98 Hoger schoolgeld hoogste inkomens 6Super m9 LAATSTE NIEUWS Kantine Groede voor straf dicht IIIKE PEN Spaanse politie onderzoekt huisaankopen buitenlanders EZ-topman Rutten: sterke groei van investeringen Veronica praktisch zeker van A-status Merijntje Hagelschade fruitteelt al zeker f 12 miljoen Druk verkeer verwacht in weekeinde J Adres: F-16 minder de lucht in BENZINE 1 CENT GOEDKOPER Honderden arrestaties in Amerika I 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant even tijd OÜ0TELEZEN? 125ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers ato ketchup, jratis 2.45 Golden Wonder tomaten ketchup, fles 340 graiï uda's Glorie iyonaise, 0.65 liter O QO Dalvé mayonaise ris en romig of zacht ïn romig, O QQI )ot 0.35 liter Nü^sOw Nederlander spil van zwarte handel aan Costa Brava PvdA en CDA achter VVD-voorstel: Rubens van 7 miljoen verbrand Vader en zoon tweemaal gekaapt in twee dagen DEN BOSCH - De vooruitzichten voor het Ne derlandse bedrijfsleven voor de tweede helft van de jaren tachtig zijn gunstig. Winsten, in vesteringen en werkgelegenheid zullen sterk blijven stijgen. Na laatste ongeluk Daling van 10 cent verwacht VRIJDAG 14 JUN11985 JAGUAR terug in de race Valsemunters Vergeet dan niet de „Kleintjes" door te nemen- Er staat vast Iets van UW gading bij. Ook vandaag I DE STEM d®®® Van onze correspondent BARCELONA - Duizenden Nederlanders en andere bui tenlandse kopers van huizen aan de Spaanse Costa Brava lopen het grote risico dat ze binnenkort door de Spaanse justitie worden vervolgd. Ze zijn waarschijnlijk betrok ken bij belastingontduiking en kapitaalsmokkel waarbij het om miljoenen gaat. Volgens de eerste berich ten gaat het om duizenden illegale verkopen van hui zen en stukken grond met een totale waarde van min stens 20 miljoen gulden. Het schandaal kwam aan het licht door de arrestatie van een Nederlander die de af gelopen tien jaar aan de Costa Brava heeft gewerkt. De opgesloten G. van der W. bezit sinds 1974 een groot makelaarskantoor en een bouwbedrijf in de overbe kende vakantie-nederzet ting Ampuria Brava in de Catalaanse provincie Gero- na. De Nederlander wordt er van verdacht dat hij via zijn makelaarskantoor Solidcasa S.A. de afgelopen tien jaar op volstrekt illegale wijze zijn huizen aan buitenlan ders heeft verkocht. De on- derzoeksinspecteurs van de Spaanse centrale bank ver moeden dat de Nederlander in Spanje officiële verkoop aktes liet opstellen, waarin slechts een schijntje van de ware koopsom stond ver meld. Alleen dit geld zou netjes via de officiële ban ken naar Spanje zijn over gemaakt. Het overgrote deel van de koopsom zouden zijp kopers echter rechtstreeks hebben gestort op de reke ningen die de Nederlander in diverse Europese landen heeft. De Nederlandse kopers kunnen hierdoor waar schijnlijk ook door de Spaanse justitie voor belas tingontduiking worden ver volgd. De boetes hiervoor kunnen oplopen tot acht maal het ontdoken bedrag. Als de boetes niet worden betaald, dan kunnen de va kantiehuizen in opdracht van de Spaanse justitie wor den verkocht. De gearresteerde Neder landse makelaar wordt ook nog eens verdacht van grootscheepse kapitaal smokkel naar het buiten land. De Spaanse politie heeft meer dan 200 kg. docu menten in beslag genomen. Al die papieren hebben be trekking op transacties met banken en kopers in vooral Nederland, Duitsland en En geland. De indruk bestaat dat dit geval van de gearres teerde Nederlander slechts het puntje is van de bekende ijsberg. De Spaanse justitie aan de Costa Brava is de laatste maanden met bijzon der veel ijver op zoek naar buitenlandse makelaars die met allerlei trucs de Spaanse belastingwetten ontduiken. Herstel gaat sneller Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer is het eens met een voorstel van de VVD om de hoogste inkomens (boven 63.000 gulden belastbaar in komen) aanzienlijk meer schoolgeld te laten betalen, zodat de middeninkomens voor bijna honderd gulden kunnen worden ontzien. ZURICH (AP) - Een schil derij van Peter Paul Ru bens waarvan de waarde op zeven mijoen gulden geschat wordt, is donder dag door een onbekende man in brand gestoken in het Zürichse Kunsthaus- museum. Het uit 1628 