ROLF MENGELE GEEFT OPENING VAN ZAKEN: 7v VV4 ZATERDAG 22 JUN11985 erkaveling Publiciteitsvrees Tolerantie Afschuwwekkend Latijn 1 J&Ti fr Romplengte Opmars Agressief Bio-industrie natuurreservaten. Er broeden onies weidevogels. Op de oevers wilde paarden, schapen en /oor recreanten is dit gebied ta- t bos, dat het natuurgebied be tegen de invloeden van recreatie iouw, heeft veel last van iepziek- probleem waar Staatsbosbeheer cs raad mee weet. Het wachten landelijk bestrijdingsplan, want Nederland komt iepziekte voor. wel dat de iep bij uitstek een voor het Zeeuws Landschap om- i goed bestand is tegen de immer >e zilte zeelucht. zullen in het kader van een ruil ing, die vrijwel het gehele eiland en omvat, opnieuw keuzes moe den gemaakt. Ruilverkaveling is ërlei reden dringend gewenst. De w schreeuwt om een oplossing kleinschaligheid van het boeren- De gemiddelde bedrijfsopper- >p Walcheren is zestien hectare, voor Zeeuwse begrippen is dat weinig. Bovendien is het grondbe- Wrsnipperd. De ontwatering kan s daarop staan de belangen van stische sector. De recreatieboeren hun campings uitbreiden. Boven- oeten er meer zogeheten 'slecht orzieningen' komen. Strandgas- eten ook bij regen wat te doen et herinrichtingsplan, dat Staats- eer voor Walcheren heeft ge wordt daarom gepleit voor uit- g van het bosgebied langs de kust- naar het voorbeeld van het Veer- De boerderijen in de zones die osbeheer een recreatieve bestem- leeft toebedacht, moeten worden jlaatst naar het midden van het de open vlakte die bekend is als latte van Walcheren'. Probleem is weer dat dit 'Platte van Walche- juist zo'n bijzonder landschap is. josbeheer wil dat daarom graag mogelijk in stand houden. Het nu zover in procedure dat de be- jbenden er hun zegje over mogen Dat wil zeggen druk uitoefenen op itici. Die moeten uiteindelijk de i doorhakken. en kunnen goed lobby-en, dat is i, maar vlak de recreatiebazen ook Per slot van rekening is het toe- n Zeeland een uitermate winstge- edrijf. Dat er nog bressen worden ten in het 'al-van-alles-een-beetje- van de landschapsarchitekt, lijkt /e onafwendbaar. Bij Staatsbosbe- ggen ze niet voor niets: Een land- architekt moet eerst een cursus itie-bestendigheid' volgen. landschap: een vliet berg op het 'Platte vergane tijden, toen bij springtijd f <ood deze vlietberg de eilanders een vei- van deze vlietbergen zijn geweest. W overgebleven vlietbergen zijn, uiteraard, k nog de Lange Jan van Middelburgte 'e Italiaanse politie in Genua zou in 1949 kamp-arts Josef Mengele per ongeluk hebben gearresteerd maar hem na drie weken „met welgemeende verontschuldigingen" hebben vrijgelaten. Ze heeft nooit vermoed welke vis zij in het net had. Dit staat in het verhaal „zo ontkwam mijn vader" van Mengele's zoon Rolf, dat deze week in het Westduitse weekblad „Bunte" wordt gepubliceerd. De 41-jarige advocaat heeft aan het blad documenten, foto's en aantekeningen overgedragen waaruit kon worden gereconstrueerd hoe zijn vader de afgelopen vier decennia heeft doorgebracht. MUENCHEN (DPA) - Het bijna 40 jaar durende verstoppertje spe len van „De Engel des Doods" van het concentratiekamp Auschwitz was - volgens Rolf in 'Bunte' - zo gemakkelijk vol te houden omdat de omstandigheden waaronder Josef Mengele in Zuid-Amerika leefde, zo erbarmelijk waren. Niemand zocht achter het zo schamele voor komen de beul van Auschwitz, de man op wiens hoofd de hoogste prijs ter wereld was gezet Rolf Mengele, die volgens eigen zeg gen in 1977 in Zuid-Amerika zijn vader voor het laatst een bezoek bracht, stelt dat de geheime „organisatie Odessa", die na de oorlog hoge nazi's het overleven mogelijk maakte, nimmer een hand heeft uitgestoken voor Josef Mengele. Ook de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zou nooit betrokken zijn geweest bij zijn vlucht en schuilhouden. Een boer in Ro senheim, in Beieren, had Mengele na de oorlog vier jaar als stalknecht in dienst, en verbaasde zich er alleen over dat deze zo vaak de handen waste. Rolf Mengele verwees ook naar de in de Tweede Wereldoorlog hoogst gedeco reerde Duitse kolonel van de luchtmacht, Hans-Ulrich Rudel: aan deze „door alle Zuidamerikaanse dictators