even..u UITBLAZEN Sake van der Ploeg, verguisd en aanbeden Sovjet-spionage-offensief naar marine-geheimen onv ZIEKEN1 Vi Andere wereld Niet realistis Vrije hand DINSDAG 25 JUNI WIMKOCK be Brui. DINSDAG 25 JUNI 1985 ACHTERGROND STEEDS MEER NADRUK IN VS OP KERNONDERZEEËRS Het kon leuk worden Haags hoogstandje Op tilt Satan Visserij Agenda 6\ S-besluit C-wapens signaal aan Russen' Wetsontwerp: E2 toetst beleid stroombedrij ven DE STEM CC JAPANSE auto's. Praat me er niet meer van. Onze gehuurde Subaru 'stationcar' met aandrijving op vier wielen is veel te krap voor vier volwassen mensen, bagage voor 'n week en dat ver maledijde bier van Kefla- vik dat we maar blijven mee sjouwen omdat iemand heeft voorgesteld dat we daarop, op de laatste avond van ons ver blijf in IJsland, een paar gloed nieuwe kennissen zullen trakte ren. Niet dat de afstanden zelf zo vreselijk lang zijn. IJsland is maar drie keer zo groot als Ne derland. Het zijn de rijtijden. Het IJslandse wegenennet be staat vrijwel uitsluitend uit smalle, hoge taluds (om ze zo lang mogelijk sneeuwvrij te houden) bedekt met grove steenslag. Ze zitten vol blinde hellingen en bochten. Alleen in de buurt van grotere plaatsen zijn ze geasfalteerd. In de win termaanden is een groot deel van het wegennet onberijdbaar en zelfs in juni zijn nog niet alle wegen open. Het is wel even wennen op dat-rollende gravel, maar ook als de feeling er eenmaal is haal je op zulke wegen natuurlijk geen snelheden van betekenis. Alleen al het voortdurend klop pend protest van de schokbre- kers houdt de voet op het gas pedaal in bedwang. Veel ver keer is er niet. Zelfs op de hoofdweg Nr. 1, die het hele eiland rondgaat en alle belang rijke plaatsen met Reykjavik verbindt, kom je soms een uur lang niemand tegen. Maar voor hetzelfde geld davert er ook een heuse truck met oplegger over het grintspoor. Een vreemd ge zicht. Een dinosaurus die in het verkeerde tijdperk terecht is ge komen. Tegenliggers zie je meestal kilometers ver aanko men door de stofwolk die ze meevoeren. Koffiestop Alle benzinepompen staan op de wegenkaart. Je kunt er ook koffie, voedsel en Eerste Hulp krijgen. En souvenirs na tuurlijk. Sommige pompen zijn tevens de dorpswinkel, andere fungeren als streek-supermarkt voor de ver verspreid wonende schapenboeren. IJslanders lij ken me echte koffieleuten. De koffie is er goed en wordt er royaal geschonken. In de stad per persoon een potje met een inhoud van drie koppen. Zes mensen aan een tafeltje met zes koffiepotten erop. Ieder zijn eigen potje. In Reykjavik eten ze er reusachtige taartpunten bij. In het binnenland bij de pomp zet men meestal een volle thermoskan op tafel. IJsland is eigenlijk eert scheldnaam, het eiland duizend jaar geleden gegeven door een boze viking-kolonist die had nagelaten in de zomer te hooien zodat hij in de lange winter geen voedsel had voor zijn schapen en ze allemaal verloor. Zo vertelt het een van de vele sagen waaraan de IJslandse cultuur een unieke positie in de wereld dankt. Slechts ongeveer 1/8 van het IJslandse opper vlak is bedekt met gletsjers, maar die zijn dan ook in drukwekkend. De grootste, Vatnajökul, is groter dan alle overige gletsjers van Europa sa- Myvatn Het binnenland is bergach tig, vulkanisch, nauwelijks be gaanbaar en dus onbewoond. Geen bomen. Hoogstens wat struiken van het geslacht berk. Met sneeuw bedekte bergrug gen omheinen grote lava- of zandvelden. Schijnkraters, scherp getande lavaformaties, kegelvormige heuvels en stoom- pluimen geven het landschap soms een onaards karakter. Astronaut Neil Andersson beoe fende hier dan ook zijn maan- wandelingen. Een van de mooiste plekken van IJsland is de omgeving van het Myvatn-meer, in het noor den van het land, een paar uur rijden oostelijk van Akureyri. Het meer zelf, met zijn ronde eilandjes als half droog liggen de walvissen biedt tegen het verre decor van besneeuwde bergen soms een