NA SLUITING LAATSTE STUK PHILIPSDAM: Mosselen worden dit jaar klein maar fijn Forse eisen tegen jonge Zeeuws-Vlaamse inbrekers Voltooiing van weg over pijlerdam weer ter discussie Mar greet Theune: iDoekje voor het bloeden T205 Man maakt val van vijf meter HET WEER K 20 juli 1985. [bot Financiering In voor een |M\IAF F15.795,-. VAN AT aar Voor Je Geld dinsdag 25 jun11985 pagina zeeland 1 HUWELIJK HOOFDVERDACHTE KRIJGT WRANG BIJSMAAKJE Kerfstok Gaspistool UIT BESTEK GEHAALD: BIJ DOW: SCEPSIS OVER JONGERENJAAR Aardige klus Even opklaringen Weer in Europa Onderzoek vergiftiging St.-Annaland wordt nog voortgezet PRODUKTSCHAP BERGEN OP ZOOM: VEEL VLEES IN EEN KLEINE SCHELP Export Onzeker A56 (niershof 28 30 sestraat 7 dstraat 19 iatl, tel.: 01684-2390. ht 23a, tel.: 01170-2255. eneluxweg, tel.: 01620-22150. 11650-36328/36450. nanweg 21, tel.: 01150-12035. (dpoortstraat 4, tel.: 01176-1409. i 20-22, tel.: 01680-23380. isc, direct leasen tegen een aantrekkelijke pnjs. 11 einierstraat 3, tel.: 01670-66721. blz. Schrijfbloks, gelinieerd, 100 vel. Kwarto 2.75 Met spiraal 3.25 fllF^ VAN ZEELAND T27 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het huwe lijk van de 20-jarige G.G. uit Schoondijke krijgt morgen wel een heel wrang bijsmaak je, nu hij gisteren twee jaar onvoorwaardelijke celstraf te gen zich hoorde eisen. G. moest gisteren met nog enkele 'vrienden' voor de Mid- delburge rechtbank verschij nen. Hij pleegde in de zomer van het vorige jaar een lange reeks inbraken en diefstallen. Zo was hij betrokken bij de in braak in het gebouw van de Stichting Katholiek Onder wijs te Philipine, waar onder meer een televisie en een vi deorecorder werden ont vreemd. Maar ook in Aardenburg had G. samen met zijn kornui ten het dievenpad bewandeld. Bovendien werd hij nogeens opgepakt met een geweer, dat was voorzien van een geluid demper. Een bijziende vrouw uit Terneuzen, waar G. enige tijd heeft ingewoond, maakte hij 90 gulden afhandig. Offi cier van justitie mr. J. Huij- gens bestempelde dit laatste als een bijzondere 'rotstreek'. In zijn eis tegen de verdach te was hij onverbiddelijk. „Ik verwacht weinig verandering in het leefpatroon van G.", al dus Huijgens, die verzocht om een onmiddellijke gevangen neming van de man, direct na de uitspraak. Ook de leeftijd- en plaats genoot van G., L.N., had nogal wat op zijn kerfstok. Naast diefstallen en inbraken in Aardenburg en Hulst was N. betrokken bij het stelen en vervolgens in brand steken van een personenauto. Evenals G. was N. medeplichting aan de vernielingen in het gebouw van de Stichting Van Eeghen- huis in Aardenburg. Daar werd vorig jaar tijdens een in braak voor ruim 50.000 gulden aan interieur kapot geslagen. De officier eiste tegen N. acht maanden onvoorwaarde lijk. „Ik neem in ogenschouw, dat N. onlangs negen maanden heeft uitgezeten voor afper sing en nog geen week later al op het slechte pad terug was", aldus Huijgens. Hij toonde geen begrip voor het verweer van de verdachten, dat ze de diefstallen uit geldnood zou den hebben gepleegd. Volgens mr. Huijgens bewezen de ver nielingen het tegendeel. Tegen de 22-jarige A.O uit Terneuzen en zijn plaatsge noot A.V. (24) - beiden kwa men niet opdagen - vorderde Huijgens straffen van respec tievelijk een jaar en vier maanden en twee weken. Bei de Zeeuws-Vlamingen hoor den ook bij de groep van G. en waren medeplichtig aan de diefstallen en inbraken. O. had ook nogeens een gaspistool op zak en had op zijn beurt weer