jaar un- STRAA TPROSTITUTIE OOK AAN BANDEN 'Verboden te plassen tegen Sluise muren' Brand in hotel snel bedwongen Beatrix snelt door Zeeuwsch-Vlaanderen Weerman Willy Schoolhoofd zou geen zuivere koffie schenken hebt. HET WEER iat :retaresse listra tie eergangen ZATERDAG 22 JUN11985 ec**xe Nat weekend PAGINA ZEELAND 1 Toeristen Betrapt 'Zeelandbrug is gevaarlijk voor caravans' Axelaar schuldig aan aanrijding met fatale afloop KONINKLIJK BEZOEK VAN 7,5 UUR Wandeling Grootmoeder Weer in Europa Weekenddienst Stem-redactie ONTUCHT MET IEMAND IN ONMACHT Sluitstuk Buitensporig A58 :ties in de journalistiek en het secretariaat/de admini- ollegiaal verband van drie ;retariaat ressorteert onder uren) die leiding geeft aan ser 450 studenten. Zij maakt ien te Tilburg. Evenals alle stichting betrokken bij een met de coördinatie van de ïaar taak in nauw overleg bijzonder opgenomen: ille administratieve ne organisatie van de id met de interne bedrijfs- en voorraadcontrole; ergaderingen en in voor- en; dossiervorming; ur; net interne en externe ipleiding.Tenminste vijf jaar ilijke beheersing van de eemde talen. Ervaring met met PC's. De functiever- eid, accuratesse en onafhan- Kandidaten dienen bereid te a's mee op te vangen. alaris, afhankelijk van leeftijd rcaturenummer AJ 135. atie met de adjunct-directeur meer in het bijzonder: studentengegevens i toekomst m.b.v. een PC; nvergadering en eind- lan daar genomen besluiten; net gebied van onderwijs; immitteerden; I typewerk voortvloeiend adjunct-directeur onderwijs. leiding. Uitstekende monde- lerlandse taal. Accuratesse, en secretariële ervaring, en zo mogelijk met PC's, mee op te vangen. Salaris afhankelijk van leeftijd acaturenummer AJ 136. dinator, de levensbeschouwelijke en demie respecteren, itiek kan op termijn tot taak- Iferenties vóór 4 juli te richten van de Katholieke Leergangen, elding van het betreffende die veel. 076-877850-653950 RÜTTCHEN VAN ZEELAND T27 Wildgroei sekswinkels Hulst wordt aangepakt HULST - Het ge meentebestuur van Hulst gaat concreet gaan optreden tegen de wildgroei van sekswinkels in de bin nenstad. B en W willen met ingang van deze maand de algemene politieverordering zodanig wijzigen dat er geen nieuwe vestigingen meer bij kunnen komen. Door de aanpassing van de apv wordt het ook mogelijk straatprostitutie, politierap porten hebben aangetoond dat dit voorkomt, aan te pakken. De bestaande 'seksinrich- tingen' worden vooralsnog met rust gelaten mits ze (blij ven) voldoen aan de thans gel dende afspraken en de huidige exploitatie handhaven. De wijziging van de politie verordening vormt het zwaar ste agendapunt van de raads vergadering op donderdag 27 juni. Het college komt nu met het voorstel omdat 'van de zij de van de lokale overheid niet langer passief kan worden toegezien en dat op korte ter mijn maatregelen moeten worden genomen'. „De seksinrichtingen pre senteren zich namelijk naar buiten op een zo opdringerige en ordinaire manier, dat aan genomen moet worden dat omwonenden en passanten daarvan hinder ondervinden", onderbouwt het college zijn voorstel. „Ook de onverhoedse confrontatie van de jeugd met in de etalages van sekswinkels uitgestalde seksartikelen zal door veel ouders als onge wenst worden beschouwd". Het motief is niet de bestrij ding van de onzedelijkheid op zichzelf, want wat zich binnen vier muren afspeelt is volgens het college zaak van de be trokkenen en niet van de loka le overheid. „Vooraf willen wij stellen dat optreden van de lo kale overheid ter zake slechts te rechtvaardigen is bij het be staan van of dreiging van hin der en overlast, welke veroor zaakt worden door de openba re manifestatie van seksin richtingen. De rol van de over heid is niet die van zeden meester". En die bedreiging van het woon -en leefklimaat is vol gens het college wel degelijk aan de orde in Hulst. De huidi ge wetten, drank en horeca- wet, hinderwet en de wet op ruimtelijke ordening, gaven het gemeentebestuur echter onvoldoende houvast in de praktijk ook daadwerkelijk op te treden. De