mv KANTIE- ORDEEL P=OP 4TS-KINT 90 t/m 50% speciale iedingen in: gelwaarde 1170-2462 in V8-uitvoering nieuw!!! RANGE ROVER ting op al Uw dames-, kinderkleding Papenburg 88 el. 01147-1366 ZflTFRDAG 22 JUN11985 T19 kleintje intje 'Bloody foreigners' De wals Serve and volley Niets nieuws Tot stof. Een hengst Gokken mag Suikerpatiënt Buik vol Favorieten? -A76 1ENM0DE aken bekend dat zij in hun /793/85/12, de Tweede Uit- (uitwerkingsplan straal pad d. inen worden besteld bij de postbus 60014330 LA Mid- 7,50, inclusief verzendkos- tfeputeerde Staten van Zeeland, 1ERTIEN, voorzitter LANDER, griffier iddelburg, tel. 01180-31011 4-deurs, 18.000 km, zilver met. met airconditioning 1984 ge Rover Van, gas'84 ge Rover, gas'80 ge Rover, gas'77 idrover 109 Diesel'76 drover 109 V8, grijs'80-'82 drover 88 Diesel'82 Nieuwe en gebruikte onderdelen lutomobielbedrijf tegenbeemd 23 Breda fel. 076-870591 LEN RESTAURATIE „TIERELANTIJN" Axelsestraat 3 Terneuzen 01150-12237 T-shirts corte broeken ange broeken oadkleding indergoed jokken ;en 5d overhemden nachtkleding babykleding wol en katoen door Léon Krijnen Roland Garros is heel gezel lig, Flushing Meadows is heel mooi, Melbourne is heel ver weg, en Wimbledon is heel apart. De eerste drie Grand Slam-toernooien passen zich min of meer aan de spelers aan, maar op Wimbledon hebben die niets te vertellen. De nummer honderd-zoveel van de we reldranglijst niet en de nummer één, J.P. McEnroe, helemaal niet. Daar werd de titelverdediger vorig jaar nog maar eens op pijnlijke wijze aan herinnerd, toen hij zich vol goede voorne mens op het centre-court meldde voor zijn eerste optreden bij de editie 1984. Een lichtblauw broekje droeg de New Yorker, die eerst nog niet begrijpend het hoofd schudde toen een van die hooglijk bekakte officials hem zwijgend daarop probeerde te wijzen. 'Lichtblauw', werd er gemompeld op de ere-tribune, 'shocking.Titelver dediger of niet, ook John Patrick McEnroe kon op een holletje terug naar de kleedkamer om een wit broekje aan te trekken, want een andere kleur wordt er op Wimbledon absoluut niet geaccepteerd. Alles heeft aan Church Road zijn eigen kleur, en dat zal wel zo blijven tot het einde der tijden. De kleding van de spelers is wit, de ballen zijn geel, het gras is groen, net als de colberts van al les wat umpire, linesman of official is, de aarbeien zijn rood en alle officiële emblemen zijn paars. Goed, Wimbledon is apart en apart blijft het. Nou is dat eigenlijk ook maar een gevoelskwestie, want iemand die gezegend is met een gezonde dosis nuchterheid, haalt zijn schouders op bij al die 'apartheid'. Wie geen oog heeft voor traditie en stijl, die ziet het niet eens. Die noteert aleen maar een indrukwekkende ver zameling kaal geschoren grasbanen, gegroepeerd rondom het zeer ouder wetse walhalla met die harde en kale stoeltjes, de 'Groene Kathedraal'. Op die banken zitten voornamelijk Britten, en een zooitje 'bloody foreig ners', waarvan velen eerst uren in de rij gestaan hebben en zich vervolgens ongans hebben gevreten aan die verd.aarbeien met slagroom. Volgens ene Ulrich Kaiser, een scri bent van onbekend kaliber, die deson danks ieder jaar opnieuw veelvuldig wordt geciteerd in de voorbeschouwin gen van Wimbledon, is Wimbledon overigens geen Kathedraal, maar de allergrootste Opera ter wereld. „En niet zomaar een Opera", aldus die Kai ser, „maar een combinatie van de Sca la, de Metropolitan en het Bolshoï". Het verschil is dat in