BOUWTEKENINGEN VAAK ONVOLLEDIG" Monniken op inspectiereis Export naar China stijgt fors „Sommige bejaarden gaan erop vooruit Ziekenhuis betrokken bij hormonen-affaire Afgifte rijbewijs taak van gemeenten I )e$re|Fd 814 miljoen naar landenprogramma's DE STEM COMMENTAAR Hellend vlak 6Golden Ten is kansspeV Siebe Van der Zee overleden UCN: winst van 17,5 miljoen Rijnmond: nog een half j aar BINNENLAND DE GRAAF: MISVERSTANDEN ROND AOW 99 (ANP) - De kwaliteit van nieuwbouw en verbouw daalt. Dit constateert de dienst Bouw- en woningtoezicht van de gemeente Den Haag in het verslag van zijn directie over Particulieren naar Reclame Code Commissie Ëind aan verschil in stroomtarief v? Verdachte aangehouden Rijs wij kse moordzaak 150 banen bij Dijkzigt op de tocht CHINESE PREMIER KOMENDE WEEK IN NEDERLAND T5 PAGINA; Iter van Landbouw Jchle: llang'.. FOTO UPI ZATERDAG 15 JUN11985 T28 PAGINA 3 Reagan ..Nicaraguaanse... ...agressie - FOTO ARCHIEF DE STEM lies in de achtertuin kan de VS zich niet permitteren, ze ker niet als er in die tuin nog vraagtekens als El Salvador en Suriname zijn. De openlijke militaire steun aan de Nicaraguaanse contra's zal op Nicaragua zelf hoogstwaarschijnlijk een verlammende uitwerking hebben. Een goed gefour neerd verzet, dat de contra's nu met de Amerikaanse steun zeker zullen gaan wor den, is in staat om de vitali teit en veerkracht van een land in opbouw te vernieti gen. En als het de contra's niet meteen lukt, dan heelt de Amerikaanse CIA altijd nog genoeg mensen vrij om de Nicaraguaanse rebellen,de fijne kneepjes bij te brengen. Mocht Nicaragua er deson danks, bijvoorbeeld met Cu baanse en Oostblok-hulp, er toch in slagen zich staande te houden en het verzet te be perken, dan ligt een Ameri kaanse invasie voor de hand. Het Amerikaanse avontuur op Grenada mag dan niet in ieders ogen een succes zijn geweest, het heeft de VS in dat opzicht wel zelfvertrou wen gegeven. DEN HAAG (ANP) - Staatse cretaris De Graaf (Sociale Za ken) meent dat er sprake is van misverstanden over de fi nanciële gevolgen van de splitsing van het AOW-pen- sioen voor gehuwden. Bejaarde echtparen met aanvullende pensioenen gaan l er - behoudens enkele uitzon deringen waarbij de vrouw een hoog aanvullend pensioen geniet - zelfs enigszins op vooruit. Dat antwoordt De Graaf PvdA- en WD-Kamerleden op hun vraag hoe zijn toezeg ging dat er geen sprake zou m Fbfi 1 AS zijn van massale aanslagen voor de inkomstenbelasting te rijmen is met het feit dat vele AOW-ers er toch op achteruit zijn gegaan. Onder meer door het late tijdstip waarop de wettelijke maatregelen tot stand zijn ge komen, zijn er administratieve problemen bij de Sociale Ver zekeringsbank ontstaant. Na delige effecten zijn hier klein en tijdelijk en ze zijn bij voor rang hersteld, aldus blijkt uit De Graafs antwoorden. Door dat juiste adressen ontbraken hebben duizend vrouwen te laat hun AOW ontvangen, wat inmiddels is hersteld. Dat geldt ook voor de fouten bij het ABP, zij het dat daar pen sioen moest worden terugbe taald. Dat is ingehouden op la ter pensioen, terwijl loonbe lastingproblemen die zich daarbij voor hebben gedaan zijn rechtgezet. Wanneer van een echtpaar de partner zonder eigen inko men 65 wordt, waardoor de andere partner niet meer in aanmerking komt voor de al leenverdienerstoeslag, kan via voetoverheveling (het onbe nutte deel van de belasting vrije voet kan bij de voet van de andere partner worden op geteld) de „teveel" ingehouden loonbelasting worden terug- verkregen. Een verzoek hier toe moet dit jaar uiterlijk 30 september worden gedaan. De Graaf wijst erop dat die zoge noemde teruggave voetover heveling volgend jaar maan delijks zal kunnen plaatsvin den. De Graaf merkt tenslotte op dat naar