sprookjesach tig gezicht. Op een grijze dag is het water afwerend staalgrijs, maar als de zon schijnt en de ochtendnevels optrekken van de groen-bruine walvisruggen geloof je je ogen nauwelijks. Het meest fascinerend zijn de lavavelden, maar hoe be schrijf je die? Je hebt ze in soorten en maten. Sommige zijn miljoenen jaren oud en er heeft zich een laag humus op verzameld die voedsel biedt aan grassen en tal van laag blij vende plantesoorten. Andere zijn nog maar tien jaar oud, zwart en nog vrijwel steriel. Daar tussenin honderden eeu wen bestrijkende variaties met vegetaties van korstmossen en grassen in verschillende ont wikkelingsstadia. Een paradijs voor geologen en biologen want IJsland is een wereld in wor ding. Hier is het scheppings werk een miljoen jaar achter. Gestalten Ook in vorm verschillen de velden sterk. Sommige zien er uit als onafzienbare vlakten van door een bulldozer bijeen geschoven brokken beton. An dere doen denken aan ireusach- tige bubbels van kokende mod der die plotseling versteenden en toen naar alle kanten scheurden door krimp. Weer andere bestaan uit scherp ge kartelde zuilen en pieken die zich verheffen alsof ze zich alle maal tegelijk en in opperste ademnood met geweld een weg door de aardkorst naar opper vlakte hebben gebaand. Het zonder terreinkennis en aangepast schoeisel betreden van de lavavelden is onverant woord. Ze zitten vol verrader lijke spleten en kuilen. Bij Dim- muborgir, aan de oever van Myvatn, heeft men een van de spectaculairste lavaformaties beveiligd en er is een pad ge baand naar een spookachtige ring van onwezenlijke, stenen gestalten die een zwavelgeur lij ken te verspreiden. Een ware Duivelskeuken. Het sneeuwt als we er aankomen. Een lichte, droge poedersneeuw. We logeren in Reykjalid aan het meer; nog geen tien huizen, het hotel, een kerkje en een su permarkt. Om precies tien uur breekt een zonnestraal door een gat in de wolken en zet de omgeving van het hotel in een vaal-oranje gloed. We lopen er voor naar buiten. Het is bitter koud. Tegen het vriespunt, schatten we. (Wordt vervolgd). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45. 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% BT W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur) Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 T5 PAGINA; Door Pieter-Jan Dekkers EEN teleurgesteld man. Dat was de zondag op 65-jarige leeftijd over leden oud-vakbondslei- der en oud-Kamerlid Sake van der Ploeg. Teleurgesteld in de poli tiek, die hem niet bracht wat hij er van had verwacht. Maar vooral ook teleurge steld in vakbondscollega's en -leden, die hem in 1973 als een baksteen lieten vallen. Sake van der Ploeg begon zijn bewogen loopbaan als arbeider in de zuivelindus trie. Hij werd trad in het be gin van de jaren vijftig naar voren als militant leider van werknemers in deze sector, vooral in het Noorden. Van augustus 1952 tot april 1953 organiseerde hij als stakingsleider de langste staking uit de geschiedenis van de Nederlandse arbei dersbeweging: die bij de Coöperatieve Melkproduk- tenfabriek 'De Ommelanden' in Groningen. Het conflict spitste vooral toe op de be schuldiging van Van der Ploeg, als zou de directie van "De Ommelanden' de hand lichten met de zwaar be vochten arbeidsvoorwaar den. Tijdens die staking zette hij z'n eerste treden op de ladder naar de vakbondstop. In 1962 werd hij tot voorzit ter gekozen van de Algeme ne Nederlandse Argrarische Bedrijfsbond (Anab), de ar grarische bond van het toen malige socialistische NVV. Een jaar later begaf hij zich ook in de politiek: hij werd voor de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer gekozen. Twee jaar later volgde de overstap naar de Tweede Kamer. Daar voelde hij zich wat meer thuis dan tussen de bedaarde Senato- In de Tweede Kamer ont popte hij zich als een voor vechter van de werknemers- belangen. Toch maakte hij in die tijd