Regen verstiert Wimbledon TOUR - DEBUTANT JELLE NIJDAM Ligterink ten onder tegen Van der Wiel Foto's voetbalvandalen donderdag in de krant ECH Dopingaffaire in Belgische wielersport I Zege voor Knetemann en valpartij in Woerden kleintje intje DINSDAG 25 JUNI 1985 Timman zet weer stap richting Montpellier Nulens tiende man van Post Ilonegraaf gewond Groningen rond met Jeliazkov ALLEEN LENDL WINT IN GLIJPARTIJ Eric Heiden kampioen van Amerika Kraker helpt Van der Poel DINSDAG 25 Jl Jan Dubbelch winnen in tri: 07B236882B36882 DE TAXCO (AFP) - Jan Tim man heeft weer een stap gezet in de richting van het kandidatentoernooi in Montpellier. De Zuidfran se stad is de volgende scha kel in de strijd, die uitein delijk de uitdager oplevert van de wereldkampioen schaken. De grootmeester uit Amsterdam speelde in de tiende ronde van het inter- zone toernooi van Taxco remise tegen de voormali ge wereldkampioen Tal uit de Sovjet-Unie. Hij behield de eerste plaats, zij het dat de Canadees Spragget een half punt dichter bij kwam. De uitslagen van de partijen uit de tiende ronde zijn: Timman (Ned)- Tal (Sov) ts-te, Spragget (Can)-Al- burt (VSt) 1-0, Balasjov (Sov)- Ro- manisjin (Sov) 1-0, Cebalo (Joe)- Pinter (Hon) 1-0, Speelman (Eng)- Saed (VAE) 1-0, Nogueiras (Cub)- Stsniega (Mex) Va-1*, Browne (VSt)- Qi (Chi) afgebroken, Agdestein (Noo)-Prandstetter (TSj) afgebro ken. De stand tien ronden is: 1 Timman 8 punten, 2. Spragget 7, 3. Nogueiras 6 '5, 4. Tal 514+1 afgebroken. S. Ce balo 5, 6. Qi 4tz l, 7. Sisniega, Speelman, Romanisjin en Saed 4tt, 11 Agdestein 4+1, 12 Balasjov, Al- burt en Pmter 4, 15. Prandstetter 3t2 l, 16. Browne 3+2. Van onze sportredactie AMSTELVEEN - De Belg Guy Nulens is de tiende renners in de ploeg Post voor de Ronde van Frankrijk. Peter Post stelden zijn for matie maandagochtend defi nitief samen na rapporten over het Belgisch kampioen schap. Gert-Jan Theunisse uit Berghem was ook nog kandi daat. Nulens had op Posts assis tent De Wever de indruk ge wekt geheel hersteld te zijn van een griepaanval, waar door hij de Tourvoorbereiding in Zwitserland miste. Theu nisse viel daardoor af. Post: „Theunisse is nog jong. Hij is nog in opleiding. Hij was van begin af reserve. Het is niet nodig gebleken hem mee te nemen". WOERDEN (ANP) - Gerrie Knetemann heeft met de over winning in het profcriterium van Woerden voor korte tijd afscheid genomen van het wielerpeloton. De winnaar van de Goldra- ce leverde na afloop onmiddel lijk zijn licentie in bij het na bije bonsbureau van de KNWU, opdat zijn werk als radio-commentator in de Ron de van Frankrijk geen proble men zou opleveren. Actieve renners worden in de Tour de France niet geaccrediteerd voor de functie van journalist of ploegleider. Het criterium van Woerden werd opgeschrikt door een vrij ernstige valpartijwaarbij en kele Tour-renners waren be trokken. Jacques Hanegraaf was het voornaamste slachtof fer. De kersverse kampioen van Nederland werd per ambulan ce naar het ziekenhuis ver voerd ter behandeling van naar het zich liet aanzien schaafwonden aan het hoofd en de elleboog. Ook Jan van Houwelingen en Ludo Peeters behoorden tot de slachtoffers van de valpartij De uitslag is: 1. Gerrie Knetemann (Huybergen) 2. Bert Oosterbosch (Lek- kerkerk) 3. Nico Verhoeven (Berkel-En- schot) op 12 sec 4. Johan van der Velde (Rijsbergen) 5. Peter Heeren (Breda) 6. Jacq van Meer (Wouw) op 1.00 7. Johnny Broers (Maartensdijk) 8. Wies van Don gen (Breda) 9. Ron Snijders (Halfweg) 10. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eveque). GRONINGEN (ANP) - Een bestuurslid van FC Groningen is afgereisd naar Bulgarije om zich te verzekeren van de komst van Andrej Jeliazkov. De Bulgaarse voetballer is met de Groningse ere-divisie- club tot een akkoord gekomen over een contract van een jaar. De aanvaller komt momen- teeel uit voor Slavia Sofia en voetbalde zich ook weer in het nationale elftal. LONDEN (ANP) - Wimble- dons eerste dag is ten offer gevallen aan de natste En gelse juni-maand sinds mensenheugenis. Vijf uur na het officiële openings tijdstip van twee uur begon John McEnroe op het cen- trecourt zonder enige fiducie aan de verdediging van zijn titel. Zes games later dwong hij door een sit-downsta- king referee Alan Mills tot ingrijpen. „Ten gevolge van de gladde baan kan het spel helaas niet worden voortge zet", annonceerde de scheidsrechter. Als men even vergeet, dat NcEnroe een reputatie te verdedigen heeft op het ge bied van zelfzuchtigheid, zou men kunnen menen, dat hij ditmaal handelde uit compassie met zijn tegen stander. Voor zijn opponent Peter McNamara zou een flinke glij- of valpartij immers fa taal zijn geweest. Het leven van de inmiddels 29-jarige Australiër wordt bepaald door de naweeën van de kniebandscheuring, die hij twee en een half jaar gele den opliep op het schuurpa pier-oppervlak van het Rot terdamse sportpaleis. Hij had juist in Brussel van Lendl gewonnen en was op weg naar de top-vijf. De blessure ruineerde McNa- mara's tenniscarrière. Na vijf operaties was er nie mand, die geloofde dat hij ooit weer op de baan zou staan. Niemand behalve McNa mara zelf. Vier operaties mislukten, een vijfde gaf hem enige beweeglijkheid in 'het linker kniegewricht te rug. Wimbledon, dat altijd respect toont voor dit soort doorzetters, gaf de Austra liër een vrijkaart. Het lot koppelde McNamara ver volgens aan McEnroe, waar door een optreden op het centrecourt van Wimbledon verzekerd was. Op het ge heiligde gras nam de Door de regen werd er gisteren op Wimbledon slechts een toeschouwers bleven daarom niet thuis. Australiër een voorsprong van 3-1, die door de daarna volgende glij-partij en verlo ren gingen. Die korte onderbreking van het lange wachten voor kwam, dat de openingsdag werd bijgeschreven op het lijstje van totaal verregende openingsdagen, dat slechts twee jaargangen omvat: 1903 en 1969. Het programma van de buitenbanen ging in het geheel niet door. Op baan één echter deden Ivan Lendl en Mel Purcell of er niets aan de hand was. Werkslaaf Lendl wilde van geen stoppen weten en Pur cell was eigenzinnig genoeg het met hem eens te zij n. Op het spekgladde gras kon Lendl iets beter uit de voeten. Hij won met 6-4, 7-6, 7-6. Er was nauwelijks een manier denkbaar, waarop de Tsjechoslowaak zijn am bities beter had kunnen for muleren. McEnroe mag zich een gewaarschuwd man achten. Chris Evert, de Ameri- partrij afgewerkt, maar de - foto afp kaanse die enkele weken gelkeden de titel in het da mesenkelspel van de open Franse kampioenschappen in Parijs veroverde, speelt woensdag haar eerste wed strijd op Wimbledon. Evert verzocht maandag om een dag uitstel voor haar eerste partij van het toernooi tegen landgenote Mary-Lou Pia- tek omdat zij tijdens de trai ning een nekspier heeft ver rekt. De wedstrijdleiding ging op het verzoek in en verplaatste het duel van dinsdag naar woensdag. 