249 69 399 159 99 259 349 169 1995 154 159 D urmeik valiteit Verenigde Naties bestaan 40 jaar De afdeling observatie stelt vast: 3 voor K)00 r Vader: Ie anas ine de Pays ,'Aude zegt het zelf: me. Want alleen ïtdekking. rmerk inderdaad is. En de prijs is e is stukken rk. Wie het test, heet. DONDERDAG 13 JUN11985 Russen Waldorf Astoria Mestvaalt Droom Embryo Kleintjes Sober Rekensom Privé-clubs A51 eit 1025 ÏS rode Franse tafelwijn, liter. Uitermate geschild: 1295 i 349 FILIALEN MET SAFDELING. R DAG 15 JUNI. DlfflMM! EXTRA T48 e 30.000 ambassadeurs, consuls, attaches, bureaucraten, spionnen, gouwen en kinderen die de VN naar Amerika's grootste stad zuigt, heb- t,en met alleen al hun aanwezigheid de huren op Manhattan astrono misch gemaakt. Ze laten een spoor na van parkeerbonnen en onbetaalde ekeningen. Belastingvrijdom leidt tot wangedrag. Zo denkt New York over de diplomaten van de Verenigde Naties. Door Mare de Koninck „Kijk, daar staat er weer zo een. Tuig is het Ze parkeren dubbel, zelfs als er plaats genoeg is langs de stoep. Ze krij gen toch geen bekeuring. En als ze er een krijgen, dan hoeven ze hem niet te beta len. Meneer is van de Verenigde Naties, dus hij staat boven de wet Het is een schande!" De ober van het restaurant aan de Tweede Avenue in New York is rood van opwinding. Zijn nijdige blikken lijken vonken te slaan uit de glanzende limousi ne, die een flessehals vormt voor het luidruchtig dringende verkeer. Ook li mousines heb je in maten. Dit is een stretch-limousine, de langst mogelijke. Toch heeft hij maar vier wielen en je vraagt je af waarom hij niet doorzakt. „Omdat er altijd alleen maar lucht in zit", grapt de ober. „Die diplomaten van de VN, dat zijn windbuilen. Ze hebben de hele dag niets anders te doen dat el kaar wijsmaken dat ze belangrijk zijn". De man is New Yorker in hart en nieren en hij spreekt namens het overgrote deel van zijn stadgenoten. Zijn boosheid wordt misschien ver sterkt door het feit dat om een of andere reden de leden van de VN-gemeenschap niet naar zijn restaurant plegen te ko men. Nee, ze gaan naar dure gelegenhe den als Le Perigord en La Petite Marmi- te, waar ze zich dagelijks over de gerook te zalm en het stukje fasant en - o ja - over de wereldproblemen buigen. Daar mogen de obers de diplomaten wel. Het bedienend personeel weet precies welk land met welk land in oorlog is en zorgt ervoor dat de betrokkenen tijdens de lunch uit eikaars gezichtsveld blijven. Voor de rest van Manhattan is de VN, die dit jaar zijn veertigste verjaardag gaat vieren, geen geliefde gast op het eiland. De New Yorkers gooien voor het ge mak de VN-ambtenaren en de diploma ten van de permanente vertegenwoordi gingen (ambassades) van de 158 lidstaten bij de VN, op een hoop. Waarschijnlijk is het wangedrag van de pakweg 1500 di plomaten groter dan dat van de 4.500 ambtenaren. Per jaar blijven parkeerbon nen voor een waarde van een miljoen dollar onbetaald. Hun diplomatieke on schendbaarheid maakt dat de wetsschen- ners automatisch vrijuit gaan. Misschien is het propaganda, maar een Amerikaan in het VN-gebouw weet te melden dat de Russen de kroon spannen met meer dan 2000 parkeerbonnen per jaar. „Zij grij pen nu eenmaal elke gelegenheid aan om het Amerikaans systeem te boycotten." Overigens biedt dat Amerikaanse sa menlevingsmodel zoveel verleidelijks, dat Moskou alle Russische diplomaten en VN-ambtenaren in New York verbiedt om zich op het eiland Manhattan te ves tigen en verplicht om in het Sovjet-com plex in de slechtste wijk van de stad, de Bronx, te wonen. „En je weet", zegt een droevige Pool aan de koffiebar bij de zaal van de Algemene Vergadering, „dat de regeringen van de meeste Oostbloklan den niet toestaan dat onze kinderen nog bij ons in New York wonen als ze ouder zijn dan 14 jaar." „Waarom mag dat niet?" „Dat kun je toch wel raden", zegt de Poolse VN-man. Het gebouw van de Verenigde Naties in New York. New York vijandig tegenover 'doelloze kudde diplomaten' „Omdat