ense i^ende een NA SLUITING OPENBARE SCHOOL 't Zuivere rookgenot maakt de Cherie zo gelielü. Schilderij raadszaal wordt gerestaureerd Waterschap akkoord met hogere heffing Aardappelbranche loopt zonder EG- bemoeienis prima PvdA in Oostburg tegen verhoging zuiveringslasten Drie lekke banden bij avondfiets- vierdaagse Slib zo ver mogelijk uit de kust Vijf mille extra in pot representatie IN SAS VAN GENT 'BERENNING VAN AARDEN BURG' Plaatselijk nieuws Ter Schorre Zandstraat markten politierapport EG-man Andriessen in Kruiningen: Modelbouwers scoren prima tegen Knokke iGINA ZEELAND 3 VRIJDAG 21 JUN11985 BIBTIM VAN ZEELAND COLLEGE AARDENBURG: T2C PAGINA ZEELAND 4 Secretaris Jo Ranschaert van toerclub Sas: „Hoewel de belangstelling beduidend min der was dan het vorige jaar - toen schreven bijna 160 fiet sers in- kunnen we toch terug zien op een geslaagde vier daagse. Tevredenheid onder de deelnemers was de algeme ne tendens en ongevallen zijn we niet tegengekomen. Wij gaan er volgend jaar gewoon mee door". De route voerde in de rich tingen Philippine, Westdorpe en de fietsers hadden café Schippershuis op de Sasse Westkade als vertrekpunt en thuishonk. Zondag is toerclub Sas we derom actief tijdens het ge meentelijke sportweekend. Vanaf sporthal De Vlaanderen zijn er dan vanaf 13.00 uur open fietstochten met een lengte van 8,25 en 50 km. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het schilderij de 'Berenning van Aarden burg', dat in de plaatselijke raadszaal hangt, verkeert in een slechte toestand. Het college van B en W stelt aan de gemeente raad voor het schilderij te laten restaureren. Het college wil een krediet van 5.236,- beschikbaar stel len voor het herstel. Voor dat bedrag krijgt het schilderij ook een passende lijst in 17e eeuwse stijl. In het jaar 1672 werd de jon ge republiek De Nederlanden aangevallen door Fransen en Engelsen, geholpen door twee kleine Duitse vorstendommen. 'Het land reddeloos, de rege ring redeloos en het volk rade loos' werd later een beroemde uitspraak over dat rampjaar. Vlootvoogd Michiel de Ruyter en de Hollandse waterlinie zorgden er echter voor dat de schade beperkt bleef. In dat bewuste jaar droeg Aardenburg zijn steentje bij aan de redding van De Neder landen. De Franse troepen rukten vanuit België op en wilden Zeeuwsch-Vlaanderen innemen. Het leger van Lode- wijk de veertiende sloeg het beleg op voor de poorten van Aardenburg. Dat was echter vergeef, de Aardenburgers ga ven zich niet over. Nadat de Fransen daar achter waren gekomen trokken ze zich terug en lieten daarop de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen onge moeid. Het schilderij beeldt het be leg van Aardenburg uit. Het doek werd een eeuw na het rampjaar aan de stad ge schonken. Tijdens de beschie ting in september en oktober 1944 werd het schilderij licht beschadigd en nadien proviso risch hersteld en bijgewerkt. Thans scheurt het schilderij en als gevolg daarvan laten brokstukken van de verf los. De gemeenteraad komt dinsdag 25 juni bijeen in het gemeentehuis. De vergadering begint om 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De algemene vergadering van het West-Zeeuws- Vlaamse waterschap Het Vrije van Sluis is gisteren in Oostburg akkoord gegaan met de voorgestelde verhoging van de vervui lingsheffing. Volgend jaar is het tarief per vervuilingseenheid 88 gul den. Dit jaar bedraagt het nog 86 gulden. De vergadering ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord. In tien jaar tijd is het bedrag fors gestegen. In 1975 was het verschuldigde be drag per vervuilingseenheid 34 gulden. Voor een huishouden van meer dan een persoon bete kent de verhoging een extra last van zes gulden. Het wa terschap moet tot deze verho ging overgaan omdat rekeing wordt gehouden met investe- Afasievereniging - De afasie- vereniging regio Zeeuwsch- Vlaanderen komt maandag 24 juni om 14.00 uur weer bijeen in Ter Schorre. Het gaat om een