'Wij staan juist helemaal open' GERARD DE SCHEPPER KEERT BE 'Ik moest meer presteren dan mijn B-collega 's RING Voorzichtig Rustiger Spanning Arrogant Ieder voor zich Stoppen Koppelaar Internationals LEO VAN DER KROFT Nauwgezet Karakter Vertaald tartmotor. Hij maakt dan 1200 Lp.m. Met tiet op be- temperatuur komen, zakt >erental naar pakweg l ninuuL Voor geen enkele Is het gezond om er direct i start voluit mee weg te ren. Bi] zo'n perfect ge- trueerd Alfa-machientje |t i helemaal uit den boze. het lange rechte stuk en tij. stevige bochten gedraagt de zich prettig neutraal. Alleen eer het echt hard gaat, ne- we soms dribbelverschijnse- an de achteras waar. De mo- ledraagt zich lekker soepel, schakelen hoett niet, althans n rustige rijstijl. Wil men er tegenaan, dan moet er driftig „bak" geroerd worden mei jevolg de reeds genoemde lak-geluiden. ór overzien we de 439 cm lan- fa overzichtelijk. Achter moe- ve ons knap uitrekken om c t" te ontwaren. Vanuit de hoekige koplampen komt een van licht. Alfa Romeo g de „90" 2.5 i een topsnelheid x>ven de 200 km/u od. )nze" Alfa 90 raffelt de sprinl 0-100 km/u af in precies 9.0 nden, terwijl hij er 13.6 sec doet van 0-120 km/u. Opval- zijn de exacte snelheidsme- Die komen we zelden tegen, it gevoelige punt bij deze htpatsers komt vaak bij dstofpomp tot uiting. Immers, elijke wagens vragen om een tieve rijstijl en dan lust zon pitter" wel een beste slok. Al- s zo dachten wij. Maar het viel zins mee. Tijdens onze test- ik verstookten we gemiddeld 9 superbenzine per 100 kilome- (1 op 11.0). Met een tankin- d van slechts 49 liter betekenl ien actieradius van krap 550 ki- eter. Op de lange trip regelma- tankstops derhalve. 15,-. 8.495, 456. C/~' Door Romain van Damme HULST - Pratend over zijn besluit om te stoppen met flui ten in het betaald voetbal, probeert Gerard de Schep per zijn verhaal duidelijk te maken met een aantal voorbeelden. „Ik floot een aantal ja ren geleden SC Amers- foort-De Graafschap. Een belangrijk duel voor een periodetitel. Halverwege dat duel stapte Leo van der Kroft de kleedkamer bin nen. Ik weet niet eens meer of hij mij gegroet heeft. Hij stapte op me af, trok het linkerborstzakje open en riep: zie je wel, je hebt de gele kaarten toch bij je. Vervolgens ging hij naar het toilet, liet de deur zo open staan dat hij alleen mij zag en stond daar met gebalde vuist. Om te zeg gen, laat ze eens wat zien. Zo moest ik de tweede helft in. Mijn eerste confrontatie met Leo van der Kroft, de voorzitter van de scheids- rechterscommissie. Dat is toch geen benadering van scheidsrechters die pas in het betaald voetbal actief zijn. Dat is toch te dol om over te praten". Vijf jaar lang offerde Gerard de Schepper een groot deel van zijn vrije tijd op om zijn hobby, flui ten in het betaald voetbal, zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen. Vanuit het Zeeuwsch-Vlaamse Hulst reed hij duizenden kilome ters in dienst van de Ne derlandse voetbalbond. Wetend dat scheidsrech ters regelmatig geconfron teerd worden met bijtende kritiek. Gerard de Schep per rekende daarom op een goede ondersteuning van de scheidsrechterscommis- sie. Volgens hem een mis rekening. Het gebrek aan 'bescherming' en begelei ding vanuit Zeist deed hem onlangs besluiten te stop pen met het fluiten in het betaald voetbal. Gerarde Schepper, 35 pas, weet inmiddels dat zijn beslissing met argus ogen bekeken wordt. Im mers, voor het nu net afge lopen seizoen kreeg de eer ste Zeeuwsch-Vlaming die zo ver reikte in het scheidsrechters wereldje, te horen dat hij teruggezet werd naar de B-lijst. Bo vendien liet Leo van der Kroft, de baas van de scheidsrechters, onlangs weten dat Gerard de Schepper net iets tekort kwam voor het betaald voetbal en beter terug kon naar de amateurs. Vandaar dat Gerard de Schepper zijn woorden