ANC ijkt koers aan rijper thuisfront Jaruzelski zoekt weer steun bij Poolse kerk Guf/jS. e„jieysir even..L UITBLAZEN Economie Sociale zekerheid in discussie Braks: hormor Patiënt1 alternat openhai Klasjes NIEUWE n ZUIDAFRIKAANSE VERZETSBEWEGING HOUDT GEHEIM CONGRES DE STEM Cl Schoolverzi WIM KOCK ZATERDAG 22 JUN11985 ACHTERGROND Massaal ZATERDAG 22 Jl VOOR HET eerst ruik ik het wanneer ik de heetwaterkraan van de douche opendraai. Een wat onaangename geur tot je weet wat je ruikt. Dan is het niet erg meer en het went snel. Het is de geur van de geysirsde warm waterbronnen, de stoomplui- men die zomaar opstijgen uit zwarte of rode aarde; de geur die hangt tussen de spookachti ge lavaformaties van Dimmu- borgir aan het Myvatn-meer. De geur van zwavel; van de in gewanden van de aarde, die hier betrekkelijk dicht onder de oppervlakte liggen. Als IJsland naar iéts specifieks ruikt is het zwavel. Het warme water van keu ken, bad én centrale verwar ming komt rechtstreeks uit de aarde. Bijna 80 procent van alle IJslandse huizen en gebouwen wordt door dit hete aardwater verwarmd. Vandaar dat Reyk javik - dat betekent 'Rokende Baai' - dat zijn naam dankt aan de stoompluimen die de eerste Noorse kolonist Ingólfur Ar- narson er in 874 zag opstijgen, zich nu trots afficheert als 's- werelds meest rookloze stad. Bragi Einarsson uit Hvera- gardi verstaat een beetje Ne derlands. Hij komt jaarlijks in ons land waar hij de grote vei lingen bezoekt. In Breda komt hij om droogbloemen. Bragi is een slimme bloemenkweker die van zijn bedrijf een attractie heeft gemaakt voor dagjesmen sen uit Reykjavik. Onder glas kweekt hij 250 soorten bloemen en cactussen maar ook bane- nenbomen en exotische sier planten. Zijn kassen verwarmt hij met heet water dat vlak naast zijn perceel wordt opge pompt. Die warmte kost hem maar zo'n 40 procent van het bedrag dat hij zou betalen als hij olie moest stoken. Bij Bragi bekomen we snel van de verbazing die ons eerder had bekropen in de lijnmachine van Eagle Airtoen we sommi ge passagiers op Schiphol zagen instappen met de armen vol snijbloemen. Bloemen zijn in IJsland net zo kostbaar als bier. Een roos kost gemiddeld zeven gulden. Met die goedkope warmte uit de aarde is het voor Bragi Einarsson niet moeilijk een grote toekomst te voorspel len voor de IJslandse kassen bouw. „Als we maar eenmaal exportmarkten gevonden heb ben", zegt hij peinzend. Voor lopig moet in de winter de groente nog worden ingevoerd, voornamelijk uit Nederland en voor de IJslandse overschotten van landbouwprodukten zijn ook nog onvoldoende markten geopend. Niet zonder trots leidt Bragi ons naar zijn met warm water gevulde zwembad. „Gratis!" zegt hij, „want het water heeft zijn werk in de kassen gedaan, is nu dus afvoerwater, maar nog warm genoeg om er ook 's- winters in te kunnen zwem men." Strokkur Zelfs op een leeg, schoon eiland als IJsland moeten mi lieubewakers op hun hoede zijn. Ze worden er echter ook geëerd. Dat blijkt bij de Gull- foss, de 'gouden waterval'. Maar een paar uur rijden van Reykjavik vandaan is deze gro te meertraps-waterval de popu lairste van IJsland. Toch heeft men er ooit een waterkracht centrale van willen maken. Eén vrouw vooral heeft dat weten te beletten! Haar opvallend norse trekken - zo'n echte eeuwig dondert de waterval-blik - is in brons vereeuwigd. Onafgebro ken staart ze naar het verblin dend witte stuifwatergordijn totdat, misschien, de aarde ooit onder haar in beweging komt en een vulkanische oprisping haar plakette met waterval en al onder de lava bedelft. Zulke dingen gebeuren in IJsland. Niet ver van Gullfoss heb je Geysireen verzameling spui tende heetwaterbronnen waar van de beroemdste zijn naam heeft gegeven aan onze heetwa- tertoestellen. Geysir