NIJPELS TEVREDEN OVER DRIE JAAR KABINET-LUBBERS: Hgt bij doen in een tamst. DBOUWERS EN PPELTELERS HD ONDERBLAD- 'PELRIJENSPUIT j ZATERDAG 22 JUN11985 WEKENDE ELEMENTEN RIJF STROOBAND Opgeschoven Kwatsch municatie Brandweerman "Otfyt>e/2 iriïi Dj\l C-LÜ- Db| 1M 2710 aardappels spuiten met ijblijvend inlichtingen: -Tel. 01140-13584 'Invloed VVD was nooit eerder zo groot' ook niet op aangekeken wordt als Ru- ding of Brinkman wat stoms zeggen". Of (de Troonrede) dat zélf doet. Dan: „De reden dat ik overal wèl op aangekeken wordt is natuurlijk heel sim pel. In '82 hebben we tien zetels gewon nen. Ik heb toen de lijst getrokken en ben nu de politiek leider. Als ik in het kabinet had gezeten had een andere frac tievoorzitter dit allemaal op de schouders gekregen. Maar ik vind het geen reden - dat is trouwens ook niet mijn karakter - om droevig te worden. Kijk naar Den Uyl, wat kreeg die niet over zich heen toen hij minister van Sociale Zaken on der Van Agt werd? En nu is hij weer de gevierde held. Het is allemaal buitenge woon betrekkelijk. Bovendien moet je in de politiek nooit dankbaarheid verwach ten. Dan moetje een ander vak kiezen." -Heeft Nijpels, als hij zo nadrukkelijk de oorzaak van veel problemen bij de VVD in de kabinetsfractie zoekt, daar niks tegen gedaan? Hij had alle ministers toch aan een touwtje? informeren we subtiel. En, met nadruk: „Nou, dat is er ook precies de bedoeling van." -Dat is de rechtvaardiging. Het CDA houdt zich niet aan afspraken, is onbe trouwbaar, en daarom dat strakke ak koord. Maar het resultaat is dat kleine groepjes Kamerleden in besloten bijeen komsten vier jaar beleid vastleggen. „Vroeger deden de fractievoorzitters dat, zonder dat er verder iemand aan te pas kwam. Als je dat vergelijkt is de zaak nu veel beter geregeld. Een degelijk ak koord, waar je houvast aan hebt. En dat is gebaseerd op een program, waarover de kiezers zich al hebben uitgesproken. Kijk, je kunt bezwaren hebben tegen het systeem an sich en tegen de inhoud. De PvdA, want daar komt de meeste kritiek vandaan, heeft bezwaren tegen de in houd. Maar daar heb ik geen boodschap aan. Het akkoord is ook niet gemaakt om hen een plezier te doen." -Maar door het akkoord komt de op positie er vier jaar niet aan te pas, óók niet met eventuele goeie ideeën. „Onzin! In de eerste plaats zit dat ka binet er op grond van een politieke meer derheid van in dit geval CDA en WD. In de tweede plaats kan de PvdA punt voor punt beleidsalternatieven aandra gen. Als de coalitiepartners daar iets in zien, prima. Als één van beiden er iets in ziet, gaat het feest niet door. Dus dat daarmee alles vastligt, is kwatsch. Het akkoord is er alleen om afspraken vast te leggen; het is een middel, geen doel op zichzelf. Als wij kerncentrales willen, en het CDA ook, kunnen we dat vastleggen. En dan komen ze er." -Dat kan ook zonder akkoord „Jawel, maar dan ben je minder zeker. Ik wil er ook nog even op wijzen dat het altijd de PvdA was die - om dezelfde re den als wij - strakke regeerakkoorden wilde. En wat ons betreft heeft het uitste kend gewerkt. Dit kabinetsbeleid is meer dan ooit WD-beleid. En bovendien wordt het consequent uitgevoerd." In nog een paar zinnen maakt Nijpels duidelijk dat volgens hem de bewering dat door de vorming van het akkoord (in '82 in kleine werkgroepjes van CDA- en WD-Kamerleden, daarna gefiatteerd door de twee fracties) de pap al gestort is als het kabinet de Kamer zijn regerings verklaring presenteert, een volstrekte misvatting is. En dat juist deze vorm van politiek bedrijven de kloof tussen kiezer en gekozene vergroot, een zo mogeüjk nog grotere: „Die