'Ik was een beetje voorbereid' Door Hein Groothuis ZUNDERT - De uitverkiezing van Jelle Nijdam in de Kwantum-ploeg voor de Tour de France is voor de in augustus 22 jaar wordende coureur uit Zundert niet als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Nijdam, die voor de tiende positie de voorkeur kreeg boven de Belg Jan Nevens: „Ik was er een beetje op voorbereid, had wel verwacht de Tour te zullen rijden, omdat ik de laatste tijd goed reed. Zaterdag wist ik het zeker". Jelle Nijdam kijkt nuch ter tegen zijn eerste Tour aan. „Ik vind het leuk om de Tour te rijden en zie er be slist niet tegen op. Ik doe mijn best en kijk wel hoe het uitvalt. Ik ga voornamelijk mee voor de eerste ander halve week, voor de ploe gentijdrit en de vlakke etap pes. In het hooggebergte zie ik wel hoe lang ik meekan. Dat is volkomen onbekend terrein voor mij. Een berg hoger dan 500 meter heb ik nog nooit beklommen". De Kwantum-renner, die half augustus vorig jaar overstapte naar de rijen van de beroepswielrenners, heeft zich eigenlijk probleemloos aangepast aan het metier. „Het is me beslist niet tegen gevallen. Ik heb in het ge heel geen terugslag gekre gen, zoals nog wel eens wil gebeuren bij renners in hun eerste profjaar. Ik was goed voorbereid op het zware voorseizoen, waarin het voor mij voornamelijk hard wer ken voor de ploeg was". De ploeg deed evenwel ook het nodige voor de Zun- dertenaar terug. De gehele formatie zette zich voor hem in in de slotfase van de Ron de van Luxemburg, waarin hij de eindzege behaalde. Die overwinning betekende in zekere zin een doorbraak, want het was Nijdams eer ste zege bij de profs. Nijdam: „Het was inderdaad een doorbraak, maar het moest er wel een keer van komen, want ik reed al een tijdje goed. Voor 'Luxemburg' was ik al een paar keer tweede en derde geworden in Belgi sche koersen". Na de eersteling boekte de Westbrabander veel succes in de Ronde van Zweden, waarin hij de proloog en de derde etappe op zijn naam schreef. Die proloogzege be stempelt de uitstekende ach tervolger volgens zijn zeg gen niet tot een van de favo rieten voor de eerste plaats in de ouverture van de Tour in Plumelec, waar vrijdag een ritje over 6,8 kilometer tegen het uurwerk moet worden gereden. Nijdam ba seert dat op zijn kennis van het parkoers in de Bretonse plaats. „In dat traject zit een behoorlijke klim. Dat kan niet anders, want de top ligt 250 meter hoog. Het is daar door werk, dat niet mijn specialiteit is. Ik moet het van vlak hebben, met hoog uit een klein bultje". Naast de ervaring die hij opdoet, is het meedoen aan de Tour de France nuttig voor Jelle Nijdam in ver band met zijn grote doel dit seizoen: het wereldkam pioenschap achtervolging. „Voor het Nederlands kam pioenschap is het niet zo gunstig, want dat vindt al een week na het einde van de Tour plaats. Met het oog op het wereldkampioen schap is het rijden van de Tour echter een goede zaak. Voor het wereldkampioen schap kan ik het dan nog een paar weken rustig aan doen". Jelle Nijdam toch naar de Tour: „Ik zie wel hoe het in de bergen gaat. - foto dé stem/ben steffen HILVERSUM (ANP) - Alle voorspel lingen ten spijt is het nog steeds niet zeker, dat Gert Ligterink de nieuwe Nederlandse schaakkampioen zal worden. In de maandag gespeelde negende ronde verloor hij, met wit nog wel, te gen grootmeester John van der Wiel. Die had daartoe het Blumenfeld-gam- biet uit de mottenballen gehaald. Ooit, ten tijde van Tarrasch, was het een verrassend wapen, doch de theoretici hebben de