zelf haalt gemakkelijk zestig meter. Een reusachtige kolom van stoom en heet water. Hij is echter on berekenbaar en spuit maar af en toe. Jaren geleden probeerde men hem aan de praat te krij gen door stenen in de kokende poel te gooien. Dat kon niet eeuwig doorgaan en nu mag dat dus niet meer. Er is nóg een middel om Geysir tot actie te dwingen. Veertig kilo waspoe- der in de bron en hij spuit, vol gens de gids, gegarandeerd na een half uur. Strokkur (Woelwater) mag er ook zijn. Precies om de zeven minuten spuit hij zijn waaier vormige pluim hoog de lucht in. Als je weet uit welke hoek de wind waait kun je er verba zingwekkend dichtbij komen. Een poel in vulkanische steen met borrelend en stomend wa ter. Het borrelen wordt klotsen. Het water komt omhoog, vormt een énorme groene bof die na een seconde uiteenspat wan neer de gigantische gasbel zich met een daverende zucht be vrijdt, stoom en heet water om- hoogwerpend. Strokkur geeft daarna nog twee kleine toegif ten en verzamelt weer zeven minuten lang krachten voor een nieuwe uitbarsting. (Wordt vervolgd). Stoompluimen uit zwarte of rode aarde. - fotowk iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 0T620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Jan Bouwmans ZONDAG 23 juni 1985 zou wel eens een belang rijke dag kunnen wor den in de geschiedenis van Zuid-Afrika. Op de ze dag begint de belang rijkste Zuidafrikaanse ondergrondse guerrilla beweging 'African Na tional Congress' (ANC) - in eigen land uiteraard verboden - aan haar grootste congres sinds 1969 in Tanzania. Het ANC heeft over de plaats van bijeenkomst niet meer willen zeggen dan dat het ergens in zuidelijk Afrika is. Maar zelfs deze grove geo grafische aanduiding is niet zonder risico. Het congres zal bezocht worden door onge veer 200 kaderleden van het ANC uit Zuid-Afrika zelf en natuurlijk is ook de volledige top van de organisatie onder leiding van Oliver Tambo present. Een betere gelegen heid om het ANC via een aanslag of commando-opera tie letterlijk te onthoofden is voor het blanke bewind van Zuid-Afrika nauwelijks denkbaar. En men kan gerust aannemen dat de Zuidafri kaanse geheime dienst intus sen weet waar het congres wordt gehouden. Afgezien van dit veilig heidsrisico zou dit ANC-con- gres wel eens een be langwekkend startpunt kun nen worden voor zich ver snellende ontwikkelingen in Zuid-Afrika. De verzetsbe weging is namelijk dringend toe aan een nadere afstem ming van haar beleid en strategie op het gegeven dat het ANC - om met de woor den van Max Sisulu een maandje geleden in deze krant te spreken - politiek nog nooit zo populair is ge weest onder de zwarte bevol king van Zuid-Afrika, waar bij de jongere generaties steeds verzetsbewuster blij ken te zijn geworden. Boven dien geniet het ANC ook in het buitenland steeds grotere erkenning terwijl in bevrien de landen als de Verenigde Staten de voorkeur voor een hardere aanpak van het blanke bewind duidelijk toe neemt. En daarbij komt dat het blanke Zuidafrikaanse front de eerste serieuze scheurtjes begint te vertonen. Alle reden derhalve voor de verzetsbeweging deze profij telijke ontwikkelingen te consolideren en via een aan gescherpt beleid en strategie verder uit te buiten. Lange tijd heeft het erop geleken dat de zwarte meer derheid van Zuid-Afrika niet massaal in verzet zou. komen tegen de apartheid. De dage lijkse strijd om te overleven vergde praktisch alle energie en versterkte het gevoel van hulpeloosheid en hopeloos heid. Pogingen om de massa te organiseren werden en worden hardhandig de kop ingedrukt. ANC-leiders als Nelson Mandela, Walter Si sulu en vele anderen zitten al ruim twintig jaar gevangen. Er zijn wel dihgen gebeurd die op grote schaal de