da terende schilderij dat ko ning Philips IV van Spanje voorstelde ging geheel verloren. De politie hield na het onmiddellijke alarm en de controle van de bezoe kers een jongeman aan die geen identiteitspapie ren had en ook geen ver klaring wenste af te leg gen. Op 10 januari werd in hetzelfde museum een schilderij van Rubens dat Orpheus en Euridice voorstelt gestolen. LONDEN (AP) - De Ameri kaanse professor Landrey "lade is met zijn zoon dinsdag woensdag slachtoffer ge feest van twee verschillende kapingen. Vader en zoon Slade waren I uPassagier aan boord van i kat vliegtuig van de Jordaanse |jUchtyaartmaatschappij ALIA i "at dinsdag in Beiroet door zes i SJi leten gekaapt werd en na 29 |kur na vrijlating van de pas- i agiers opgeblazen werd. Ze pingen vervolgens aan boord i an een vliegtuig van de Liba- inese Middle East Airlines die I oensdag kort voor een lan- I ng m Cyprus gekaapt werd. „tiet was een ongewone er- t!r!,ng om het zachtjes te zeg- !n 2ei Slade die van de eede kaping echter amper ets gemerkt had. VeronicA Van een onzer verslaggevers Volgens prof.dr. F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, lijkt het her stel van de economie sneller te verlopen en duurzamer te zijn dan het Centraal Planbureau nog onlangs raamde. Dat blijkt met name uit de sterk toenemende bedrijfsinvesteringen. De ambtelijke topman van Economische Zaken ver scherpte zijn eerder pleidooi voor lastenverlichting voor de burgers. Hij meent dat tot 1990 jaarlijks twee procent van het nationale inkomen (nu dus circa 7 miljard) beschikbaar zou kunnen zijn voor de verla ging van collectieve lasten en voor het terugdringen van het financieringstekort. Dat zou kunnen gebeuren zonder dat de gemiddelde koopkracht van ambtenaren en uitkeringsge rechtigden vermindert en zon der afname van de collectieve uitgaven. Het aandeel van de collec tieve ontvangsten (belastin gen, premies en aardgasbaten) dat in 1983 nog 60% bedroeg van het nationale inkomen, zou bij een voortgezet herstel van de economie op die manier in 1990 tot 50% kunnen zijn af genomen. Dat is het peil van begin jaren zeventig. Dat wil niet zeggen dat belasting- en premiedruk dan weer hele maal op het niveau van toen zullen zijn. Het collectieve aandeel daalt voor een belang rijk deel door de daling van de aardgasopbrengsten. Volgens prof. Rutten is de situatie van het bedrijfsleven nu weer op het betrekkelijk gunstige peil gekomen van het begin van de jaren zeventig. „Het algemeen economisch klimaat is voor de onderne mingen weer groeizaam ge worden". Maar hij wilde de huidige periode niet vergelij- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Als gevolg van het recente ongeluk waarbij twee F-16-gevechtsvliegtui- gen tegen elkaar botsten en twee vliegers om het leven kwamen, heeft de luchtmacht besloten om het oefenvlieg- programma met dit type vliegtuig voorlopig te beper ken. Dat blijkt uit antwoorden van minister De Ruiter (De fensie) op kamervragen. De bewindsman deelt mee dat er over de oorzaak van het laat ste van de in totaal twaalf on gelukken (waarbij negen vlie geniers het leven lieten) nog niets te zeggen is. De andere ongelukken hadden allemaal een andere oorzaak. De Ruiter twijfelt in elk geval niet aan de geoefendheid van de F-16- piloten. Minister De Ruiter erkent wel dat er niet gesproken kan worden van „de ideale erva- ringsapbouw" van de piloten bij de F-16 squadrons. Dat komt omdat het pilotenbe- stand nogal is verjongd en doordat piloten zes jaar na een initiële opleidig de luchtmacht kunnen verlaten. ken met de gouden jaren zes tig. Eerder lijkt de situatie nu op die van de jaren vijftig, al dus de EZ-topman. De invloedrijke Ameri kaanse beleggingsadviseur Henry Kaufman, vaak aange duid als 'de goeroe van Wall Street', verwacht voorlopig geen belangrijke daling van de reële rente in de Verenigde Staten. De economische groei in de VS zal volgens hem in de tweede helft van dit jaar weer wat gaan aantrekken. Dit jaar zal de economie zeker niet in een recessie geraken en moge lijk zal dat volgend jaar even min het geval zijn. Het herstel in Europa en andere indus trielanden zal aan kracht win nen, aldus Kaufman. Zie ook pag. 