speelwijze jaren geleden al naar de archiefkasten ver wezen Ligterink reageerde op een ge geven ogenblik niet precies-genoeg en ging toen ten onder in een golf van combinatoir geweld. Uitslagen negende ronde: Ree-Douven Van der Sterren-Har toch 1-0 Langeweg-Boersma Ms-Mi Welling-Gelpke 0-1 Böhm-Cuijpers Vz-Vz Ligte- rink-Van der Wiel 0-1. Stand na de negende ronde: 1. Ligterink 7 punten 2. Van der Sterren 6Vz 3. Van der Wiel 6 4. Boersma 5G 5. Gelpke 5 6/7. Ree en Douven 4 Va 8 Cuijpers 3Vï 9/11 Langeweg, Welling en Bohm 3 12. Hartoch 2 Va. De partij Ligterink - Van der Wiel uit de negende ronde van het toernooi om het Nederlands kam pioenschap schaken had maandag het volgende verloop: Wit: Ligterink Zwart: Van der Wiel; Blu- menfeld-gambiet: 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 e7-e6 3. Pgl-f3 c7-c5 4. d4-d5 b7-b5 5. D5xe6 f7xe6 6. c4xb5 d7-d5 7. e2-e3 Lf8-d6 8. Pbl-c3 Pb8-d7 9. Lfl-d3 Lc8- b7 10. e3-e4 d5-d4 11. Pc3-bl Pf6xe4 12. Ddl-e2 Pd7- f6 13. Pbl-d2 Pe4xd2 14. Lclxd2 Lb7-d5 15. 0-0 0-0 16. b2-b4 Pf6-g4 17. Pf3-g5 Ld6xh2 (schaak) 18. Kgl-hl Lh2-f4 19. De2xg4 Lf4xd2 20. Ld3xh7 (schaak) Kg8-h8 21. f2-f4 Dd8-f6 22. Lh7-e4 Df6-h6 (schaak) 23. Dg4-h3 Dh7xh3 (schaak) 24. g2xh3 Ld2xb4 25. Le4xd5 e6xd5 26. Pg5-e6 Tf8-f6 27. f4-f5 Ta8-e8 28. Tal-dl Kh8-h7 29. Pe6-c7 Te8-e5 30. Pc7- a6 Lb4-a3 31. Tfl-f3 Te5-e3 32. Tdl-d3 Te3xd3 33. Tf3xd3 Tf6xa6 34. b5xa6 c5-c4 Wit geeft het op. Door Roger Simons LONDEN - De politie van Liverpool is van plan deze I week foto's te publiceren van ongeveer een dozijn voetbalsupporters uit haar stad, die ervan worden verdacht de mogelijke aanstokers te zijn van het voetbaldrama van 29 mei op de Heizei in Brussel. Deze foto's verschijnen donderdag in alle Britse kranten. Liverpool af of iemand aan I België wordt uitgeleverd. Het gisteren (maandag, door de Belgische krant 'La Libre Belgique' gepubliceerde verhaal, afkomstig van hl! Parket in Brussel, dat momen teel zo'n twintig Liverpool- supporters op het punt staan om overgebracht te worden I naar België waar zij straffer, van 5 tot 10 jaar hechtenis zou-1 den kunnen oplopen, klopt dus van geen kanten. De leden van de kommissie van dit Parket, die op 13 juni naar Engeland kwamen, heb ben ongeveer een week door gebracht in Liverpool om me! hun Engelse collega's van ge dachten te wisselen. De Belgei: brachten ook foto's, films en video-opnamen mee, die zij in Liverpool achterlieten om he! speurwerk van de speciale op-1 sporingsbrigade te vergemak-1 kelijken. Het publiek zal om inlich tingen worden gevraagd over diegenen wiens portret in het dagblad staat. Wie over een bepaald iemand iets weet, kan deze informatie aan Liverpool doorspelen via het dichtst bij gelegen politiebureau. Het twaalftal foto's komt ook in alle Britse tv-journaals. De speciale brigade van het Liverpoolse politiekorps die sedert de Heizeltragedie belast is met opsporing van de grote schuldigen, zal de binnenge komen gegevens verzamelen, nakijken en indien mogelijk verifiëren. Alle bruikbare in formatie zal worden verwerkt in een rapport, bestemd voor de Engelse 'Director of Public Prosecutions', dat is de Offi cier van Justitie voor geheel Engeland, die moet beslissen of op grond van de Britse wet geving en rechtspraak proces sen mogelijk zijn tegen een of alle verdachten. Pas wanneer de DPP een affirmatief antwoord geeft, zal de politie arrestaties ver richten en zullen voor een rechtbank in Liverpool de eer ste beklaagden