zijn opvatting de voorlichtingscampagne rond de verzelfstandiging van de AOW toereikend is geweest, al ging het om algemene infor matie. In de indivduele geval len waarin die maatregelen niet tijdig zijn toegepast, is het zaak een en ander zo spoedig mogelijk te herstellen en be trokkenen daarover in te lich ten. Voor zover mogelijk is dat gebeurd, aldus De Graaf. De Goalkeeper, luchtafweer systeem ontwikkeld door de Neder' landse wapenindustrie (Hollandse Signaal) in sa menwerking met General Electric, is een voorbeeld van de geavanceerde v>a' pens waarbij de Europese Navo-landen nauwer W"' len samenwerken. - FOTO FOTOBUREAU DIJKSTB* nologische onderzoeking®® rondom hetzelfde Pu® draaien", zegt een medeW®1' ker van het Nederlandse se cretariaat van Maar maandag 17 en dins* dag 18 juni moet er eerst e® serie besluiten worden gen men over een evenlanf; reeks onderzoekingen. kost geld, maar nog lang n' zoveel als nodig is om e<rr ,e daags te beginnen met ontwikkeling van tanks, weergeschut en transpo vliegtuigen. En de econonj sche crisis is nog niet vooruU' Kwaliteit in bouw daalt 1984. .Gesignaleerd moet worden dat mogelijk ten gevol- Jvan sterke concurrentie in de bouwwereld de kwa liteit van het ter beoordeling aangeboden werk in een groot aantal gevallen is verminderd". AMSTERDAM (ANP) - De particuliere consument vindt de laatste jaren steeds meer zelf de weg naar de Reclame Code Commissie in Amster dam. Het aantal klachten van consumenten- en bij voorbeeld branche-organisaties neemt af. Dat blijkt uit het verslag over 1984 van deze instelling, die zich bezig houdt met ge drukte reclame. Eenzelfde tendens signaleerde deze week Reclameraad in Haarlem (voor reclame op televisie en radio) naar aanleiding van haar jaarverslag: ook daar meer en beter geformuleerde klachten van de consument. Bij de Reclame Code Com missie werden vorig jaar 401 klachten ingediend tegen 345 in 1983. Het aantal door parti culieren ingediende klachten in 1984 is 281 tegen 201 in het jaar daarvoor. Van onze Haagse redactie DEN haag - Het kabinet heeft gisteren een nieuwe stap gezet op de weg naar uitban ning van de sterk verschillen de stroomtarieven in Neder land. Het centrale tarief is gere ild in het voorontwerp Elek triciteitswet, waarmee minis ter Van Aardenne (Economi sche Zaken) de boer op kan voor advies. De drie a vijf pro ductiebedrijven die in de nieu- opzet overblijven, moeten iks hun zelfopgewekte stroom aan de SEP leveren, waardoor tegelijk een schei ding wordt aangebracht tus sen grootschalige productie en distributie van elektriciteit. De mogelijkheden voor toe passing van windenergie en warmte/ kracht-koppeling worden verruimd. De bouwtekeningen zijn vaak onvolledig en de coördi natie van de deelopdrachten laat veel te wensen over. „Daarnaast wordt bij de con structie steeds zuiniger omge sprongen, terwijl de periode dat men na indiening goed keuring verlangt, om stagna tie in de bouw te voorkomen, steeds korter wordt. Dit vraagt een grote alertheid om problemen tijdig op te van gen". „In de bouw is het moeilijk brood verdienen. Er wordt ge werkt voor dumpprijzen", verklaart ir. R. Gallé, hoofd van de afdeling constructies en berekeningen van de Haag se dienst. De concurrentie is fel. Er zijn zelfs bouwbureaus die beneden de kostprijs wer ken om de schade voor zichzelf te beperken. De grote Haagse bouwbureaus hebben hun per soneelsbezetting letterlijk ge decimeerd. Sinds enige tijd opereren ook bureaus uit het oosten van het land op de Haagse bouwmarkt. De ontwerper krijgt voor een kant en klare bouwteke ning momenteel ongeveer 200 gulden bruto. Gallé: „Het peil daarvan is dan ook niet meer wat we gewend waren. Toch zal het werk fatsoenlijk ge maakt moeten worden. Vooral