr gaat. Wat het batig saldo betreft hadden B en W overigens stiekum al wel gerekend op een mil- joentje. Dat zou grotendeels, zo be sloot de gemeenteraad in april, in het grondbedrijf worden gestopt. Dit om te voorkomen dat vanwege het maar voort gaande renteverlies op de gronden de grondprijzen de pan uit zouden rijzen. Want dat zou betekenen dat waar schijnlijk nog minder gega digden op het stadhuis zouden aankloppen om een perceeltje te kopen. B en W zijn nu met een an- Van een onzer verslaggevers OSSEXDRECHT - Het on derzoek naar de moeder van het meisje dat precies een week geleden bij het Puts Meuleke in Ossen- drecht werd gevonden, zit muurvast. Het Creoolse meisje, dat in middels als Bernardine Pauli ne Andrea van Ossendrecht in de burgerlijke stand van Os sendrecht is geregistreerd, verblijft in blakende gezond heid in het ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom. Verwacht wordt dat ze deze week nog in een gastgezin wordt geplaatst. ..We hebben ook nog geen enkele tip van omwonenden of zo gekregen, die ons op weg hunnen helpen", zegt de woordvoerder van de politie. Hij voegt daar aan toe dat het onderzoek van de technische recherche naar de boodschap pentas, het lakentje en de handdoek nog niet is afgerond. -Het enige houvast dat we hebben, is een wasmerkje. Maar over de herkomst daar van is tot op heden nog niets bekend". dere mogelijkheid op de prop pen gekomen, die financieel gunstiger is dan het in één keer stoppen van alle reserves in het grondbedrijf. Door het overschot grotendeels te ge bruiken voor versterkte af schrijving van oude investe ringen, worden de kapitaals- lasten minder en ontstaat er op de begroting meer ruimte. Die structurele ruimte, zo op peren B en W, kan dan weer worden gebruikt om de finan ciële injectie in het grondbe drijf te bekostigen. Dat lijkt op het eerste ge zicht lood om oud ijzer, maar dat is het niet. Om de sanering van het grondbedrijf mogelijk te maken, zou er volgens het aanvankelijk voorstel vanaf volgend jaar bijna twee ton extra bezuinigd moeten moe ten worden. Maar als de nu door B en W geopperde nieu we constructie wordt gehan teerd, kan worden volstaan met een extra bezuiniging van 70.000 gulden. De afwikkeling van de perikelen rond het grondbedrijf komt donderdag aan de orde tijdens de raads vergadering. Van onze correspondent CLINGE - De Clingse katho lieke Bond voor Ouderen houdt vandaag om 13 uur de jaarvergadering in gemeen schapscentrum Malperuus. Dertien agendapunten ko men aan de orde. Zo passeren de gebruikelijke jaarstukken de revue en worden bestuurs verkiezingen gehouden. De periodiek aftredende be stuursleden Th. Goossens en F. Taalman stellen zich herkies baar. Voorts zuilen de leden ideeën moeten aandragen voor de viering van het dertigjarig bestaan van de bond in 1986. Tevens wordt gevraagd mee te denken over het reizenplan voor deze zomermaanden en het op te stellen activiteiten plan. Na het afwerken van de agenda is het tijd voor een ge zellig samenzijn, waarbij een kaartje gelegd kan worden. Voorts krijgt iedereen nog een attentie. Van onze correspondent ■3XEL - Leerlingen van de Sint Antoniusschool te Axel zijn winnaar geworden van het door de jeugdcommissie van G.O.A. Senouden scholierenvistoernooi. Aan de hengel wedstrijd, die werd gehouden op de kleine «reek, werd door vijf lagere scholen in de gemeente Axel deel genomen. De vangsten waren erg klein. Op de tweede plaats eindigde De Eikelaar te Koewacht, 3. Prinses Marijkeschool, 4. 3?Per van der Heydenschool, 5. Waranda, allen te Axel. De individuele klassering was als volgt: 1. Joerie Gans 109 «tl., 2. Manolito Verwey 76 cm., 3. Patrick Peeters 48,4. Merijn de mit 33, 5. Mike de Caluwé 28. Voor alle scholen was een beker Schikbaar gesteld als herinnering aan deze jaarlijks terugke rende wedstrijd. De jeugd van GOA komt vrijdagavond 28 juni actie tijdens een viswedstrijd die als eerste in dit jaar meetelt °0T Het juniorenkampioenschap van de vereniging. Gevist w iVan uur tot 20.00 uur op de kleine kreek. Plaatskaar- n afhalen aan het Bosplein vanaf 17.45 uur. Van een onzer verslaggevers ST.