volks woede opwekten van de zwarten zoals het bloedbad van Sharpville in 1960, maar die dan toch niet zichtbaar leidden tot verbreding van het verzet. Het gewapende optreden van het ANC had voor de buitenwereld dan ook meer weg van inciden ten, afgewisseld door lange perioden van stilte aan het front. Het politieke optreden vertoonde evenzeer de ken merken van machteloosheid. Juist in die apathische si tuatie van het thuisfront is een fundamentele wijziging gekomen; een wijziging die wordt geschraagd door de jongere generaties. Sinds het bloedbad van Soweto in 1976, waar scholieren in verzet kwamen, is het in Zuid-Afri ka niet echt rustig meer ge weest. En vooral de afgelo pen paar jaren hebben poli tiekogels, razzia's in zwarte woonsteden en talloze doden de wil tot verzet alleen maar aan kracht en intensiteit doen winnen, hetgeen blijkt uit de steeds grotere fre- kwentie van incidenten en onlusten. Het Zuidafrikaanse thuisfront van het ANC lijkt rijp te zijn geworden om de verzetsbasis sterk uit te bou wen en effectiever te laten opereren, zowel politiek als gewapenderhand. Enkele maanden geleden zei tipte de Brusselse ANC-vertegen- woordiger Godffrey Motsere dat al aan toe hij verklaarde dat binnen zijn organisatie steeds meer stemmen opgaan voor hardere acties én dat binnen afzienbare tijd func tionarissen van internatio nale bedrijven in Zuid-Afri ka en die filialen zelf doelwit zouden worden van ANC-ac- ties. Op het geheime congres dat zondag begint, staat ook de groeiende rol van de zwarte vakbeweging in Zuid-Afrika op de agenda. Uiteraard liggen op dit ter rein grote belangen voor het verzet, waarschijnlijk zelfs grotere dan op het terrein van het gewapende verzet. Het gedwongen goedkope zwarte arbeidsreservoir is de kurk waarop de blanke wel vaartseconomie drijft. Zwar te vakbonden zijn daarom al tijd illegaal geweest en hard vervolgd zoals de moord op Steve Biko door de politie. Inmiddels zijn zwarte vak bonden legaal en hun poten tiële economische verzets- kracht begint merkbaar te worden. Het ANC is altijd voorstander geweest van het terugtrekken van buiten landse investeringen uit Zuid-Afrika, die voorname lijk een steun voor de blanke minderheid betekenden. Wellicht dat de opkomst van de zwarte vakbonden herbe zinning op dit punt wenselijk maakt. De desinvesterings- campagne die het ANC in de wereld voert, is in elk geval punt van bespreking en naar verluidt ziet de in balling schap levende beleidstop met meer dan normale belang stelling uit naar wat de 200 vertegenwoordigers uit Zuid-Afrika deze campagne nu beoordelen. Behalve de uitermate gun stige ontwikkelingen aan het zwarte thuisfront krijgt het ANC ook de internationale politieke wind steeds sterker in haar zeilen. Ook daarvan moet het maximale profijt van worden getrokken. Gutt- stig tij dat uitzetten van een nieuwe koers eist. Hier ligt echter tegelijk de verleiding om dat heel solistisch te doen. Het ANC beheerst het Zuid afrikaanse verzetstoneel ech ter niet alleen. Dat heeft het ook nooit gedaan, maar de concurrentie was matig. Daarin is wijziging gekomen door het United Democratie Front (UDF), dat steun geniet van vooraanstaande zwarte leiders als Desmond Tutu en Allan Boesak, die voor vreedzaam verzet zijn, nog wel. Het zou een betere toe komst voor zwart Zuid-Afri ka vertragen als het ANC zou doen alsof het de enige ver zetsbeweging van belang is. Door Carl Mureau DE POOLSE leider ge neraal Jaruzelski en het hoofd van de katholieke kerk in Polen, kardinaal Glemp, hielden deze week voor het eerst sinds anderhalf jaar be sprekingen. Weliswaar zullen de resultaten van dit ondewrhoud waar schijnlijk gering zijn, maar de vraag rijst wel waarom de Poolse leider het initiatief heeft