dan al die kinderen van huis weg zouden lopen om in Amerika te kun nen blijven." Hij knikt zwijgend. Wat veel New Yorkers ook dwars zit, dat zijn de huurschuldenaren. Jaarlijks vertrekken honderden VN-ers met de noorderzon naar hun land van herkomst of naar een andere buitenlandse post. Een achtergelaten huurschuld van 20.000 dollar is geen uitzondering. Opsporing is - alweer vanwege diplomatieke on schendbaarheid - uitgesloten. Verhuur ders proberen zich immers met extra du re contracten in te dekken tegen de epi demie van 'verdwijningen'. Intussen zijn huren van 3000 dollar per maand voor een appartement met twee slaapkamers aan de Eastside van Manhattan - in de buurt van de VN - geen uitzondering meer.Die ontwikkeling drijft jaarlijks duizenden geboren Manhattaners naar de buitenwijken. Burgemeester Ed Koch verwoordde twee jaar geleden de gevoelens van de meeste New Yorkers toen hij de hele VN-gemeenschap 'een mestvaalt' noem de. De burgervader, die joods is, zei dat toen de Algemene Vergadering weer eens een anti-Israël resolutie had aangeno men. Waarom ook zou New York, dat voor 99 procent Amerikaans en voor een kwart tevens joods is, het Amerika- en Israël-vijandige lichaam in zijn midden dulden? Intussen is Koch teruggekomen op zijn oorlogsverklaring aan de VN. Hij heeft de rekensom gemaakt en gezien dat de hele VN-familie zo'n 700 miljoen dol lar per jaar in de economie van de stad achterlaat, terwijl de schade aan belas tingvrijdom voor de diplomaten en de onbetaalde boetes niet meer dan 14 mil joen bedraagt. „En bovendien", zegt een Israëlisch VN-ambtenaar, „niemand ter wereld trekt zich toch meer iets aan van de besluiten van de VN. Het is een soms lastige, maar verder ongevaarlijke bron van inkomsten voor de stad." Tot de profiteurs behoren de meest luxe hotels van Manhattan. Wat veel New Yorkers walgelijk gepronk met rijk dom vinden, pleegt elk najaar te gebeu ren als de Algemene Vergadering wordt geopend en uit alle hoeken van de wereld staatshoofden - veelal diktators - arrive ren om de volkerenorganisatie toe te spreken. Een bediende in het Waldorf Astoria Hotel vertelt hoe een koning van een ontwikkelingsland twee hele etages van het hotel - waarin de duurste suite 2000 dollar per nacht kost - afhuurde. „Anderen nemen aparte kamers, alleen om hun bagage op te slaan." In de 39 verdiepingen hoge kantoor flat van de VN, die als een opstaande lu ciferdoos langs de East River oprijst, is het product: Woorden. Alleen al aan nieuwsberichten geeft de VN er jaarlijks 5000 uit. In de zes officiële talen: Frans, Engels, Russisch, Arabisch, Spaans en Chinees. Geen journalist die ze nog komt ophalen. „Toen ik hier twintig jaar gele den begon, deed ik bijna niets anders dan de VN. Nu schrijf ik 95 procent van mijn tijd over de VS en hooguit 5 procent over de VN", zegt een Turkse dagblad correspondent in het uitgestorven pers centrum. Vroeger, in de begintijd, was het wel anders. Paul Sanders is al in de negentig en woont nog altijd in de buurt van New York. Hij was bijna veertig jaar geleden, voor Het Parool, de eerste Nederlandse VN-correspondent. „Het huidige gebouw was er nog niet. Het secretariaat zat in een houten keet van de Sperry-fabriek, bij Lake Succes op Long Island. En de Algemene Vergadering was in Flushing Meadows, in een leeggemaakte zaal van een waterbalet. Het duurde twee uur voor je er was met de trein en de bus. Er waren nog maar 50 lidstaten. En de toe spraken waren van een veel hoger niveau dan nu. De Russische vertegenwoordi ger, Vicisky, dat was een boeiende spre ker en buitengewoon ontwikkeld. Ieder een luisterde ademloos naar de speeches van Spaak en Scbuman en Mossadeq. Er was een enorm idealisme." De VN was het embryo van een we reldregering, die rampen als de zojuist beëindigde Tweede Wereldoorlog onmo gelijk zou maken. Die droom is snel ver stoord. Maar zelfs in de jaren van de koude oorlog, was de aandacht van de wereld gevestigd op de VN, waar Chroesjtsjov