huisgehouden bij een bouwbe drijf in Aardenburg. De president van de recht bank, mr. G. Nomes doet vrij dag 5 juli uitspraak. Te zoet water bedreigt milieu Oosterschelde Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/BREDA - Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap West-Brabant on derzoeken of het mogelijk is tijdens de sluiting in 1987 van het laatste stuk van de Philipsdam een maand lang zo veel mogelijk (zoet) water, dat normaal via de Steenbergse Vliet en de Dintel naar Volkerak en Krammer stroomt, via Markkanaal en Wilhelminakanaal naar de Amer te dirigeren. Dit om te voorkomen dat grote delen van de Ooster schelde de eindfase van de böuw van de Philipsdam zo zoet worden, dat het Oosterscheldemilieu naar de knoppen gaat. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - Rijkswater staat en Dosbouw, de aanne merscombinatie die de storm vloedkering in de Oosterschel- demonding bouwt, hebben be sloten om de volledige afbouw van de weg over de pijlerdam uit het laatste bestek voor de bouw van de dam te halen. Dit om de kosten met enkele tientallen miljoenen guldens te drukken. Er wordt op een later tijdstip opnieuw over ge praat. Concreet gaat het om de zo geheten 'flappen' aan beide kanten van de verkeerskokers, waarop de weg over de pijler dam wordt gelegd. Zonder flappen komt er een 'hazepad' over de pijlerdam, met flappen een weg met twee rijstroken plus een weg, die ondermeer bij werkzaamheden kan wor den gebruikt. Toen de bezuinigingen bij Rijkswaterstaat toesloegen, heeft men bij het plannen ma ken die flappen van de ver keerskokers afgehaald, maar ze er na hevige protesten van Zeeland weer aangebreid. Nu gaan de flappen er opnieuw af tot er tussen Rijkswaterstaat en Dosbouw redelijke over eenstemming over de prijs voor de voltooiing van de stormvloedkering is. Aanstaande vrijdag zal over dat laatste bestek door Dos bouw (opnieuw) een aanbie ding worden gedaan. Volgens insiders heeft het door Rijkswaterstaat onder ferme druk gezette Dosbouw al heel wat water bij de wijn gedaan, maar ook Rijkswater staat heeft veren moeten la ten. Inmiddels is er door Rijks waterstaat een dagorder uit gevaardigd, die het medewer kers (-sters) van Rijkswater staat nadrukkelijk verbiedt om aan de pers mededelingen te doen over het geschil over het laatste bestek tussen Rijkswaterstaat en Dosbouw voor de bouw van de storm vloedkering. Men wil niet, dat de onderhandelingen tussen partijen, die zich bikkelhard opstellen en dat van elkaar ook accepteren, 'schade lijden'. Rijkswaterstaat wil name lijk bij de voltooiing van de Philipsdam, welke dam met zand wordt gesloten, de storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde hele maal of bijna helemaal dicht doen, waardoor er geen of nauwelijks nog zout water in de Oosterschelde kan komen. Men wil hiermee voorkomen dat het zand, met behulp waarvan de Philipsdam dus wordt gesloten, door de snel heid van de getijstroom weg spoelt. Onlangs is besloten om de Philipsdam, evenals de Oes- terdam bij Bergen op Zoom, met zand te sluiten. Eerder was er sprake van dat beide compartimenteringsdammen via steenstortingen voltooid zouden worden. Uit een gisteren verschenen rapport van de milieu-afde ling van de Deltadienst van Rijkswaterstaat blijkt dat er bij de afbouw van de storm vloedkering en de twee com partimenteringsdammen nog al wat negatieve effecten voor het Oosterscheldemilieu en hinder voor de visserij optre den. Op permanent droogvallen de delen