verschijnen. Dan breekt voor België het ogenblik aan om hun eventue le uitlevering aan te vragen. De rechtbank zal hierin slechts toestemmen wanneer van Belgische zijde op over tuigende wijze wordt bewezen dat deze beklaagden zich in Brussel schuldig hebben ge maakt aan zeer ernstige ver grijpen, waarvoor het Belgi sche gerecht hen streng zou kunnen straffen. De eventuele beklaagden zullen ongetwijfeld advokaten in de arm nemen om zich te la ten verdedigen. Hun uitleve ring kan op diverse manieren vertraagd of verhinderd wor den. Morele druk van de Britse autoriteiten zou de gerechte lijke beslissing kunnen beïn vloeden, maar het hangt in ieder geval van het gerecht in HALANZY (ANP) - De Belgische wielersport is opgei schrikt door een dopingaffaire, waarin naast Paiil Wellens, oud-winnaar van de Ronde van Zwitserlanil ook wereldkampioen Claude Criquielion werd btf trokken. Het gebeurde zondagavond na afloop van het kampioen schap van België op de weg in Halanzy, gelegen in de Arden nen. De voor de dopingcontro le opgeroepen renners moes ten, zoals de reglementen voorschrijven, binnen drie uur na afloop hun urine inleveren. Wellens en Criquielion kon den dat niet binnen de gestelde limiet. De aangewezen medi cus stelde voor de urineafna- me te forceren door bijvoor beeld te drukken op de blaas. PHILADELPHIA (AFP) - Eric Heiden, vijfvoudig schaats kampioen tijdens de Olympi sche Winterspelen van Lake Placid in 1980, heeft zijn eerste succes in het wielrennen be haald. In Philadelphia won hij de eerste editie van de strijd om de open Amerikaanse wie- lertitel voor beroepsrenners. De oud-schaatser, die sinds 1981 deelneemt aan wieler wedstrijden, versloeg na 251 kilometer in de eindspurt de Denen Jesper Worre en Jens Veggerby en zijn landgenoten Tom Borznowsky en Tom Schuier. De vijf renners had den een voorsprong van bijna een minuut op de Amerikaan Ron Kiefel. Heiden, in de Ron de van Italië vier na laatste op ruim drie uur van winnaar Bernard Hinault, verdiende met zijn zege 20.000 dollar (70.000 gulden). In totaal was er 100.000 dollar te verdienen in Philadelphia. De uitslag is: 1. Eric Heiden (VSt) de 251 kilometer in 6 uur 26 minuten 39 secon den (40.070 km/uur); 2 Jesper Worre (Den) 3. Jens Veggerby (Den); 4. Tom Borznowsky (VSt); 5. Tom Schuier (VSt) allen de zelfde tijd als Heiden; 6. Ron Kiefel (VSt) op 54 seconden; 7. Davis Phinney (VSt) op 1.48. Wellens ging hiermee niet ak koord. De nummer vier van de Bel l gische titelstrijd verliet woel dend het lokaal van de dol pingcontrole en verklaard! onmiddellijk te zullen stoppel met wielrennen. Wellen! maakte insinuaties aan heil adres van Criquielion, die nol binnen was, als zou hij eel voorkeursbehandeling krij' gen. Wellens werd gerappo'] teerd voor in het gebreke ven bij de controle, hetgeetl hetzelfde betekent als positif] reageren. Hierop staat maand voorwaardelijk! schorsing, 1400 gulden boetefj inlevering van de gewonne| prijs;. Kort na Wellens verliet Col quielion, tweede in het kar»! pioenschap na Paul Hagt®] dooren, het lokaal met de rtf dedeling, dat hij had voldaal aan de eis van de dopingeo»] troleur. Ludo Peeters, uit de pk» van Raas, was eveneens op dj controle geweest. Hij verteld" maandagavond bij het critej rium in Woerden. „Ik heb f hoord, dat er kort geleden nen de Belgische bond is t* slist, dat er bij alle belangrijk] wedstrijden een andere doktor voor de dopingcontrole wofl aangewezen. Niemand schij! meer tevoren te weten wie h'l wordt. De dokter bij het Be] gisch kampioenschap nam' regels zeer letterlijk op. 