afnemende betrokken heid van de kiezer is volstrekt niet aange toond. Laat staan dat er een verband be wijsbaar is." Arkenbout maakt een paar onver hoedse koerscorrecties, het Belgische wegdek blijkt geplaveid met een paar flinke betonranden. De fractieleider, ont stemd: „Als ik waarschuwingslichten zie, ga ik altijd langzamer rijden." Arkenbout: „Ik reed maar 120." De fractieleider: „De Heer heeft ons weer gespaard." -Ik wil nog even naar de volgende ver kiezingen, nu minder dan een jaar weg. Hoe denkt u te voorkomen dat straks in de campagne Lubbers met alle winst aan de haal gaat? U bent een eenvoudig Ka merlid, hij de succesvolle leider van het kabinet Onverstoorbaar: „Ik hoef niet te voor komen dat Lubbers ergens mee aan de haal gaat. Ik moet alleen de kiezer duide lijk zien te maken dat zonder de WD Lubbers een heel andere Lubbers was ge weest. En daar hoef ik weinig moeite voor te doen. Kijk eens naar de hoofd punten van beleid: het aanpakken van de bureaucratie, de sanering van de over heidsfinanciën, de strijd tegen de crimi naliteit, de bouw van kerncentrales - al- Ed Nijpels: De coalitie heeft het goed gedaan. Meer WD-beleid dan ooit tevo ren. - FOTO'S FRANS WELTERS lemaal punten die de WD tien jaar gele den al wilde. Het CDA is in onze rich ting opgeschoven." -Blijft staan dat Lubbers een enorme voorsprong heeft „Ik heb er geen enkele vrees voor. In '82 stond ik tegenover Den Uyl en Van Agt, een oud-minister en een oud-pre mier. En we hadden de beste verkiezin gen uit de geschiedenis." -Die vergelijking gaat volstrekt niet op. Den Uyl werd uitgespuugd vanwege zijn rechtse beleid, hij was bovendien de 'breker'. En Van Agt was er niet in ge slaagd zijn kabinet bij elkaar te houden. „Ik ga straks met ons ouwe program naar de kiezers toe en ik laat ze precies zien wat we ervan hebben uitgevoerd. En dan zeg ik: daar mogen we heel tevreden over zijn. Na de oorlog is er geen ander kabinet geweest waarin de WD zoveel resultaten heeft geboekt." -Ik vraag me nu bijna af waarmee Lub bers nog naar de kiezer moet. „Lubbers is over het algemeen heel goed in staat zijn eigen verhalen te be denken. Maar ik wil er nog iets bij zeg gen, en dat is dat Lubbers en ik in de eer ste plaats gezamenlijk naar de kiezer moeten met het verhaal dat dit kabinets beleid moet worden voortgezet." -Maar jullie opereren op dezelfde kie zersmarkt. Zijn dus concurrent „Lubbers en ik zijn het erover eens dat het beleid moet worden voortgezet. Dat is ook de intentie van de hele CDA-top. Natuurlijk zullen Lubbers en ik aan de resultaten van het beleid onze eigen ac centen geven. Maar daarnaast trekken we vooral gezamenlijk op." -En het maakt u niet uit of u het aantal WD-zetels kunt vergroten? „Het gaat om de vraag of je wil opti maliseren of maximaliseren. Ik wil opti maliseren, dat wil zeggen: met elkaar proberen de meerderheid te houden. Ma ximaliseren is de WD binnen de coalitie zo groot mogelijk maken. Dat is belang rijk, maar een nieuw CDA/WD-kabinet is nóg belangrijker." -U hebt ooit gezegd dat het grote pro blemen geeft dat de ene politiek leider van een coalitiepartij in de Kamer zit, en de ander in het kabinet Ze zouden óf bei den in de Kamer moeten zitten èf beiden in het kabinet „De afgelopen jaren hebben inder daad bewezen dat dit niet de meest idea le situatie is. Dat roept de vraag op hoe je dat in de toekomst moet regelen. Te meer omdat ik zelf nog vier jaar in de Kamer wil blijven opereren. Het Kamer werk is veelzijdiger, alle üjntjes lopen via de fractievoorzitter. Het ministerschap is veel beperkter; bewindslieden houden zich voornamelijk met hun eigen