dia-middag. Een ieder, die interesse heeft, is van harte welkom. Voor nadere inlich tingen kan men zich wenden tot M. Hoen-Rammelaere in Ter Schorre. Kaarten - De kaartclub DOS te Zandstraat houdt morgen (zaterdag 22 juni) in café d'Ou- we Smisse een kaartwedstrijd. Inschrijven voor deelname vanaf 14.00 uur. De te winnen prijzen bestaan uit vleeswaren en verder wordt een loterij ge houden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil het sterk verontreinigde slib uit het Rotterdamse ha vengebied in de Noordzee ber gen op een locatie, zo ver mo gelijk uit de kust van Voorne. De bergingsmogelijkheid in de mond van het Haringvliet, lange tijd ook een van de al ternatieven, valt daarmee de finitief af. In de slufterloswal kan maximaal 150 miljoen kubieke meter slib worden geborgen, genoeg voor een periode van vijftien jaar. In een brief aan de Kamer kondigt Smit-Kroes aan binnenkort samen met haar collega Winsemius (Mi lieubeheer en Ruimtelijke Or dening) concrete voorstellen te zullen doen. ringen die nodig zijn voor de nieuwe zuiveringsinstallatie en werken nabij IJzendijke. Tijdens de vergadering deelde dijkgraaf T. Cambier mee dat het bestuur van het waterschap er bij de minister op aan zal dringen de extra kosten van het bouwen van installaties voor rekeing van het Rijk te nemen. „Het is niet billijk dat deze kosten op de eigen bevolking drukken". „In de toekomst zullen de heffingsbedragen nog hoger worden dan thans reeds het geval is", aldus de dijkgraaf. Dit als gevolg van de bouw van nieuwe installaties en het saneren van oude. De sanering is vastgelegd in het provin ciaal waterkwaliteitsplan. In 1992 moeten de saneringen uit gevoerd zijn. Cambier deelde mee dat de kritiek van de secretaris van de bedrijfsbelangenvereniging Breskens onterecht was. De secretaris, A. Boomert, deelde begin deze week mee dat de hoge milieubelasting concur rentievervalsend is en dat het Waterschap een bedrijfson- vriendelijk beleid voerde. Aanvechtbaar De Dijkgraaf zei dat Boom ert kritische kanttekeningen plaatste 'welke voor een inge wijde zeer aanvechtbaar zijn en duiden op geen of weinig kennis van zaken op dit ge bied'. Cambier ging verder niet op de zaak in. Vanaf 1 augustus heeft het personeel van Het Vrije van Sluis één vrije vrijdagmiddag per twee weken. Dit als gevolg van de arbeidstijdverkortng. AMSTERDAM - Aardappelter- mij nmarkt: In Bintje 35-50mm werden 5 contracten verhandeld voor levering april tegen ƒ20,50 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 72 contracten verhandeld voor levering novem ber bij een prijs van ƒ23,00 tot ƒ23,10 per 100 kg en voor levering april 126 contracten tegen ƒ28,30 tot ƒ28,60. De stemming was prijshou dend. KAPELLE - Aardbeien: doosjes 110, per kilo 310-670. Frambozen: I 400-440, II 260 per doos. Rode bes sen: doosjes van 150 gram kas 190- 210, natuur, doosjes van 200 gram 180. Jonagold: I 90/100 194, 180/90 205,170/80 195,165/70 106,1180/90 73, 1170/80 75-77, 1165/70 59. Golden Delicious: 180/90 115-124,170/80 75- 84,165/70 36,160/70 30-36,1180/90 95, 1170/80 64, 1160/70 25. Conference: IIx 55/65 32. Industrie-appelen: 1740. Aardappelen: I 98-104, kriel 101. Boskroten: 58. Bloemkool: I 180-210, II120. TERNEUZEN - Golden Delicious kl.l 80/90 93-114, 75/80 93-95, 70/80 75-84, 70/75 83, 60/70 33-37. K1.2 70/ 80 57, 60/70 26. Winston kl.l: 70/80 62-76,60/70 46-69, 55/60 29. gisteren akkoord met de ver hoging (zie bericht elders op deze pagina). Volgens de PvdA is het ge meentelijk beleid erop gericht de lasten van de inwoners te stabiliseren en zelfs iets te verlagen. „Dit beleid wordt nu teniet gedaan door de ver hoogde heffing van het water schap". Ook maatschappelijke orga nisaties zoals de bedrijfsbe langenvereniging Breskens, het FNV en een comité van bijstandsvrouwen hebben al geprotesteerd tegen de verho ging. „Gezien de inkomenspositie van vele inwoners in onze ge meente en de ongunstige con currentiepositie