op een weegschaaltje legt en zijn relaas doorspekt met voorbeelden om een zo goed mogelijk beeld van het reilen en zeilen in scheidsrechtersland te schetsen. Beseffend dat zijn verhaal door menig een gezien wordt als na trappen. Maar dat neemt de Zeeuwsch-Vlaming voor lief. Bovendien, dat is de bedoeling niet. scheidsrechterscommissie Gerard de Schepper: „De scheidsrechterscommissie is hautain en arrogant". - FOTODESTEM/JOHANVANGURP „Waarom ik gestopt ben?". Gerard de Schepper neemt er even de tijd voor. Ordent zijn gedachten en zegt dan: „Op de eerste plaats dat het werkklimaat dusdanig was dat ik wist dat er voor mij geen pro gressie meer in zat. Aan de andere kant vindt men dat ik meer moest presteren dan mijn B-collega's. In mijn ogen een oneerlijke zaak. Ik vond dat ik tegen een bierkaai aan het vech ten was". Dat laatste vraagt om uitleg. Vijf jaar geleden belandde Gerard de Schepper na een succesvol le carrière in het amateur voetbal op de B-lijst. Twee jaar kreeg hij de tijd om zich verder te ontplooien. Dat verliep redelijk. Ge rard de Schepper promo veerde naar de A-lijst, handhaafde zich twee jaar en kreeg toen te horen dat hij weer terug moest naar de B-lijst. "Ik kreeg af en toe de pers over me heen", weet hij nog goed, "zou ik weer te nsel geel getrokken hebben. In Zeist vond men het toen beter me een tijdje in wat rustiger vaarwater te brengen. Goed, daar had ik op zich niet zoveel moei te mee. Maar in het afgelo pen seizoen werd ik zwaarder beoordeeld dan de andere B-scheidsrech ters. Ik neem aan omdat ik van de A-lijst kwam. Maar nogmaals, dat vind ik on eerlijk." Gerard de Schepper staat vervolgens uitvoerig stil bij het werkklimaat waarin de heren scheids rechters, met name de jon geren, moeten presteren. „Dat loopt over van span ning en onrust", zegt hij daarover, „ik heb dat erg sterk ervaren. En met mij andere collega's. De gele verde kritiek op scheids rechtersland is niet geheel ten onrechte. Ik herinner me uitspraken van trai ners. Over bepaalde scheidsrechters zeiden ze, in het amateurvoetbal wa ren dat keien. Nu, in het betaald voetbal, zien we ze terug met bleke bekkies en holle ogen. Dat zegt wel genoeg". geeft jongeren geen steun' Die signalen bereikten volgens Gerard de Schep per Zeist, waar de scheids rechterscommissie zetelt, niet. „De opvang, de onder steuning", laat hij weten, „is er niet. Er is geen ver trouwen in scheidsrechters onder de top. Er wordt een muur gebouwd tussen die scheidsrechters en de com missie." Die kreeg Gerard de Schepper in zijn vijf jaar durende carrière als scheidsrechter in het be taald voetbal dus niet om ver. Integendeel. Hij ver wijt de scheidsrechters commissie arrogantie. Een hautain gezelschap. „De scheidsrechterscommissie zegt dan", vertelt Gerard de Schepper uit eigen er varing puttend, „het is de schuld van de scheidsrech ters. Jullie komen niet met de problemen bij ons. Maar zeg nou zelf, iemand die arrogant en hautain over komt, nodigt niet bepaald uit om eens lekker je hart te luchten." beeld om de andere kant van de medaille te laten zien. „Jan Keizer werd tij dens een bijeenkomst eens getracteerd op kritiek. Ik weet niet precies meer welke wedstrijd, maar ik dacht PSV-Ajax. Keizer hoorde dat aan, zei 'prima, prima', en liet eenmaal buiten weten: „daar kan ik me allemaal niet druk om maken, ik ga straks lekker naar Manchester United- Juventus." „In scheidsrechtersland is het ieder voor zich", weet Gerard de Schepper inmiddels, „ik zeg niet dat er totaal geen contact is, maar het blijven toch scheidsrechters. Thomas kan gemakkelijk zeggen, nergens naar kijken, ner gens iets van aantrekken, je eigen wedstrijd fluiten. Sommige scheidsrechters hebben die mentaliteit. Veel scheidsrechters niet en hebben daarom begelei ding nodig. Weet je, je durft niet veel te