geno men weer met de mach tige Poolse kerk te gaan praten. De toch al koele relatie tussen staat en.keyk was de laatste tijd helemaal op een laag pitje gekomen. Met als belangrijkste oorzaak de moord op de 'Solidariteits'- gezinde kapelaan Popielusz- ko door leden van de geheime politie. De dood van deze zeer populaire priester deed de enigszins afgenomen sympa thie voor Solidariteit sterk toenemen. Met name aan de basis werd de kerk weer radicaler. Priesters gebruikten en ge bruiken hun kerken voor be togingen voor de verboden vakbond Solidariteit en tegen het gehate communistische regime. Tijdens het proces tegen de moordenaars van Popieluszko werd de kerk in de staatsmedia zwart ge maakt en dat bevorderde de verstandhouding tussen kerk en staat niet. Integendeel: de Kardinaal Jozef Glemp en generaal Wojciech Jaruzelski tijdens ontmoeting in '81. Nu weer met elkaar in gesprek, na anderhalf jaar van stilte. - fotoap priesters lieten nog meer hun sympathie voor Solidariteit blijken. Jozef Glemp kwam in een lastig parket te zitten. Hij volgde altijd een gematigde koers. Zijn priesters steunen, zou een kwade reactie van de regering oproepen. Zijn priesters afvallen zou hem de steun van het volk kosten. Glemp handhaafde echter zijn gematigde koers. Im mers: de kerk is, zeker nadat Solidariteit werd verboden, de enige vorm van oppositie tegen het regime. De achterban van de Pool se kerk is en blijft zeer en zeer groot. Het merendeel van de Polen kan zich niet vinden in het beleid van de communisten. Zeker tachtig procent van de bevoling is dan ook praktiserend katho liek. De macht van de katho lieke kerk is aanzienlijk. Al tijd geweest, al eeuwen lang. Generaal Jaruzelski ech ter, weet zijn machtspositie van alle kanten aangetast. Inderdaad, hij heeft zich goed gered uit de affaire Po pieluszko. Maar die moord toonde wel aan dat de gene raal ook binnen zijn eigen partij moet oppassen voor de aanhangers van de 'harde lijn'. En hij voelt natuurlijk de hete adem van Moskou in de nek. Maar even belangrijk voor de Poolse leider is de onte vredenheid onder de bevol king van zijn land. Na 1982 leek het of Jaruzelski de Po len enigszins de mond had gesnoerd, maar het laatste jaar blijkt vaak genoeg dat het tegendeel het geval is. Het volk is verbitterd. De kruisbeeldenoorlogjes in 1984 toonden die verbittering. Ja ruzelski zal nooit op een overweldigend applaus van 'zijn' volk hoeven te rekenen, maar hij zal toch willen pro beren de sociale onrust in zijn land weg te nemen. En daarvoor kan de leider van het regime het beste aankloppen bij het hoofd van de machtige kerk. Ongetwij feld heeft Jaruzelski daarbij in zijn achterhoofd de parle mentsverkiezingen van ko mend najaar. Bij die verkie zingen gaat het uiteraard niet zo zeer om de uitslag, als wel om het opkomstpercen tage. Bij de plaatselijke ver kiezingen van vorige zomer, ging volgens officiële cijfers 75 procent van de stemge rechtigden naar de stembus. Normaal gesproken blijft hooguit twee procent van de kiezers thuis. Gezichtsverlies dus voor het toch al aange taste bewind. Bij de volgende verkiezingen zal Jaruzelski dat willen herstellen. De lei ding van de Poolse kerk moet hiervoor worden gepaaid. Vorig jaar lieten de bisschop pen hun onvrede blijken door niet te gaan stemmen en dat zal Jaruzelski nu willen voorkomen. Steun van de kerk is on misbaar bij het bestrijden van de onrust onder het Poolse volk. Het slechte so ciale klimaat is echter wel een gevolg van Jaruzelski's eigen maatregelen. De voed selprijzen worden nu weer verhoogd en leiders van de illegale vakbond worden hard aangepakt. De bevol king accepteert dat allemaal niet en laat dat ook duidelijk merken. Met name in de ker-1 ken. Vandaar dat