die cultuurtempels al le toeschouwers binnen zitten en dat er op Wimbledon altijd nog honderden buiten de deur mee staan te luisteren naar het van binnenuit steeds weer op nieuw opborrelende applaus en ge juich, terwijl pas seconden later de stand op de electronische scoreborden buiten aangeeft waarom die elite met een kaartje zojuist in jubel uitgebar sten is. Het dorpje Wimbledon bestaat al sind mensenheugnis, maar getennist wordt er nog niet zo lang. De huidige kathedraal werd pas in 1922 gebouwd, en tot dat jaar werd er aan Worple Road gespeeld, enkele honderden me ters verder in de richting van de groene heuvels in het zuidwesten. Op Worple Road werden de banen gewalst met een stalen wals van een meter of vier breed, die bijna een ton woog, en die door een pony getrokken werd. Tijdens de bouw van het stadion werd die wals een paar keer over het nieuwe centre-court gesleept en ver volgens in een hoek gezet. Daar staat hij nu nog, 63 jaar later, want toen het stadion klaar was, bleken alle poorten te smal voor het gevaarte. „Een snijbrander erbij, en dan is het zo gefikst", is de argeloze toeschouwer Zo begon het allemaal, 108 jaar geleden aan Worple Road. Wie een blik werpt op de foto hieronder, ziet dat er nog steeds weinig ruimte is voor de toeschouwers op de paden tussen de bij banen. - foto archief de stem De titelverdediger, John Patrick McEnroe. - foto archief de stem blijft een geneigd te denken, maar zo gaat dat niet in Engeland. Die wals had immers al vanaf 1877 dienst gedaan op Worple Road, en zo iets gooit men in Engeland niet zo maar weg. Dat is een kwestie van traditie. Het begon dus allemaal in 1877, toen er op de plaats van het huidige cen trum bijna dagelijks militaire ma noeuvres gehouden werden. Major Wingfield, een Britse theeplanter, had het spel in Ceylon uitgevonden en het enkele jaren daarvoor in Engeland geïntroduceerd. Wingfield was ook de eerste die een paar centen aan het ten nis verdiende, want hij begon met het verhuren van de bijbehorende attribu ten. De All England Croquet Club be stond al, en werd in dat jaar uitgebreid met een afdeling tennis. Op kosten van de heren croquetspelers werden de eer ste banen aan Worple Road aangelegd. Al in dat jaar werd het eerste toernooi gehouden, dat geen veertien, maar zes tien dagen duurde. Die twee dagen ex tra hadden de spelers nodig omdat ze aan het einde van de eerste week naar de cricket-wedstrijd tussen Eton en Harrow wilden gaan kijken. De eerste winnaar was ene Spencer Gore, getooid met een ringbaard, en volgens de overlevering het evenbeeld van de latere King George VIII. En wat is nou eigenlijk modern en aanvallend tennis? Spencer Gore bleek namelijk oppermachtig omdat "hij steeds naar het net stormde om daar als een houthakker zijn smashes en volleys af te leveren. Ook al vonden sommigen dat niet erg sportief. Er be stond namelijk in die jaren een niet on belangrijke stroming, die van mening was dat men elkaar zoveel mogelijk de bal beleefd toe moest slaan, en dat die gene, die de minste fouten maakte, der halve winnaar moest worden. Verder waren er nogal wat verschil len. De winnaar hoefde de volgende keer zijn titel alleen maar te verdedi gen in de finale, zodat hij kakelvers en uitgerust aan de slag kon, terwijl zijn opponent zich al veertien dagen in het zweet had geslagen. Wie het eerst zes games had gewonnen, had de set ge wonnen, ook al was het 6-5, en er werd pas van speelhelft gewisseld na een