Ook winst KMS-dochters VERDUBBELD TOT 10,8 MILJOEN Knock Out Show traag spektakel W erkloosheid in Zeeland blijft dalen Tekort aan leraren technische vakken dreigt in Zeeland HET WEER Europese jeugdkamp handboog- schietén Gekke spelletjes en bekende Nederlanders Gewonde bij ongeval te Terhole DONDERDAG 20 JUN11985 Buien OPLEIDING GOES WELLICHT WEG VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde krabbelt stapvoets uit het dal, waarin het RSV-debacle dit Zeeuws bedrijf gestort heeft. IN AARDENBURG Inbrekers aangehouden Automobilist omgekomen bij ongeval Videoband Weer in Europa W atero verlast door noodweer VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Behalve de KMS hebben vorig jaar ook de dochterbedrijven SICON (montagebouw) en Gieterij Middelburg winst geboekt. De positie van de beide afge slankte bedrijven verbeterde. Sicon boekte een winst van 5,1 miljoen, Gieterij Middel- krijgen de provincie Zeeland burg van 0,2 miljoen. De KMS- en de gemeenten dit jaar rente dochters behouden dit geld ter uitgekeerd over het PZEM- versterking van hun eigen geld dat ze aan beide bedrij vermogen. Zoals al gemeld ven uitleenden. Sicon wist het hoge peil van de orderportefeuille te hand haven. Daaruit vloeit voor de eerstkomende jaren een goede werkbezetting voort. Sicon heeft de deelname van twee derde in het Nederlands-An- tilliaans Constructiebedrijf nv afgestoten. Dit vanwege on gunstige vooruitzichten op langere termijn. Wat betreft de Gieterij re kent men bij een geleidelijke stijging van de omzet en een volharden in geplande bezui nigingen ook dit jaar op een redelijk resultaat. probeert uit dal te klimmen Er werd vorig jaar een netto winst geboekt van 10,8 miljoen gulden, een keer zoveel dan het jaar daarvoor toen de KMS -mede dankzij een injectie van bijna 50 miljoen gulden aan PZEM-geld- op eigen benen kwam te staan. Van een onzer verslaggevers GOES - De belangstelling voor technische lerarenvakoplei- dingen loopt zo sterk terug, dat er in Zeeland een tekort aan vakbekwame leerkrach ten dreigt te ontstaan. De opleiding en bijscholing van techniek-leraren in Goes dreigt door deze tanende be langstelling zelfs te verdwij nen of moet zich beperken tot een gering aantal studierich tingen. Ook wordt het steeds moeilijker om in Zeeland vol doende bevoegde vakleer krachten aan te trekken. Dit blijkt uit een notitie van het Contactcentrum Onder- wijs-Arbeid Zeeland (COA). De organisatie schrijft de ne gatieve ontwikkeling toe aan Die winst is echter voor een belangrijk deel afkomstig van rentevoordeel op aanbetalin gen die het ministerie van De fensie heeft verricht voor de uitvoering van marine-orders. Het 'operationeel' resultaat was vorig jaar negatief. Het ging om een verlies van zo'n anderhalf miljoen. De nieuwe directie-voorzitter A. de Smit zegt dat men dit jaar uit de ro de cijfers moet kunnen komen. Het negatief resultaat werd veroorzaakt door de repara- tiewerf Scheldepoort en de machinefabriek. Volgens De Smit zijn de resultaten van de reparatiewerf inmiddels ver beterd (voor dit jaar is een po sitief resultaat in zicht), maar blijft de machinefabriek nog - zij het minder- problemen ge ven. Hij verwacht verder dat de marine-order voor de bouw van M-fregatten voor 1 juli is afgerond. Deze order moet tot in de jaren negentig werk op leveren voor de scheepsnieuw- bouw-afdeling. Buitenlandse orders voor M-fregatten zijn er nog niet, maar bijna tien 'politiek-geschikte' landen