enkele rare 'bokke- sprongen', waarvan die rond het huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Ams- berg de wereldpers haalde. Bij de voorbereiding in de Tweede Kamer van de be handeling van het wetsont werp dat het huwelijk van de kroonprinses regelde bleek hij één van de vele so ciaal-democraten 'die het eigenlijk niet wisten'. Daar om reisde hij zonder overi gens zijn fractie te raadple gen, naar West-Duitsland om met Von Amsberg per soonlijk over diens 'oorlogs verleden' te spreken. Sake kwam 'bekeerd' uit de Bonsrepubliek terug. Niet alleen stemde hij met over tuiging vóór de goedkeu ringswet, hij ging zelfs zover om zich te laten strikken door het Nationaal Comité Huwelijksgeschenk. In dit comité onder leiding van mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, zaten 83 be kende Nederlanders. Het zou gelden inzamelen voor een nationaal geschenk aan het bruidspaar. Dat leidde tot grote beroe ring in zijn eigen bond, maar ook bij de meeste andere NVV-bonden. Hem werd 'verraad' verweten. Gevolg was dat Van der Ploeg zich enige tijd later geschrokken uit het comité terugtrok, na dat hij inmiddels door Jonk man wel was benoemd tot voorzitter van de werkgroep, die het geld zou gaan inza melen. Van der Ploeg dus exit en het zou tot het voorjaar 1973 duren alvorens hij weer we kenlang de voorpagina's haalde. Dat was tijdens het felle conflict tussen de Ar grarische Voedingsbond van het NW, de opvolger van de Anab, en - weer - de zuivel- werkgevers. In dit conflict stelde Van der Ploeg zich, in tegenstel ling tot de verwachting, uiterst gematigd op. Hij vreesde veel schade door een staking, omdat de melk dan in het riool zou verdwijnen. Maar de belangrijkste re den voor de daarop ontstane ruzie binnen de Voedings bond was het feit dat hij achter de rug van de vak bondstop om in het geheim met de zuivelwerkgevers ging onderhandelen. Dat deed voor de onder- handelingsdegelatie en de collega-vakbondsbestuur ders de deur dicht: op het zelfde moment dat de Voe dingsbond een keihard ulti matum aan de werkgevers had gesteld, zat voorzitter Van der Ploeg met de heren te onderhandelen over een compromis. Op de avond van 16 april barstte de bom: het kader van de Voedingsbond stemde Van der Ploeg weg en uit rancune hing deze de vuile was breedvoerig uit bij het actualiteitenprogramma van de toendertijd zeker vak- bondsonvriendelij ke Avro. De leden van de Voedings bond wisten helemaal niet hoe ze het hadden want drie dagen daarvoor had Van der Ploeg tijdens een uitzending van KRO's Brandpunt nog een zeer militant standpunt ingenomen. Het aftreden van Van der Ploeg, in eerste instantie be doeld als 'dreigement', werk te bij de leden volstrekt ave rechts. De meeste leden van de Voedingsbond keurden het optreden van hun ex- voorzitter scherp af. Hij had, was de algemene opvatting, de solidariteit aan z'n laars gelapt en een bemiddelings poging van NVV- en PvdA- zijde (Arie de Boon en PvdA-Kamerlid Vredeling) afgedaan met een 'Waar be moeien jullie je mee'. Vooral de mededeling van Van der Ploeg tijdens zijn geheime onderhandelingen inet de werkgeveres - 'er ko men toch geen acties' - had veel kwaad bloed bij de ach terban gezet. Zijn optreden werd dan ook gekwalificeerd als 'een dolksteek in de rug van de bond'. Eerst probeerde Van der Ploeg binnen 'zijn' bond de situatie nog uit te leggen, maar hij werd bij alle verga deringen geweerd. Waarop hij in Utrecht een eigen in formatiecentrum inrichtte, dat overigens wegens gebrek aan belangstelling al na een dag gesloten moest worden. Waarop Sake in het open baar huilend boetedoening deed: 'Als mijn zuiveljon- gens me terug willen hebben kom ik op m'n knieën naar kantoor'. De zuiveljongens wilden dat echter niet meer. Hij werd zelfs geweerd op de bondsraad, waar de hele zaak nog eens werd doorge sproken. Een groep kaderle den wilde hem vanwege zijn enorme staat van dienst in