depar tement bezig." -Maar u wijst niet de politiek leider van het CDA aan. „Nee, want dan nam ik een andere." -Moet Lubbers dan dus maar Kamerlid worden? „De meest ideale oplossing zou zijn: de beide politiek aanvoerders in de Ka mer. Maar gezien mijn voorkeur en die Van Lubbers zullen we misschien, met al le nadelen die eraan verbonden zijn, di huidige situatie moeten prolongeren. I| heb het daar met Lubbers ook atl een paar keer over gehad. In het begin besef te hij te weinig de problemen van mijn dubbele positie als fractievoorzitter en politiek leider, maar nu ziet hij er ook de complicaties van. Het is heel raar gelo pen: Van Agt trok zich in '82 terug, toen hebben Lubbers en ik samen onder lei ding van de informateur dit kabinet in elkaar getimmerd. En daarna zijn we ieder onze eigen weg gegaan. Dat was de afgelopen 20, 25 jaar niet meer voorgeko men. De poütiek leiders zaten altijd alle bei óf in de Kamer óf in het kabinet." -U kunt volgend jaar minister worden. Nijpels: „Ik sluit dat ook niet volstrekt uit, maar ik sta niet te trappelen. Ik be hoor niet tot de mensen die vinden dat hun carrière pas geslaagd is als ze op het rode ministerspluche hebben gezeten. Daarvoor heb ik te veel het betrekkelijke ervan ingezien." Nijpels, neutraal: „Zoutendijk, Kam- minga en ik hebben na het derde en laat ste RSV-debat uitvoerig met onze be windslieden gesproken. Dat heeft geleid tot een aantal maatregelen, zoals de poü tiek assistent voor Van Aardenne en fre quenter overleg tussen bewindsüeden, fractie, Hoofdbestuur en Kamercentrale- voorzitters. Dat is geen garantie dat er niks meer fout gaat, maar we hebben tenminste maatregelen getroffen." Even later rijdt Arkenbout Echt bin nen, waar Nijpels Print Service bezoekt, een jong, dynamisch geleid bedrijf met 420 werknemers. Een super-rendabel be drijf, taxeert Arkenbout, die het wagen park van het directionele trio losjes op vijf ton schat. Even later büjkt alleen de auto van directeur Mommers al ruim ze ven ton te kosten. En weer even later zal Nijpels zonder een spoortje ironie verklaren, hoeveel waarde hij persoonlijk wel niet hecht aan dit soort contacten met de modale kiezer. Het gaat nu snel. Een bliksembezoekje aan een splinternieuw, uiterst exclusief meubelbedrijf, gevestigd in een in oude luister hersteld kasteeltje in Roosteren; broodjes, koffie, Limburgse vlaai en Brandt in het bestuurscentrum van Landgraaf. Jos van Rey, Limburgs Kamerüd, ge niet met volle teugen: „Ze vTagen nu ten minste: wie loopt daar naast Van Rey, in plaats van andersom." In de plaatseüjke LTS staan Nijpels en een aantal fractiegenoten de lokale pers te woord. Er wordt driftig gepend, De Korte meldt dat hij 'overal hartelijk ont vangen' is. Even later arriveert ook Van Aarden ne, die samen met Nijpels de ongeveer 300 aanwezigen zal toespreken. Een wat Nijpels betreft bekend verhaal: over de makkeüjke kritiek van de oppositie dat CDA en WD de zwakken in de samen leving niet ontzien; over de noodzaak van pijnlijke maatregelen; en over de lo ze koopkrachtbeloften van Den Uyl, die door zijn eigen financieel-economisch deskundigen niet meer sèrieus wordt ge nomen. Nijpels wordt meermalen onderbro ken door leden van de Bond van Mensen zonder Betaald Werk, die zich centraal in de schoolkantine steeds luider roert. De organisatie was erop berekend, maar niet voldoende: iedere keer als een technicus de zaalmicrofoon wil wegdraaien, valt Nijpels weg. De Bond maakt er dank baar gebruik van: „We kunnen beter doodgaan, dat is nog goedkoper ook!" „Wanneer maken jullie nou zelf gebruik van die oprotpremie?" En aan het adres van de