BIJ DE 75STE VERJAARDAG VAN VADERDAG Nederlandse reislust wint het van crisis Irak sch< Nicaragi wapen-ii PRETORL Hypotheekrente per 4 juni 1985 ZATERDAG 15 JUN11985 VADERS aller landen! Zet de feestneuzen op. Ontkurk de flessen. Leg de verlanglijstjes klaar. Vandaag is het op de kop af 75 jaar gele den dat vaderdag voor de eerste keer gevierd werd. Een jubileum. En zondag is het weer zover. Viva il papa. Lang leve vader. :EXTRA OP ZATERDAG1 T11 PAGINA 4 Overhemd Vissen op vaderdag Kerncentrale(s) Moerdijk PAPIER1 VOOR UW PEN De Koning Sterker Dieptepunt Garantie Modeverschij nsel BERT VAN VELZEN LIEF ZATERDAG 15 JU PRETORIA/WAS HINGTON (RTR) De Verenigde Sta roepen hun ambas deur in Zuid-Afr terug voor overleg. Managua (afp> - Nicara sua heeft donderdag beslote "'oratorium op de invoe van wapens, dat het zich in fe Door Mick Salet, Wat een feest. Wat een ellende. Kilometers stropdas. En duizenden andere surprises met de s van sin terklaas. Sigaren, sigaretten, shag en sokken. Vaders worden morgen weer bedolven onder de SSS- cadeau's. Hoewel de term „SOS-kado" van Annie Wil- ting-Evers uit Bemmel mis schien wat beter is. Soltfcen, overhemd en stropdas. SOS. Help, wat moet ik va nu in he melsnaam geven? Maar eerst de verjaardag van vaderdag. Hei begon allemaal in de Verenigde Staten. Bakermat van de commerciële cultuur. In het plaatsje Spokane, in de staat Washington, woonde William Smart. Vader van vijf zoons en een dochter. Pa Smart, die nog in de Ameri kaanse burgeroorlog gevoch ten had, was vroeg weduw naar geworden. Daardoor moest hij twee keer zo hard werken om zijn zes kinderen op te voeden. Dat zoiets een hele klus is, besefte zijn dochter Bruce toen ze zelf moeder was geworden. Toen merkte ze dat een vader heel wat mans moet zijn. Toen zag ze in wat vaderlief alle maal wel niet gedaan had voor haar en haar vijf broers. Om haar pa, en alle andere vaders ter wereld, te bedan ken, wilde ze iets meer geven dan een stropdas of zelf ge breide sokken. Ze wilde haar pappie op een sokkel zetten. Ze wilde een vaderdag. Als we het stof van de blad zijden van het geschiedenis boek blazen, lezen we, woor den waarmee Bruce vaderdag proclameerde: „Mijn respect en mijn grote bewondering voor vader en al les wat hij voor mijn broers en mij heeft gedaan, inspireren me om hem, en met hem alle Amerikaanse mannen met hart voor hun gezin, blijvend te eren. En het ere-teken dat ik voor hen opricht is vader dag. De dag waarop mijn eigen daddie jarig is, 10 juni". De eerste vaderdag werd dus op 10 juni 1910 gevierd. Dat was toen eigenlijk nog niet veel meer dan een huise lijk feestje in huize Smart. Maar Bruce schakelde de plaatselijke predikanten in en kreeg steun van de christelij ke vereniging van jongemannen. Met deze vaderlijke hulp werd Ach vader meeste agenda's wordt ver meld, is het toch nooit een ech te algemene feestdag gewor den. Een groot commercieel succes trouwens ook niet. Er zijn wel winkeliers die deze week hun omzet verhogen via de portemonnee van dankbare kinderen, maar vaderdag haalt het niet bij moederdag. Waarom dat zo is, weet iedere psycholoog van de bor reltafel. Houden wij niet veel meer van onze lieve moeders dan van onze strenge vaders? Ach, wat een antwoorden zijn er mogelijk op die vraag. Va ders. Er zijn bibliotheken over vol geschreven. Van diepgra vende studies over vader- complexen tot sentimentele smartlappen van Vader Abra ham. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN de vlam van vaderdag lang zaam maar zeker verspreid. In 1916 bereikte het idee van Bruce, die toen overigens be kend was als de schilderes mrs. John Dodds, het Witte Huis. President Woodrow Wil son vond het allemachtig prachtig en gaf zijn officiële goedkeuring aan het idee van vaderdag. De ambtelijke en politieke molens malen langzaam, maar in 1924 was het dan toch zover: het Amerikaanse Congres riep vaderdag uit tot nationale feestdag. De politici vonden niet dat het zomaar een feestje ter ere van vader moest zijn, nee, het moest ook een dag van bezin ning zijn. „Want het is zinvol is om de'relatie tussen kinde ren en hun vaders te verstevi gen en om vaders te overtui gen van de volle zwaarte van hun verantwoordelijkheden". Van Amerika sloeg de golf over naar Europa. Vaderdag werd ingevoerd door de com mercie. Aan het eind van de jaren veerig was het de Franse overhemdenfabrikant Geor ges Charles Recio, die het zaad van vaderdag op het continent zaaide en zo waaide het uit naar zo'n veertig landen. Al moet daar wel bij gezegd wor den dat niet iedereen het op dezelfde dag doet. In Nederland wordt het feestje nu zo'n 35 jaar gevierd. Eerst in oktober, toen op de tweede zondag van juni en nu op de derde zondag van juni. Hoewel vaderdag in de Wij weten niet hoeveel va ders (en niet-vaders) gaan meedoen aan de landelijke viswedstrijd op vaderdag waarmee grote bedragen geld te winnen zijn. Wij, dat is de belangengroep 'Rech ten voor al wat leeft', vrezen echter dat het er velen zul len zijn! Want waar geld te 'verdienen' valt (en zeker als men het zittend af kan) daar is 'men' meestal als de kip pen bij! Velen zullen weer eens laten zien hoe hebberig zij zijn en dat ten koste van veel dierenleed! Wij denken oa aan het zo snel mogelijke onthaken (dus vaak onzorg vuldig!) van zowel de vele ongemerkte als de gemerkte vissen! Gelukkig zullen er ook vele verstandige vaders zijn die, uitgesproken op va derdag, hun kinderen niet zo'n onpedagogisch voor beeld zullen willen geven. Behoort u ook bij het groeiend aantal mensen die het 'sport'vissen eigenlijk maar een onsportieve en on ethische zaak vinden? Vraagt u dan eens bij onder staand adres gratis een stic ker aan tegen het 'sportvis sen. Belangengroep 'Rechten voor al wat leeft' Leonard Bramerstraat 18 1816 TR Alkmaar In de discussie over de (ver meende) voor- en nadelen van kernenergie, wordt door de voorstanders het als 'kei hard' gepresenteerde voor deel van de lage stroomta- rieven als argument gehan teerd. De tegenstanders ko men - zo lijkt het - niet ver der dan een aantal 'zachte' gevoelsargumenten. Ook ge deputeerde Brugman komt, in zijn poging een voor de bouw van kerncentrales bij Moerdijk positieve beslis sing te voorkomen, niet ver der dan het in de strijd wer- 0^ pgAG» pen van zijn eigen politieke gewicht. Blijft de discussie op deze wijze gevoerd, dan zullen de geplande kerncentrales worden gebouwd, ten koste van een betrekkelijk gering aantal gedupeerden, die in de omgeving van deze cen trales wonen. Zij worden ge confronteerd met een aan zienlijke daling van de waarde van hun huizen. Zo lang in de berekeningen ten behoeve van de investe ringsbeslissing rond de te bouwen kerncentrales, de verliezen door waardever mindering van in de omge ving liggende onroerende goederen buiten beschou wing blijven, zal de bere kende stroomprijs inder daad laag blijken. Het is echter op juridische gronden onaanvaardbaar door mid del van overheidsmaatrege len de eigendommen van een willekeurige groep aan te tasten, zonder dat daarte genover compensatie staat. Ook op economische gron den mag men geen investe ringsbeslissing nemen, zon der dat alle te kwalificeren gevolgen in de berekeningen zijn betrokken. Desondanks staat dat nu juist te gebeu ren. Mijn stelling is, dat door de komst van kerncentrales bij Moerdijk de waarde van met name woningen zal da len. Stel voorlopig dat de waardevermindering van woningen zich uitstrekt over een gebied binnen 10 kilo meter rond de te bouwen centrales en dat de waarde vermindering gemiddeld 10.000 per woning be draagt. Bij een geschat be stand van ongeveer 10.000 woningen kan de schade worden begroot op 100 mil joen. Dit bedrag hoort aan de investeringskosten te worden toegevoegd en aan de gedupeerden te worden uitgekeerd. Zou de waarde van kern centrales op de waarde van onroerend goed zich