de bond nog wel horen maar de leider van de onderhan delingsdelegatie Cees Schel ling, de latere voorzitter van de Voedingsbond van de FNV, slaagde erin hem vol ledig monddood te maken. De strijd was daarop defi nitief beslist en mokkend trok Sake zich in het Noor- Van der Ploeg - foto an? den terug. Later dat jaar werd hij benoemd tot burge meester van het moelij k be stuurbare Oude-Pekela maar dat bleek achteraf ook geen gouden greep te zij n. Van der Ploeg hield het er amper vijf jaar vol: daarna verliet bij verbitterd dit door twisten verdeelde dorp. De conflicten binnen en buiten de raadszaal liepen op een gegeven moment zo hoog op, dat Sake in zijn ambtswo ning een speciale muur moest laten bouwen om zich te beschermen tegen de rei gen van stenen die met rei gelmaat door de ruiten vlo gen. Hij hield er behalve een sombere kijk op de politiek ook een hartinfarct aan over. De laatste jaren van zijn leven bracht hij door in Drachten, waar hij als recht tegaarde Fries zich eindelijk thuis voelde. Door Hans Rooseboom EEN van de gigantische taken waarvoor de Amerikanen zich voort durend gesteld zien: het beveiligen van hun grondgebied, is deze zo mer onderwerp van een fundamentele binnen landse discussie, die de gehele militaire strate gie raakt. De beproefde 'trias' (drie deling): verdediging door middel van nucleaire wapens te land, ter zee en in de lucht, komt heel langzaam op losse schroeven te staan, ten koste van de eerste poot ('te land'). Dat blijkt bijvoorbeeld uit de steeds toenemende onwil van het Amerikaanse Con gres om gelden te voteren voor productie van de nieu we superraket, de op land gestationeerde MX, hét pa radepaard van president Reagan. Was de volksvertegen woordiging eerder nog be reid fondsen ter beschikking te stellen voor vijftig van de ze 'Peacekeepers' (ze kosten 200 miljoen dollar per stuk), uiteindelijk worden dat er 'slechts' veertig, zo bleek vo- Amerikaanse atoom-onderzeeër - foto archief de stem rige week. En dat terwijl Witte Huis en Pentagon er vele honderden zouden wil len plaatsen. Het plaatsen van deze kanjers is voor velen in Washington een steeds gro ter wordend probleem. De weerstand rijst niet zozeer door de bijkans onmogelijke financiering van dit reuzen- project, alswel door de kwetsbaarheid van de zware kolossen. Na alle mogelijke onder zoek is namelijk gebleken dat mobiele stationering van de MX tot de onmogelijkhe den behoort. Onderzocht is bijvoorbeeld een plan om honderden kilometers rails door de vlakten van het Amerikaanse westen aan te leggen, waarover de raketten dan voortdurend verplaatst konden worden. President Reagan neigt nu echter naar stationering in de reeds be staande raket-silo's van de voorganger van de MX, de Minuteman. Een toenemend aantal Amerikaanse defense intel lectuals', zoals de verzamelde veiligheids-specialisten in de VS doorgaans worden ge noemd, ziet dat met lede ogen aan. Zeker zo lang er (nog) geen sprake is van een ruim te-verdediging tegen inko mende vijandelijke ballisti sche kernkoppen (SDI) maakt deze wijze van statio neren de MX veel te kwets baar voor een zogenaamde 'first strike'. De gedachten gaan meer en meer uit naar een zwaar dere nadruk op de tweede poot van de nucleaire 'trias'; de intercontinentale raket ten geplaatst op onderzeebo ten, die zoals bekend uiterst mobiel zijn. De derde poot, de nucleaire lange-afstands- bommenwerpers, moet even eens gehandhaafd blijven. Hét grote voordeel van on derzeeërs is, naast de snel heid en de mobiliteit, het feit dat deze boten niet of nau welijks zijn op te sporen, niet met het blote oog, niet vanaf andere onderzeeërs, niet met sonar of andere hoog-ont- wikkelde sensoren, en ook niet vanuit militaire obser vatie-satellieten. De moderne, door kern energie aangedreven, en met tientallen meerkoppige krachtige lange-afstandsra- ketten uitgeruste onderzee boten, zijn het gevaarlijkste wapen dat