met zijn schoen op tafel ha merde. Iedereen kende secretaris gene raal Dag Hammarskjold, die persoonlijk op de brandhaarden in de wereld afging en daar ook (op weg naar het Congo-Ka- tanga conflict) om het leven kwam. Ook diens opvolger Oe Thant was nog een mondiale figuur. Maar Kurt Waldheim viel al op door onopvallendheid en wie weet de naam te noemen van de huidige secretaris-generaal van de Verenigde Na ties? Paul Sanders heeft een eigen verkla ring voor wat hij 'het debakel van de VN' noemt. „Het debakel van de VN is het debakel van de Amerikaanse buitenland se politiek. In het begin overheersten De Chinese VN-delegatie maakt een wandeling door New York. - FOTO ANP Amerika en Rusland de VN. De eerste kreeg altijd een meerderheid en de laat ste gebruikte altijd het vetorecht. Maar met de dekolonisatie is het aantal lidsta ten uitgebreid tot nu bijna 160, die in de meeste gevallen met de Russen meestem men. Vanwege alle mooie beloftes". Zoon Ben Sanders, nu 'directeur infor matie en studies' van het VN-ontwape- ningsbureau, vult aan: „Sedert Amerika constant in de minderheid is gedrongen, heeft Washington zijn belangstelling voor de VN verloren. Het gekke is dat de meeste ontwikkelingslanden wel hulp van de Russen aanvaarden, maar banger zijn van de Russen dan van de Amerika nen. De Amerikanen hebben de kans la ten liggen om de derde wereld in het wes terse tamp te krijgen." Het zijn de kleintjes', die de verhou ding in de Algemene Vergadering, waar elk Tand één stem heeft, dikteren. Landen als Sint Kitts - Nevis, Suriname en Van uatu, met maar een handvol inwoners - wegen even zwaar als de Verenigde Sta ten met 340 miljoen inwoners. In de Veiligheidsraad van 15 leden, de 'brandweer' van de aarde, zegt de Ameri kaanse afgevaardigde nu vaker 'njet' dan de Rus. Ver weggezonken is het idealisti sche beeld van de wereldwijde menselijke familie. „Vroeger voelden VN-ambtena- ren zich in dienst van de VN, in dienst van het algemene vredes- en welvaartsi- deaal. Nu is iemand die dat nog voelt een zonderling. Iedereen acht zich in dienst van de regering van zijn thuisland. Ieder een probeert binnen de VN iets voor zijn eigen land te doen", aldus een andere Nederlandse VN-er. Tot in de VN-onderorganisaties, zoals Unesco (waar Amerika uit is weggelo pen), de wereldvoedselorganisatie FAO en de GATT (tarieven- en handelsover leg) is de stagnatie verregaand. Laat staan dat problemen als de oorlog tussen Iran en Irak, de bezetting van Afganistan door de Russen, de overrompeling van Cambodja door Vietnam, de dreiging van de Amerikanen jegens Nicaragua en het eeuwige bloedbad in Libanon vanuit het VN-hoofdkwartier in New York kun nen worden opgelost. Te overweldigend zijn de ideologische en belangentegen stellingen. Terwijl toch het eerste hoofd stuk van het VN-handvest zegt: De VN beoogt de handhaving van de internatio nale vrede en veiligheidde leden be slechten hun geschillen langs vreedzame weg. zij onthouden zich van bedrei ging met of gebruik van geweld. Op 26 juni a.s. wordt in San Francis co, waar het door de oprichtende staten is ondertekend, de 40-ste verjaardag van het handvest gevierd. Het wordt een so bere studiebijeenkomst. Over iets feeste lijks konden de lidstaten het niet eens worden Veel VN-diplomaten vinden nog enig houvast aan het nuttige werk dat VN-bu- reaus als Unicef (kinderfonds) en het vluchtelingencommisariaat doen. Maar het is de vraag of voor zulke concrete in- temartionale samenwerkingsvormen het diplomatieke mastodont op Manhattan nodig is. „Toch is dit het enige toneel waarop vertegenwoordigers van alle landen ter wereld elkaar regelmatig ontmoeten. En dat is toch van belang", zegt Ben San ders. „Ja, we ontmoeten elkaar", bevestigt een vermoeide Duitse VN-dienaar. „Maar de New Yorkers zien ons als een doelloze kudde diplomaten en ik kan ze niet uitleggen dat dat niet zo is." Hoe hij zo'n leeg leven volhoudt? „New York is de meest opwindende stad ter wereld. Ik wil hier blijven wonen. Ik geef eerlijk toe: Ik ben aan het sparen en zit daarvoor mijn tijd bij de VN uit. Mijn enige zorg is dat de zaak wordt opgehe ven voor ik met pensioen kan." 