bewonderde oorlogsheld Rudel" kon de Paraguayaan- se president Alfredo Stroessner geen dienst weigeren. Een van Rudels wensen zou zijn geweest Mengele het staatsbur gerschap van Paraguay te verlenen. De familie in Duitsland heeft volgens Rolf Mengele altijd geweten waar Josef Mengele zich bevond. De intussen over leden vader Karl bezocht zijn zoon in Argentinië. Procuratiehouder Sedlmeier van het familiebedrijf in Günzburg ging ontelbare malen naar Mengele. De fami lie en niet de firma zou Mengele geld hebben gestuurd. Hij zou maandelijks van 300 a 500 Mark hebben geleefd. Rolf Mengele verklaart dat hij sinds 1979 weet van de dood van zijn vader. Hij zweeg daarover uit vrees voor de pu bliciteitsgolf die over de familie zou ko men en wilde daaraan ook niet diegenen blootstellen die zijn vader hebben gehol pen. „Nu is de druk te groot geworden... Ik heb mijn vader niet gesteund, maar ik wilde hem ook niet verraden". Mengele in de jaren '40 Een foto van Mengele in de jaren zeventig met leden van de familie die hem toen onderdak verschafte. „Mijn vader overleefde omdat hij zo arm was" Rolf Mengele heeft schriften waarin zijn vader honden- en kinderverhalen schreef. Hij heeft ook foto's van Josef Mengele, die in Auschwitz gruwelijke ex perimenten uitvoerde op kinderen, die in Brazilië met kinderen van vrienden een bootje roeit. Op een foto uit 1977 draagt zijn vader snor en baard. Rolf Mengele ontmoette zijn vader in 1956 in Zwitserland voor het eerst. Daar verbleef Mengele onder de naam „Hel mut Gregor" enige weken voor een ski vakantie. Daarna begonnen vader en zoon een correspondentie. De ideeën van Josef Mengele blijken uit een brief die hij de familie zond: „heb ik niet de minste innerlijke aanleiding welke besluiten, handelingen en houding dan ook in mijn leven, buiten de zakelij ke motivering te „rechtvaardigen" of zelfs te verontschuldigen... Mijn toleran tie kent werkelijk een precieze grens, na melijk daar, waar het gaat om de ondub belzinnige traditionele waarden en waar ik gevaren moet vrezen voor mijn familie of mijn volks-gemeenschap". De brief zou Mengele in Brazilië hebben gegeven aan zijn vriend Wolfram Bossert, die hem vermoedelijk zond naar Sedlmeier in Günzburg. Via hem kwam de brief bij Rolf. Dit is Mengele wel. De foto werd in 1977 door zoon Rolf genomen en staat de ze week op de omslag van 'Bunte'. - (AP-FOTO). In mei 1977 vloog Rolf Mengele naar Rio de Janeiro om naar Sao Paulo verder te reizen. Wolfram Bossert reed hem naar Cairas, een armenwijk in het noor den. Rolf verklaart bij de eerste ontmoe ting met zijn vader „een gevoel van ver vreemding" te hebben ervaren. Hij zag hoe zijn vader van opwinding over het hele lichaam beefde. De man die in 1977 voor mij stond, was een af schuwwekkend schepsel, zegt hij. Tijdens 14 dagen ervoer hij dat Josef Mengele vol angst was, aan depresssies leed en zelf moordplannen koesterde. Op de vraag waarom hij zich niet aan zijn rechters wilde overgeven, antwoordde Josef Men gele dat er voor hem geen rechters en al leen wrekers waren. Zijn vader, zegt Rolf, was niet boetvaardig. Hij erkende ;een rechter want hij voelde geen schuld, "ij sprak nog altijd van „onwaardig le ven". De vader had nooit begrepen dat niemand het recht heeft te oordelen over waarde of onwaarde van een leven, laat staan dit leven te vernietigen. Geestelijk was zijn vader nog helemaal bij, aldus Rolf Mengele. Hij sprak latijn en grieks en vertelde dagen- en nachten lang over zijn leven, vrienden, helpers en zijn vlucht. „Bunte", dat het bericht „niet onkri tisch" weergeeft in de vorm van een ver hoor, zet het verhaal nog voort. Rolf Mengele kreeg geen honorarium. De op brengst van de meer-oplage zou gaan naar een hulporganisatie van overleven den van Auschwitz of van nabestaanden van slachtoffers. Bij onderzoek van het materiaal zijn historici en nazi-speurders betrokken, aldus het weekblad. ii et beest zou kinderen aanvallen. Hij lust piepschuim en veevoer. De zwarte rat, ooit de schrik van de middeleeuwers, wandelt weer rond in onze streken. De zwarte rat is een rappe gast die moeilijk te vatten is. Reden voor de rattenbestrijders om extra attent