wijziging in de apv biedt die mogelijkheid wel. Als de raad akkoord gaat met de aanpassing wil het col lege dat de raad tegelijkertijd ook toestemming geeft (in spoedeisende gevallen kan dat) de verordening met on middellijke ingang in werking te laten treden. Wordt de ge bruikelijke weg bewandelt dan is het gevaar aanwezig dat in de periode tussen het bekend worden van de maat regel en de inwerking treding daarvan nieuwe seksinrich tingen zich vestigen. Het colle ge wil een nieuwe vestigings- golf ten alle tijde voorkomen. Met de wijziging van de al gemene politieverordening denkt het college een water dicht systeem te hebben ge vonden om 'een verdergaande aantasting van het woon- en leefklimaat' tegen te gaan. Wijzigingen in dezelfde zin in de algemene politieverorde ningen van de gemeenten Am sterdam en Putte zijn in hoger beroep overeind gebleven. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Als het college van B en W van Sluis zijn zin krijgt is het binnenkort verboden in Sluis te plas sen tegen muren en gevels. Het college doet daartoe een voorstel aan de ge meenteraad. Aanleiding tot het voorstel is een uit spraak van de Oostburgse kantonrechter. boden een openbaar pri vaat of een openbare wa terplaats voor enig ander doel te gebruiken dan waarvoor deze bestemd zijn'. Onlangs moest een man voorkomen bij het kanton gerecht te Oostburg. Hij was door de politie in Sluis betrapt op het moment dat hij zijn 'waterstraal' tegen een muur richtte. De rech ter sprak hem vrij omdat hij het desbetreffende arti kel van de Algemene Poli tieverordening (APV) te cryptisch vond. Daarin staat dat het ver boden is 'binnen de be bouwde kommen op de weg of op een vandaar zichtbare plaats buiten een privaat of en waterput te verrichten datgene waar toe de inrichtingen be stemd zijn'. En 'het is ver- Het college gaat er blijk baar vanuit dat alleen toe risten het tegen de muren doen. In het voorstel staat: „Om gedurende de week enden en tijdens het zo merseizoen doeltreffend tegen deze vorm van mi lieuvervuiling te kunnen optreden is wijziging van het artikel nodig". De meer eigentijdse omschrijving luidt nu: „Het is verboden binnen de bebouwde kom men op de weg of een van daar zichtbare plaats bui ten een openbaar urinoir of toiletgebouw te verrich ten datgene waartoe de in richtingen bestemd zijn". En „het is verboden een openbaar urinoir of toilet gebouw voor enig ander doel te gebruiken dan waartoe deze bestemd zijn". De gemeenteraad van Sluis komt donderdag 27 juni bijeen in het het stad huis. De vergadering be gint om 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Provin ciale Zeeuwse Brug Maat schappij laat na ervoor te waarschuwen dat het levens gevaarlijk is om bij sterke wind van de Zeelandbrug ge bruik te maken. Zo luidt een klacht, waarmee H. Schlooz mt Velden zich tot de Zeeuwse staten heeft gericht. Schlooz reed op 12 april met zijn caravan de Zeelandbrug °P Na enkele honderden me ters blies een windstoot zijn caravan tegen de vangrail. De Mugmaatschappij stuurde het slachtoffer later een rekening van 1.500 gulden wegens be schadiging van het wegdek. Volgens Schlooz behoort de rZBM de weggebruikers al bij windkracht 5 te waarschuwen voor problemen die met cara vans kunnen onstaan. In zijn geval -er zou sprake geweest 2Un van windkracht 8- zouden Pas maatregelen zijn getroffen °en het ongeluk al gebeurd was. t olgens Schlooz komt het Meermalen voor dat automo bilisten met een caravan brok ken maken op de Zeelandbrug. n zyn ogen )s <je brugmaat- scnappij daar verantwoorde- 'ijk voor. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 43-jarige Axelaar G. de V. is door de rechtbank in Middelburg schuldig bevonden aan de dood van een 82-jarige vrouw, die op 27 april van het vorig jaar door hem werd aangere den. Hij werd veroordeeld tot een boete van 1500 gulden en een voorwaardelijke rijont zegging van zes maanden. Tij dens de behandeling van de zaak twee weken geleden eiste het openbaar ministerie een boete van 2500 gulden en de zelfde voorwaardelijke rijont zegging. Voor de steekpartij op 28 de cember in Terneuzen is de 27- jarige Terneuzenaar J. E. door de rechtbank overeenkomstig de eis van de officier van jus titie veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reklassering. E. had tijdens een ruzie over de zitplaats in een auto zijn slachtoffer met een stiletto in het hart gestoken. Een spoed operatie redde het leven van de man. Met man en macht werd er gewerkt om de brandschade weg te poetsen Van onze correspondent SLUISKIL - Een brand in de keuken van hotel-café-restau- rant Dallinga aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil heeft gistermorgen voor veel schade en ongemak gezorgd. De brand werd omstreeks kwart over elf ontdekt kort na het aansteken van een frituu- roven. De vlammen sloegen al spoedig via een schoorsteen naar het dak. Dankzij het snelle ingrijpen van de Sluis- kilse brandweer, die binnen 10 minuten het vuur meester was, kon erger worden voor komen. Wel ontstond rook schade in het gehele gebouw. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Behalve dat er tot maandag in het restaurant geen frites verkrijgbaar zal zijn -een nieuwe oven kan op die dag pas door de fabrikant geleverd worden- draait het horeca-be- drijf gewoon door. - FOTO DE STEM/COR J. DE B0€R Ook de aangerichte schade in de keuken waar de brand woedde werd door een schoon maakploeg van een bedrijf, waar toevallig gisteren een dochter van in het huwelijk trad en die bij Dallinga het bruiloftsfeest vierde, voor zover mogelijk uitgewist. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het program ma van het werkbezoek, dat koningin Beatrix dinsdag 2 juli aan Zeeuwsch-Vlaande- ren brengt, is nu helemaal rond. De koningin zet die dag om 10.00 uur in Kloosterzande voet op Zeeuws-Vlaamse bo dem en vertrekt klokslag 17.30 weer vanuit Sluis. In deze 7,5 uur doet de vor stin -min of meer in sneltrein vaart- zeven van de acht ge meenten in de streek aan. Zo als gemeld is Hulst uit de boot gevallen, omdat Beatrix daar nog niet zo lang geleden de viering van het 800-jarig be staan heeft opgeluisterd. De koningin landt om 10.00 uur per helicopter op het veld van de w Hontenisse, waar ze wordt verwelkomd door de Zeeuwse commissaris C. Boer- tien, B en W van Hontenisse en Jessica de Cock-Asselman, die een bos bloemen zal over handigen. Bejaardenschutters verzorgen een demonstratie op de liggende wip. Na tien minu ten al gaat de stoet per auto richting Rapenburg, waar een kort bezoek wordt gebracht aan de Hoef ijzerfabriek Kerckhaert. On 10.45 uur arriveert Bea trix in Axel, waar ze wordt ontvangen op het stadhuis en later het streekmuseum Het Land van Axel aandoet. De volgende halte is Sas van Gent, waar het gezelschap om 11.45 uur arriveert bij de Glas fabriek. Daar biedt de 8-jarige Nadine Roskam de koningin bloemen aan en vindt een rondleiding plaats in het be drijf. Om 12.10 uur gaat Bea trix naar De Spije, waar zo'n 200 bejaarden dan bezig zijn met allerhande activiteiten, zoals koersbal, volksdansen en ouderengymnastiek. Het be stuur van het Gecoördineerd Bejaarden werk Sas van Gent geeft tevens een korte uiteen zetting over het werk van deze stichting. Vanuit Sas gaat het langs het kanaal Gent-Terneuzen naar Sluiskil, waar het gezel schap om 12.40 uur dient te ar riveren. Namens de drie lagere scholen in het dorp bieden Sonja de Putter, Tjorven van Houcke en Mirella Ferket een ruikertje aan. Daarna gaat de koningin in gezelschap van het gemeentebestuur en verte genwoordigers van het regio nale bedrijfsleven aan boord van de Jacob van Artevelde voor een vaartocht naar Ter- neuzen. Onderweg wordt dan tevens de lunch genuttigd. De rondvaartboot meert om 13.50 uur af bij de Axelse Dam. De tien minuten die Beatrix dan nog resten in Terneuzen worden besteed aan een wan deling door de Noordstraat en de Kersstraat naar de Markt, waar de auto's alweer gereed staan om het gezelschap naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen te vervoeren. Onderweg wijkt de stoet even van de