welke grote mo gendheid dan ook in geval van conflict kan inzetten. Een klein nadeel is wel dat ze niet zo precies op hun doel gericht kunnen worden als een raket die op een vaste lanceerplaats constant haar scherp op zijn doel staat af gesteld. Maar dat nadeel 'weegt niet op tegen het voor deel van 'onkwetsbaarheid' die onderzeeërs hebben ver geleken bij vaste lanceer-in- richtingen op land. Geen wonder dat vooral de Amerikanen al jaren bezig zijn hun onderzeeërs-arse naal stelselmatig uit te brei den. Geen wonder eveneens dat de Russen hun uiterste best doen de achilles-hiel van deze superboten te vin den. Militaire strategische planners moeten altijd een heel eind vooruitkij ken, zelfs een eind in de volgende eeuw. De Russische beleids makers hebben de huidige trend in het strategisch den ken in de Verenigde Staten (dus het loslaten van het op land-stationeren van inter continentale raketten) al lang geleden zien aankomen. Het hoeft dus geen verba zing te wekken dat er juist in deze zelfde weken steeds meer verhalen boven water komen over Russische pogin gen om spionnen te werven binnen de Amerikaanse ma rine. De geruchtmakende zaak-Walker (vier marine officieren die jaren lang ge heimen aan de Russen door gaven) is een uitvloeisel van de Russische angst voor de levensgevaarlijke Ameri kaanse onderzeeërs, en van de pogingen die zij in het werk stellen om achter de geheimen van die dingen te komen. De stille oorlog woedt a3(1 alle fronten. Volgens de laat ste gegevens van de FBI heeft de Sovjet-Unie het aantal spionnen in de Ver enigde Staten enorm uitge breid, zowel in de vorm van eigen infiltranten als onder Amerikaanse burgers. De autoriteiten zitten in feite met de handen in het haar. „Volgens experts zijn er vier agenten nodig om één spion in de gaten te houden", aldus CIA-directeur William J. Casey vorige week. „Maar de Verenigde Staten hebben niet eens één agent per Rus sische spion". Washington heeft voorlo pig nog geen antwoord op het escalerende spionage-offen- sief van de Sovjet-Unie. VAN het 'politiek rustige jaar' dat WD-leider Nijpels kort na de jaarwisseling zo vol overtuiging aankondig de wil nog maar steeds niet veel terecht komen. RSV raakt op de achtergrond, maar de herverkiezing van Joekes en zeker de belas tingaffaires van Henk Ko ning liggen nog vers in het geheugen. De afgelopen week kwam de vaste Ka mercommissie voor Finan ciën er opnieuw over bijeen. Omdat het om nogal deli cate gegevens gaat, doet de commissie de affaire-Ko ning in beslotenheid af, waarna de voorzitter desge wenst de pers te woord staat. Groot was dan ook de verbazing, toen afgelopen week de deur openging en de nog vrij nieuwe WD-afge- vaardigde Jan Bruggeman, tot voor kort chef van de hoofdafdeling onderzoek en documentatie in de rang van hoofdadministrateur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, de vergaderruimte binnentrad en in alle rust op de perstribune plaatsnam. „Wat komt u hier doen?", wilde commissievoorzitter Joekes weten. Bruggeman: „Even luiste ren". Joekes: „Dit is een beslo ten vergadering. En aange zien u lid noch plaatsver vangend lid van de commis sie bent, moet ik u verzoeken de zaal weer te verlaten". Bruggeman, geen seconde beseffend dat een paar colle ga's hem er grandioos tussen hadden genomen: „Dat is erg j ammer. Mij was gesug gereerd dat het hier leuk kon worden". Eindredactie: Frans Boogaard „IK zou niet voor het CDA de Kamer in kunnen zoals Wim Kok dat doet voor de PvdA. Ik zou zoveel grava mina moeten indienen tegen het CDA-program dat ze me nooit zouden accepteren. Bo vendien, ik wil niet dienen als de schaamlap van het CDA". (CNV-voorzitter Harm van der Meulen) DE automatisering blijft met rasse schreden bezit ne men van Nederland, ook van het hartje van de Neder landse democratie. De hele papierwinkel van moties, amendementen, wetsont werpen en Kamerverslagen moet. er op minuscule