set. Filmbeelden uit die eerste jaren be staan er niet, dus wat betreft de atleti sche kwaliteiten van de dames en he- Een nachtmerrie voor de verslaggevers; een nationale favoriet die op een van de bijbanen weggestopt is. Zie maar dat je erbij komt. voor t re9els, vooral op Wimbledon. Het is pas vijf hoDr s 00'c Tracy Austin en haar trainer Robin Lansdorp moeten van de r met nim hoed en streeviesnak noo viif minuten buiten wachten. - fotoafp ren moet je maar geloven wat er in die tijd neergepend is. De vroege foto's doen in ieder geval vermoeden dat het niveau van een zeker gehalte was, want de bevroren houdingen van de spelers wijken nauwelijks af van die van de spelers op de hedendaagse kleu renfoto's. Wie in de boeken over Wimbledon duikt, je ontkomt er bij zo'n voorver haal niet aan, en het zijn er trouwens nogal wat, komt overigens steeds op nieuw tot de conclusie dat er niets nieuws onder de zon is. Boycots, oever loze discussies over ballen die in of uit zijn, tennisarmen en bookmakers. Die fenomenen kwamen al voor de eeuwwisseling in beeld, en ook de eer ste Amerikanen arriveerden toen reeds per stoomboot in Londen of in Liver pool. De regen verpestte ook toen ieder jaar minstens enkele dagen, ook al duurde het tot 1901 voordat de eerste finale in de derde set bij 9-9 een dag uitgesteld moest worden. Intussen was het toernooi aardig internationaal in geburgerd. In 1904 deden er 62 mannen en 42 vrouwen mee, waaronder twee Nederlanders, Vreede en Van Groenen, en de eerste Belg, De Borgman. Het systeem van uitdagers die moch ten strijden om de eer de titelverdedi ger te mogen bestrijden, werd pas na een stemming in 1922 veranderd; 91 van de 118 geraadpleegde spelers ble ken voor die verandering. In dat jaar werd de kathedraal voor 140.000 Pond Sterling gebouwd, niet misselijk, want een Pond was toen nog ruim een tientje waard. Aan Lesley Godfree was de eer voor behouden om de eerste bal te slaan. Zijn tegenstander sloeg die bal in het net, waarna Godfree zich daarover heen bukte, de bal in zijn zak stak en hem vervolgens na het toernooi thuis in een glazen stolp op de schoorsteen zette. Die historische bal is, ondanks hard nekkige pogingen, nooit in het museum aan Church Road terechtgekomen, want volgens de overlevering is het foto anp ding in de jaren veertig tot stof uiteen gevallen. Kleurrijke figuren genoeg in de ruim honderdj arige geschiedenis van het of ficieuze wereldkampienschap, maar, om binnen de perken van deze pagina te blijven, zullen we hier moeten vol staan met een korte beschrijving van de opvallendste karakters. Ellsworth Vines bijvoorbeeld, een Amerikaan die in 1932 op 20-jarige leeftijd aan Church Road binnenliep. Tanner, Sadri, McEnroe en Becker kunnen aardig hard serveren met zo'n modern trillingvrij racket en een be spanning van ongeveer 30 kilo, maar Vines kon er ook wat van met zijn hou ten 'visnetje'. Zijn service werd geme ten op 128 mijl per uur, ruim 200 kilo meter. Vines stond eens op matchpoint tegen de Engelsman Bunny Austin. Hij gooide de bal op, zwiepte zijn arm rond, men zag het krijt op de servicelijn op spatten, en dat was dat. De bal was verdwenen en de partij was afgelopen. De legendarische Fransen en Fra- ngaises waren toen al weer bijna ver dwenen van Wimbledon; Borotra, La- coste, Cochet, Brugnon, de 'Vier Mus keteers', heersers in hun tijd. Drie van die vier leven nog en mogen ieder jaar op Roland Garros, samen met ITF- voorzitter