zouden al wel interesse heb ben getoond. De winst over 1984 wordt geheel aan de bedrijfsreserves toegevoegd, want het bedrijf heeft grote behoefte aan geld, waarmee hoognodige investe ringen kunnen worden gedaan voor vernieuwing van appara tuur en produktontwikkeling. Voor dit doel wordt ook geld aangewend dat is vrijgekomen door afschrijvingen. Vorig jaar bedroegen die afschrij vingen zoals ook in 1983 15,7 miljoen gulden. Er werd vorig jaar voor 22,3 miljoen gulden geïnvesteerd. De orderportefeuille nam in 1984 toe van 1,9 naar 2,9 mil jard. Volgens directeur De Smit biedt dit al met al een goede basis om te werken aan een verdere versterking van de onderneming. Hij zegt dal voldoende financieringsfacili teiten beschikbaar zijn voor een goede bedrijfsuitoefening. „We denken dat we de stijgen de lijn kunnen voortzetten". Het aantal personeelsleden bij de KMS liep vorig jaar mei 62 terug tot ongeveer 3200. Vertrekkend personeel wordl alleen vervangen wanneer dit absoluut noodzakelijk is. Deze lijn wil men ook de komende jaren voortzetten. Van belang voor de wijze waarop men hel personeel zal inzetten zijn de resultaten van een onderzoek dat het organisatiebureau Van der Torn en Buningh heefl verricht. De KMS-directie houdt hei desbetreffende rapport ge heim. Directeur De Smit zegl dat het rapport nog tot beslis singen moet leiden. Wel is vol gens hem al duidelijk dat moet worden aangekoerst op ver sterking en verjonging van hel management, een betere coöordinatie van marketing en acquisitie en het zoeken naai nieuwe produkten. Wat dat laatste betreft, al dus De Smit, beschikt de KMS over drie speerpunten: de ap paraten-, ketel- en machine bouw. Hij verwacht dat de on derneming een goede slag kar slaan wanneer in Nederland besloten zou worden nieuwe kerncentrales te bouwen. Hij denkt daarbij aan orders var enkele honderden miljoener guldens. De bouw van conven tionele centrales heeft de KMS in de afgelopen tijd overigens ook veel werk opgeleverd. '"_fI 11 een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het Aar- oenburgse schuttersgilde St. bastiuan houdt zaterdag 13, h°?tag 14 en maandag 15 juli "et Europese jeugdkampioen schap handboogschieten op de staande wip. Zaterdag begint de schieting om 14.30 uur. Er wordt gescho ten op vier wippen. De volgen- oc dag is om 9.00 uur een kerk dienst in de katholieke kerk. Een uur later vertrek een stoet naar de markt waar een vlag- lenhulde wordt gehouden. Het college van B en W ontvangt om 10.45 de schutters. Klokslag twaalf is er een lunch voor ge nodigden. De schieting start die dag- om 14.00 uur. Tussen 13.30 en .i?0 "ur i# ST een .publieke, ïeting op 'twee staande wippen. Ook maandag start de wedstrijd om 14.30 uur. Van onze correspondent VLISSINGEN - De gemeente politie te Vlissingen heeft de 18-jarige A. B. en de 17-jarige M. W. uit Vlissingen aange houden op verdenking van in braak. Tijdens het verhoor be kenden zij vijf in de laatste weken gepleegde inbraken in Vlissingen en Oost-Souburg. Een deel van de buit, voor namelijk sigaretten, werd nog bij de verdachten aangetrof fen. Na het opmaken van pro ces-verbaal werden ze later weer op vrije voeten gesteld. Van onze correspondent RILLAND-BATH - Op de rijksweg 58 tussen Bergen op Zoom en Vlissingen nabij de Kreekrakbrug is dinsdag avond de 38-jarige Marinus C.A. Rijk uit 's-Heerenhoek door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Ter hoogte van Reimers- waal raakte de man tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn auto in een slip, sloeg enkele keren over de kop en kwam in een sloot terecht. Het slachtof fer overleed ter plaatse. De personenauto werd geheel vernield. Door Henk Postma VLISSINGEN - „We worden toch niet een beetje landerig hier. Je doet mee aan de Knock Out Show en dat be tekent dat er gewerkt moei worden!". Presentator Harry Ver- meegen port zijn kandidaten luidruchtig op tot wat meer enthousiasme. Het loopt te gen het eind van de tweede ronde. Van de 1.000 deelne mers aan VARA's 'kamika ze-quiz' zijn er nog 260 in de race. De aansporing van Vermeegen vindt gehoor. Gewillig hijsen de kandida ten zich uit het gras, waar ze enigszins verveeld op het volgende spel-onderdeel hebben zitten wachten. 'Hoppa!', roept de groep wat moeizaam in de richting van de presentator, wanneer een schril fluitje aan diens recente escapades als gla zenwasser refereert. Ver meegen is niet de enige die zich in een zekere mate van respons mag verheugen. Schooljongetjes breken met regelmaat door de drang hekken heen op zoek naar bekende Nederlanders die zich gewillig, dan wel lijd zaam een handtekening la ten ontfutselen. Op de weg langs de boule vard staan inmiddels twee trucks met opleggers gereed. De kandidaten snellen er heen. Want wie het recht op verdere deelname niet ver loren wil zien gaan dient zich zodadelijk op één van de twee vrachtvoertuigen te bevinden, maar dan wel op de juiste. De helft kiest voor het verkeerde voertuig. De truck rijdt hen meteen het spel uit. Opgepord door Ver meegen heffen de overblij vers een feestlied aan. Hun oplegger buigt door onder het vreugdegestamp. Zo flitsend als de televi siekijker de gebeurtenissen op 14 september aan zich Presentator Harry Vermeegen .Hoppa. voorbij zal zien trekken, zo traag en haperend verliepen gisteren bij de Vlissingse boulevard de opnames. In de eerste uren van de middag - het programma was al in de loop van de ochtend begon nen- drong het overwegend jonge publiek met duizenden op om toch maar niets van het spektakel te missen. Maar 's avonds om zes uur, toen Eugene de Witjes uit Nieuwkoop zich tot winnaar uitgeroepen zag, waren nog slechts enkele honderden toeschouwers present om hem van een mager uitge vallen huldeblijk te voor zien. De drie andere finalis ten, toch allemaal afkomstig uit Vlissingen zelf, moesten het al evenzeer stellen zon der al te veel aanmoedigin gen van het publiek. Voor oponthoud tijdens en vooral tussen de achttien spelonderdelen zorgden niet alleen de overlegpauzes die het produktieteam zich toe stond, de technische storin gen die zich af en toe voor deden en het zoeken naar een juiste mise-en-scene. Ook het steeds maar opdrin gende publiek droeg tot ver tragingen bij. „Wilt u nu echt definitief achter de hekken gaan staan. Volgt u de aanwijzingen van onze charmante assistentes", moest opname-leider André Kapteijn meermalen de mi crofoon inroepen vooraleer er voldoende blikveld voor de camera's was. Aan 'gekke spelletjes' en 'bekende Nederlanders', de twee ingrediënten van de show, ontbrak het overigens niet. Een kleine greep: de clown Herman Kortekaas in duel met een fluitketel, de vroegere stervoetballers Sjaak Swart en Bennie Mul ler schietend op een goal die letterlijk dichtgespijkerd wordt, parasailers uit Ber gen op Zoom, een sprint tus sen schaatser Hein Vergeer (op rolschaatsen) en hard loopster Els Vader. Voor muzikale intermez zo's waren de