chip- jes worden opgeborgen. Tussendoor proberen Ka merleden en hun medewer kers zich te bekwamen in het gebruik van de beeld schermapparatuur, die al deze informatie weer toe gankelijk maakt. En zo gingen in een verlo ren uurtje kort geleden ook de Kamerleden Vermeend (PvdA) en De Korte (VVD) weer maar eens even oefe nen. Na een uurtje flink ploeteren hadden beide par lementariërs, meer dan te- Wim Mateman: ...tegen Satan... - fotodestem/johanvangurp vreden over hun eigen ver richtingen, het systeem aar dig door. En toen had Vermeend een lumineuze inval: „Zal ik eens 'WD' invoeren en 'be zuinigingen'? Dat leek De Korte wel aardig. De hoeveelheid informatie verraste beiden. Plotseling begonnen allerlei waarschu wingslampjes op te lichten, en luttele momenten later sloeg de computer op tilt. Vermeend een nieuw ar gument biedend om het de komende kabinetsperiode met de bezuinigingen toch maar een beetje rustig-aan te doen. „PAP, waar ben je nou mee bezig?! Dat is allang achter haald", waarschuwden zijn kinderen nog. Maar 'pap', in end. Een Duits dagblad wil de weten wat Mateman van de 'gevaren' wist; een in Soesterberg gelegerde Ame rikaan vertelde hem dat popmusici in zijn land open lijk toegeven verborgen boodschappen in hun mu ziek te stoppen; de vader landse pers had de bak van de week. Maar Joop van der Reijden meldde Mateman hoogstpersoonlijk dat hij in elk geval de vragen serieus nam. Het was de Evangelische Omroep die het CDA-Ka- merlid op het spoor bracht. Tijden geleden jammerde deze omroep dat met de pop muziek Satan werd aange roepen en de popminnende jeugd onbewust werd 'klaargespoeld' voor de grootste satansverering al ler tijden. Mateman hield aanvan kelijk de boot af - „die lui zien wel vaker water bran den" - maar wat hem blééf intrigeren, was het ver schijnsel zelf. Want, rede neerde Mateman, het moet toch heel eenvoudig zijn ob jectief vast te stellen of het waar is dat verborgen bood schappen ongemerkt in het onderbewustzijn blijven hangen. Zelf heeft de CDA'er zijn popbanden niet terugge spoeld om de 'gevaren' op te sporen, maar ze zouden schuilen, zo heeft hij zich la ten vertellen, in teksten van de Beatles, Led Zeppelin en zelfs zijn eigen geliefde Electric Light Orchestra. Als de angst van de EO gegrond blijkt, is de politiek er nog niet me§ klaar, voor ziet Mateman, want dan barsten natuurlijk de dis cussies los over levensbe schouwelijke principes, het recht op vrije meningsuiting en de culturele vrij- en on vrijheden. Mateman ziet er in elk ge val géén middel in voortaan politieke tegenstanders via de pick-up naald de begin selen van d§ christen-demo cratie bij te brengen. Mate man: „Daar zou ik zelfs be zwaar tegen hebben. Want waarom moet dat in het ge niep?" Jaap Scherpenhuizen: ...paling roken... den van het tegendeel. Greetje den Ouden bijvoor beeld komt op 14 specialis men, Jan Dirk Blaauw op 12, Jaap Metz, die behalve ach ter het groene gordijn in de Kamer zelden het woord voert, op 10, en de huidige staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat brengt het (volgens zichzelf) eveneens tot 10 specialiteiten. Daaron der de algemene politiek, het mediabeleid en (de staatsse cretaris schijnt in zijn vrije tijd niet onverdienstelijk paling te roken) de visserij. Als straks de groslijst wat serieuzer wordt bekeken, kunnen er bij de VVD nog aardige dingen gaan gebeu- VAN Aardenne niet terug, tenzij als minister; Korthals Altes en Winsemius idem dito; Rietkerk helemaal weg, evenals de Kamerleden Tripels en Jacobse. Kortom, de kandidaatstelling bij de VVD, de partij die straks de grootste moeite heeft alle mensen 'kwijt' te raken, is in volle gang. Dat blijkt ook uit de laatste Vrijheid Demo cratie, die maar liefst der tien pagina's kandidaten be vat, compleet met adres, vooropleiding, politieke en niet-politieke functies uit het verleden èn specialis men. Het gaat nog maar om de eerste