de goede bureaus hebben het moeilijk". Ook de grotere variatie in de woningbouw, met behulp van elementen rechtstreeks uit verschillende fabrieken, levert de dienst meer kopzor gen op dan hij vroeger had met het controleren op deug delijkheid van de simpele rijtjes doorzonwoningen van twintig jaar geleden. Tijdens de bouw blijken nogal eens za ken niet in elkaar te passen doordat de omschrijving van de bestelde bouwelementen niet volledig was of simpelweg foutief. Bovendien proberen de constructeurs steeds meer op het nodige beton en staal te bezuinigen. „Men loopt steeds meer langs het randje. De vei ligheidsfactor was vroeger groter", aldus Gallé. "ET valt toe te juichen dat bestrijding van het voetbalvandalisme ienhoge politieke prioriteit heeft gekregen. De politici leggen een raortvarendheid aan de dag die zeldzaam mag heten, zeker waar ae bijdrage van de politiek voor de oplossing van dit probleem in het verleden heeft beperkt tot het doen van nietszeggende '"spraken. Het is te hopen dat het verbale geweld dat momenteel Europees ministersniveau wordt ontketend uiteindelijk resul- eert in het aannemen van efficiënte maatregelen die tot beteuge- ln9 van het voetbalgeweld zullen leiden. Seen gemakkelijke opgave maar het drama in het Heizel-sta- ll0n heeft ons geleerd dat het zo niet langer kan doorgaan. Ech- ®r' ondanks alle dramatiek die zich die verschrikkelijke woens- a9 in Brussel heeft afgespeeld, moet er voor worden gewaakt at be emoties van die catastrofale avond in de besluitvorming te- en de voetbalterreur een gaan rol spelen. Uit het oogpunt van andhaving van de rechtszekerheid is het noodzakelijk om alle te arrien maatregelen aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. ',eeds zal de afweging moeten worden gemaakt tussen het 'ho- er geachte belang' en de rechtszekerheid die voor iedere Ne- e"ander geldt, dus ook voor voetbalsupporters, ben van de plannen die kritisch moeten worden bezien is het ee van minister van justitie mr. F. Korthals Altes om het justitie- PParaat een zwarte lijst van relschoppers bij voetbalwedstrijden 9'e laten stellen en deze te overhandigen aan de KNVB. Vooral een tijd waarin de handel in alle soorten inlichtingen en gege- ns volop bloeit, in een tijd ook waarin alle persoonlijke gege- steeds vaker in steeds meer computers worden gestopt, ,°et juist justitie het recht op privacy beschermen. Tenslotte is KNVB niet meer dan een belangenorganisatie. Niets weer- udt bijvoorbeeld een organisatie van' winkeliers ervan om bij mi een ''ist °P ,e vra9en van mensen die te boek staan als ^feldieven. Korthals Altes kiest met zijn plan voor de veiligheid 1 be goedwillende voetbalsupporter. Na alle rellen van de laat- jaren een begrijpelijke keuze, maar toch bevindt hij zich op bellend vlak van de aantasting van de rechtszekerheid* OP Schiphol kwam gisteren een groep Thaise monniken aan. De geestelijken maken een inspectiereis langs boeddhisti sche tempels in Europa. In Nederland is er een in Waalwijk gevestigd. - fotoanp Van onze correspondent S1TTARD - Het Sittardse ziekenhuis De Goddelijke Voorzienig heid blijkt geruime tijd laboratoriumproeven te hebben verricht in opdracht van het veevoederbedrijf Schils BV: de Sittardse firma die door Justitie wordt beschouwd als een van de belang rijkste schakels in het groeihormonen-schandaal. Nu het bedrijf in opspraak is gekomen, heeft het zieken huis besloten alle contacten met Schils te verbreken. „Om alle schijn te vermijden, dat het ziekenhuis, op wat voor een manier dan ook bij het schan daal is betrokken", zo lichtte ziekenhuis-directeur Derks gisteren toe. Het gaat om onderzoeken van bloedmonsters van kalve ren van Schils, die via bemid deling van een dierenarts in