te zijn. Het 'pestbeest' is terug Van onze verslaggevers BREDA/ TERNEUZEN - De zwarte rat is terug in het zuiden van ons land. In de Zeeuwsvlaamse ka naalzone is men als de dood dat het beest binnenkomt aan boord van Amerikaanse schepen en in Brabant is het 'pestbeest' gesignaleerd rond boerderijen. De zwarte rat leek ver dreven, verdrongen door de nog minder kieskeurige bruine rat. Deze week echter signaleerde de inspec tie voor Milieuhygiëne een sterke aanwas van het dier. Een oude 'landgenoot' is weer onder ons. In de middeleeuwen behoorde de zwarte rat tot het straatbeeld. Riolering ontbrak, het huisvuil lag voor de deur en daar tussen speelden kinderen en woon den mensen. De zwarte rat droeg de pestvlo met zich mee. Hele generaties middeleeuwers gingen aan de zwarte dood ten onder. In de late middeleeuwen echter kwam de bruine rat ons land binnen. Dit beest is meer waterbestendig. Het dier voelt zich uitstekend thuis in een vochtige om geving. Een zwarte rat is wat kieskeuriger en prefereert hoger gelegen plaatsen. Niet voor niets heet het dier ook wel de dakrat. Met een beter woonhygiene en het op de achtergrond raken van de zwarte rat verdween ook de pest uit de Westerse wereld. De zwarte rat bleef wel aanwezig maar naar verhouding in geringe aantallen. Het dier hield zich vooral op rond boer derijen, dikwijls welkome voederplaat sen. De zwarte rat heeft een gemiddelde romplengte van 18 centimeter, de staart is dikwijls nog iets langer. Ónder zijn soortgenoten is het een atleet, een goede klimmer en een snelle loper. Bovendien is het beest zeer vruchtbaar en dat bete kent dat de soort snel een plaag kan wor den. Van de zwarte rat is ook het merk waardige verschijnsel van de 'rattenko ning' bekend. Dat is een noodgedwongen vereniging van soms wel dertig ratten, waarvan de lange staarten met elkaar in de knoop zitten.De dieren waar het om gaat zijn meestal van dezelfde leeftijd. De 'rattenkoning' onstaat vlak na de ge boorte. Het laatst bekende geval deed zich voor in Rucphen. Sinds het begin van de jaren '60 is het dier weer in opmars. De zwarte rat kwam eigenlijk weer in het nieuws door de Vietnamese oorlog. Terugkerende Ame rikaanse soldaten namen rond 1970 de pestvlo mee uit Zuid-Oost-Azië en deze kwam in de VS op de zwarte rat terecht. Reden voor de Dienst Bestrijding Dier- plagen in Wageningen om de nationale havengebieden in het oog te houden. Daar immers arriveren Amerikaanse schepen en die kunnen wel eens zwarte ratten aan boord hebben. „De kanaalzone van Gent naar Ter- neuzen houden ze haarscherp in de ga ten. Vooral omdat er bij Dow Chemical veel Amerikaanse schepen komen. Ieder schedeltje dat we vinden, soms in de braakbal van een uil, geven we door", al dus de Hulster bioloog G. Sponselee. De zwarte rat staat bekend als een agressief dier. Uit het verleden is weten we dat het beest zelfs loden waterleidin gen doorknaagde. Ook zijn er gevallen bekend,dat kinderen aangevallen wer den. De Japanners maakten in de oorlog gebruik van die agressieve eigenschap pen. In de kampen martelden ze hun ge vangen met het dier. Ze bonden een bamboekooitje rond de voet van hun slachtoffer, smeerden de voetzolen in met kaas en stopten er dan twee uitge hongerde ratten in. Bij de Dienst Bestrijding Dierplagen en de Plantenziektenkundige dienst in Wageningen schat men dat er in zo'n drieduizend Brabantse agrarische bedrij ven zwarte ratten rondlopen. Het dier is in 1984 in 57 gemeenten gesignaleerd. Reden genoeg voor de Brabantse ge meenten om de krachten te bundelen om het dier te bestrijden. Een niet zo makke lijk klus, alweer omdat het dier hoog en droog verkiest en zich graag in daken van boerderijen nestelt. Bij de bestrijding wordt gebruik gemaakt van vergif in voerkisten. Het spul veroorzaakt bij de rat maagbloedingen. In Wageningen vermoedt men dat de zwarte rat zich verspreid heeft vanuit de bio-industrie in de buurt van Eindhoven. In de steden is er te weinig voedsel, maar bij varkensmesterijen en legbatterijen is er genoeg te vinden, vooral restanten veevoer. Bovendien is het dier verzot op moderne dakisolatie zoals glas-, en steen wol.

de Stem | 1985 | | pagina 29