fase van een lange procedure, en dus mochten de kandidaten hun specia lismen zelf opgeven. Sommi gen doen dat uiterst beschei den, zoals de huidige minis ters Schoo (die Onderwijs, Ontwikkelingssamenwer king en Emancipatie op geeft) en Smit-Kroes (Eco nomische Zaken en Verkeer en Waterstaat). Maar er zijn ook voorbeel- DE Tweede Kamer heeft het haar laatste week voor het zomerreces zó druk, dat de plenaire zitting gistermid dag al is geopend. Voor de rest van de week vermeldt de agenda nog de Voorjaars nota, de Zuid Afrika-notitie van het kabinet, de Post bank, het regeringsstand punt over de Tamils en de belastingaffaires van staatssecretaris Koning (Fi nanciën). De Eerste Kamer heeft deze week geen belangrijke agenda-onderwerpen, of het moest zijn voor de bewoners van de grensstreek: de for mele goedkeuring van een overeenkomst met België over wederzijdse hulp bij rampen. 'Rond het Binnenhof' gaat, mét de Tweede Kamer, nu tot eind augustus met re ces. DEN HAAG(ANP) - De sumeniond gaat via een ci le procedure proberen het nopolit te doorbreken da PTT" meent te hebben oi verko*p van telefoontoestc en andere randapparatuur Vo,gens de bond is dit leenrecht van de PTT ner vastgelegd, terwijl het te op 2eer gespannen voet s met het Europees recht. - verkprte - procedure c vandaag juni om 10.00 voor de rechtbank in Haag. Het monopolie van de op randapparatuur is de simentenbond al lang doorn in het oog. De comi DEN HAAG(ANP) - Het b sluit van het Amerikaan Congres om weer over te ga tot de produktie van chen sche wapens moet gezien wo den als een signaal aan Sovjet-Unie om te komen een verdrag over deze waper Dit zei minister Van d Broek van Buitenlandse Z ken gisteren in de/Tweede K mer tijdens het wekelijkj vragenuurtje. Een van de voorwaarden d het Congres aan het produ! tiebesluit gekoppeld heeft dat de NAVO-bondgenoti bereid moeten zijn de chem sche wapens op te slaan. N deriand is in ieder geval ni bereid om opslag op Nedei landse bodem of bij Nede lardse troepen elders toe staan, zo verklaarde Van de Breek onomwonden. EEN HAAG(ANP) - De Ne derlandse stroomproducente mogen in de toekomst hu eigen beleid bepalen en uil voeren, maar de minister va économische Zaken moet >vel zijn goedkeuring aan ge ven. Vooral als het gaat om bouw van nieuwe centrales om de stroomprijzen zal h kijken of besluiten hierove niet met zijn beleid botsen. Dat staat in een vooront werp Elektriciteitswet 1986. MINISTER-PRESIDENT Ruud leden vriend en vijand door economische groei de werklc joen zou kunnen zijn gedaald het punt van optimistische uil Joop den Uyl kwalificeerde d< tiek stuntwerk met een misle van Sociale Zaken en Lubbe het er moeilijk mee. Uiteraard vallen maar uit de behoedzarr vele 'ja mitsen' die hij inbouw niet eens was. Berekeningen die het Cen het ontwerwerp-verkiezingspr Uyl en De Koning vooralsnog nen in een volgende kabinets telt Nederland in 1990 geen aantal met vijftigduizend ge 850.000. Nu zijn zijn ook berekening' heilig. Het voorspellen van e uiterst riskante bezigheid. Ma tekeningen lijkt het niet al te g bers als niet realistisch te be waardigheid van de politiek toch al geen hoge pet van op- HET KABINET heeft afgelope de financiële curatele te halen ter niet meer om toestemming neven te mogen verhogen. To ten tariefsverhogingen tot 10 verhogingen met meer dan 10 ring moesten vragen. De gem maal vrij en zullen, naar verw met dankbaar gebruik van mak Dat laatste ligt voor de hanc bezuinigingen de gemeenten begrotingen kunnen slechts s, wordt bezuinigd èn als de tarl Nu elk overheidstoezicht we sommige gemeenten eerder g der op te trekken dan het mes ven. Voor met name de laagstbe pakken Als zaken als biblioth« sportaccomodaties etc. duurc minder riante inkomens juist c zo een drempel gelegd voor groepen het meest gebruik vai Hrg zijn van een regering, wa het christelijk-sociale gezicht e

de Stem | 1985 | | pagina 16