van ons regio nale bedrijfsleven ten opzichte van omliggende regio's, zou het een goede zaak zijn er bij het waterschap op aan te drin gen tijdelijk pas op de plaats te maken bij de geplande uit breiding van zuiveringsinstal laties", aldus de PvdA. Sinds enkele jaren wordt van gemeentezijde bij het wa terschap aangedrongen op een verantwoorde temporisering met betrekking tot de bouw van nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallaties. OOSTBURG - Door de rijks politie is woensdagavond om streeks 23.00 uur een verkeers controle gehouden in de Nieuwstraat. Drie personen moesten een blaasproef onder gaan en bij twee van hen is la ter een bloedproef afgenomen. De derde chauffeur kreeg een rijverbod opgelegd. Tegen een andere automobilist werd pro ces-verbaal opgemaakt we gens het niet dragen van zijn autogordel. TERNEUZEN - De 41-jarige bromfietser C.B. te Zaamslag werd plotseling onwel toen hij met zijn voertuig over de Lan- gereksestraat te Terneuzen reed. De man kwam te vallen en liep hierbij een hersen schudding op. TERNEUZEN - Bij een ver keerscontrole op de Willem de Zwijgerlaan gistermorgen tussen half 11 en 12 uur zijn 30 automobilisten verbaliseerd wegens het rijden met te hoge snelheid. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 km terwijl maximum 50 is toegestaan. In genoemde periode was pas seerden 196 voertuigen. Dit deelde de Oostburgse wethouder J. Thomaes gisteren mee tijdens de raasdsvergadering. :deeltelijke herziening van t bestemmingsplan Serlip- ns in verband met de bouw in een nieuw bejaardente- lis, dan in de plaats moet ko en van het huidige Bachten ieke. Vergoeding reiskosten voor kinderen Groede Van onze correspondent SAS VAN GENT - Slechts drie lekke banden op vier avonden en een gevoel van voldoening onder deelnemers. Dat is de balans die toerclub Sas van Getn gisteravond kon opma ken bij de afsluiting van de avondfietsvierdaagse, het jaarlijkse sportieve fietseve- nenemt voor recreanten. De organisatie kon tijdens de vier avonden zo'n 80 deel nemers inschrijven, hoofdza kelijk volwassenen. Daarnaast namen per avond gemiddeld zo'n 30 Sterrit-rijders deel aan de tocht, toerclubmensen die rijden voor de nodige kilome ters in hun trimboekje. Andriessen opent het CMK-bedrijf Meijer Frozen Foods in Kruiningen officieel Van een onzer verslaggevers KRUININGEN - „De Euro pese aardappelbranche re gelt zichzelf goed en kent rendabele prijzen. Ik kan u zeggen dat ik geen aanspo ring nodig heb, om mij niet te mengen in deze aardap- pelmarkt". Dit zei mr. F. Andriessen, vice-voorzitter van de EG- commissie voor Landbouw en Visserij, gisteren tijdens de opening van het CMK- bedrijf Meijer Frozen Foods in Kruiningen. Sinds 1979 kent deze sector geen be sprekingen meer voor een gemeenschappelij ke mark tordening. Andriessen voelt er momenteel niets voor om hierin verandering te bren gen. De aanwezige aardap pelverwerkers ondersteun den deze uitspraak met luid applaus. De Landbouwcommissa ris ging in zijn toespraak voornamelijk in op de ge schiedenis van de aardappel. Rond 1950 kende de markt een verzadiging. Met de op komst van verwerkte aard appelen -de zogenaamde toegevoegde waarde- kent dit produkt weer een stij ging. „Uw bedrijf heeft hier toe zeker een grote bijdrage geleverd", aldus Andriessen. Van de vier miljoen ton aardappelen, die tot zetmeel worden verwerkt, neemt Nederland 2,4 ton voor zijn rekening. Van alle Neder landse aardappelen wordt 25 procent verwerkt tot frites, puree en chips. Een ontwik keling waar directeur H. Meijer op in is gesprongen met zijn nieuwe vestiging, waar 75 mensen een baan hebben gevonden. Maar Meijer plaatste in zijn toespraak wel enkele vraagtekens bij het hoge BTW-tarief voor verwerkte aardappelen. Kennen pro- dukten zoals brood en onbe werkte aardappelen een ta rief van vijf procent, de aardappelen, die Meijers' fa brieken verlaten, krijgen een BTW-aanslag van 19 procent. Een