Jaruzelski" na anderhalf jaar maar weer eens met Glemp ging praten. In dat onderhoud zou Glemp zijn bezorgdheid heb ben geuit over het toenemen de aantal politieke gevange nen en ook zou hij kwesties aan de orde hebben gesteld als de aanvallen van de staatsmedia op de Poolse kerk, de censuur op katholie ke publicaties en het voorstel om een stichting op te zetten voor hulp aan de Poolse boe ren. Hoe dan ook kan het vier uur durende gesprek wel een nieuw begin zijn van de dia loog tussen de twee machtig ste Poolse instituten. Degene die daar het meeste behoefte aan heeft heet Wojciech Ja ruzelski. PROF. DR. NICO DOUBEN H ET RAPPORT van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid dat dinsdag jl. in de openbaar heid is gebracht, heeft de dis cussie over ons toekomstig stelsel van sociale zekerheid weer eens flink aangewak kerd. En dit gebeurt dan ter wijl de wens tot rust op dit terrein nu steeds sterker wordt geuit. De vraag is ech ter of op zo'n gebied als dat van de sociale zekerheid de mogelijkheden van 'rust en stilte' wel groot zijn. Voort durend is onze samenleving in beweging en daardoor tre den telkens grotere en klei nere veranderingen op. Doordat de sociale zekerheid een zeer belangrijk deel van diezelfde samenleving vormt, zullen ook hier in de toe komst beweging en verande ring niet kunnen worden uit gebannen. De WRR is er dan ook niet van uitgegaan dat er een so ciaal stelsel kan worden op gebouwd en uitgevoerd dat volledig af is. Juist het feit dat de toekomst persé onze ker is en dat we een groot aantal zaken niet volledig in de hand hebben, mag niet lei den tot het zoeken naar schijnzekerheden. Rekening houden met mogelijke econo mische, maatschappelijke en culturele veranderingen die een andere maatschappij doen ontstaan dan de huidi ge, is daarom een noodzake lij k eis die gesteld dient te worden aan voorstellen die een fundamentele herbezin ning op ons bestaande stelsel van sociale zekerheid beogen. In de commentaren die al di rect na het verschijnen van het WRR-rapport 'Waarbor gen voor Zekerheid' zijn ge geven, komt een keur van kritische noten voor. Een aantal belangrijke zou ik hier kort willen bespreken en zo nodig kraken, wanneer daar argumenten voor ge vonden kunnen worden in het rapport. Er is gezegd dat de WRR zijn werk slecht heeft gedaan, omdat het rapport te laat komt. Degenen die dit bewe ren, vergeten echter dat de WRR geen adviesorgaan is van deze regering, maar dat deze Raad zich onder andere bezighoudt met het verschaf fen van wetenschappelijk ge fundeerde informatie ten be hoeve van het regeringsbe leid over ontwikkelingen die op langere termijn de samen leving kunnen beïnvloeden en daarbij tijdig te wijzen op tegenstrijdigheden en te ver wachten knelpunten. De hui dige regeringsvoorstellen met betrekking tot de herzie ning van het sociale zeker heidsstelsel vormen dan ook niet het onderwerp van dit rapport. Wel kan nu al wor den aangegeven dat de rege ringsvoorstellen een aantal toekomstige knelpunten zul len blijven vertonen die door het WRR-stelsel kunnen worden vermeden. Als be langrijk voorbeeld kan hier het overbodig worden van de zogenaamde toeslagen wor den genoemd. Ook zijn er pa rallellen te trekken met het regeringsvoorstel: het laten samenvallen van de verschil lende regelingen bij werk loosheid en arbeidsonge schiktheid trekt de WRR ook door voor de ziektewet. Bo vendien wil de regering de uitkeringen beperken tot maximaal zeventig procent van het laatst verdiende loon, waardoor de bovenminimale uitkeringen worden afge bouwd. De WRR sluit hierbij aan door de invoering van een vrijwillige inkomens der - vingsverzekering mogelijk te maken, zodat ook hier van een aanvulling op het rege ringsvoorstel kan worden