van de Oosterschelde zullen vegetatie en bodemdie- ren afsterven. Ook de flora en fauna van dij kglooiingen die boven NAP 1 meter zitten, sterven af en door de getij re ductie zullen veel vogels naar andere gebieden moeten uit wijken. Wat de mosselcultuur be treft zegt het Waterstaatsrap port, dat, als er geen compen serende maatregelen worden getroffen, er op de verwater plaatsen te lage zoutgehalten ontstaan. In bepaalde perioden zal de bevaarbaarheid van de hoogste delen van sommige zaadpercelen minder zijn dan onder normale omstandighe den. Volgens de rapporteurs van Rijkswaterstaat kan het in ge bruik nemen van oesterperce len in de Oosterschelde beter oa april '87 plaatsvinden. Schade aan de oestercultuur wordt dan in ieder geval voor komen. De effectiviteit van de weervisserij zal afnemen met de reductie van het getij. In de periode juni tot en met no vember 1986 zal de weervisse- riJ niet uitgevoerd kunnen worden door werkzaamheden aan de stormvloedkering. Het zelfde is het geval tijdens de sluitingen van de comparti- jnenteringsdammen. De fui kenvisserij, viskweek en de garnalenvisserij zullen vol gens de onderzoekers van Rijkswaterstaat geen tot nau welijks hinder ondervinden. De gevolgen voor de scheep vaart zullen gering zijn. Al leen de havens van Bruinisse en St.-Philipsland zullen min der bevaarbaar zijn. Rond de hele Oosterschelde kan in de slotfase van de bouw van de stormvloedkering en de com partimenteringsdammen sprake zijn van stank als ge volg van afgestorven planten en dieren. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Bij een ar beidsongeval op het terrein van Dow Chemical te Terneu zen is een bij een aannemers bedrijf werkende Duitser, J.K. uit Gelsenkirchen, gewond en ter observatie opgenomen in het Juliana ziekenhuis te Ter- K. was gistermorgen bezig met het slopen van een stel ling, gleed daarbij uit en viel ongeveer vijf meter naar be neden. Door Henk Postma MIDDELBURG - Een mooie gelegenheid om de politici nog eens met de neus op de jeugdproblematiek te druk ken. Een zoethoudertje, waar alleen de welzijnswer kers verguld mee zijn. De meningen over nut en belang van het Internatio naal Jongerenjaar zijn ver deeld, in het algemeen niet bijster enthousiast. De jon geren zelf hebben er nog maar bitter weinig van ge merkt. Al te inventief zijn de pogingen om de jeugd te paaien tot nu toe niet: hier en daar een extra dosis pop muziek, ginder een forum- discussietje en de subsidies zijn alweer verdeeld. Mak kelijker kan het veelal niet. Wordt er dan helemaal geen acht geslagen op de werke lijke behoeften en verlan gens van de jeugd? „Ik beschouw het als een doekje voor het bloeden. De jeugdlonen gaan omlaag, de uitkeringen worden steeds kleiner, op allerlei voorzie ningen wordt bezuinigd, aan huisvestingsproblemen wordt niets gedaan. Op alle structurele dingen wordt ge kort. Dan kan er opeens wel een jongerenjaar vanaf. Volgend jaar wordt alles weer teruggedraaid en nog erger. Dat realiseren wij ons goed. Toch probeer je er aan mee te doen in de hoop er iets blijvends uit te slepen". 