uit strekken tot een afstand van 15 km, dan zullen ook ge meenten als Breda, Etten- Leur en Dordrecht zich in de 'gevarenzone' bevinden en zal het schadebedrag tot een veelvoud van 100 miljoen toenemen. Of ook bedrijfs gebouwen door de komst van kerncentrales in waarde zullen dalen kan ik niet be oordelen. Als dat het geval is, dan zal dat het te com penseren schadebedrag al leen maar vergroten. Het is naar mijn mening en ik hoop ook naar de me ning van de beslissende in stanties onredelijk en onbil lijk een willekeurige groep te laten opdraaien voor de 'winst' in de vorm van lage re elektriciteitstarieven van velen. Ik wilgedeputeerde Brugman, tezamen met zijn collega's en alle statenleden oproepen, de negatieve ge volgen van de komst van een of meer kerncentrales bij Moerdijk zoveel mogelijk te (doen) compenseren. Of er kerncentrales bij Moerdijk komen wordt in laatste in stantie niet bepaald door de provincie, maar door het ka binet. De provincie kan hoogstens de komst ervan vertragen. Lage Zwaluwe drs. T. Hagendoorn WIE WORDT er in Holland nu het meest gepluimd: een gepluimde kip of een belas tingbetaler? Antwoord: de kip werd reeds gepluimd maar de belastingbetaler ook! Een kip kan men maar één keer helemaal pluimen, de belastingbetaler wordt echter jaarlijks van al zijn veren ontdaan, dus! (Of.... de haan kraait 'Koning?'). Sint Jansteen J. Rottier De spreker sprak genadeloos door schoon zijn gehoor de moed verloor en niet meer poogde te ontsnappen aan de brij van flauwe grappen en kwasi komische citaten die spreker op hen los bleef laten. Men vroeg zich wel vertwijfeld af: Verdiene wij ZO'N zware straf Men stopte d'oren, sloot de ogen en bad De Heer hen te gedogen, dat zij de grootste der ouwoeren de bek krachtdadig mochten snoeren. De leden leden allen zeer, doch één knapt'af. Hij kon niet meer. Hij wierp een fles cognac trefzeker naar de waffel van de spreker, maar die ontweek het projektiel waardoor, helaas, het zo geviel dat het neerkwam - ongepland - op d'oude tafelpresident, die blij verrast zijn stoel afgleed naar languit op het kamerbreed, van waar The Old Sport hen bezwoer: „Encore, les gars, jetez toujours Nog eens, jongens, gooi dan toch, Ik hoorde ratelgaszak nog (UinOtKM Door onze verslaggever TOEN de crisis een feit was, leek de ver onderstelling ge rechtvaardigd dat de mensen met hun smallere beurs het eerste op de vakantie zouden bezuinigen. Dat bleek niet het geval. De (verre) vakantie, het produkt van twee wel vaartsdecennia, bleek de meeste Nederlanders zó dierbaar dat men liever op andere uitgaven bezuinig de - van het huishouden en kleding tot de auto - dan de reis die voor velen het hoogtepunt van het jaar was op te geven. Vervolgens kwam, toch, de inzinking. De geringere koopkracht zorgde er, sa men met de hogere vakan- tieprijzen - niet in het minst die van benzine - voor dat men zijn heil dichter bij huis zocht. De overheid was dat wèlkom, en veel geld werd gepompt in het promoten van de va kantie in eigen land. Maar uit de jongste cijfers blijkt dat de drang tot uit vliegen - letterlijk en fi guurlijk - sterker is dan overwegingen van zuinig heid. Voor het eerst sinds jaren is de vliegvakantie weer helemaal 'in'. Heeft de vakantieganger ineens weer geld genoeg? Zo is het natuurlijk niet. Een belangrijke oorzaak is dat de vliegvakanties naar landen als Spanje en Grie kenland relatief goedkoop zijn. Velen zijn tot de con clusie gekomen dat vakan ties in eigen land of directe omgeving helemaal niet zoveel voordeliger zijn dan de aanschaf van het 'mas- saprodukt' van de vliegva kantie in het zuiden. Wie prijsbewust een vliegvakantie inkoopt (en niet zo individueel inge steld is dat men het massa toerisme wil vermijden) kan zelfs tot de conclusie komen dat hij of zij minder geld kwijt is dan er nodig Als het aan de Nederlander ligt is de crisis voorbij. Die conclusie mag worden getrokken uit het feit dat met