Philippe Chartrier, de beker uitreiken. En niet te vergeten Suzanne Lenglen, jarenlang ongenaakbaar, maar die in 1926 na een gigantische ru zie met de organisatie verdween, om nooit meer terug te komen. Madame Lenglen wenste het tijdstip van het be gin van haar partij niet aan te passen aan de wensen en verlangens van Queen Mary, die moest zich maar aan haar aanpassen. Wordt Lenglen door veel ouderen als de beste speelster aller tijden be schouwd, en dat is uiteraard allemaal heel betrekkelijk, volgens velen is Wil liam 'Bill' Tilden de beste speler aller tijden. Een laatbloeier was hij in ieder geval wel. Tot zijn 27e speelde hij zijn eigert spelletje en dat was heel simpel. Hij gaf iedere bal die in de buurt kwam een verschrikkelijke hengst richting tegen stander. Met die tactiek blufte hij veel mindere goden af, maar hij won er geen enkel toernooi mee. Tilden besloot dat hij zijn snelheid moest gaan varië ren en dat hij zijn backhand moest ver beteren. Dat deed hij in één winter, waarna hij Wimbledon won om ver volgens zes jaar lang de sterkste ten nisser van de wereld te blijven. In 1930, tien jaar na zijn eerste titel op Wimble don, won hij het toernooi nog een keer. Bobby Riggs staat bij de meeste mensen bekend als de man die constant wil bewijzen dat het damestennis geen mallemoer voorstelt. Daartoe speelde hij op 63-jarige leeftijd al eens een duel om veel dollars tegen Billie-Jean King, dat hij overigens verloor, en tegen woordig is hij druk doende om Martina Navratilova zo gek te krijgen om een duurbetaald duel te spelen tegen de nummer 100 van de herenranglijst. Dat gegeven vloeit voor uit een uit spraak van McEnroe, vorig jaar op Wimbledon, toen hem commentaar ge vraagd werd op een uitspraak van Martina Navratilova. Moe van het vele winnen en geld graaien had die kort daarvoor in een optimistische bui ge zegd dat ze best in het herencircuit mee zou willen draaien. „Ze is zeker gek geworden", aldus McEnroe toen, „ze krijgt van de num mer 100 nog een geweldig pak slaag". Riggs heeft zowel Navratilova als de steeds wisselende nummer 100 nog steeds niet zo gek kunnen krijgen, maar gokken kan hij wel. Dat ondervonden de bookmakers al in 1939, toen Bobby Riggs tijdens de 'generale repetitie' van Wimbledon, bij het toernooi van Queens, zich door de Duitser Gottfried von Cramm lekker af liet slachten; 6-0 en 6-1. Vervolgens spoedde hij zich naar de burelen van de 'bookies', waar hij zijn hele hebben en houwen op zichzelf in zette, zowel voor wat betreft het here nenkel, het herendubbel en het mixed- dubbel. Om veertien dagen later niet minder dan 108.000 dollar bij de onge twijfeld chagrijnige bookmakers op te gaan halen. Riggs was en is nog steeds verslaafd aan gokken en hij is ook niet te beroerd om dat zelf toe te geven; „Als ik niet om groot geld kan wedden, dan maar om klein geld en als dat niet kan dan blijf ik wel in bed liggen". Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd er niet gespeeld. In oktober 1940 donderde er een bom door het dak van de eretribune die 1200 stoelen aan dig gelen blies, maar verder gebeurde er niets. In 1946 werd de draad weer snel opgepakt. Dat jaar won voorlopig voor het laatst een Fransman, de reus Yvon Petra. Veel winnaars in die jaren wer den onmiddellijk daarna prof, zodat ze nooit meer terug konden keren aan Church Road, want pas in 1968 werd het toernooi 'opengegooid'. De finale van 1948 was ook een aar dige; de Australiër John