zeggen. Je denkt dat het raar vin den. Als er een goede bin- Een van de redenen dat Gerard de Schepper ver trekt. Van Leo van der Kroft kreeg hij tijdens de 'afscheidsreceptie' vorige week nog eens uitvoerig te horen dat de internationals ook keihard aangepakt werden. „Maar ik blijf zeg gen dat die internationals daar maling aan hebben", brengt Gerard de Schepper daar tegenin, „Jacques d'Ancona begon erg fris aan zijn taak. Ja, hij pakte ook de internationals aan. Was er eens een bijeen komst in Amsterdam. Gin gen de internationals bij elkaar zitten. Jacques d'Ancona moest volgens hen wat water bij de wijn doen. Let wel, ik kan niet aantonen in hoeverre zoiets bepalend is. Maar ik heb het gezien." En grinni kend volgt er: „Jan Keizer stond eens op om te vertel len dat de jongeren niet of nauwelijks naar het noor den durfden om daar een wedstrijd te fluiten. Je weet dat d'Ancona uit het noorden, Groningen, komt. Volgens Keizer waren de heb problemen gekregen toen ik op de A-lijst te recht kwam. Dit besluit is niet zomaar genomen. Op een gegeven moment heb ik tegen mezelf gezegd, de groep krijg je toch nooit helemaal mee. Ik neem het voortouw. Misschien dat het straks voor de jongere scheidsrechters wat verbe tert. Wij hebben wel eens aan de bel getrokken bij de belangenorganisatie. Maar daarin zitten de topfigu ren. Ze hebben wel eens wat doorgeseind aan de scheidsrechterscommissie, maar veel minder hard dan wij wilden." De toekomst. Gerard de Schepper denkt er hard over om het fluiten in het voetbal voor gezien te hou den. Geen terugkeer in het amateruvoetbal. „Zo denk ik er nu over. Ik heb toch wat megèmaakt. Ik denk dat de overgang te groot is. Er zijn nu wel mensen die vinden dat ik weer in het amateurvoetbal moet gaan Kees Koppelaar wordt dan naar voren geschoven. Conditietrainer en volgens Gerard de Schepper wel iemand die respect af dwingt. „Koppelaar staat midden in de groep. Hij kent iedereen. Niet alleen Keizer maar ook De Schepper. Hij dwingt res pect af. Met hem ik heb ik wel eens wat probleempjes besproken. Het is toch te gek dat je daar niet mee naar de scheidsrechters commissie kan. Vanwege die kloof. Niet te overbrug gen. Te hautain. Je moet het toch samen doen. Als er kritiek is, is dat altijd ge richt op de scheidsrechter zelf. Nooit op de leiding. Ik heb Leo van der Kroft ge vraagd, hoeveel tele foontjes betreffende pro blemen, heb jij nou gekre gen. Ik denk dat het er nog geen vijf geweest zijn." De internationals. Een heel ander verhaal, pro beert Gerard de Schepper duidelijk te maken. "Ouwe jongens, krentebrood, dik ke mik. Wij, de jongere scheidsrechters die onder aan de ladder staan, wor den niet eens bekeken. De scheidsrechterscommissie ontkent dat natuurlijk." Vandaar weer een voor- ding was, zou je zoiets niet vinden. Het is een kwestie van vertrouwen." Nog eens de scheidsrech terscommissie. Bemand door Leo van der Kroft, Jacques d'Ancona en Cees de Bruin. „Te weinig", meent Gerard de Schepper, „die commissie zou uit vijf, zes man moeten bestaan. O ja. Laatst werd er gespro ken over het binnen halen van mensen om problemen waarmee je niet bij de commissie terecht kan, op te lossen. Onvoorstelbaar. Dan geef je toch een brevet van onvermogen af. Ik denk dat Charles Corver een uitstekend man voor de commissie is. Gesteund door een aantal capabele mensen zou hij de kar moeten trekken. Maar dat zie ik nog niet zo vlug ge beuren." jongeren bang voor d'An cona. Ach, je kwam zoveel zaken tegen. Ik heb me wel eens afgevraagd, stel dat ik international was, aan de top zou zitten, zou ik dan ook zo handelen?" De teleurstelling. Want die is er wel degelijk. „Lo gisch", meent Gerard de Schepper, „als sporter wil je de top bereiken. Als scheidsrechter wilde ik de top bereiken. Maar ik heb gemerkt dat het niet gaat. Door