'I moesten geheel ontkleed I urine inleveren. Strikt f°| meel, en zo hoort het ook". De Belgische wielerbd] buigt zich deze week over® gebeurtenissen na afloop v!i de Belgische titelstrijd. Ward Wouters, de ploegkj der van Wellens, heeft pogingen te willen onder»! men zijn renner alsnog aanf start van de Ronde v'l Frankrijk te krijgen. Welk* bleef evenwel bij het beslui' -j stoppen. Als vervanger vf'j de Tour de France werd Pt» j Cottenies aangewezen. Van onze sportredactie HOOGERHEIDE - Adrie van der Poel heeft zich maandag in Amersfoort laten helpen door een zogenaamde 'kraker' in verband met rugklachten, dit de coureur uit Hoogerheidt zaterdag plotseling had gekre gen. Van der Poel: „Zaterdaj kreeg ik ineens last van mijn rug. Als ik mijn rug kromde deed het flink pijn. Ik dacht meteen dat het dezelfde bles sure was als die ik vorig jaar in de Tour had. Zondag tijdens het kampioenschap had ik er echter geen last van. Voorde zekerheid ben ik vandaag toch maar even naar die man in Amersfoort gegaan. Volgens hem had die pijn te maken met een beknelde zenuw". Door Romain vat HEERLE - E maar eens aa 3,8 kilometer men. Vervolg kilometer op en daarna een hele mar: t Klopt, heel moeiend, vergt dat de training. Vra maar aan het bantse echtpaa Jan Wijten. Zi; er veelvuldig o de nodige traini meters te make om deel te kur tmen aan hele, kwart-triathlor daar gaat het or Ais je de Wijte achtig in Heerle, wilt aanschieten, trouwens wel en: kunnen opbrenger eindelijk gelukt nisch in w contact met het zwemme sende en hard lope paar klinkt het lac de andere kant va „Ja, we zijn wel om te trainen". Mia Wijten is Echtgenoot Jan is „Maar", zegt Mia s tijd heeft er heel w te maken. Je groeit ware in. Je merl progressie is en door. Vroeger he fietst. In vtedstr Zonder licentie." J aan een Bergse stri deed vroeger aan „Crossjes lopen", nog eens terugker hei begin, „de worden groter. Je recht bij wat oude en -je merkt dat gaat. Je kunt mee. jeer plezier in". Geen auto Vijftien jaar Toen werd in feite gelegd. „We gingei fiets op huwelijksr telt Mia, „door We hebben altijd fietst. Nooit een au Dan ben je dus wel de fiets te nemen." wat minder toen ren, twee, kwamen nodige tijd gestok worden in de vei van een huis. „Bo voegt Jan daar aan deerde ik nog. Een studie. Dat houdt dag werken en in c uren studeren. To het trimmen op eei gerpitje". V ierkampen Daarna begon met de vierkampe lijks gehouden in re stad Den Haag. Nederland de voorl de triathlon", legt „zaterdagochtend begonnen met 85 fietsen. In de avom De Uithof veertig schaatsen. Zonda drie kilometer zwei in de middaguren 2! ter hard lopen h strand. Tussen die len zijn de herste betrekkelijk lang. Van onze sportmedewt OOSTBURG - Jan D dam in de A-categorie i de Naeyer in de C Pakten de bloemen ii koers te Oostburg. Bij de C-categorie Naeyer uit het Belgischi üke overigens niet ?Y®r de meet maar leles. Deze laatste ter dusdanig van -dat de jury zich zag de klacht van Honoreren. Dit duo gaf de wedst; K O-categorie kleur alverwege de koers net hazenpad met grote animator in gapping. Hij stak °®rsPrijs op zak maar m dus weinaast de blo tuil. tn de A-categorie Dubbeldam zijn v ,,^r,Jan Moes in de •J 1 Frank Gommers L de derde plaats 'hand zette. Frank ■cal d< kw >chi als - wel wei zijn genoo de ko Wie: dez( wel klop vluch spu di na; Gor zak. De

de Stem | 1985 | | pagina 20