Bromwich, een van de eerste spelers die een dub- belhandige backhand met grote nauw keurigheid kon plaatsen tegen de Ame rikaanse suikerpatiënt Bob Falken- burg. Bromwich stond voor met 5-7, 6-0, 2- 6, 6-3, 5-2 en 40-15 op zijn eigen service, zodat de zaak gebakken leek. Bromwich werd echter afgeleid door het gegeven dat Falkenburg steeds ging liggen om uit te puffen, waarbij Bromwich lucht gaf aan zijn afkeuring door voortdurend met zijn hoofd te schudden. Falkenburg overleefde uit eindelijk zeven matchpoints en won, wat een andere grootheid, Fred Perry, de volgende uitspraak onlokte: „De man, die 43 keer ging liggen, heeft ge wonnen van de man die 31 maal met zijn hoofd schudde". Verhalen te over over nog veel meer andere kleurrijke baltovenaars. Pan- cho Segura, Manuel Santana, Rod La- ver, Lew Hoad, Charlie Pasarell, Ra fael Osuna, Panco Gonzales. Over ieder van die legendes valt wel een boek te schrijven, en over allen zal al wel eens een boek geschreven zijn. Het lijkt wel alsof het met de verdergaande perfec tie van techniek en conditie allemaal wat minder geworden is. De rebel Nas- tase is verdwenen, wat rest is de rebel McEnroe, die met zijn haren ook zijn streken lijkt te verliezen. Af en toe wil hij pog wel eens bewij zen dat zijn verbale begaafdheden niet onder doen voor zijn ongeëvenaarde talent, maar de New Yorker Is een stuk rustiger geworden. Voor het eerst heeft hij zich dit jaar in de voorbereiding niet op Queens ge waagd, alleen maar omdat hij zijn buik goed vol heeft van de Engelse sensatie pers, die hem vanaf 1978 in juni en juli niet met rust gelaten heeft. In alle stil te, net als Lendl, heeft hij op particu liere Amerikaanse grasbanen zijn flu welen 'touch' zo mogelijk nog verder aangescherpt. Nu McEnroe heeft besloten zolang mogelijk in de Verenigde Staten te blijven, wordt de voor-publiciteit ge dragen door de activititeiten van een groep gespecialiseerde kaartjesverval- sers. Volgens sommigen zal het maandag een gigantische puinhoop worden als de kopers van die 'fake tickets' de toe gang tot de All-England Lawn Tennis and Croquet Club wordt ontzegd. Niet alleen op het gebied van de kaartver koop staat Wimbledon bekend als een gebeurtenis waar groot geld wordt ge maakt. Voor de spelers geldt hetzelfde. Er staat heel wat op het spel. Vooral nu dit jaar het prijzengeld is verhoogd met 32 procent en in totaal de twee miljoen dollar overschrijdt. De kampioen bij de heren krijgt 140.000 dollar (bijna een half miljoen gulden) en bij de dames 126.000 dollar 400.000.-). De favorieten? Wie het weet, mag het zeggen. Wie anders dan Navratilo va en McEnroe moeten in staat geacht worden om over veertien dagen met de meeste dollars te gaan slepen? Maar dat was veertien dagen gele den in Parijs ook zo, en daar liggen nu wellicht enkele ex-bookmakers met grijze haren en een lege portemonnaie onder een brug over de Seine te slapen. Want ook daar werden Navratilova en McEnroe onger^aakbaar geacht. De gokkers die op Roland Garros hun geld op Wilander en Evert-Lloyd hebben gezet, liggen nu aan een exo tisch strand in het zonnetje. Maar McEnroe en Navratilo va voelen zich op het gras van de Groene Kathedraal wel een stuk beter op hun gemak dan op de stoffige rode klei aan de Boulevard d'Auteuil. Dus wie nog een gokje wil wagen Op Roland Garros draagt men petjes om een zonnesteek te voorkomen, op Wimbledon bepalen parapluies het beeld. - foto archief de stem

de Stem | 1985 | | pagina 9