gegeven waar voor Meijer weinig begrip toonde. Ook ging de directeur nog kort in op de energievoorzie ning en de milieu-eisen die aan zijn bedrijf worden ge steld. „We hebben zelf een gasturbine geplaatst, om de hoge energieprijzen in te dammen". Over de kerncentrales zei hij: „Het gevaar van kern centrales is niet grensgebon den. Je kunt beter zelf bou wen, dan kernenergie van de zuiderburen overkopen en geen grip op de veiligheids normen hebben". Meijer Frozen Foods heeft 15 pro cent van het totale investe ringsbedrag van 25.000.000 besteed aan milieu-bescher mende apparatuur. FOTO WILLEM MIERAS OOSTBURG - De Oostburgse modelbouwvereniging wist ook tijdens de tweede wed strijd, van de drie in totaal, uitstekend voor de dag te ko men tegen Knokke. In alle drie de klassen pak ten ze de zege. In de klasse F2 A, schepen tot één meter, wist Peter van Delft met 'Panter' te zegevieren. Jacky van Sluys deed dit in de klasse F2 B, tot 1.50 meter, met 'de Remberti- turm' en Jan-Kees van der Meulen maakte het Oostburg se succes compleet in de klasse F2 C, boven de 1.50 meter. Uitslagen: klasse F2 Z: 1. Peter van Delft, de Panter, Oostburg, 2. A. van Oudenaerde, Trojan, Knokke, 3. J. van Laren, Thijsen 11, Knokke. Klasse F2 B: 1. Jacky van Sluys, Rembertiturm, Oost burg, 2. E. Dee tens, Bermphol, Knokke, 3. F. van Oudenaere, Saturnus, Knokke. Klasse F2 C: 1. Jan-Kees v.d. Meulen, Ruiter, Oostburg, 2. Bram van der Meu len, Kortenaer, Oostburg. Stand na twee wedstrijden: F2 A: 1. Peter van Delft, Oostburg 89,5 punten, 2. C. van Oude naerde, Knokke 84, 3. Peter van Delft, Oostburg 78 punten. F2 B: 1. Jacky van Sluys, Oostburg 85 punten, 2. E. Deetens, Knokke, 80,3. J. Gilles, Knokke 78,5 pun ten. F2 C: 1. E. Deetens, Knokke 71,5 pun ten, 2. J. v.d. Meulen, Oostburg 68, 3. B. v.d. Meulen, Oostburg, 40 punten. De laatste wedstrijd staat op zaterdag 7 sep tember op het programma in de Veste te Breskens waar om 13.00 uur begonnen wordt. (ADVERTENTIE) Een oprechte senoritas. Ver rassend, die vorm, niet hele maal rond. Handzaam. Een Java dekblad. Natuur. Een Java omblad dat het gloeien be heerst, het aroma verdeelt. Deli-, Sumatra-, Havana- en Brazil-tabakken. Ruiken. Proe ven. Mild. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La Paz Cherie, 100% tabak. Per 10, 20 en 50 stuks, 55 ct. per stuk. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De ouders uit Groede wier kin- I deren volgend jaar een openbare basisschool in een andere kern zoeken, kunnen een tege moetkoming in de reiskosten krijgen. Onlangs besliste de Raad van State dat de openbare la gere school te Groede per 1 augustus de deuren definitief moet sluiten. De Raad van State kon zich vinden in het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland om Oostburg slechts toestemming te geven voor het vormen van 8 open bare basisscholen. De raadsleden spraken hun teleurstelling uit over het be sluit van de Raad. A. Rosen- daal (WD) vroeg aan het col lege een tegemoetkoming in de reiskosten voor de ouders nu de kinderen, indien ze een openbare school willen bezoe ken, op de omliggende dorpen zijn aangewezen. Thomaes deelde daarop mee, dat het college hiertoe een plan aan het uitwerken is. Tijdens de raadsvergadering van juli zal dat voorstel ter tafel komen. Volgens de wethouder zal het geen precedentwerking heb ben. Meerder raadsleden dron gen er bij het college op aan, om aan de ouders te vragen hun kinderen naar de openba re basisschool te Nieuwvliet te sturen. „Deze school zal name lijk wel eens de volgende kun nen zijn die verdwijnen moet", aldus I. de Hullu (D en T). Wethouder Thomaes zei, dat het college zich niet geroepen voelt ouders van een advies te voorzien. „Hun schoolkeuze is vrij". Hij deelde tevens mee, dat de uitspraak van de Raad van State het beleid van Oost burg om in alle kernen open baar onderwijs te hebben, te niet doet. Burgemeester C. Spijker boer betreurde het dat de Raad van