DEEL VOOR BOUW INSTALLATIE Sluiskilse eist wateroverlast 6Bode is gastheer van meerite Plezierjacht uitgebrand Scholen Sas van Gent en Terneuzen werken samen U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. VRAGEN Parkeer Groede elektric Xde>lbvrg - Pedagogi- ster DAIHATSU I Yee-expo Biervliet eind juli Scouting Sluiskil onder dak Succes voo showband Terneuzen Bezwaar De Nijs ongegrond DONDERDAG 20 JUN11985 PAGINA ZEELAND 31 nONPERDAG 20 JW VAN ZEELAND iTERSCHAP BETAALT NIET d&RAétü DU PONT TÊRNEU2IM BV. TUUR MARTEUN IN DE VUT SKW Sas op zomerkamp naar Brabant Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f 10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast. Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat weet waar u aan toe bent. - A bij een NMB NlwB BANK. 1 de nmb denkt met u mee. Plaatselijk nieuws Biervliet Kioosterzande Sluiskil Terneuzen politierapport COMMISSIE OOSTBURG: examens T16 Zuiver mg sheffing 1H vergoeding voor Kanaalzone omhoo Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De zuiveringsheffing in het gebied van het waterschap De Drie Ambach ten in Terneuzen gaat volgend jaar met drie gulden per vervuilingseenheid omhoog. Dat betekent voor het gemiddeld gezin (dat wordt aangeslagen voor drie eenheden) een verhoging van negen gulden. In de drie gulden verhoging zitten twee gulden als bijdrage aan de reservering voor de bouw van de rioolzuiverings installatie, die in januari 1988 operationeel moet zijn. De algemene vergadering van het waterschap, die 27 ju ni vanaf 14.00 uur in het ge bouw van Openbare Werken in Terneuzen bijeenkomt, wordt wel gewaarschuwd voor de drastische verhoging van de zuiveringsheffing die na realisering van de zuive ringsinstallatie zal plaatsvin den. Een woordvoerder van het waterschap denkt dat de huidige West-Zeeuwsvlaamse tarieven van 81 gulden per eenheid benaderd zullen wor den. Inmiddels zijn verschillende (grote) bedrijven in de Ka naalzone al intern overgegaan tot de zuivering van afvalwa ter. Dat betekent dat de door het waterschap te bouwen in stallatie een kleinere capaci teit mag hebben dan aanvan kelijk gedacht. Door die fa- brieksinstallaties is het aantal vervuilingseenheden afgelo pen jaar teruggelopen van 155.000 naar 140.000. „De in stallatie zal straks zo optimaal mogelijk worden gebouwd", zo werd gisteren verklaard. „Wij moeten vermijden een grotere te bouwen dan we in feite no dig hebben". De invordering van de ver vuilingsheffing schijnt overi gens bij het waterschap wel problematisch te zijn. Men is hard bezig de achterstand in te halen. Een uitzendkracht houdt zich als hulp-deurwaar der uitsluitend bezig met de eerste betekening van dwang bevelen. Dat geeft de bevoegde deurwaarder de tijd zich bezig te houden met onder meer loon- en bankbeslagen. De dwangbevelen hebben allemaal betrekking op de heffingsjaren tot en met 1984. „Hoewel op deze wijze belang rijke bedragen worden ingev orderd, worden ook veel ver zoeken om een betalingsrege ling ontvangen. In enkele hon derden gevallen wordt dan ook een regeling getroffen waarbij betaling in maande lijkse termijnen plaatsvindt", zo staat in een toelichting te lezen. Het is duidelijk dat het bij houden van deze betalingsre gelingen veel werk met zich brengt. „Wij hopen dat van het versnellen van de invorde ringsprocedure -waaraan vrij hoge kosten verbonden zijn- een preventieve werking uit gaat", wordt opgemerkt. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 BIERVLIET - Voor het eerst sinds vele jaren wordt in Bier vliet weer een vee-tentoon stelling gehouden. Het evene ment vindt plaats op maandag 29 juli en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De expositie wordt georga niseerd door M. de Bree en J. van Ham en omvat een vee stapel van ruim honderd run deren, paarden en schapen. Ook bedrijfsvoorlichter Buys- se van de Gezondheidsdienst voor dieren werkt aan het ge beuren mee. De tentoonstelling zal plaatsvinden op de weide aan de rijksweg en wordt omlijst met een aantal extra attrac ties. Zo zullen onder meer een Miss Koe en een Mister Stier worden gekozen. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - De scoutinggroep in Sluiskil is onder de pannen. Op rekening van Dow Chemi cal repareerde een aannemer onlangs het clubgebouw, on derdeel van de voormalige Sterre. Het was een terugbetaling van het bedrijf voor een dienst die de scoutinggroep Dow en kele jaren geleden bewees: de organisatie van een Vlaamse kermis. Een nieuw dak op het oude gebouwtje was hard nodig. „We hebben hier al een paar keer een zwembad gehad. Dan knapten we de boel zelf een beetje op, maar dat was nooit meer dan een lapmiddel", zegt scoutingleider M. Duine. Bij de laatste 'overstroming' dacht de groep aan het aanbod van het bedrijf, dat z'n belofte direct gestand deed. Het dak kan er weer een tijdje tegen, zodat de Sluiskilse padvinders nu de ietwat jaloerse blikken moeten doorstaan van de bu ren, de plaatselijke afdeling van Welzijn voor Ouderen. De bejaarden zitten onder hetzelfde dak, dat even slecht is, maar nog niet gerepareerd. „Ja, het wordt tijd, maar dat is een zaak van de gemeente", zegt een woordvoerder van de stichting. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Morgen is het zover. Dan neemt Tuur Marteijn officieel afscheid als gemeentebode. Elf jaar lang heeft hij -samen met zijn twee collega's- ervoor gezorgd dat de zaken in het Terneuzense stadhuis op rolletjes verliepen, maar dat is nu afgelopen. Volgende maand viert Tuur z'n 61e verjaardag en gaat hij in de vut. De gemeente-ambtenaren en de vaste bezoekers van het stadhuis (waaronder dus ook de vertegenwoordigers van de regionale pers) zullen Tuur Marteijn missen. Zijn geduld, vriendelijkheid en gastvrijheid maakten hem in feite geknipt voor deze baan. „Niks bijzonders", vindt Tuur zelf. „Een goede bode is de gastheer van de gemeente". Toch was Marteijn al 50 toen hij het bode-uniform voor de eerste maal aantrok. Geboren en getogen in het kleine St. Kruis, waar de vlasteelt toen welig tierde, lag het v,ak van vlasbewer ker voor de hand. „Daar was in die tijd een goeie boter ham mee te verdienen", zegt Tuur. „Maar ja, na verloop van jaren kwam de klad in het vlas en moest ik naar iets anders omzien". Na enkele baantjes in West-Zeeuwsch-Vlaande ren en België kreeg Marteijn in 1962.een aanstelling als magazijnmeester van de BB in Terneuzen. „Daar heb ik 12 jaar met plezier gewerkt, maar toen kwamen de be richten los dat de BB zou worden opgeheven. Omdat ik niet het risico wilde lopen werkloos te worden heb ik gesolliciteerd, toen ik een advertentie zag waarin de Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Voor mevrouw Van de Heuvel in Sluiskil staat het 9 79 gedempte bermsloot nabij haar woning oor zaak is van de wateroverlast die zij ondervindt in de kelder, de irterreverdieping en de tuin van haar woning aan de Oostka- De sloot werd gedempt in het kader van de aanleg van een afvalwaterleiding door de toen nog bestaande AWL. Van de rechtsopvolger van de AWL, het waterschap De Drie Ambachten in Terneu zen, eist mevrouw nu een schadevergoeding van in to taal 34.660,-. Het waterschap wil dat zo een, twee, drie niet betalen, reden voor de Sluis kilse een rechtsgeding aan te spannen. Een indertijd uitgevoerd on derzoek door deskundigen heeft uitgewezen dat er moge lijk een oorzakelijke verband bestaat tussen het dempen van de sloot en de wateroverlast. Een conclusie die door het wa terschap niet is onderschreven met als voornaamste argu ment dat in het betrokken ge bied sprake is van een hoge grondwaterstand mede door een kwelstroom uit het kanaal Gent-Terneuzen. In een uitvoerig voorstel aan de algemene vergadering, waarin toestemming voor het voeren van het rechtsgeding wordt gevraagd, wordt gesteld dat de uitgevoerde werken nauwelijks enige invloed op het grondwaterpeil hebben gehad. Erop gewezen wordt dat in 1974 al, vóór