ge sproken. Merkwaardig is de opvatting dat de WRR de verzekerings gedachte zou verwerpen, juist omdat die zo hecht met het sociale verzekeringsstel sel in Nederland is verbon den. Nergens in het rapport kan worden gelezen dat ver zekeren taboe is. Twee ele menten in het WRR-voorstel zijn juist op de verzekerings gedachte gebaseerd: de ver plichte algemene inkomens- dervingsverzekering die een inkomen oplevert bij werk loosheid, ziekte en arbeidson geschiktheid tot aan het so ciale minimum, en de vrij willige inkomensdervings- verzekering die op grond van de vrijwillige verzekering tot bovenminimale uitkeringen leidt. Een ander punt van kritiek is dat de WRR arbeid niet lan ger als de belangrijkste bron van inkomsten zou zien, waardoor het inkomen dat met werken wordt verdiend een aanvullend karakter zou krijgen. Dit is een wel heel merkwaardige tegenwer ping, omdat in het rapport uitdrukkelijk veel aandacht wordt besteed aan de nood zaak tot verlaging van ar beidskosten, het vergroten van de flexibiliteit en daar mee de verbetering van de werking van de arbeids markt, en het afschaffen van het wettelijk minimumloon. Dit alles is juist overwogen om weer meer mensen door middel van arbeid een inko men te laten verwerven. Dat de afschaffing van het wette lijk minimumloon echter ge paard gaat met de invoering van het gedeeltelijk basisin komen vindt niet zijn oor zaak in een andere visie in de relatie arbeid ten opzichte van inkomen, maar op grond van het feit dat de WRR het sociale minimum niet als in strument voor het regelen van de arbeidsmarkt ziet. Door het 'prestatie-element' te ontkoppelen van het be hoefte-element dient het wettelijk minimumloon te verdwijnen, omdat dit juist vastgesteld is mede tegen de achtergrond van de behoefte van een gezin. De WRR pleit dus zeker niet voor een maatschappij die bestaat uit sociale renteniers. Tegen de afschaffing van het wettelijk minimumloon wordt door anderen ook te hoop gelopen, ondanks het feit dat in bepaalde sectoren van de economie - met name de dienstverlening en het midden-en kleinbedrijf -de hoogte ervan een belemme ring vormt voor het scheppen van betaalbare arbeidsplaat sen. Bovendien is het wette lijk minimumloon een ge- zinsloon, maar het wordt ook aan alleenstaanden uitbe taald. Dit geeft steeds meer problemen als het gaat om individualisering en emanci patie van de arbeidsmarkt. Hiervoor heeft de WRR een oplossing willen aandragen door middel van het gedeel telijk basisinkomen dat pre cies het verschil vormt tus sen het sociale minimum van een huishouden en het sociale minimum van een alleen staande. Weer andere commentatoren zeggen dat in het rapport een stap terug wordt gedaan om dat de WRR zou pleiten voor een automatische koppeling van het sociale minimum en het nationale inkomen per hoofd van de bevolking. Dit bepleit de Raad echter niet. Er wordt voorgesteld om in de toekomst de ontwikkeling van het sociale minimum te laten afhangen van de groei van het nationale inkomen per hoofd, maar dat betekent niet dat het sociale minimum automatisch met het groei percentage van het inkomen per hoofd stijgt. Hier zal tel kens een politieke beslissing Over moeten worden geno men. Op blz. 134 van het rap port staat de conclusie: de ontwikkeling van de sociale minima beleidsmatigte kop pelen aan de ontwikkeling van het nationale inkomen per hoofd. Dat is heel iets an ders dan automatisch koppe len. Veel kritiek richt zich op het ontbreken van een cijferma tige onderbouwing van de fi nanciering. Voorzover het gaat om de uitkering van het gedeeltelijk basisinkomen aan personen die nu geen en kel inkomen hebben (zgn. niet-werkende partners) geeft het rapport een duide lijke groepering van de bron nen waaruit