3 'Den Uyl ontlokt fel le reacties' ROTTERDAM (ANP) - Deprijzen van super- en normale benzi ne gaan zaterdag met één cent omlaag. Super kost dan 1,96 gul den (zelftank) per liter en normale benzine 1,89 gulden per liter, zo is donderdag in Rotterdam bekend gemaakt. De prijzen kun nen tengevolge van plaatselijke omstandigheden lokaal anders zijn. Secretaris J. Oskam van de Vereniging van Olie- en Kolen handelaren NOVOK heeft donderdag gezegd dat de benzineprij - zen de komende 4 tot 6 weken waarschijnlijk met ongeveer 10 cent zullen dalen, omdat de zomer-vraag vanuit Amerika dan zal zijn teruggelopen, waardoor de noteringen op de vrije markt zullen dalen. Het wijzigingsvoorstel van de VVD, waarmee PvdA en CDA het achteraf eens zijn, behelst dat in plaats van een maximum van 772 gulden een bedrag van 1030 gulden gaat gelden. Minister Deetman heeft geen bezwaren tegen de ze wijziging die ook nog eens een bedrag van 700.000 gulden extra oplevert. De bewindsman stelde in zijn oorspronkelijke plan voor om ouders met een belastbaar inkomen vanaf 55.000 gulden het maximumbedrag van 772 gulden te laten betalen. Het minimumbedrag van 150 gul den blijft bestaan voor ouders met een belastbaar inkomen We hebben voor u sperziebonen in het zonnige Italië laten telen. De eerste zijn net binnen. Komt u ze maar eens bekijken. En ze zijn nog goedkoop ook. Sperziebonen, 500 gram 1.75 Geldig t/m zaterdag 15 juni a s DEN HAAG (ANP) - De Ne- derlandse fruittelers zijn net als hun collega's in de volle- grondstuinbouw en akker bouw de afgelopen week ge troffen door zware hagelscha de. De Onderlinge Fruittelers Hagel verzekeringsmaat schappij (OFH) schat de scha de op basis van de nu beschik bare gegevens op ongeveer twaalf miljoen gulden. De hagelbuien hebben vol gens de Nederlandse Fruitte lers Organisatie in alle fruit- streken in het land schade aangericht, met uitzondering van de kop van Noord-Hol land. Het zwaarst getroffen zijn Midden- en Noord-Lim burg en Zeeland. De schade betreft onder an dere het jonge fruit aan de bo men, waardoor nu al vaststaat dat er een oogstderving op treedt. Ook zijn in sommige gevallen jonge bomen bescha digd door zware hagelstenen. Na de vorstramp van afgelo pen winter zijn veel fruittelers nu voor de tweede maal door het weer getroffen. Zoals bekend hebben de ha gelbuien die gepaard gaan met windvlagen en slagregens sinds begin vorige week in de vollegrondstuinbouw en de akkerteelt ook voor miljoenen guldens schade aangericht. Bij de verzekeringsmaatschappij en zijn al ruim 1.100 schade- meldingen binnengekomen. WASHINGTON (UPI) - Bij demonstraties tegen Ameri kaanse hulp aan de Nicara guaanse Contra's in tientallen steden in de Verenigde Staten zijn bijna 700 personen gear resteerd. De beschuldigingen tegen de arrestanten liepen uiteen van wanordelijk ge drag tot het blokkeren van de toegang tot overheidsgebou wen. In een aantal Amerikaanse dagbladen heeft het Nicara- guan Freedom Fund (NFF) dinsdag per advertentie om bijdragen gevraagd voor de rebellen. De advertentie be vatte een brief van president Reagan, waarin deze zijn steun uitspreekt voor het NFF. Zie ook pag. 5 HILVERSUM (ANP) - Veronica is vrijwel zeker van de A-sta tus. In een brief aan deze omroep heeft minister Brinkman (WVC) laten weten dat hij na het advies van de Omroepraad, die eind augustus bijeen komt, wat het aantal leden betreft de zoge noemde bovengrens zal hanteren. Dit heeft het ministerie don derdag bekendgemaakt. Op 1 april vorig jaar meldde Veronica zich officieel voor de A- status als omroep. Het ledental was per 31 maart op de vereiste 450.000 gesteld. Het CBS deed vervolgens een steekproef en kwam op een ledental tussen 444.000 (de benedengrens) en 451.500 (de bovengrens). Dat laatste cijfer nu zal Brinkman han teren. Als Veronica per 1 oktober de A-status krijgt, betekent dit een toeneming van de televisiezendtijd van omstreeks vier tot elf uur. Vanwege de verwachte zendtijduitbreiding per 1 oktober heeft de A-status van Veronica voor wat betreft de televisie geen negatieve gevolgen voor de andere zendgemachtigden. Anders is dat gesteld bij de radio. Volgens een NOS-woord- voerder krijgt Veronica er