popgroepen Babe en Drukwerk opge trommeld. De muzikanten van de laatste groep deden een poging om een gewicht van 210 kilo omhoog te trek ken. De leden van Hammy de Beukelaars stuntteam moesten met kapotte handen naar huis. Ze slaagden naar behoren in hun opdracht om - FOTO'S WILLEM MIERAS zo snel mogelijke een slaap- kamerammeublement uit elkaar te slaan, maar kwa men er te laat achter dat de decorbouwers vergeten wa ren om enkele tientallen spijkers uit het houtwerk te verwijderen. Maar het spannendst werd het toen zich een twee tal uur voor het einde don kere wolken samenpakten vanuit zee. Een plotselinge donderslag maakte duidelijk dat een cameraman, door een hoogwerker ver boven het aards gewoel verheven, in benarde positie kon ko men te verkeren. Maar tot veler opluchting ontlaadde de bui zich luttele kilome ters verder. Dat kon niet verhelpen dat het marathon-spektakel als kijkspel beneden de maat bleef, althans gisteren. Wanneer het beeldmateriaal straks in gecomprimeerde vorm de montagetafels ver laat zal wellicht blijken dat voldoende materiaal is inge zameld voor een uurtje fa miliair vertier in huiselijke sfeer. En dat is precies waar het de programmmamakers gisteren om te doen was. het algemeen beeld in de on derwijssector, dat een stijgen de werkloosheid uitstraalt. Voor het technische deel hier van gaat deze vlieger volgens het COA niet op. Ook de bezui nigingen, die de aanvangsala- rissen van de leerkrachten on der druk zetten, zijn debet aan de teruglopende interesse voor de opleiding. De technische studierich ting valt onder het Nederlands Genootschap tot Opleiding van Leraren Beroepsonder wijs (NGOLB), dat studenten opleidt tot wis- en natuurkun dige. De opleiding krijgt vorm in deeltijd-onderwijs, waar door de meeste studenten nog een baan in het bedrijfsleven kunnen hebben. Deze combi natie bevordert het bijblijven. Om de negatieve beeldvor- ming rondom de technische vaklerarenopleiding teniet te doen gaat het COA samen met het bedrijfsleven proberen hieraan iets te doen. Het COA spreekt in de notitie van een 'uiterste gezamenlijke krachtsinspanning'. In verband hiermee staan er de komende maanden enkele voorlichtingsbijeenkomsten op het programma. Aan de hand van een videoband wordt kort en bondig verteld waarom een goede lerarenop leiding zowel een onderwijs- als bedrijfsbelang is. Dat het COA een hoge prioriteit geeft aan het nijpende tekort mag blijken uit de slotzin van de notitie: „Wellicht wordt het hierdoor mogelijk een voor de regio zo belangrijke voorzie ning van het NGOLB voor Zeeland te behouden". Vim. Over het algemeen zwaar be wolkt met nu en dan regen of onweerachtige buien. Morgen middag zullen we van een tij delijke weersverbetering ge nieten. Minimum temperaturen van 0 tot 12 graden, maximum temperaturen van 15 tot 20 graden. De wind zal zwak of matig waaien uit het oosten tót het zuid-oosten en later uit het westen tot het noord-westen. De vooruitzichten van vrij dag tot en met maandag: over het algemeen zwaar bewolkt of betrokken met regen of buien. Enkele tijdelijke opklaringen. Amsterdamweerlicht19 gr Eindhovenregen18 gr Vlissingenregen19 gr Aberdeenhalf bew.16 gr Athenenietontv Barcelonaonweer26 gr Berlijnzwaar bew.20 gr Bordeauxhalf bew.19 gr Brusselregen19 gr Dublinzwaar bew.16 gr Frankfortzwaar bew.22 gr Genèveregen16 gr Helsinkionbewolkt22gr Innsbruckzwaar bew.22 gr Klagenfurtzwaar bew.21 gr Kopenhagenlicht bew.19 gr Lissabonlicht bew.22 