1 Margreet Theune: 'Hoop op iets blijvends' Margreet Theune (24) kijkt ons zelfbewust, een beetje strijdbaar aan. Ach ter haar op de muur maken affiches kenbaar dat jonge ren dit jaar speciale aan dacht krijgen. Ze is daar nogal sceptisch over, maar overtuigd dat geen kans on benut mag blijven. Margreet Theune is één van de weini ge jongeren die rechtstreeks van het jongerenjaar profi teren. Een paar jaar geleden behaalde ze haar hbo-diplo- ma jeugdwelzijnswerk, maar een echte baan heeft dat nog niet opgeleverd. Toch heeft ze nu een aardige klus omhanden. De Zeeuwse Jeugdraad greep de werk- verruimende maatregel aan om haar voor de duur van twaalf maanden in dienst te nemen als coördinator van de Zeeuwse werkgroep Jon gerenjaar. Voor het zo ver is helpt - FOTO WILLEM MIERAS Margreet Theune de Zeeuw se welzijnswerkers om de 110.000 gulden te verspijke ren die het provinciebestuur voor het jongerenjaar be schikbaar stelde. Ze wil dat zo goed mogelijk doen. „Zo'n Zeeuwse werkgroep", zegt ze, „staat ver van de jonge ren af. De vergaderingen zijn wel openbaar, maar er komt heel weinig reactie op. Daarom werken we via de jongerencentra en haken we aan bij regionale activitei ten op plaatsen waar de jeugd al is. We zouden wel iets groots kunnen doen in Middelburg, maar dan kan niemand uit Schouwen, Tholen of Zeeuwsch-Vlaan deren daar naar toe". In de laatste vijf maanden van dit jaar moet blijken of de Zeeuwse werkgroep in de opzet slaagt om zo veel mo gelijk profijt uit het jonge renjaar te slaan. Dan vindt een tiental manifestaties plaats, verspreid over de he le provincie. Eerst, op 24 augustus, in Terneuzen. Daarna op Tholen, in Sluis (7 september), Middelburg, Vlissingen, Borsele, Zierik- zee, Goes en Reimerswaal. Ook Hulst, waar eerder dit jaar al wat te doen was, wordt aangedaan. In elke regio sluit men aan bij plaatselijke omstan digheden en activiteiten. Margreet Theune: „Het is soms moeilijk iets te vinden dat iederen aanspreekt. Voor sommige dingen ben je van de gemeenten afhanke lijk. krijg je met bepaalde godsdienstige opvattingen te maken dan kan het gebeu ren dat je af moet zien van jöngerentheater, bijvoor beeld op Tholen waar het de bedoeling is om het kerke lijk en het open jeugdwerk bij elkaar te brengen". Tijdens de manifestaties zal zich een groot aantal Zeeuwse instellingen en clubs presenteren, allemaal organisaties die vinden dat ze de jeugd wat te bieden hebben. Er komen een jon gerenkrant en een jongeren- gids, een workshop voor popmuzikanten en er treedt een werklozentheater op. In Goes is al een voor schotje op de gebeurtenissen genomen. Daar is zojuist in jongerencentrum 't Beest een eerste cursus geëindigd rond de vele verschijnings vormen van dans. De be langstelling was opvallend groot, althans bij de meisjes. Er melden zich zo'n 35 gega digden aan, waaronder slechts één jongen. Maar het aantal deelnemers moest worden beperkt tot 13. Minder belangstelling is er tot nu toe voor een ander initiatief: het trainen van werkloze jongeren die be reid zijn om overdag haan lozen op te vangen in jonge- rensozen. Bijeenkomsten waarop belangstellenden zich konden melden werden nauwelijks bezocht. In plaatsen met veel jeugdige werklozen gaat men de so- zen nu individueel benade ren. Op een advertentie waar in medewerking aan de jon gerenkrant gevraagd werd reageerden tot nu toe 4 be langstellenden. „Ook weer allemaal meiden, de jongens blijven weg", snoeft Mar greet Theune goedlachs. De krant, met informatie over 'wonen, werken, weten, le ven en politiek' wordt via de scholen verspreid, maar zal op die manier niet alle jon geren bereiken. „Er komt ook informatie in over se- xualiteit en drugs in. Niet alle scholen stellen dat op prijs. Daarom is de krant ook tijdens de manifestaties verkrijgbaar". Of er van zo'n jeugdweek nog enig nut te verwachten is?. „Ik hoop van wel.", zegt Margreet