'e bedrijfsrechercheur. Geen tform, geen mobilofoon, geen N en ook geen wapens. Puur sta tisch en analytisch ontrafelt hij l! frauduleuze handeüngen bij be- fren en instellingen die ten einde laad zijn hulp hebben ingeroepen, ff liet nu een bank is, een trans- Ftfirma of een grootwinkelbedrijf, Nger of later vergist een werkne- Per zich wel eens in het mijn en 'U fraudeert met de toeristische route' Door Hans Bos Zowel de fraudes als de werkzaamheden van de bedrijfsrechercheurs komen vrij wel nooit in de openbaarheid. Concur rent, kranten, bank en aandeelhouders hoeven immers niet te weten hoe belab berd de administratie is, zo wordt gerede neerd. Bedrijven die in hun argeloosheid nog nooit met bedrijfsfraude zijn gecon fronteerd, blijven daarnaast tot in het ab surde volhouden dat 'het alleen bij de Bedrijfsfraude heeft één gemeenschap pelijk kenmerk: het ontstaat per ongeluk, 20 zegt G. Hofmann sr, directeur van het gelijknamige Amsterdamse recherchebu reau. Deze besloten vennootschap, in Europa de grootste organisatie die gespe cialiseerd is in de preventie en opsporing van fraude, omvat 16 mannen en vrou- "en, inzetbaar bij de afdelingen 'obser vatie', 'informatie' en 'intern'. Het moet uen markt zijn die de komende jaren nog flink groeit. De rechercheurs komen uit het be drijfsleven en niet uit het politiële appa raat. Jaarlijks vat het Amsterdamse bu reau drie- tot vierhonderd fraudeurs in de kraag. Van de 'case-histories' wordt ®en eigen krantje samengesteld. Gemid deld gaat het bij een fraude om drie ton. „Eéns in de drie jaar komen we een fraudeur tegen die opzettelijk met zijn Praktijken is begonnen. De eerste fraude In de meeste bedrijven liggen ponsbanden en computer-uitdraaien voor het grijpen en dan is het niet zo moeilijk voor een fraudeur om zijn slag te slaan. J FOTO ARCHIEF DE STEM ontstaat bijna altijd bij haastklussen of als de werknemer een methode ontdekt die in zijn ogen net zo goed is, maar snel ler werkt. Vaak wordt dan uit service overwegingen tegen de regels gehandeld. Dan ziet de toekomstige fraudeur hoe ge makkelijk het eigenlijk is om de op brengst in eigen zak te stoppen. Als die grens eenmaal gepasseerd is, gaat de rest vanzelf'. G. Hofmann sr. kent na 23 jaar alle kneepjes van het vak. Hij weet hoe de doorsnee fraudeur te werk gaat, hij weet ook hoe hij hem in de kraag moet vatten. Niet zoals vaak op de tv valt te aan schouwen door met een ploeg gewapende medewerkers de man of vrouw in kwestie op de werkplek te overvallen. Nee, koel en zakelijk wordt de gang van zaken bin nen een bedrijf of instelling nagetrokken totdat de waarheid in een rapport aan de directie kan worden geopenbaard. Die neemt uiteindelijk de beslissing of de fraude eventueel justitieel wordt afge daan. Een uitweg die overigens volgens Hofmann slechts sporadisch (twee maal op de jaarlijkse vierhonderd) wordt ge kozen. „De directie beslist, wij zijn alleen de waterdragers", aldus Hofmann. Het inschakelen van een recherchebu reau is vaak het gevolg van een eenvoudi ge rekensom. De waarde van het gestole- ne, min de kosten van de recherchewerk- zaamheden. Het inschakelen van een re cherchebureau fungeert bovendien vaak als sein aan het personeel dat verder ge sjoemel zwaar wordt bestraft. De eerste signalen dat ergens iets 'fout' zit, komen vaak uit de administra tie. Hofmann acht het nog steeds onbe grijpelijk dat steevast eerst wordt ge dacht dat een rekenfout is gemaakt. „Een terugkerend negatief kasverschil duidt altijd op fraude", zo luidt de vaste stelre gel. De fraudes kunnen in diverse vormen voorkomen. 9 Goederen. In omvang de grootste ca tegorie. Bijna tachtig procent van deze diefstallen wordt gepleegd door eigen personeel of door mensen die door het bedrijf als 'vertrouwd' worden be schouwd. 