gr Locarnoregen15 gr Londenzwaarbew.20gr Luxemburgregen18 gr Madridlicht bew.31 gr Malagaonbewolkt33 gr Mallorcazwaarbew.25gr Maltazwaarbew.27gr Münchenzwaarbew.21 gr Nicezwaarbew.22gr Oslolicht bew.23 gr Parijszwaarbew.17gr Homezwaarbew.26gr Splitzwaarbew.24gr Stockholmlicht bew.24 gr Wenenlicht bew.19 gr Ziirichregen19 gr Casa Blanca... zwaarbew.23 gr Istanbulzwaarbew.21 gr LasPalmasnietontv. Beiroet.nietontv. Tet-Avivonbewolkt28 gr Tunislicht bew.35 gr Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is de afgelopen maand weer verder gedaald. Het aantal werkloze man nen daalde met 300 personen. Daardoor kwam het percenta ge werkloze mannen voor het eerst sinds vele jaren beneden de 10 procent, namelijk 9,7 procent. Het aantal werkloze vrouwen daarentegen steeg met 55, leidend tot een percen tage van 13,9 procent. Deze stijging werd veroorzaakt doordat de eerste groepen schoolverlaters zich aandien den op de arbeidsmarkt. Het beeld in Zeeland kwam vorige maand overeen met de landelijke ontwikkeling. In Zeeland waren eind april nog 11.881 mensen werkloos, 10,7 procent van de beroepsbevol king (landelijk 15,1 procent). In alle Zeeuwse regio's trad dezelfde trend op. Zeeuwsch- Vlaanderen staat nu op 11,5 procent, Walcheren op 11,4 en de rest van Zeeland op 9,9. De werkloosheid is het grootst op Tholen (13,5 procent), in Vlis singen (13,1) en Hulst (12,6), het laagst in Goes (9,2). Het aantal openstaande va catures daalde vorige maand met 100 tot 718. De grootste vraag naar arbeidskrachten bestaat in de metaalsector. Daar waren eind april 200 ba nen vrij. De vraag in andere sectoren: algemene dienst 121, kantoren 80, chemie 60, horeca 59, bouw 50. De werkloosheidspercenta ges werden de afgelopen maand beïnvloed doordat de eerste groepen schoolverlaters zich alweer aandienen op de arbeidsmarkt. Bij de mannen lieten 50 schoolverlaters zich als werkloos registreren, waaronder 35 metaalarbei ders. Bij de vrouwen lieten zich 162 schoolverlaters als werkloze inschrijven. De stij ging van de werkloosheid bij de vrouwen is dus geheel ver oorzaakt door de instroom van schoolverlaters. TERHOLE - Bij een ongeval op rijksweg 60 tussen Kuitaart en Terhole is gisteren een per sonenauto geheel vernield, terwijl een inzittende gewond raakte. Bestuurster M. van D. uit Kloosterzande verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Haar auto raakte in een slip en belandde in een naast de weg gelegen sloot. Van D. kwam er met de schrik vanaf, maar een mede- inzittende, mejuffrouw A. V. uit Kloosterzande, liep zodani ge verwondingen op dat zij naar het St. Liduinazieken- huis in Hulst werd overge bracht Van een onzer verslaggevers HULST - Het plotselinge noodweer, dat gisteravond te gen etenstijd boven Hulst los barstte, heeft voor veel water overlast gezorgd. De Dullaertwijk werd het ergste getroffen. Het Europa plein stond helemaal blank en in veel straten waren niet eens de trottoirs meer te zien. De meeste schade leden de huizen met een garage bene den het straatpeil. De brand weer, die kort na de eerste melding met dertig man was uitgerukt; moest in sommige kelders 80 cm water wegpom pen. In totaal werden gister avond 15 kelders watervrij ge maakt. Een klus, waarmee de brandweer zo'n drie uur is be- ziggeweest. Ook in Axel kon de riolering van de Kanaalkade het niet bolwerken en moest het ver keer tijdelijk worden omge leid. Datzelfde was ook in Hulst het geval.

de Stem | 1985 | | pagina 13