COLLEGES AARDEN BURG EN SLUIS: 'Kermis niet verplaatsen' 24 DAGEN HALF GELD Eén druk op de knop voor overzicht slaapgelegenheid Stoomtreintje Goes-Borsele rijdt weer Meer problemen met alcohol dan met drugs 24 DAGEN PAGINA ZEELAND INFOBOX KRABBENDIJKE GEOPEND 'Waterschap spuit gif in sloten' J. BOOGERD LEGT FUNCTIE NEER A. Dijkwel voorzitter D'66-fractie DORPSRAAD HOOFDPLAAT: Aardenburg Plaatselijk nieuws Cadzand Draaibrug Oostburg CAO-akkoord bij M T-chemicals JAARVERSLAG CONSULTATIEBUREAU, B EN W SLUIS: Meer geld voor alfabetisering HALFJAAR GEË1S1 Man ontkent verkrachting DE STEM „de 4in1 krant" ZATERDAG'22'JUN11985 D1BT1M VAN ZEELAND WW T20 Van een onzer verslaggevers KKABBENDIJKE - Met een simpele druk op de knop kun nen toeristen voortaan zien waar in Zeeland nog slaap plaatsen te vinden zijn. Naast het vorig jaar geïn troduceerde computersysteem heeft de WV-Zeeland nu ook een infobox bij parkeerterrein De Vliete te Krabbendijke staan. De eenvoudig te bedie nen computer, gisteren in ge bruik genomen, is dag en nacht oproepbaar en beschikt over de laatste gegevens. Hiermee is het probleem op gelost, dat toeristen alleen tij dens kantooruren van de plaatselijke VW's informatie kunnen krijgen over beschik bare hotels, pensions, (boe- renjcampings. De provinciale VVV krijgt met dit systeem eveneens aansluiting op een 50-tal schermen elders in den lande, zodat ook daar de Zeeuwse situatie up-to-date wordt. Hoewel 85 procent van het totaal aantal slaapgelegenhe den in Zeeland deelneemt aan het voor Nederland unieke project, kijken toch enkele ge meenten, waaronder Honte- nisse, Sluis, Aardenburg en Westkapelle de kat uit de boom. Ook op Schouwen-Dui- veland voelen enkele gemeen ten tot op heden niet veel voor de informatievoorziening naar de toeristen toe. VVV-man G. van Grieken uit Breskens heeft alle hoop, dat ook deze plaatsen nog over de brug komen. „Ondanks het feit, dat zij nog niet in de com puter zitten, verstrekken alle VW's wel mondelinge infor matie over deze plaatsen", al dus Van Grieken. Hij is blij, dat de vroegere redenering 'als Domburg volzit, is Zee land vol' nu achterhaald is. Ook rijkspolitievoorlichter T. Muller is ingenomen met het systeem. Niet alleen de serviceverlening naar de toe risten wordt beter, maar ook de controle op de illegale cam- peerders langs de weg. Muller: „Met het scherm op onze meldkamer in Middelburg kunnen we snel weten of een veel gehoord excuus als 'alle campings waren vol' terecht is". Momenteel wordt het gehele systeem betaald door de pro vincie en de deelnemende ge meenten. Na een evaluatiege sprek in september van dit jaar is het niet ondenkbaar, dat de financiële lasten op de schouders van de belangheb benden -de horeca-exploitan- ten- terechtkomen. Ook een beperkte vorm van reclame via de computerschermen is één van de mogelijkheden. Als het gebruik van de info box in Krabbendijke naar wens verloopt gaat de WV bekijken of nog meer boxen kunnen worden geplaatst, bij voorbeeld bij de Brouwers- dam. Gemeenten 4 overvallen' met betaling logiesinfo Van een onzer verslaggevers GOES - Terwijl het Wa terschap Noord en Zuid Beveland de burgers aanslaat met een water verontreinigingsheffing spuit het zelf gif in de sloten. Die beschuldiging uit H. Fransen uit Oudelan- de in een brief aan de Zeeuwse staten. Hij dringt aan op een onder zoek naar de vraag in hoeverre sprake is van totale uitroeiing van be schermde planten en diersoorten. Volgens Fransen be spuit het waterschap honderden kilometers watergangen met het verdelgingsmiddel Dala- pon. Dit ter bestrijding van rietbegroeiing. De wet op de bestrijdings middelen, aldus Fransen, staat het gebruik van Dalapon toe. Maar de toepassing door het wa terschap staat volgens hem op gespannen voet met de natuurbescher mingswet en de Konink lijke Besluiten ter zake deze wet. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG/SLUIS - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben een soort 'overvalme- thode' toegepast om de gemeenten te bewegen mee te betalen aan de VVV-logiesinformatie per computer. Die indruk bestaat bij burgemeester en wethouders van de gemeenten Aardenburg en Sluis. Dit blijkt uit een brief waarin Aardenburg protes teert tegen de korte termijn waarbinnen de gemeenten over deelname moesten be sluiten. Men vraagt het pro vinciebestuur de gevolgde werkwijze terug te draaien. Ook het college van Sluis stuurt op zeer korte termijn een brief naar Gedeputeerde Staten. Dit deelde burgemees ter J. Asselbergs gisteren mee. Asselbergs is burgemeester van Aardenburg en Sluis. De gemeenten kregen op 12 april een brief waarin GS een bijdrage vroegen ten behoeve van het informatiesysteem. Twee weken daarna liet het Sluis en Hontenisse- niet in het systeem zullen worden op genomen. Volgens burgemees ter Asselbergs hebben GS geen goede argumenten gege ven waarom de gemeenten moeten meebetalen. „Het gaat om een behoorlijk bedrag, de staten hebben ons geen enkele inspraakmogelijkheid gege ven. Wij wensen ons niet on der druk te laten zetten". Volgens de burgemeester willen Sluis en Aardenburg volgend jaar meedoen met het info-systeem 'indien de pro vincie in een vroegtijdig sta dium met redelijke voorstellen komt'. oals gemeld werd het sys- Aardenburgs college weten teèm afgelopen weekeinde niet binnen de gestelde ter mij n te kunnen beslissen. Vol gens Asselbergs was het niet mogelij k op zo'n korte termij n het voorstel de gemeenteraad te laten passeren. Op 30 mei wendde de Pro- vincale VVV zich tot de Zeeuwse VW's met een schrijven, waarin gesteld werd dat een aantal gemeen ten -waaronder Aardenburg, operationeel. Gebruikers krij gen over de 'weigerachtige' gemeenten de mededeling: 'geen informatie beschikbaar'. Ook uit Mariekerke is in middels kritiek gekomen. Daar vindt de burgemeester dat het systeem niet voldoet aan de eisen. Na druk vanuit de recreatiesector besloot de raad van Mariekerke om toch mee te betalen. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De dorps raad van Hoofdplaat is tegen het verplaatsen van de kermis van de Dorpstraat naar de Spuikom. Dit blijkt uit een schrijven van de dorspraad aan de ge meente Oostburg. De gemeen te stelde onlangs voor om de kermis te verplaatsen naar de Spuikom. Als argument om de kermis te verplaatsen, geeft de ge meente aan dat een grote at tractie als de autoscooter op de Spuikom beter tot zijn recht komt. De Hoofdplaatse Dorps raad vindt dat het kermisge- beuren op een centraal gele gen plek dient plaats te vin den. Bij de reconstructie van de Dorpsstraat van twee jaar ge leden is een speciale ruimte gecreëerd voor het plaatsen van een autoscooter. „Met na me 's avonds speelt het ker- misgebeuren zich hoofdzake lijk af in de plaatselijke hore cabedrijven. Als de kermis in de Dorpsstraat blijft, zijn de attracties beter op elkaar af gestemd", aldus de dorpsraad. Volgens mevrouw C. Tem merman, een van de plaatse lijke caféhoudsters, staat de plaatselijke horeca zeker niet welwillend tegenover de voor genomen plannen van de ge meente. „Het verplaatsen van de kermis naar de Spuikom zou een nekslag betekenen voor de kermis," zei ze. Trottoir Komend najaar zijn er her- bestratingsplannen voor de Kersenlaan. Vanuit de dorps raad wordt erop aangedron gen om het trottoir vanaf het kruispunt door te trekken tot de rk kerk. Doordat de Hoofdplaatse kleuterschool De Krabbetjes en de rk lagere school Sint Jo zef per 1 augsutus opgaan in een nieuwe basisschool, was het noodzakelijk om te komen tot een nieuwe naam. Een commissie bestaande uit ver tegen woodigers van de school teams, het schoolbestuur, de oudercommissie en de mede zeggenschapsraad hadden de keuze uit een 15-tal ingezon den suggesties. Gekozen werd voor de naam De Hoge Plaat. De inzending was van me vrouw M. van Dierendonck- Scherbeij n. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De fractie van D'66 in de Zeeuwse staten (drie leden) krijgt een nieuwe voorzitter. Mevrouw J. Boog- erd-Quaak (Zaamslag) legt haar functie neer wegens drukke werkzaamheden el ders. Ze blijft wel lid van de frac tie. De nieuwe voorzitter wordt A. Dijkwel (Middel burg). Hij trad nog maar on langs tot de fractie toe. Boogerd-Quaak is consu lente bij Humanitas. De steeds toenemende eisen die deze baan stelt zouden het haar niet langer mogelijk maken om als fractievoorzitter te blijven functioneren. De notabelen met de bronzen plaat. Links burgemeester G. van den Heuvel, rechts de heer Boogert. - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers HOEDEKENSKERKE - In het bijzijn van vele Borselse no tabelen is vrijdag het stoomtreintje Goes-Borsele bij de hal te in Hoedekenskerke officieel in gebruik genomen. Het neerslachtige weer kon de feestvreugde onder de ge nodigden niet drukken. Zowel het gemeentebestuur als de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) hebben de afgelo pen maanden veel werk verzet om het treintje weer in goede banen te leiden. Zoals bekend heeft Borsele de locomotief en wagons onlangs van de Nederlandse Spoorwegen overge- kocht voor 650.000 gulden. Voordat burgemeester drs. G. van den Heuvel de SGB- vlag ten top hees sprak hij zijn waardering uit voor allen, die een bijdrage aan de heringebruikname van de toeristi sche attractie hebben geleverd. „Nu zal iedereen weer over Borsele spreken als de gemeente met de stoomtrein", aldus de eerste burger. Hij doelde hiermee op de huidige discussie rondom de kerncentrale. NS-medewerker in Zeeland en West-Brabant J. Veen zeg de de aanwezigen toe, dat de NS alle medewerking zal verle nen aan de instandhouding van het traject. Het Goese raads lid mevrouw M. Ehrens vertegenwoordigde het Goese ge meentebestuur. Zij maakte bekend, dat 'haar' gemeente een grenslinde zal planten op de plaats, waar de gemeentegren zen elkaar raken. Ook de voorzitter van de SGB, M. Boogert, toonde zich zeer tevreden over het behaalde resultaat. „De hergeboorte van het treintje is een grote stap in het leven van de SGB, waarvoor ik Borsele zeer erkentelijk ben". Hij overhandigde Van den Heuvel een bronzen plaat, waarop 'Stoomtrein Goes-Borsele' stond te lezen. Het treintje, dat zijn functie als elk-weervoorziening vrij dag tijdens de regenbui al bewees, moet vooral een toeristi sche aantrekkingskracht gaan uitoefenen. Puntenschieting - Uitslag vijfde puntenschieting met 25 schutters van het Aarden- burgs handbooggilde St. Se- bastiaan. Hoogvogel H. Me- nue, zij vogels R. de Wispelaere en H. Menue, kallen H. Geer- naert en J. Cattoor. Meeste kleine vogels (6) F. Lampaert. De stand voor het kampioen schap na de schieting: 1. T. Lampaert, 30 punten, 2. F. van Ecke 27, 3. H. Geernaert 25, 4. F. Lampaert 24, .5- H. van Iwaarden 22. Blokschieting - Uitslag vijfde blokschieting van het Aarden- burgse handbooggilde St. Se- bastiaan. De volgende schut ters deelden de eer door elk 1 blok neer te halen: H. de Rijc- ke, H. van Iwaarden, R. Pie- laet en J. Houg. De stand voor het kampioenschap is na deze blokschieting als volgt: 1. H. van Iwaarden 3 blokken, 2. (ex aequo) T. Lampaert, L. Blon- deel, R. de Wispelaere, H. de Rijcke, R. Pielaat, J. Houg, al len met 1 blok. Afscheid - In het dorpshuis te Aardenburg wordt vrijdag avond 5 juli de jaarlijkse af scheidsavond van de zes- deklassers van Op Dreef ge houden. Vanaf kwart over acht zullen de leerlingen die de school verlaten de ouders en de leerkrachten amuseren met muziek, dans en bingo- spel. Geslaagd-St. Lodewijkscolle- ge Brugge, oude humanoria, S. Dierick, Aardenburg. Collecte - De collecte ten be hoeve van de Stichting Sa menwerkende Kinderbescher- mings Organisaties (SAKOR) heeft in Aardenburg en Sint Kruis 429,15 opgebracht. Personeelsvereniging - De ge meente Aardenburg krijgt nu ook een heuse personeelsvere niging. Tijdens het periodiek hoofdenberaad van de secre tarie-afdelingen werd onlangs afgesproken dat een behoefte peiling zou plaatsvinden. Deze peiling is intussen geschied en gebleken is, dat 27 personeels leden voor oprichting van een dergelijke vereniging waren. Op grond van deze bevindin gen is definitief besloten tot oprichting van een personeels vereniging gemeente Aarden- burg over te gaan. Er zal een