Theune, „In ieder geval lijkt het me leuk om te praten met mensen uit zo veel landen. Dan weten we ook eens hoe het daar toe gaat. En wat de politiek be treft, ik denkt dat het goed is dat de politici er toch weer eens bij stil staan dat er jeugd is. Hopelijk komen er dan dingen van de grond die ook blijvend iets betekenen". Mi 19 M'jjV 17(Axr 7) 20 19 ANP/KNMI i'5-06-85 «MP De weersverwachting: in de morgen en voormiddag brede opklaringen. Nadien opnieuw toenemende bewolking vanaf het westen met regen. Mini mum temperaturen van 9 tot 13 graden. Maximum tempera turen 16 tot 20 graden. Er waait een matige tot westen wind. De vooruitzichten voor woensdag tot zaterdag: over wegend zwaar bewolkt met re gen of buien. Het blijft fris voor de tijd van het jaar. (Bron Uk- kei). Amsterdamonweer17 gr Eindhovenregenbui16 gr Vlissingenhalf bew 17 gr Aberdeenregen.. 13gr Atheneonbewolkt26 gr Barcelonazwaar bew. 23 gr Berlijnzwaar bew17 gr Bordeauxhalf bew20 gr Brusselonweer16 gr Dublinregenbui12 gr Frankfortregen17 gr Genèveregenbui 16 gr Helsinkiregenbui22 gr Innsbruckzwaar bew16 gr Klagenfurthalf bew21 gr Kopenhagenzwaar bew. 18 gr Lissabon onbewolkt25 gr Locarnoonbewolkt23 gr Londenregen15 gr Luxemburgregenbui15gr Madridonbewolkt31 gr Malagaonbewolkt.... 24gr Mal lor caonbewolkt29 gr Maltaonbewolkt 27 gr Münchenzwaar bew.. 18 gr Niceonbewolkt22 gr Oslolicht bew22 gr Parijsregenbui16 gr Romeonbewolkt24 gr Splitlicht bew26 gr Stockholmonbewolkt25 gr Wenenregenbui 18 gr Zürichlicht bew 16 gr Casa blancalicht bew22 gr Istanbulhalf bew25 gr Tunisonbewolkt29 gr Van onze correspondent ST.-ANNALAND - Het onder zoek naar de onnatuurlijke dood van de 49-jarige me vrouw P. J. van 't H.-G. die op zaterdag 8 juni levenloos in haar woning werd aangetrof fen, wordt voortgezet. Na het aantreffen van de vrouw wei gerde de dienstdoende arts een verklaring van overlijden af te geven. Daarom werd op 11 juni te Rijswijk een gerechtelijke sec tie verricht waaruit werd vastgesteld dat de vrouw door vergiftiging om het leven is gekomen. Er werden sporen van het landbouwbestrij- dingsmiddel Mevinfos aange troffen. De politie beschikt over aanwij zingingen dat de vrouw het bestrijdingsmiddel door een ander toegediend heeft gekregen. Het onderzoek wordt voortgezet. Personen die verdere informatie kunnen verschaffen in deze zaak, kun nen contact opnemen met het groepsbureau te Tholen tele foon 01665 - 3298 of met de meldkamer der rijkspolitie te Middelburg telefoon 01180 - 33085. Door Paul de Schipper BERGEN OP ZOOM/YERSE- KE - De mosselen beloven dit jaar klein maar fijn te wor den. Dat wil zeggen: veel vlees in een kleine schelp. Het mosselseizoen wordt of ficieel op vrijdag 5 juli ge opend, maar vandaag worden in Zeeland al de eerste mosse len aangevoerd. De consument moet nog even wachten omdat het Oosterschelde-water de mosselen zandvrij moet ma ken. Mosselkotters uit Yerseke, Bruinisse en Tholen zijn gis terochtend in alle vroegte uit Zeeland richting Waddenzee vertrokken. Vandaag worden ze terugverwacht aan de kade van de mosselveiling in Yerse ke. Na een keuring door het produktschap voor Vis-en Visproducten worden de mos sels vervolgens gelost op de verwaterpercelen in de Oos terschelde. Die 'verwaterperiode' van anderhalve week heeft drie redenen. 1: De mosselen kun nen herstellen van een reis dwars door Nederland in het ruim van de vissersschepen. 