State een vrij sum miere uitleg bij het besluit heeft geleverd. „Ik weet dat de Raad het erg druk heeft, maar het is toch onbevredigend dat de overwegingen zo summier zijn weergegeven". Tijdens de vergadering van de raad kondigde wethouder A. de Feijter aan, dat de ge meente dit najaar een voor lichtingsbijeenkomst voor be drijven gaat houden. Op de bijeenkomst zullen alle moge lijke subsidieregelingen wor den uitgelegd. J. van de Ree-Slabbekoorn (PvdA) verklaarde tijdens de vergadering, dat men moeilijk van sociale woningbouw kan spreken als huizen verhuurd worden voor een bedrag dat ligt tussen de 5 en 600 gulden. Nieuwe woningen in deze sec tor moeten zoveel per maand opbrengen. Zij verklaarde dat er bij de gemeente een discus sie moet komen over verant woorde huurprijzen. De Feij ter kon zich hierin vinden. OOSTBURG - De Oostburgse PvdA-raadsfractie vindt de voor het volgend jaar afge kondigde verhoging van de zuiveringslasten met 2 gulden per vervuilingseenheid on aanvaardbaar. tje' ■rst de buitenkant, dan de mpen, die er zo'n flitsend :heel van maakten, en dan >mt de muziek. Een aspect aar ook andere familieden ch voor interesseren. Als :n machine een door zijn jchter geprogrammeerde sco-dreun laat horen, stopt Mijnsbergh het liefst ■atjes in z'n oren. 'anaten Wat overigens niet ver- indert dat hij zich al heeft ingesloten bij de 'Jukebox- anaten', de zoveelste on- ermijdelijke hobby-club. Vooral mijn vrouw keek er ?n beetje raar van op. Al ie lui met vetkuiven en rote Amerikaanse auto's, ou ja, die toer hoeft voor lij ook niet, maar het is wel uk om gegevens uit te wis- ;len. Misschien leidt het og eens tot een opleving, /ant zeg nou zelf, is het niet immer dat die dingen uit aveel café's verdwenen ijn?" vereniging een gloednieuw vaandel in ontvangst nemen van mevrouw Linda Wauters Voorzitter Maurice BombeliJ' hierover: „Ik heb bij zond® veel bewondering voor Lin® Wauters. Zij heeft een fraa vaandel gemaakt." Na de feestvergadering ise om 16.30 uur een receptie; avonds wordt er voor de muzi' kanten en aanhang en divers genodigden een diner ëeSf' veerd. Nadat de inwendig mens is versterkt, wordt ee dansavond die muziekaal on' dersteund wordt door or't~ Nico Sylvester, gehouden. v plaats van handeling voor binnenactiviteiten is het hoW Au Port in Philippine. Zate' dag 29 en zondag 30 juni "°r het jubileum besloten metre» pectievelijk een muziekfeS' val en een openluchtbal op Markt. En op zondag kerkdienst met na afloop f gezellig samenzijn. Dit deelde de fractie giste ren schriftelijk mee aan de Oostburgse gemeenteraad. De algemene vergadering van het Westzeeuws vlaamse water schap Het Vrije van Sluis ging AARDENBURG - De pot Re- presentatie- en Vergaderkos- ten van de gemeente Aarden burg is onvoldoende om het jaar 1985 door te komen. Het college van B en W stelt dan ook aan de raad voor vijf mille extra in de pot te doen. In de oorspronkelijke be groting voor dit dienstjaar was 20.000 gulden beraamd, rot en met mei 1985 is bijna 18 nnlle uitgegeven. De gemeente kreeg echter nog 1.945,34 te rug zodat er nog ruimte is voor oen bedrag van ruim vier mil le. Het college vindt dat be drag te gering om het jaar uoor te komen. B en W van Aardenburg stellen ook aan de raad voor geen subsidie te geven aan de vereniging 'Werkgroep Kern energie Zeeuwsch-Vlaande ren'. Deze verenining te St. Jansteen vraagt om 150,-. De raad heeft zich in het verleden meerdere keren op het stand punt gesteld, dat kwesties ond kernbewapening en ernenergie zaken zijn waar ver in de Staten-Generaal wordt beslist. pr^et verzoek van de werk- L06? 's °°kin de gemeentelij- ^viescommissie voor wel kin behandeld. De leden van commissie voncjen dat de nvraag voor dit jaar te laat s ingediend en dat de ver vol®"1? voor een nieuw rzoek om subsidie kan in dienen. °e gemeenteraad van Aar enburg komt dinsdag 25 juni nm bijeenkomst begint huis UUr 'n het ëemeente-

de Stem | 1985 | | pagina 29