bestuur samengesteld worden, dat de uitwerking van een en ander ter hand kan nemen en een programma van activitei ten kan opstellen. Sint Sebastiaan - Het hand booggilde Sint Sebastiaan heeft ter gelegenheid van de ingebruikname van de nieuwe kantine en het nieuwe terrein aan de Herendreef een schie ting op de staande wippen voor het gemeentebestuur en de gemeente-ambtenaren van Aardenburg, die voor de gele genheid 'gekoppeld' werden aan een ervaren schutter van het gilde. Raadslid Eugène Ferket wist de eerste plaats te behalen. De tweede gemeente lijke plaats werd gedeeld door burgemeester mr. J. Assel bergs en sportambtenaar Har ry Verstraete. Het was een zeer geanimeerde wedstrijd, die bij beide partijen zeer in de smaak viel. Radio - Het ligt in het voorne men van de KRO om zondag 11 augustus om 11.00 uur een uitzending te verzorgen van de eucharistieviering in de Sint Bonifatius-strandkerk te Cad zand. Voorganger zal zijn de eerwaarde heer E. Wydooghe uit Izegem, organist Rob de Vrieze en dirigent Walter Die rick, beiden uit Aardenburg. Sterkste man - De Draaibrug- se Sportvereniging DSV houdt zondag 30 juni de verkiezingen van de sterkste man en vrouw van Draaibrug. Titelkandida ten zullen zich moeten meten in allerlei krachtproeven. Aanvang 14.00 uur. Bridge - De leden van Oost- burgse bridgeclub speelden op 18 juni een competitiewed strijd. De uitslag van groep A is: 1, echtpaar Buysrogge. 2. Marteyn van der Hooft, ge deelde derde plaats voor Ba- rendregt - De Vries, Langedijk - Barendregt. Uitslag groep B is: 1, Job - Gruson. 2, echtpaar Legrand. 3, echtpaar Brugge. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Industrie bond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV hebben een CAO-akkoord bereikt met de directie van M T-chemi cals in Vlissingen-Oost. In de nieuwe CAO is een 36- urige werkweek opgenomen, die in december 1986 ingaat. Voorts is er een volledige 5- ploegendienst, een loonsver hoging met 4,8 procent en een koopkrachtgarantie tot 1987 overeengekomen. Ten slotte wisten de bonden nog het zie kengeld tot 100 procent te brengen. Hans Vechting van de FNV is zeer tevreden over het be reikte akkoord. „Het 180-kop- pige personeel heeft er veel voor gedaan. Zo'n zes weken geleden begon het met werk onderbrekingen. Gelukkig is de strijd niet voor niets ge weest", aldus Vechting. De bondsbestuurder toont zich eveneens zeer tevreden over de nauwe samenwerking met de Industrie-en Voedings bond CNV, die vanaf het begin heeft mee gewerkt aan een nieuwe CAO. Het akkoord is donderdagavond in besloten kring bereikt, nadat de leden vergadering van de bonden een vorig CAO eerder deze week volledig afwezen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het cliën tenbestand van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD) is het af gelopen jaar wat teruggelo pen. Eind vorig jaar had men 855 alcoholpatiënten in behan deling, 13 minder dan in het jaar daarvoor. Eind vorig jaar bemoeide men zich met 243 verslaafden aan illegale drugs, drie meer dan in het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaarver slag, dat gisteren werd gepre senteerd. De daling van het aantal alcoholpatiënten kwam tot stand doordat meer ge bruik werd gemaakt van kort durende behandelings- en trainingsprogramma's. Ook in andere opzichten vond een ac tief uitschrijvingsbeleid plaats. Uit onderzoek van het ZCAD is gebleken dat de ver slaving aan illegale drugs in Zeeland, vergeleken met het alcoholgebruik, slechts een minimale omvang heeft. Men vermoedt dat ook het pro bleem van de medicijnen-ver slaving het drugsprobleem te boven gaan. De inspanningen op het ter rein van de preventie (het voorkomen van verslavings problemen) namen sterk toe, evenais de pogingen om meenten, andere instelling? en vrijwilligers meer bij 4 opvang te betrekken. Dat al| in het kader van een strev naar 'produktverbetering' gelijkblijvende 'bemanning van de bureaus. De zelfhulp maakte e? veelbelovende ontwikkel^ door. Volgens directeur J. va; den Broek blijkt de helft va; de