-JANSTEEN - De mu ziekvereniging St.-Jan viert zaterdag 29 en zondag 30 ju ni het 40-jarig bestaan. In de nog aanwezige notulen van een vergadering op 26 mei 1945 staat onder meer ver meld: „Er vindt een oprich ting plaats van een Rooms Katholieke Harmonievere niging." Bij de oprichters waren vele bekende namen o.a. Willem Bartz, Emiel van Daele, Lambert Lockefeer, Louis de Kerf, Piet Vos, Piet Polspoel, Miel Beulaert, Jo van Goethem en Guust Sa- man (beide laatstgenoemden zijn nog spelende leden van de fanfare St.-Jan; de har monie is in de zestiger jaren overgegaan in fanfare). In de vergadering van 2 juni 1945 werd uit een groot aantal naar voren gebrachte namen de naam St.-Jan ge kozen en met 40 muzikanten onder het dirigent- en voor zitterschap van Willem Bartz gestart. Te St.-Jan- steen was voor de tweede wereldoorlog ook reeds een muziekgezelschap dat te-.- vens toneelvereniging was, hetwelk de naam 'Opwaart^ droeg. Vanwege het ontbre ken van bescheiden van deze vereniging is hierover niet veel meer bekend. Een aanplakbiljet uit het jaar 1905 bewijst het bestaan hiervan. 'Opwaarts' is tij dens de oorlogsjaren opge doekt. De opgerichte mu ziekvereniging St.-Jan kampte reeds in 1947 met een teruglopend aantal mu zikanten en in 1948 stopte Willem Bartz vanwege drukke werkzaamheden met het voorzitterschap en diri gentschap. Louis de Kerf volgde hem voor korte tijd op als voorzitter, waarna vanaf 1949 Emiel van Daele als voorzitter en Frans Pleu- nis als secretaris de grote steunpilaren van St.-Jan waren en dit bleven tot hun dood, die voor beiden veel te vroeg intrad. Emiel van Daele werd als voorzitter opgevolgd door Miel Ver- straeten, die door zijn ver huizing naar Terneuzen in 1976 werd opgevolgd door de huidige voorzitter Karei van Hecke. Als dirigent kende St.- Jan: Willem Bartz, J. Man- naert, H. de Gucht, H. Ver- stiggel en sinds 1975 zijn zoon L. Verstiggel. Zoals in de meeste verenigingen het geval is, kende St.-Jan ook enkele jaren van malaise en dit vooral in de jaren 1960- 1965, toen het bestuur in twijfels lag of St.-Jan nog verder moest gaan. De toen als leider van de drumband optredende Willy Roelands heeft er dan zijn schouders onder gezet met- als resultaat dat de belangstelling weer geweldig toenam en dat te vens een groot aantal majo rettes als showelementen aan St.-Jan kon worden ge koppeld. Als hoogtepuntsteen. De St.-Jan onder politiebegeleiding grootste wens van de huidi ge voorzitter was eens met St.-Jan te promoveren naar de eerste afdeling. Deze wens ging in september 1984 in vervulling toen in het Brabantse Wouw tijdens een concours de promotie werd behaald. Nog een succes werd behaald in februari 1985 toen in Tilburg het kampioenschap werd be haald van de Zeeuwse en Brabantse Bond. Dit alles onder leiding van dirigent L. Verstiggel. Omdat fanfare St.-Jan is aangewezen op 75 tot 80 gemeenschapsgelden wordt het jubileum sober gevierd en wordt geen receptie ge houden. Wel zullen op zater dag 29 juni in de namiddag de volgende muziekgezel schappen medewerking ver lenen: Weldoen door Ver maak uit Clinge, Muziek vereniging Heikant, Ko ninklijke Harmonie uit Hulst en het Majorettenpe- loton de Vossen uit Hulst. Zij zullen allen een rond gang in het dorp maken. Op zondag 30 juni wordt om 10.00 uur de eucharistie viering in de parochiekerk muzikaal opgeluisterd. Deze H. Mis wordt opgedragen tot intentie van het 40-jarig be staan van St.-Jan en tegelij kertijd ter herdenking dat 125 jaar geleden de kerkwij ding ter ere van St.-Jan de Doper te St.-Jansteen plaatsvond. Na de H. Mis doet St.-Jan een rondgang door het dorp. Na de middag treden op: Muziekvereni ging Eendracht uit Vrasene (B.), Scheldezonen uit Nieuw-Namen, Nooit Ge dacht uit Graauw en de showband KI oortje uit Kloosterzande. Er zullen geen concerten worden gegeven in De Wa rande, maar er zullen muzi kale rondgangen worden ge maakt waarbij nagenoeg al le wijken te St.