het lab van het ziekenhuis werden uitgevoerd. Waartoe die onderzoeken dan precies dienden, kon of wilde Derks niet verklaren. Evenmin om welke dierenarts het gaat. „Het waren in elk geval geen onderzoeken, die moesten uit wijzen of er sporen van hor monen in het bloed waren te rug te vinden. Ik sluit niet uit, dat het om proeven is gegaan, die uitwijzen hoe blank het vlees van kalveren uitvalt", aldus de ziekenhuis-directeur. Het personeel van het labo ratorium zou al eerder be zwaar hebben gemaakt tegen de proeven met kalverenbloed, waarvoor het ziekenhuis, vol gens een vast tarief, kreeg be taald. Derks verklaarde daar van niet op de hoogte te zijn. „Ik heb dat achteraf alleen van horen zeggen", zo ver klaarde hij. Volgens de directeur van het Sittardse ziekenhuis is het overigens niet ongebruikelijk, dat het laboratorium betaalde opdrachten afwerkt van parti culieren en bedrijven. „We verrichten ook onderzoeken voor slachthuizen. Dat is ge woon een stukje service tegen een vast tarief", aldus Derks. DEN HAAG (ANP) - Golden Ten is een kansspel en geen behendigheidsspel. De kans om te winnen of verliezen verschilt nauwelijks van die bij 'gewone' roulette. Tot die slotsom komt TNO Delft, dat in opdracht van de Raad voor de Casinospelen een onderzoek heeft ingesteld naar de technische achtergronden van het spel. De bevoegdheid om casino's te exploiteren is in Neder land voorbehouden aan de overheid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In de nabije toekomst gaan in plaats van de pro vincies, de gemeenten rijbewijzen afgeven. De ministerraad besloot daartoe gisteren op voorstel van staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat). In de nieuwe opzet komt bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam één centraal register. Automobilisten zullen in de nieuwe opzet sneller over een nieuw rijbewijs beschikken. De provincies blijven tot vijf jaar nadat de nieuwe regeling van kracht is geworden, nog betrokken bij de afgifte van rijbe wijzen. Uiteindelijk zullen er door de taakoverdracht 180 pro vincie-ambtenaren verdwijnen. Bij de gemeenten komen er ruim 100 bij, bij Verkeer en Waterstaat 15. - FOTOANP HILVERSUM (ANP) - In Lon den is donderdagavond op 65- jarige leeftijd oud-AVRO- programmadirecteur Siebe van der Zee overleden. In 1950 kwam Van der Zee als verslaggever bij de AVRO in dienst. Twee jaar later werd hij hoofd van de AVRO-tele- visie. Die functie oefende hij tot 1974 uit. In dat jaar werd hij direc teur van zowel de radio- als de tv-sector. In maart van dit jaar ging hij met pensioen. Van der Zee was officier in de orde van Oranje-Nassau. Merijn geniet van een welver diende vakantie. ALMELO (ANP) - Ultra Cen trifuge Nederland (UCN) in Almelo heeft in 1984 17,5 mil joen gulden winst geboekt. Het jaar daarvoor was het po sitief saldo nog 2,1 miljoen. Dit blijkt uit het vrijdag ge presenteerde jaarverslag van UCN over 1984. Voor dit en volgend jaar verwacht het bedrijf een winst die ongeveer gelijk is aan die van vorig jaar, zo heeft de di rectie vrijdag meegedeeld in een toelichting op het jaarver slag. Door het aanboren van voor Urenco twee nieuwe markten, die in Zweden en de Verenigde Staten is in 1984 de rende mentspositie van UCN (het moederbedrijf van Urenco Ne derland) in de verdere toe komst aanzienlijk verstevigd, meent de directie. Met het af sluiten van contracten voor de levering van verrijkt uranium aan kerncentrales in de VS en Zweden is de totale orderpor tefeuille van Urenco, in 1984 opgelopen van 7 naar 9 miljard gulden. DEN HAAG (ANP) - Nederland kan dit jaar voor 814 miljoen gulden lopende en nieuwe activiteiten op het gebied van ont wikkelingssamenwerking uitvoeren in de programmalanden en -regio's. Dat