name de vliegvakanties dit jaar uitzonderlijk sterk 'aantrekken'. De Nederlander - met de Duitse Oosterbuur traditioneel de reislustigste Europeaan - wil weer vèr weg, en dan natuurlijk het liefst naar de zon die hij in eigen land te weinig ziet. is voor twee weken indivi dueel rondtoeren. De extreme groei in het aantal boekingen van vliegreizen bij de tourope rators bewijst dat. De jaren '81 en '82 waren nog goed. Het dieptepunt voor de reisindustrie was 1983. De bijzonder hoge vlieg- tarieven die door de char termaatschappijen werden gevraagd kon de reislusti ge niet meer opbrengen. De touroperators kregen een enorme dreun. Door de scherpe prijsstelling in 1984 werd de zonaanbidder weer het vliegtuig inge lokt. Nu lijkt het tij weer ten voordele van het vlieg tuig te zijn gekeerd. Bij Neckerman heeft men het idee dat over de hele linie het toerisme dit jaar dik boven de planning uitkomt. „Een paar jaar geleden gingen we met zijn allen nog vrolijk drie of vier weken op vakantie naar het buitenland. Dat werd te duur. Op de va kantie in eigen land is men nu uitgekeken. De bunga lowparken zijn ook duur. We willen weer naar het buitenland, naar de zon. Dan maar wat korter zodat het betaalbaar blijft." De (veronderstelde) garan tie van een strelende zon op de blote bast is voor ve len het argument om eer der het vliegtuig te pak ken. Er werd al vroeg in het seizoen geboekt. In ja nuari werd bij veel reisbu reaus de deur al plat gelo pen. Vooral voor Grieken land is grote belangstel ling. Spanje is nog wel land nummer één, maar de va kantieganger is duidelijke op zoek naar nieuwe oor den. Bij het Spaans Ver keersbureau meldt men een terugloop van 12 pro cent in het aantal vakan tiegangers. Volgens Hotelplan komt dat omdat Spanje duurder is geworden. „De sociale veranderingen in Spanje de laatste jaren hebben het land duurder gemaakt. Daarnaast is er een terug lopende service van de ho tels en horeca. De kritische toerist is daar heel gevoe lig voor." Maar de Nederlanders zijn ook uitgekeken op Spanje. „Griekenland is gewoon een modeverschijnsel. De mensen komen niet verder dan Kreta en Rhodos." De touroperators ver wachten niet dat de be langstelling voor Grieken land Spanje op korte ter mijn zal overvleugelen. Hotelplan: „Steden als Torremolinos en Benidorm vind je niet zo gauw in an dere landen. De recreatie mogelijkheden, facillitei- ten aan het strand, restau rants en uitgaansmogelijk heden voor 's avond en 's nacht zijn daar gigantisch uitgebreid. De capaciteit langs die stranden is enorm. Daar ligt het ver schil." Verder liggen trips naar Portugal, Tunesië, Marok ko, Turkije, Malta en Joe goslavië goed in de markt. Als het herfstachtige weer van de laatste week nog even aanhoudt zal het toch al grote aantal 'uit- vliegers' ongetwijfeld nóg hoger uitvallen. OOK Rolf Mengele had, of heeft nog steeds, een vader. Niet iedereen zal glunderen op Vaderdag. Sterker nog: het üjkt er op alsof we op Vaderdag een vergane mine vieren. Een uils kuiken, een wegwerpman, mo gelijk zelfs een fictie. Valerie Solanas, hogeprieste res van de organisatie SCUM (scum is engels voor vuil schuim of uitschot en het letter woord SCUM staat voor „So ciety for Cutting Up Men", ge nootschap voor het slachten van mannen), heeft hier te lan de gelukkig nog niet veel volge lingen, want aangezien de meeste vaders mannen zijn zou den ze dan niet rustig meer kunnen slapen. Nochtans zien we onrustbarende muurteksten als „Alles kan zonder man"; „Het went zonder vent"; „Het kan kwader zonder vader" en „Floor vindt mannen goor". Ziet u, hoe na 75 jaar Vader dag, de vader van weleer, met de harde hand die slaat uit lief de en die streelt uit berouw (de vader van Freud dus) volledig is gesloopt? Hij heeft de laatste tijd ook nog een bar slechte pers gehad. De intensieve in- cestpublikaties; de man als ge weldpleger in en buiten het ge zin en de man als emotionele minimumlijder