vice-premier een opmerking, die in Den Haag niet dageüjks wordt ge hoord: „Smerige klootzak, waar ben je met al die miljoenen gebleven? Weet je wat wij per maand krijgen?" Nijpels is, zegt hij, „een beetje boos"; legt omstandig uit tot welke schone re sultaten het kabinetsbeleid reeds heeft geleid. En als dat onvoldoende overtuigt, voegt hij er wat botter aan toe dat het hem zachtjesaan de neus uitkomt „dat iedere keer weer de partij met de mooiste verhalen als de redder van de natie wordt gezien". Maar de Bond pikt die reactie niet. „Meneer Nijpels, het is in het hele land bekend dat u vlot van de tongriem gesne den bent. Maar iets verstandigs zeggen, dat is heel wat anders. En dan nog wat: wij zijn niet van de PvdA!" In de auto terug is Nijpels merkbaar ontspannener dan op de heenreis. Ach terovergeleund beluistert hij het eerste commentaar van De Vries op de Zuid Afrika-notitie van het kabinet, niet gene gen de toch duideüjk verschillende bena dering van CDA en WD te accentueren. Afgezien van de deregulering, die bij het CDA een veel lagere prioriteit heeft dan bij de WD, ziet hij trouwens voor de lopende kabinetsperiode toch weinig verschilpunten meer. „Die deregulering is het enige wat me bar tegenvalt. Ieder een vraagt erom, maar als je er echt werk van maakt heeft iedereen bezwaren. De WD moet eigenüjk die kar alleen trek ken. Korthals Altes, die eerstverantwoor- deüjk is voor dit beleidsonderdeel, wordt daar in het kabinet en in de Kamer keer op keer mee geconfronteerd." Het is het enige punt dat (nog) moei- üjk Ugt. Vrede en veiügheid, meer be paald de uitvoering van het 1 juni-be- sluit, zijn volgens de WD-leider geen hangijzer meer: „Ik heb geen enkel sig naal dat het CDA aarzelt. In tegendeel: Lubbers, Bukman en de Vries houden niet op te verklaren dat die raketten, als aan de voorwaarden uit het 1 juni-besluit niet wordt voldaan, gewoon moeten wor den geplaatst." En nadat Nijpels zijn chauffeur nog maar eens heeft gemaand niet zo hard te rijden, althans niet in de onmiddelüjke omgeving van poütie-auto's, is er nog al le tijd voor een wat intensiever gesprekje. Over het regeerakkoord, het poütiek lei derschap van CDA en WD en... de toe komst van Nijpels. De WD-leider, die tot dan toe vragen over de resultaten van het kabinetsbeleid („overwegend zeer positief'), de herver kiezing van Joekes („er is met hem nog niet eens een gesprek geweest; die rel is echt door de kranten gemaakt") heeft be antwoord met een rust die past bij het Limburgse landschap, veert overeind als het regeerakkoord aan de orde komt. Te strak, het doodt alle beleidsruimte, vindt de oppositie. En ook staatssecreta ris Van Amelsvoort (Binnenlandse Za ken) opperde kort geleden voorzichtig dat het volgende regeerakkoord toch maar iets minder gedetaiüeerd zou moe ten zijn. Nijpels: „Ik begrijp niks van die kri tiek, ik sla die discussie werkeüjk met verbazing gade. Alsof een regeerakkoord iets onzedeüjks is! Ik wil één ding vast- steüen, en dat is dat mensen die erover klagen, in feite bedoelen dat ze te weinig ruimte krijgen om tussentijds gaten te schieten of met de oppositie zaken te doen." Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Ik begrijp er niks van! Dat soort geluiden hoor ik nou stééds! Weet je dat de fractie nog niet één enkele keer aanleiding heeft gegeven tot problemen? Niet één enkele keer! En daarmee heb ben al die affaires, zoals je dat noemt, zich feitelijk ook buiten mijn directe verantwoordelijkheid en die van de fractie afgespeeld." wensen We,entochalw»eerde "e8 naar deyyV^ ,e vinden. Schuddt en in de provincie. per week ben je actief bezig trict Breda, met leren, stages <tijk bij de verschillende tech- Zeeland en West-Brabant, veek. iens deze leer/a rbeidsperiode n je leeftijd. Vooreen 16-jarige nteel f 542,- bruto per maand jks recht op 7 Vi vakantie- :te 23 vakantiedagen. lenutten? intuele vragen contact op met 176)23 48 41. solliciteren als je ten minste in iet LTS-E-diploma B-niveau of 1985). /ermelding van ATI, t Telefoondistrict Breda ras, afd. PL Een minstens even strak regeerakkoord als het bestaande, Lubbers opnieuw premier, en Nijpels nóg een periode politiek leider van de WD: de immer jeugdige (35) liberale voorman ziet het alweer helemaal zitten. Nog maar kort geleden riepen sommigen, dat Nijpels zijn langste tijd als fractieleider had gehad. Het Tot op' klonk steeds luider. Maar inmiddels komen de liberalen weer langzaam terug in de opiniepeilingen. Nijpels over 'de' affaires, het nieuwe kabinet, het politiek leiderschap èn de verkiezingen: „Op één of andere manier weet de kiezer toch iedere keer de WD weer te vinden. Het vertrouwen in ons is blijkbaar grenzeloos." Maar dan: de affaires. Weken-, maan denlang hebben de kranten erover vol gestaan. Vooraanstaande opinievormers en niet minder prominente WD-ers me moreerden vol heimwee het leiderschap van Wiegel; vroegen zich openüjk af of de nieuwe leider niet té vroeg in het diepe was gegooid. Maar Nijpels büjft er stoïcijns onder; schuift grotendeels ook de verantwoordeüjkheid af naar de kabi netsfractie. „Het enige waar wij als fractie directe bemoeienis mee hebben gehad was die tweeverdieners-affaire, maar juist in dat geval was de tactiek nauwgezet doorge sproken met onze bewindsüeden. En al die andere dingen zijn gewoon óver ons gekomen. Neem RSV! Er was niet één parlementair journaüst die had voorzien dat Van Aardenne er zozeer de dupe van zou worden. Bovendien, als je nagaat wat er allemaal gebeurd is, zie je dat de oor zaak van al die affaires steeds in het ka binet lag. Ik ben, niet als fractieleider maar als poütiek leider, steeds de brand weerman geweest die moest uitrukken toen de brand al was ontstaan. Terwijl anderen beter die brandjes hadden kun nen voorkomen. Wat moest ik? Bij Vonhoff voor de deur gaan liggen om te voorkomen dat hij openüjk zijn gram zou halen op Nee- lie? Ministers en staatssecretarissen ver- püchten vooraf de interviews die ze ge ven aan mij te laten lezen? Wat ik aan vaard is de eindverantwoordeüjkheid die ik als poütiek leider heb, maar als men mij alles wil aanrekenen wat WD-ers doen en nalaten, moet ik eerst wel de mogeüjkheid hebben de zaken waar het om gaat te beïnvloeden. En ik herhaal: er is geen enkel voorbeeld te noemen waar bij ik zelf of de fractie de vlam in de pan hebben doen slaan." Het büjkt een gevoeüg punt: terwijl Eindhoven voorbijschiet, moppert Nij pels nóg na. Over Lubbers, „die er toch Maandagmiddag drie uur. Peter Ar kenbout, chauffeur van Ed Nijpels, trapt het gaspedaal nog wat dieper in. De frac tieleider, in Rotterdam ingestapt na een bezoekje aan zijn schoonvader - „daar moet je bewust tijd voor vrijmaken, an ders komt het er nooit van" - wordt bin nen het uur in Limburg verwacht voor een werk- en verkiezingsbezoek. De kranten, dageüjks werk voor een politicus, zijn snel gelezen. Gespeelde boosheid over een koersverslag: „Kijk hier - 'Nijpels spaart zich'; ik heb me verdomme de longen uit m'n üjf ge fietst!" En leedvermaak over de manier waarop Het Vrije Volk collega De Vries de oren wast in verband met diens boy cot van de VARA na een door hem is kwetsend ervaren üedje van Nelleke Burg. Nijpels: „Arme Bert! Zoiets dóe je toch niet?"

de Stem | 1985 | | pagina 25