dit zou kunnen. Dat de keuze van deze bron nen niet bij iedereen even goed valt, is iets geheel an ders als het ontbreken ervan. Waar de WRR geen weten schappelijke fundering aan heeft kunnen geven is de om vang van de reacties die zo'n volledig nieuw stelsel in onze economie kan gaan oproepen. Zelfs bij benadering is geen eindplaatje te geven van de kwantitatieve veranderingen die zich zullen voltrekken wanneer over een jaar of vijf tot zes het stelsel zou zijn in gevoerd. Daarom pleit de Raad voor een stapsgewijze en beheerste invoering nadat een gedetailleerde uitwer king van alle onderdelen tot stand is gekomen. Vooral wanneer grote veranderin gen in economische gedra gingen mogelijk zijn die niet uit wijzigingen van het be staande stelsel kunnen wor den afgeleid, is het weten- schappelijk niet aanvaard baar om daarvan becijferin gen te maken die op te zwak ke samenhangen berusten. De schijnzekerheid en schijnnauwkeurigheid die van zulke berekeningen kun nen uitgaan, vormen dan een groter gevaar dan het ter dis cussie stellen van de funda menten van een nieuw stel sel. Gezien de aard van de re acties op het WRR-rapport zijn we in Nederland aan zo'n discussie hard toe. DEN HAAG (ANP) - kingsklasjes moeten i nen er komen voor de ren die zoveel talent I dat ze daardoor moei den ondervinden in de samenleving. In deze klasjes ka ciale aandacht word steed aan creativiteit ciale vorming en aan tief denken. Dit staatssecretaris G: Maas (onderwijs) aa len in De Problemati Hoogbegaafden, op verzoek uitgebracht We Van 07 DEN HAAG - Minister het gebruik van natuurl der strenge controle toes re EG-lidstaten een akk van groeihormomnen. De bewindsman zei Handelsblad. In Nederl hormonen, zowel synthe Een klein aantal natu lijk zijn voor de gezon Braks zich, tijdens het i ters, hevig tegen het gi Braks wil eerst dat de co geld. De Europese Comn het gebruik van drie nati De EG-Commissie me beperkt aantal natuurlij worden voorkomen. In sen aangehouden die erv werkt met grote hoeveell tails. Deze synthetische hor gezondheid. Om die reder in Brabant en Limburg werkt, in beslag genomi bruiken wil Braks 'afscl gen. DEN HAAG (ANP) - Staats zondheid) zal in het planni len op een toeneming van niek als alternatief voor een Een echt alternatief is he feite niet, zo meent de sta secretaris. Meer en meer bl, dat voor verwijdering van minder ernstige gevallen kransvatobstructies F wordt toegepast, terwijl 'zware' gevallen toch op de proefde manier behand moeten worden. In antwoord op schrifteli vragen van de Kamerlec Dees, Kamp en Terps (VVD) zet Van der Reijden voordelen van de nieuwe rapie - het verwijden van verstopte vat door het opb zen van een ballonnetje sinds 1980 meer en meer toegepast op een rijtje: - de patiënt wordt niet u algehele narcose gebracht - er is geen hart-longmachi nodig - het sterftepercentage koi tl woi one HET aantal spijbelende scho verband tussen dit verzuim i gelegd in een rapport van d Staatssecretaris Ginjaar-Maa die relatie, redenen genoeg t kracht aan te pakken. Ze v< perken met een groot aantal van scholieren in verloren sc ie op de Leerplichtwet. Op zich zijn deze maatree 2oek van de rijksuniversiteit" js ook al vastgesteld dat er het spijbelen op school en ee Buitenlandse onderzoeken v\ vendien wees een onderzoe jeugdgevangenis in Zutphen ding niet hadden afgemaakt, de hoge jeugdwerkloosheid "Jken eveneens bij te drager daarmee de apathie en een vl verder in de hand. Interessant in dit verband i Pedagoog Van der Wolf die in etrekking had op basisschol e, op leerprestaties gerichte oor een relatief klein schooh yk dat preventiemaatregelen 2?" kennelijk niet voldoende ngem Er is meer onderzoe bogi^1 erwijs veel jongerer

de Stem | 1985 | | pagina 2