hebben het va- der-image geen goed gedaan. Het vaderschap staat in het teken van crisis. Sommigen be togen dat de spermabaink een flinke stap in de richting is van de overbodigheid van een man in huis. De autoritaire vader van het concept-Freud is reeds geslacht en het lot van zijn zo nen en kleinzonen is onzeker. Straks wordt vader nog verban nen uit het Oedipoescomplex. Is het echt zo slecht gesteld met vader dat we van Vaderdag beter een zwartomfloersde rouwdag kunnen maken? De kinderen van mijn vrienden heb ik hun vaders knutselwerk jes zien aanbieden, beschuiten met rose en gele muizen op bed, een fles jenever met het advies „eén theelepel per dag", of een veelzeggend boekje met kookrecepten voor de alleen staande man. Zijn dit de laatste stuiptrekkingen van een tijd perk dat voorbij is? Ik ben, voorzover ik kan na gaan, zelf geen vader. Het lich te schrijnen daardoor heb ik zichtbaar gemaakt door er een pleistertje op te plakken: ter ge legenheid van Vaderdag heb ik mezelf ook maar een dingetje gegeven, een zeer lezenswaardig boekje. De uitgever is Boom, titel is „De betekenis van de der" en door de ondertij „Psychoanalytische visies het vaderschap" moet u zit niet laten afschrikken. De zekere vader zal er veel troos in vinden. door Bert van Velzen Vader, zo blijkt uit de anah ses, is toch heel wat meer dj een emotionele armoedzaai, of een seksuele losarbeider niet kan baren en zogen; etj wankele identiteitscrisis ro; een grote mond; een figuur verantwoordelijk moet word# gesteld voor het waarb halte van een door prof. dr. H. L. Beyaert opgegraven taat: „Met uitzondering van politie en militaire organisatie is het gezin wellicht de mees gewelddadige sociale groep onze samenleving". Nee. Als vader aardig en ste vig is kan hij zeer wel bijdi aan een harmonische ontwik};;, ling van zijn kinderen. Zelfs de preoedipale fase van kind is een goede vader zaam en blijkt zich bij kindere een fenomeen als „vaderhot ger" te manifesteren die ziek bij jongens meer dan bij mei; jes, kan uiten in lagere cijfe op school. „Moederende" vi ders lijken energieke, bekwam en goed gedijende kinderen oi zich heen te hebben. Kindem met een beetje geluk hebfa een vader die hef en aardig werk heeft, zijn integratiecr.; aardig heeft overleefd en niet verdorven is. Je kunt at tuurlijk ook pech hebben, zoals Rolf Mengele. Maar een goede vader stuit men niet zo maar het bos wat extreem radicale femir: ten ons ook bezweren. In „Dt betekenis van vader" schrijt W.H.G. Wolters: „Macho»» nen en amazonevrouwen zijn alle varianten zeer oninteies santé karikaturen van een ooi- spronkelijk ontwerp". Dit ben ik het mee eens. «lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllilllllllllllllll beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- zonder wijze provi- met gemeente emeente siein garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïtaiten- hypothakin A.B.N. M/A Var. 1.5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 1 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,15 M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,5 9,02 8,7 9,24 Amro bank M/A var. 1.5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 2 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,51 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 7 jr. 1,5 8,5 9,02 8,7 9,24 Centrale M/A 2 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 Volksbank M/A 5 jr. 1 8,0 8,41 8,2 8,63 Direktbank/ M/A 1 jr. 1 7,5 7.87 7,7 8,09 8,41 NCB bank M/A 3 jr. 1 7,8 8,20 8,0 M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,2 8,63 HJ/A 1 jr. 1 7,7 7,96 7,9 8,17 HJ/A 5 jr. 1 8,3 8,59 8,4- 8,69 Hypotheekf. M/A 5jr 1,25 7,9 8,44 7,9 8,44 Noord-Br M/A 10 jr. 1,25 8,1 8,65 8,1 8,65 8,87 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,3 8,87 8,3 M/A 30 jr. 1.25 8,6 9,20 8,6 9,20 M/A renterust 1,5 8,3 8,90 8,3 8,90 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 