9 Geld. Vaak het gevolg van malafide boekingen. Voordeel van geld boven goe deren: omvat 100 procent van de waar de, is overal inwisselbaar en ananiem. Extreem fraudegevoelig zijn technische bedrijven en handelsfirma's. In beide sectoren heeft de bedrijfsleiding onvol doende oog voor en zicht op administra tieve handelingen. In Nederland staat bijvoorbeeld meer 'fust' (lege flessen en kratten) als ingeleverd en dus betaald ge registreerd dan ooit is geproduceerd. 9 Tijd. Wordt volgens Hofman sr. in groeiende mate gestolen, vooral door vertegenwoordigers, servicemonteurs en andere medewerkers in de buitendienst. Uit observatie blijkt dat de werknemers in kwestie 's morgens op een normale tijd de deur uitgaan en dan, zoals bij het hui dige fraaie zomerweer een voorkeur aan de dag blijken te leggen voor de toeristi sche routes van de ANWB. Hofmann heeft de ANWB eens schriftelijk bedankt voor de service om de exacte hoeveelheid kilometers die elke route telt in allerlei boekjes te vermelden. Dit aantal wordt door de fraudeurs, voorzien van een 'uit bundig' rapport, keurig ter declaratie aan de werkgever aangeboden. 9 Gegevens. Bedrijfscijfers over plan ning en omzet worden vaak op verbijste rend ruime schaal intern verspreid. Als medewerkers van Hofmann aan het eind van een werkdag de prullemanden leeg maken, kunnen ze op de eigen appara tuur de ponsbanden zo afdraaien, terwijl computer-uitdraaien voor het meenemen üggen. De telex-ordners in het doorsnee bedrijf zijn bovendien steevast keurig voorzien van de woorden 'telex in' en telex-uit', zodat het een potentiële frau deur weinig moeite kost om de handel en wandel van een bedrijf in beeld te krij gen. Als een ordner even spoorloos is, denkt de betrokkene: ach, die zal Jans sen wel hebben. De centrale vraag in dit soort gevallen: is de laatste twee jaar iemand naar de concurrentie overge stapt? Zo ja, dan is vast een 'slaper' in huis. 9 Afpersing, ontvoering en chantage. De Eolitie heeft geen mankracht om deze de- cten te voorkomen. Bovendien vormt de bedrijfsrechercheur de hulptroep tus sen bedrijf en de politie als het tot onder handelingen mocht komen. De 16 werknemers van Hofmann Be drijfsrecherche BV houden zich om te beginnen bezig met observatie van moge lijke fraudeurs op het werk en langs de openbare weg. Het bestedingspatroon wordt in de gaten gehouden en er wor den indien noodzakelijk zelfs foto's ge maakt. Tachtig procent van de gestolen goederen verdwijnt via het huisadres. Het meeste frauduleuze geld verdwijnt volgens Hofmann' in de zakken van de schaarsgeklede juffrouwen in de privé- clubs. De informatie-afdeling van het bureau buigt zich over de zogenaamde 'dode' ge gevens in gidsen en tijdschriften. De in terne afdeling tenslotte combineert de bevindingen van 'observatie' en 'infor matie'. Hofmann: „In elk bedrijf ga ik op zoek naar 'de man met het boekje'. Er is altijd iemand die alles voor alle zeker heid heeft bijgehouden. Hij is daar nooit mee in de openbaarheid getreden omdat de directie het hem nooit heeft gevraagd; het tenslotte om collega's gaat en hij" bang is voor 'bruinwerker' te worden aangezien. De fraudeurs, zo leert de erva ring, zijn overigens meestal chefs van een afdeling. Als we ze op het spoor zijn, willen ze altijd praten. Alleen maar om uit te vis sen hoeveel wij weten. Fraudeurs zijn doorgaans opgelucht dat de directie niet de politie inschakelt en gaan zonder pro testeren met ontslag akkoord. Ik vind echter dat ze dat nooit moeten doen zon der overleg met hun advokaat. Merkwaardig is altijd dat 'de werk vloer' van eventuele fraudes allang op de hoogte is. Als de tam-tam in een bedrijf eenmaal gaat werken, komen de verkla ringen vanzelf. De laatste jaren krijgen wij steeds meer opdrachten via de ondernemingsraden. Die zeggen dan tegen de directie: laat dat maar eens uitzoeken. Waarom daar zo weinig van in de openbaarheid komt? Ach de directie wil in dergelijke gevallen maar ding: rust in het bedrijf."

de Stem | 1985 | | pagina 7