naar schatting 20 uur per week bij en zullen alle andere omroepen iets moeten inleveren. De NOS hoopt, dat als de A-status definitief wordt toegekend, er een be gin gemaakt kan worden met invoering van Radio 1, een lande lijk/regionale actualiteitenzender. van 23.000 gulden. Ouders met een belastbaar inkomen tus sen 25.000 en 55.000 gulden zijn financieel iets beter uit met het voorstel van de WD. Het collegeld zal het ko mend studiejaar niet afwijken van de plannen van minister Deetman. Het collegegeld voor hoger beroepsonderwijs komt daarmee het komend jaar op 1.000 gulden (was 770 gulden), terwijl voor het wetenschap pelijk onderwijs een bedrag van 1100 gulden (was 888 gul- den)gaat gelden. De PvdA bepleitte een uit stel van de verhoging van het collegegeld totdat het nieuwe systeem van studiefinancie ring is goedgekeurd. CDA en WD benadrukten dat zij een verhoging van de collegegel den zonder invoering van het nieuwe beurssysteem eigen lijk niet konden billijken. "Maar nood breekt wet", aldus WD-woordvoerster Den Ouden die vergroting van het financieringstekort een groter kwaad achtte. CDA en WD waren ten slotte tegen het voorstel van de PvdA om deel tijdstudenten ook een evenre dig kleiner bedrag aan colle gegeld te laten betalen. CDA- kamerlid Lansink is voorstan der van een hoger collegegeld voor 'dure' studierichtingen, zoals medicijnen. Sinds John Egan, oftewel 'The King', de teugels over nam, is Jaguar weer terug in de race. De trots van de Britse auto-industrie verkoopt weer en het vertrouwen in de luxe limousines, ooit berucht door hun vergaande onbetrouwbaarheid, is hersteld. Egan maakte het genationaliseerde bedrijf winstgevend en gaf Jaguar de reputatie klasse-auto terug. Voor de aandelen van Jaguar-inmiddels geprivatiseerd- is de belangstelling enorm en de autofabriek boekt exportrecord na exportrecord, zie De Stem Op Weg DE politie van Nijmegen heeft donderdag in een garagebox een drukkerij ontdekt waar valse biljetten van 50 dollar werden gemaakt. De inval- volgde op de arrestatie vorige week van een 36-jarige Nijme- genaar, DEN HAAG (ANP) - In het komend weekend kan het, mede door het begin van de eerste vakanties in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen, druk worden op een aan tal Nederlandse wegen. Dat verwachten de ANWB en de Politiever- keerscentrale Drieber gen. Omdat het maandag 17 juni een nationale feest dag is in Duitsland, zui len de meeste Duitse weekendgangers pas in de loop van die dag huis waarts keren wat mede door het woon-werkver- keer op de doorgaande wegen naar Duitsland ook een drukker ver keersbeeld zal geven, al dus ANWB en Politiever- keerscentrale. Druk zal het onder meer worden op de N-59 (Rotterdam-Zierikzee) tussen Hellegatsplein en Oude Tonge en de auto snelwegen rond Breda en Eindhoven. Van een onzer verslaggevers GROEDE - De kantine van de voetbalvereniging Groede is de gehele maand juli gesloten. Dit op last van de gemeente Oostburg. De voetbalvereniging heeft zich niet aan de sluitingstijden gehouden. Een ambtenaar van de gemeente heeft tweemaal in een weekend een overtre ding geconstateerd. Na een training of voetbalwedstrijd mag een sportkantine nog één uur open zijn. De secretaris van W Groe de, A. de Wit, noemt de hele affaire een lachertje. „In de maand juli ligt de competitie stil. De kantine zou dan toch gesloten zijn", verklaarde hij gisteren. Hij neemt aan dat de gemeente een voorbeeld heeft willen stellen. „De andere voetbalverenigingen weten nu dat Oostburg durft optreden". Loco-gemeentesecretaris J. Smeets bevestigde het ver moeden van De Wit. „Wij heb ben een voorbeeld willen stel len. Als de vereniging nog eens in overtreding is, zal er een strengere straf volgen. Ook de andere voetbalverenigingen weten nu waar ze aan toe zijn". Volgens De Wit houdt Groe de zich redelijk goed aan de sluitingstijden voor kantines. Oostburgse raadsleden drin gen al geruime tijd aan op een strenge controle op de slui tingstijden van kantines. VOOR 'N STEM FAN Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: I Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. Lj'sr j^JSellen kan ook: 076-236911. I A

de Stem | 1985 | | pagina 1