de leiding werd aangelegd, soortgelijke wateroverlast door ambtena ren van het toenmalige water schap Axeler Ambacht werd aangetroffen. Tuur Marteijn, nu nog 'in actie in het geme ntehu igt binnenkort tijd voor zijn hobby's vissen en tuinieren - fotodestem/corj.deboer gemeente Terneuzen een bo de vroeg". Hoewel de BB vandaag de dag nog steeds niet is opge heven heeft Tuur nooit spijt gekregen van zijn overstap. „Nee hoor, gemeentebode is een leuk beroep met veel af wisseling. Je hebt constant met mensen te maken en dat heeft me altijd wel gelegen". Het misverstand, dat een gemeentebode niet meer zou zijn dan een geüniformeerde koffiezetter, wil hij en pas sant nog even uit de wereld helpen. „Er komt bij dat be roep echt heel wat meer kij ken. Je moet bezoekers ont vangen en ze zonodig op hun gemak stellen, voordat je ze naar de kamer van de bur gemeester of een van de wethouders brengt. Verder draag je de verantwoording voor de post en voor de be voorrading en zijn er na tuurlijk ook nog de vele re cepties en ontvangsten". Heel jammer vindt Mar teijn het dat hij nooit een koninklijk bezoek heeft meegemaakt. Natuurlijk, een paar weken geleden mocht hij prins Claus in h stadhuis welkom heten, maar de komst van Beatrix op 2 juli gaat net aan z'n neus voorbij. „En dan te be denken dat viak voordat ik bij de gemeente in dienst kwam er ook riet een ko ninklijk bezoek aan Terneu zen had plaatsgevonden". Voor Tuur Marteijn" zit het werken er nu op. Bang voor verveling is hij overi gens niet. „Ik zal m'n tijd best kunnen vullen, want ik ben gek op vissen en tuinie- „En dan zijn er na- uurlijk ook nog de kinderen •n de kleinkinderen, waar voor je nu meer tijd krijgt", vult z'n vrouw aan. Van onze correspondent TERNEUZEN/SAS VAN GENT - Diverse scholen uit Terneuzen en Sas van Gent en een welzijnsinstelling hebben een werkgroep gevormd om daarin samen te werken bij het wegnemen of verminderen van achterstand-situaties bij leerlingen. Daarnaast kan de groep werken aan verbetering van het onderwijs in het geheel. De coördinatie van van dit project komt in handen van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Bedoeling is dat het project resulteert in de aanwijzing van de regio Terneuzen/Sas van Gent als onderwij s-voor- rangsgebied. „Scholen die, relatief gezien, bezocht worden door veel kin deren uit achterstand-situa ties kunnen -als ze aan be paalde criteria voldoen- deel nemen in een zogenaamd on derwij s-voorrangsgebied. De activiteiten kunnen gezamen lijk of per school apart worden uitgewerkt", aldus Lex Lan- gendijk van het RPCZ. Die mogelijke activiteiten zijn: leerlingenbegeleiding, opvang anderstaligen, het erbij be trekken van de ouders en bij scholing van leraren. Bij de nieuwe onderwijs wetten die per 1 augustus van kracht worden is ook een wet telijk kader waarbinnen een onderwijs-voorrangsbeleid van kracht wordt. Dit geldt voor een bepaald gebied waar dan voor een periode van vier jaar op planmatige wijze acti viteiten worden ondernomen om onderwij s-achterstanden weg te werken. Hiervoor zijn gelden beschikbaar. Gaan de plannen in de Kanaalzone door dan kan men rekenen op een bijdrage van 250.000 gul den. Wanneer daarnaast ook nog een school voor speciaal onderwijs deelneemt komt daar nog eens 50 mille bij Dat ook een welzijnsinstel ling bij het project betrokken is vloeit voort uit de ervaring dat de problemen van kinde ren in achterstandssituaties niet alleen op de school zijn te rug te voeren. Erkend werd dat ook de relatie gezin/school en school/buurt een belangrij ke rol spelen. Het uitgebrande jacht had net een opknapbeurt gehad. De politie stelt een onder zoek in. - foto de stem/cor j. de bser Van onze correspondent SLUISKIL - Een korte maar felle brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag rond 02.00 uur op het Kanaaleiland bij Sluiskil een plezierjacht vrijwel geheel verwoest. Door de grote hitte raakte ook een in de nabijheid staan de container van de firma S. te Terneuzen in brand en ont ploften enkele gasflessen. De vuurhaard werd bestreden door de brandweerkorpsen van Sluiskil en Sas van Gent Het motorjacht, eigendom van J. van A. en E. de J. uit Terneuzen, had net op een ter rein aan de Wervenweg een grondige opknapbeurt onder gaan en zou deze week weer te water worden gelaten. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Stich ting Sociaal Kultureel Werk (SKW) uit Sas van Gent gaat de komende zomervakantie op kamp naar het Brabantse Rucphen. Het zomerkamp, bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar, vindt plaats van woensdag 31 juli tot en met woensdag 7 augustus. Ver blijfplaats van de kampgan- gers is vakantiecentrum 't Os- sekopje. Dit centrum is gele gen midden in de Brabantse bossen en beschikt behalve over een goed uitgeruste keu ken over twee nieuwe slaapza len en een dagverblijf. Daarnaast behoort bij het centrum tevens een speeltuin, voetbal- en recreatiecentrum. De heen- en terugreis is per autobus. Het kampvuur ver meldt onder meer een 'India- nendag' compleet met kamp vuur en barbecue, speurtoch ten en bosspelen en een twee tal uitstapjes, waaronder een naar Bosbad Hoeven. Zondag 4 augustus is er een 'gezinsdag' waarop de ouders in de gelegenheid worden ge steld het vakantiecentrum te bezichtigen en een fijne dag mee te maken met de kinde ren. De vrijwillige leiding van het SKW draagt zorg voor de begeleiding van de kinderen en een groep van vijf mensen zorgt voor boodschappen, wasbeurten en keuken. De deelnamekosten voor dit SKW-zomerkamp bedragen 135,— per persoon (alles inbe grepen: vervoer, verblijf etc.). Inschrijving is nog steeds mo gelijk en wel in de Roselaer, Noordstraat 5 te Sas van Gent. Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. Concert - Zaterdag 22 ju brengen drumband Willij Beukelszoon en koninklijk muziekvereniging De HarrnJ nie, beiden uit Biervliet, hJ jaarlijks bezoek aan Driewl gen. Zij zullen op het BurgJ meester Verplankeplein concert geven, dat begint oJ 18.45 uur. Ook staat voor kef mende zomer een optreden if recreatiecentrum De Braai) man gepland. Play-back - Ook Biervliet doJ mee aan de play-backrajl Zaterdag 13 juli wordt er b) café 't Oude Raedthuys oefenmiddag gehouden voa de play-backshow, die in s tember zal worden gehouden Sloebers - De leden van wa| tersportvereniging De Slof bers uit Kioosterzande houder] zaterdag 23 juni een barbeet) op een plaat in de WesteJ schelde. Om 9.30 uur vertrek) ken de boten vanuit Walsoor) den naar een geschikte plasf Behalve de barbecue zulle] jong en oud zich vermakt] met allerlei spelletjes. Mo ten de weersomstandighederl te slecht zijn dan wordt dl evenement verschoven naar] juli. Winnetou - De uitslag van cl maandelijkse schieting val karabijnclub Winnetou in café Dallinga te Sluiskil. Top: Pa| trick van Damme, schutters (Moerbeke), linker zij vogel Henk de Geest, Dsl Bloemenstreek (Lochrisffl rechterzij vogel René Ge:- naert, Monte Christo (Lerabe- ke). De meeste kleine vogels voor René Gernaert, Monte Christo (Lembeke). Uitsla; tweede hoogspel: Top: Patrid van Damme, Dingoschutto (Moerbeke), linkerzijvoge Piet van Puyvelde, Winnet® (Sluiskil), rechterzijvoge Emlel van Lessebelle, Van Be- verschutters, (Gent). Aan schieting namen 47 schutten deel. De volgende schieting zaterdag 17 augsutus in café Dallinga. Aanvang 19.30 uur Clash - Dancing The Clash it Terneuzen houdt zaterdag juni een exclusieve play-batl en sound-mix wedstrijd. Dl deelname van een groot aanti 'semi'-professionele play-bat- kers uit Antwerpen geeft evenement een extra tintje, Ei zullen ook deelnemers uit ds regio het toneel bestijgen. Voor de winnaar is er weekend Londen te verdiener. Het muziekevenement begint om ongeveer 23.00 uur. CADZAND - In de nacht vi dinsdag op woensdag men ongewenst bezoek in de openbare lagere scha aan de Badhuisweg. Er is bedrag van 125 gulden meegf nomen. Via het dak heeft zich toegang tot de school