2: Het zuiveren van wat er aan vlees in de schelp zit. Mosselen die van de Waddenzee komen bevatten vaak nog zandresten. Omdat grond van de mossel percelen in de Oosterschelde uit harde klei bestaat is de de ze Zeeuwse zeearm zo bij uit stek geschikt om er mossels te kweken en te verwateren. 3: De mosselhandelaren in Yer seke krijgen anderhalve week de tijd om in de Oosterschelde, dicht bij huis, een flinke voor raad consumptie-mosselen op te bouwen. Bij de start van het mosselseizoen kunnen ze dan meteen aan de vraag van de markt voldoen. „Afleidend uit wat ik gezien heb aan monsters, moet de kwaliteit prima zijn. Ze zijn niet.groot, geen knotsen, maar het vleesgewicht ligt boven de dertig kilo per honderd kilo mossels en dat is aanzienlijk beter dan vorig jaar", aldus directeur L.Lucas van het Mosselkantoor(Productschap Vis-en Visproducten) in Ber gen op Zoom. Ter illustratie. Het vleesgewicht in de mossels lag in juli '84 rond de 27 kilo en zakte naarmate het seizoen vorderde tot 25 a 26 kilo. Lucas zegt de indruk te heb ben dat de meeste mosselkwe kers dit seizoen over voldoen de mosselen beschikken. In het verleden is dat wel anders ge weest. Vorig jaar nog ver dween een deel van de Wad denzee-mosselen. Stormen bliezen de schelpdieren van de percelen af. Voor heel wat Zeeuwse kwekers betekende dat een slecht seizoen. Vooral de mosselvissers van Bruinis se kregen een financiële dreun omdat zij vrijwel geheel af hankelijk zijn van de noorde lijke mosselen. Het tekort aan export-mos selen wat ontstond bracht Duitse vissers ertoe mosselen naar Nederland te exporteren. Niet alleen ten behoeve van de handelaren in Yerseke, maar ook op verzoek van de daar gevestigde conserven-indu- strie. Niet alle Zeeuwse kwe kers waren met die ontwikke ling even gelukkig. Temeer omdat er inmiddels intensieve handelscontacten van blijven de aard zijn ontstaan. Zo heb ben het bedrijf Delta Mossel en de mosselconservenfabriek Leco te Yerseke zich belangen verworven in bedrijven aan de Duitse Waddenkust. Directeur Lucas over de Duitse importmosselen: „Die import is nu niet meer weg te denken maar het hangt er vanaf hoe vanuit Zeeland de aanvoer zal zijn gedurende de eerste weken van het seizoen. Hebben de handel en de con serven er genoeg aan dan zal de import minder zijn, maar de mosselhandelaren moeten kunnen leveren. Als ze dat niet kunnen dan verliezen ze markt in België en Frankrijk. Een paar jaar geleden hadden we ook een periode van een te kort en dat betekende dure mosselen. De Franse markt ging toen voor een deel verlo ren. Dat risico willen de han delaren geen tweede keer lo pen". Ziet het er momenteel aar dig uit voor de Zeeuwse kwe kers, het perspectief op lange re termijn is onzeker. Het mosselzaad dat in het najaar op de percelen in de Zeeland is uitgezaaid is vrijwel geheel afgestorven. In hoeverre het hier om een speling van de na tuur gaat of om een besmet ting van enigerlei aard is nog niet duidelijk. Wel staat vast dat het z'n consequenties zal hebben voor het mosselseizoen van volgend jaar. Nog een ander probleem voor de mosselkwekers is de meeuw. In kringen van kwe kers wordt het beest langza merhand gezien als een be dreiging van de bedrijfstak omdat meeuwen mossels eten zoals een spreeuw zich aan kersen tegoed doet. Sinds half 1984 hanteren de kwekers in Yerseke een middeleeuwse methode om de vliegende schrokop te verjagen. Ze na men op part time basis een valkenier in dienst. Het mid del blijkt probaat te werken. Dit seizoen krijgt de valkenier een vaste baan.

de Stem | 1985 | | pagina 23