hoofdroute af voor een korte rondrit door IJ- zendijke (circa 14.30 uur) en gaat het verder naar Schoon- dijke, waar een bezoek is ge pland aan de Landbouwprak- tijkschool. Daar zal ook het Oostburgse college van B en W aan de vorstin worden voorge steld en zijn er opnieuw bloe men, ditmaal aangeboden door Richard de Gardeijn. De volgende stop vindt plaats in Oostburg waar Bea trix om 15.10 een kijkje gaat nemen in het sociaal-cultureel centrum Den Hoekzak. In de ZIKV-ruimte kan ze dan cur sisten aan het werk zien, ter wijl in de muziekschool een accordeongroep speelt. Na twintig minuten moet ook dit bezoekje achter de rug zijn en rijdt het koninklijk gezelschap via de Oostburgse markt en de Nieuwstraat richting Aarden burg. Daar wordt Beatrix om 15.45 uur in de St. Baafs begroet door burgemeester J. Assel- bergs en krijgt ze het zoveelste bloemetje die dag uit handen van de 99-jarige mevrouw Adriana Snoeren-Van Hane- gem, de oudste inwoonster van de gemeente. Ook staat een rondleiding door de kerk op het programma. Na een kwar tiertje gaat het verder naar Eede voor een bezichtiging van het Wilhelmina-monu- ment. G. van Vooren, secreta- Vandaag eerst nog tijdelijk re genachtig. Daarna opklaringen vanaf de kuststreek en deze wisselen af met bewolkte pe rioden vergezeld van buien die steeds onweerachtig kunnen zijn. Maximum temperaturen van 14 tot 18 graden. De wind uit zuidelijke richting zal vrij krachtig worden in het binnen land en krachtig aan de kust. De vooruitzichten voor de periode van zondag tot woens dag: aanhoudend fris weer voor de tijd van het jaar. Meer opklaringen en geleidelijk min der buien vanaf maandag. Gistermiddag om 16 minuten voor 1 uur is de zomer begonnen. Officieel wel te verstaan, want de werkelijkheid is momenteel wei nig zomers. Een depressie, die gistermorgen Zeeland bereikte, zorgt voor frisse oceaan-lucht die onstabiel is van opbouw. Dit betekent dat we naast opklaringen ook met buien rekening moe ten houden, waarvan sommige vergezeld gaan van onweer en windstoten. Vandaag waait de wind fors vanuit het zuidwesten en blijven de middagtemperaturen schommelen tussen de 16 en 18 graden. Dat is te weinig voor de eerste dagen van de zomer waarop de thermometer normaal gesproken waarden boven de 20 graden aangeeft. Maar morgen neemt de wind aanzienlijk af en wordt het weer aangenamer, al blijft de kans op buien bestaan. Pas maandag knapt het weer echt op: minder buien, meer zon en hogere temperaturen. Het is opmerkelijk dat we - na enkele zaterdagen en zondagen met aardig weer - weer terug lijken te zijn bij de sombere weekeinden. Overigens zijn bepaalde weersontwikkelingen soms zeer plaat selijk. Neem bijvoorbeeld afgelopen woensdag, toen zich boven het zuiden van Zeeuwsch-Vlaanderen een flinke onweersbui ont wikkelde. Waarschijnlijk als gevolg van de massale uitstoot van warme lucht in de Genste kanaalzone. In Sas van Gent en Ter- neuzen rommelde het wel, maar er viel nauwelijks regen. In te genstelling tot de streek rond Hulst en Axel waar een kleine wolk breuk weer zorgde voor wateroverlast. Dinsdag echter werd Friesland getroffen door hevig onweer met regen, windstoten en hagelbuien, waarna donderdag de Ve- luwe aan de beurt was. Nog even terug naar de eerste zomerdag, 21 juni. In 1934, dus al weer meer dan een halve eeuw geleden, begon de zomer stra lend met een temperatuur van maar liefst 34,2 graden. Daarmee werd een record gevestigd voor de 20e eeuw. Althans tot nu toe. Het kan verkeren. Ditmaal twee weerspreuken van wel zeer uit eenlopende aard. 