al die redenen die ik net genoemd heb. Nee, de afstand heeft volgens mij geen rol gespeeld. Dat wordt wel eens gezegd ja, de provincie-jongens wor den achter gesteld. Maar ik heb toch twee jaar op de A-lijst gestaan. En Joop de Wit, uit Den Haag, is even eens afgevoerd. Kijk, ik fluiten. Ik heb toch erva ring. Maar ik weet het niet Ik vermoed dat ik de am biance van het betaald voetbal te veel zal missen. En er zijn nog zoveel ande re leuke dingen om te doen. Wat zaalvoetballen, wat trimmen met de fiets. Daar heb ik allemaal geen tijd voor gehad. Nu wel. De druk is weg. Want geloof maar dat er in scheids rechtersland spanning is. Iedere keer weer die duim omhoog of omlaag. Je vraagt je iedere keer weer af, wat nu weer. Op die manier krijg je geen greintje zelfvertrouwen. En dat verwijt ik de scheidsrechterscommissie die veel te ver van de scheidsrechters, met name van de jongeren, afstaat." "eo van 4cr Kroft. 'Wij staan juist helemaal open voor de jongere scheidsrechters'. Van onze sportredactie BREDA/HAARLEM - Leo van der Kroft, voorzitter van de scheidsrechterscom missie stelt het diverse ke ren zeer nadrukkelijk: „Eigenlijk praten we naar buiten toe het liefst niet over scheidsrechters. Maar nu Gerard de Schepper meent zo te moeten reageren, kun nen we dat niet zo maar la ten passeren". Kort samengevat komt het er op neer dat volgens Gerard de Schepper de scheidsrechterscommissie te ver van de jongere scheids rechters uit de betaalde sec tor staat. Leo van der Kroft beweert het tegendeel. „Ik denk juist dat wij he lemaal open staan. Dat be gint al bij de amateurs. Ze komen op de overgangslij st. Let wel, nog niet in het be taald voetbal. We volgen die scheidsrechters nauwgezet. Als dan eenmaal de stap naar het betaald voetbal ge nomen kan worden, doen we er van alles aan de begelei ding zo optimaal mogelijk te maken. We zeggen tegen de senioren-scheidsrechters, laat ik ze zo maar noemen, bemoei je met die gasten. En tegen de jongeren zeggen we, zoek zoveel mogelijk contact" Leo van der Kroft komt dan terecht bij Gerard de Schepper. „Een aardige jon gen", zegt de oud-scheids rechter, „en representatief. Maar hij mist het juiste ka rakter om in het betaald voetbal goed te kunnen functioneren. Hij zoekt het bij iedereen, behalve bij zich zelf." Leo van der Kroft zoekt vervolgens naar de juiste woorden om het nog wat duidelijker te maken. „Een wielrenner moet het tenslot te ook zelf doen. Peter Win nen zal toch helemaal alleen die berg op moeten. Dan kun je wel als ploegleider roe pen, doorzetten, kom op, maar als er dat niet in zit, lukt het niet". En: „Ik heb Gerard de Schepper diverse keren be naderd. Maar dat wordt door hem weer vertaald met, ik word teveel geïnstrueerd. Ik kan mijn eigen gang niet gaan. Hij spreekt zich zelf zo vaak tegen. Hij zegt dat we ons te weinig bemoeien met de jongere scheidsrechters. Nou, ik heb dit seizoen onge veer 65, 70 wedstrijden ge zien. Zestig wedstrjjdenwa- ren duels tussen de tweede elftallen en uit de eerste di visie. De wedstrijden waarin jongere scheidsrechters flui ten. Ik heb afgelopen seizoen vrijwel geen eredivisie wedstrijd gezien. Geen en kele internationale scheids rechter aan het werk gezien. Gerard de Schepper heeft blijkbaar vier d vijf keer per dag een hand op zijn schou der nodig. En dat kan niet. Daar komt ook nog eens bij dat er af en toe kritiek is.. Dat kan Gerard de Schepper moeilijk aanvaarden, laat staan verwerken. Ik vind het jammer dat het zo gelo pen is. Ik vind het begrijpe lijk dat hij teleurgesteld is. He kan zijn opmerkingen daarom ook wel plaatsen, maar hij belicht het te een zijdig. Nogmaals, Gerard de Schepper is een aardige jon gen, maar hij mist de power om zich in het betaald voet bal als scheidsrechter staan de te houden".

de Stem | 1985 | | pagina 11