-Jansteen worden bezocht. De muziek verenigingen worden onder gebracht in de horecabedrij ven. Na deze jubileumvie ring zal de fanfare St.-Jan deze zomer nog enkele wijk- concerten geven o.a. op Plein de Mate, Rond de Boom etc. Ter afsluiting van het jubi leumjaar zal in de maand december nog een koffiecon cert worden gegeven, waar bij enkele muzikanten wor den gehuldigd. Voorzitter Karei van Hec ke ziet de toekomst voor zijn fanfare hoopvol in. Hij heeft wel zorgen vooral in ver band met het op peil houden van het instrumentarium. Zo moeten op tijd muziekin strumenten worden aange schaft en de prijzen hiervan liggen tussen de 2000 en 8000 gulden. De subsidies worden minder en hij doet dan ook een beroep op zijn dorpsge noten om donateur te wor den tegen een bedrag van 10,— per jaar. Een muziek vereniging kan nu eenmaal niet gemist worden in de ge meenschap St.-Jansteen en het spreekwoord van de voorzitter is: een dorp zon der fanfare, is als een lange weg zonder pleisterplaats. Een jubileumfoto van St.-Jan dens de diverse bijeenkomsten informatie tussen de leden uit gewisseld. Vogels worden on derling 'verhandeld' tegen prijzen die vaak slechts de helft van de officiële lijster) bedragen. De kans op sterfte van deze geruilde of gekochte vogels blijkt in veel gevallen minder, dan bij geïmporteerde exemplaren. Van een onzer verslaggevers HULST - In de kantine van het VJV in het Houtenkwar tier worden donderdag -en vrijdag de foto's tentoonge steld, die zijn gemaakt tijdens het jongeren doe-festival in Hulst. De kiekjes, het zijn er zo'n 200, kunnen worden bezichtigd op beide dagen van 9 tot 16 uur. Er is een mogelijkheid om foto's bij te bestellen. Van een onzer verslaggevers HULST - De heer G. Ramae kers is benoemd als nieuw verpleegkundig directeur in het Hulster St.-Liduinazie- kenhuis. Hij volgt de heer J. Majoor op, die is overleden. Ramaekers is momenteel hoofd verpleegkundige oplei dingen aan het St.-Anna-zie- kenhuis te Oss. Van een,onzer verslaggevers NIEUW-NAMEN - Dow Che mical wil de capaciteit uit breiden van de pijplijn van Terneuzen naar Antwerpen. Deze leiding, die onder de vruchtbare kleiakkers loopt, wordt gebruikt voor ethyleen- transport. Door de groter vraag naar dit produkt is het nodig dat de capaciteit van de leiding wordt vergroot. Om dat te realiseren wil Dow een compressorstation bouwen aan de noordzijde van de Woestijnestraat nabij Nieuw-Namen. Het optrekje is in strijd met het bestem mingsplan, maar B en W van Hulst vinden dat alle mede werking moet worden ver leend. Zij stellen de raad dan ook voor te verklaren dat een wijziging van het bestem mingsplan in voorbereiding is. Bridge - Leden van de bridge club Axel speelden in het cul tureel centrum De Halle de laatste wedstrijd in de voor jaarscompetitie. De uitslag was als volgt: groep a: 1. heren Bisschop-De Maagt, 2. heren Van de Casteel-Esselbrugge, 3. heren Pel-Moeliker. Groep b: 1. op een gedeelde eerste plaats klasseerden zich de dames Van de Casteel-Groenewoud en mevrouw Maris-de heer Bode, 3. mevrouw Van de Hey- den-de heer Scheel. Groep c: 1. heren Hemelsoet-De Wever, 2. heren Vermunt-Vermunt, 3. dames De Zeeuw-Lindenberg. Bingo - Donderdag 27 juni is er een bingo in 't Heike voor personen boven 50 jaar. Aan vang 13.30 uur. Bingo - Recreatiecentrum 'De Vogel' met 175 deelnemers. Uitslag: 1. mevrouw Freyser, Hulst, 2. mevrouw Voerman, Nieuw-Namen, 3. J. Roelands (Schelle (B.), 4. mevrouw Bas, Hengstdijk, 5. mevrouw Van de Bergen, Antwerpen. Bingo - Ron de Vilder, 50 deel nemers. De hoofdprijs werd gewonnen door mevrouw De Potter, Kloosterzande. Bingo - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt zaterdag 29 juni een bingo in de Blaauwe Hoeve, aanvang 13.30 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 25