vet schaft. GOES - Bij een inbraak in a fé Flora aan de Markt te G» is dinsdagnacht een speelai* maat opengebroken en daarui een bedrag van 1200 a 130(1 f den ontvreemd. Men was nengekomen door een niet al gesloten draairaam op de 1» venverdieping, dat men kt bereiken via het platte van een aangrenzend pand. HULST - Door onbeke» oorzaak ontstond een binnf brandje in de woonwagen de familie O. op De Rape. 0» wonenden slaagden erin vlammen snel te doven, brandweer van Hulst, die vla ter plaatse was, hoefde w' meer in actie te komen. schade bleef beperkt. HULST - Toen S. uit Kloostt; zande gistermorgen bij zijn1; de Wilhelminalaan ge keerde auto terugkwam merkte hij dat zijn voert® was aangereden door een dere auto. De bestuurd daarvan is na het gebeurd doorgereden. VV1 Cru Van een onzer OOSTBURG - De O fractie wil van wethou dering over zijn uitlal affaire, vorige week gei Volgens de liberalen nee terview het standpunt vai tijdens de raadsvergaderin de liberalen nog wegwuift gen gesteld aan de Oostbui zaken. „De bedenkingen van onze fractie maakt hij in het inter view nu tot de zijne", schrijft de VVD. De liberale raadsle den zijn daar zeer verbaasd over. Hun eerste vraag luidt dan ook: „Is het mogelijk een deel van de kosten van het rei nigen van de aangekochte Breskense grond te verhalen op Cruson, terwijl in het koop contract is opgenomen dat Cruson wordt gevrijwaard". In het interview zegt De Feij- ter dat de gemeente gaat pro beren een deel van de kosten op Cruson te verhalen. De VVD wil ook weten of het aan het college bekend was 'dat slechts het klokhuis, het minst lucratieve gedeelte, te koop was en waarom dat nu onverteerbaar is'. Tegen deze krant zei de wethouder dat 'het niet te verteren is dat wij -de gemeente- met het klok- Van ome correspondent TERNEUZEN - Showb* Irene uit Terneuzen heeft1' dens een afgelopen wee»® in het Brabantse Waspik houden muziekconcours tweede plaats behaald. Aan dit concours name® totaal 17 muziekgroepen Showband Irene, gehuld nieuwe uniformen, beha' de tweede prijs met de nie" Hollandse show. Het was voor het eerst s» vele jaren dat Irene weer* deelnam aan een concours showband zal zich volêc week in het nieuw aan Terneuzense publiek Pre: teren tijdens de Havenfe»' Van een omer i GROEDE - Bij het parkeerterrei Groede komt een elektriciteitska van het college van B en W van 0< De dorpsvereniging Groede heeft enige tijd geleden oir zo'n voorziening gevraagd aan de gemeente Oostburg. He1 college stelt vandaag aan de gemeenteraad voor om een krediet beschikbaar te stellen. De kosten voor plaatsing en aansluiting zijn 3.700,-. De dorpsvereniging heeft vergevorderde plannen voor het houden van een dorpsfeest op 26 juli. In verband met dit feest zal er een grote tent wor- OOSTBURG - De Oostburgse raadscommissie van bezwaar- en beroepschriften is unaniem van mening dat het bezwaar schrift van A. de Nijs uit Cad- zand ongegrond moet worden verklaard. Dit blijkt uit een voorstel van het college van B en W aan de raad. De gemeenteraad besloot begin dit jaar geen medewer king te verlenen aan het ver zoek van De Nijs om het be stemmingsplan te wijzigen zo dat hij geen appartement aan de Boulevard De Wielingen te Cadzand-Bad kan bouwen. Na ff ^tspraak van de raad ging De Nijs in beroep. De Nijs had in Cadzand- Dad een bunker die hij ge bruikte als zomerwoning, iwee jaar geleden diende hij een verzoek in de bunker te djogen verbouwen. De raad g'hg daar niet mee akkoord, waarop de inwoner uit Cad- zand in beroep ging tot bij de Kaad van State. Nadat het hem duidelijk erd dat hij voor de verbou- Ing geen toestemming kreeg, hi'ff8 8611 verzoek in zijn a fn j r te mogen herbouwen n de Boulevard. Daar ging gemeenteraad echter niet raef, akkoord. De gemeente- iq ff: komt vanavond vanaf •iu bijeen in het gemeente huis te Oostburg. del ma Quinten. ste„ Academie. Hoofdleid ers: Goes: Ilse Gillissen, El- Buijinten- Groede: Thea I

de Stem | 1985 | | pagina 16