blijkt uit een brief van minister Schoo voor ontwik kelingssamenwerking deze week aan de Tweede Kamer. Die 814 miljoen gulden komt neer op het bedrag dat vorig jaar beschikbaar was plus twee procent. Voor volgende jaren is 830 (1986), 847 (1987) en 864 miljoen (1988) beschikbaar. De bedragen vormen het fi nanciële raamwerk waarbin nen met de betrokken landen overleg is en wordt gevoerd over de hulpactiviteiten. Bij de verdeling is het uitgangspunt dat de hulpgelden ten goede moeten komen aan de armste landen en aan de Afrikaanse programmalanden en -regio's, waar de behoefte aan hulp door de noodsituatie van de afgelopen jaren sterk is toege nomen. Aan het begin van het jaar zal een definitief bedrag voor elk land of regio worden be paald voor dat jaar, waarbij met de voortgang van pro gramma's en de ontwikkelin gen in het land op economisch- sociaal- en het gebied van de mensenrechten rekening wordt gehouden. De programmalanden zijn: Bangladesh (in 1985 94 mil joen), India (202), Indonesië (160), Noord-Jemen (32), Pa kistan (48), Sri Lanka (41), Egypte (30), Kenya (52), Tan zania (92), Soedan (40), Sahel regio (77), Zuidelijk Afrika (80) en nog te verdelen 23 miljoen. De minst ontwikkelde lan den (Bangladesh, Noord-Je- men, Soedan en Tanzania), alsmede Sri Lanka, Kenya en het Sahelprogramma, ontvan gen het geld als een volledige schenking. RIJSWIJK (ANP) - De Rijs- wijkse politie heeft woensdag avond in Montfoort de 44-jari ge J.E.B. uit die plaats aange houden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op drie leden van een popgroep in de nacht van 7 op 8 maart in een kantoorge bouw in Rijswijk, zo heeft de politie vrijdag meegedeeld. De repetitieruimte van de band in het gebouw lag naast het kantoor van de Surinaam se Bevrijdingsraad. De raad maakte kort na de drievoudige moord bekend te denken aan een politieke terreuractie door aanhangers van het regime- Bouterse. De politie heeft geen tweede verdachte op het oog. ROTTERDAM (ANP) - Bij het Academisch Ziekenhuis Dijk zigt in Rotterdam staan 150 arbeidsplaatsen op de tocht als gevolg van een door het rijk aangekondigde nieuwe ver deelsleutel van de ziekenhuis- budgetten. Dijkzigt moet daardoor nog eens negen miljoen gulden ex tra bezuinigen. Volgens een verklaring van het ziekenhuis moeten de ex tra bezuinigingen van negen miljoen gulden nog dit jaar worden gerealiseerd. Dat komt neer op het ontslag van honderdvijftig medewerkers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft als zelfstandig bestuursorgaan geen half jaar meer te gaan. De ministerraad stemde gis teren in met een wetsontwerp, dat moet leiden tot formele opheffing per 1 januari 1986. De provinciale taken en amb tenaren gaan dan terug naar de provincie Zuid Holland, de gemeentelijke taken en amb tenaren naar de verschillende Rijnmond-gemeenten. Het Zuidhollands provinciebe stuur ontvangt voor de kosten die met de opheffing zijn ge moeid, een eenmalige tege moetkoming van 49 miljoen. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse goederenuitvoer naar de Volksrepubliek China is in het eerste kwartaal van dit jaar fors gestegen. Neder landse bedrijven exporteerden in drie maanden tijd ter waar de van 233,5 miljoen gulden naar China. Over geheel 1984 beliep de uitvoer naar China 540 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Econo mische Zaken mag gesproken worden van een aanzienlijke stijging, al houdt hij nog een slag om de arm. De uitsplit sing naar goederensoorten is nog niet afgerond en mogelijk blijkt dat er incidentele uit- voerorders tussen zitten. De nieuwste handelscijfers worden bekend aan de voor avond van het bezoek dat de Chinese premier Zhao Ziyang vanaf zondag aan Nederland brengt. Zhao is de