7,3 7,88 7,7 8,22 Woon- opstart M/V var. 1,5 7,25 7,73 8,22 fonds M/V 1 jr. 1,5 7,5 8,10 7,7 Holland* M/V 2 jr. 1,5 7,8 8,43 7,9 8,44 M/V 5 jr. 1,5 8,1 8,76 8,3 8,89 9,11 comfort M/V max 10 jr 1,5 8,3 8,98 8,5 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 8,5 9,02 8,7 9,24 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 8,74 Rijkspost M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 spaarbank M/A 7 jr. 1 8,3 8,74 8,5 8,96 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,6 8,01 7,8 8,23 M/A 3 jr. 1,25 8.0 8,44 8,2 8,66 M/A 5 jr. 1,25 8.2 8,66 8,4 8,88 M/A stabiel 1,25 8,3 8,77 8,5 8,99 HJ/A var. 1.25 7.8 8,09 8,0 8,30 HJ/A 3 jr. 1,25 8,2 8,51 8,4 8,72 HJ/A 5 jr. 1,25 8,4 8,72 8,6 8,93 9.04 HJ/A stabiel 1,25 8,5 8,83 8,7 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 M/A 5 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 HJ/A 3 jr. 1,5 8,2 8,54 8,4 8,75 HJ/A 5 jr. 1,5 8,4 8,75 8,6 8,96 Verenigde M/A Vi jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 M/A ideaalr. 1 8,0 8,41 8,2 8,63 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,9 8,54 8,1 8,76 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,5 9,21 8,7 9,43 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8,6 9,32 8,8 9,54 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr lage lasten M/V 7 jr. 1,5 8,9 9,50 8,9 9,50 interim M/V 1 jr. 1,5 7,8 8,43 7,8 1e kw 85 budg. KW/A var. 1,5 8,3 8,74 8,3 8,74 Laven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 8,0 8,30 8,0 8,30 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 8,1 8,35 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 8,0 8,30 8,0 Ook deze week zijn de tarieven onveranderd gebleven. Toch sta de rente nu duidelijk onder druk en de kans op een daling won met de dag groter. Copyright „Vereniging Eigen Hu® VS-a Naar het Amerikaanse nisterie van buitenlandse ken vrijdag meedeelde Washington hiertoe over zijn ongenoegen te tonen de Zuidafrikaanse milit actie in Botswana. Het terugroepen van de bassadeur is een dieptepun de betrekkingen tussen Zt Afrika en de Verenigde Sri die onder de regering-Rea een politiek volgen van structieve betrokkenheid" de regering in Pretoria. Zuid-Afrika heeft zijn n taire actie in de hoofdstad Botswana vrijdag een gt succes genoemd. De stafc van het Zuidafrikaanse lei generaal Constand Viljc sloot verdere acties in Botst na of andere buurlanden t uit. Zuidafrikaanse troepen len in de nacht van donders op vrijdag in Gabarone hui en gebouwen aan die volg Pretoria behoorden aan hel Zuid-Afrika verboden A (Afrikaans Nationaal C< gres). Er vielen 15 doden, om wie een kind van zes jaar. 1 Nederlandse vrouw, de 27- rige Roelfien Geer, raakte de aanval gewond. Haar n Achem Geer, een Somaliër in Nederland de status v vluchteling heeft, werd dood. De meeste and< slachtoffers waren Zuidaf kaanse ballingen. BAGDAD/NICOSIA - Pre dent Saddam Hoessein Irak heeft vrijdag een wap< stilstand van twee weken gekondigd in de stedenoor met het buurland Iran. heeft verder een dringend I roep gedaan op de Iraanse gering om een vijf punten t lend vredesvoorstel te aa vaarden. Hussein deed zijn aanb kort nadat Iraakse gevech vliegtuigen dertien Iraan steden waaronder de hoof stad Teheran hadden bestooi In die steden werden vc ORTHODOXE moslims willen dat de regering de i »P te he?fen!idig °Pgelegt Dat heeft de Nicaraguaans President Daniel Ortega ver aiaard in een toespraak voo acho en tv. De maatregel i f6" reactie op het besluit vai "et Amerikaanse Congres d UJP aan de contra's te hervat ten. Ortega riep de burgers op d jftensie-inspanniHgen te ver Int en "^e contra-revo he te vernietigen en eei entuele invasie van Ameri On n?6 troepen af te slaan' be februari had Ortega eei evriezing van wapeninvoe benfek°ndigd voor onbepaal f'id, met name van ge chtsvliegtuigen. In een ver i vredesgebaar naar Wash- gton had hij ook besloter

de Stem | 1985 | | pagina 4