'Hoort men in juni de donder kraken, maakt de boer slechte zaken', biedt weinig hoop voor onze landbouwers. Die kunnen dan ook beter vertrouwen op de tweede spreuk: 'Juni dondergevaar, is een vruchtbaar jaar'. Amsterdamregen19 gr Eindhovenregen19 gr Vlissingenregen16 gr Aberdeenregen14 gr Atheneonbewolkt29gr Barcelonazwaar bew.24 gr Berlijnzwaar bew.16 gr Bordeauxregen22 gr Brusselregen19 gr Dublinregen14 gr Frankfortzwaarbew.20gr Genèvezwaarbew.21 gr Helsinkionweer26 gr Innsbruckhalf bew21 gr Klagenfurtonbewolkt21 gr Kopenhagen, zwaarbew.22gr Lissabonzwaar bew.23 gr Locarnozwaarbew.24gr Londenregen15 gr Luxemburg.... regen19gr Madridzwaarbew.32gr Malagaonbewolkt26 gr Mallorcazwaarbew.26gr Maltaonbewolkt25 gr Münchenonbewolkt18 gr Niceonbewolkt23 gr Oslozwaarbew.22gr Voor redactionele zaken, dus niet voor advertenties of bezorgklach ten, kunt u dit weekeinde terecht bij Emile Calon, 01150-17132. Bij geen gehoor 01153-1534 of 01150-17920. ris van de Heemkundige Kring, zorgt voor een toelich ting en E. Cuelenaere over handigt een herinnering aan de legendarische grensover schrijding op 13 maart 1945 van de grootmoeder van de huidige koningin. Als sluitstuk van het dagje Zeeuwsch-Vlaanderen wordt dan nog Sluis aangedaan, waar Beatrix om 16.30 uur zal uitstappen op het Walplein. De laatste ruiker bloemen wordt daar aangeboden door Saskia Reijnders. Daarna wandelt het gezelschap via de Kaai, Meerminnenstraat en Grote Markt naar de raadskelder van het Belfort. Hier geeft voorzitter G. van Daele van de stichting Sluis Promotie de vorstin een uiteenzetting over de functie van het stadje als centrum van internationaal kooptoerisme. Tenslotte volgt dan om 16.50 uur nog een ontvangst in de Sluise raadszaal in aanwezig heid van het voltallige college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en van alle acht Zeeuws-Vlaamse burgemees ters. Vanaf het sportveld stijgt Beatrix om 17.30 uur per heli copter weer omhoog en zit het koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen er op. Van onze correspondente MIDDELBURG - Het 'plegen van ontucht met iemand die in onmacht verkeert', zo luidde Tablet de beschuldiging vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de 48-jarige Middelbur ger J. W. ken', in de keuken naast het koffiezetapparaat een strip slaaptabletten aantrof. W. zou in de loop van '81 tot en met '85 er meermalen voor gezorgd hebben dat jonge vrouwen in onmacht raakten, waarna hij ze ontuchtig zou hebben betast. Twee feiten waren W. ten laste gelegd en deze werden ook door het openbaar minis terie bewezen geacht. De zaak kwam aan het rollen door een 20-jarige collega van W, (hoofd van een lagere school in Middelburg). Op 2 februari van dit jaar had zij met haar schoolleider afgesproken de problemen van een van haar pupillen door te spreken. Dat gebeurde in de woning van W., die tijdens de werkbe spreking voorstelde eerst kof fie te drinken. „Ik vroeg zwar te koffie met niets erin, maar volgens mij zat er wel zoiets als suiker in", zo verklaarde het meisje later tegenover de politie. Even later voelde ze zich 'onwel', waarop W. haar op een bed liet liggen. Ze kwam bij terwijl haar werk gever haar betastte. Duizelig liet zij zich naar huis brengen, waar zij zich later realiseerde dat het geen 'zuivere koffie' was geweest. In 1982 zou iets soortgelijks zijn gebeurd met de 19-jarige dochter van W., die, verbaasd over haar plotselinge 'wegzak- Tijdens het onderzoek bleek dat er regelmatig jonge vrou wen 'onwel' waren geworden na het koffiedrinken met W. „Hoe dat komt begrijp ik ook niet", aldus W., die in alle toonaarden ontkende dat hij de vrouwen opzettelijk zou hebben bedwelmd om ontucht met ze te kunnen plegen. Wel erkende hij zijn collegaatje met een tablet in slaap te heb ben gebracht, maar, aldus W. „dat was omdat ik haar ge woon wat langer bij me wilde houden. Ik heb haar toen in derdaad wat gestreeld en ge kust". W.'s raadsman mr. Schute noemde dit laatste een 'een voudige en vrij onschuldige vorm van ontucht'. De eis van het openbaar ministerie (zes maanden waarvan de helft voorwaardelijk) vond mr. Schute in dit licht bezien dan ook buitensporig hoog. Overi gens pleitte de raadsman pri mair voor vrijspraak, want, aldus mr. Schute, de vrouwen waren helemaal niet 'onmach tig' op het moment waarop W. ze streelde. „Er is geen enkel bewijs dat hij ze heeft aange raakt toen ze in diepe slaap waren", zo besloot de raads man. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak.

de Stem | 1985 | | pagina 17