alcoholcliënten in zichzelf te helpen, veertig p?, cent heeft voldoende aan e® steuntje in de rug en tien pn> cent heeft een ingrijpende!», handeling nodig. Arbeid Preventie-functionaris Jaap van der Stel nam san»; met de vier regio-bureaus j Middelburg, Vlissingen, Goe en Terneuzen een dertien!; projecten onder handen, t Zeeuwsch-Vlaanderen startt men met een proef 'alcohol 9 arbeid'. Daartoe werden cop tacten gelegd met het bedrijfs. leven. In Goes werd geëxpei;. menteerd met een alcoholver. keersprogramma. Activiteit® waren er ook in de richtiiij van het jongerenwerk, de kin derbescherming, het onder wijs, de eerste lijns gezond heidszorg, politie en vrijwil gers. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het college van B en W van Sluis wil het alfabetise ringsproject West-Zeeuwsch- Vlaanderen meer subsidie ge ven dan was voorzien. Dit blijkt uit een voorstel van het college aan de gemeenteraad. De gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis en het rijk ondersteunen het project. Vo rig jaar besloten de gemeente raden reeds een subsidie te ge ven van 20.600 gulden. Daarbij werd rekening gehouden met een rijksbijdrage van 20 mille. Het gemeentebestuur van Oostburg, mede namens Sluis en Aardenburg, verzocht eind vorig jaar het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur de rijksbijdrage als nog te stellen op het oorspron kelijke bedrag van 25.000 gul den. Het ministerie heeft nog geen antwoord gegeven op het verzoek, maar men verwacht dat het niet met extra geld over de burg komt. Het project heeft naar eigen zeggen het extra geld nodig omdat er meer deelnemers zijn, men in vergelijking tot het vorige jaar een hogere huur heeft en men de lessen wil uitbreiden. Ook heeft het project te kampen met hogere coördinatiekosten en wil men een aparte groep voor buiten landers beginnen. De gemeenteraad van Oost burg besloot onlangs maxi maal 21.870,- subsidie te ge ven. Het college van Sluis kan zich in dat bedrag vinden. Aangezien het rijk 20 mille geeft moet de gemeente Sluis 224,40 subsidie geven. Als het aantal cursisten toe neemt willen zowel de ge meente Oostburg als het colle ge van Sluis terugkomen op het subsidiebedrag. De ge meenteraad van Sluis beslist donderdag 27 juni over de sub sidie aan het project. De ver gadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Ik ben It gen verkrachting, dus kanl die vrouw niet verkracht hel ben", zo luidde de ontkenniii van de 25-jarige VlissingerS C. tegen wie officier van justi tie mr. Daverschot vrijiij voor de rechtbank in Middel burg een gevangenisstraf eislt van zes maanden. Volgens de verklaring van het 23-jarige slachtofls zou C. op 20 januari vanh vorig jaar 's morgens om vijl uur haar woning zijn binnen gedrongen, gewapend met e kapmes. C. zou op dat tijdslij een afspraak hebben meti vriend van het meisje, metw hij nog een appeltje te schillen had over de betaling vane stereoapparaat. Woedend omdat de vrieni niet thuis was sloeg C. de af paratuur met het mes „en toen", aldus het slachtof fer, „was ik aan de beurt Dreigend met het mes zout het meisje hebben verkracht „maar", zo hield C. zijn rech ters voor, „dat klopt dus ty pisch niet, want de week daar op ging zij weer met mij nas bed". Rechtbankpresident 1 Nomes: „Waarom zou zee aangifte hebben gedaan?". C „Waarschijnlijk uit wr omdat ik eigenlijk niets va haar moest hebben". De rechtbank doet ov veertien dagen uitspraak. AMSTERDAM - Aardappel!»' mijnmarkt: In Bintje 50mm we den 10 contracten verhandeld voor levering november bij een p" van ƒ28,70 tot ƒ28,50 per 100 I voor levering april 10 contra# tegen ƒ23,20 tot ƒ23,30. De ste was kalm. (ADVERTENTIE) Dat kan. Met zo'n isiACJITOfVER vrijblijvend nroef-op-de- Lrtatwil T aton"<™cnt °P d'« KtiPi Tf Ui allemenselijk gevarieerde 4-in- '.rant. Vul s snel in die bon en- ur 'mop. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geul in de m bus. Adres. I Woonplaats: BEZORG MIJ DlfSTEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). I Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 22