architect van de Chinese economische hervormingen, die voor een hoger welvaartspeil moeten zorgen in het ruim één miljard inwoners tellende land. Pe king wil niet alleen consump tiegoederen in het buitenland kopen, maar vooral de kennis in huis halen om de industrie zo te moderniseren dat het in eigen behoeften kan voorzien. Daartoe zijn de grenzen van China open gezet voor buiten landse investeerders. Zhao zal naar alle waarschijnlijk in Den Haag een investeringsbe schermingsverdrag onderte kenen, waar lange tijd aan ge werkt is door beide landen. Nadat de betrekkingen tus sen Den Haag en Peking, die door de duikbootleverantie ernstig was verstoord, eind mei met het bezoek van Staatssecretaris Bolkestein (Buitenlandse Handel) weer genormaliseerd werden, zijn al zo'n tien Chinese missies in Nederland geweest. Bolkestein nam uit Peking een lijst mee van goederen waarvoor Chinese belangstel ling bestond en waarvoor of fertes mochten worden uitge bracht. Dat heeft tot verbre ding van contacten en tot con tracten geleid. De beeldplaats leverantie van Philips springt daarbij het meest in het oog. Maar ook Océ van der Grinten („een duidelijke opening in een grote markt"), Pie Medical (medische instrumenten), Noordelijke scheepswerven (trawlerbouw), IHC (bagger schepen), de Rotterdamse ha ven, Amsterdam en Schiphol kregen Chinees bezoek en de den en doen zaken. De Chinezen zijn zeker niet alleen op goederen uit. Ze wil len wel bestellen, maar dan te vens een stuk kennis kopen, waarmee de produktie in eigen land van de grond moet worden getild. De Chinezen zijn bereid tot het aangaan van joint-ventures en doen dat dan ook op vrij grote schaal. Het zijn echter vooral Japanse en Amerikaanse bedrijven die deze samenwerkingsverban den aangaan, al zijn er ook Belgische en Westduitse fir ma's onder. Nederland ligt hier nog straatlengtes achter. Wij mogen dan ook pas weer sinds een jaar in de rij staan in Peking en hebben dus wat in te halen. Dat in de rij staan moet soms letterlijk worden opgevat. Toen Bolke stein eind mei vorig jaar Pe king bezocht, waren daar maar liefst acht landendelega- ties gelijktijdig op bezoek. De Nederlandse rol in de to tale handel met China is klein. In 1983 beliep de totale invoer ruim 18 miljard dollar tegen een uitvoer van bijna 22 mil jard dollar. Maar Nederland is wel bezig om na het herstel van de relaties een overschot te kweken op de handelsba lans met China. Vorig jaar be droeg dat overschot vier mil joen gulden over twaalf maanden, thans over drie maanden 54,5 miljoen gulden. Want tegenover een uitvoer van 233,5 miljoen stond een in voer van 179 miljoen in het eerste kwartaal. In 1984 bedroeg de goede renuitvoer naar China 540 miljoen gulden. Daarvan na men landbouwprodukten 80,5 voor rekening. Daarvan be droeg 67 miljoen kunstmest. Voorts werd voor 270 miljoen chemische en pharmaceuti- sche produkten naar China verscheept, voor 50 miljoen aan machines en 79 miljoen gulden aan non-ferro metalen. De invoer uit China beliep 536 miljoen. Daarvan 166 mil joen landbouwprodukten, 67 miljoen chemische en phar- maceutische produkten en 160 miljoen textiel. De uitvoer over 1984 lag al weer een stuk hoger dan in 1983, toen voor 378 miljoen gul den werd uitgevoerd. Toen ook was er sprake van een fors handelstekort, want de invoer uit China was 509 miljoen. Op het dieptepunt van de betrekkingen in 1982 werd voor slechts 177 miljoen gul den naar China uitgevoerd, bij een tekort op de handelsbalans dat 336 miljoen gulden be droeg. In 1981 was dat tekort zelfs 374 miljoen gulden. Niet inbegrepen in deze cij fers zijn de diensten die gele verd worden aan China. De omvang van het crnsultants- en aannemingswei zijn niet bekend.

de Stem | 1985 | | pagina 3